llirtttur ^citisdjr (üminuit DRAMATISCHE SPOORWEGRAMP EN FRANKRIJK Twee sneUreinen rijden bij Pat ijs op elkaar HOLLANDIA WATER ABONNEMENT» (Per kwarten' In I-Hiten en In plant- r?n wnnr n ncMitsrhnp gevestigd Is» ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Fe» werk 1 Viimi lid Huitenland bij wekelijk se he zending ,4 50 Bu dagelijkscho zending »5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent niet Zondagsblad 7l/a cen* 'Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Bureau: Breestrvat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5055 WOENSDAG 27 DECEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels..........t.l?U 31ke «gel mper0 22Vf 'r.gez MedeileplingeO Van 15 regels a 2.30 Elke regel meer3.45 Ril contract helnneriike korting. Voor hef opvragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaarganp dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD DE ONTROERDE WERELD Indien het „Vrede op aarde" in de eerste en voornaamste plaats beteekenis had voor dit leven, dan zouden de voorbije Kerst dagen ons wel zeer teleurgesteld hebben. Want wie heden opnieuw zijn dagblad in ziet, wordt door stille ontroering bevangen als hij slechts leest van ramp en ongeval, van dood en verschrikking, alsof de oor logsbrand op aarde woedt. O ja, het is „gewoon", dat na feestdagen de lijst opgemaakt wordt van ongelukken, te land of te water, door onvoorzichtigheid en roekeloosheid of menschelijke wreedheid, dan wel door storingen in de natuur. Maar deze Kerstdagen hebben wel in bizondere mate de wereld ontroerd. In ons kleine land is de lijst der somber heden al ongewoon groot. Auto-ongevallen bij Almelo en Heerjansdam, waarbij min stens zes personen het leven verloren, ter wijl het niet vast staat of deze opgave al 'Volledig is nu wij dit schrijven. Immers, op de gladde wegen zijn de auto's in grooten getale geslipt en alle gevolgen daarvan zijn nog niet bekend. Daarnaast treft u het toenemen van roof overvallen. Zeker, de plaatsen Oss en I-Ieesch krijgen te dezer zake en wat er mee samen hangt, een toenemende en niet benijdens waardige beruchtheid; maar het treurige verschijnsel blijft niet tot die streken be- En dit is nu nog maar het voornaamste van hetgeen de vredige rust der Kerstdagen verstoorde; wie zal zeggen, wat zich in 't verborgen in achterbuurten en lugubere kroegen afgespeeld heeft? Echter, als we ditmaal van de ontroerde wereld spreken, dan denken we toch vooral aan de gruwzame spoorwegramp in Frank rijk, waar aan de vooravond van Kerstmis de nachtelijke stilte verscheurd werd door het gejamrr.-r van stervenden en gewonden en waar de doodenlijst al maar langer wordt, als ware de oorlog in volle gang. Waarschijnlijk heeft, zoolang de treinen rijden, een ramp van deze omvang zich niet voorgedaan. Een satanisch plan, met wis kundige zekerheid uitgevoerd, had niet doeltreffender en met meer resultaat kun nen slagen. Dienen daartoe dan de perfec- tionneering van de wonderen der techniek? Wie zou nu niet weenen? Gansch ontroerd staat de, wereld bij zooveel weedom. En twijfelmoedig zal menigeen vragen: is dat de blijde boodschap? O, laat ons menschen en menschelijk zijn. En treuren met de treurenden. En bidden .voor anderen, die troost en kracht behoeven. Maar laat ons, nu we wederom Kerstfeest gevierd hebben, ook aan de ontroerde we reld prediken, doch vooral toon en, dat dit feest waarlijk, namelijk innerlijke vrede geeft, welke blijft, ook al werden de bergen verzet in het hart der zee. DE VERBAASDE WERELD Een wonderlijk wezen is de mensch; hij kan het eene oogenblik weenen met de wee- nenden en direct daarna juichen met de blijden. Vol verbazing heeft de wereld de vlucht van de „Pelikaan" gevolgd. De eene post- jager, onder veel toejuiching, officieele en particuliere gelukwenschen vertrokken, strandde op het eerste deel van de tocht