Kerkelijk leven in 1933 2 WOENSDAG 3 JANUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Deventer, H. Heerma te Aalsmeer en J. L. de Vries te Bussum. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Anjum, O. Buistra te Bloten (Fr.). GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Vlagtwedde, cand. T. H. Mocdcndorp te Assen. AFSCHEID, BEVESTIGING* INTREDE. Men bericht ons: Cand. J. G. Panhuise nam, wegens vertrek naar Aagtekerke (Z.), afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam- West (Sloten), wier hulpprediker hij ruim een jaar was, sprekende o\er Hebr. 13 8. Hij werd toegesproken door Ds. Ph. F. Fa- ber, aldaar. Toegezongen werd Ps. 121 4. EEN JEUGDPREDIKANT IN DUITSCHLAND. Rijksbisschop Müller heeft Ds. Zahn, uit Aken, benoemd tot jeugc!predikant der Duitsche Evangelische Kerk- en hem op dracht gegeven het Evangelische Jeugd werk te reorganiseeren en in de Hitlerjeugd in te schakelen. Rijksjeugdleldor von Schi- rach heeft Ds. Zahn beroepen in den jeugd- leiders-„ring". Ds. Zahn heeft een oproep uitgevaardigd, waarin hij o. m. zegt: „Ik roep irlui als Hitlerjongens en -meisjes: brengt innerlijke problemen en Innerlijke onrust in de Kerk. Éischt duidelijke, Duitsche antwoorden/van haar. Ik roep jelui als Evangelischen: brengt innerlijke problemen en innerlijke onrust tot het Duitsche volk, de onrust van Hem, die spreekt: ik ben gekomen, opdat ik vuur zal maken op aarde. Oni Zijnent wille roep ik jelui allen binnen zoowel als buiten de Evangelische banden: helpt mede het Evangelische jeugdwerk in Duitschland opnieuw opbouwen." RAAD VAN BEHEER Men kont den Raad van Beheer voor de Predikantstractementen in de Ned. Her vormde Kerk. Daarover schrijft Ds. M. van Grieken in de „Waarheidsvriend" een arti kel van den volgenden inhoud: j' „Een heet hangijzer. En dan moet men i altijd voorzichtig zijn. Maar dat is niet 't .i zelfde, als dat men er onverschillig voorbij moet loopen. Er zijn zoovele „heete hang ijzers". Dat bemerkt men wel ten opzichte van het vol keren leven. En dan kan men lang zeggen „laat zitten wat zit". Maar er komt óók een oogenblik, dat iemand zegt: „nu is 't uit". En dan komt er ook wel eens verandering en verbetering. Duitschland heeft b.v. gezegd: Jk ga uit den Volkeren bond". En nu is men tenminste aan 't pra- ten geraakt En men gaat „verklaringen" 1 geven en „eischen" stellen. In de hoop, dat er .klaarheid" zal komen. Frankrijk b.v. I moet nu spreken. De kwestie van het Saar- ji gebied moet aan de orde worden gesteld En als men verstandig is, zal men liever I met elkaar praten, dan dat men 't hoofd in den wind gooit en den trotschen kop er tegen in zet! Intusschen zou 't ook dwaas J zijn, wanneer de groote mogendheden voort gaan om zich tot de tanden te wapenen en na te laten „zaken" te doen, om tot over- eonstemming te komen. Mussolini heeft i nu een eisch gesteld: „De Volkenbond dient |i binnen zoo kort mogelijk tijdsbestek princi- l piëel en radicaal hervormd te worden. Ge- i schiedt'dit niet, dan zal Italië het voorbeeld van Japan en Duitschland volgen qn het lidmaatschap opzeggen! De Volkenbond moet het dan maar zonder Duitschland, Rusland, Amerika, Japan en Italië doen! Wat dit alles nu met „de Raad van Be- heer te maken heeft? Och, eigenlijk niets. Wat heeft „de Raad van Beheer" te maken met Italië, met Duitschland, met Spanje, met Ierland? Niets. En toch„De Raad van Beheer" gaat iets doen wat ons zéér, zéér bedenkelijk voorkomt Waarbij we vóór de Classicaio Vergaderingen onze waarschuwende stem hebben doen hooren. En we willen daar nu even op terug komen. Want t loopt mis. Wat is het geval? De predikanten zullen minder tractement gaan ontvangen. De tweejaarlijksche verhoogingen gaan met f 40 naar beneden. Een predikant met 25 dienstjaren gaat dus met f 480 achteruit ingaande 1 Januari 1934. Dat is dus waar lijk geen kleinigheid. Temeer, waar ge woonlijk het tractement hij het minimum van het Reglement Is blijven staan. Die vermindering van tractement is \aard. Natuurlifkl Ieder moet bezuinigen. De dominees cok. Maar wat is nu de kwestie? Als nu met 1 Januari a.s. op een dorp een dominee met 12 dienstjaren 6 maal f 40, dus f 240 achteruit gaat. dan moet dat zijn, omdat de gemeente dat niet kan betalen. En dan is 't zoo erg niet. We lilden dan met elkaar. Doch do werkelijkheid wordt, dat de ge meente niet minder moet betalen aan den Raad van Beheer. De dominee krijgt f 240 minder, maar de gpmeonte moet dan toch Drecies 't zelfde blijven betalen aan Rand van Beheer. Dat is niet toelaatbaar. Natuurlijk zegt men dan wel: dat brengt do aard van „den Raad van Beheer" mee. Maar dat heeft de Volkenbond ook zoo dik wijls en bij zoovele dingen gezegd. Totdat verschillende volkeren geantwoord hebben" ..Vaarwel! Wij groeten u!" De Raad van Beheer zal voorzichtig