SCHOOL-EN KERKMEUBELEN O MAANDAG 8 JANUARI 1934 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Boxmeer, S. A. Baljon, O.-I. pred. met verlof, bulppred. to Sneek GEREF. KERKEN Beroepen: Te Den Haag-West (vooi den arbeid op Curasao), cand. H. W. Kroeze te Kampen. I Aangenomen: Naar Den Haag-West, cand. H. W. Kroeze te Kampen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. P. Zwier, die het derde beroep naar de Chr. Geref. Kerk van Schiedam aannam, heeft gisteravond te Alphen aan den Rijn afscheid gepreekt voor de Gemeente, die hij i vijf jaar diende, met Hand. 20262S. waarin hij behandelde het afscheid van Paul us van de Gemeente van Efeze en sprak over: 1. een ernstige verklaring, 2. een gewichtvollen arbeid, 3. getrouw ver maan, en 4. heerlijke leering. Aan het ein de hield hij toespraken tot colleges en per sonen, ook tot het Gemeentebestuur, ver tegenwoordigd door de Wethouders G. M. Herngreen en W. J. Spreij. De scheidende leeraar werd namens Kerkeraad en Go meente hartelijk toegesproken door ouderl. J. van der Lee, die Ps. 1214 deed toezingen Dr. E. J. B. JANZEN. i' Dr. E. J. B. Janzen, gewezen predikant bij do Prot. Kerken in Ned.-Indië, woon- achtig Suezkade 143, te Den Haag, stelt zich weder beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. H. STAVENGA. t Op 71-jarigen leeftijd is plotseling over- i leden de heer H. Stavenga, oud-Belgisch predikant, die zijn laatste levensjaren te i Schiedam doorgebracht heeft. Hij werd in 1862 te Winsum geboren en bekwaamde zich onder leiding van den predikant ter 1 plaatse. Hij werd vervolgens hulpprediker f te Lollum. De Belgische Zendingskerk riep hem naar Rousselaere, van waar hij terugkeerde naar Pekela, bij de vrij-Evangelische Gemeente. Van daar ging hij naar Wieringen en ein digde in Bergen (N.-H.) zijn loopbaan. Se dert 1928 woonde hij te Schiedam, waar hij steeds bereid werd gevonden om de predi kanten der Ned. Herv. Kerk te assisteeren Tijdens de ziekte van Ds. P. C. A. Halff- man was zijn wijkarbeid aan zijn zorgen toevertrouwd. Zending en jeugdarbeid hadden zijn bij zondere belangstelling. KERKERAADSBESLWT VERNIETIGD 1 s-H Ij d a a r d. Men herinnert zich W het besluit van den Kerkeraad der Ne'. Herv. Ge- meente te Wommels-Hijdaard, waarbij de combina tie tusschen beide Gemeenten voor ontbonden werd verklaard. Een gevolg daarvan was. dat op de lijst van stemgerechtigden, welke in October ter inzake werd gelegd, de namen van de Hijdaarder lidmaten niet voorkwamen .Tegen deze lijst zoowel als tegen genoemd besluit van den Kerkeraad werden be- J zwaren ingediend. Deze bezwaren zijn onlangs be handeld op een buitengewone vergadering van het Class. Bestuur van Franeker. Wij kunnen thans mededeelen. dat het Class. Bestuur heeft besloten. r om het besluit van den Kerkeraad van Wommels ea. tot ontbinding van de combinatie Wommels- Hijdaard te vernietigen, wegens strijd met de Ker- kelljke Reglementen en genoemden Kerkeraad mitsdien op te dragen de lidmaten uit Hijdaard als nog op de lijst van stemgerechtigden te plaatsen, o Deze beslissing van het Class. Bestuur heeft 0 onder de orthodoxen algemeen voldoening veroor- gjf zaakt. met name in den kring der Evangelisatie te 3 Wommels-Hijdaard. wier kerkelijke positie door 01 het onwettig optreden van den Kerkeraad ten zeer- ste werd geschaad. J OM DE VRIJHEID DER KERK 0 Het bericht uit Berlijn, dat de Geref. Kerk- 6 minister Otto Weber als zoodanig ont- j slag heeft genomen, is van niet geringe be J teekenis. I Sinds het voorjaar van 1933 werkte Kerk minister Weber trouw met den Rijksbis- 6; schop Ludwig Muller samen en heeft hij 2 een groot aandeel gehad in alle belangrijke besluiten, welke genomen zijn. Hij was den b ook zoowel van het eerste als van 't tweede g Kerkministerie lid. Zijn ontslag beteekent, 3 dat hij het opgeeft, om de Gereformeerde 3 richting blijvend met het huidig Kerkregi- ment to verzoenen. De toon