BINNENLAND. Gemengd Nieuws. AKKER.CACHETS Links: De opzienbarende vertchij- ning van een lüliput-auto met een motor van P.K. in Londen. Men verwacht, dat het opgang zal maken het zomerseizoen in de badplaatsen. Met man en macht is men bezig de Schipbrug over de Maas bij Hedel uit het ijs te bevrijden. Het weer vlot brengen van een gedeelte van de schipbrug. De vlieger Michel Detroyat en de aviatrice Fanny Barrois traden in het huwelijk. Het bruidspaar in de kerk van Wajvrin. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, plv. kring- lêider in den N.S.B., heeft bedankt als burgemeester van Amstenrade. tir. Ms. f^LerLoy ueiidriic itLder vertrokken voor een oefenreis naar de Middellandsche Zee met aan boord Z.Exc. Minister Deckers. Eiken ochtend staat in het atelier vgn profJank van de Academie v voor Beeldende Kunsten een paard-model, 's namiddags een koe. De ochtendlessen aan den gang. Indpn hoek tusschen Andijk en Medemblik zit veet jot en schol in 't IJsselmeer. Werklgozen ter vischvangst. De bekende Pater Kruitwagen werd door de Amsterüamsche Universiteit tot eeredoctor benoemd. Rechts zijn promotorprof. Theisen. OFFICIEELE BERICHTEN LANDBOUWHOOGESCHOOL ONVEILIG GRENSVERKEER In een adres aan den Minister van Finan cièn wijst de A.N.W.B. erop, dat het grens verkeer met auto's thans zeer gevaarlijk is, daar niet geuniformde ambtenaren aan auto mobilisten bevel geven tot stoppen, en zoo daaraan niet wordt voldaan, zonder noe menswaardige waarschuwing met revolvers schieten. Adressant dringt er op aan, zoo danige maatregelen te treffen, dat de dou- ane-bpambten, met weghewaking belast, da delijk door autobestuurders kunnen worden herkend. DE ,.DEMPO,, BOOTTREIN. De boottrein in aansluiting op het motor- 'mailschip „Óempo", dat Vrijdagmiddag a.s. van Marseille naar Ned.-Indië zal afvaren, zal Donderdagmiddag a.s. om 15.40 uur van Den Haag H.S.M., 10.12 uur van Rotterdam D.P. en 17.17 uur van Roosendaal vertrek ken. MUZIEK VOOR FABRIEKSARBEIDERS Een K.R.O.-enquête De K.R.O. zal een enquête houden onder de werkgevers in de verschillende fabrieken over de vraag of deze het gewenscht ach cn. dat ten behoeve der arbeiders speciale mu j ziek wordt uitgezonden op tijdstippen, waai- top een nieuwe prikkel de werkers in de fa- J briek moet heenzetten over het doode punt, i dat cloor de monotonie van veler arbeid dreigt te ontstaan. NED. JONGELINGSVERBOND De komende Bondsdag tsaar we vernemen zal de jaarlijkschp Bondsdag van het Ned. Jongelingsverbond II Woensdag 9 en Donderdag 10 Mei (Hemel- 1 vaartsdag) te Groningen worden gehouden. Uit de besturen van de C.J.M V. te Gronin- t gen en de Prov. Commissie van het N.JV in de prov. Groningen is bereids een rege- •ffpi Hngseommiss:e gevormd, waaraan het hoofd HPf bestuur een paar leden heeft toegevoegd, j Uit de regelingscommissie zijn drie suh-com- K missies gevormd resp. voor de huisvesting de ontspanning en de pers. De Harmonie met haar bijgebouwen is voor den Bondsdag beschikbaar maar is niet voldoende om .1000 I jonge men«chen te bergen, waarom nog naar een tweede groote vergadergelegenheid om gezien wordt Eerste Kamer MINIMUMLOONEN GARANTIE OOSTENRIJKSCHE LEENING Rantsoeneering van spreektijd Vergadering van 9 Januari 1934 De Eerste Kamer kwam gisteravond bij een. Geconvoceerd tegen half negen, werd het een kwartier later eer de vergadering werd geopend. Z.h st. werd goedgekeurd het wetsontwerp: voorbehoud der bevoegdheid tot .oetreding tot liet ontwerp-verdrag betreffende de in voering of de handhaving van methoden tot vaststelling van minimumloonen (Genève 1928). Aan de orde was daarna de goedkeuring