moe ten zijn en zal de plaatselijke gemeenten niet méér moeten gaan „knijpen" dan tot tu toe. Want we weten wel. dat „de Raad an Beheer" een „allermachtigste" instel ling is. Maar overal zijn ten slotte grenzen. Waarhij nog dit komt: wanneer even tueel een belangstellende gemeente, als haar dominee geen bovenmatig tractement heeft, de korting op z'n salaris zou willen .bijpassen", de Raad van Beheer er aan stonds hij is om de „beter gesitueerde" ge meente h o o g e r aan te slaan, en dan krijgt de plaatselijke gemeente dus de sla gen van twee kanten tegelijk' Voor deze dingen willen wij hier ernstig 'aarschuwen. Het komt ons voor. dat het tijd is. dat ien zich van versehlllendp kantpn ernstig, héél ernstig beraadt op deze dingen, die allerbelangrijkst en hoogst gevaarlijk zijn." KERKHERSTEL De Classicale Vergaderingen van do laat ste twee jaren brachtens telkens kleine e plosies over de vraagstukken van re-orga nisatie der Kerk, rechten van minderheden. dergelijke. Ook op ander terrein ont moetten de geesten elkaar en werden de vraagstukken gesteld en besproken, zo het Oecumen'sch Convent van predikanten te Tilburg, waar de leden van jong-vrij- :innig tot confessioneel toe zijn georiën teerd. In verband met het feit. dat èn leden Kerkherstel èn leden van Kerkopbouw hier naast elkaar leven en zich voor zelfde zien geplaatst: hoe de Kerk te hand haven en uit te breiden in deze Roomsche streken, besloot „Kerkherstel" tot een ont moeting en spreking. Do „Ned." meldt nu erder, dat Prof. Dr. Haitjema, hooglceraar te Groningen daartoe Vrijdag 19 Januari in de consistorie van de Gror Kerk spreken zal voor leden van het Verbond tot Kerk herstel, voor genoodigden uit andere krln- en voorts voor belangstellenden uit de gemeente over het „Programma van Kerk herstel". Vragen als die omtrent Belijdenis, het recht der minderhoden en de basis-ver gaderingen der Kerk zullen aan de orde worden gesteld. KERK EN CRISIS Te Utrecht maakt de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente in een officieele me- dedeeling bekend, dat de rekening over het nu afgeloopen jaar, zal sluiten met een nadeelig saldo van ongeveer 13.000, ver oorzaakt door de stijgende uitga\en wegens gewone en buitengewone ondersteuningen, welke over 1933 in totaal f 95.000 hebben bedragen. VEREEN. VAN KERKVOOGDIJEN IN DE NED. HERV. KERK Onder leiding van Mr F. A. Nel e mans heeft de afd. Zuid-Hollan<J van do Vereeni- ging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk Dinsdagmiddag in het gebouw „EI- theto" aan de St Laurensstraat te Rotter dam, een vergadering gehouden, o.m. ter be spreking van het ontwerp-reglement op de provinciale afdeelingen. Omstreeks twee uur werd de bijeenkomst door den voorzitter op de de gebruikelijke wijze geopend. Een afgevaardigde van het hoofdbestuur verwelkomde in Mr Nelemans den nieu wen voorzitter, terwijl hij diens voorganger den heer Van V r e e s w Ij k, .dank zegde voor alles, wat hij voor de afdeeling gedaan heeft. Daar de secretaris nog niet aanwezig was, moest de lezing van de notulen der vorige vergadering worden uitgesteld, en kreeg de heer Harderwijk, van Tilburg, als afge vaardigde van het hoofdbestuur, gelegen heid punt 2 van de agenda toe te llohten, nl.: hoe do onder toezicht staande kerkvoog dijen invloed kunnen uitoefenen op de sa menstelling der Prov. Colleges van Toezicht Het ontwprp-regloment op de Prov. Afd., samengesteld door het hoofdbestuur, ei stemd een schakel te vormen tusschen hoofd bestuur en afdeelingen, werd daarna ter tafel gebracht. De heer Haagsma maakte de opmer king, dat het hoofdbestuur juister zou heb ben gehandeld, indien hot de stntuton had gewijzigd, zoodat daarin de positie der af deelingen tot uiting kwam, dan door dit van boven af gemaakte ontwerp-reglement. De Voorzitter merkte op, dat In het ont- werp. dat thans ter hespreking ligt, niet tut uitdrukking wordt gebracht, op welke wijze de afdeeling in het hoofdbestuur vertegen woordigd Is De Voorzitter stelde voor een commissie te benoemen, welke een voorstel zou voorberei den tot statuten wijziging, zoodanig, dat het verband daarin tusschen vereeniging en af deelingen duidelijk werd aangegeven. Dit voorstel werd dcor de vergadering aanvaard. Mr A. F. Nelemans, en de heeren G. Sauer (Kethei) en P. Haagsma (Vree wijk) namen in deze commissie zitting. Ter sprake werd daarop gebracht hot vraagstuk van de combinatie der kleine gemeenten, teneinde de flnancleole moeilijk heden het hoofd te bieden. Na uitvoerige discussies werd besloten aan het hoofdbestuur in ovorwrglng te ge ven, middelen te beramen of een weg te zoe ken, hetwelk tengevolge zal hebben, dat be staande bezwaren uit den weg worden ge ruimd, zonder dat tot ongewenschte combi natie wordt overgegaan. Bij monde van den Voorzitter werd ver volgens