O Anunonsalpeter „SI" 1 het Natuurproduct CHILISALPETER HILLCO'S OCHTENDVOEDER EGBERS' PROCENTA OCHTENDVOEDER LIMBURGEA OCHTENDVOEDER N.V. GEBRS. EGBERS Rotterdam - Telefoon 55588 MUNTEN UIT! VLAMPIJPEN NS PRAATUURTJE Chileensche Kalisalpeter? LA\T). EN TU1EE0EW M. S7Ó BEWEZEN!! Ad verteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes De Bloemententoonstelling te Heemstede WOF.KSrtAn 3 JANUARI 1034 „Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden Ir boeren en tuinders j0i Een grootsche gebeurtenis op tentoonstel- lingsgehied staat ons land in het voorjaar van 1935 van 15 Maart tot 19 Mei te wachten. Wij zullen dan een bij uitstek na tionaal artikel, bloembollen e. a. bLemen in zijn volle pracht te Heemstede, kunnen be wonderen. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, d e op 1 Juli 18JÓ werd gesticht herdenkt dan nl. haar 75 jarig be staan met het houden van een groot e expo sitie op het terrein van het Wandelbosch „Groenendaal" te Heemstede. In een onlangs te Haarlem, in hot Kre'age huis, gehouden persconferentie heeft het uitvoerend comité, bestaande uit de heeren Ernst H. Krelage. H. J. Vcors en F. M. H. van Waveren, een ge mededealingen gedaan over de plannen die reeds een flink e nd gevorderd zijn, en die worden zij veiwe- zenlijkt en daaraan twij'elen wij geen oogenblik een evenement van beteekenis ibe oven. De heer Krelage gaf in eon korte uiteen- ze ting een historisch overzicht van de ver schillende, dcor de veie niging gehouden tentoonstellingen; het aanvankelijke hoofd doel was het organiseeren van jaarlijksche tentoonstellingen, vooral van nieuwe hya cinthen. Van 1S751905 werden vijfjaarlijk scire tentoonstellingen gehouden van iets grooter omvang in de conceitzaal to Haar lem, daarna volgde in 1910 een groote na tionale voorjaarsbloementento mslelling in den Haarlemmerhout en in 1925 een inter nationale voorjaarsblocmententoonstelling te Heemstede. De voorbereid ng voor de groo- te tentoonstelling van 1935 is reeds verscUcr dene weken in vollen gang. Wanneer tegen dien tijd de normale ver houding van teeltomvang en exportmoge lijkheid zal zijn hersteld zal die t<n oonstel- ling aldus de heer Krelage een uitne mend middel zijn bij d«a hernieuwden op houw van het volk. De tentoonstelling 1935 zal ongetwijfeld slagen, gezien de spontane medewerking, die nu reeds door tal van afdeelingen is toegezegd, door aanmelding van zeer uiige- hreide inzendingen bloemkol en ter beplan- tng van het uitgestrekte terrein. Het Wandelbosch Groenendaal is door het gemeentebestuur van Heemstede weer welwillend afgestaan; de bloemkwcekcrs ,van Aalsmeer en Boskoop hebben hun instem ming mot do plannen betuigd en hun mede werking toegezegd. De financieele opzet van dezo tentoon stelling blijkt zeer stevig te zijn. De begroo- ting bedraagt rond 2C0.000.—de inkomsten zullen voornamelijk uit de entrees worden gehaald, er wordt gerekend op 500.000 be zoekers gedurende de twee maanden (in 1925 hedroeg dit aantal 403.0fl0). Het waar borgfonds zal 100 090 bedragen, bijeenge bracht door inschrijving Van openbare licha men. Door de gemeenten Haarlem en Heemstede ïs hiervoor reeds door elk 10.000 toegezegd, terwijl ook de Kamers van Koophandel te [Haarlem, Rottordacn, Leiden en Alkmaar hebben ingeschreven. Er is reeds 26.000 gegarandeerd. De Provincies Noord Holland en Zuid Holland zullen eveneens voor be langrijke bedragen