Jliruuir ffihsrtir <£mrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken EERSTE BLAD Het stoffelijk overschot van Van der Lubbe !IT DE HAAGSCHE RAADSZAAL ABONNEMENT! fPer kwnrtnn' in l.p|<li>n en In plnnt- r?n wnnr n «ïk »nt.M Imp tievKHtigii Is f2 35 FrHiiri' pei pial I 2.35 portokosten Pe: vveek f 0-18 Vuui Iimi Huitenlnnd bij wekelijk- iche zending «<50 Bu ilagi'fijkM'he zending «5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummer» 5 cent □iel Zondagsblad 7V*2 cent Zondagsblad niPt alzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5068 VRIJDAG 12 JANUARI 1934 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels1.HW £Ike retrel mepr0 22M 'r.ppx Medodopllngen van 1—S repels ......~.h. 2.30 Elke reppl meer5.45 Bil contract helaneriike korting. Voor tiet Pevrneen lan t bureau wordt berekend 0.11 14e Jaargana bestaat uit DRiE bladen DE HARDE WERKELIJKHEID Met. welke moeilijkheden de Regeering te worstelen heeft in een land met een pp- mengde bevolking, wat ras en bloed betreft, moge aan de hand van een artikel in De Bani er, het Christelijk weekblad voor Indië,'duidelijk worden. De Indische Regeering overweegt de stelling van handelsattaché's; in 't bizonder voor de Britsche gebieden, waar nog zulke merkwaardige rassen-opvattingen, met kort- zichtige en onchristelijke meeningen betref fende de rassenverhoudingen heerschen. In- do-europeesche handelsattaché's zouden da; onmogelijk zaken kunnen doen; de groote firma's zouden ze eenvoudig niet te woord staan. De Regeering deelt die heidensche opvat tingen niet, maarzij moet er rekening mee houden. En nu beging zij de reuzen- fout, ontactvol, gespeend aan alle psycho' gisch besef, in een circulaire voor deze functie „Volbloed Europeanen" op te roepen. Dit veroorzaakte §an alle kant hevige, deining. Er rees zeer veel vea-zet. Er werd heftig geprotesteerd. Begrijpelijk! De Indo-europeaan is mensch als andere menschen; het ge- mengde bloed verandert daaraan niets. Maarzou de Regeering praktisch gesproken, wel zulke attachés' naar Britsrh- Indië kunnen sturen? Om daar handels relaties aan te knoopen met een bevolking, die den man de deur zou wijzen? Een Indo-europeaan wordt daar niet ge teld. „Spreekt niet boekdeelen het feit, dat te Singapore in een der groote hotels de mu ziek gestopt werd, toen men gewaar werd, dat een Indo-europeesche dame, duidelijk aan haar kleur als zoodanig te opderschei- den, in de. zaal aanwezig was? Een staaltje uit vélen. Er is groote minachting in die landen Voor man of vrouw van gemengd bloed. Het is scham'. Jijk, onchristelijk en dus volstr'kt ontoelaatbaar Maaralweer, indien de Regeering daar Iets voor het Indische volk bereiken wil, kan zij dan een kleurling als handelsattaché uit zenden? Als gezant, ja, dat zou gaan. Hij zou wel met een scheel oog aangekeken worden, maar de andere regeering zou hem niet be- leedigen. Doch met een zakenman, die hij particulieren moet komen, staat het anders. Particulieren kan men geen kleurling als handelspropagandist opdringen. Dan laat de groote koopman, prat op zijn geld en g o- b o o r t e, den man eenvoudig op de mat staan. - Ziehier de moeilijkheid, waarin de Regee- .ring zich bevindt. Openlijk mag en kan zij geen oproep plaatsen, dat slechts volblond- europeanen in aanmerking komen; prak tisch kan zij niemand anders zenden. Zeg dan, dat de taktiek fout was, maar denk u de feitelijke moeilijkheden in. Misschien kan ons deze geschiedenis be scheidenheid in het oordeel leeren. De din gen zijn niet altijd zoo eenvoudig, als ze oppervlakkig lijken. HET BLOED KRUIPT... Het is vooral tegenwoordig noodig om zooveel in ons is te zorgen, dat de verdeeld heid, welke helaas onder Christenen be staat, binnen de engst mogelijke grenzen be perkt blijft Anders gezegd: Wanneer er meeningsver- Schil op