|liriimr£riJtsd)r Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Het kanaal door Zuid-Beveland EERSTE BLAD Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5064 MAANDAG 8 JANUARI 1934 ADVERTENTIEN Van 1 lot 6 regels....MM. 1 ury, ozm Elke weel meer ^tger Mododeelingen Van 1—5 repels 2.3Ö Elke regel meer Bil contract belangrijke korting. Voor hel nevinnen aan 1 burenu wordt berekend f 0.10 14e Jaargano Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Nederland heeft voldaan aan de verplichtingen van 1839; niemand heeft een andere RijnSchel de- verbinding te e i s c h e n IBONKCHCKTl Ver kwnrtnn' In l.ei«l<»n en In plant- r?n waar n ag 'iit.srhnp gevestigd Is ƒ2 35 Franco per pust 2.35 portokosten. Pe; week ƒ0 18 Vuiii het Buitenland bl] wekelijk- Bu dagelijkse lie zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7l/i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dit numir.ei bestaat uit TWEE bladen RECHT VAN BEROEP Ter zake van de opheffing van overbodige openbare scholen heeft minister Marchant eenlge keeren opgemerkt: er is recht van.be- I roep en als men daarvan gebruik ma^kl, wordt de zaak zeer zorgvuldig onderzocht j Och wat, antwoordt de roode pers. I „Uit een adres van „Volksonderwijs" j blijkt, dat men zich van dit „recht van be roep" niet al te veel moet voorstellen. 1>e j scholen worden maar vast gesloten, nog voor de beslissing van Gedeputeerde Staten of van de Kroon op eventueele binnen den daarvoor aangegeven wetteliiken termijn in gezonden of in te zenden beroepsschriften is genomen". Nu is een adres van „Volksonderwijs" voor ons niet het einde van alle tegenspraak. Die j heeren hebben de historie van de laatste weken tegen zich. Het if 'loven alle twijfel komen vast te staan, dat hun feiten en cijfersnu ja, zacht gezegd, zeer aanvechtbaar zijn. j Maar mogelijk spreekt men hier waarheid. Wij hebben het adres nog niet onder Je oogen gehad en weten niet of „Volksonder wijs" bewijzen geeft voor zijn stelling. Waar, zoo zouden wij vragen, is dat ge beurd? In afwachting van het antwoord op die vraag, zouden wij er op willen wijzen, dat het recht van beroep wel degelijk iets be- teekent. Wij schreven onlangs, dat de ophef fing, zelfs van miniatuur-schooltje:, niet op rigoureuse wijze mag geschieden. Het kan zijn, dat er minder bezwaar is om een open bare school met honderd, dan een met vijf- tien leerlingen op te heffen. Dat hangt ge heel van de plaats en van de omstandighe den af. I Welnu, de Minister houdt daar rekening mee. Wij kennen n.l. een openbar schooltje met minder dan twintig leerlingen en waar van de opheffing bevolen was. De meeste ouders hebben geen prinicipieel bezwaar le gen het bijzonder onderwijs en een openbare school is ook niet zoo ver af. Echter, het gemeentebestuur bracht den minister onder 't oog, dat opheffing ge«n financieel voordeel zou zijn. Im- mers, het hoofd der openbare school zou met I wachtgeld moeten gaan en de naburige i Christelijke school zou door toename van leerlingen een nieuwe leerkracht moeten J aanstellen. (Dat men het nieuwe hoofd, door wiens arbeid de. school weer omhoog ging, ook gaarne behoudt, is in dit verband slechts bijzaak;. Toen men deze bezwaren persoonlijk on der de aandacht van den minister bracht, moet deze gezegd hebben: tegen het belong van deze plattelanders kan ik niet op; ik geloof, dat ze gelijk hebben Het schooltje is met 1 Januari niet opge- i heven, zooals het voornemen was en waar schijnlijk komt er van de opheffing niets. Er is dus wèl recht van beroep? COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT VRAAGT ONTSLAG. Dr. H. Th. s'J acob,.commissaris der Ko ningin