dor Geref. pers in Duitschland wordt reeds hoe langer hoe scherper tegen I den Rijksbisschop. De „Reformierte Kirchen- zeitung" (Dr W. Kolfhaus te Vlotho) spreekt 1 openlijk van den wensch, dat met bisschop H Hossenfelder ook de Rijksbisschop van het toon eel verdwijne en met hem alle „geweld- bepalingen". De jeugdbeweging keert zich scherp tegen de wijze, waarop de Rijksbis schop den jeugdleider Dr Erich Stange heeft 1 op zij gezet. I Te midden dezer groeiende oppositie neemt Kerkminister Weber ontslag. Dit kan niet anders beduiden, dan dat hij aan de Geref. j oppositie toegeeft en de Rijksbisschop dus I den laatsten steun van Geref. zijde verliest. j Het is thans inderdaad zeer wel mogelijk. dat de Rijksbisschop ook zelf het niet hou den kan. De Kerk keert zich algemeen, Lutherschen zoowel als Gereformeerden, tegen de „Ge loof sbe weging der Duitsche Christenen" en de wijze, waarop deze beweging de Kerk „verov ird" heeft. Een reconstructie zal moe ten volgen. Slechts zal het de uiterste moei te kosten om den chaos te voorkomen, welke ier gemakkelijk toe zou kunnen leiden, dat opnieuw Staatscommissarissen werden ingesteld om orde en regel te waarborgen. Uit B c r 1 ij n meldt men ons van andore zijde nog liet volgende: De strijd tusschen de orthodoxe Duitsche geestelijkheid en de extreme nat.-soc. invloe den in de Evangelische Kerk, heeft gister een hoogtepunt bereikt. Honderden gematig de predikanten hebben openlijk de hand schoen toegeworpen aan Rijksbisschop Mid ler door het van den kansel voorlezen var, een manifest, waarin geprotesteerd wordt tegen zijn „dictatorschap en incompetentie". In een Zaterdag uitgevaardigde order ver bood Rijksbisschop Muller de bespreking op den kansel van politieke kwesties en aan gezien men aanneemt het, dat dit bevel op •ensch van Hitler is gegeven, beschouwt ïen algemeen het voorlezen van het mani fest als een opstaan tegen den Rijkskanse lier zelf. In het manifest wordt er op ge wezen, dat het Evangelie in het grootste ge- lar verkeert. ONVERDRAAGZAAMHEID De „Waarheidsvriend", orgaan van den Geref. Bond in de Ned. Herormde Kerk, spreekt in haar jongste nummer nadrukkelijk uit, dat het haar leed doet, dat de Ned. Herv. Gemeente te T w ij z e 1 nu de Geref. Kerk door brand vernield werd, aan deze mede- geloovigen geen gastvrijheid in haar gebouw aanbiedt Het blad wijst op het geval Zuid- Beijerland, waar de Geref. Kerk zelfs zonder eenige afspraak over een vaste vergoeding daarvoor te vragen, ruim 1% jaar lang de Hervormden na de verbranding hunner kerk, herbergde en 6preekt de wensch uit, dat de Hervormden te Twijzel hun onverdraagzaam heid zullen laten varen. HERVORMDE BONDEN OP G.G. De Bond van Ned. Herv. Mannenvereenigln- gen op Geref. Grondslag had de Hoofdbesiuren van alle Herv. Geref. Jeugdbonden, alsmede de Bond van Godsdienstonderwijzers op G.G. en de Evangelisatiecommissie voor N.-Holiand uitgenoo- digd tot een vergadering, die 27 Dec. 1.1. in hotel „Pomona" te Utrecht gehouden is. Op deze bijeen komst. die onder leiding stond van den Voorzitter van den Mannenbond. Prof. Dr. H. Visscher. werd de mogelijkheid en wenschelijkheid besproken om komen to; Federatievorming, opdat langs dezen weg gemeenschappelijk kan gearbeid worden in het belang van het Geref. volk in de Herv. Kerk. De vergadering, waar alle genoemde Bonden enz. zeer goed vertegenwoordigd waren, droeg een zeer geanimeerd karakter. Alle aanwezigen gevoel den de wenschelijkheid van aaneensluiting op den grondslag der onveranderde Confessie, daar men behoefte gevoelde aan onderlinge steun tot relnhou- ding van de beginselen, zoodat er overgegaan werd tot voorloopige Federatievorming. Zoo spoedig mogelijk zal deze Federatie definitief worden tot stand gebracht. MANNENVEREENIGINGEN De Bond van Ned. Herv. Mannenvereenigingen op G.G. hoopt D.V. Zaterdag 13 Januari a.s. des n.m. 230, zijn 1ste Jaarvergadering te houden te Utrecht in Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. De opening geschiedt door den Voorzitter, Prof. Dr. H. Visscher. Na de jaarverslagen van secreta- i penningmeester volgt een rede van Prof. Dr. J. Severijn: „Het kerkelijk leven en de crisis." EVANGELISATIE Te Almelo wordt door de Ned. Herv. Evan gelisatie Vereeniging aan het eind van deze maand een drietal bijeenkomsten belegd, In samenwerking met de Wijkcommissies, tot verdieping van het geestelijk leven. In deze bijeenkomsten, die gehou den worden in de Herv. Kapel, worden achtereen volgens behandeld de volgende onderwerpen: „Het zoeken van God", „Het vinden van God" en „Het leven met God". Deputaties van verschillende vereenigin- gen op wetenschappelijk-industrieel en han delsgebied hadden bun vertegenwoordigers gezonden, die den jubilaris kwamen compli mi-nteeren. EERE-PROMOTIE Prof. D r. G. Holst werd heden in een openbare vergadering van den Senaat der Techn. Hoogeschool te Delft, liet eere docto raat verleend, bij welke gelegenheid Prof. Dr. M. de Haas den levensloop van den promovendus naging. Prof. Holst is thans directeur van de la boratoria der N.V. Philips te Eindhoven. Zij zijn onder zijn leiding uitgegroeid tot een natuurkundig laboratorium van den eer sten rang, waar tallooze zoowel zuiver we tenschappelijke als technisch georiënteerde onderzoekingen zijn verricht, eerst door Prof. Holst alleen, nu met hem een staf van ongeveer zestig doktoren en ingenieurs »n het dubbele aantal assistenten. Zoo heeft zich, aldus spr., in korten tijd in Eindhoven een industrie-laboratorium ontwikkeld, dat volkomen op gelijken rang staat met de be kende laboratoria van dien aard in Ame rika en Duitschland, en dat aanzienlijk grooter is dan eenig ander natuurkundig laboratorium in Nederland. Vervolgens deed spr. eenjge grepen uit het werk van Prof. Holst. Opvallend is dat Prof. Holst zicli in een groote verscheiden heid van onderwerpen uit de natuurkunde heeft moeten verdiepen. Steeds werd zijn aandacht gevraagd voor nieuwe problemen en zoo er van speciahsceren sprake kon zijn, dan duurde dit slechts korten tijd. Spr. besprak achtereenvolgens de door Prof. Holst volbrachte of geleide onder zoekingen betreffende de gloeilampen en de problemen, die met de fabricage ervan ver hand houden, die op het gebied van de rontgenbuizen en röntgen-installaties, en die op het gebied van de ontwikkeling der radiotechniek. Tenslotte vermeldde spr. in het kort eeni ge onderzoekingen, waaraan Prof. Holst zich heeft gewijd, welke evenzeer van groo te heteekenis zijn voor wetenschap en tech niek en behooren tot uiteenloopende gebie den der physica. Afzonderlijk wilde spr. Schoolnieuws. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Hedenmiddag werd, ter viering van den gedenkdag der Techn. Hoogeschool, een buitengewone Senaatsvergadering gehou den. De Rector-magnificus, Prof. Dr. J. G. Rutgers, heeft daarbij een rede uilge sproken over: „Ons Middelbaar en Voorbe reidend Hooger Onderwijs". Prof. Mr. G. NAUTA Prof. Mr. G. Nauta te Rotterdam heeft medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot vice-president van het permanente juridi sche comité van de raadgevende verkcers commissie van den Volkenbond aanneemt Prof. Dr. J. G. CH. VOLMER Hoewel Prof. Dr. J. G. Ch. Volmer den 25sten gedenkdag van zijn benoeming tot hoogleeraar in de bedrijfsleer aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, onopgemerkt wilde laten voorbijgaan, is de toeleg van zijn talrijke vrienden en oud-leerlingen dezen wensch te uegeeren maar al te zeer gelukt. Buitengewoon groot was de toeloop naai de leceptie, welke te zijnen huize werd ge houden, cn het aantal bloemstukken, tele grafische en schriftelijke gelukwenschcn nam voortdurend toe. .an deze toepassingen nog noemen de „natriumlamp". De mogelijkheid, dat .le natriumlamp voor verlichtingdoeleinden --iu kunnen dienen, is door Holst bedacht Van de overige