bepaalde punten heerscht, dan mag dit de algemeene eenparige overtuigiug niet overwoekeren. Of wij ons aan dit kwaad ten opzichte van anderen somwijlen schuldig maken, dan wel, of anderen ten deze onbillijk tegen over ons zijn, blijve hierbij geheel buiten bespreking; wij verheugen er ons over, als wij van tijd tot tijd mogen opmerken, dat ook hier het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Vindt men deze uitdrukking misschien Ietwat banaal, waar het hoog-geestelijke dingen geldt, dan willen wij ons wel anders Uitdrukken. Het verheugt ons, wanneer tel kens weer aan het licht treedt, dat meenings- verschil over praktische, althans afgeleide Vragen, hoogere eenheid niet uitsluit In één der laatste nummers van D e Strijder het orgaan der Christen-demo craten, schrijft Ds. Buskes een artikelen reeks over „Wordend huwelijk". Dat hij de opvattingen der Wihauta principieel ver- werpt, behoeft geen betoog. Dat hij het op andere gronden doet, dan b.v. G. van Veen en het echtpaar Pothuis, evenmin. Het zou een beleediging zijn voor den schrijver in dien wij zeiden, dat dit ons aangenaam Verraste. Laten wij dit, ten overvloede, maar om alle misverstand af te snijden, even nadruk kelijk verklaren. Wat vvij, in verband met hetgeen wij bo- Ven schreven, op het oog hehben, is dit. Ds. Buskes zegt, dat de beschouwing van 'de Wibauts „humanistisch is in de oppér- Vlakkige zin des woords'. Als motto hadden op de titelpagina kunnen worden afgedrukt de woorden uit 't bekende A.J.C.-iiedje: „Wij strijden, daar ons hart gelooft: de mensch is goed". Dat de mensch van nature geneigd is, nm niet alleen God, maar ook zijn naaste te haten elk nummer van „Het Volk" zorgt voor de illust ties van deze catechism waarheid voelen de Wibauts niet. Zij hebben inderdaad een bodemloos ver trouwen in den mensch. In dit citaat gaat het ons vooral on door ons onderstreepte tusschenzin. De roode pers illustreert ehke dag de waarheid, dat de mensch geneigd is God e zijn naaste te haten en geeft dan op di zelfde pagina herhaaldelijk de verzekering: „Ieder weet, dat de communisten den godsdienst bestrijden, maar ook, dal onzt partij dit geenszins doet en tal van diep- godsdienstige leden telt, tot in haar hoogste posten." En zij begrijpt maar niet, dat wie de Bijbel aanvaardt als Woord van God zich in heiligste overtuiging gekrenkt voelt, neer met vloekwoord en spotternij het ge loof omlaag gehaald wordt. En zij loochent het bestaan van de klove, die wij allen ondanks onderlinge gedeeld- heid op bepaalde punten, duidelijk zien. Het is goed, dat aan deze zijde der scheidslijn die eenheid niet uit het verloren wordt. BEEN IN 'T LID Van, bevoegde zijde deelt men ons mee. dat de onbillijkheid, waarover wij Woensdag op deze plaats op gezag van anderen klaagden, reeds weggenomen is. De c laire van den Minister van Onderwijs, wel ke daarbij als leidraad was genomen, is reeds weer verouderd. Blijkens artikel 26, tweede lid van het be zoldigingsbesluit 1934 (K.B. van 30 Dcc. 1933, No. 783) heeft de regecring gevolg ge geven aan het voorstel van de Christelijke Ambtenaarshond in de centrale commissi voor georganiseerd overleg, waardoor het vierde kind in 1933 geboren, medetelt voor de berekening der overgangsbepaling. De redactie luidt: „Voor den ambtenaar, die op 1 Januari 1934 recht heeft op eon kindertoelage voor vier of meer kinderen, daalt, tengevolge van dé op 1 Januari 1934 ingaande verlaging van de bezoldiging, het bedrag aan kindertoelage niet beneden het bedrag hetwelk den ambtenaar onder de werking van het bezoldigingsbesluit burger lijke rijksambtenaren 4928 op genoemde datum, zou zijn toegekend..." Hiermee is dus dit been ook weer in 't lid. Waarschijnlijk en daarom komen we er direct op terug is de laatste circu laire nog niet onder de oogen van alle