inschrijven. Betreffende het verkeer zijn reeds bespre- ikingen gevoerd met de Nederlandsche spoor Een verstandig besluit voor 1934 is als Uw STIKSTOFMEST te kiezen, vooral daar de prijs ervan thans zoo voordeelig Is. wegen, de N.Z.H.T. en andere vervoers- lichamen. Overwogen wordt om in het Frans Hals museum te Haarlem gelijktijdig een ten toonstelling te organiseeren betreffende de ontw.kkeling van bloembollenteelt en -han del gedurende do laitste drie eeuwen, en bovendien een Kunst.entoonsKll ng in Tey- lers museum van bloemstukken van allo tijden, evenlueel beperkt tot die, waarop bloemen van bolgewassen zijn a'gehee d. De heeren Van Wavtren en Voors vertel den vervolgens het een en ander over de tentoonstelling zelf. Het terrein Het tentoonstellingsterrein, dat dcor Heemstede is bes< h kbaar gesteld is ruim 20 H.A. groot en het mee t im .osnnte deel van het Wandelbosch. D or de beschutte ligging, de groene omlijsr ng en de goede grondsoort is het terrein een der meest ge schikte tentoonstelling, terreinen die in on« land zijn aan te wijzen. Vooral omdat in 1925 bleek, da* voor mas «ale beplantingen niet genoeg onbehoscht en dus voor alle beplantingen g schikt ter rein besch.kbaar was, is het noodig geble ken, om te zien naar vergrooting van het terrein. Dit kon op zeer gelukkige w ze ge vonden worden in 5 H.A. groot, aangrenzend voor bollenkwcekerij sinds ja en in gebiuik zijnd vlak terrein, dat naast de weide is ge legen, daarvan a'gescheuien door een bree- de gracht Door deze gracht Ie overbruggen en de aanleg zoo te ontwerpen, dat "liet nieuwe gedeelte tot uitgangspunt van den geheelen aanleg werd genomen, is een vol komen natuurlijk schijnend geb.uik van het terrein verkregen. Van den hoo.dingang die geplaatst is bij het Watermolentje dat den toegang tot het Wandclbosch bewaakt, md rt het publiek, langs den Vriiheidsdreef en over de b oeien de bollenweide, de brug die in de as van het hoofdgebouw is a.ing bracht. Brcede wegen, rondom een vijver waarin n forsche fontein spuit, voeren den lozoe'<er mar de bordessen die hem den toegang tot het ge bouw ontsluiten. Wat de tentoonstel linn geeft Van elke toepassing die maar denkbaar is, zijn er voorbeelden; van elke terrein omstandigheid is partij getrokken. De klo> ne tuin met de beperkte mogelijkheden iser te zien naast de imponeerende werking van een versiering van groote ruimten en vlak ken. De tentoonstelling zal die van 1925 over treffen, doordat sedertdien het aantal soor ten en vormen zeer sterk is vermeerderd, omdat op nieuwe variëteiten zich de bloem bollenkweekers en hun collega's elders, in de laatste 10 jaar sterk hebben toegelegd De groepeeringen zijn zooveel mogelijk af wisselend gedacht Er zullen terreingcdeol ten van tienduizend vierkante meter en meer met een tegelijk bloeiend bolgewas in groote kleur- en vormverscheidenheid be plant worden. Andere terreingedeelten zullen de moge lijkheden demonstreeren, die alleen met een voorjaarsgewas als bloembollen zijn te be reiken. De elkander in bloeïtijdstip direct na den winter opvolgende bloembollen zul len het publiek op o\ertuigende wijze lee- ren, dat met bloembollen een tuin inder daad een bron van schier dagelijks nieuwe sensaties kan worden. En voorbeelden van tuinaanleg In de grootte van een normale stadstuin zullen in een wedkamp, waaraan de beste onzer tuin architecten deelnemen, het publiek als het ware hun tuin voor oogen brengen. Dat