van he: Oos'enrijksche protocol van 15 Juli 1932. Het gold hier, gelijk men zich herinneren zal, deelname in de garan tie tot ongeveer 1 millioen gulden in een Oosten rij ksche leen ing, welke onder auspi ciën van den Volkenbond is uitgegeven. De heer v. Citters (a.r.) bleek ietwat sceptisch te staan tegenover de saneering an Oostenrijk. Wat beteekent de gegeven garantie? Zullen de verpande inkomsten uit het tabaksmonopolie en de invoerrechten in derdaad voor aflossing der leening beschik baar worden gesteld? De mogelijkheid bestaat, dat we met on zen internationalen solidariteitsdienst steeds verder moeten gaan en komen in verhou dingen, waar we beter buiten kunnen blij- i. We zijn het eenige.land dat samen doet met de voormalige geallieerden. Het zal steeds moeilijker worden om de banden met de,mede-contractanten te verbreken. Gevraagd werd of de minister aan de mode-contractanten zou willen meedeelen, dat onze medewerking zich zal beperken tot den nu voorgestelden maatregel. Minister de Graeff merkte op, dat de voor de leening verbonden inkomsten onder streng toezicht staan van een verte genwoordiger van den Volkenbond. Het gevaar, dat we verder moeten gaan, beslaat niet Het is het vaste voornemen van de Regeering om het bij deze eene lee ning te laten. De minister is bereid dit aan Oostenrijk en aan de mede-contractanten te laten weten. De ervaring geeft grond aan de opvatting dat de Oostenrijksche Regeering bereid is is aan haar verplichtingen te voldoen. De heer v. Citters repliceerde. Het wetsontwerp werd z.h.st. goedgekeurd, evenals nog een naturalisatie-ontwerp De voorzitter deelde mede voorne mens te zijn hij de Algemeene Beschouwin gen over de Rijksbegrooting den spreektijd te rantsoeneeren. Niemand maakte bezwaar. De voorzitter doelde daarop mede dat .Ian de R K. en S D. fract'e ieder krijgen en de andere fracties lVó uur. Bij de replieken zal het en V2 uur zijn. Te 9.20 werd de vergadering gesloten. EEN BURGEMEESTERS-JUBILEUM. De heer P. Slot, burgemeester van Broek I.angendijk, hoopt op 15 Januari a.s. den dag te herdenken, dat hij 12V2 jaar geleden tot burgemeester werd benoemd. Een ieder zijn eigenleker DE ONDERWIJZERSSALARISSEN Hoe moeilijk het is een rechtvaardige salarisregeling te maken, blijkt uit het vol gende: Punt 5 van het schrijven, dat de Minister aan school- en gemeentebesturen zond één kant bedrukt cn drie kanten blanco, en natuurlijk in een bijpassend groot en zwaar couvert -— luidt: De ongehuwdenaftrek blijft gesteld op 30 pet. De ongohüwden ontvangen echter nimmer meer dan 90 pet. van de nie'ywe maximum-jaarwedde, welke aan hun be trekking is verbonden, voor zooveel noo- dig verminderd met den standplaatsaf trek. De ongehuwdenaftrek wordt niet ioe- genast op het salaris van ongehuwde in gezinsverband levende eenige kostwin ners; deze worden derhalve bij toepassing van de nieuwe salarisregeling op gelijken voet behandeld als gehuwden. De aftrek wordt niet toegepast zoolang de aanvangswedde niet is bereikt. Wat dit nu zeggen wil? Van deskundige zijde mocht de r.k. „Gel derlander" hierop het volgende commentaar ontvangen: Ik stel naast elkaar een gehuwd onder wijzer zonder kinderen en een ongehuwd onderwijzer, beiden in het hezit van de hoofdacte en elk met 22 dienstjaren. Volgens het Bezoldigingsbesluit 1928, dat tot 1 Maart 1932 volledig van kracht was, had de eerste een jaarwedde van 3200, de tweede van 3200 - 3 3104. Sedert 1 Januari 1933 werd daarop een tij delijke korting toegepast, die deze jaarwed den terugbracht tot resp. f2902 en f°319. Volgens de op 1 Januari 1934 in werking getreden nieuwe