een korte uiteenzetting gegeven van de Crisis-Pachtwet De secretaris, Mr A de Jong. verstrekte daarna modedeelingcn over het wetsont werp ter belastng van de goederen in de doode hand, waarbij deze In het licht stelde, dat deze belasting in wezen zal zijn een be lasting op het lidmaatschap van de Ned. Herv. Kerk. Het hoofdbestuur zal alles doen om de invoering van deze belasting te voor komen, en heeft gegronde verwachting, dat het daarin zal slagen, opdat deze nieuwe (asten (ad 2 ton) van de Ned. Herv. Kerk zullen worden afgewenteld Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. KERKGEBOUWEN Te Palembang heeft de Geref. Kerk, die daar nog slechts kortgeleden geïnsti tueerd is en voorheen In de Prot Kerk saamkwam, een eigen kerk in gebruik ge nomen. Ds. H. Holtrop, van Batavia, con sulent, heeft daarbij het Woord bediend uit Ps. 27 4 en 5. KERKELIJKE JAARBOEKJES. Van het „Officieel Jaarboekje van de Ge reformeerde Kerk van H a a r 1 e m", ver scheen de 5de jaargang, 1934. Het voorbe richt is geschreven door Ds. A. M. BoeljInga. Foto's van de twee plaatselijke kerkgebou wen en twee hulpkerken zijn er in opgeno men. De indeeling is vrijwel hetzelfde ge bleven: Kerkelijk leven, Onderwijs, Jeugd organisatie, Christ Sociaal leven enz. Ver meld wordt, dat het zielenaantal 1 Dec. '33 4323 bedroeg. Het boekje is een uitgave van 't Administratie-bureau G. Pellicaan J.Czn., Bloemhofstraat 23. INTERNATIONALE BIJEENKOMST. Naar wij vernemen, vindt in dit jaar in ons land op het kasteel 'Hemmen een groote internationale bijeenkomst plaats. Het Protcstantsch Wereldverbond en het Internationaal Verbond voor Inwendige Zending en Diaconie, welke beide groote bonden elk den Nedcrlandschen Minister van Sociale Zaken, Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine, tot voorzitter hebben, hopen dit jaar gezamenlijk te vergaderen en wel in Nederland op het Kasteel Hem men in de Betuwe van Dinsdag 24 tot Don derdag 28 Juli a.s. Het agendum zal o.a. bevatten: bespreking van de verhouding van den Staat, het Christelijk geloof en Protestantsche levenshouding; de interna tionale Protestantsche en oecumenische propaganda, enz. Secretaris van den Prot. Wereldbond is Dr. G. Ohlemüller te Berlijn, secretaris van ^ien Intern. Bond voor Inwendige Zending en Diaconie is eveneens een Nederlander, 'n.l. Dr. O. Norel te Amsterdam. DE STUNDISTEN Het zou kunnen zijn, dat de lezer zich bij het zien van dit opschrift afvroeg: wal zijn dat voor menschen? Hij zou dan de zelfde vraag stollen, die in een 25 jaren geleden verschenen novelje van Penning een Rus stelde aan een anderen Rus, die hem had meegedeeld, dat hij was toegetre den tot den Bond der Stundisten. „Der Stundisten? Wat zijn dat vooi men schen?" „Zij gelooven In Christus als hun Hei land". ,,'t Zijn dus dweepers". „Zij hebben hun vijanden lief*. Dp vrager werd woedend, sloeg met do vuist op lafel en bulderde: „Hebben ze hun vijanden lief? Och kem, dat is krankzinni ge taal! En ze.g me nu eens: Wie dienen jullie Stundisten?" „Wij? Wij dienen Ohristus". „En winn dienen wij?" „Den Satan". Dit gesprek, al is het dan wat la Pen ning gechargeerd, geeft vrij duidelijk te ken nen, wa» de secte in Rusland, die we hier in verhand met haar 100-jarig bestaan be spreken, beteekent Misschien is het juister te schrijven: beteekende, want haar zielen tal, in 1891 nog op 2 millioen geschat, heef' door de omwenteling in Rusland van 1917 en daarna door den verbitterden strijd dei communisten, tegen al wat God dient, duch tig geleden. Ofschoon zich In 1863 het eerst openba rende onder de boeren in do Krim en in do Oekraïne, ia het Stundisme feitelijk van Duitschen oorsprong. In den naam zit geenerlei religieuze verwantschap; hij heeft eenvoudig betrekking op het feit, dat de zich u-it Würtemburg in Rusland gevestigd hebbende Piëtisten regelmatig biduren hiel den, „Stunden" genaamd. Zoodra eenige Russische kleine luyden dit voorbeeld navolgden, kregen zij den naam van Stundisten en zoo is dit de naam der secte geworden. In het algemeen lag bij haar het zwaar' epunt der denkrichting r in het leven dan in de leer; Jezus Christus was hun voorbeeld, gelijk we in den dialoog hierboven al hebben bemerkt. Het lag voor de hand, dat de kerk van Rus land (de Grieksch-Orthodoxe) hun ideaal niet kon zijn; priesters erkenden zij niet; beeldendienst en helligenvereering was hun een gruwel. Anderzijds onthielden zij zich ook van de Sacramenten. Deze opvatting plus de getrouwe navol ging van Christus in de leer van het niet- ederstaan, het barmhartigheid oefenen, het bidden voor hun vijanden, e.d. deed de Stundisten al spoedig in botsing komen met officieele kerk en deze trok, evenals de R.