VRIJDAG 29 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. G STADSNIEUWS DE EERSTE KORTE GOLFZENDER IN ONS LAND TIEN JAREN CELEOEN VOOR HET EERST CONTACT MET AMERIKA In don nacht van 20 op 30 December zal het tien jaren geleden zijn, dat een Leidsche radio amateur, de toen 18-jarige H. J. Jesse, a'n eerste Nederlander op den ultra korte golf verbinding kreeg met Amerika! De 1> oefneminpen met don korten golfzonder waren toon in vollen pang op initiatief van de A.R.R.L. de Amerikaansche organisatie van radio-amateurs, die speciaal een techni cus naar Europa had gestuurd om tot proef nemingen op te wekken. Enkele dagen voor Jesse had de Fransche radio-amateur I.eon Delay in Nice verbinding met Amerika ge had. Nagenoeg ge'ijktijdig met Jesse kreeg Po-tridge in Londen verbinding over den toen nog g-ootcn afstand en een dag later volgde het laboratorium van de Delftsche Hoogeschocl. Hst belang van die proefne mingen is wel heel duidelijk a's men in aanmerking fleemt, flat onze radio-grafische verbinding met Indiö op die eerste proef nemingen tjfïunt. De jeugdige amateur-zen der had zich intusschcn te verantwoorden voor den rechter en de zaak werd tot den Hoogcn Raad doorgezet. Jesse werd tenslotte veroordeeld zonder oplegging van straf. Als merkwaardigheid mogen wij nog ver- me'den. dat de proe'nemingen officieel op oen golflengte van 200 M. zonden worden gehouden, maar dat de eerste resultaten wer den bereikt op 110 fi 120 M. met een vermo gen van slechts 300 Watt. P.T.T. Op Zaterdag 30 December zal de open stelling van de kantoren voor den zegelver koop niet zijn beperkt zooals op andere Zaterdagen (zegels te Leiden dus verkrijg baar tot 19.30 uur). Zondag 31 December wordt, wat de open stelling der kantoren en de gelegenheid tot afhaling van de correspondentie betreft, ge heel gelijk gesteld met andere Zondagen. Bestellingen vinden Op dien dag niet plaats. Op Nieuwjaarsdag zullen 1 pakketpostbe stelling en tenminste 1 briefpoatbestelling worden uitgevoerd. De kantoren zuilen zijn opengesteld als op Zondag. Gedurende de openstelling zul ten postwissels kunnen worden gcind en verzonden. Gelegenheid tot afhaling van correspondentie zal op dien dag niet wor den gegeven. Het Bijkantoor te Oegstgeest zal voorden telegraaf- en telefoondienst ook zijn open gesteld van 13—14 uur. De hulpkantoren in het ressort van hot kantoor Leiden zullen op 1 Januari zijn opengesteld voor den post-, telegraaf- en te lefoondienst van 89 uur (wat den post dienst betreft alleen voor zegelverkoop, verzending expresse en expresse aangetee kende stukken en inning on uitbetaling van postwissels). De stations zijn geopend als op Zondag. NOTA BENE De Commissaris van Politie te Leiden ves tigt de aandacht op het Bem. Bureau Cri sis, gevestigd Fapenstraat 7. Dit bureau staat in geen enkele verbinding tot het Leidsche Crisis-Comité of eenige andere in stelling van weldadigheid hier ter stede of elders. Tusschen de leiders van dit bureau is on- eenigheid ontstaan en werd ter zake mis handeling een klacht bij de politie inge diend. Nadere inlichtingen worden door de afd recherche verstrekt. DE GAAhfoE EN DE KOMENDE MAN. GEVESTIGD. H. M. N. Alferink, winkelbediende, Hoo- gewoerd 100 J. A. M. v. Anrooij on Jam., kunstschilder," Nieuwe Rijn 8 W. J. Cop per, Boisotkade 7 J. Dreef, landarbei der, Geeregr. 19 J. v. Duivenboden en fam., wagenvöerder, van Limb. Stirumstr. 17 J. M. A. M. Elshof, winkelbediende, K. Rapenburg 11 I. J. Faber, verpleeg ster, Bijnsb.weg 10 A. A. F. Friesema, Levendaal 26 H. L. A. v. d. Hemel en faim., kantoorbediende, Noordeinde hl O. ten Hof, Ileerenstraat 3 B. A. Jegodka, dienstbode, Statiortsvveg 2 J. T. Knor, dienstbode, Hoogl.-Kerkgr. 20 N. L. Kor- bijn, dienstbode, Hoogl. Kerkgr. 29 J. M. Kortekaas, dienstbode, Morschweg 14 P. v. Leeuwen,. Hoogl. Kerkgr. 5 A. C. Liep- mann, Heercnstr. 46 D. de Man en fam., contr. beambte, Morschweg 73a K. Chr. M. Muth, RijnF'b.singel 9 A. M. W. Pltlo en fam., chimiker, R. en Schiekade 47 A. Roelands en fam., spooi-wegbeambte, De Genestetstr. 52 B. J. Schrage, 1.1. ver pleegster, Meezenstr. 2 E. Seiht, dienst bode, Nk'uwsteeg 33 J. P. de Soeten en fam., vertegenw., Hooigr, 60 H. Talons, Rijnsb.weg 10 W. A. Weiss, H. Rijndijk 25 J. J. Wlchers, Oegstgeesterlaan 18. VERTROKKEN. H. A. v. Alhada, Amersfoort, v. Mamix- laan 58 H. J. v. Berkum, Haarlem, Rijks straatweg ffia G. Besot en fam., Kat wijk, Koningin Wilhelminastr. 20 H. de Boer, Utrecht, Boorstr. 