daarbij onmisbaar zijn de boomen, planten en heesters uit onze andere tuin bouwcentra (Aalsmeer, Boskoop, Naarden- Bussum en Brabant) is duidelijk. Is voor de beplanting van het open ter rein meer dan een millioen bloembollen en eenige tienduizenden struiken en heesters noodig, in het boschgedeelte dat van hier uit langs talrijke paden en bruggen bereikt wordt, is een ongelimiteerde hoeveelheid beplantingsniateriaal vereischt Een bosch behoeft niet tot ver in de Mei maand doodsch te blijven. Deze tentoonstel ling zal voor de bezitters van gronte na tuurparken duidelijk maken, hoe met ge ringe moeite en een uitgave ineens, leven en vroolijkheid is te brengen op de meest schaduwrijke plekken. Een beplanting als ontworpen is in het Sparrenbosch aan den voet van de Belvé dère (een bestijging daarvan zal voor de bezoekers mogelijk zijn), zal een der meest sprekende voorbeelden zijn, hoe dit kan en moet geschieden. Een wandeling van twee uur zal net vol doende zijn om het terrein tot in zijn uit hoeken te bezichtigen. Na afloop daarvan zal men nog denzelfden tijd kunnen rond dolen op de zijwegen en die men daarbij oversloeg. Aan eventueel tijdsgebrek om dan ook nog het gebouw en de daaromheen gelegen tuinen te bezichtigen, komt dan de regeling tegemoet, dat tegen donker de verlichting op het avondterrein ontstoken wordt. Het door den architect Brandt ontworpen fraaie vaste gebouw, waarvan wij de ma quette bezichtigden, is in een cirkelsogment opgetrokken, aan de eene zijde zal zich de ingang bevinden, aan de andere de uitgang, zoodat in het gebouw het publiek zich in een richting zal bewegen. Ook voor restaurants, autoparkeerterrei nen en rijwielstallingen zal worden zorg ge dragen, terwijl aan de verlichting liet»t torens en verlichte fontein de meeste zorg wordt besteed. I-Iet 10e Intemationala Zuivelcongres Het Ttaliaansche uitvoerend comité van b.g. Congres deelt mede, dat het zeer groote aantal aanmeldingen voor het lidmaatschap zoowel als de vele ingediende rapporten, getuigen van de groeiende belangstelling voor dit congres. Tot heden zijn 138 rapporten ingediend maar men rekent prop, ton slotte méér dan 200 te zullen ontvangen. Z. H. de Paus heeft aan alle congrossis ten de gelegenheid gegeven voor een bijzon dere audiëntie op 30 April, te 12 uur 'smid dags. Door de zorgen van een apart comité wordt thans te Milaan een groote tentoon stelling voorbereid, te houden ter gelegen heid van de Internationale Jaarbeurs al daar, van de modernste machines voor de bereiding van kaas en andere producten uil melk en het gebruik hiervan en van de ne venproducten. Bovendien zal, in samenwerking met de landelijke fascistische handelsorganisatie een helangwekkende wedstrijd voor model installaties gehouden worden, waarvoor prijzen zullen worden uitgeloofd/terwijl ten slotte te Rome en Milaan demonstraties zul 'en plaats vinden ter bevordering van het verbruik van melk en de daaruit bereide producten. Onze Prijscourant is VERSCHENEN Indien U haar niet ontving, vraagt U dan even aan. N.V. ZWAAN Co's Deutsche Tuinierszaadhandel Binnenwatersloot DELFT De vanouds bekende kwaliteit, die de HOOGSTE EIERPRODUCTIE geeft. Samenstelling uit de allerbeste grondstoffen Per 50 Kg. 5.25 Per 100 Kg. 10.— Voldoet BUITENGEWOON en is ZEER GOEDKOOP Samenstelling: 7 Mager Vischmeel 15 Gerstemeel 8 Prima Diermeel 15 Ma smeel 7 Grondnotenmeel 10 Gem. Brood 8 Kokosmeel 2 Onultgetr. Gist 7 Tarwegries 2 Koolzure Kalk 8 Gem. Havermout 2 Voederkalk 5 Erwtenvoermeel 2 Holkapo Karnem. 