-K. tegen de ketters, het wapen der ver volging. Ondanks de veroordeeling en de gevangenschap van eenige hunner voor mannen, bleef het aantal Stundisten voort durend stitgen. In Orenburg on'stond een ge ordende gemeente; dat Baptisten en Nesto- rianen zich ook aansloten, wijst temeer op de richting, waarin deze beweging zich een weg baande in het Russische leven. En om dat de Regeering de Baptisten dulde, zijn tal van Stundisten-groepen omgevormd tot Bap- tistlsche gemeenten. In 1884 heeft de Grieksch-Orthodoxe kerk aan den strijd tegen de S'unrlit_v ren einde pogen te maken door een eie veroordeel ing. Daartoe diende een concilie van bisschoppen te Klef. Toen ook dit niet baatte, hebben de vervolgingen het karakter van progroms aangenomen, zoodat honder den Stundisten naar Siberië verbannen of gefolterd werden, terwijl hun kinderen in Russische kloosters werden opgesloten. Ook deze verdrukking kon natuurlijk de geloofskracht niet blusschen; integendeel, de bannelingen in Siberië verkondigden het Evangelie aan andere bannelingen en be leefden het door een hoogstaande ontfer- mingsgezindheid jegens lijdonden. In dezen trek herkent men het Piëtisme, dat de oorsprong van het Stundisme is, en dat door eenzijdige belangstelling in het subjectieve, minder oog heeft voor de groo'e waarde van de objectieve factoren, welke, zooals Pro' Bavinck, dat eens genoemd heeft, daarvoor te zeer „dood kapitaal" worden. GEREFORMEERDE KOLONISTEN In het „Alg. Handelsblad" komen corres pondenties voor over de betrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Amerika. Daarin wordt uit eengezet onze verschillende mislukte pogingen tot kolonisatie, uitgezonderd die te Caram behy (Brazilië), die er nu meer dan 20 jaar bartaat. „Waarom Carambehy geslaagd is?" is de vrag, die de „Hbl."-correspondent dan verder aldus beantwoordt: „Ten eerste zjjn de menschen van Caram behy, de vóórtrekers althans, bijna allen uit één streek gekomen: de buurt van Dordrecht. „En ten tweede zijn zij, op een enkele allen van één godsdienst: den Gereformeerden. „Die twee cementen en m.i. bovenal het laatste hebben in deze kolonie van den aan vang af een geest van onderlinge vertrouwe lijkheid en van „helpt elkander" gebracht, die een sterke opbouwende kracht moet zyn ge weest en nóg is en die van deze Neder- landsche kolonie iets heeft gemaakt, min of meer gelijk aan of minstens gelijkend op, de oude Boerengemeenschappen in Zuid-Afrika. „Wanneer men dan ook Carambehy wil steunen en voor ontnederlandschlng wil be hoeden (iets dat anders, in volgende genera ties, stellig dreigt) dan moet de Nederland- sche Regeering zeker in de eerste plaats het hoognoodige subsidie van een paar honderd gulden voor de school aanvragen, maar dan moet het emgratieorgaan ten onzent daar naast zorgen voor het uitzenden van zorg vuldig (volgens het systeem-Schelm) uit gezochte personen en gezinnen, liefst ook weer uit de buurt van Dordt en die, i n e 1 k geval, ook weer Gereformeerd zyn. Dit laatste lykt my, voor de eenheid der kolonie, van het allerhoogste gelang. „Overigens mag ik, wat Carambehy aan gaat, verwyzen naar wat ik er na mijn bezoek reeds over heb geschreven. Carambehy biedt het voordeel dat het, als bestaand steunpunt, het organisatieorgaan voor nieuwe kolonisten daar ter plaatse kan vervangen. „En voorts: Waarom zou Carambehy nir elders in Brazilië, en misschien in Uruguay of Argentinië, kunnen worden nagevolgd? „Nu, of -later." JODEN EN CHRISTUS Sir Leon Levi son, hoofd van de Intern. He- breeuwsche Christelijke Alliantie, is, volgens de „Sunday School Timee" in het Heilige Land geweest voor de Hebreeuwsche Christe lijke kolonie, die by Gaza wordt gevestigd. Hy voer van Triëst op de „Martha Washing ton" en aan boord waren ongeveer twaalfhon derd Joden-vluchtelingen, toekomstige kolo nisten in Palestina. Het was over deze wateren der Middelland- sche Zee, dat de Apostel Paulas zyn menig vuldige reizen maakte, en wat er op de „Martha Washington" gebeurde, zou zeker zijn hart hebben verblijd. Toen de Joodsche reizigers ervoeren, wie Sir Leon was, kwamen met z'n tweeën of drieën by hem om een onderhoud. Het volgende verscheen in „The Hebrew Christian" van Juli: „Weldra kwamen er, inplaatn van twee of drie, verschTlende groepen om met me te pra ten en zoo konden we dagelijks getuigen, van vroeg in den morgen tot laat in den avond. Dit bereikte zijn hoogtepunt in een verzoek al de 1200 Joodsche reizigers, dat ik een paar toespraken zou houden over myn geloof i mijn werk. Overeenkomstig dit verzoek kon ik drie toespraken houden op Zaterdag en Zondag; nadien kwamen er velen by me om te spre- over den Persoon van Christus en de eischen, die Hij stelt. Ik maakte veel vrien den. Zoo werd de heele zeereis een gelukkige gezegende tijd voor ons allen. Ik kwam r onder den indruk van de houding, die al mijn medereizigers aannamen en het werke lijk verlangen, om meer te weten