bepalingen, ontvangt de ge huwde thans nog 90 van f3200 f2830, een verdere achteruitgang sedert 1 Januari 1933 van ca. 2% Voor ien ongehuwde wordt de onge huw den-aftrek van 3 gehandhaafd, de korting van 10 bovendien toegepast en ten slotte in punt 5 bepaald: „dat hij nimmer meer ontvangt dan 90 van de nieuwe naxi- mum jaarwedde, welke aan zijn betn k.J.ng is verbonden", m a w. dat zim max-m-un r.a gelijk is aan 90 van 90 of 8J van dat salaris op 1 Januari 1932, eer teruitgang sedert toen dus van 19 en verdere achteruitgang sedert 1 Januari 1933 van 103'4 In geld uitgedrukt, ontvangt'hij dus nog ƒ2515. Dit bedrag is nog niet gelijk aan dat, waamp hij, zonder punt 5, ook volgens deze nieuwe salarisbepalingen recht zou hebben bij 1G dientjaren. Daaruit blijkt, dat de periodieke verhoo gingen van 16 en meer dienstjaren hem een voudigweg worden ontnomen en dat zo voor de jongere ongehuwden niet meer bereik baar zullen zijn. FELLE BRAND TE DEN BRIEL HET STADHUIS IN GEVAAR Dinsdagavond heeft In de Coomenstraat te Den Briel een felle brand gewoed, waarbij het stadhuis een historisch gebouw uit de 16e eeuw. groot ge vaar heeft geloopen in vlammen op te gaan. Door he. omvallen van een ladder ontstond de brand bij de manufacturier van der Spel. Een petro leumkacheltje nl .viel omver, met het noodlottig gevolg, dat in een oogwenk het pand in lichter laaie stond. Het vuur deelde zich mede aan naast den manufacturenhandel gelegen drog.sterlj. Ook dk pand stond weldra in lichter laaie, terwijl tenslotte een kantoorgebouwtje van ..De Auto maat' waar nog al wat petroleumvaten lagen op gestapeld. in brand geraakte. De Coomenstraat is slechts 4 Meter breed en door dezen feilen brand liep het oude stadhuis aan de overzijde van den manufacturenhandel groot ge- De Brielsche brandweer achtte het dan ook direct noodzakelijk de assistentie in te roepen van de Rotterdamsche en Oostvoornsche bi andspuiten. De brandweer van Brielle zelf tastte echter met kracht het vuur aan. De ru ten van het stadhuis sprongen door de geweldige hitte, terwijl de gor dijnen schroeiden. Het was oms reeks 11 uur in den avond even een zeer gevaarlijk moment doch met groote energie wist men ten slotte erger te voor komen. Het stadhuis kon gespaard blijven, doch de ïufacturenhandel. de drogisterij en het kam oor gebouw werden in de asch gelegd. De brandweer van Rotterdam en Oostvoorne behoefden tenslotte geen dienst te doen. Uit den aard der zaak is de schad,- vrij g-oot Of de betreffende eigenaren tegen schade verze kerd zijn. kon men ons n et mededeelen. Persoon lijke ongevallen vonden niet plaats. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Te Eindhoven zijn de heer J. Wilbrink en zi|n verloofde me). P. van 't Hof. beden uit Eindhoven, bi) het passeeren van den Woenselschen overweg, doorda; hun fietsen tegen elkaar botsten, komen te vallen en onder een achter hen rijdende met steenen beladen vrachtauto geraakt. Het meisje kreeg de e vrachtauto over het lichaam, terwijl de jongeman een ernstige beenbreuk bekwam. De slacb.offers werden een nabijzijnde winkel b n- nengebracht. waar dokter Verhagen de eerste ge neeskundige hulp heeft verleend. Het meisje is en kele minuten na het o..ge!uk overleden. Zij was twint'g jaar oud De heer W. werd. na verbonden zijn. per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Den chauffeur van de vrachtauto treft geen schuld. Als Gij niet kunt slapen omdai Ge gekweld wordt door hoofd pijn, kiespijn, rheumalische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of migraine, neem dan een "AKKERTJE" le baall Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in