MAANDAG 8 JANUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE FRANSCHE REGEERING EN HET BANKSCHANDAAL kabinetsreconstructie; verwacht Burgemeester van Bayonne als medeplichtige gearresteerd EEN SPOOR VAN DEN OPLICHTER STAVISKY Een buitengewoon vieze stank van cor ruptie stijgt op uit het bankdebacle te Bayonne. Men spreekt over deze zaak als over de grootste politieke en financieele sensatie van do laatste vijftig jaar. Niet alleen de personen van den bank directeur Fissier en van den voortvluchti- gen oplichter-in-het-groot Stavisky blijken hierin te worden genoemd, maar meer dan één figuur uit de ambtenaars-, parlements- en overheidskringen. De burgemeester van Bayonne. de afge vaardigde Garat, is Zondag gearresteerd, beschuldigd van diefstal, valschheid in ge schrifte, gebruik van vervalschte documen- tne, verduistering van documenten, resp. openbare middelen, bedrog of medeplichtig heid daarbij, misbruik van vertrouwen. De heer Garat zit reeds in de stedelijke gevan- Gemeld wordt, dat door het parket van de Seine de instructie is onttrokken aan het parket te Bayonne, uit vrees dat dit teveel aan plaatselijke invloeden onderlv vig zou zijn. Huiszoeking is verricht in de woning van Dubarry, directeur van het blad „Volonté" en ook in het bureau van dat blad. Het socialistische blad „L' Appel" be weert, dat de Parijsche prefect van politie Chiappe nog slechts kort geleden de gast van Stavisky was. Wij hebben er reeds melding van ge maakt, dat de gevolgen van het bankschan daal zelfs in de kringen van de regeering 'n slachtoffer zouden maken. De minister koloniën Dalimier heeft zich nl. gecompro mitteerd door in goed vertrouwen stukken te onderteekenen, die het den oplichters mogelijk maakten hun practijken met dep schijnt van goedkeuring der overheid uitte voeren. Dalimier, die blijkbaar niet. den schijn op zich wil laden, dat hij de oplichters bewust geholpen heeft en dus zelf schuldig zou zijn, stribbelt tegen en wil zijn ontslag niet aanvragen President Lebrun schijnt er echter op te staan, dat het kabinet van Chautemps vol komen van elke smet te dezen opzichte ge zuiverd wordt en zou van plan zijn Dali mier en misschien nog wel andere minis ters opzij te zetten door het heele Kabi net te ontslaan en zonder de ongewenschte elementen weer opnieuw te benoemen. Volgens een later bericht zou echter Dali mier ton slotte hebben besloten ontslag te nemen. Van vooraanstaande Fransche zijde heeft men zich inmiddels tegenover de Engelsche pers aldus uitgelaten, dat zelfs wanneer Chautemps een nieuwe regeering zou vor men, het onderzoek naar de affaire van Bayonne een molensteen om zijn hals zou zijn. Elke nieuwe onthulling zou de molen steen een ton zwaarder maken. De Fransch- man in kwestie gaf het huidige Fransche kabinet nog een levensduur van twee maan den, waarna hij een periode van „caleidos copische" regeeringen geloofde te zien aan breken, tot men tenslotte aan het einde van het huidige regime of aan een nationale regeering toe zou zijn. m Deze profetieën latende voor wat zij zijn, 'deelen wij ten slotte nog enkele feiten mee. Het eerste is, dat de echtgenoote van Stavisky, die sedert acht dagen in een eer ste klas hotel te Parijs heeft gewoond, se dert Zaterdagmorgen vroeg met haar kin deren is verdwenen. De hoteldirectie verklaarde, dat zij eerst 'door de in de vertrekken van mevr. Stavis ky verrichte huiszoeking er achter was ge komen, dat men de vrouw van Stayisky gastvrijheid had verleend. Zij had zich in het vreemdelingenboek laten inschrijven als mevr. Simon. Een bericht uit Londen, dat In de nabij heid van de Kaap Verdische eilanden een passagier van het Nederlandsche stoom schip „Alphere'' over boord is gesprongen, en dat deze persoon vermoedelijk Stavisky was, wordt hier zeer sceptisch opgenomen Men gelooft thans een spoor van Sta visky te hebben gevonden. Hij moet op 1 en 2 Januari in zijn villa in het dorp Ser- voz in Savooye hebben vertoefd en zou op 3 Januari verder zijn gereisd. De royalistsiche „Action Fran^aise" maakt melding van een gerucht dat minister-pre sident Chautemps Zaterdag bezoek zou heb ben ontvangen van een verbindingsman van Stavisky, een