en met verbeten teleurstelling wachtten de Vliegers op herstel. De andere echter steeg op. gleed weg, trok over landen en zeeën, gebergten en kloven met de zekerheid van den statig wiekklap- penden vogel en streek na een zeer korte en voorspoedige reis te Tjililitan neer. Niet alleen Indië en Nederland, heel de wereld zag het met verwondering aan. Gisteren is de „Pelikaan" onder groot enthousiasme weer van het vliegveld bij Batavia vertrokken en men hooptZa terdagmiddag op Schiphol te landen. Lijkt het geen sprookje? Een brief op Kerstmis in Indië geschreven, kan vóór het jaar eindigt hier door familie en verwanten gelezen worden. Hulde aan de koene bemanning, die met Hollanclschn ondernemingsgeest zoo groote prestaties leverde. Hier past slechts één waarschuwing. Laat deze welgeslaagde vlucht naar en vin Indië niet het sein geven, om telkens nieuwe records te vestigen. Deze Kerstdagen hebben ons bewezen, waartoe, de mensch in staat is men den- ke slechts aan het wonder van de radio, welke heel de wereld de klokken van Bethlehem deed hooren, en ons het ver trek van het postvliegtuig uit Indië deed bijwonen maar zij hebben ons ook ge leerd, hoe broos het menschelijk leven is. Daarom juichen ook wij de mannen der luchtvaart toe; maar wij spreken tevens de hoop uit: Houdt het hoofd koel en vergeet niet de verantwoordelijkheid, welke naar Gods bestel, op ons rust. Ruim 220 dooden en 300 gewonden Voortrein, bestaande uit houten wagens, werd achterop gereden door sneltrein met stalen wagens Voortrein totaal versplinterd - Brand, gejammer en gehuil in den mistigen nacht Zaterdagavond te 10 uur is te Lagny, dicht bij Parijs, een ont zettende spoorwegcatastrophe ge beurd. De sneltrein uit Straats burg is met een snelheid van bijna 100 K.M. de express-trein Parijs- Nancy, die 'n snelheid van 80 K.M. had, achterop gereden. De gevolgen waren ontzettend. De sneltrein uit Straatsburg was samengesteld uit moderne sta len rijtuigen, de trein Parys-Nancy bestond uit oudere houten wagens. De trein uit Par ij s werd. bijna geheel ver splinterd. Met een ge weldig gekraak vlo gen de wagons in en over elkaar. Het ter rein van de ramp werd verlicht doordat 'n ge deelte van de Nancy- trein in brand vloog. Een jjzing-wekkend gehuil en gejammer vervulde den omtrek. Direct werden ambulance-trei nen gezonden en begon men de zwaargewonde slachtoffers uit de ravage van hout en staal te be vrijden. Voor zoover thans reeds vast staat, zijn bij de ramp meer dan 200 personen gedood, ongeveer 150 zwaar gewond en nog ruina 100 minder zwaar gewond. Deze spoorwegcatastrophe is, wanneer men het verongelukken, van troepentransporten in de oorlogsjaren uitzondert, de groot ste welke ooit is voorgevallen. Voor zoover valt na te gaan be vinden zich ender de slachtoffers waarschijnlijk geen Nederlanders. Onder de dooden en gewonden telt men vijf Fransche Kamerleden. Uit het gerechtelijk onderzoek is komen vast te staan, dat de machinist van de Straatsburgsehe trein door een onveilig sein moet zijn gereden. Machinist en stoker werden gearresteerd. In Parijs en heel Frankrijk heeft de ramp groote emotie gewekt en de Kerstvreugde verduisterd. Onbepaalde vertraging Op het station te Nancv verscheen als eerste mededeeling het bericht, dat de trein uit Parijs met vertraging van oubepaalden duur zou arriveeren. Eenise oogenblikken later maakte de radio de catastrophe bekend en veroorzaak te een paniekstemming op het station en in de stad. Vele families verwachtten bloedver wanten en vrienden op Kcrstbezoek en latei- moest men ervaren, dat bewaarheid was, wat gevreesd werd, dat zij nl. nooit Nancy zouden bereiken. Mist was de oorzaak Reeds de eerste berichten wezen op een spoorwegramp van grooten omvang; er werd een honderdtal dooden gemeld. De ramp zou echter nog grooter blijken te zijn. Volgens de tot Zondagmiddag 