slapen. Heb ze sleeds in huisl Nadtrhndteh Ongeëvenaard tegen Hoofd- Pjin, Kiespijn, Rheumatischa pijnen, Zenuwpijn, Vrouwen- pijnen. Per 12 st. slechts 50 cl Volgent recept von Apotheker Dimont FRAUDE BIJ EEN LANBBOUWVEREEN. EEN TEKORT VAN 304)00 Door de politie te Rheden (Gld.) is een onder zoek ingesteld bij de Coöp. Landbouwvereenig-.ng ..Rheden". alwaar frauduleuze handelingen zouden zijn gepleegd, welke reeds van 1928 en daarvoor dateeren. Het tekort zou f 35.000 bedragen. De geheele administratie is in beslag genomen en 'erzegeld. Een vroegere directeur, de heer H.. is gearresteerd en 1- bewaring gesteld. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Op den overweg te Wateringen is de ongeveer 55-iarige echtgenoote van den heer J. van Ruiven toen zij uit de autobus, staande aan de Sarames- brug, stapte, door een jufs: passeerende vrachtauto in de fa. v. d. Berg gegrepen en ernstig gewond. Het duurde ongeveer een half uur alvorens een ziekenauto arriveerde. vrouw s toen naar het ziekenhuis te Den Haag vervoerd. Zij bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. EEN GEHEIME ZENDER Heerlen is hef bezit van een geheimr zender die Zondagmorgen tusschen 9 en 11 uur in den aether is /erschenen De zender werkt op 270 M. De omroeper, die blijkbaar alleen was, verzorgde zeer primitief programma hoofdzakelijk be nde uit het z-ngen cn fluiter, van eenige Duit- sche liedjes. Aan het einde van het programma kwam he: Wilhelmus, door den omroeper zelf ge zongen Na af'oop deride hij mede dat de uitzen dingen zouden worden voortgezet. ROFFELRIJMEN Misdadig De vervolging van de Joden Sloeg, vanaf het bruut begin, 't Sterkst wel bij de roode bladen ln ons vredig Holland in, En met wonderlijk volharden Geeselt men van dag tot dag Wat de Joden aangedaan wordt Onder Hitiers hoog gezag. Als je leest hoe fel de geesél Duitschlands roode Joden sloeg Is 't, ontdaan van de sensatie, Werkelijk al droef genoeg, En wij mogen dankbaar wezen Dat het Nederlandsche volk Afschuw in zich op voelt rijzen Als het ras „recht" met de dolk, De verklikker en de boeien H oostelijk ivordt „daargesteld" ln ons hart is steeds het vonnis Over dat systeem geveld. Dat het roode blad niet verder Dan de grens van Duitschland ziet Past volkomen in zijn kader, Al voldoet het ons ook niet. Toch, we mochten wel verwachten Dat het roode open oog Zou ontdekken dat in Rusland De vervolger strak de boog Houdt gespannen, om den Christen Neer te vellen, die het waagt Te doen blijken dat hij liefde Voor zijn Heiland in zich draagt, 't Kerstfeest kan hier weer getuigen: De theaters vierden feest Om de aandacht af te leiden Van de Christelijke geest Die het feest van Christus ademt En met brood en dans en spel Trok de Sovjet de bevolking Naar de poorten van de hel Naar verluidt klom er een priester In de toren van een kerk En hij deed de Kerstklok kleppen; Dat was heel brutaal, heel sterk En hij zal de wraak der Sovjet Voor zijn misdaad niet ontgaan Moest niet iedereen de oogen Voor zoo'n gruwel ncderslaan? (Nadruk verboden.) LEO LENS GELDSMOKKELAAR GESNAPT Door de politie te Heerlen is een Duitscher aan- oehoden. zekere O., die bij fouilleenng op het po litiebureau in het bezit bleek van 400 Rijksmark. 15 en van een aanzienlijk bedrag aan Neder- landsch geld. Uit de papieren die op hem werden gevonden bleek, dat hij or een bank f 4000 had gedeponeerd. Op weg naar l.e' polit ebureau probeerde de man den agent. diei. hem had aangehouden, om te koo pen. Deswege is hij in arrest gesteld. De politie on derzoekt de zaak. WOENSDAG 10 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5