omtrent de waarheid, die er is in Jezus Christus". GEEN ZENDINGSMUSEUM De met veel enthousiasme begonnen en reeds vergevorderde onderhandelingen tus schen den Zendingsstudieraad en het Ge meentebestuur van Zeist inzake de bestem ming van het Slot van Zeist tot Zen- dlngsmusPum, zijn thans zonder het ge- wensc'nte resultaat beëindigd, daar de fi- nancieele moeilijkheden, waarin de Zen ding verkeert, gemaakt hebben, dat men het plan geheel heeft moeten opgeven. GIFTEN EN LEGATEN Te Voorschoten is door wijlen den heer A. O. 5000 aan de Ned. Herv. Gem. gelegateerd. KALENDERS Wij ontvingen nog de volgende kalenders: De Stoomververij „De Regenboog", Tilburg heeft een schild in kleurendruk, naar het schilderij „De Jonge Moeder" van Gerard Dou. F. Röttgering, Bedrijfskleeding, Rotterdam, heeft een dagblok op een schild dat een beeld geeft van het verkeer in de haven. J. Lammers, Rotterdam, zond ons even- I eens een kalender met dagblok. Het schild toont de Naumann Erika-schrijfmachine. W. B. Diepeveen Co., Rotterdam, heeft een kalender met een eenvoudig, duidelijk weekblok. De N.V. Key's Asphaltfabrieb, Rotter dam, heeft haar kalender 1934 verlucht met een aantal foto's van wegaanleg en brug- bouw. Het maandblok is frisch en duidelijk van uitvoering. Smit, Slikkerveer, heeft een weekkalender met foto's van motoren, machines en machi- j ne-onderdeelen. Op het schutblad een fraai landschap met molen. De Nederlandsche Spoorwegen afd. Publiciteit^ Utrecht, heeft een kalender 1934 uitgegeven, die er wezen mag met zijn twaalf mooie foto's, die verschillende kanten van het bedrijf belichten. De schoonheid, welke er ook in „technische dingen" schuilt, wordt hier wel zeer duidelijk gedemon streerd. Van dezen kalender kan men een exempl. bekomen tegen storting van een bedrag van 40 cent bij het bovenaangegeven. adres. De Eerst e Ho 11. Levensverzeke ringsbank, Amsterdam, geeft het be kende, duidelijke model met twaalf bladen, voorzien van de afbeelding van het Amster- damsche hoofdkantoor. De N.V. Mij. van Alg. Vervoer v.h. H. W. Konig Co., Rotterdam, heeft op elk ka lenderblad, dwars door het maandblad heen maar zoo dat er aan de duidelijkheid der dagcijfers geen afbreuk wordt gedaan, af- leeldingen van haar transporten per vracht auto. ONKERKELIJKHEID. Ditmaal zal ons overzicht in niet geringe mate betrekking hebben óók op het on- Kerkelijk leven in Nederland. In het midden van de vorige eeuw oor deelde de buitenlander Alphonso Esq ui ros: „Holland is een van de gods- dienstigste landen der aarde; de bijbel Is er 'n volksboek". Even later zei Mr. Groen van Prinsterer van onze natie: „Meer wellicht dan eenig ander volk is haar nationaliteit van het Evangelie de vrucht". En aan het einde der 19de eeuw noemde Prof. Rogge nog godsdienstzin een der kenmerken van ons volkskarakter. Hoewel toen reeds klacht over toeno mende onkerkelijkheid begon te rijzen, de „Dageraad"-actie tegen Kerk en godsdienst almeer veld won en sindsdien steeds meer deren aan afval en onverschilligheid ten prooi vif len, meende wijlen D r. A. BI o e n» sma in don verschenen zomer ter Alge- mecne Synode van de Ned. Hervormde Kerk met haar meer dan drie millioen zielen toch te mogen rapporteeren, dat „ons volk zich nog altijd in eigen Kerk thuis voelt", waarna D s. F. W. J. van den KI e hoorn bij zijn rapport over de per soonlijke kerkvisitatie besloot met de blij moedige verklaring: „de Kerk beslaat een groote plaats in het hart en het leven van ons volk'', welke medpdeoling door dp Synode „met groot.en dank aanvaard" werd Wij zijn desniettemin van overtuiging, dat het Kerkelijk leven schier overal in groot verval is gekomen. Zelfs is het ons, of en kele gebeurtenissen die, horwei die zioh aan den „buitenkant" van het Kerkelijk leven voordeden, angstwekkende schadu wen vooruitwerpen van het toekomstig beeld van den innerlijken toestand der Kerk. Te Meeden viel in de Dnonsgez. Kerk op Pinksterzondag tijdens het gebed de donvnée met nree-krtoe! en al naar bene den. Te Ransdorp dreigde de bouwpolitie, als er niet ten snoedigste voorzieningen werden getroffen, de Herv. Kerk te sluiten vanwege haar bouwvalligheid. Te Sehngen dred het ketknorlaal dienst als kleedlokaal voor koorddansers, acrobaten, benevens goochelaar, vuurvreter en clown, een en ander voor de feestelijke viering van bet gouden jubileum eener harddraverij-veree- niging. In een andere gemeente in hot noorden des lands, zoo heeft een vrijzinnig pred'knnt met verontwaardiging meega deeld, traden in het korkgeboir.v zélf voor den nr'ekstoel cabaretzangers op met hun wereldsch program van „leutige liedies", genccnrnnae"corft door den harmonicaspe ler. En te Zijdewind heeft de Herv. Kerk voor de overwintering van 35 koeien als veestal diens! gedaan, terwijl tegen de mu ren mesthoop en lagen