12 uur bekend gewor den gegevens bedroeg het aantal dooden 182: het aantal gewonden bijna drie honderd van wie velen ernstig. In den loop van den dag bezweken echter nog telkens nieuwe zwaar gewonden en thans staat wel vast, dat de ramp meer dan 200 dooden heeft geëischL Direct na het bekend worden van dp cata strophe werd uit Parijs al het beschikbare reclclingsmateriaal naar de pi-ats de., on- heils gezonden. Ambulances van het Roode Kruis niet geneesheeren en verplegend per soneel werden eveneens direct naar Lagny gedirigeerd Het reddingswerk ging met groote moei lijkheden gepaard, daar de uit houten wa gons bestaande trein uit Nancy op enkele plaatsen in brand was geraakt en het tevens n zeer donkere, mistige avond was. De ramp schijnt door den mist te zijn ver oorzaakt, waardoor de spoorweg-signalen, niet goed zichtbaar waren en een der trei nen door onveilig signaal Is gereden. De toestand op de plaats van de ramp was ontzcVnd. Toen het gekraak van de op elkaar bot sende treinen had opgehouden, steeg van alle kanten een groot gejammer en gehuil op. De trein uit Nancv vooral, die geheel vernield werd, was tot de laatste plaats be zet met Kerstreizigers. De weinigen, die er goed waren afgekomen, liepen, verstard van schrik, weg van de plaats van do ramp. Het personeel van den Straatsburg-trein trachtte zoo spoedig mogelijk hulp te krijgen. Overal verspreid lagen de koffers en kledingstuk ken van de reizigers, van wie velen 't !c\\.'_ hadden gelaten. Betrekkelijk kort nadat do ramp had plaats gehad, waren de eerste reddingswagens uit Parijs reeds ter plaatse. Ook de Parijsche brandweer was naar Lag ny gekomen om hulp te verleenen bij het bergen der slachtoffers. Tientallen gewonden moesten worden uit :zaagd. Het reddingswerk, dat den gehee len nacht bij het licht van schijnwerpers en flambouwen werd voortgezet, vorderde slechts langzaam. Voortdurend reden ambu lance-auto's heen en weer, om de lijken en de gewonden naar Parijs te brengen. Geeste lijken uit de omgeving stonden de sterven den bij. Het treinverkeer op de lijn ParijsLagnv rerd tengevolge van de catastrophe totaal ersperd. Met alle macht werd het oprui- mingswerk voortgezet De slachtoffers Onder de slachtoffers bevinden zich vijl leden van het parlement. De afgevaardigde Schleiter en de Senator Hachette werden gedood. De Kamerleden Poittevin, Henri Rollin en Naat werden ernstig gewond. Voorzoover tot heden viel na te gaan, be vinden zich onder de slachtoffers waarschijn lijk geen Nederlanders. Arrestaties De machinist en de stoker van den trein ParijsStraatsburg, zijn in verband met de ramp gearresteerd, omdat zij door een on veilig signaal zijn gereden. Door den bond van spoorwegarbeiders is tegen deze arrestatie een ernstig protest in gesteld en de afgevaardigde voor Parijs Louis Rollin heeft er den minister van justi tie over geïnterpelleerd. Volgens de „Journal" is uit het gerechte lijk onderzoek naar de oorzaak van de spoorwegramp de juistheid gebleken van de verklaringen van den gearresteerden machi nist en stoker, volgens welke de verschil lende signalen op veilig hadden gestaan. Hun verdediger heeft in verband hier mede, een verzoek tot in vrijheidsstclling ingediend. NADERE BIJZONDERHEDEN Een speciale verslaggever meldt ons na der uit Lagny: De treinramp bij Lagny heeft in het ge- heele land en ook daar buiten groote ont roering gewekt. Behalve in oorlogstijd, toen een troepentransporttrein verongelukte, heeft een dergelijke treinramp in Frankrijk niet plaats gehad. De catastrophe werd veroorzaakt door trein nr 25 bis, die Zaterdagavond te 19.3J uur naai Straatsburg was vertrokken. In 't gehucht Pnmponne nabij Lagny, reed deze trein met een vaart yan bijna 100 K.M. per uur in op den expressetrein Parijs—Nancy, die kort te voren was vertrokken. De trein naar Nancv, die, zooals reeds gemeld, uit