2 3 Kronen Levertraan Per 50 Kg. 5.— Per 100 Kg.9.50 UITSTEKENDE KWALITEIT ZEER GOEDKOOP W" De beste grondstoffen "Wl Per 50 Kg. 4.50 Per 100 Kg. 8.50 Al onze prijzen zijn franco boot/ spoor Rotterdam geleverd, inclusief goede zakken. Waar nog niet verkrijgbaar, kun nen wederverkoopers worden aangesteld. Onze kwaliteiten ver- koopen zich zelf. Kantoor: Wijnhaven 48 :EN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOl MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt dooi het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.) n d Ie r SUPPLETIA-MINERALEN van Dr. van der Sleen bevorderen Gezondheid, Kracht en Productie. FabrikantenFa. G. DAAMS HAARLEM Onze Zeeuwsche Vruchtboomen, Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden Vraagt onze nieuw-uitgekomen prijscouranten voor Kweekers en Particulieren FLECTIEBEDRIJF N.V. WED. P. DE JONGH - GOES LANDBOUWKALK 80°0 l$Üt! rfHSaS KALKFABn>:%v.DIJKftC? DORDRECHT Op keur Rijkslandbouwproefstation |8Q7u C.OH,, 90% fijnheid Verpakking in sterke papieren zakken Si ONTVANGEN GESCHRIFTEN NEDERLANDSCHE DENDROLOGIE 'oor Dr. B. K. Boom l.i., uitgave van H. Veen- man en Zoon te Wagen ingen Een handleiding bij het bepalen van de meest voorkomende soorten en varieteBen der gekweekte houtgewassen, bezaten v tot heden nog niet. In deze leemte is door het verschijnen van dit boek op zeer verdienste lijke wijze voorzien. We hadden behoefte aan zoo'n boek, want met het toenemend aantal tuinen en de grootere zorg van ons volk voor hun tuinen is ook de belangstelling voor de planten en mot name ook van de houtachtige gewassen zeer toegenomen. Wij kunnen in particulie re tuinen en parken en langs wegen pracht exemplaren en buitengewone soorten aan treffen en tevens opmerken, dat er meer 1 ooit gevraagd wordt naar de namen dier plan'en. Daarover verheugen we ons. Maar dit brengt mee, dat op het gebied van de lectuur een ontbreken van een handboek voor houtachtige gewassen zeer lastig was voor vakman en particulier. De vele vragen, die door particulieren ons gedaan werden bewijzen ons dit. En nu is d t boek er. Dat is een uitko st En het beantwoordt geheel aan verwachtin gen, die gestold mochten worden aan zoo'n boek. De samensteller is, dit blijkt, geheel op de hoogte van de staf. Hij beheerscht die zóó, dat hij overzichtelijk en duidelijk ons kan voorlichten en den weg wijzen om den naam van een ons onbekend houtachtig gewas te bepalen en dat zoowel in den zomer als in den win'er (volgens de tabel met winter- kenmerken). Alle variëteiten van een soort te geven :ou noodeloos verwarring stichten, daarom -.'in curiosa en afwijkende cultuurvo-..^11 door eindeloos kruisen en selecteeren ont staan, weggelaten of een enkele slech's e- noemd, b.v. Picea pungons argenta, de zil vergrijze blauwe spar, waarvan b.v. gemeld wordt, dat de Kosterii en Mce:teimii enz. er loe behooron. Dat er een register is bijgevoegd voor Ne- derlandsche namen Is mede een groote ver- diens'e voor particulieren, d e vaak nog cca hartgrondige afkeer hebben van de officiee- le namen. De teekeningen van H. Ramaer zijn .eer r'uidelijk en verduidelijkend en c en de waarde van het boek vergrooten. We begroeten dit boek m v^ugde ca voorspellen het een druk gebruik, waardoor het zeer zal medewerken vermeerdering van de kennis der 1 