opgetast Maar erger nog is door veler gemoed een schrik gevaren door de in dit jaar gepu- bliceeide cijfers van de jongste volkstelling. Cijfers, die niet alles, maar toch ontzet tend veel zeggen. In Amsterdam, waar zestig jaar geleden „nog maar" 343 godsdicnstloozen waren en hun getal dertig jaar later 5 van de be volking uitmaakte, is nu hun aantal ge- sitegen tot bijna 284.000 of 35 d.i. ruim 1/3 der bevolking. En de Ned. Hervormde Gemeente aldaar, die meermalen zich pre senteerde met de decoratie van „de groot ste Protestantsche Gemeente der wereld", zag haar cijfers het hardst aohteruitloopen. Haar zielental, in 1800 nog 42 en in 1920 29.5 daalde in de laatste tien jaren tijds van 201.514 tot 160-119 of 21.2 en wordt thans overtroffen door dat der Roomsche Kerk: 188^28 of 22 In Rotterdam, waar in 1900 het aantal godsdienstloozen 2 was en dit nu ruim 32 bedraagt (in Den Haag resp. bijna 3 en 23 hebben In de laatste tien jaar 70.000 ingezetenen de Kerk den rug toegekeerd, terwijl van deze atheïstische vloedgolf ook hitr voornamelijk de Ned. Herv. Kerk de lijdende partij is geworden, waardoor zij vau 48-31 op 39.14 terug liep. Hebben de Roomsoh-Katholieken hun cijfers ongeveer kunnen handhaven en gin gen de Geref. Kerken in ledental nog ienigszins vooruit, (al is tegenover de con clusie van D r. J. Sanders uit de volks- tellingcijfers „dat de Geref. Kerken aan den stroom van afval en godsdienstloosheid weerstand hebben geboden", achteraf ge bleken dat de door de Kerkeraden opgege ven cijfers niet ten volle kloppen met de „officieele",) de Lutherschen gingen ach teruit, de Joodsche „gezindte" slonk in veel grooter mate en de Ned. Iierv. Kerk is in de vijf groote steden tot slechts 1/3 der bevolking teruggeloopen, wat D r. J. A. d e Koning omtrent do „voldoening" de» Haagsche Synode over het aantal leden der Hervormde Kerk deed schrijven: „het is om een mensoh met stomheid te slaan" Over heel het land is in 10 jaar het aan tal „godsdicnstloozen" van 533 714 tot 1.144 393 g stegen en dus moer dan verdul»- beld, waardoor het nu 14.42 der hpvolkbig uitmaakt. Reden, waarom in zijn verboden radio-rede „Los van de Kerk", later door de „Dageraad" uitgegeven, Louis Fles met. grond meende zijn „voldoening" te moeten uitspreken „over de groote toen»* mine van het aantal oh kerke' ijken" en „de gunstige cijfers voor de vrijdenkers", ter wijl hij daarom des te meer vrijmoedig dei» eisch stelde, dat de Staat zijn 30 millioen aan subsidies voor Kerken en Kerkgenoot schapnen schrappen zou. Terwijl hij met D r. J. P. Kruyt en Prof. B o n g e r, beiden eveneens socialist, het gevoelen de/Jt, „dat het aantal ongeloovigcn nog veel grooter moet zijn dan het aantal onkerkeliikon". Heeft Ds. C. B. Burger in den Ned Protestantenbond betoogd, dat onkerkelijk heid niet gelijk te stellen is met ontkerste ning en gezegd, dat vooral onder intellectu- eelen „buitenkerkelijke vroomheid" te vin den is, hij moest tegelijk de erkenning afleggen, dat „de massale onkerkelijkheid dooi gaans niet door andere geestelijke activiteit wordt gecompenseerd en dat wel degelijk van verval in geestelijk opzicnt te spieken is". Mocht op het Congres van den Raad van Ned. Kerken zijn voorzitter Prof. Slote- maker de Bruine waarschuwen tegen déluitisine: „er is geen kerkelijke achter uitgang' en zeggen met te gelooven, dat het er over tien jaar nog kwauer uit zal zien, veel meer kunnen we ons vinden in de gedachte van Dr. M. J. A. de V rijer, die ergens schreef, dat 1040 nog „ergerecijlers 1 zien zal geven. De pubiicaue van de cijfers omtrent het i-kerktlrjk leven in Nederland heeft on der veie welmeeneude Kerkleden begrijpe lijkerwijze angstige onrust gewekt. En toch was zij vertolking van wal reeds iang en lang feit was. Het massale getal der tot het Kerkcomplex behoorenden was door-en door onoprecht. In den loop der jaren zijn vooral in de „Volkskerk" door traditie talloozen gedoopt, die in hun later leven duidelijk blijk ga ven van Kerk en godsdienst inwendig los te zijn, doch uit convontio of traagheid niet „bedankten" en alleen de contributie-aan maning, de „Dageraad"-actie of de volks telling zijn het geweest, die eindelijk ook den uiterüjken band deden verbreken. Er werd maar al te weinig nagedacht over de beteekenis van het verschil tusschen de getalien die de lidmatenboeken bevatten en de kern van „practiseerende" Kerkleden. Zoo heeft nu bij de jongste volkstelling de Kerk. statistisch gesproken, heel wat moe ten afstaan dat niet „van de Kerk" was. Werd ter Synode van de Hervormde Kerk nog met „voldoening" gesproken over het „zich thuisvoelen van ons volk" in haar midden, in de „Voorzorg" toonde J. B. Iets van de nuchtere feiten te verstaan: „Du Kerk schijnt de greep op de massa geheel verloren te hebben", en we meenen dat hii zelfs