oudere houten wagons was samengesteld, werd letterlijk versplinterd. De trein voor Nancy, die met vertraging vertrokken was, had bovendien nog moeten stoppen voor een onveilig signaal, om een locaaltrein te laten passeeren. Met donderend geraas reed de sneltrein voor Straatsburg op den anderen trein in. Een ontzettende paniek volgde op de bot sing; in den nacht tijdens den mist, was niet dadelijk te overzien hoe groot de ramp was. Dat de gevolgen verschrikkelijk moes ten zijn, begrepen echter allen, die er hst leven hadden afgebracht, want de trein was tot de laatste plaats bezet. De eerste hulp aan de slachtoffers werd erleend uit Lagny, vanwaar onmiddellijk alle beschikbaar materiaal werd gezonden. Behalve ambulance-auto's werden ook par ticuliere wagens gerequireerd om de slacht offers te vervoeren. Het geheele spoorweg personeel van de Compagnie de l'Kst onder leiding van den directeur, den heer Riboux. werd dadelijk na het bekend worden van de ramp naar de plaats des onheiig gedirigeerd De gendarmerie uit Lagny, Meaux, Eebly en Chellés haastten zich naar het dorpje Pom pon ne om assistentie te verleenen en orde maatregelen te treffen. Spoedig begon het lugubere transport van de slachtoffers. Vreeselqk was de aanblik van de slacht offers. Totaal verminkte lijken, onherken baar, werden bij tientallen van onder di puinhoopen gehaald' en weggedragen. Aan alle kanten werd om hulp geroepen duor De doodenlijst Tot de slachtoffers van de ramp behooren behalve de genoemde Kamerleden, ook Jear. Paul Morel, oud-onderstaatssecretaris. Van di bijna driehonderd gewonden, heb ben ongc-vcer 150 ernstige kwetsuren opge- loopen. Den geheelen Zondag en Maandag was men bezig te trachten alle'slachtoffers te identificceren. Volgen^ mededeeling van de directie der spoorwegen was Maandag de spoorweg naar Straatsburg, tengevolge van de catastrophe nog totaal versperd. Het gerechtelijk onderzoek Onmiddellijk na de ramp bij Pomponne zijn jusfitieele autoriteiten naar de plaats des onheils gegaan om een onderzoek naai de oorzaak vari de catastrophe in te stellen. De machinist, de 48-jarige Marcel Daubig- ny en de stoker, de 31-jarige Henri Charpen- tier .beiden afkomstig uit Parijs, werden aan getroffen op de plaats van de ramp, heiden niet wetend wat te doen, op ongeveer twin tig meter van elkaar zittend op brokstukken van den verongelukten trein. Noch de machinist, noch de stoker konden eerst iets zeegen. Zij verklaarden later geen onveilige signalen te hebben gezien. Beiden zijn bekwame spoorwegmenschen, de machi nist had reeds 32 dienstjaren, de stoker 9 dienstjaren en nimmer hadden zij een on geluk gehad. Zondagmiddag zijn zij, nadat zij eerst in IEDER RECHTSEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET RESTE TAFELWATER Waar de ontzettende ramp plaats had. passagiers, die tusschen de overblijfselen van den trein waren bekneld geraakt. Tus schen koffers, pakjes, kleedingstukkcn en andere voorwerpen, die uit de coupó's en bagagewagens gekomen waren, lagen stuk ken ledematen en andere overblijfselen van menschelijke lichamen. Den geheelen nacht duurde "t vrecselijke oprui mi ngswerk voort en steeds nieuwe slachtoffers werden ont dekt. Korten tijd na de ramp arriveerde ook de Minister van Openbare Werken, Paganon, op de plaats van de ramp, om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van het oprui- mi ngswerk. De machinist en de stoker van den trein die de ramp had veroorzaakt, waren niet in staat iets te zeggen. Toen men probeerde het woord tot hem te richten, maakte de machinist een gebaar met de armen als iemand, die door ellende overstelpt is. De stoker, die hardnekkig naar het tooneei van de ramp bleef kijken, antwoordde niet op de tot hem gerichte vragen, alsof de cata strophe hem elk greintje verstand ontnompn had. Een hulptrein bracht de dooden naar Pa rijs, naar