10 L. J. Braat, Barendrecht, Doidtscteestraatweg 292 M. Bronikowski, Voorschoten, Leidscheweg 234 P. P. Bruna, Groningen, Ged. Zui- derdiep II. H. de Bruijckere, Voorscho ten, Leidsehoweg J. II. J. M. Cocnen, Ginnikcn c.a., Valkenicrslaan 3 J. M. Dekker, Utercbt, Agniétenstr. 2 J. M. L. Engels, Amsterdam, Bnrphatipark 113 J. v. Gelein Vitringa. Den Haag. Bankastr. 113 E. Griipp, Amsterdam, Amsterdam- seiheweg 199 Th. A. M. Hoclen, Den Hang Roelog-sfr. 81 Ghr. K. Jone.ssc, Den Haag, Valeriusstr. 14 C. J. Klein. Am sterdam. Kloveniersburgw. 115 II P J C Laken, Ven ray, Minderbroedersklonster L. .T. v. d. Laan. Oeestgeest, Ch. de Bour- honlann 1 Wed. E. Kabian-Leijser. Am sterdam, Re.nbaëlstr. 10 lis Chr. II. Lo- renzen, Aneblnorn, Wiesclsche kantw. 85 II .T. de Mfïijer, Arnhem, Kerkstr. 5 C. Mulder, Anna Paulowns Schorwetr 45 H. Neuteboom. Haarlem, ZB, Spaarno 31 J W. A. v.- Nieuwikerk, Warmond. St, Lu- dwinastiehtlng A. J. Smit-Rececr. Am' sterdam. Ruysdaolstr. 89 II G. F. Rila en fam Arnhem. Jac. Cremcrstr. 71 E. R. v. Schothorst, Den Haag, Frankonslag 320 W. Sloot. Penkum, (Van ie Nassauoo''d J. M. Tielem-n. Ocrstreest, Leidsch est raat weg 4 ,T. P. Tom, Gouda. Achter do Visohmnrkt 5? P. Valk. Veeuendaal, Bnc-seheland 15 Wed. M. Hi'le-Visser en fam., Gouda, Langedwarsstr. 32. BURGERI l 'KE STANO D V A W—f.-y Z- i'-'-'-TTi «1 y' T «V- r» f w-l 73 .1- WT-"nk-nb«rr—Schi F1p„T ^->^3 gj GEHUWD- H V Overboek en A.R. KAMERKIESKRiNG LEIDEN Buitengewone vergadering REDE VAN DEN HEER J. SCHOUTEN (Vervolg.) Na de toelichting van den voorzitter volg den de replieken. Mi-t zitten en opstaan werd aan het einde van de morgenverga deling besloten met groote nuerderheid. van stemmen, dat tie positie van de Hulp centrales principieel zoo zal zijn, als zij door het bestuur in het concept-reglement wordt geregeld. In de miuuagvergadering kwam de stem ming over de verschillende amendementen aan de orde. Voorzoover zij niet werden ingetrokken of overgenomen werden deze voorstellen verworpen, zoodat bet rcgleme ten slotte is vastgesteld, zooals liet bestuur bet had voorgesteld, meL enkele kleirtp vvfj- zuringen, die hoofdzakelijk de redactie, be treffen. lniussohen was de heer J. Schouten uit Rotterdam ter vergadering verschenen met applaus begroet. De heer Schouten hield een rede met als onderwerp Politieke rondblik Spr. begon met er op te wijzen dat indertijd eenige zoig is gerezen in A. R. kringen over de samenwerking van he' huidige kabinet. Spr. is er van overtuigd, dat onze vaderlandsche politiek het best wordt gediend door een herstel van de sa menwerking tussohen de drie reohtsche par tijen. De samenwerking moest dun echter op zoodanige wijze kunnen worden hersteld dat men met vert rouwen de toekomst kan tegemoet gaan. Dat nu was bij de samen stelling van het huidige kabin t niet liet geval. Do laatste maanden hebben da aangetoond. Het werk dat reeds verricht i: in die omvang en dat tempo kon slechts worden gedaan doordat een samenwerking op zoo breed mogelijke basis was tot stand gekomen. De tweede opmerking van Spr. betrof de financieele politiek, 's Rijks financiëele toe stand was voor eei/ige maanden in-hooge mate precair. Het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven was geheel veiibrökei. en daarbij kwamen de fiivmcieele moeilijk >he_dcn van onze Indien, alsmede de toe stand van de gemeentelijke financiën. Als Wij dat voor oogen houden dan kunnen we tevreden zijn over hetgeen er in de laatste maanden is gedaan. Er zijn lasten opgriegd aan de Nedcrlandsche onderdanen, zwaar te dragen, maar het was noodzakelijk en deze onderdanen moeten de maatregelen zien in het raam van het groote geheel, op de juiste plaats in dat geheel. Hetzelfde geldt an de maatregelen van de Regeering ten opzichte van de gemeenten. Ook hier mou ten voor het algemeen volksbelang kleinere belangen wijken. Het kan niet anders als wij buiten het moeras willen blijven. De economische maatregelen van de Re- gcering zijn er op gericht .om het Nedei landsohe bedrijf te handhaven op de Neder- landsehe markt, om de export te bevorderd, om de werkgelegenheid te behouden en zoo mogelijk te verruimen. Dit verruimpn van de werkgelegenheid moest, echter onderge schikt gemaakt worden aan de saneering van de financiën. Er worden echter ook maatregelen voorbereid om de werkverrni ming te Invorderen. Het volgend jaar zal hiervan blijken. Ook ten opzichte van de kwestie vat handhaving van het gw&g zijn reeds be langrijke resultaten bereikt. Al te groote monden hebben een vernauwing moeten on dergaan, terwijl aan de andere zijde slapte tengevolge van een geestelijke gewrichts ziekte is