be langhebbenden gekomen. Indien zulks het geval is, zoo schrijft men ons, dan zal de eerste circulaire wel spoedig gevolgd worden door een klein stukje pa pier, met de mededeeling, dat de oorspron kelijke redactie gewijzigd wordt. BINNENLAND. PROV. STATEN VAN GELDERLAND SALARISKORTING PROV. PERSONEEL De Prov. Staten van Gelderland hebben besloten een korting van 5 pet. toe te pas een op de salarissen van het provinciaal personeel en van de leden van Gedeputeerde Staten. Beslaten werd voor het eenste kwartaal van 1934 slechts een korting toe te passen van %Yz pet. Provinciale Staten ziullen in de a.s. zomer zitting een a.lgeheele herziening der salaris sen voorstellen. DE NEDERL. JAARBEURS SPECIALE AFD. VOOR UITVINDINGEN Aan de van 13 t/m 22 Maart te houden voorjaarsbeurs te Utrecht zal voor de eerste maal een speciale afdeeling voor uitvindin gen worden verbonden. De beslissing omtrent de toelating van uitvindingen is in handen gelegd van een commissie, die door den Bond van Octrooi en Merkenhouders in overleg met de Kon. Nederl. Jaarbeurs is samengesteld, en waar van het secretariaat gevestigd is Alexander- plein 26, Den Haag. PRINSES JULIANA'S 25ste VERJAARDAG Ter gelegenheid van den 25-sten verjaar dag der Prinses wordit door de Koninklijke- Begeer te Voorechtten een penning vervaar digd met op de voorzijde een afbeelding van H. K.H., naar een van de allerlaatste, niet in den handel zijnde foto's, vervaardigd docr het foto-aitelier Ziegler. te 's-Graven- hage. Het ligt in de bedoeling dezen penning te vervaardigen ter grootte van 6 en 4 c.M., als legpenning en' alls ireeeepa.pier, alsmede in den vorm van kinderdiraagpenning, ter grootte van 25 m.m. ENGWIRDEN EN SCHOTERLAND De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Ged. Staten van Fries'and meege deeld, dat hij de door dat ooilege voorgestel de veneeniging der gemeenten Engwfrden Schoterland en wijziging der grenzen tussohen de gemeenten Engwirden—Scho en TTncV'wiv.rH -rni hoynrderen. INTERVIEW MET POSTJAGER- BEMANNING PECH, DIE WERKELIJK PECH WAS Terugreis in 41 vlieguren volbracht Geyssendorfer vertelt: „De macaroni hing me kilometers de keel uit" Direct na de landing van de "Postjager heeft gister het persbureau Vas Diaz een kort onderhoud gehad met de bemanning. „De tocht is over het algemeen zoo vertelde Geyssendorffer ons, afgezien van de pech, goed verloopen. De machine is zeer goed. er zijn natuurlijk enkele kleine dingen die nog verbeterd moeten worden, maar dat zijn, om het zoo eens uit te druk ken, kinderziekten. De snelheid is overwel digend, als je zoo duizenden kilometers in korten tijd aflegt. Waar ik vroeger zes uur over vloog, daar deed ik dezen keer drie uur over. Het is wel opvallend, dat ook het buitenland voor onze prestaties en voor de machine zeer geïnteresseerd is. en znoals ik ook al zei, de machine is, wat vliegeigen- schappen betreft, uitstekend. De pech was hier werkelijk pech, die toe te schrijven was aan kleine, niet vooruit te voorziene gebeurtenissen, znoals het loslaten van een moer bijvoorbeeld. Het weer was "tamelijk goed, alleen het laatste stukje viel niet mee, vandaar, nok dat wij den,start, gisteren wat uit moesten stellen. De antenne liet ons op den heenweg in de steek, maar. zooals u weet, is die in Indië op' een nieu we manier gemonteerd en wij hebben, terug geen last gehad. De luchtvpart in Indië werkte-geweldig mee. Wij hehben een ontzaglijken steun ge had van de K.N.Ï.L.M. en ook van de K L.M.