bekend advocaat en politicus die nauw bevriend zou zijn met de direc teur van de Volonté du Dubarry. Deze bemiddelaar zou namens Stavisky den minister-president hebben medegedeeld, dat Stavisky tegen bepaalde waarborgen bereid zou zijn zich ter beschikking van de justitie te stellen. Tegelijkertijd heeft hij echter laten doorschemeren dat hij in het bezit was van een lijst van gecompromit teerde personen welke niet minder dan ISO namen bevatete. Zoowel de „Petit Parisien" als de „Excel sior" schrijven dat Chautemps vanavond nog een nieuw kabinet zal vormen, dat hij morgen aan het Parlement zal voorstellen. Men weet mede te deelen, dat waarschijn lijk Herriot bereid zou zijn tot de nieuwe regeering toe te treden, Boncour hem onder bepaalde omstandigheden de portefeuille van buitenlandsche zakem zou overdragen, en zelf minister van justitie zou worden, terwijl de tegenwoordige minister van justi tie Raynaldy minister voor sociale zaken zou worden. .1 HET GRATIE-SCHANDAAL TE BRUSSEL De onderdirecteur aan een der Brusselsche re- geeringsdepartemënten Van Egeren heeft thans bekend, met behulp van enkele anderen, verwanten van verschillende veroordeelden te hebben opge licht, door hun gratie-verzoeken tegen betaling te bevorderen. Het hoogste bedrag dat hl) persoonlijk voor een bepaald geval ontving is, zeide hij, 3000 francs geweest. De tusschen 200 en 9000 francs varieerende sommen werden tusschen hem, den beambte Van Hecken en den boekhandelaar Hen-' driks, die gewezen politieagent te Elsene was ver deeld. De medeplichtigen zijn opgesloten Verdwe nen is de eveneens als medeplichtig bekend gewor den „aalmoezenier" Joris Vereecke, die In hef geheel niet aalmoezenier is geweest maar vermoe delijk een berucht oplichter is. Er is ook nog een caféhouder Felix Verfaille ge arresteerd als verdacht van medeplichtigheid. Dit is een deserteur tijdens den oorlog, die door de krijgsraad wegens verzachtende omstandigheden destijds is vrijgesproken. ONDERTEEKENING JAPANSCH— INDISCH HANDELSVERDRAG Dc Indisch-Japansche economische bespre kingen zijn besloten met een zitting in het Departement van handel te New Delhi, waar in het nieuwe Ipdisch-Japansche handels verdrag is onderteekend door den leider der Japansche delegatie Setsuze Sawada en den vertegenwoord ger voor den handel van den Uitvoerenden Raad van Indië, Sir Joseph Bhore. Indië zal de hooge tarieven op ingevoerde Japansche textielgoederen verlagen, terwijl in Japan de boycot tegen de Indische ruwe katoen zal worden opgeheven. Japan kan volgens de nieuwe overeenkomst 125 mil- hoen yard katoenen stukgoederen in Indië ;n\ocren zonder de verplichting ruwe katoen in Indië te koopen. Wanneer de import echter de 325 millioen yard bereikt, moet Japan een millioen balen Indische katoen koopen, welk aantal toeneemt naar even redigheid met de stijging van den Japan- schen import <in Indië, waarvoor een limiet is gesteld van vier honderd millioen yard per jaar en wel niet meer dan twee honderd millioen gedurende de eerste zes maanden. De overeenkomst blijft drie jaar van kracht en treedt officieel in werking per 1 April a.s. Uit Osaka: De specialet commissie uit de federatie van Japansche katoen-spinners heeft besloten te adv.iseeren aan de alge- ae vergadering der federatie tot ophef fing van den boycot tegen ruw katoen uit Britsch- Indië. simon terug Sir John Simon is te Londen teruggekeerd van zijn reis naar Italië. Hij heeft een ver klaring afgelegd waaruit men alleen de slot som kan trekken, dat hij vertrouwen heeft ■in de waarde van zijn onderhandelingen te Rome. de spaansche socialisten kiezen het geweld Wij hebben reeds gemeld, dat volgens „La Nacion" de Spaansche socialisten besloten hebben met de syndicalisten en anarchisten samen te werken om de tegenwoordige re geering te bestrijden en de sociale revolutie i Spanje door te voeren. Hoewel van dit bericht tot dusver geen bevestiging kon worden verkregen, klinkt het toch geenszins onwaarschijnlijk, wan neer men de volgende dezer dagen door den leider der Spaansche socialisten, Largo Ca- ballero, te Madrid afgelegde verklaring leest „Het is thans de tijd niet meer, aldus