in Utrecht, heeft aan de Koningin tegen 1 Maart ontslag uit zijn functie ge vraagd. GEREF. VER. VOOR DRANKBESTRIJDING Provincie Zuid-Holland De dertiende jaarlijksche algemeene ver- gadering van den Prov. Bond van al'deelin- gen van de Geref. Vereen, voor Drankbe strijding in de provincie Zuid-Holland, zal Zaterdag 10 Maart a.s. in het gebouw „De Eendracht" te Rotterdam, onder leiding van den heer W C. F. Scheps van Den Haag, worden gehouden. Aan de orde komen ver- i schillende huishoudelijke zaken w.o. de ver kiezing van twee leden van het bestuur, i waarvoor gecandideerd zijn de heeren Ds J J Smelik, Geref. predikant te Den Haag-Loos duinen (aftr.) en Ds W F. Laman, Chr. Geref. predikant te Middelharnis; W. C. F. Scheps te Den Haag (aftr.) en K. Punt te I Gorinchem, burgemeester van Herwijnen Tot het houden van de opwekkende rede is uitgenoodigd de heer N. Baas, straatpredi ker te Amsterdam. Vreemde medezeggenschap over onze Tusschenwateren wijst de regeering energiek en categorisch van de hand De verbreeding van het Kanaal is allereerst een Nederlandsch belang ROTTERDAM EN ANTWERPEN HEBBEN OOK GEMEENSCHAPPE LIJKE CONCURRENTEN Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorioopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland en v e r h o o- ging van de spoorbrug over dat kanaal bij Vlake met bijkomende werken. De bedoeling van de werken. Alvorens de in het Voorioopig Verslag ge maakte opmerkingen te beantwoorden, acht de regeering het niet overbodig in korte woorden duidelijk aan te geven welke tie be doeling is van de werken, die het aanhan gige wetsontwerp beoogt. De bedoeling is ami bot kanaal door Zuid Beveland zoodanige werken uit te voeren, dat tegemoet wordt gekomen aan de bezwa ren, welke de scheepvaart op dat kanaal on dervindt van de te lage ligging en de ie geringe doorvaart van de spoorwegbrug te Vlake en de brug voor gewoon verkeer te Schore en van de te geringe dwarsaimetin gen van het kanaal. Daartoe zullen die bruggen te zamen op één onderbouw wor den aangelegd nabij Vlake op een zoodanige hoogte, rlat nagenoeg de geheele vaart onder het vaste gedeelte van die bruggen zal kunnen passeeren en dus zonder hin der voor het landsverkeer. Boven een twee de doorvaartopening van die bruggen zal- een beweegliaar gedeelte worden aan gebracht, hetwelk de weiniee bong.; schepen, die. het kanaal bevaren, zal kun nen doorlaten. De voorgenomen verbreeding wijding, welke aan de bezwaren tegemoet komt, die reeds geruimen tijd door de scheep vaart '/.i'n mubrvoTv'-n Hét is voor In-I ma ken van die verwijding noodig den kanaal dijk aan die zijde van het kanaal waar de i verbreeding moet worden gemaakt, te ver leggen. Deze wordt dan zoover buitenwaarts verschoven, dat een mogelijke verdere ver breeding in de toekomst uitvoerbaar is, zon der dan men dan opnieuw zou moeten ver vallen in de kosten van een volgende, dijk- verlegging. De noodzakelijkheid van zoo danige verdere verbrepding bestaat naar het oordeel van de regeering voor het oogenblik nog niet De plannen zijn reeds van ouden datum. Toen in 1913 het op- en afgaand scheepvaartverkeer ongeveer 17.000.000 ton bedroeg, gaven klachten over de spoorwegbrug bij Vla' e pm over de \aart in het kanaal reeds aanleiding tot het op maken van een voorontwerp voor de ver betering van die brug en verbreeding van het kanaal. Dat dergelijke plannen ter hand worden genomen zal weinig verwondering wekken, als men ziet, dat de scheepvaart, welke in het begin van het bestaan van het kanaal slechts ongeveer 400.000 ton bedroeg en na tien jaar nog slechts 1.500.000 ton bereikte, i n 1913 tot ruim het tienvoudige