-nrganisaties langs den Weg, dat heeft onze reis heel wat gemakkelijker ge maakt, al bleef het toch natuurlijk nog in spannend genoeg. Met ziektegevallen hebben wij weinig te kampen gehad. Alleen in Italië, in Taronto heb ik mij tamelijk vervelend gevoeld en daar kwam nog bii dat de Italiaansche voe ding voor onze Hollandsche* magen weinig geschikt is. De macaroni' hing mij kilome ters de keel uit. De landingsterreinen leverden geen moei lijkheden öp, ik ken den weg, zoo zei Gey sendorffer, natuurlijk op m'n duimpje én weet welke terreinen voor een langeren uitloop geschikt zijn. Maar ik ben toch blij dat wij goed en wel thuis zijn en dat de reis achter den rug is. Hier moesten wij het gesprek afbreken, daar Geyssendorffer weer van alle kanten door vrienden en bekenden werd gelukge- wenscht met zijn behouden terugkeer. Luitenant Asjes tevreden Ook luit. Asjes toonde zich in een kort gesprek, dat wij in het radiostation met hem hadden, buitengewoon enthousiast over de hem en zijn mede-tochtgenooten op Schiphol bereide ontvangst. Ook in Indië zeide hij is de Postja ger met groot enthousiasme ontvangen en ik mag wel zeggen, dat de Indische bevol king onze vlucht op de juiste wijze heeft weten te waardeeren. Op technische vragen weigerde de heer Asjes, zonals begrijpelijk was, elk antwoord Wat het oponthoud in Calcutta betreft waarover wij hem nog enkele bijzonderhe den vroegen, deelde hij mede, dat dit alleen te wijten is geweest aan het breken van het omhulsel van den starter. Dank zij het feit echter, dat Calcutta een aluminiumfahriek rijk is, kon met vrij grooten spoed een nieuw stuk worden gedraaid, dat dadelijK na de aflevering is gemonteerd. Met dat al heeft de pech in Calcutta den Postjager niet minder dan 27 uur opge houden. Van Karachi heeft naar de heer Asjes verder mededeelde de Postjager, waar over hij niets Jan lof had, met zwaren te genwind te kampen gehad. Gedurende' de geheple vlucht heeft het ons. zei hij ten slotte, buitengewoon goed gedaan, dat wij voortdurend contact hadden met de K.L.M.- toestellen. In 41 vlieguren terug! De heer Bronsing zeide nog, toen wij het hem vroegen, dat hij zeer was ingenomen met het feit, dat de Postjager behouden was geland. Wat de verdere bestemming van het toestel zal zijn, is nog niet zeker. De Postjager heeft de heenweg in 46 uur afgelegd, terwijl hij de terugweg 41 uur heeft gevlogen. Ook Asjes' verloofde, mej. A. W. Klopoer, was uiteraard buitengewoon verheugd over de behouden terugkeer van den Postjager, en in haar enthousiasme vertrouwde zij ons toe, dat zij in enkele dagen van verloofde tot bruidje is gepromoveerd. Zoowei zij als haar verloofde ontvingen gedurende den tijd, dat zij zich op Schiphol bevonden, ook tal van telegrafische gelukwenschen uit alle deelen van ons land. EEN TELEGRAM UIT LEIPZIG. GEEN BEGRAFENIS TE LEIDEN Mr. Stomps uit Heemstede deelt aan het Persbureau Vaz Dias het volgende mede: Hedennacht om half 2 is bij de be~ grafenisonderneming te Leiden, welke zou zorgdragen voor het transport van het stoffelijk overschot van Marinus v. d. Lubbe naar Nederland en daartoe van de Nederlandsche Regeering reeds van alle daarvoor benoodigde documenten was voor zien, een regeeringstelegram uit Leip zig binnengekomen van den ober- reichsanwalt, van den volgenden inhoud: „Stoffelijk overschot Van der Lubbe kan tot uiterlijk 13 Januari 12 uur uit Anatomisch Instituut Leipzig worden afgegeven voor eenvoudige en zonder plechtigheden in Leipzig zelf plaats te hebben begrafenis. Vervoer naar Leiden niet geoor loofd". ijk r Wij behoeven dit nieuwe besluit echter niet te betreuren, omdat we in ons land de te verwachten agitatie om het lijk van den terechtgestelde zeer goed kunnen missen. Wie gemerkt heeft, dat de V.A.R.A. na de mededeeling van de terechtstelling ten teeken van rouw de radiouitzending vijf minu:en heeft onderbroken, kan bevroeden, dat er van marxistische zijde wel een en ander op touw zou zijn gezet. VLOOT EN VLAG DE SEINVLAG ZIJ ORANJE-BLANJE-BLEU Wat zullen wij gebruiken: de rood-wit- blauw of de Princevlag? De eerste, zegt De Oranje-garde (Drukkerij A. van Oei en