onderzoekingen, die in "t Philipslaboratorium door Holst werden aan gevangen, wilde spr. nog aanstippen die naar de eigenschappen van vaste stoffen, zooals b.v. de verschijnselen die bij e.ristalli- tie optreden. Spr. eindigde met den wensch, dat Prof. Holst vele jaren zal kunnen voortgaan niet de wetenschap en industrie te bevorderen en aldus ook verder bij te dragen tot de welvaart van Nederland. CHR. NIJVERHEIDSONDERWIJS Niet de Bond van Vercenigingen voor Ghr. N. O., maar de Vereeniging van Lee raren bij het Christelijk Nijverheidsonder wijs hoopt haar algemeene ledenvergadering dit jaar op „Valkemheide" bij Maarshergen te houden. De Bond vergadert in den zo mer weer te Utrecht ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Leiden (Kooiparkschool, Driftstraat 49, hoofd C P. van der Bie), S. van Wezel te Als kw. met akte. VOOR SCHIPPERSKINDEREN De Nat. Chr. Ondenvijs-vereeniging van den Ned. Prot.-Chr. Schippersbond houdt haar jaarlijksche ledenvergadering op Woensdag 17 Januari a.s. in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Schoolgebouwen. Te Zwolle heeft de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs twee nieuwe scholen, één voor L.O. en één voor U.L.O., in gebruik genomen. Als hulde aan de nagedachtenis van wijlen Ds. A. de Haan, den stichter van de afdee'ing Zwolle van C.V.O., is een plaquette in brons vervaardigd door den Zwolschen beeldhouw P. Bos in een der nieuwe scholen aangebracht De lagere school telt 8, de u.l.o.-school 4 lokalen plus een natuurkundelokaal. De bouw, grootendee's in gewapend beton, heeft t 90.U00 gekost. Architecten zijn de heeren Meyerink te Zwolle. IN DE ZOETE REGENSTRAAT Het schijnt wel alsof er geen land ter wereld is waar zooveel armoede geleden wordt als in het groote China. In de koude wintermaanden sterven menige nacht in onze onmiddellijke omgeving enkele stak kers van honger en koude op straat. Heel vaak schijnt hulp-verschaffing hopeloos, maar het Tehuis in de Zoete Regenstraat is der inrichtingen die mij altijd weer hoop en vertrouwen geeft om verder te gaan, zoo schrijft ons mevrouw Leynse, uit Peking. Een zeventig alleen staande oude vrouwen, die niet meer opgewassen bleken te zijn tegen de felle winterstormen, hebben daar een veilige haven gevonden Wederom dit jaar heeft het Bestuur met beperkte mid delen een keuze gedaan uit de groote ver scheidenheid van vrouwtjes, die hulp kwa-, men vragen. Het Tehuis is in de oogen vap, de gestrande oude moedertjes de vervul ling van alle verlangens. Het heeft een af gesloten open binnenplaats, waar men heer lijk rustig in het zonnetje kan zitten totdat alle vermoeidheid verdwenen is, een huis kamer frisch en school met houten banken voor gezellige praatjes rondom de kachel als buiten de wind giert, slaapkamertjes met verwarmde steenen bedden waar men zorg vrij slapen kan, vier op een rij, en een eet zaal waar tweemaal per dag stoomende broodkoeken, heete pap en schoteltjes vol groenten verschijnen. Daarbij is er op Kerst mis en Chineesch Nieuwjaar een feestmaal met vleesch, brengt de een of andere „vreem de Westersche dame" wel eens een zak vol „ten hsin" (Chin, koekjes) cnee en is er 's morgens soms een kopje thee inplaats van heet water. Sterft een der vrouwtjes dan wordt haar plaats spoedig ingenomen. De nood is groo; en de slaapplaatsen zijn maar zeventig. Allerlei tragische gevallen worden mij, ris voorzitster van het Bestuur, tot mijn attentie gebracht. De oudjes, die toegelaten kunnen worden, hebben veelal jaren van ellende achter zich. Zooals dit jaar het oude moeder tje Wang, die buiten de Rechte Oostpoort woonde in het Vrededorp. Zij was reeds vijf en zeventig jaar oud. Iedere dag, gehuld in een lange mannenjas, zocht dit kromme half lamme vrouwtje de straten af om voedsel te vinden. Toen zij veertig jaar oud was werd zij weduwe. Daarna diende zij twintig :aa' bij een familie, totdat zij, te oud om nog flink te