genezen. Laten wij intusse.hen be denken dat het gezag nooit mag rusten op macht. Dat is niet_de weg, die een Christe lijke overheid mag gaan.. Het gezag dient gehandhaafd te worden op zulk een wijze, dot de geestelijke vrij heid gewaarborgd blijft. Ook in dit opzicht moeten we anti-revolutionair blijven. vrijzinnigheid heeft altijd de leuze aange heven: Door eenheid tot vrijheid. Het is ver keerd uitgekomen'. Naarmate de eenheid meer. en meer werd bereikt naar die mate werd de vrijheid teruggedrongen. De anti revolutionairen hebben altijd het beginsel be led n: Door vrijheid tot eenilnjjd. Ten slotte betbogde spr. dat onze prin cipeele politieke positie geen verandering heeft ondergaan. Deze principieels politieke positie moeten we echter door en door ken nen. Studie is noodlg. rip de plaatselijk kiesverenigingen moeten in elke vergade ring principieele onderwerpen worden be handeld. De gebeurtenissen van onzen tijd moeten onder hei licht van onze beginsel n worden gesteld. Wie vandaag Groen en Kuypor weer leest vindt in die lectuur wat hij voor dit oogenblik noodig beeft. Laten wij onze kracht niet verteren in bijkomstig heden maar laten wij onzen tijd besteden aan een principeiele verfrisschteg. in dit opzicht zal ook in de Kamerkieskring Lpiden nog wel het £en en ander te doen zijn. Op deze met bezjeling uitgesproken rede- volgde een uitvoerige en interessante bo- snreking. In zijn beantwoording behandelde de h<-pr Schouten tal van vraagpunten die in verband staan met de prartische politiek. Het werd opnieuw een boeiende cn interes sante rede, waarvoor de beer Schouten mei ppn h"rtel''k anplaus werd beloond- De Voorzitter sloot daarna de vergadering, nadat da heer Schouten was voorgegaan in dankgebed. K. VAN K. VAN RIJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving. 2S Dec. 6310. C. G. L Alkemnde. Leiden, Haarlemmerstraat 299b, und-, kalfs-, lams-, varkensslagerij, annex fijne vleesch waren en worst. E.: C G. J Alkemade, Leiden. 28 Dec. 6318. „ITet Leidsch Venduhuis", Leiden. Burgstecg 12. E.: D. van der Gies- Voorschoten. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN GEREF. KNAPENVEREEN. „TIMOTHEÜS* Jaarvergadering uitgesteld. Wegens bizondere omstandigheden zal e len( Vrijdagsavond de feestelijke jaarhii- eonkomst van de Gercf. Knapenve'reen. „Ti motheus" (afd. A. cn B.) niet pluats hebben. Ze zal wórden gehouden volgende week Vrijdag en evenals men nu van plan was- in ..Concordia". V/OORD EN BEELD Onder deze naam liet de Ned. Chr. Rr.din- Vereeh. haar prachtfilmen draaiet voor zeer Aandachtige luisteraar-'oeschouwers. Geref. Kerk in de Raadhuisstraat wn« dan ook geheel gevuld, toen de klok Donder dagavond acht uur had geluid. Ds G. Mulder liet Ps. 89 1 zingen, ging daarna voor in gebed en zette hierna doel en streven van de N. C. R. V., speciaal voor d - zen Avond, uiteen. „Arti ct Religione", onze Chr. Muziekvcr- eeniging, verleende haar welwillende me 'e- werking, en gaf ons de. voorschotel, dooi het spelen, en wel hijzonder fijn, van een fantasie over Ps. 121. Nu gingen .vo met de N. C. R. V. op reis door stad en land. We" zagen o.a. de Zep lan den op Waalhaven en ook siijgen...; mank ten een tocht door de havens van Amster- flm; waren getuige van bet dichten van het. laatste stukje van den afsluitdijk, wat mot een oorverdoovend sirene-gohuil werd be jubeld! Na deze film waarvan we slechts enkele dingen melden, hield de heer De Boer een. toespraak over belang en zegen van de N. C R. V. Ock „Arti" liet rich weer hooren, waarna zonder onderbreking de drie andere film* vertoond werden. Eerst de Landdag der N C. R. V. te Apeldoorn Overweldigend! Wo za gen de respectievelijke sprekers, ja, maar hóórden ze ook en verotonden woord voor woord wat gezegd ia. Do huldigingsfilm, was om je toc.h al Oranje-wanne hart, tot toppunt van gloei en warmte op te voeren! On e Koningin! Staande, wuivende, la chende, .prekende en verstaanbaar! 't Was goed dat aan het begin gevraagd was niet te upplau liseeren, anders had hot daverend en aanhoudend applaus hetwelk na de r--oc onzer Krningin overweldigend was, ook hier handen ineen doen slaan. Tot besluit do openingsplechtigheid der Staten Generaal in al zijn luister en glo rieus verloop. E^n lid van het Hoofdbestuur dankte allen, die deze avond zich verdien stelijk hadden gemaakt, inzonderheid da heer J. B. Snel. de plaatselijke correspon dent, voor al zijn zorgen en regelingen, oir dezen avond zoo keurig te doen verloopen Een warm slotwoord van Ds. J de Bruin, psalmgezang, danken <-n deze schrone avond is geweest, doch zal tijden nog heugen aan hen die er genoten. KAZERSWOUDE GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der gemeerd op Woensdag 27 December, des V.m. 10 uur Aanwezig alle leden De voorzitter, de heer J. v d Meulen, opent de vergadering met gebed. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notu'en, die wor- oon goed ekeurd en vastgespeld. De voor zitter doet mededeeling van ingekomen stuk ken, w.o missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van besluiten van den Raad Mededeeling van den Keuringsdienst Waren dat voor 1934 door de Gemeente zal moeten worden bijgedragen f 462.40. Proces verbaal van kasopname bij den Gemeente ontvanger. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Vasts'Jelling heeft plaats van de gemeente lijke vergoeding aan de Bijzondere scholen over 1931. Berekend tegen een bedrag f15,24 pér leerling zal het bedrag aan ^dè R.K school Oostbuurt, na aftrek vap Jiet school' eld dat door het: bestuur wordt ind, bedragen f 19,93, voor de R.K school Groenendijk f709,20; school voor Gerefor meerd schoolonderwijs op het dorp f6S4,18; de R.K school op het dorp f 522.42; de Chr school aan den Rijndijk f 572.42 en voor de ULJ-school op het dorp berekend tegen t 2",96 per leerling f 348.50. Besloten werd ':ct publieke verhuring van grasgewas der gemeente voor den tijd van 3 jaren gelegen aan de Westzydeweg en het Kromme Jaagpad. De voorzitter deel; daar op mede dat by beschikking van den Minis ter een reorganisatie moet plaats hebben van de commissie inzake S":eun aan werk- loozen. De bestaande commissie, waarin zit ting hebben de heeren C., A van Dam, N. P Kaptein, H Scheel, L. Noordam en jac. tie Kort, wordt in waardeerende woorden door den voorzitter dank gebracht voor alles wal door hen werd gedaan in het belang van de gemeenschap. Nu volgens beschikking van den Minister reorganisatie moet plaats heb ben, en deze zaak in handen van B. en W. moet blyven, zyn pogingen aangewend een commissie samen ':e stellen uit werkgevers en arbeidersorganisaties, om B. en W in dit werk behulpzaam te zyn. Tot voorzitter der commissie is aangewezen de heer J. de Jong wetiiouder der gemeente, en als lenen de Heeren N. P Kaptein, J. Mostert. H Kraan en J. Nuiten. De heer C. A van Dam brengt oen voorzitter een woord van dank voor de waardeerende woorden tot de commissie, die moest aftreden, gericht. VastJ-elling heelt plaats van het supple toir-kohier hondenbelasting dienst 1933, tot een bedrag van f 18.50. Hierop komt aan de orde: Voorstel tot wijziging van de aan Ged. Utaten verzonden begrooting voor het dienst jaar 1934. De Voorzitter geef: omtrent deze zaak een breedvoerige toelichting, en merkt daarbij op dat Ged. Staten gen genoegen ne- met een begroeting die niet sluitend is, waarbij tevens worc'; aangedrongen het be drag voor werkloozensteun te stellen van f 2U.000 op f 22.000. Hcewel enkele lichtpun ten donr Ged. Staten worden aangegeven, wordt echter in overweging gegeven over te gaan tot een straatbelasting. B. en W. zyn r-chter van oordeel hieraan geen gevolg te moeten geven om niet zwaardere druk op de gemeente ':e moeten leggen. De begroo ting is door B. en W. nauwkeurig nagegaan n tot dekking van het tekort zijn verschil lende post.en verminderd. Hierby dient nog te worden opgemerkt dat van de reserve der Waterleiding nog een bedrag van f 500 zal moeten dienen tot dekking van he'; tekort. Hoewel van Ged. Staten nog geen nader be- icht is ingekomen inzake verlaging der jaar •edden van de hoogere amtVenaren, hebben en W. echter gemeend voor 1934 een kor ting van 5 pet. toe te passen, en dit ook voor de gemeenbe-ambtenaren, waarover de raad neeft te beslissen, te doen gelden. Na zeer breedvoerige bespreking, waaraan al de leden deelnamen, wordt een voorstel van B. en W de jaarwedden van al de amtenaren der ge meende voor 1934 met 5 pet. te korten, met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Hierop olgt mededeeling van den uitslag der aan besteding van den bouw van een veldwach- lerswoning met: arrestantenlokaal en motor- puithuis. Het werk is opgedragen voor wat het timmerwerk be'croft aan den heer B. J. Timmermars, metselwerk de heer C J Vree burg, verfwerk de heer A. van der Werf. d-werk de heer J. A Schouten en lood- en zinkwerk de heer H J Oudshoorn. Goedgevonden wordt oo voorstel van B. en W. het aangaan van een nieuwe rekening courant overeenkomst met de Bank van Ned Gemeenten, ten bedrage van f 10.000 ten be hoeve van de bouwveroeni^ing „Volksbe lang". Voorskei van B. en W. tot wyzigmg het ambtenarenreglement naar aanlei ding van een schriiven van Ged. St"tsn to"; omme van een b®palmg om revolutinair geïnde ambtenaren aan banden te 'evgen. Met a'geirp^ne stemme^ wordt hiertoe h». loten. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim voor het dorp worden be noemd de heeren M. Jansen, A. Heesterman, N. van den Bosch Azn., B. Offringa, A. T. de Ruiter, B. J. Timmermans, en L. J. Wind- horst. Voor den Rijndyk worden benoemd de heeren B. den Braver, A. Demoed, C. A. van Dara, H. J. Kerkhoven, Th. W. Verkleij, N. J. Kaptein en J. A. Heemskerk. Tot lid der com missie voor plaatselijk toezicht L.O., worden benoemd de heeren R. Offringa en M. Jansen. B. en W. stellen voor tot afwyking va art. 120 en 121 dar Gemeentewet over te gaan, waarbij de instructie voor den Oemeentp-Ont- vanger wordt geregeld. De wijziging bedoelt de gemeente-secretaris te machtigen, leges- gelden in ontvangst te nemen en de burge meester aan te wijzen voor het innen van den voor een jachtacte. Bij de rondvraag dringt de heer J. A. van Vliet aan bij gladde wegen ook de Voorweg en het Wcuteinde met zand te doen 9trooien. De heer M. Scheel merkt op, dat het gewenscht zoii zyn de slagers op het dorp aan te wijzen, om de steuntrekkenden van vleesch in blik te voorzien. De voorzitter deelt mede, dat met de slagers van het dorp een conferentie hieromtrent heeft plaats ge had, maar zij niet genegen waren hiertoe ovei te gaan. Later kwamen zij hierop terug, zoo dat deze zaak in orde komt. Aan den Riindijk is hiervoor een slager aangewezen. Wanneer niemand meer het woord verlangt, volgt slui ting door den Voorzitter. GUNNING Het bouwen van 5 woonhuizen voor rdke ning van den heer H. van Vieringen alhier 5s opgedragen voor wat het timmerwerk betreft aan den heer B. van Vieringen, het metselwerk aan den heer IJ. llortensius, KATWIJK AAN DEN RIJN BRAND Een vreemdsoortige brand. Een brand ir. de waschkuip. Zulks zal wel tot de zeld zaamheden beliooren. Bij mej de Vod. D. aan den N. Commandeursl.ian stond het waschtroed gereed voor de gpwone wokclijk- sche bewerking Er lag nog een kleedje ov Vermoedelijk heeft iemand in de nabijheid achteloos een sigaret wegoworpen die bran dend op het kleedje is terecht gekomen, toen doorgebrand en in de kuip gevallen. A' het wasohgoed is geheel verbrand. Tot hiertoe bepaalde de brand zich gelukkig. TUINBOUW In tegenstelling met andere jaren, was er thans rond de feestdagen een vlugge handei en ock de aanvoer was in even redjgheid hiervan. De prijzen waren oploo- Dend. Nu de winter voorbij is, zal de loop van zaken vermoedelijk weer anders zijn. Er is nog tamelijk veel werk in de tuin boiuvbedrijven doch zulks wordt als regel met eigen menschen gedaan. Het nanta! werkloozen landarbeiders was de laatste weken zeer toenemend. Binnen enkele da gen wordt de definitieve teeltregeling ver- verwacht waardoor men weet waar men aan toe is en waarna men weet wat za] wor den toegelaten .De crisis-pachtwet, moet ook hier -van invloed worden. Tot heden was het- «n sporadisch geval dat voorkwam, thans gaan echter meerdere huurders, nood gedwongen van deze pachtwet gebruik ma- -kefl. De luttele "oj>brengst" van de dure gron den noodzaken hen er toe. Want het zijn medo do zeer hcogc pachten die er den moed totaal uithalen bij de tuinders. Het jaar in te gaan, met de zekerheid te voren te hebben dat er niets kan overschieten dan nog eerst de laatste cent weg te brengen als pacht over 1933, maakt den menschen moedeloos. Met een veel grootere aanvoer, en een aanmerkelijk grooter ledental dan in 1932. was de omzet aan de veiling pl.i f 25000 lager. KOUDEKERK FILM- EN PROPAGA ND A-AVOND Op Donderdag 4 Januari a.s., des avonds te 7 uur, zal de Voetbalvereeniging „Koude kerk", op de bovenzaal van Hotel De Bruin, een film- en pröpa.gan da-avond houden; waarop de Burgemeester een rede zal hou- LEIDERDORP IJSWEDSTRIJD Woensdagmiddag hebben de werkloozen een" wedstrijd gehouden op de schaats. Ver schillende winkeliers hadden, lot groote vreügde van de deelnemers prijzen in den vorm van levensmiddelen enz. beschikbaar gesteld, welke onder de winnaars werden verdeeld. LISSE GEMEENTERAAD DondeindiagTOiddog hield de Raad der ge meente een openbare vergadering ten Ra-ad- huiiize cmdieir voorzitterschap van burgemees ter Boiron Van W ij n b e r g e n. Nadat de burgemeester de gebedeformule gelezen had, worden de notulen vastgespeld, waarn behandeling der agenda wond overgegaan. Als eerste punt was aan de orde besohiik- baai-stelliing van het nieuwe gemeentelijk tyDortpark aan dé beide