Ca- ballero, voor conciliante woorden. Het fas- s ligt op den loer en om dit te bestrij den moeten wij ons meester maken van de politieke macht en daarna de sociale revo lutie ontketenen. Wanneer wij eenmaal het bewind in handen hebben, zullen wij onze vijanden tot gruis maken. Zij zouden trou wens hetzelfde met ons doen, indien zij zou den triomfeeren. Het proletariaat heeft op het oogenblik ;en anderen uitweg meer dan het geweld, n aan de macht te komen en om zich daarna te handhaven. De socialisten moeten zich vereenigen met de communisten en anarchisten, om den ka- pitalistischen vijand definitief neer te slaan. Er bestaat geen groot doctrinair verschil tusschen deze elementen en ons". De Spaansche regeering heeft niet ten on rechte gisteren besloten den „eenvoud.gen alarmtoestand" in geheel Spanje te hand haven. engeland en de pelikaanvlucht Uit Karachi: Sprekende over den luchtdienet tusschen Indië en Engeland, zeide de Britsche pasten' van Luchtvaart lord Londonderry, dat de reis van de ma chimes des Imperial Airways bespoedigd zal dienen te worden, ten einde te kunnen concurreeren met Nederlandsche en de Fransohe lijn- vliegtuigen. Dit doel zou naar zijn meening bereikt kunnen worden door de treinreis tusschen Parijs en Brindisi uit te schakelen. Thans is de toestand namelijk zco, dat passagiers te Parijs moeten uitstapoen en eenst te Brin- disi de reis per vliegtuig kunnen voortzet ten. Naar Reuter verneemt, zijn reeds onder handelingen met de regeeringen van Frank rijk en Italië aan' den gang over deze kwestie. RUSSISCHE AMBTENAREN IN MANDSJOP1WO IN VRIJHEID GESTELD Uit Oharbin: Een deel der Sovjetambtena ren op den Oost-Chineeechen spoorweg, die in Novem.' er van het vcirig jaa.r gearresteerd zijn is thans weer op vrije voeten gesteld, daar naair liet O.M. van Mandsjoekvvo mede deelt tegen hen geen aanklacht wegei hoogverraad kan worden ingediend. Er zijn thans nog 33 So v jetambten aren in arrest, te gen we het onderzoek nog niet geëindigd is. De vrijgelaten ambtenaren zijn uit het ge bied van den Oost-Chineesdhen spoorweg verwijderd. DUITSCHERS IN HET BUITENLAND Naar Voelkische Beobaohter meldt, heeft Hitler in het Bruine Huis den leider der af- decling buitenland van d1 NSDAP. Boehle, ontvangen, dlie geschenken overhandigde van in het buitenland wonende Duit- sche partijgenooten en het resultaat mede deelde over de vrijwillige stemming, welke op 12 November 1933 bij alle Duitschens aille deelen der wereld ij «rehouden. Op dien dag hebben op instigatie der in het buiten land gevestigd^ Duitsche pilaatseT'ke af dee lingen der NSDAP de Duitsche volksgcnoo- ten in bet baltenPand over dezelfde kwesties gestemd ails in het Rijk. RENKIN ZIEK DE RUSSISCH-POOLSCHE GARANTIE VOOR DE BALTISCBE LANDEN Uit Wiareoheiu: Inzake Let Sovjet-Russi- eche plan betreffende een Poolsch-RiU6sisoh pact inzake wederzijdsohe garantie van onafhankelijkheid der Baltische landen, venhiidt van welingelichte zijde, dat Mos kou voer Kerstmis een dergelijk project met betrekking tot Liittauen, Estland, Letland Finland te Warschau heeft voorgesteld. De Pooflsohe regeering heeft in antwoord daarop Moskou doen weten, dat het Pool- 60he standpunt in dezen afhankelijk gesteld van de houding der belanghebbende staten. Een desbetreffend contact heeft lot resultaat gehad, dat gebleken is, dat Lit- ta-uen, Letland en Estland principieel ac- coord gaan met het plan, terwijl Finland nieuwe internationale overeenkomsten eigen onafhankelijkheid voor overbodig klaard heeft Met het oog op dit resultaat erd de Russische Regeering docir de Pool- eche er van in kennis gesteld, dat Polen •erdere behandeling van het Russische ont werp, dn verband met de Finsche weigering, niet actueel achtte. Aangezien -intussohen door een indiscretie van het Finilandsöhe departement van bui- tenilandsche zaken het nlan ter kennis is gebracht van de pers, heeft Moskou zich gedwongen gezien tot een officieel démenti het bericht der Daily Herald. BIJEENKOMST DER KLEINE ENTENTE VERDAAGD Op grond van een overeenkomst tusschen do ministers van BuitenJamidlsóhe Zaken der Kleine Entente as de voor deze week te Agram vastgestelde bijeenkomst