werken, bedankt werd. Haar 'einde- ren had zij een na een verloren en zoo werd zij op zestigjarige leeftijd een eenzame bede lares. Zij woonde binnen een hek van ge broken riet in een klein scheef kamertje, op- RUBRIEK getrokken v\n klei, met een papieren raam, een deur die niet sloot, een steenen bed met een stuk mat als deken en een waschkom, die diende voor kookpan, etensbord en keu kenkast. Iemand vertelde haar van het Te huis en toen zij mij opzocht zeide zij, dat haar grootste wenschen waren: „Twee maal tijden per dag, een dak dat niet inviel gedu rende een regenbui en een eigen lijkkist om in begraven te worden." Zij werd op de wachtlijst gezet en finantieel geholpen en toen er een open plaats in het Tehuis i Zoete Regenstraat kwam verdwenen haar zorgen. Het oude vrouwtje Chang was ook een der gelukkigen, die de poort van het Tehuis binnen kon gaan. Zij woonde in de onaan- Jijke Kleine Zuidstraat, maar eenmaal had zij binnen de muren van de Keizerlijke paleizen gewoond met haar man, die een 'regeeringsambtenaar was. Verleden jaar kon zij, bang om dood te vriezen door gebrel aan kleeren, haar steenen bed niet eens meer verlaten. Eenzaam lag zij daar in haa' kleine hut van ellende, waartegen zij niei op kon, te verkwijnen. Nu nog is zij een ver schrompeld vrouwtje half suf van jaren lang honger lijden. Een andere is de oude moeder Han, die in de Geld en Graanstraat woonde, maar noch geld noch graan had om een iag te kunnen leven. Zij was niets meer dan een vermagerde verwaarloosde oude vrouw, die in een half ingevallen hut woonde, maar een maal was zij een gefortuneerde dame van invloed geweest. Toen zij zeventien jaar oud was trouwde zij met een rijke man, maar spoedig reeds werd zij weduwe. Alleenstaan de werd zij door bandieten bestolen en door haar familie bedrogen. Te bang om zich bij de politie te beklagen leed zij in stilte. In al haar groote ellende was haar toch nog iets van de gouden dagen overgebleven; twee gouden voortanden, een mantel van verkleurd satijn, een zijden kapje en een overkleed, hangende aan een spijker in de muur in geval onverwacht eens bezoes mocht komen. Ten einde raad probeerde zij zich van het leven te berooven. Iemand ver telde haar mijn adres. Toen zij het Tehuis binnen gelaten werd, stondln haar oogen droevig groot in het vermagerde gezicht, maar een paar eenvoudige maaltijden en schoone kleeren brachten de glans weer terug. De wereld-malaise heeft ook ons werk in China bereikt, maar de zeventig oude vrouw tjes uit het Tehuis weten dat gelukkig nog niet. Het leven is daar zoo eenvoudig dat er niet te bezuinigen valt. Tot nu toe gaat alles gelukkig nog door. DINSDAG 9 JANUARI HILVERSUM 1875 M. A.V.RiO. 8.01 10.00 Gramofoonmuziek. 10.01 10.15 Morgenwijding. Lezen: Mat- theus 16 1320. Zingen: Vluchtheuvel- zangen 55 1 en 2 Psalm 25 7a en 4b. lO.iD—10.30 Gramofoonmuziek. 1030—11.00 Orgelconcert door FeikeAsma. Soliste: Corry van Hoogenhuyze. sopraan. 11.0011.30 Kook- en bakpraaje door mevr. R. LotgeringHillebrand. „Omelettes bakken 113012.00 Voortzetting Orgelconcert. 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 12.01 12.45 n.m. Het Omroep-orkest oJ.v. Nico Treep. 12.45—1"15 n.m. Gramofoonmuziek. 1.15—1.45 n.m. Omroeporkest. I.45—2.00 n.m. Gramofoonmuziek. 2.00 3.00 n.m. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Soliste: Miep Me- der, cello. 3.00— 4.00 n.m. Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 11e les. 4.00—4.30 n.m. Overschakeling naar den zender Kootwijk. Daarna pianorecital door Ida Rosenheimer. 4.30—5.00 n.m. Radiokinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel. 1. Inleiding. 2. Echo. van Tet terode. 3. Breiliedje. 4. Microfoondebutantjes 5.00—5.30 n.m. Verhalen voor kleinere kin deren door mevr. Antoinette van Dijk. VJL.<.A. 530—6.00 n.m. BijbelvertelHng voor jonge menschen. A.V.R.O. 6.00—6.30 n.m. Het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Gezellige genre-muziek. 