BINNENLAND. Wetenschap» DONDERDAG 4 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 I— g DE VLUCHT DER „PELIKAAN" Bemanning aan groot gevaar ontsnapt Men meldt bet volgende aan de „Bossche Courant": De Pelikaan maakte haar tweede étappe op.de heenreis. Het was nacht en de navi gatie als gevolg daarvan extra moeilijk. Soèr stuurde, terwijl Smirnoff een dutje deed. Opeens meent de mecanicien onder zich/.een schurend geluid te hooren. Hij vliegt naar de cockpit en doet een ruk aan het hoogte>roer, zoodat de machine een 6cherpe c-pwaartsc he manoeuvre maakt. Groote consternatie in de machine. Met zoeklichten werd de buik van het vliegtuig geïnspecteerd en daarbij kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat erboomtakjes aan het landingsgestel zaten. Men vreesde aanvankelijk, dat dit beschadigd kon zijn, waardoor de landing uiterst gevaarlijk zou worden. Een nader onderzoek stelde de be manning wat gerust, hoewel men zonder eenige zekerheid bleef. Men begrijpt onder welk een spanning aan het einde van dozc étappe werd geland. Er deed zich gelukkig niets voor, maar het was toch een dubbeltje op z'n kant Toen men op het vliegveld een onderzoek kon Instellen, bleken er denne-takjes aan het landingsgestel te zuten. Men was dus over een bosc.h gevlogen en wel zóó laag, dat het een bloot toeval is, dat men er heel huids is afgekomen! Geschenk van PhEIpx Naar wij vernemen heeft de directie van Philips Radio na terugkeer van de Pelikaan uit Indië in de woningen van de vier leden der bemanning een harer nieuwste super Inductie ontvang-toestellen laten plaatsen als hulde voor de verrichte bewonderens waardige record-prestatie. Het Pelikaan-Comité Op 10 Januari a.s. zal in het Koloniaal Instituut te Amsterdam de installatie plaats hebben van het Pelikaan-Comité, opgericht tot het bijeenbrengen van een Nationaal Luchtvaartfonds. Dit centrale comité zal de hulp inroepen van plaatselijke comité's, die in samenwerking met de centrale organisa tie, de actie zullen inzetten. De hulde te Amsterdam Na afloop van de installatie van het Peli kaan-Comité zaï er, des middags om half vier, in de groote zaal van het Instituut ge legenheid zijn, om de Pelikaan-bemanning te huldigen. Toegangskaarten voor deze ontvangst kun nen worden aangevraagd op het Hoofdkan toor der K.L M., Hofweg 9, Den Haag. Met het oog op don te verwachten grooten toe loop, zal der toegangsbewijs niemand worden binnengelaten. De leiding van deze receptie is in handen van den heer W. G. van Hoogenhuyze. DE PEUKAANPOST WAS BEZORGING OP ZONDAG GEWENSCHT? Toen wij onze driestar „Licht en Scha duw" (de Pelikaanvlucht) schreven, is do vraag bij ons geregen: was bezorging op Zondag gewenscht? Een vraag, welke ons thans ook breedvoerig gesteld wordt door een lezer uit Gouda, die zich „Gerem" tee kent Of liever, hij vraagt niet, maar keurt de bezorging op Zondagmorgen af en is teleurgesteld, omdat wij er over zwegen. Waarom deden wij dat? Persoonlijk hebben we nooit een brief verzonden mét een postzegel „op Zondag be, zorgen" cn we hebben- nooit op Zondagmid dag post afgehaald; maar in dit geval meen den wij te moéten zwijgen: We hadden juist op Nieuwjaarsavond en kele hoofdstukken in „Anti-rev. Staatkunde" van Dr Kuyper herlezen, speciaal dié over Zondagsrust en wij bevelen dat den inzen der ook aan. Dr Kuyper waarschuwt daar tegen twee uitersten: togen het gevaar van werkheiligheid, om het maar kort samen tn vatten; en tegen het opleggen van verorde ningen aan andersdenkenden, welke voor ons een lichte, maar voor hen een zware last zijn. En toen dachten wij ook aan de vele vrouwen, kinderen en verloofden van mari ne-mannen in Indië; aan hen, die verwan ten' in de Oost hebben en mogelijk in span ning wachtten op bericht over een zieke of lijdend familielid; wij overwogen hoe de postmannen zich vrijwillig aanboden om 't misschien hartstochtelijk begeerde nieuws te sorteeren en te bezorgen; en toen zwegen wij. En wij begrepen, dat één onzer lezers uit