van den permanenten raad der Kleine Entente ver daagd géwordén. De zitting zal thans pas einde dor maand plaats vinden. De eerste conferentie van den Economi sch en Raad der Kleine Entente zal op 9 Januari te Praag warden geopend. GRIEKSCH PARLEMENTSLID Uit Saloniki: Een parlementslid, behoo- rend tot de partij van Venizelos, Varmotis, hield in het Grieksche dorp Kosana een poli "eke redevoering, waarin hij een buitenge woon feilen aanval deed op ministerpresi dent Tsaldaris. De aanhangers van Tsaldaris geraakten in woede, wierpen zich op den afgevaardigde, trokken hem van het podium en mishandelden hem zoo ernstig, dat hij ter plaatse dood bleef liggen. Massa-overgave der rebellen Uit Nanking: Zaterdagavond hebben de Chineesche regeeringstroepen onder bevel van Tsjang Kai-Sjek een punt op SO K.M. van Foetsjau- bereikt. De rebellen van het Foekien-leger geven zich hij duizendtallen over, Gelijkwaardige behandeling voorgeschreven De Pruisische premier heeft bekend laten maken, dat de personen, die tegen Kerstmis uit de conrentratekampen ontslagen zijn niet als minderwaardige volksgenooten mo gen behandeld worden maar voor den natio- naal-socialis'ischen staat moeten gewonnen worden door hen als gelijkwaardigen te be schouwen bij het aanstellen in betrekkingen De voorzorgen voor de ontslagen gevange nen zijn op de meest effectieve wijze ten uit voer te leggen door deze door de laagste organen van den s'aat te laten ter hand nemen en vandaar laten "indragen in het volk. De con trol eerende-autoritei ten moeten er dus niet alleen voor waken, dat de amb tenaren in dit opzicht hun plicht doen, doch dat op geen plaats door negatie dezer richt lijnen het werk van den Leider wordt schaad. In Duitschland zal verordend worden, dat de radio niet meer mag worden gebruikt voor het uitzenden van reclameberichten van afzonderlijke firma's. Zij moet uitsluitend propaganda-middel blijven voor de geheele volksgemeenschap. HET CONGRES EN ROOSEVELT De eerste week van de nieuwe zitting van het bondscongres is voor president Roo sevelt geruststellend verloopen. Beide huizen toonden den ernstigen wil tot positieve me dewerking. Zij zijn blijkbaar bereid, den pres1 dent verder in onbeperkte mate vol macht te geven en hem de middelen tot door voering van zijn uitgebreid program toe te staan. RADIUMDIEFSTAL? Uit een uit Brussel naar Antwerpen spoor gezonden pakket is, naar de afzender meedeelt, voor een millioen francs waarde aan radium verdwenen. ROOSEVELT EN DE RADIO President Roosevelt maakt een bijzonder druk gebruik van de radio om het Ameri- kaa.nsche volk voor zijn herstelpolitiek te bewerken. In de tien maanden van zijn be wind heeft hij al 20 maal voor de microfoon gesproken. Volgens een door de nationale omroep- maatschappij samengestelde lijst hebben de leden van het kabinet het land totaal 107 maal per radio toegesproken. Ook mevrouw Roosevelt maakt veelvuldig gebruik van de draadlooze verbinding. Reeds 17 maal stond zij voor de microfoon, terwijl haar voorgangster, mevrouw Hoover, tijdens de 4 jaren dat haar man in het Witte Huis slechts 10 maal voor da radio sprak. Thans zijn nabij Antwerpen betonnen pa len en een ijzeren seintoestel op de spoor rails gevonden. De justitie zoekt naar de daders. GOUDDELVERS Dezer dagen miste de farmer David Toohey te Ballarat in Australië uit zijn gereedschaps kist een schroevendraaier, waarmee hij een reparatie had verricht aan den tractor die hij had gebruikt om zijn land om te ploegen. Toen hij nog eens op het land keek, ontdekte hij een stuk glinsterend kwarts, dat goud houdend bleek te zijn. Bij nader onderzoek bleek onder het bouwland een groote laag goudhoudend kwarts aanwezig te zijn. Nabij Goulboum is een alleen wonende vrouw reeds twee jaar bezig met het graven van een schacht, die naar zij met stelligheid aanneemt, uit zal komen in een goudhou- dende laag onder het land, van welks op brengst zij gedurende deze jaren leeft. DE ARBEIDSMARKT Verbetering hier, verslechtering daar Uit de Vrijdag gepubliceerde statistiek der werkloosheid van het internationale arbeids bureau voor het laatste kwartaal van 1933 blijkt, dat de toestand op de internationale