6.30—7.00 n.m. Radio Volks Universiteit. 7.00—7.10 n.m. De heer Fortanier bespreekt de belangen van de „Vereeniging van Bur gerlijke Ambtenaren". 7.10—7.30 n.m. Kovacs Lajos en zijn orkest. 730—8.00 n.m. Engelsche les voor gevorder den door Fred Fry. 1 le les. 8.00 n.m. Tijdsein A.V.R.O.-klok. 8.01—8.05 n.m. Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.05—930 n.m. Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. Maria Roland, jodel, en haar instrumentaal kwartei, en Marino Norris, negerduo. 930—10.15 n.m. A.V.R.O.-radiotooneel. „De jacht naar het Goud van Kapitein Kid", naar het hoorspel in 6 bedrijven door Ru- dolf Schneider-Schelde. 10-15—1100 n.m Kamermuziek door bet „Trio Italiani": Alfredo Casella, piano. Pol- tronieri, viool, en Bonucd, cello. II.10—12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. K.R.O. S.OO—9.15 Morgenconcert. 10.00—1130 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.001-2.15 n.m. Politieberichten. 12.15—1.45 nm. Het K.R.O.-Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.45—2.00 non. Verzorging zender. 2.00—3.00 n.m. Vrouwenuurtje. Mevr. Mies Zwierzina: „Spraakgebreken bij kin deren" (II). Mejuffrouw Phemia Molken- boer: „Huisraad" (II). 3.00—4.00 n.m. Modecursus door mevr. H. Cupoens Geurs. 3.00—3.30 n.m. Knip pen, naaien en hoedenmaken voor beglnnen den. 3.304.00 n.m. Opleiding coupeuse- /eerares en hoedenmaken voor gevo'derden. 4 00—4.15 n.m. Zangrecital door.Jac. Bras. A. d. vleugel: Fred. Boshart. 1. Aria „Gott sei mir gnadig". uit „Paulus", Mendelssohn. 2. Aria „Und Gott sprach". uit „Die SchöDfung", Haydn. 4.15—4.30 n.m .Gramofoonmuziek. 430—445 n.m. Zangrecital (vervolg): 3. Ave Maria. Percy B. Kahn. 4. Gebet, Hiller. 5. Aufenthalt, Schubert. 6. Van een Koningsvrouw. Arnold Spoel. 4.45—5.00 n.m. Gramofoonmuziek. 5.00- 5.30 n.m. Abbé J. Nalbandian: „De Armeensche ritus". 5.30-6 00 n.m. De K.R.O.-boys oiv. Piet Lustenhouwer. 6.00—6.10 n.m. Gramofoonmuziek. 6.10—6 40 n.m. De K.R.O.-boys (vervolg). 6.40—7.00 n.m. Cursus Esperanto door P. Heilker (elfde les). 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15-7.35 n.m. Dr. J. A. M. v. Staay: „Het monetaire vraagstuk". 7.35—7.45 n.m. Gramofoonmuziek. 7.45—8 00 n.m. Verbondskwartiertje. 8.00—8.25 n.m. Opera -en operette-program ma door het K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Ger ritsen m.m.v. Lucian Dcbrodziecki, tenor. 8.258.30 n.m/ Gramofoonmuziek. 830-8.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—9.20 n.m. Opera- en operettepro gramma (vervolg). 9.20-9.35 n.m. D. e week waren wi]....« 935—9.50 n.m. De Poolsche tenor Lucian Dobrodziecki. A. d. vleugel: Fred. Boshart. 9 50—10.30 Het K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 10.30-1035 n.m. Vaz Dias. 1035—10.45 n.m. Gramofoonmuziek. 10.45-11.30 n.m. De K R.O.-boys olv. Piet Lustenhouwer. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1634.9 M BOEDAPEST I 550 M., U 840 M. HEILSBERG 276.5 M. 6.20 n.m. Ged. uit „Die Winterreise" vad Schubert. BOEKAREST 394.2 M. 7.40 nun. Russische muziek, ATHLONE 413 M. 7.50 n.m. Symphonie-concert RADIO SUISSE ROMANDE 403.8 M NORTH REG. 480 M. BERLIJN 419.5 M. 8.20 nun. Concert (Weber-Mozart). DAVENTRY 1554.4 M. 9.40 nm. Mendelssohn-programma. PARIJS (RADIO) 1725 M. „Les hannetons" van Brieux. MOTALA 1354.4 M. DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE door G. Th. ROTMAN 5. Floep! laa: ging de mooie vlieger. Weg was hij! Maar in elk geval was er nu geen gevaar meer, dat Pietje wéér weg zou waaien. Maar o wee wat was dat? Daar naderde de tiein een t-iu.iel! Vol afgrijzen zas Pietje het pik-zwarte, donkere hol nader komen; reeds was de voorste helft van den trein ei ii Tn dikke, verstikkende wolken bleef de zwarte rook van de locomo tief er in hangen FEUILLETON DE SPAANSCHE CAVALIER Door B. WARSTADT En do wonivig van dezen Aguilera is wer kelijk veel