Zn, Delft) m het Januari-nummer, is de na tionale of Nederlandsche vlag, maar de Oranje-v'.ag hoeft ook reden van bestaan. En over de historie van de Zilvervloot- Toen Piet Heijn uitvoer, had hij natuur lijk ook zijn orders vastgesteld over de te voeren vlaggen. En dan lezen we in één zij ner documenten (VIII): de Generaal Heijn zal een driekleurige vlag toonen: Oranje- Blanje-Bleu; de Admiraal Loncq een vlag van Oranje, de Vice-admiraal een witte en de Schout-bij-nacht een blauwe. Maar vooral de seinvlag is Oranje-BIanje- Bleu: „zogt de Vijand te retireren zal de Generaal een Princevlagge van zijn voorste steven laaten waaven. de Kapiteinen dat siende zullen daadelijk haar naarstigheyd doen, omme denVijand na te jaagen Een typisch gebruik vierde hij in, om een schip te laten waarschuwen, dat het assis tentie noodig had. In zulk een geval moest de Kapitein aan de zijde, waar de eigen vloot manoeuvreerde, dus van den vijandc- lijken kant af, uit een geschutpoort een prin sevlag steken. Dit teeken: de Prinsevlag uit een patrijspoort gaf dus te kennen: „Hein s, we zijn in nood!" En dat teeken heeft s volk schijnbaar van den Generaal over- nomen. Was dat volk in nood, dan heesch »n ook in figuurlijken zin de Prinsevlag. Dan riep men het volk te zamen en het waersriunvingssvmbnol, het vereenigings- punt om samen het gevaar te trotseeren was telkens weer: Oranje! Geyssendorffer, luit. Asjes en de marconist van Straten voor den Postjager BEGROOTING 1934 Vergadering van 11 Januari De Raad schiet op, maar op maximum snelheid gaat het niet. Er wordt wei wat veel gepraat, zooveel te veel, dat we gerust durven zeggen, dat ieder, die van deze spreeklust getuige is, er in zijn hart schooa genoeg van heeft, al zullen bv. niet alle soc. dem. dat hardop zeggen. We zullen in ons overzicht kortheid be trachten. Het kan ook. In de ochtendvergadering heeft de burge meester in een uur de politie- en verkeersbe- schouwingen beantwoord. Wat de ethische vraagstukken betreft, verwees hij naar zijn rede van het vorig jaar. Hij kon er niets nieuws over zeggen, omdat er niets nieuws over te berde was gebracht. Tot op zekere hoogte hebben wij tegen dit standpunt geen bezwaar, ind en de burgemeester zijn aandacht op de besproken zaken maar met de noodige ernst gevesligd houdt, niet minder ernstig dan op het be trouwbaar houden van het politiecorps. Het kwam. ons voor, dat de burgemeester tegenover den minister van binnenlands-che zaken wat onnoodig zelfbewust deed. Toch niets gehad? B.v. over het tempo, waarmee Den Haag is gaan bezu nigen? De eenigs, die bij het debat een succesje boekte, was de heer v. d. Loo. Niet alleen wist hij te bereiken, dat de Raad zich uitsprak voor het afsluiten van het terras voor het Palace-hotel maar hij verkreeg ook de toezegging, dat het rijwielpad, dat uit de Boschjes, dicht bij de Witte Brug uitkomt, zal worden verbreed Het wachten is nu nog op de nieuwe Park- ,an. Bij Volksgezondheid had Mevr. De Vries- Bruins, met negeering van den financieelen loestand, een aantal wenschen te ventilee- die zelfs den medicus Dr. Polak onnoo dig of overdreven voorkwamen. En wat Mevr De Vries-Bruins de gemeente wil laten doe:, om zielsz ekten te voorkomen bleef verbor gen, ook toen wethouder De Vries verzocht haar gedachten op dit punt nader te open baren. Na een kort debat is de verhooging van de straatbelasting aangenomen. Zij moet ruim een half millioen in het laadje brengen. Van anti-rev. zijde werden bezwaren ontwikkeld, die echter in de bestaande omstandigheden den doorslag niet konden geven tot een an dere beslissing. Vrij uitvoerig werd gesproken over de marktverplaatsing. Al te veel tijd hebben we daar niet meer mee. Inricht ng van het Oranjeplein voor dit doel is ernstig overwo gen. Voor 't oogenblik is echter het denk beeld in