voor het woord .schijnt" een juister uitdrukking had kunnen kiezen. De „zuive rende" volkstelling heeft alzoo bewezen, dat de Kerk met groote, op papier gehand haafde cijfers niet behoeft te pronken, doch integendeel door zulk verkeerd getaxeerd schijnbezit steeds meer ontbonden wordt Voor de Roomsobe Kerk geldt precies hetzelfde. D s. B. J. A ris heeft uitgerekend dat van de Roomsch Katholieken In Amster dam rood of vuur-rood stemt. Zulke parochianen vertegenwoordigen het hoogst gevaarlijk bezit van de voortwoekerende kwaal van geestelijke tuberculose. En daar is geen enkele Kerkgemeenschap met groote cijfers, die niet hierom reeds zich geroepen moet voelen tot een niets sparend onderzoek naar haar Innerlijke en werkelijke kracht. En tot het verstaan van haar geestelijke, heilige, Goddelijke roeping en plicht ook tegenover het resultaat van dat onderzoek. Nu de geestelijke nood in sprekende cij fers aan den dag treedt, schrikt men. Doch die nood was er al lang. En als de Kerk zich openbaart als waarlijk te zijn de Kerk van Christus, waar uitsluitend Ohristus het te zeggen heeft, zullen de lidmaten-cijfers nóg meer omlaag gaan, maar dan ook bezit zij de onvergankelijke kracht van Christus' Kerk en kent zij haar taak tegen over allen geestelijken nood. Als de Classis Den Haag der Geref. Kprken een Commissie benoemt met het oog op geboden waakzaamheid tegen bepaalde praktijken van verwereldlijking en als oorts Prof. Grosheide en D s. D. an Dijk sohrijven over fouten en gebre ken in de Geref. Kerken, klagen over „te weinig geloofsblijdschap" en „te weinig hemelsgezindiheld", wordt te meer duidelijk, dat in geen enkele Kerkgemeenschap ge tallen „eenige waarde hebben om een gees telijke beweging te beoordeelen". Geen wonder, dat er bij zooveel verwor ding, verval en afval tal van geestelijke medici om de sponde der Kerk staan. Aller eerst om bij het stellen van de diagnose te kennen de ware oorzaken der ziekte-ver- schiinselen. Ds. Th. Vriezen, die in „Nieuw Ker kelijk I.even" blijk gaf te twijfelen aan de waarde van de werkwijze der Kerk „om numeriek alias te willen omvatten", heeft de vraag gesteld, of in de Ned. Herv. Kerk heit „maar aanvaarden van iedereen niet vaak geleid heeft tot een overmatige mas saliteit zonder geestelijken inhoud", terwijl daarop dan gevolgd is „als reactie-beweging een afvloeiing van het al te veel opgeno- mene, dat niet werd geabsorbeerd". Of zoo als Prof. Gunning het ergens heeft gezegd: „De Kerk heeft gestolen en moet teruggeven". D r. J. P. Kruyt heeft in zijn dit jaar verschenen dissertatie „De Onkerkelijkheid In Nederland" bii wijze van proef eener sociografische verklaring als ziekte-oorza ken genoemd: sociale ontevredenheid, rati- onaliseering van het economisch leven, materialistische wereldbeschouwing, urba- niseering (trek naar de stad), functiever lies der Kerken (door secularisatie van liefdadigheid en geestelijk leven), afgedane traditie, bijbelcritische w-etcnschap enz. Prof. Slotemaker de Bruine beeft op het Congres van den Raad van Ned. Kerken, speciaal consult houdend over deze zaken en waar Dr. Kruyt zijn diagnose gaf, gewezen op de gemengde huwelijken en de anti-kerkrüjke strooming in de politiek van Communisme en Dageraad". C. Beekenkamp wees In „Anti Staatkunde" in de richting van de prediking, die te weinig sociaal Is en waar hij te zeer aan brandende vragen van het teeenwoordige leven wordt voorbijgegaan. Ds. A. B. te Winkel heeft het groote- stads-probleem als eon ernstig kwaad aan gewezen Ds. B. J. Ar Is en andere vrijzinnigen hadden den euvelen moed te reppen over kerkelijke politiek, die vrijzinnige prediking buitensluit. Zij hebben zeker niet gelezen of zijn weer spoediR vergeten wat D s. K Nobel, geestverwant, in „Kerk en We reld" schreef: „Wanneer alle menschen, die zeggen dat zij vrijzinnig cn dat zij van a> Hervormde Kerk zijn, het aanzien van dii Kerk eens verhoogden door getrouw naar dp kerk te gaan, dan zou het er in enkele weken heel anders uitzien in Nederland" Ook hebben dezulken geen notitie genomen van de bekentenis van don modernen D J. Kal ma, van St Jacobi-Parochie, waar 54.5 der bevolking „zonder godsdienst" is: „Het treft smartelijk, dat de burchteii der vrijzinnigheid Noord Holland, Fries land, Groningen de minst kerkelijke pro vincies zijn. Tenzij die onkorkelijkheid zou samengaan met verdiept, elders beleefd geloof, maar wie doze stroken kent, weet beter". En zij willen er niet van hooien, dat door hun negatieve, ja vaak offensieve houding tegenover de H. Schrift, stelselma tig het ongeloof aangekweekt, de Kerk ont volkt en het volk ontkerstend wordt. Anderen hebben met aneen ue „lichte' dommees als schuldenaars aangewezen, maai' ook de „zware", die door een „vrome" onwaarachtigheid waarbij b.v. een liuwe lijk niet kemel ijk