steeg. Het in 1914 en 1915 opgemaakte vooront werp werd tengevolge van de oorlogsom standigheden niet verder uitgewerkt, hoofd zakelijk omdat de scheepvaart toen afnam. Nederland en de Rijnvaart-Commissie. Naarmate de scheepvaart zich ontwikkel de, heeft verbetering van het kanaal van Zuid-Beveland plaats gehad op denzelfden voet als dit met de oierige waterwegen in Nederland het geval is geweest De be doeling der regeer ing is, dat hiermede wordt voortgegaan. Van die bedoeling wenscht zij zich niet te laten afbrengen wegen strevingen, die zich in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart hebben geopenbaard, om den aldaar verte genwoordigden regeeringen door middel van die commissie meer zeggenschap over onze tusschenwateren te verschaffen. Al s de verkeerstoestand verbetering vereischt (en dat is thans het geval) dan gaat de Nederland- sche regeering daartoe over, onafhankelijk van de vraag of derden wellicht den rechtstoe stand gaarne gewrzigd zouden zien. De regeering is steeds van oordeel ge weest, dat de Nederlandsche scheepvaart wegen en dus ook het kanaal door Zuid-Be veland geschikt moeten zijn voor de scheep vaart, welke daarvan gebruik maakt. Van Nederlandsche zijde zijn in de Centrale commissie voor de Rijnvaart feitelijke in lichtingen verstrekt aangaande de voorne mens. uie de Neuerla'ds< ne 'regeer no h.-vl, ten aanzien van de door haar wcnschelijk geachte verbetering der tusschenwateren waaronder het kanaal van Zuid-Beveland. Het zou een verdraaiing der feiten zijn aan het verstrekken van die inlichtingen het ka rakter te willen toeschrijven van een door Nederland gegeven en door derden aan vaarde belofte. Vreemde medezeggenschap energiek van de hand gewezen. In het licht van het voorgaande zal het duidelijk zijn, dat het onjuist is te onderstellen, dat de ve wil der re geering, zich tegen iedere uitbreiding van het Rijnregime te verzetten, zou kunnen worden geïnfluenceerd door medcdeelingen omtrent hetgeen zij uit vrijen wil al gaan doen. Een stellige verklaring, dat zij vreemde medezeg genschap over de Nederlandscüe Tus schenwateren energiek en categorisch van de hand heeft gewezen en zal blijven wijzen, kan de regeering zon der bezwaar afleggen. De meening van de leden, dat tusschen de uit te voeren werken voor de brug^rerhoo- ging eenérzijds en die voor de kanaalver breding anderzijds technisch geen noodza kelijk verhand bestaat acht de regeering niet juist, hetgeen zij op technische gronden nader uiteenzet Dat in de memorie van toelichting niet ge sproken werd over een verband dat zou be slaan tusschen het wetsontwerp en de kwes tie van de herziening van de trarlnten van 1839. noch over een verband met de bevoor rechting door België van de scheepvaart tusschen Belgische havens en den Rijn, mag geen verwondering weaken, omdat zoodanig verband niet bestaat en ook nim mer bestaan heeft. De Rijn-Scheldeverb'ndtng. Zooals reeds werd uiteengezet, acht de re- geering de verbetering /an liet kanaal nood zakelijk in verband met de toeneming van het scheepvaartverkeer. Zij beoogt daarmede geenszins een afweermiddel te scheppen le gen den eisch -van een andere verbinding te water tusschen Rijn en Schelde. Immers naar baar oordeel heeft nie mand een anderen weg te eischen, daar Nederland voldaan heeft en blijft voldoen aan de verplichtingen, welke het in 1839 op zich heeft genomen om, als een der tusschenwateren in casu het Kreekrak door natuurlijke ge beurtenissen of werken van kunst on bruikbaar zon worden, een anderen weg aan te wijzen, welke even veilig en even goed en gemakkelijk zon zijn als de afgesloten weg. Daaraan heeft Nederland