arbeidsmarkt ook verder ós verbeterd. Ver geleken met hetzelfde tijdvak van het vorige jaar is de werkloosheid in 20 landen afge nomen. Toegenomen is de werkloosheid in Noor wegen, Bulgarije, Nieuw Zeeland, Palestina, Polen en Tsjecho Slowakije, terwijl ook in Zwitserland het werkloozencijfer is gestegen van 109.847 in Dec. 1932 tot 137.457 in Dec. 1933. de mijnramp in bohemen HONDERD TWEE EN VEERTIG DOODEN Bcdrijfs-ingeniear gearresteerd Uit Praag: De directie van de Nelson- mijn te Osseg deelt mede, dat bij de mijn ramp 142 personen om het leven zijn ge komen. De verantwoordelijke bedrijfs-ingenieur van de Nelson-mijn, ir. Beisser, is gear resteerd. Volgens de persberichten wordt ir Beisser ervan beschuldigd, te radicale be zuinigingsmaatregelen in het bedrijf te heb ben toegepast en o.a. arbeiders heeft laten ontslaan, die er mee belast waren het ko lenstof, dat in de mijnen veel gevaar voor brand en ontploffingen oplevert, op te rui men. De directeur-generaal Loeeker verklaarde tegenover persvertegenwoordigers, dat Beys- scr vele jaren lang tot zijn volle tevreden heid in de technische leiding van het be drijf had gewerkt Van buitengewone ratio nalisatie-maatregelen in de mijn was hem niets bekend. Vooral van communistische zijde voert men een heftige agitatie tegen do rationa lisntie-methode welke in het bedrijf zijn toe gepast. Gister hadden de communisten te Brüx oen districtsvergadering georganiseerd, doch de gendarmerie had alle toegangswegen tot het dorp bezet. Niettemin zagen do commu nisten kans te vergaderen, waarop de ver gadcring werd ontbonden. Korten tijd la ter werd een tweede vergadering, die de autoriteiten niet bekend was, gehouden in het nabijgelegen dorp Merrlich. Aanwezie waren ongeveer 300 gedelegeerden van 35 verschillende mijnen. In een resolutie werd de arrestatie en strenge bestraffing ge- eischt van alle voor het ongeluk verant woordelijke personen, alsmede het terug roepen der militaire troepen en gendarme rie uit het mijndistrict. Een oproep werd gedaan om heden verband met de begrafenis der geborgen slachtoffers te demonstreeren. De in het mijndistrict geconsigneerde gendarmerie is met 150 man versterkt ernstig auto-ongeluk TWEE ERNSTIG, TWEE LICHT GEWONDEN. Zondagavond te omstreeks half tien heeft tusschen Best en Vught, op don hoek van den Eindhovensche Steenweg, een driesprong, ccn ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe auto, waarin zes personen waren gezeten, is tengevolge van het feit, dat de chauffeur den weg niet kende en hij bovendien cenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, in den grooten draai met een vaart van 70 K.M. tegen con boom ge reden. De wagen werd geheel vernield. Do bestuurder en een andere inzitten de kwamen er vrijwel zonder letsel af. De andere vier passagiers echter wer den allen gewond, waarvan twee ern stig. Het ergst was er aan toe zekere Th. van Hilst uit Eindhoven, die met gebro ken ribben werd opgenomen met waar schijnlijk een inwendige verbloeding. H. Hermans uit Waalwijk bekwam een ernstige hoofdwonde. Beiden zijn, nadat de doktoren Van Rooy en Hoek uit Box tel de eerste hulp hadden verleend, naar het St. Liduina-ziekenhuis te Boxtel overgebracht en daar ter verpleging op genomen. De beide andere gewonden, de heeren H. Versteeg en P. van Hilst, bei den uit Waalwijk, konden na in ge noemd ziekenhuis te zijn verbonden, huiswaarts keeren. Het ongeluk heeft nogal wat stagnatie in het verkeer veroorzaakt. CHR. SANATORIUM „BETHESDA" Het Chr. Sanatorium „Bethesda" op het landgoed Hartenstein nabij Oosterbcek, is overgenomen en zal verder worden geëx ploiteerd door het reeds lange jaren be staande rust- en herstellingsoord ,,'t Hemel dal",. Als behandelend geneesheer treedt op arts E. Jongsma en als directrice Zwarts. JUBILEUM De heer F. A. Nordsiek, agent te Amster dam van de N.V. Rotterdamsche Verzekering- Sociëteiten hoopt 18 Januari den dag te her denken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst dezer maatschappij kwam. DE SCHEEPSRAMP TE HOEK v. HOLLAND Ook Zaterdag heeft men nog geen aan- •ang kunnen maken met het bergingswerk van het in zee bij Hoek van Holland