ou'achtige gewassen in ons land te bevorderen. Enkele ontdekte onvolmaaktheden z:jn Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in teder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „T U B U S" HmielJiilsthippj II Veerschedijk C27fa Hendrik Ido-Ambacht Te'. Dordrecht 6475 Na 6 u 3193 Oordf Nieuwjaarsdag. Veel heil en zegen! Zoo ooit dan hebben wij dit noodig. Somberder dan ooit in ons leven, heeft de jaarwisseling thans plaats. Wij kunnen nog zoo begeesterd zijn door de kranige prestatie van een drietal Hollanders met een Rus sisch Hollander, die in zoo korten tijd heen en terug naar ons Indië vlogen. En wij kun nen daarbij denken, dat het zoo'n mooie tijd is, die God ons laat beleven; een tijd waarin Hij meer dan ooit te voren de mensch over natuurkrachten laat heerschen. Toch is het waar, dat Hij ons ook laat zien, hoe als Hij Zijn hand terug trekt, heel het door de men- srhen zoo mooi opgezette raderwerk gaat weigeren, omdat de motor is warm geloopen. Het maatschappelijk internationaal samen leven is uit het spoor geloopen. En alle na ties en in alle naties, alle groepen der bevol king ondervinden daar de schadelijke ge volgen van. Niet het minst de land- en tuinbouw. In ons jaaroverzicht hebben we op een en ander gewezen en op de middelen die aan gewend worden om het leed te verzachten en de bedrijven in stand te houden. En met het instandhouden van land- en tuinbouw houdt men de grheele maatschappij in stand. En met het sluiten van handelsverdragen kan men de voor ons ook noodzakelijke ex- iport van goederen, die we over hebben, in stand houden. Daar hebben we al vele ma len in korter of langer artikelen op gewezen. Nu het nieuwe handelsverdrag met Duitschland gesloten Is. schrijft ook het Ber liner Tapeblatt in denzelfden geest als wij deden. Het zegt, dat dit verdrag „EEN VOORBEELD VOOR ANDERE VERDRAGEN Van de naaste toekomst zal zijn. Men zal, nu de wereldhandel geheel gedesorganiseerd is, geleidelijk tot overeenkomsten van bepaalde staten moeten komen. Deze overeenkom sten zullen langs anderen weg en ander doel het begin beteekenen van een nieuwe pe riode in het internationale ruilverkeer. Dii ■s mogelijk, indien, zooals dit in Duitschland en in Nederland in zekere mate het geval is, het nationale bedrijfsleven geconsolideerd is öf dat tenminste reeds de noodzakelijkhe den en de grenzen van een nationaal be drijfsleven heeft bepaald. De ontwikkeling kan leiden tot het vormen van een interna- Uonaal blok en in de lijst van het interna tionale bedrijfsleven grootere eenheden doen ontstaan welke naar binnen door de ge meenschappelijke belangen zijn verbonden" Zeker zulke internationale handelsbelan gen zijn er. Vroeger kon dan een positieve handelsbalans bij het eene land een nega tieve bij een ander land weer goed gemaakt worden. Tegenwoordig worden deze handels balansen scherp tegen elkaar uitgespeeld. Dus moet er meer de aandacht aan besteed worden. Juist voor Beroeps-Tuinders, maar ook voor Particulieren Wat meer aandacht aan de beplanting on zer wegen zou ook goed zijn. Wij hebben wel eens gevraagd, waarom wij geen Dat heb ik in Duitschland meermalen ge zien. Vele jaren geleden (ja, ik kan al van „vele jaren geleden" spreken!) zag ik die voor het eerst bij het stadje Eulsen. 