voldaan, want het kanaal door Zuid-Beveland biedt een weg, die niet alleen even veilig, even goed en gemakkelijk is, maar een weg, die veiliger, beter en gemakkelijker is, dan de in 18G7 afgeslotene. Wanneer Nederland dan ook te eeniger tijd uit vrijen wil een anderen vaarweg mocht willen toestaan zou dit zijn geheel los van de verplichtingen, welke het scheidingsverdrag van 1839 oplegt en zou zulks, al naar Nederland dat verkoos, kunnen geschieden binnen het kader, dan wel los van de z.g. historisch- geografische grenzen der scheidingslijnen. De verslagen -an de bespre kingen in de Rijnvaartcommis sie z ij n geheim: in die omstandigheden heeft de Regeering niet de vrijheid de Staten- Generaal over die besprekingen in te lich ten. Met de meening, dat de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland als een herziening van de Tractaten van 1839 tot stand zou komen, waarbij een nieuwe scheepvaartverbinding tus schen Schelde en Hollandsch Diep aan de reeds bestaande zou worden toege voegd, niet noodig zou zijn, kan de minister zich niet vereenigen. In de eerste plaats niet, omdat al zou bij een zoodanige herziening de bonw van een nieuw kanaal tusschen de Schelde en het Hollandsch Diep worden toege staan, geen enkele zekerheid zal be staan, dat dit kanaal binnen afzien- baren tijd gereed zal komen, terwijl ook, al werd de aanleg dadelijL met de grootste kracht ter hand genomen, de voltooiing niet voor ongeveer 10 jaar daarna te verwachten zou zijn. Maar ook al blijft na indienststelling van een tweede verbinding de scheepvaart tus schen het Hollandsch Diep en de Schelde gelijk aan die van 1931, dan nog zal het deel, dat het kanaal door Zuid-Beveland zal blijven volgen, zoo groot zijn, dat aan e«n verruiming van dat kanaal niet zal zijn te ontkomen. De opmerking van verschillende zijden gemaakt, dat het samenstel van subsidies en premies van Belgische zijde verleend aan het verkeer tusschen Belgische havens °,d den Rijn schadelijk is voor het Rijnverkeer der Nederlandsche havens, moet als juist worden erkend. Zulke maatregelen van een mededinger op transportgebied mogen ech ter niet ertoe leiden om een werk van alge meen nut achterwege te laten, noch de Ne derlandsche regeering ertoe brengen, na te laten wat zij tegenover eigen schippers een plicht acht Verbreeding Is vooral een Nederlandsch belang. Te veel wordt de indruk gewekt, alsof de vaart door het kanaal door Zuid-Beveland een uitsluitend Belgisch belang is. Dit is een onjuiste voorstelling van zaken, die rechtzetting behoeft. In de eerste plaats >s en dergelijke voorstelling onjuist, omdat de schepen voor ongeveer 71 pCt. naar het aan tal en 47 pCt naar de tonnenmaat Neder landsch zijn. Nederland is voor nog grooter percentage bouwer van deze schepen en onze goed uitgeruste industrie aan de Noord en de Merwede heeft steeds haar groot aandeel gehad, niet alleen in den bouw der sche pen en sleephooten, maar ook in de jaar lijksche onderhouds- en herstellingswerken. Reeds uit dien hoofde heen Nederland een niet te verwaarloozen belang bij de ontwikkeling der vaart op de tusschen wateren. Rotterdam en Antwerpen. Rotterdam en Antwerpen beiden staan tegenover concurreerende in vloeden van Duitsche en Fransche, zelfs Italiaansche havens, tengevolge van de wijze, waarop in de iaatste ja ren de spoorwegtarieven worden ge bezigd om verkeer kunstmatig naar bepaalde havens te leiden. Het is daar om volstrekt niet zeker, dat, als men de ontwikkeling der scheepvaart op }iet kanaal door Zuid-Bevelana tegen werkte, bereikt zou worden, dat de daardoor aan de Belgische havens ont trokken goederen naar de Nederland sche havens