plaatselijke voetbal- vereenigingen „Liese" en „L.R.C.", re tip. voor eon beilrag van 250 en ƒ150 per jaar onder bepaalde'voorwaarden De heer VAN KESTLHKN vraagt cf ook and-ere vereenigingen het gam. sportterrein kunnen huren. De BURGEMEESTER antwoordt, dat bij verhuring va.n het terrein aan genoemde vereenigiirtgen, aan geen and'ere meer ver huurd kan worden. Wethoud-Rr WARMERDAM zegt ter aan- VüÜIing, dat. wel rekening moet worden ge houden met een Koninginnefc-etst e. d. In een dergelijk geval zei! het terrein alleen vórhuurd kunnen worden met goedvinden van beide voetbal vereen igingen. Tevens had de instelling plaats van een eüortcommissie. welke gevormd door de heeren- wetiiouder P. Warmerdam, J. Noor- landt en A. H. Schrama: alle heeren namen deze benoeming aan. Wijziging jaar vedderegeliing. De wijziging -van de jaarwedicberegeüng van pereoneel in Pdiiênst der gemeente, behelst een acknihistra- tieve aangelegenheid. Door deize wijziging vallen de k-imcliartoekaigert niet onder het deel der wpdde waarvoor pensioen moet worden betaald. Deze toelagen worden nu a/ls „tijde lijke'' tco'agen beschouwd. De raad ging met diezp wijziging accoord. Vervolgens kwam aan de orde wijziging van het ambtenarenreglement Dpzr wijziging houdt in het kort weer gegeven in, dat een ambtenaar of werkman in dienst der gemeente, zioh heeft te onl- hioudcn van het voeren van eenige actie of hot. dragen van een uniform of kleeïuig, waaruit blijkt, dat hij dool einden nael reoft. die de behoorlijke vervulling van den plicht als ambtenaar kunnen schaden. De heer NOORLAXDT maakt aanmerking op de alinea, waarin wordt uitgesproken, dat „de ambtenaar of workman, dio e-n amb's- of dienstwoning bewoont, zn h ont houdt van het uitsteken of hyschen van an dere dam nationally of oranjevlaggen. Uit het. uiterlijk, aanzien van de ambts- of dienst woning of van het daarbij behoorende erf m«g niet blijken van d-e politieke gezind- hid van den ambtenaar of zijn huisgenoj- Spr. wil deze bej>a.ling al lei'n toepassen op hen, die een politieke partij toobeluxnen die het wottig gezag aantast of traclu te ondermijnen. De verordening in zijn geheel wordt aan- De verordening voor levering van gas en water wordt zonder besproking aangenomen Een verzoek van de Ned. R.K. bond van heitel-, oafé-reet.hojders en slijters, om kof fiehuizen voor de pprsoneete belasting geliik te stellen mét winke's en logementen lokte nog oil besproking uit. De BURGEMEESTER deelt mede. dat ii willigöng van het verzonk een mindere op brengst aan belas''.ngi>enningen tengevolge 7a 1 hebben van 525. Hiervoor voelen B. en W. weinig. De heer KINGMA vindt het niet reëol, o.n een wettelijk erkende branche zwaarder te belasten dam de met deze bedrijven ge'.Jjk te stellen branches. De VOORZITTER; Wij kunnen een drag van ƒ525 niet missen. Bovend'cn is hotelbedrijf een beschermd bedrijf, v voor een vergunning noodig ie. Dit is winkels niet het gev.al. De heer C. LANGEVELD zegt, met de woorden van den heer Kingma in te stemmen. De heer NOORLAXDT vindt bet merk waardig. dat dit verzoek eenst nu komt. nu we zelf ook in nood verkeeren, terwijl toch de onregelmatigheid reeds jaren bestaat. Overigens is hij ervoor, dat a:lile inwoners volgens gelijke recht i worden behandeld. De heer SEGRRS is er tegen om de be lasting vrij willing te verlagen. We kunnen het niet missen. Hij acht het hot el bedrijf niet van .algemeen be'ang. De politie heeft er ook bovendien werk mee. De lieer VERDUYN vindt het hoelemaal niets bijzonders, dat deze menschen voor zwaardere la6rten zitten dan te meenen te kunnen dragen. We wonen nu bijna alle maal boven onze capaciteit. De heer KINGMA stolde alsnog voor de prnsoneele ba'aet.ing te verminderen tot op 2/3 van de belastbare huurwaarde. B. en W. advieeeren afwijzend te beschik ken, waartoe de raad met 9i stommen besloot Het Ned. Herv. schoolbestuur verzocht om een bedrag van f 200 en een van f772.50 voor aanschaffing van schoolbanken en andere bei.ooriilgdheden voor het onderwijs. Dit ver zoek werd toegestaan. Den heer C. Caspars wordt op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid der oommissie tot wering van ©dhoolverzuiiim. Een plaatsvervanger zaïl worden aange wezen. Bij de vaststelling van de onderwijsvor- goeding merkt de heer KINGMA aan de hand van de gegeven cijfem tip. dat de Ned. Herv. en R.-Kath. school per kind een be duidend bedrag lager krijgen uitgekeerd dan de Geref. school. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. hier over hebben gesproken met het bestuur d-er Geref. school. Genoemd bestuur heeft echter de verzekering gegeven, dat zij haar volle medewerking zaïl geven voor bezuiniging cip onderwijsuitga ven. De hoer NOORLANDT wijst er op, dat 1e openb.aire school per leerling zéér duur is. en vraagt of daar geen verandering in te brengen is. Hij hoopt tenminste, dat de be sturen der bijzondere scholen niet teveel naar deze cijfe-.s zullen zien. De VOORZITTER zegt dat hier niet veel aan te doen is. Het geringe leerlingenaantal brengt mee dat het bedrag por leerling De heer ROMEIN vraagt of er ook een mogelijkheid bestaat om jaarlijks af te rekenen. De heer KINGMA sluit zich hierbij aan en zegt dat dit ook wettelijk zoo moet zijn. Na enkele punten van formeelen aard kwam het zg. „Kweekerscrediet" aan de De heer NOORLANDT is van meeniing dat dl-t crediet door de kweekers weinig geap precieerd wordL Door hem wondt tevens ge wezen op een moge'ijke tewerkstelling van werkloozen bij kweekers en bloemisten voor bewerking van thans wegens de saaaeering braak liggend land. Hierbij zijp dmie groepen gebaat: le de Gemeente zelf; 2e" de kwe&kers of bloemis ten. en ten 3e de arbeiders. De heer KINGMA zou gaarne weten hoe het pi-an voriecrin jaar heeft gewerkt wit uitgaven belreft, en>z. De VOORZITTR deelde mede dat door de Gemeente-ontvanger is uitgekeerd een be drag van ca. 7400. De heer VERDUYN vindt de bestaan-de regeling en voorwaarden buitengewoon mooi. cn crediet moot niet te gemakke ijk gegeven worden. De commissie heeft prach tig werk gedaan. Wethouder WARMERDAM acht de insta ting absoluut onmisbaar. Verleden jaa.r wa ren er verscheidenpn tegen, maar de mees ten zijn in defe van standpunt veranderd Het Kweekerscrediet wordt goedgekeurd. G-'edgekeuird worden! a. de gemeente-re kening over 1932, b. de belrij fsreken ing;n over 193? c. de rekening Vleesch keurings dienst 1932. Na enkele mededelingen sprak de VOOR ZITTER in deze laatste zitting vaai 1933 een Oudejaanarede uit Oudejaarsrede Burgemeester Ieder jaar heeft zijn eigen herin neringen. In onze gedachten zal 1933 wel een jaar Kijven van groote zorg, een levensjaar, dat im velerlei opzicht hard en zwaar is ge weest Een moeilijk jaar hebben de bloembollen bedrijven te doorworetelen geha-d, van wier wee de financieele oms'andigheden onzer inwoners in doorslaggevende maie af- nankelijk zijn. Het is niet te verwonderen, dat in zulk een periode vc-or gemeentelijke werken van opvallende beteeikenis niet dan zelden de aandacht werd gevraagd; slechts de inge bruikneming van den nieuwen gashouder en van een onontbeerlijk gemeentelijk sport terrein was een feitentweetal. dat zolfs de tot uiterste zuinigheid nopende tijden niet vermochten te verhinderen. Hét aantal van hen, die niet in staat zijn eigcrT levensonderhoud te verdienen, is ont stel end groot; het ys een ramp voor een goedwillende arbeidersbevolking, zooals Lisse Be-zit; moge zij in zich da mr.reele Kracht voelen om zich te handhaven op het geestelijk peil, waarop zij staat; moge zij kracht putten, mede uit de gegronde rionn on een betere toekomst Vooraanstaande ervaren mannen in het bloembollenvak hebben een geluid doen hooren, dai zonder twijfel eenige mate van ontiirusme wettigt; wij verhinden ganme onze verwachting- met de hunpe; hei me*nt ons tot goeden moed. Door het vertrouwen, dat Burgemeester en Wethouders ook in 1933 van den gemeen teraad mochten ondervinden, voelen zij Radio Nieuws. VRIJDAG 29 DECEMBER Programma 3. 3 »>0 Ennpenbt-iK; 12-20 Luxem burg 14.20 Kalundborg: 15.20 Lungenberg; li.20 Bruisel VI.: 21 t5 Paris Ratio. J Programma 4. 11.20 Kalunóborg: 12.20 Da ven try: 17.35 Warschau: 20.20 Radio Suisse Uo- mande; 22.20 North. Reg. ZATERDAG. 30 DECEMBER Programma 3: S.H0 Laneenbc-rg: 12.20 Prus'el VI.; 14.20 Kalundburg: 35.20 Lungcnoc-rg; 17.20 Brussel VI: 19 20 Warschau; 20.20 Parijs P..; dari-'-na Langonberg. l'rcgi-imm.-i 4 9.60 Parijs R.; 11.50 Kalund- borg12.20 Daventry- 15.20 Beromunster.' 17 50 LonJen National 19.00 Bi-us>*el; daarna Daventry AGENDA DE DIENST DER APOTHEKEN- De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Woensdag 27 tdt en met Zondag 31 December a.s. waargenomen door apotheek D. Peil, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. Maandag 1 Januari 1934 (Nieuwjaarsdag) nemen waar de apotheken G. H. Blanken, Hongov/oerd 171, telef. 502. en D. J. van Drieriim, Mare 110, tclef. 