gezon ken Duitsche s.s. „Cores". Het weer is zeer ongunstig voor dit werk; wel zijn twee lich ters in den Waterweg dicht bij den mond gaan liggen, teneinde zoodra dit mogelijk is, uit te varen. Voordat het schip Vrijdag ge heel onder water verdween, heeft men nog een kleine hoeveelheid meel uit het achter schip kunnen lossen. Do verdere lading is natuurlijk waardeloos. Talrijk was Zaterdag het aantal belangstellenden, dat naar het gezonken schip kwam kijken. Door den mist viel er echter weinig waar te nemen. Intusschen hebben de strandjutters ge tracht wat van de aangespoelde goederen te bemachtigen; de politie kon dit evenwel ver hinderen. LOODS VERMIST Sinds eenige dagen wordt te Maassluis een joods vermist, die in een brief, welke hij heeft achtergelaten mededeelde, niet mee? terug te komen. De loods zou over enkele dagen voor den Raad van Scheepvaart moeten verschijnen, in verband met een aanvaring, welke on langs tijdens mist op de Maas bij Rotterdam heeft plaats gehad en welk schip door den loods werd bestuurd. Bij deze aanvaring is een kok van het aangevaren schip zoodanig gewond, dat. hij is overleden. DE TELEFOONSTORING De voorzitter van den Raad van Arbeid maakt bekend, dat de Raad van Arbeid tele fonisch is te bereiken onder nummer 32507. Aangezien voor deze noodverbinding slechts n lyn beschikbaar is wordt het publiek ver zocht alleen in dringende en spoedeischende gevallen daarvan gebruik te maken. Inlichtingen over bepaalde zaken kunnen schriftelijk dan wel persoonlyk aan het kan toor Droogbak aanhangig worden gemaakt. KIND LEVEND VERBRAND Te IJsselsteijn (L.) had het 3-jarig dochtertje an Lemraens het ongeluk in een pan kokende melk vallen. De kleine is aan de bekomen verwondin gen overleden. SMOKKELAAR AANGESCHOTEN In het ziekenhuis te Heerlen werd opge nomen een man uit Voerendaal, die onder Eysden, bij het smokkelen van suiker uit België door de marechaussee in den buik was geschoten. „DE LICHTHOEVE" De burgemeester van Zaltbornmel geeft ernstig in overweging alvorens in relatie to treden met de vereeniging „De Lichthoeve' te Santpoort hem omtrent deze instelling inlichtingen te vragen. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Wierden (Ov.) geraakte een auto, bestuurd door den graanhandelaar M. te Zwolle, door de gladheid, van den weg. M. en diens schoondochter werden ernstig gewond. De toestand van laatstgenoemde was zelfs zorgelijk. EEN WETHOUDER EN EEN GEMEENTE ONTVANGER WEGENS FRAUDE GEARRESTEERD Te Hoogkarspel zijn gearresteerd C. H., eerste elhouder en loco-burgemeester en A. B. gemeente ontvanger in het naburige Wevershoof. Zij zijn resp. voorzitter en betaalmeester der tuinbouwvei ling. Er moet fraude zijn gepleegd met de vergoe ding, welke van rijkswege op aardappels wordt verstrekt. Zij zijn overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar. GEBREK AAN DRINKWATER Tengevolge van de langdurige vorst en daarmee gepaard gaande droogte, bestaat op verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen gebrek aan drinkwater, daar vele regenwaterbakken aan de huizen zoo goed als leeg zijn. Talrijke gezinnen moeten hun drinkwater reeds koopen per emmer. moord Zondagmiddag omstreeks twaalf uur heeft in het gehucht Varsel, onder de gemeente Someren (N.-B.) een moord plaats gehad. De circa dertig jarige Zeegers loste op korten afstand een revolverschot op den circa veertig jarigen Bolle, die in het hart getrof fen werd. Hij was bijna onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd. De dader is voortvluchtig. De oorzaak is familietwist, HET DRAMA TE MUIDEN De fotograaf I., uit Muiden, die in het af- geloopen najaar groote ontsteltenis teweeg bracht door in de raadszaal aldaar op eenige i.leden te schieten waarby een persoon zóó zwaar werd gewond, dat hy stierf, de afgeloopen maanden aan een psychiatrisch onderzoek onderworpen. „Het Volk" verneemt thans, dat de psychiaters, dr. S. P. Bakker en dr. Overbeek den man krankzinnig, in elk geval ontoerekeningsvatbaar achten. Op ver zoek van den verdachte, resp. den verdediger, is een tegen-onderzoek ingesteld, dat is opge dragen aan dr. van Schelven uit Den H De openbare