onderzoek om in de omgeving van het Spui ruimte te maken voor dit doel. We gelooven niet dat er veel uitzicht op verwezenlijking bestaat voor deze idee. Op een spoedige beslissing werd van meer dan een zijde aangedrongen. Dat B. en W. de Herman Costerstraat nog niet heelemaal hebben losgelaten, bleek uit een uitlat.ng van wethouder Quant. Aan het slot van den middag werd met onderwijs begonnen. De heer de Jong lan ceerde als bezuinigingsmaatregel het denk beeld om het openbare bewaarschool-onder- wijs te maken tot particulier-neutraal onder wijs door het onder te brengen in een of meer vereenigingen. Het particulier initiatief op d.1 gebied heeft bewezen hoewel voordee- liger het werkt dan de gemeente. Natuurlijk vond deze idee al dadelijk scherp verzet bij de soc. dem. Hedenmiddag 2 uur en vanavond S uur wordt dit debat, dat nog al wat tijd in be slag zal nemen, voortgezet. STRENGERE GRENSBEWAKING 200 HULPKOMMIEZEN AANGESTELD. Naar wij vernemen, zal ïn de provincie Limburg en Noord-Brabant een 200-tal hulp- kommiezen worden aangesteld, die bestemd zijn voor den grensdienst. Deze aanstelling houdt mede verband met de crisiswetge ving en de per 1 Januari ingevoerde EEN FOKKER-BOMBARDEMENTS VLIEGTUIG TOESTEL VOOR ZES PERSONEN. Naar het „Volk" mededeelt, werken de Fokker-vliegtuigenfabrieken thans aan een project van een bombardementsvliegtuig, dat wat draagvermogen, bemanning, snel heid en bewapening betreft, alle tot nu door deze fabrieken geleverde toestellen zal over treffen. Het gaat hier om de constructie van een serie bombardementsvliegtuigen, die ge bouwd zullen worden als eendekkers, met drie motoren. Welk type motor zal worden gebruikt, is nog niet vastgesteld. Vóór in de machine is een verhoogde stuurhut voor twee vliegers ontworpen. In den kop *.an het toestel is voorts een zit plaats ingeruimd voor een mitrailleurschut- ter, wiens wapen in vonrwaartsche richting zal werken. Onmiddellijk achter de bestuur ders is tevens een bergruimte ontworpen voor een hoeveelheid lichte en middelbaar- zware bommen, die door den mitrailleur- schutter moeten worden afgeworpen. Daar achter bevindt zich de hut van den mar conist. In den staart van het vliegtuig bevindt zich zoowel aan de onder- als aan de bo venzijde een opstollingsplaats voor een mi- traillist. die heiden in arhterwaartsche rich ting zullen kunnen vuren. Het Nederlandsche departement van de fensie zou een van de eerste gegadigden zijn voor enkele van deze machines. Voornaamste Nieuws. (Mi 1) De aankomst van de Postjager: een inter view met de bemanning. Het stoffelijk overschot van Van der Lubbe zal niet te Leiden kunnen worden begraven. De lijken van de slachtoffers van het on geluk in de Vulkaanhaven te Vlaardingen. zijn nog niet geborgen. (Blz. 2) De Fransche Kamer is begonnen met de debatten over de Stavinsky-zaak. Verdere arrestaties in verband met het schandaal. Betooging bij het Kamergebouw onderdrukt. (hlz. S> De kerkelijke crisis in Duitschland. (Vaat onzen Duitschen correspondent.) (blz 9) Brief uit Tropisch Nederland: De Over winning van de verten. Onderwijs in 1933 III (blz. 10) DEN HAAG STRAATBELASTING VERHOOGD De Haagsche Gemeenteraad heeft z.h.s. hel voorstel van B. en W. om den factor van de Straatbelasting te verhoogen van 2 op 2V& aangenomen. Opbrengst een Yz millioen gulden. LOONSVERLAGING BIJ DE H. T. M. In aansluiting op hetgeen we reeds mee deelden omtrent een loonsverlaging van 6 pCt voor het geheele personeel der Haagsche Tramweg Mij., ingaande met 1 Februari a.s. vernemen we nader, dat het waarschijnlijk daarbij, niet zal blijven. Het ligt namelijk in het voornemen der directie, om met ingang van.l Mei a.s. nóg een loonsverlaging van 6 pCt. voor het geheele personeel toe ta passen. In dit verband herinneren we er aan dal de eerste korting, zijnde 