beter geschikt voor een voornaam Spanjaard dan voor den boekhouder van de firma Paszmore en Perkins. Men heeft inderdaad niet den tijd om om zich heen te zien, zooals men zou willen doen, als een heele schare wilde bedelaars be'ig is de poort binnen te stormen en men Wier oog-in blik te vreezen heeft dat de hals in gevaar staat van door hun afschuwelijke lange messen te worden afgesneden. Maar wal ik daar heb gezien ziet er werkelijk als eer. paleis uit. Het stemt wel niet geheel en .il overeen met onze begrippen van woning inrichting; want wij menschen uit Noorde lijker streken hebben gaarne een dak boven onze hoofden en houden niet van tuinen midden in de kamers. En ik moet bekennen dat ik heel wat liever zit op een poedgevoer- den ruststoel, dan op cle fijnste marmeran bank. In elk geval maakte het geheel een imponeerondon indruk. Welaan, ik wil wel wat meer van dat Spaansche paleis zien en zal Don Alcala de Aguilera's uitnoocliging aannemen op gevaar af van mij weer aan een nieuw avontuur bloot te stellen." Op den bepaalden avond betrad Paszmore de binnenplaats van het huis in de C.alle de San José. Hij had zich met meer zorg dan gewoonlijk gekleed, maar niettegen staande zlijn fijne das 3n nauwsluitend,' handschoenen was hij toch een toonbeeld van gelijkmoedigheid. Aguilera ontving zijn gast met de voorkomende hoffelijkheid van een Spaansch edelman, en stelde hem aan zijn zuster Inez voor. De binnenplaats was bij deze gelegenheid verlicht. al was het ook niet met zoovee1 schittering als Theresia gewild had, inar-r •och meer dan voldoende om de schoonheid van de Moorsche bouwkunst re doen uit komen en het prachtige beeldhouwwerk en de rijke kleuren van de Lloeinen bij 1e fontein te doen in het oog springen. Dc fontein spoot thans zijn stralen omhoog en vertoonde niet mee de sporen van verval Paszmore keek vol bewondering om zich heen, maar met een gevoel als de boer lind in het sprookje, toen hij in den vreemdeling dien hij zoo onvriendelijk behandeld had. een verkleede prins ontdekte. De Aguilera, die aan de schrijftafel zat te rekenen en de Aguilera, die als gastheer optrad in zijn adellijke woning, kwamen den fabrikant als twee verschillende personen voor. Het was hem niet zoo heel goed te moede, en te meer wijl hij de taal zijns gastheers nog niet zoo heel goed meester was. Het Spaansch. dat hij sprak was niet zeer vloeiend. Ook had de fabrikant te kampen met de vrees, die men zoo veel bij Engel schen aantreft, dat zij zullen zondigen tegen de zeden en gehuiken van het vreemde land, wijl zij hiermede niet volledig op de hoogte zijn. Paszmore miste zijn tolk, Lucius Lepine, zeer. „Ik dacht, dat ik Lepine hier zou or.t moeten", merkte Paszmore tegenover zijn gastheer op. „Ik begrijp niet waar onze vriend blijft", antwoordde Alcala. „Ik wacht hem al een uur lang. Lepine is anders steeds gewoon zijn afspraken te houden." „Dat kan ik betuigen; nog geen enkele maal is hij bij mij te laat gekomen", merirte Paszmore op, daar hij toch gaarne het ge sprek, in weerwil van zijn hoogst gebrekkig Spaansch, wilde voortzetten. „Aan deu avond, voordat u doodde ik bedoel voor u gedood werd neen. dat is ook niet do luiste uitdrukking ik vraag vergeving edele heer, dat ik een zoo onaangename zaak heb aangeroerd", stamelde de onbe holpen Brit, toen hij de wolk bemerkte, die over het vroolijke en gelukkige gezicht van Inez vloog. Diego trad binnen met een presenteerblad vol van de heerlijkste vruchten van Anda- lusië en andere lekkernijen. Den gouden beker, met Xereswijn gevuld, aan de gasten te overhandigen, liet Theresia aan niemand anders over. Trots als droeg zij den scepior en den rijksappel eens monarchs, droeg Aguilera's oude dienstbare het tamiliestuk naar binnen. Volkomen bevrediging werd haar geschonken door don verwonderden blik van den fabrikant, toen deze na een flinken dronk den beker eenige oogenblik ken vasthield en hem nauwkeurig