behandeling dezer zaak zal der halve nog wel eenigen tyd op zich laten wach ten, INBRAAK IN EEN KERK In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Steenwijk ingebroken in de Chr. Geref. kerk. Volgens het N. v. d. D., heeft men zich door het uitsnijden van een ruit eerst toegang verschaft tot de consistoriekamer, waar kasten zijn opengebroken en overhoop ge haald. Hierin was echter niets van belang te vinden. Daarna zyn de offerbussen openge broken, en geledigd. Van de consistoriekamer de kerk te bereiken, alwaar de aanwezige offerbussen zyn opengebroken. De buit be stond daar hoofdzakelijk uit losse centen er klein zilvergeld. In totaal is ongeveer 25 gul den gestolen. Van de daders tot nog toe geen spoor. EEN PRACHTIGE VANGST De Breda sche recherche arresteerde te Til burg twee mannen, verdacht van den inbraak in de goudsmidswinkel Ginnekenweg 1 van den goud smid W. op 10 December van het vorige jaar. Beide personen zijn juist uit Antwerpen teruggekeerd. De heele buit viel, op een dertigtal ringen en een paar horloges na, in handen van de politie. URK IN HET IJS Op 2 KJV1. afstand ten zuidwesten van llrk zit de boot van de Holland-Friesland-lijn in het ijs De boot was uit Lemmer vertrokken. Vol gens ontvangen mededeelingen is de IJsbreker „Ijsbeer" Zate.da-avznd uit Kampen vertrokken om de boot assistentie te verleenen en te trachten haar naar Amsterdam te brengen. Door den mist en krachtiqen wind kon de Urker ijsvlet Schokland niet verlaten om de post over te brengen, DE BRAND AAN BOORD VAN DE „J. P. COEN" Naar van de zijde der Maatschappij „Nederland" •erd medegedeeld ,is het vrijwel zeker, dat in den vertrekdatum van de „J. P. Covri' naar Indië, op 2 Februari a.s. geen wijziging komt. Het schip zal ballast naar Soerabaja vertrekken. De door het ur aangerichte schade is gering. Een „opslagplaats" van gestolen (joed ontdekt. Het is aan de politie van Maassluis gelulkt aldaar een zeldzaam brutaal complot van jeugdige dieveggen op te sporen, dat sinds enkele dagen bij verschillende winkeliers heeft gestolen. Dit complot bestond uit meisjes van9 tot 13 jaar! In totaal waren hiodbij acht meisjes be trokken. Reeds hadden zij bij twaalf winkeliers haar slag, hetzij groot of klein, geslagen, totdat de politie er een eind aan heeft ge maakt. De jeugdige deugnieten gapten in winkels, waar zij voor haar ouders een boodschap moesten doen, alles wat ze maar krijgen konden. Ze hadden zelfs nog een handiger plan uitgedacht, om moer bezoe ken aan de winkels te brengen. Met twee of drie tegelijk gingen de meisjes nl. een winkel binnen en vroegen iets op zicht. Na eenigen tijd bracht men dit dan terug, onder een of ander voorwendsel en zoodoende was men dan tweemaal in de gelegenheid ge weest het een of ander te stelen. Alle voor werpen, voorzoover zij niet voor „dadelijk gebruik" in aanmerking kwamen, werden in een kelder in hei huis waar een van de meisjes woonde opgpslagcn". Bij een huis zoeking, welke de politie deed, werden aller lei voorwerpen aangetroffen, zooals snoep goed, manufacturen, odeur, stukjes zeep. veel speelgoed, zakdoeken, eieren enz. D-3 eieren had men bij afwezigheid van de ouders wel gebakken en gezamenlijk op gegeten. Naar de ouders aan de politie verklaar den, wisten zij niets van deze handelingen van hun kinderen af. Weerbericht PÜUJe geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Munchcn 773.1. Laagste stand te Ingö 726.5. Stand vanmorgen halftwaalf 765.8. t( WEERVERWACHTING Meest matige Z.W. tot W. wind, zwaar be- wolkt of be'rokkcn, mogelijk enkele regenj n of hagelbuien, iets kouder dCo nachts. BUITENL. WEEROVERZICHT In het hooge Noorden van het gebied zijn in de temperatuurverdeeling sinds Zaterdag) b aanzienlijke veranderingen ingetreden. a Op IJsland, waar een diepe depressie on- v der hooge temperaturen overtrok, is weer' vorst van beteckenis teruggekeerd, terwijl in[ Scandinavië het stat on, waar de vorst Za terdag Int s'rengst was ,nl. Sarna in Zweden met 20 gr. C. de temperatuur nu 2 gr. G: - hoven nul is. Ook or de Britsche Eilanden daalde de temperatuur, terwijl het vorstgi. bied ni het Z.O. van O. Frankrijk, over Zwit serland en Z.O. Duitschland weer in betee ken is toenam. De Oieaanberichten geven op de vraag ol de in het Noorden overgetrokken depressie door een nieuwe wordt gevolgd, nog geen duidelijk antwoord, doch waarschijnlijk borgt de kleinere kern, welke gisteren op Je diepere is gevolgd, waarvan nog een V-vor- mige uitlooper tusschen IJsland en Schot land ligt, dat ook wanneer niet dadelijk een nieuwe daling volgt, een ruimen van de en een toevoer van koudere lucht uit het Poolgebied voor het komend etmaal zal uit blijven. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 7 Jan. 8.1C vm. attentiesein 0,, d.i. Weest op uw hoede. Ontvangen S Januari 11 uur vju. Attentie- sein Neerhalen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 2.8 G VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 JANUARI. Van 's avonds 4.35 uur tot 's morgens 7.39 uur waterstanden rivieren Heden Vorig Wurtzburg 0.00 000 Straatsburg Breisach ltheinfelden K-hl Ma san Diedeshelm Mannheim Lnhr Mainz hingen 0.00 0 00 0.39 0.45 1.54 0.00 1.fi4 0.00 3.15 3.13 0 51 0.40 1.65 1.72 1.15 1.20 0.42 0.40 0.81 0.80 Heden Vorig 0.70 0.78 1.09 0.00 0.35 0.031 0.39 0.50 Canb Kme Coblens Trier Keulen Rührort Wesei -1.45 0.13 Emmerik -0.12 010 Duaseldorf -0.20 O.io Maastricht 40.55 40 <0| Venlo 10.75 10.96' hoogwater ned. zeehavens Delfzijl Terschelling Har ingen Den Helder H. vHolland 9 anuarl 3.59 16.45 Hellevoetsl. 811 20.3G Willemstad 9.06 21.33 Brouwersh. 7.23 19 48 Zierikzee 7.39 20.13 Wenieldlnge 8.08 20 38 Ylissingen 631 1'. .06 Terneuzon 5 01 19.133 Hanswernert 7 3i 20 09 1.16 13.1 1.55 14.30 12.15 8.24 20.54 7.31 19.56 AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Op den Rijksweg tusschen Belfeld en Tegelen (L.) kwam een auto, die slipte, in aanraking met melkwagen, komende uit de richting Belfeld. De melkboer T. viel van den wagen en liep eenige pijnlijke kneuzingen op. De wagen zelf werd zwaar beschadigd. Een heer uit Tegelen, de 66-jarige B., werd door de slippende auto gegrepen en zoo zwaar gewond dat hij In zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis Tegelen moest worden opgenomen, waar hij aan de gevolgen overleden is. Te Weesperkarspel geraakte door de gladheid in de weg een melkauto in de vaart. De beide inzittenden werden met moeite gered. „DE MAASNYMPH" Men meldt ons uit Oud-Beyerland: De Stoomboot „Maasnymph", die met de ijsgang op de wal is gedreven, is met be hulp van sleepbootcn vlot gekomen. De boot heeft geringe schade opgeloopen. EIGENAARDIGE MELANGE Op 22 Dec. is door D. aangifte gedaan bij de 1 recherche te Haarlem, dat hij van den 35-jarigen koopman J. S. G. te Haarlem een vat boter van 25 K.G. gekocht en betaald had. Bij ontvangst bleek het vat voor een tiende met boter en verder et zand gevuld te zijn. Waarschijnlijk zijn meer personen door G. op dezelfde wijze bedrogen. AUTODIEVEN AANGEHOUDEN Zaterdagavond vonden twee jongelui in de Le pelstraat te Amsterdam een auto onbeheerd staan. de heeren bezat zelf een auto. De onbe heerde wagen werd op sleeptouw genomen en naar Diemen gebracht. Daar werd geprobeerd de gesto- I len auto te verkoopen. De a.s. kooper vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde de politie. De dieven lieten de wagen aan de kant van de weg slaan en gingen terug naar Amsterdam. De auto werd onder bewaking van marechaussee en een politieagent van Diemen geplaatst. Zondagmorgen kwart voor zes nederde uit de richting Amsterdam een auto welke bij de achtergebleven auto stopte. De vijf inzittenden stapten uit. het bleken de twee d.even drie gegadigden voor de gestolen wagen te zijn. De veldwachter en de politieagent kwamen te voorschijn, namen de auto in beslag en de vijf per sonen werden gevankelijk naar het nem<-entehuls te Diemen overgebracht. Aanvankelijk ontkenden de daders, maar bij confrontatie me' den eersten ge gadigde vielen zij door de mand. Zij zul'en heden worden voorgeleid. Het bleken te zl|n een bekende 22-jariqe snorder uit Amsterdam, de nW-^'ader is 18-jarig jongmensch die pas kort geleden uit de stichting „Hoenderloc" was ontslagen. De drie andere personen zijn op vrije voeten gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2