2y2 pet. werd toege past op 1 Mei 1933, zoodat met 1 Mei a.s. do totale korting, gerekend over één jaar. dan niet minder dan 14Yz pet. zal bedragen. KAMPEN DE GEMEENTE IN BEROEP. Naar we vernemen is door het w bestuur beroep in cassatie ingesteld tegen het vonnis der arrondissementsrechtbank te Zwolle, houdende vaststelling van de schade loosstellingen door deze gemeente terzake van onteigening van gronden, toebehoorende aan de N.V. Van Heel's Condensed Milk Cy. Ltd. te Naarden en den heer B. Bouma te Rekken, te betalen. UIT DE ANTIREV. PARTIJ LOZENOORD en 's HEERENLOO Aan Dr. A. Dupont is met ingang van 1 Jan. j.l. eervol ontslag en pensioen ver leend als dir.-geneesheer van Lozenoord. On zijn verzoek heeft het afscheid, zonder of- ficieele plechtigheden, in alle stilte plaats gevonden. Dr. Dupont woont nog tijdelijk op de stichting tot het nieuwe huis dat hij in Ermelo laat bouwen, gereed is. Met ingang van denzelfden datum is Dr. H. Dekker, tot nu toe geneesheer-directeur van 's Heerenloo, benoemd tot Geneesheer directeur van Lozenoord en 's Heerenloo. AMSTERDAM GASMETER UIT ELKAAR GESPRONGEN In de diamantslijperij van Gebr. Boas in de Nieuwe Uilenburgerstraat is met een flinken knal de gasmeter uit elkaar ge sprongen. De houten kast, waarin de meter was geplaatst, vatte vlam, terwijl de ruiten in de omgev ng door den luchtdruk spron gen. Een begin van brand werd door perso neel van de fabriek gebluscht. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Deze is bij de gasfabriek in onderzoek. VERDRONKEN In de Haarlemmervaart bij het Wes'er- park is een oude man te water geraakt Toen hij door toegeschoten voorbijgangers opgehaald was, bleek hij reeds te zijn over leden. 's-GRAVEMOER. Dinsdagavond hield de A.-R. kiesvereeniging „Vreest God, eert den koning" een ledenvergadering. Een inleiding werd gehouden door den heer B. C. Los met; het onderwerp „Vrijheid en gezag". Tevens werd tot bestuurslid gekozen in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. Verhagen, de heer W. Versteeg Hz. ZWARTEWAAL. Woensdag kwam de A.-R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in vergadering by een. De opkomst was flink. Door den voorzitter, den heer J. v. d. Lugt, werd een inleiding gegeven: -.Iets over Dr. Colijn". Hierna werd gesproken over de voor genomen ontslagaanvraag van een der A.-R. raadsleden. Eind Januari wordt de jaarver gadering gehouden. Gemengd Nieuws HET ONGELUK IN DE VULCAAN- HAVEN TE VLAARDINGEN DE LIJKEN DER SLACHTOFFERS NOG NIET GEBORGEN Gedurende den afgeloopen nacht is het oprul- mlngswerk stopgezet, nadat de bergers 36 uiir ach tereen hebben doorgewerkt. Thans is het gedeelte dat rich boven water bevond verwijderd. Gister is men den geheelen dag met dit moeilijke werk bezig geweest. Het stuk dat op het s.s. „Baldur" was neergevallen en ongeveer 90 ton woog. was tegen half 4 losge brand en werd door een drijvende bok wegge sleept en op den wal gebracht. Het schip kon toen worden verhaald naar een andere ligplaats. De bekende duikers, de gebroeders Sperling, rijn gistermiddag aangekomen. Deze zullen nu trachten aan het gedeelte dat zich onder water bevindt en waaraan de loopkat met de beide slacht offers is bevestigd, kabels te bevestigen, waardoor het mogelijk wordt dit zware stuk met behulp van de beide drijvende bokken naar boven te brengen. Vermoedelijk zal men vanmiddag hiermede gereed komen. Bij de bergingswerkzaamheden waren gister tegenwoordig de heer J L. Jonker, bedrijfsleider i de N.V. Vlaardingen-Oost, de heeren Naliens Grüninger, directeuren van de N.V. Vulcan te Rotterdam, ridder Van Rappard, commissaris der maatschappij, Khhler. directeur van de Demaq. de fabriek waar de laadbruggen zijn vervaardigd en de expert, ir. Schippers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1