Veenendaal, enthousiast blij met een in spanning verbeide brief uit Bandoeng, ons schreef: „Hier zit ik nu aan 't andere eindje van de wereld een brief aan jullie te schrijven op. 26 December, in de (niet ongegronde) hoop, dat deze minstens met Nieuwjaar in jullie bezit zal zijn". (Aanhef van een brief, die we uit Ban doeng ontvingen). De poststempels waren: Bandoeng 2&—123312 uur; Amsterdam 30123322 uur. HOFBERICHTEN DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAK ZWITSERLAND De Koningin en Prinses Juliana hebben gistermiddag 3 uur 47 met den sneltrein naar Basel Den Haag verlaten, ten einde e.enigen tijd in Zwitserland door te brengen. De vorstelijke personen werden uitg leide gedaan door Prins Hendrik, die wegens zijn werkzaamheden verhinderd was de reis mee te maken, doch later de Koningin en de 'Prinses naar Zwitserland zal volgen. DE KOLENREGELING MET DUITSCHLAND EEN TELEURSTELLEND RESULTAAT Naar de „Limb. Koerier" verneemt is bij de onderteekening van het Nederlandsch— Duitsehe verdrag van 15 December 1933, re gelende het goederenverkeer tusschen beide genoemde landen, een overeenkomst getrof fen, betreffende den steenkolen-in- en -uit voer, welke overeenkomst niet in het ver drag zelf is opgenomen. De inhoud van deze overeenkomst komt op het volgende neer: De Duitsehe s'eenkcleninvoer in Neder land is vrij (ongeacht natuurlijk de kolen- conventie, die bij onderlinge overeenkomst tusschen de belanghebbenden in de steen kolenmijnen en -industrieën is geregeld). Mocht Nederland tot contingenteering van den steenkoleninvoer overgaan, dan zal aan Duitschland worden toegestaan, den invoer van een hoeveelheid van 4.200.000 ton, ter wijl de invoer van (Duitsehe) bunkerkolen vrij zal blijven. Mocht het verbruik in Nederland grooter worden dan zal Duitschland door extra- contingenten in de gelegenheid worden ge steld om zijn aandeel -in het verbruik, op de basis van het verbruik in 1932, relatief te vergrooten. De Nederlandsche invoer in Duitschland blijft bepaald op een hoeveelheid van 100.000 ton per maand. Stijgt het verbruik in Duitschland boven 8.000 000 ton per maand, dan zal Nederland een extra-invoercontin gent krijgen. De overschrijding van de aehtr millioen-ton-grens wordt vastgesteld door een kolen-commissaris. Duitschland heeft zich verplicht aan den afzet in Duitschland van de kolen, die mo gen worden ingevoerd, geen moeilijkheden in den weg te leggen. Nederland heeft zich nog verplicht het invoerrecht op steenkolen niet te verhoogen. Duitschland onverzettelijk Tot zoover de overeenkomst. Men mag, aldus de ,J». K.'\ wel aannemen, dat de de legatie, die namens onze regeering de on derhandelingen heeft gevoerd, sterk heeft aangedrongen op ietwat meer tegemoetko ming van Duitsehe zijde. De Diiitschers hielden echter op dit punt het beenstijf. Zij wilden onder geen beding verder gaan. Tengevolge van den slechten toestand op ie De reis werd gemaakt in de comparti menten van een slaapwagen, welke voor de Koningin en de Prinses, benevens voor de leden van hun gevolg, die de reis meema ken. was gereserveerd. Op het station te Emmerik hebben de re- geeringspresident van Dusse.ldorp en de president der Staatsspoorwegen het vorste lijk gezelschap namens den Rijkspresident en den Minister-president van Pruisen be groet De Koningin betuigde haar dank voor de ontvangst en verzocht den hecren haar bij- zonderen dank over te brengen aan den Rijksnresident en den Minister-president van Pruisen. wereldmarkt heeft Duitschland reeds een aantal ontginningszetels buiten bedrijf moe ten stellen. De grens van de toelaatbare beperking der kolenproductie is, naar de meening van de Duitsehe regeering, reeds overschreden In die richting wil men geen stap verder gaan. Indien Nederland een betere regeling van de kolenkwestie zou hebben gemaakt tot een „Conditio sine qua non", dan zouden de onderhandelingen zijn vastgeloopen. Hier stond de Nederlandsche delegatie voor een gesloten deur. Intusschen is het resultaat voor onze