bevestigd werd, omdat de bruidegom een gestreken vouw in zijn broek had, terwijl een „uitgestreken ge zicht" natuurlijk geen beletsel zou zijn ge- weestl de menschen van de Kerk afkee rig maken. Nog anderen hebben volen predikanten verweten niet gedachtig te zijn aan hot Schrift woord: „Zyt vurig van geest'. En zij repeteerden de anecdote van den popu- lairen tooneelspeler, die den predikant „met weinig gthoor" toevoegde: „Ik zeg dingen, die ik zelf niet geloof, met een overtuiging alsof ze voor mij waarachtige werkelijkheid waren; gij daarentegen zegt dingen, die ge zelf wél gelooft, zóo slapjes alsof ge er aan twijfelt'. Zoo ook, na van Mr. Roel Houwink geciteerd te hebben dat „de predikant langzaam maar zeker de risée voor zijn vrienden en verwanten •ordt", klaagde in „Woord en Geest" D s. L. Nieuwpoort: „Er gebeurt niets als er gepreekt wordt, er passeert alleen maar wat; men neemt onze prediking niet ern stig". We zouden nog enkele buitenlandsche stemmen kunnen laten hooren, maar in de reeds weergegeven „verklaringen" is ge noeg om het er volkomen mee eens en niet mee eens te zijn. We besluiten met enkele aanwijzingen van een derden „leek", den Lutheraan H. J R leg ten horst, die in de „Wartburg" een scherpe en vaak sterke artikelenreek# aan de „onkerkelijkheid wijdde. Hij gispte de „bijbaantj:s" van predikanten, gelijk ook een vrijzinnig predikant gedaan Ju eft. di« van een ambtgenoot met artsbul in een Noord-IIolIancifche Gemeente publiceerde, dat deze „in Amsterdam van Maandag tot Zaterdag praktijk uitoefende" en de cate chisaties aan zijn vrouw (of „haar Duit ■che dienstbode met den kinderbijbel") overliet. Hij keurde af de jeugddiensten als sen „uiting van tuchteloosheid" (waarom eeen „afzonderlijke arbeidersdienston, intel- lectueelcndiensten, vrouwendiensten enz."?) Hij constateerde een gebrekkige predikants opleiding en onvoldoende menschenkennis. EnzoovoorL Al te zaïnen zaken, waarover breede discussie kan vallen. Maar één der door hem in 't bijzonder aangewezen oorzaken achten ook wij het kw-aad, n.l. „slapheid" als „de voedings bodem der tuchteloosheid, die de Kerk on dermijnt". Verdoezeling van eigen beginse len, voorkomend in prediking en sacra* inentsbediening, bij belijdenis en huwelijk, is slapheid, die de Kerk ontbindt. In de Luthersche Kerk, zoo klaagde de schrijver, openbaart de slapheid zich op velerlei ina- nier. „De Synode bekommert zich niet over den toestand van het innerlijke leven van onze Gemeenten; waarom stelt de Synode geen plaatselijk onderzoek in bij die dood- sche Gemeenten om te zien, waaraan het schort dat er niet het minste leven is?" Gobrek aan Kerkelijk besef doet die slapheid gtboren worden en kweekt tuchte loosheid. Als men „moord en brand" roept over geschrift en redevoering van D r. J. L. S u o t h 1 a g e, Ned. Herv. predikant te Uyen, maar dezen aanhanger van Lenin in tusschen in het ambt laat, werkt het gif door. Een vrijzinnig Ned. Herv. predikant heeft in de liberale „N. Rott. CL" geschre ven: „Wij weten van een gemeente in het Noorden des lands, waarvan de predikant Communist is, en dit geenszins onder stoe len en banken steekt Neen, van den kan sel wordt Zondag op Zondag oen stevige communistische redevoering gehouden". Wat gobourt daartegen? Niets! Toen op de laat ste vergadering van Moderne Theologen D r. G. S e v e n 81 e r hot woord „leeriucht" durfde noemen, ontstond er nog een storm van verontwaardiging. Die het le.st, vindt het verschrikkelijk. Maar daarna gaat men weer rustig voort, om over twee-drie maan den, als een ander er over spreekt, nog te zoggen: O ja, ik meen ook zoo iets in do krant gelezen te hebben! Het Congres van den Raad van Ned. Kerken over de Onkerkelijkheid, waar ook socialistische predikanten, wier richting een van de grootste oorzaken der toenemende onkerkelijkheid is, toegelaten werden om by de kranke Kerk consult te geven, achten we te on-principieel om waarlijk vrucht dragend te zijn. Velerlei middelen als Kerksplitsing, pa- rochio- vorm ing, aanstelling van meer pre dikanten, activeering van Gemeenteleden en allerlei ijverige arbeid kunnen veel tot stand brengen. Maar allereerst zal het rechte Kerkbesef lovend moeten zijn en dan zullen er ook in de Kerk zijn tucht en opvoeding, en daarom ware groei en bloei. In dien weg b'hoeft niet onn de bewaring en vermeerdering "an de Kerk gewanhoopt te worden. D r. K. Schilder sprak eens uit „dat de Kerk niet is een genade-winkel, waar men komt om het loon voor zijn arme ziel maar dat de Kerk is het loon, dat Christus kreeg van Zijn Vader". Wie zóó gelooft een heilige, algemeen*, Christelijke K rk en dat geloof beleeft, staat sterk. Wat droeve din gen onze dagen brengen, „even-wel liet vaste fundament Gods staat 'l (2 Tun

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3