zouden gaan. Of België zal overgaan tot verzach ting der voor onze Rijnvaart minder gunstige maatregelen, als Nederland zijn tot dusver gevolgde politieh blijft volgen, valt niet te voorspellen. Neder land kan zeker ook denken aan tegenmaatregelen. DE P0STJAGER HEEFT WEER PECH Te Calcutta geland; starter defect; vliegtuig weer vertrokken SPOEDIG TE AMSTERDAM VERWACHT De „Postjager", die reeds kort na zijn eerste vertrek uit Tjililitan daarheen moest terugkeeren wegens een defect aan de benzineleiding, staat thans op het vliegveld te Calcutta, alwaar men Zondag om 0.41 uur Gr. tijd aankwam, met een gebroken starter. Men verwacht een oponthoud van minstens 24 uur. Hel schijnt, dat de vlucht van den „Post- jager" van Batavia naar Amsterdam niet zoo'n vlot verloop heeft, als iedereen en ze ker het Studio Comité Snelpost Nederland— Indië, had gehoopt. Kort na het vertrek van het vliegveld van Tjililitan moesten Geyssendnrfer en Luite nant Asjes met hun vliegtuig terugkeeren wegens een lekke benzineleiding. Het ver trek naar Nederland, dat reeds verlaat was, werd tengevolge daarvan opnieuw drie uren vertraagd. Zaterdag te 10.15 uur Greenwich tijd is de „Postjager" te Rangoon aangekomen. Vandaar vertrok het toestel Zaterdagavond te 20.36 uur Greenwich tijd en arriveerde Zondag te 0.41 Greenwich tijd te Calcutta. De „Postjager heeft dus te Rangoon eon op onthoud gehad van tien uren en 21 minu ten, hetgeen zeer waarschijnlijk in verhand staat met het feit, dat het vliegveld te Cal cutta niet geschikt is voor nachtlandingen. Zondag vernamen wij, dat de „Postlager" voorioopig te Calcutta wordt opgehouden wegens motordefect. De starter van een der motoren zou namelijk onklaar geraakt zijn, waarvan een oponthoud te Calcutta \an ten minste vierentwintig uren het gevolg zou zijn. Wij hebben ons in verhand hiermede tot het Studie Comité Snelpost Nederland-ïndiö gewend, met het verzoek om inlichtingen. Het Comité bevestigde ons het bericht te hebben ontvangen, dat een starter gebroken was. Getracht zal worden de reparatie te Calcutta te doen geschieden en gehoopt werd, dat dit Zondag nog zou kunnen ge beuren. Tot Zondagavond was echter nog geen startbericht uit Calcutta ontvangen, zoodat aangenomen moet worden, dat de „Post jager" nog steeds te Calcutta staat. Het staat in verband hiermede vast. dat het toestel Maandag zeker niet en waar schijnlijk ook Dinsdag nog niet te Amster dam zal aankomen. HIJ VLIEGT WEERI Het Studiecomité snelpost Ned.-Indië deelt mede van de bemanning van den Postiager bericht te hebben ontvangen, dat de star ter van den motor gedeeltelijk i3 ver nieuwd en zij te 3.16 uur (G..MT.) van Cal cutta is vertrokken. De Postjager is 5.53 (G.M.T.) te Allaha bad aangekomen en te 6.45 uur (G.M.T.) weer vandaar vertrokken. Gemengd Nieuws. ROOFOVERVAL TE OSS DOOR GEMASKERDE BANDIETEN Zaterdagavond is te Oss een roof overval gepleegd bij het bejaarde echtpaar Van Bergen in de Kapel straat. Kort nadat de dochter het huis van haar ouders verlaten had, dron- geen drie gemaskerde personen de woning binnen en overvielen de oude mcnschen. Zij haalden de bedstede en kasten overhoop, terwijl de oudjes in bedwang werden gehouden. Ondanks bed re gingen bleven de bewoners van het huis hulp roepen, waarop de on verlaten het huis hebben ontvlucht, zonder een buit van eenige beteeke- nis. Van Bergen had bij een worsteling vele wonden opgeloopen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. TWEE KNAAPJES VERDRONKEN Zaterdagmiddag zijn twee zoontjes van den winkelier Eelert te Naarden, een van acht jaar en een van tien jaar, door het ijs van de buitenvesting, waarin een