het Gare de l'Est en even voor zonsopgang kon men nagaan, dat niet meer dan misschien nog een twaalftal lijken onder de puinhoopen lagen. Nog ontzeftonder dan in den nacht was de aanblik op de plaats des onheils bij het aanbreken van den dag. De ruïne is onbe schrijflijk. Aan den eenen kant ziet mer niets dan scherven, stukken van portieren, uit elkaar gereten banken, kussens, spon ningen van da ramen, verscheurde gordijnen en gedeelten van de wagons, waaraan als door een wonder intact gebleven electrischo lampen, treeplanken, koperen verwarmings platen, luchtkokers, sloten, alles vermengd tot een spookachtig gewirwar van overblijf selen van den trein En daartusschen ont waart men dingen, die iemand van ontroe ring het hart doen ineenkrimpen Hoeden, doordrenkt van bloed, dekens, boeken, rol len papier, doode eenden, die evenveel her inneringen waren aan een gelukkig Kerst diner, foto's, hemden, schoenen, met bloed bevlekt, rfianden, gescheurde valiezen, waar uit alle soorten linnengoed en kleeren puilen Hartverscheurende tooneelen Voor zoover zij niet direct per auto of am bulancewagen naar de ziekenhuizen werden vervoerd werden alle lijken en gewonden bij het aanbreken van den dag per extra- trein naar Parijs overgebracht. Hart ver scheurende tooneelen speelden zich hij de aankomst der slachtoffers af. Duizenden ver drongen zich en vroegen, informeerden naar familieleden en kennissen. Het duurde zeer lang, voordat men eenige zekerheid ken geven omtrent het lot en de verblijfplaats van reizigers uit den trein, die gedood, ge wond waren of een goed heenkomen had den gezocht, zonder dat men wist waar- Zoodra de ramp Le Parijs bekend werd werden alle diensten, welke er bij betrok ken konden worden gemobiliseerd. Terwijl op bet Gare do l'Est ambulance-wagens werden gereed gemaakt, snelden brandweer en politie naar Lagny om assistentie te ver leenen. Om half twaalf reeds kwamen de eerste slachtoffers te Pairijs aan. Naar alle ziekenhuizen wêrdon de gewonden overgo bracht- Saint Louis, I.arihoisiere, Tonon. l'Hotel Dieu, Villemin en Val de Grace. Her inneringen aan den oorlogstijd doemden op Aan alle ziekenhuizen dezelfde hartver scheurende tafereelen als aan het Gare de l'Est. Ontroerende momenten ook. wanneer een moeder haar slechts lichtgewonden zoon terugvindt en hem hirlende omhelst! Zondag zijn in den loop van den dag er ook in den nacht van Zondag op Maandag nog tul van ernstig gewonden overleden. Men neemt' an n, dat het aantal dooden mértdan tweehonderd zal bedragen. In de benedenruimte van het Gare de l'Est wis eon chapel le ardente ingericht, waar de lijken, voordat zij verder werden getransporteerd, werden neergelegd. de gevangenis te Meaux waren opgesloten, op de plaats des onheils gehoord om denoo- dige inlichtingen te verstrekken. Men neemt aan, dat de voornaamste oor zaak van de catastrophe de mist is, die Za terdagavond zeer dik was en waardoor het treinverkeer veel vertraging ondervond. D. trein naat Nancy moet veel vroeger ver trekken, dan de trein naar Straatsburg het is niet bekend of de machinist en stoker van laatstgenoemden trein wisten, dat de trein naar Nancy slechts zes minuten vroeger was vertrokken. Ook als de juiste oorzaak niet zal kunnen worden vastgesteld, mag men de vraag stel len of het te verantwoorden is, dat men met zwaren mist een sneltrein 110 K.M. laat rij den, terwijl men ook ernstige critiek oefent op het behouden van houten treinmateriaal op de groote lijnen met druk verkeer. Verklaring van den machinist De machinist van den trein Parijs-Straats burg, heeft, nadat hij na de catastrophe tot bezinning was gekomen,.verklaard, geen on veilige signalen te hebben gezien. „Wij reden zoo zeido hij, door twee veilige signalen toen :k plotseling het roode achterlicht van den trein voor Nancv zag, niet meer dan 20 meter voor ons uit Ik remde