'k Keek toen wel vreemd op. Doch het bleek mij bij informatie bij een politieagent daar, dat hei zoo goed als geen bezwaar gaf. Natuurlijk had men geen jutteperen of Williams (die waren er toen nog niet, 't is lang geleden) noch perziken genomen, doch wintergoed. Je. zou het wel laten je tanden er aan te wagen. Later heb ik het vele malen gezien. Ook ker sen. Dat was dieper Duitschland in. Waar om bij ons de minder rente gevende laan- boomen altijd langs de wegen, vroeg ik mij wel eens af en vroeg ik dezer dagen weer toen ik las, dat het gemeentebestuur te Lis sabon besloot om, nu de meeste boomen in de stadslanen en singels aan een ziekte wa len waren ten onder gegaan in de plaats daarvan sin aas-a ppelboomen te planten en de vruchten onder de armen te verdrelen. Men gaat hierbij van het idee uit, dat a* slnaasappelboomen, behalve dat zij de stad verfraaien, ook een symbool zijn van Portu gal als landbouwstaat. De boomen krijgen geen officieele bewa king, daar men van meening is, dat de ar men, voor wie de vruchten brstemd zijn, zelf zullen beletten dat er gestolen wordt. Nog zoo kwaad niet De menschen moeten elkaar opvoeden. Maar dat loopt ook wel eens verkeerd af. Zoo waren in het Oosten van ons land er nogal wat veehouders, die kregen. Ja, dat moeten ze nu hun raadge vers maar wijten. Ze hadden nl. geluisterd naar sommigen, die altijd 'n kwaad vermoe den koesterend, hen den raad hadden ge geven om al hun koeien niet op te geven bij de veetelling van dezen zomer. Er zijn er geweest, wordt me verteld, die heelemaal niets aangaven. Die krijgen nu ook heele maal niets. Verdiend hebben ze het, dat ze zoo afkomen. Nu zullen ze straks wel beter oppassen. Het vee wordt nl. weer geteld. Een contröle telling voor de eventueel komende teeltbe- oerking. Maar nu luidt de opdracht, dat de tellers persoonlijk, stuk voor stuk, het vee moeten zien. t Is tegenwoordig wel een wereld van in niemand en niets meer vertrouwen te stellen. Natuurlijk heelemaal niet in geluk aan brengende zaken, zooals hoefijzers, geluks- poppetjes enz. Ook MET VERTROUWEN IN GELUK BRENGENDE ZWIJNTJES. Dat doen ze in Duitschland nog al, gelooi ik. Maar je zou het volgens het gebeurde te Weesp toch ook gaan gelooven. De gemeente ontvanger daar had als prijs in een plaatse lijke loterij een vet varken gewonnen. En om hem te verrassen lieten enkele vrienden hei beest in levenden lijve bij hem bezorgen, zoodat op een goeden morgen iemand met een vet varken aan het touw het Weespei raadhuis binnenstapte. Natuurlijk brachi dit geluksbeest eenige opschudding bij de ambtenaren, die juist in een zeer pessimis tische stemming verkeerden ,van wege het pas genomen raadsbesluit twee ambtenaren te ontslaan. Maar toen het varken binnen kwam kreeg men weer hoop, dat alios goed zou afloopen. En het varken was zoo onder den indruk van de vreugde waarmede hij begroet wérd. dat het in de om zijn propere schoonheid in Weesp en wijd daarbuiten be kende hal van het Raadhuis, waar allerlei bordjes als „voeten vegen", niet spuwen" enz. tot reinheid dwingen, een souvernirtj» deponeerde. Dat was voor de ambtenaren, vernemen wc, een doorslaand bewijs, dat aan de groote beteekenis voor de toekomst van Weesp, dóór dit bezoek aangekondigd, niet getwijfeld mocht worden. Misschien mag ook niet getwijfeld worden aan DE GOEDE TOEKOMST, DIE DE STBOOKARTONFABRICAGE WEER HEEFT. Of daar het gelukszwijntje ook geweest is weet ik niet (zwiintjesjagers komen daar echter ook wel). Wel weet ik dat er thans een verbetering en opleving van de vraag naar beplakt en onbeplakt