vaargeul was gemaakt, geza.it en verdronken. Een zekere De W. uit Amsterdam had getracht oen der jongens nog te redden. De W. heeft den jongen nog vast gehad, doch door de vele ijsschol- len tn de koude moest hij met be bloede handen het water verlaten. De politie hield 'n naderende motor boot aan en met hulp van den schip per heeft men het lijk met een haak opgehaald. Eenigen tijd later werd ook het achtjarig broertje opgehaald. Beide kinderen waren van school weggebleven. Een ander broertje was niet op het ijs geweest, doch had een boodschap gedaan. ZWARE BOERDERIJBRAND TE HILLEGERSBERG TWINTIG KOEIEN VERBRAND Voornaamste Nieuws. (M« 11 Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening \oor ver- breeding van het Kanaal door Zuid-Beve- land. Dr. H. Th. s'Jacob vraagt ontslag als com missaris der Koningin in de provincie Utrecht. De Postjager is te Calcutta aangekomen; door een defect aan de machine kon men niet verder vliegen. Te Naarden zijn twee jongens door het ijs gezakt en verdronken. Te Hillegersberg zijn hij 'n boerderijbrand twintig koeien in de vlammen omgekomen. Twee arrestaties. Te Oss heeft weer een roofoverval plaats gehad. Bij het veer van Pannerden naar Door nenburg is een auto te water gereden, waar bij twee personen zijn omgekomen. Omstreeks kwart over negen is Zaterdag avond brand uitgebroken in de boerderij van den heer G. Leenheer te Hillegersberg nabij den Nieuw Terbregscheweg. Deze was met zijn knecht naar Rot'erdam gegaan om een kar melk weg te brengen. Zijn echtgenoofe bleef alleen thuis en begaf zich omstreeks kwart over negen naar den stal om de koe en Ie voederen. Daarbij is een brandende lamp, die zij bij zich had in brand gevlogen, waarna de vlam men zich dadelijk mededeelden aan de voor raden hooi en stroo, die in den stal lageï opgeslagen. De vrouw moest vluchten naar het woonhuis, doch de brand greep zoo snci om zich heen (de boerderij en de stal vvarer geheel uit hout opgetrokken en 7 bij 20 M. groot), dat zij gedwongen werd ook dit te verlaten. Het een ge wal zij wist te redden was een pendule. Reeds heel kort na het uitbreken van den brand is hulp toegesneld. Menschen uit den omtrek hebben nog getracht de koeien en varkens uit den stal te redden. Heel vlot gelukte dit niet. Slechfs 2 kalveren en 2 varkens konden in veiligheid worden ge bracht. De 20 melkkoeien, d e op stal ston den, kwamen in het vuur om. Daar de boerderij op een zeer afgelegen plek-op-een erf nabij de Ceintuurbaan stond kreeg de Hillegersbergsche brandweer pas een half uur na het uitbreken van den brand de eerste meldng. Een kostbaar hal' uur was daarmee verstreken. De spiiit van Terbregge was het eerst aanwezig, doch voor deze goed en wel met het blusschingswerk begonnen was, was het al kwart over tien geworden. Begrijpelijkerwijs was toen het woonhuis met den sthl eén groote vuurzee geworden, waaruit weinig of niets meer te redden viel. Zes spu ten van de Hillegersbergsche brand weer en de Terbregsche spuit hebben aan het blusschingswerk deelgenomen. Dit kon echter niet voorkomen, dat èn de boerderij èn de stal tot den grond toe af brandden. Behalve de 20 koeien zijn groote voorraden stroo, hooi, aardappelen, land bouwwerktuigen en eenige boerenkarren verloren gegaan. De leiding van het blusschingswerk be rustte bij opperbrandmees'er Hueck. De burgemeester van Hillegersberg, de heer F. H. van Kempen, woonde geruimen tijd het blusschingswerk bij. Van de Rotterdamse!