uit alle macht, doch op zoo'n korten afstand kon niets ons meer tegenhouden. Wij botsten met een hevig geweld op den anderen trein en vernielden tal van wagons". Verhalen van ooggetaigei Hetzij op de plaats des onheils, hetzij op het Gare de l'Est, het is gemakkelijk de overlevenden te herkennen aan hun oogen, die nog vol zijn van de aanschouwde ellen de en aan hun ontstelde gezichten, aan de wanorde van hun kleeren. Zijn er sommigen nog nauwelijks in staat te spreken, an leren hebben zich in zoov hersteld, dat zij met een bijna kalme stem spreken over het wonder, waardoor zij aan den dood zijn ontsnapt. Een der overlevenden, de heer Mathieu, die met zijn vrouw en kinderen in den onge lukstrein had plaats genomen om naar Nancv te reizen, vertelde ons het volgende ontroerende verhaal: „Ik had plaats genomen in het vierde rij tuig. Wij waren zoowat twintig minuter, uit Parijs. Ik Jas mijn krant en mijn vrouw voedde ons jongste kind. Eensklaps kreeg ik den indruk, dat de trein uit de rails Ring. Ik spreidde mijn armen uit. om mijn vrouw en mijn kind te beschermen. Een vreeselijk gekraak werd gevolgd door een seconde van absolute stilte en dadelijk daarop verhieven Voornaamste Nieuws. (blz 1) EEN SPOORWEGRAMP VAN WEERGA- LCOZEN OMVANG IN FRANKRIJK; MIN STENS 220 DOODEN. 1 (Blz. 2) Ontevredenheid der nationaal-socïalistische pers over de vri. spraak van Torgler en de drie Bulgaren. Chautemps' financieele plan definitief door het parlement goedgekeurd. President Moei a van Catalonië overleden. Kerst-amnestie in Amerika. De Pelikaan is gisteravond uit Indië ver trokken. Men hoopt nog deze week in het aderland te zijn. (blz. 3) Te Oss heeft een roofoverval plaats gehad op een alleenwonend echtpaar. Te Heesch nabij Oss hebben gemaskerden een alleenwonende landbouwer overvallen mishandeld. (blz. 5) >e nieuwe motor van de Post jager is aan gekomen. Het vliegtuig is naar Athema vertrokken. Sociale Kroniek van den jare 1933. Land- en Tuinbouw in 1933. De Rotterdamsche Haven in 1933. (blz. 9) De geheimzinnige brand in de telefoon centrale te Amsterdam heeft geleid tot de arrestatie van een monteur. Het zal nog lang duren voor al het verkeer hersteld is. Een ernstig auto-ongeluk heeft tusschen Almelo en Wierden -'er slachtoffers geëischt 'Tusschen Heerjansdam en Barend recht is een personenauto door een trein gegrepen. Twee personen werden gedood. De ijze' heeft gister tal van ernstige en minder ernstige ongelukken veroorzaakt. In Zeeuwsch-Vlaanderen is een auto te water gereden, waarbij twee personen zijn verdronken. Twee Nederlandsche zeelieden zijn te Ant werpen door gasverstikking om het leven gekomen. (blz. 10) Overleden is Ds C. L. F. van Schelven, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Wa gen ingen. Te Leiden heeft de begrafenis plaats ge had van Prof. J. H. Kern. Overleden is de heer J. Bitter, oud-inspec teur van het Middelbaar Ouderwijs te Rot terdam. Overleden is de heer J. H. van Weizen, administrateur van het Zendingsbureau te Oegstgeest. Als 't even kan Rookt „EDELMAN' zich de kreten en het gehuil der gewonden. Ik nam het kind in miin armen en maakte dat ik weg kwam, gevolgd door mijn vrouw. Ik zou u niet precies kunnen zeggen hoe wij er in geslaagd zijn den wagon te veria ten. Een feit blijft in miin hersens gegrift: wij hebben elkaar teruggevonden, gezond en wel op tweehondon' meter afstand van do plaats van het onheil". Een bewoner van Noisy-le-Sec, de heer Martin, stationsbeamhte van Bobigny. gaf ons 't volgend verhaal van zijn redding: „Ik bevond mij in het derde rijtuig vgji den verongelukten Hein en plotseling in een hclsch spectakel en ontzettend gekraak. Dat was lint ongeluk. Do wagon kwain op zijn linkerzijde te liggen en ik werd bedolven onder een lioop bagage, zonder echter gc- Zie verder blz. 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1