carton te bespeu ren valt. En wel zoodanig dat de productie beperking langzamerhand zoo goed als aan den kant is gezet, terwijl de prijs neiging tot stijging vertoont. Ook de stroopnjzen zijn iets verbeterd en bedragen thans om de f 8 per 1000 K.G. I 1 hoogcr dan voor kort Als bewijs hoe gecompliceerd onze samen leving is, zij hier vermeld, dat door den ver hoogden accijns op cigaretten een teruggang in het gebruik daarvan is te verwachten, al thans de carton-afname voor het fahriceeren van doosjes, den invloed er van zal onder vinden. Voor carton blijft Engeland het afzetge bied. Van de plannen om aldaar de carton- industrie te grondvesten, wordt wemig meer vernomen. Vooral nu de graanbouw in beteekenis is gestegen, en de strooproductie dus groot is, dienen alle mogelijkheden der stroo-carton- fahricage uitgebuit in het belang van land bouw en industrie, die hier in één adem genoemd kunnen worden. Misschiet zal voortaan ook HARTROTZIEKTE BIJ VOEDER EN SUIKERBIETEN EN CHILI SALPETER in één adem genoemd worden met de be doeling, dat bij bieten de in den laatsten tijd veel voorkomende hartrotziekte door een bemesting met chilisalpeter voorkomen kan worden. Volgens Dr. Brandenburg zal gebrek aan KENT U REEDS het Dit Is ook een NATUURLIJKE Meststof, bevattende Kali en Stikstof, en zeer goedkoop. Waar niet verkrijgbaar, wende men zich voor inlichtingen tot do N.V. CHILISALPETER HANDEL MAATSCHAPPIJ, Oosterkado 14, ROTTERDAM borium in den bodem de hartrotziekte ver oorzaken. Genezing trad bij constateereu der kwaal heel snel in als borium werd gegeven. Op land waar het vorig jaar deze ziekte was geconstateerd, werd op sommige gedeelten het borium bevattend borax ge geven. Daar was eind September alles nog groen en op de onbestrooide deelen was bijna alles dood. Nu behoeft men geen borax te geven op zijn aan deze kwaal lijdende bietenlanden. Chili bevat ook borium. Bieten moeten toch een stikstofmest hebben. Voor hartrotziek land zal dus Chili wel de aangewezen meststof zijn. Maar nu willen ze, zooals ge reeds weet, DE SUIKERBIETENCULTUUR IN ONS LAND OM HALS BRENGEN. Tenminste die geruchten gaan hardnekkig; rond. Al zegt men van andere zijde ookj? dat er geen reden voor is. Uit naam van. de vele bietenverbouwende boeren zoudeiv we willen aandringen op eenige zekerheid over de plannen der regeering. Een goed bouwplan opmaken is niet zoo gemakkelijk. Een bouwplan, waarin bieten reeds zijn opgenomen, zoo maar in een handom draaien veranderen, gaat niet. Men heeft recht om te verwachten, dat het plan niet op het laatste nippertje bekend wordt. Dat men niet plotseling hoort, vlak voor het uitzaaien, dat de helft maar meer gesteund zal worden. (Dat plan wordt ge noemd, later zou dan deze helft ook zonder steun moeten.) Moeten we Indië helpen door de suiker productie hier stop te zetten, en kan dat nu heelemaal niet anders ook daarover valt te praten: een middel kan soms erger zijn dan de kwaal welnu, als het elan persé moet, dan moet het. Ook de Neder- landsche landbouwer wil medewerken. Maar hij heeft er recht op tijdig gewaarschuwd te worden. En in onzekerheid leven is nog erger dan het slechtste te weten. We wachten op zekerheid. Tot de volgende week. (Dit slaat niet op de vorige zin. Van de departementen zijn we nooit zooveel haast gewend, 't Verslag van den landbouw 1932 is nog niet ver schenen!) PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8