bekeek alvore.is hem terug te geven. Peter Pasz more was geheel en al verbluft over het vroegere optreden van Alcala, hoe kon iemand het salaris van een boekhouder in ontvangst nomen, als hij zulk een pmchtigei bocaal bezat! „Is dat zuiver goud?" informeerde Pasz more, die zijn nieuwsgierigheid moest be vredigen. Alcala antwoordde slechts door een korten hoofdknik. Maar Theresia ontstak in toorn over de vraag, die volgens haar twijfel ver ried en mompelde binnensmonds' „Mogelijk houdt deze Engelschman het voor een stuk van zijn eigen waanlelooze ijzer!" „Ik vermoed, Don Alcala de Aguilera". antwoordde Paszmore na eenige oogenhlik- ken, „dat er u niet veel aan gelegen /.al zijn weer bij mij in dienst te (reden" Dy vraag zou zeker wat fijngevoeliger geuit zijn, als de spreker wat minder moeite met zijn Spaansch had gehad. Dat was te veel voor het geduld - an The resia en haar verontwaardiging deed haar alle andere overwegingen terzijde stellen. „In dienst treden!" herhaalde iii en alle rimpels in haar gezicht scheneo zich door den toorn te verdiepen. „Is dat een taal die past tegenover den zeer edelen ridder Dor Alcala de Aguilera?" Alcala kalmeerde zijn dienstbode met een handbeweging, daarna wendde hij zich *ol zijn vroegeren patroon en gaf een ka'm antwoord op de vraag. „Zeer zeker ben ik van plan weer ergens in dienst te treden, mijnheer Paszniore, maar ergens anders dan u denkt. Ik hen namelijk bezig mij met behulp van mijn goeden vriend voor te bereiden voor ïen werkkring, waarbij het vervu.len van 1" nederigste plaats mij de hoogste eere zal zijn. Ik hoop namelijk binnen zeer korten tijd leeraar te worden van het Woord, wc>k< leerling ik nog pas kort geleden was; ik wil het evangelie gaan prediken in mijn vaderland Andalusië." Paszmore verstond het antwoord van den Spanjaard slechts half, maar hij verlangde ook geen nadere verklaring, vveUe trouwen» voor den wereldsch-gerinden man geheel onverstaanbaar zou geweest zijn, al had hij haar in het Engelsch afgelegd. Buiten adem van het haasten kwam op dit oogenblik Lepine binnenstormen. Zijr haast en zijn vroolijke Nik bewezen, dat hij blijde berichten meebracht, en deed aller opmerkzaamheid onmiddellijk op den tongen 6. Voor de menschen binnenin den trein was dat niet ^rg die konJcn immers de raampjes sluiten. Maar Pietje, die daar moe de ziel alleen bovenop den trein zat, krees alle rook uit de eerste hand. Proestend en kuchend zat hii met z'n oogen stijf dicht en z'n vingers in z'n ooren. En toen de trein een paar minuten later weer uit den tunnel te voorschijn kwam, zag Pietje er uit als een neger. Wordt Woensdag vervolgd- man vestigen. „Neem mij niet kwalijk, jonkvrouw en gij, Alcala", stamelde de pas aangekomene, die zonder te groeten de binnenplaats was opgehold. „Als verontschuldiging voor mijn te laat komen zijn cle berichten aan te voe ren, die ik meebreng. Prim is in Spanje." Diego kon een triumfantelijs vivat niet onderdrukken. „In Algeciras heeft hij met den evangelist Cabrera een onderhoud gehad." Met de grootste belangstelling luisterde Alcala toe, terwijl de spreker, die nog niet geheel op adem gekomen was. vervolgde: „Cabrera heeft gesprok' n met den generaal die nu de voornaamste man in Spanje is." „En wat heeft de generaal gezegd?" vroeg Alcala tusschen hoop en vrees. „Prim heeft tegen Cabrera gezegd: „Zijt u een van hen, die door de vorige --egeeriiig als de ergste iïisiladigers vervolgd werden'" „Ja" heeft onze evangelist daarop geant woord. „Dan wil ik u slechts verklaren", heeft de generaal gezegd, „dat u Spanje kunt binnenirekken met den Bijbel onder den arm." Een nog luider vivat liet Diego hoor. n. Maar Alcala zei niets, hij viel op zijn knieeM en uit het diepst van zijn hait steeg een dankgebed op tot Hem, die de heerlijke zou des lichts en des levens over zijn geliefd Spanje deed opgaan. (Slot volgt), i

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3