406. Ook voor het goede werk, in het ofgeloo- pen jaar door het personeel der gemeente verricht, heeft ons College oprechte waar deering. Ik wensch U en de Uwen en in U, als vertegenwoordigers van Lisse, aan allo ge- meentcnaren een gezegend en gelukkig Nieuwjaar. De heer Pijnackcr beantwoordt deze redo en wenscht den \oorzitler jn 1934 kracht en wijsheid toe. Daarna sluiting. JAARFEEST NED. HERV. KXJAPEN- VEREENIGING Woensdagavond j.l. hield de Hervormde Knapcmeieeniging „Daniël" in het g&bouw „Rehoboth" haar eerste jaarvergadering. Do Eerp-Vooizitter Ds. G. Tichelaar opende met psalmgezang en gebed en richtte daarna tot de goed bezette vergadering een kert woord van inleiding. In een korie toespraak lot de knapenvereeniging bepaalde hy do vergaderden bij den profeet „Daniël", die ook met een drietal vrienden zijn vergado- Daarna verkreeg de secretaris G. v. Lce- nen gelegenheid om zijn verslag in te die nen. Op aardige wijze deelde hij het een en ander mede van hot werk der vcreeniging in het argeloopen jaar verricht. Het verdere van den avond werd gevuld door inleidingen, samenspraken en voor drachten, terwijl ruime tractatie werd rond gediend. Tenslotte sprak de heer A. Tibboel na mens den Kerkeraad en het Kiescollege NOORDWIJK GEMEENTEZAKEN. Naar wij vernemen is de vergadering van den raad, waarin de begrooting zou worden behandeld en die was bepaald op Vrijdag 29 December, als ge/olg van verschillende omstandigheden tot nader order uitgesteld. Door B. en W. is de aanstelling van den heer YV. Augustinus als huljj-incasseerdpr hij den kassier der bedrijven verlengd tot 1 April 1931. Naar wij vernemen zijn B. en W. voor nemens aan den raad voor te stellen het stenografisch raadsverslag op te heffen en dit verslag weer door eigen personeel te laten maken. Door B en W. is benoemd tot stoker" voor de 'centrale verwarming van dé openbare school de heer de Groot, zulks voor liet jaar 1934. Door B. en W. wordt in rle begrooting 1931 aan den raad voorgesteld de volgende subsidies te verlagen: Kosten van het maken van reclame van f 1100 tot f 575. Subsidie aan de Ned. Ver. tot bevordering van arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten van f 50 tot f 25. Subsidie aan de Noordwijksche wijkver pleging en aan het Wit Gele Kruis, van f 200 tot f 150. Subsidie aan het Groene Kruis en aan liet Wit Gele Kruis voor bestrijding van de tuberculose van 15 cent per inwoner tot 11V. cent per inwoner of van f 1630.05 tot f 1266.30. Subsidie aan bewaarscholen van f 6 per leerling tot f 4 per leerling of van f 2910 tot f 2010. Subsidie aan naaischolen van f 7.50 per leerling voor den dagcursus en van f 6 per leerling voor den avondcursus te vermin deren met 25 pet of van f 235 tot f 232.50 Subsidie aan muziekkorpsen te verlagen van f 50 per korps tot f 25 per korps of voor 3 korpsen van f 150 tot f 75. KERSTFEEST JEUGDKERK. Onder zeer groote belangstelling hebben ook de kinderen van de ieugdkerk 't Kerst feest gevierd. Het zaalt'e was nog voller dan vorige iaren. De leiding van dit op recht gevierde Kerstfeest berustte geheel hij Dr. Gerlings. Na een kort gc^e.l werd de Kerstgeschiedenis hchnndeld. die deels gelo- zen, deels gedongen werd. aan de hand van den feestbundel van Dr. Marang: Wie zingt mcc? Frisch en zuiver klonken de lie leren op uit den kindermond, daarbij op orgel voortreffelijk begeleid door Wout Berg- mann. '/en meisjes-a-capella koor zong mooi en zuiver een tweetal liederen: „De Herders van Tierie" en het srhoone lied van ,.Zal dat geen vreugde zijn"? van Dr. Gunning. Daarna lief en gevoelvol; „Eeuwen geleden" uit den zangbundel, Laudamus, van Woensel Koov. Hierna vertelde Dr. Gerlings een treffen de geschieden'* ,.Op zoek naar het land vnn Geluk". Het geluk behoeft niet ver te wor den gezocht, het woont in eigen hart. Jaloe zie en egoïsme brengen verdriet, liefde en opoffering brengen treluk. De Blijde Bood schap van 't Evangelie moeten wij heieven en doorgeven, de voetstappen van Chri-tus moPtcn wij drukken, een schijnend licht moeten wij zijn in deze donkere wereld, dan brencen wij geluk aan anderen en zijn wii zelf gelukkig. Na, dit in spanning gevolgde verhaal werden nog eenige liederen cezongcn. waar na de mooie geschenken werden uitgereikt. In tegenstell ng met de uitbundigheid op sommige Kerstfeesten, bleef hier tot het einde toefde stemmige rust bewaard. Dat. liet Kerstteest prachtig,,geslaagd is, vertelden ons de verheugde gezichten wel. NOORDWIJK AAN ZEE NED. EERY. GEM. Tot Kerkvoogden bij de Ne*1. Herv. Kerk alhier zijn rrei'ozcn in tie vacate e S. Admi raal, H. Admireal Thznwpl' e voor. deze henoeming heeft bedankt en in de vacature J. Plug Jzn. de heer P. Plug Jzn. welke de benoeming heeft aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6