mijn- Industrie wel zeer teleurstellend. In de ko mende maanden zal ons gewest daarvan de gevolgen ondervinden. De overeenkomst geldt evenals het ver drag tot eind 1934. LOOZE PRAAT „WIJ, PROLETARIËRS „Wantrouwen ontwaakt, wanneer de po litieke leider in zijn doen en laten zelf geen gevolg geeft aan wat hii zegt te gelooven. De frase is de uitdrukking van zulk een innerlijke tegenspraak. Als een man met een b o u r g e o i s-inkemen zegt: „Wij Pro- le4ariërs!" is dart, een frase. Als een mai, die dictatoriaal zijn betrekking behoudit, van democraitische principes spreekt is dat een frase." Aldus de Duitsehe sociaal-democraat Ernst Fische in „De Jeugd in Nood"., En even verder: „Ik ken jonge socialisten, die diep gede primeerd uit een socialistische vergadering kwamen: .Nie's dan frases zet men ons voor. Men houdt ons voor idioten, die niet in het minste vermoeden, hoe de werkelijk heid er u t ziet. De redenaar is heelemaal geen socialist; hij spreekt over wat hij twin tig jaar geleden geloofd heeft en waarnaar hij zich in werkelijkheid al lang niet meer gedraagt Ik heb het gevoel, dat nog maar enkelen aan het socialisme gelooven, bij de meesten is dat slechts een spraakgebruik." Steeds weer hoort men jonge mensehen, als men met ze spreekt, deze twijfel uiten, en de besten, de hartstochtelijksten, degenen, die het di epste nadenken, reageeren het scherpst op de holle slagwoorden, tegen de oppervlakkige frases." KANT-GESELLSCHAFT Belangrijke verklaring. Naar aanleiding van de persverslagen In zake het verloop der vergadering van de Afd. Nedeiland der Kant-Gesellschaft op Zaterdag 16 December 1.1., bijzonderlijk van de samenvatting die daarin van de woorden van den Duitschen afgevaardigde van het hoofdbestuur der Kant-Gesellschaft met be trekking tot dr. Van der Vaart Smit gege- ven wordt, achten ondergeteekenden zich verplicht de volgende verklaring af te leg- -gen: De loop der zaken heeft meegebracht, dat de Afd, Nederland ontbonden is vóór het bestuur zich tegenover de vergadering ver antwoord had over de schorsing van den secretaris. Door bovenvermelde uitlating, als ware reeds bewezen, dat het bestuur met deze schorsing in zijn recht is geweest, achten ondergeteekenden den goeden naam van Dr. Van der Vaart Smit op roekelooze wijze aangetast. Na kennis genomen te hebben van allo hun toegez. stukken en (voorzoover zij ter vergadering aanwezig zijn geweest) van do ter vergadering voorgebrachte lijst van be schuldigingen, die geen nieuwe gezichtspun ten opende, voelen zij zich verplicht openlijk u t te spreken, dat zij nergens een goed gestaafd argument hebben aangetrof fen om de schorsing te rechtvaardigen, in tegendeel den indiixk hebben gekregen, dat een onbeduidend conflict tusschen voorzitter en secretaris gaandeweg aange groeid is tot een schijnbaar be- langrijke questie. Als oud-leden der thans ontbonden ver- eeniging wenschen zij daarom den secreta ris dank te betuigen voor de wijze, waarop hij zich gedurende twaalf jaren van zijn functie heeft gekweten en te protesteeren tegen het feit, dat hij, zonder een uitspraak der ledenvergadering of eenige andere aan nemelijke reden, uit de redactie van het Al gemeen Nederiandsch. Tijdschrift voor Wijs begeerte verwijderd is". Ir. H. A. van Baak te Bussum; Dr. H. G. ten Bruggencate te Purmerend: Dr. E. C van Dorp, oud-lid der Tweede Kamer te Bloe mendaal; J. Th. van Douwe, accountant te Rotterdam; K. O. Finkensieper, cand. tot den H. D. te Wieringermeer; Prof. dr J C Frnncken te Utrecht: Prof. dr. J. Hessing te 's-Gravenhage; Mr. R Houwink te Zeist; Dr. ir. W. van Konijnenburg te 's-Oraven- hage: Prof. dr P. Kohnstaimm te Ermelo; Dr. A. M. van de Laar Krafft, predikant te Heenvliet; Drs. H Y D Lammers te Utrecht; Mr. L. Lindeboom JNzn. te Amsterdam: M obrtrin te Oosterheek; A. E. Loen te Den Helder: Ds. W. J. Manger, predikant te Tiel: Justus Mever te Aerdenhout; Dr. R Miedema. predikant te Amersfoort; Dr. H M. J. Oldewelt te Bloemendaal; Prof. dr. B. J. H Ovink te Utrecht: Dr H van Oven. pre- d;knnt te Breda: Ds S J. Ponma, predikant te Amersfoort: Ds. A. J. Rasker, predikant te Nieuw-Buinen: Dr. K Sonies, predikant te Stadskanaal; Dr. J. van der Spek, ge neesheer-directeur van Maasoord te Poortu- gaal: M. Tas te Bussum; Dr. W. TI. C Ten- haeff te Utrecht: J. Thomassen te Amster dam; Dr J. G. Uhhink, predikant te Zeven hoven; Ir B. Wigersma te Haarlem; J. de Wit, arts te Bergen* Mr. J. Wolterheek Mul !er. ndvoraat en nroeureur te Den Haag* Dr. C T. Wvnaendts Francken te Leiden en Dr. J. R. Buisman, rector van het gymna sium te Tiei gaan accoord met de strekking van bovenstaande. De volgende heeren gaan accoord met de hoofdstrekking van het bovenstaande, maar achten een nader onpartijdig onderzoek ge wenscht: Mr. J. van de Geer, advocaat en procureur te Heerenveen: Prof. dr. Th L. Haitiem.a te Groningen^ Drs. M. J. Lange- ve'd te Baarn en Prof. dr. F. Roels te Utrecht, ROFFELRIJMEN. De Hazenjager De bode van 't gemeentehuis Was dol verliefd op jagen, Dus zorgde hij een akte aan De overheid te vragen Om, als er wild was in de buurt, Bij voorkeur wilde hazen, Direkt gereed te staan om hun Het lampje uit te blazen. En zie, daar komt men op een dag Den schutteraar vertellen: Bij Koevoets was een haas gezien, Een pracht om neer te vellen! „Wat jammer!" jammerde Verdam De bode-hazenjager Z'n lip hing op z'n derde knoop En zakte nog wat lager „Wat jammer man! ik kan niet weg, Er moet er eentje trouwen!" Daar moest-ie bij zijn, snap je, om De statie op te houën; „Als 't huwlijk afgeloopen is" (Het trouwen wou hij zeggen .Dan kom ik effen om die haas, Dat haasie af te leggen!" Vanbinnen bibberend van drift hl aar doodlijk kalm vanbuiten, Stond hij te wachten dat de bruid Haar neus begon te snuiten; Dan vroeg hij, schuddend met de bus De armen te gedenken. En zag met vreugd de stoetstaart bij De hoek het slop in zwenken Gebeurd! schoot door zfn jagersbrein, En tien seconden later Stoof hij gewapend op de fiets Het jaagpad op langs 't water Naar Koevoets, naar de boerderij; Ze stonden al te kijken;. „Voorzichtig Tienus!" zei do baas Laat nou je kunst es blijken! Hij zat daarnet op 't spruit enland". „Dat komt in orde vader!" Zei hij, en sloop de boomgaard door Door gras en modder nader. „Daar!" nep er één; St! woof Verdam, Hij had 'em in de gaten, Hij lei zich languit in de klei Om dan een schot te laten Pang!! Raak! De veeren stoven rondl Gelach van alle kanten Dat groeide tot geschater van Den boer en z?n trawanten De hazenjager schoot een bok, Ze hadden hem ertusschen: De vette „haas" was opgevuld Als een gespannen kussen (Nadruk verboden.) LEO LENS Eenige foto's van 't Italiaansche vlieg- veld Grottagli, waar de Postjager op 'n nieuwen motor wachtte. Links: de laat ste minuten voor het vertrek. Rechts: de constructeur Slot temidden der ItaL vliegofficier en. Zou vanavond het ver trek van Batavia plaats hebben1 En de reis thans voorspoedig zijn? Den 11den Jan. a.s. hopen twee bekende Zwammerdammers, Jacob Hoogendoom en Trijntje Paling, hun 50-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Deze auto werd op den Rijksweg hij Overschie opengereten door een plotse ling remmende vrachtauto. Binnen een week had op de Schipbrug te Arnhem het derde ongeluk plaats. Hoe een wagen terecht kwam, nadat een aan hangwagen van den tractor schoot. Op de Schiekade te Rotterdam voor het viaduct, wilde een koe even rusten. Zelfs emmers water vermochten niet die rust te verstoren. De sultan van Djokjakarta, tijdens zijn bezoek aan Batavia, tusschen mevr. Meyer Ranneft en dr. Meyer Ranneft, vice-president van de Raad van Indië. )e vermaarde Augsburger Dom zal geheel worden gerestaureerd Een doorkijk in den kruisgang met grafmonumenten en zerken. In Friesland is men bezig de groote kanalen en vaarten van het ijs te bevrijden, teneinde de scheepvaart weet mogelijk te maken. De ijsbreker „Trio" in actie voor hei openmaken van het kanaal Harlingen-Leeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5