^ Brandweer was do heer L. A. v. Gunsteren aanwez g. De brand is tot ver in het polder land zichtbaar geweest. Verschillende slan genwagens van de Rotterdamsche Brand weer, die aanvankelijk meenden dat de brand woedde cp den Boschweg op Rotter- damsch grondgebied, zijn nog uitgerukt. Zij behoefden echter bij aankomst op het ter rein geen dienst meer te doen. De eigenaar was op beurspolis voor 9000 verzekerd. Twee arrestaties Het justitieele onderzoek naar de oorzaak van den brand, heeft verschillende bezwa rende omstandigheden aan het licht ge bracht voor het echtpaar L. Deze bleken zelfs van zoo ernst gen aard te zijn, dal ov - gegaan is tot de arrestatie zoowel van den heer L. als zijn echtgenoote. Het ech'paar :s in het politiebureau aan de Hillegondastraat opgesloten. Gebleken is, dat het tijdens den brand om gekomen vee ernstig ziek was. Verschillende dieren hadden weldra afgemaakt moeten worden. In dit verband is ook opgevallen, dat de vrouw van L. alleen een geldkistje en de polis der verzekering met eenige andere kleine voorwerpen in veiligheid had ge bracht (Hlr 2) Het bankschandaal to Bayonne en de Fransche regeering. De bedrijfsleider van de Nelsonmijn ge arresteerd wegens rookelooze bezuiniging. Tjang Kai Sjek heeft succes in Fcekien. Moord door familieveete te Varsel (N.-Er.) Tusschen Best en Vught is een auto te gen een boom gereden, waarhij twee per sonen ernstig en twee licht werden gewond. AUTO TE WATER GEREDEN TWEE DOODEN. Zaterdagmiddag te omstresks half vijf heelt te Doornenbarg een tragisch onge luk plaatsgehad bij het veer van Pan nerden. naar Doarnenbnrg. Een luxe anto reed van de pont toen de boot nog niet was vastgelegd. De be stuurder had op de tweede versnelling ingeschakeld. Hij kon de tamelijk steile helling van den dijk niet oprijden, zoo dat de anto terug reed. Bij het verlaten van de pont had dit vaartuig een duw gekregen, zoodat het van de wal was afgedreven. De auto kwam dus niet weer op de pont terecht, doch in het water. Hoewel onmiddellijk hulp tóe- schoot, mocht het niet gelukken de beide inzittenden, de heeren Mom, vader en zoon, levend op den wal te brengen. De 27-jarige zoon is slechts enkele maanden geleden gehnwd. Veerbaas, eigenaar van het veer en heel de buurt stelde pogingen in het werk om den wagen en de inzittenden uit het water te beyrijden. Het bleek onmogelijk onder water de beide heeren te bereiken, doch na veel moeite gelukte het een kabel aan de auto te bevestigen, waarmede men erin slaagde haar een half uur na het gebeurde op den kant te trekken. Beide slachtoffers bevonden zich nog daar in. De zoon zat achter het stuur, de vader achter in den wagen. Dr. Brown uit Doornenburg, die terstond na het ongeluk gewaarschuwd was, had on middellijk de Roode Kruis-auto uit Arnhem ontboden en was daarna naar de plaats des onhoils gegaan, waar hij zoodra de beide mannen uit de auto waren bevrijd, pogin gen in hét werk stelde om de levensgeesten op te wekken. Hoewel daarbij ook werd ge bruik gemaakt van zuurstofapparaten, wel ke de Roode Kruis-auto, die ook "reeds ter plaatse was, had meegebracht, mochten alle pogingen niet slagen en moest de genees heer den dood constateeren. De heer Mom Sr. laat 'n gezin van twaalf kinderen achter. Evenals zijn oudste zoon, die den wagen bestuurde, was hij aannemer. Naar het schijnt treft den veerbaas niet de minste schuld. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft vermoedt men dat de autobestuurder ter stond bij het afrijden van de pont de twee de versnelling heeft ingeschakeld, waardoor de wage de helling van don dijk niet heeft kunnen nemen. Zekerheid hieromtrent be staat echter niet. Mogelijk zal het onder zoek van den wagen hierin licht brengen. Waf er van de boerevJi^'.tede van den heer Leenheer overbleef

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1