immt ^rülsrijf UToimtiif Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken EERSTE BLAD Kerstfeest N.V. HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL GO ABONNEMERTi Iper kwartaa' In Leiden en In plant- Kan waar n agentschap gevestigd Is f 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 110.18 Vooi hei Buitenland bij wekelijk- «che tending 4 50 Bu, dagelijkse he tending O5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummpre 5 cent mei Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5054 ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van t tot 6 regels1.1^ Elke regel meer022Vj Irgez. Mededeelingen .Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer1.<3 Bil contra»*! belaneriikp korting. Voor tiet de vragen aan 't bureau Wuidt berekend O.tO 14e Jaargang Maandag en Dinsdag a.s. zal ons blad wegens het Kerstfeest niet verschijnen. DIRECTIE Dit nummer bestaat uil DRIE blader WANT UW IS DE KRACHT De kribbe van Bethlehem schijnt ons wel in de laatste plaats te kunnen lee- ren, dat de kracht Godes is. Want daar is immers alles zwakheid en nederig heid. Een bijkans arme moeder, voor wie slechts plaats is in een stal en die zich welbewust een „nederige dienstmaagd" noemt; een eenvoudige timmerman, die haar beschermen moet, doch van wien wij nergens iets heldhaftigs lezen; die al tijd op de achtergrond blijft en die straks den ezel zadelt om steelsgewijze naar Egypte te vluchten; eenige herders, die dag en nacht in dienstbetrekking staan en die hoe zeer ook geloovend aan het wonder Gods alleen met een dankbaar woord ,van hun vereering kunnen getuigen; en bovenal, een kind in de kribbe, zwak en machteloos, aangewezen op de hulp van onvermogende, invloedlooze ouders, die zelfs het reisgeld voor de vlucht moeten ontvangen uit de handen van vreemde Magiërs. Zóó was het in en om Bethlehem, zoo was het gansch het leven van den Hei land. De vossen hebben holen en de 'vogelen des hemels nesten, maar de Zoon des menschen had niets om zyn hoofd neer te leggen. Vrouwen dienden hem van haar goederen, en bij tolle naars gebruikte Hij het avondmaal. Ja, om niet in de handen der vijanden te vallen (wijl zyn tyd nog niet gekomen was), maakte Hij omwegen om te be stemder plaats te komen. Als kind in een kribbestraks begraven in een spe lonk, die een ander als grafkelder van zijn familie had laten inrichten. Alles zwakheid en nederigheid, gelijk de profeet Jesaja in onvergelijkelijk schoone beeldspraak het heeft gezegd: „Want hij is als een rijsje voor rjn aangezicht opgeschoten en als een wor tel uit een dorre aarde; hij had geen gedaante noch heerlijkheidals wij hem aanzagen, zoo was er geen gestalte, dat wij hem zouden begeerd hebben. „Hij was veracht en de onwaardigste onder de menschen, een man van smar ten en verzocht in krankheid: en een iegelijk was als verbergende het aange zicht voor hemhij was veracht en wij hebben hem niet geacht". Zóó was het met de Heiland zelf. hoe zouden wij dan kunnen jubelen: Want Uw is de kracht? Mét het Christendom staat het niet anders. O, wij wijzen het verwijt af, dat tel kens gehoord wordt: Twintig eeuwen Christendom hebben de wereld niet veranderdde oorlogen niet doen op houden; slavernij en armoede niet uit geroeid; het kwaad niet gebonden en het goede niet doen triumfeeren. Dit oordeel is onrechtvaardig en mis kent het ware karakter van het Chris tendom. Echter, als we letten op de kracht, welke er van de Christenen uitgaat; op het weinige en onvolledige en erger het zoo vaak eigengerechtige, dat wij voor de zaak des Heeren doen. dan heeft de wereld volstrekt niet geheel ongelijk. En we kunnen er ons niet afmaken met de waarheid, dat wij niet vele ede len, niet vele rijken en niet vele mach tigen zijn; want dan worden wy ver oordeeld door de gelijkenis van den man, die één penning kreeg, deze op onver omhooordelijke wijze renteloos wegstopte en deswege als ontrouw en onnuttig gevonnist werd. Neen, in deze wereld blijkt niet, dat de kracht Godes is en dat de kinderen des Koninkryks een krachtig volk zyn; eer het tegendeel. Waar vindt men kracht en mogend heid? Bij den krachtmensch, die verheer lijkt wordt; ong 'it, op welk terrein of met welke middelen, hetzij lichaams sterkte of politieke invloed, die kracht experimenteert. En het gevaar voor heldenvergoding dreigt in onze demo cratische eeuw evengoed, als in de da gen van slavernij en alleenheersehers. Roept onze eeuw niet juist om den dictator? Kracht moet men zoeken by de onge- loovige wetenschap, bij de uitvinders, bij de kunstenaars, bij de beheerschers van lucht en water, van stof en gas, van electrische trilling en magnetische wonderen. Kracht moet men zoeken bij hen, die prat gaan op de macht en invloed van het getal in organisatie en corporatie; van de grootmaehtigen in concerns en trusts, van banken en goudkeldersvan wie Jacobus zeioverweldigen u niet de rijken? Kracht en macht ten slotte en ten principale zien wij in handen van den overste dezer wereldvan hem, die zich tegenover God en Zijn Christus stelden die tot Jezus niet geheel ten onrech te durfde zeggen: Want macht en heerlijkheid zijn mij overgegeven en ik geef ze aan wie ik wil. Zoodat ook de Apostel moest uitroepen: Wij hebben de strijd tegen de overheden en mach ten, tegen de geestelijke boosheden in de lucht. Kunnen we dan toch op Kerstfeest aanheffen de lofprijzing: Want Uw is de kracht? Zullen we niet veelmeer met den twij felenden Johannes vragen: Zijt gij de Christus, dié komen zou, of verwach ten wy een ander? Johannes had gesproken van den richter, die komen zou; die de bijl leg de aan de wortel der boomen en wiens wan ih zijn hand was; hij was de heraut des Konings. En wat hoorde hij nu van zijn jongeren, die hem in de ge vangenis mochten opzoeken? Dat Jezus het land doorging, goeddoende! Is dat nu alles, vroeg Johannes zich af. En Jezus antwoordde: Ja, alles. De blinden zien, de dooven hooren, de kreupelen gaan, de dooden worden op gewekt ende armen wordt het evangelie verkondigd. Maar waarschu wend voegde de Heiland er aan toe Zalig is hij, die aan Mij niet geërgerd wordt. Dat gevaar bedreigde den grooten Johannes, die veel meer was dan een profeet. Zou dat gevaar dan voor ons gewe ken zijn? Zouden wij niet geneigd ziin om van Jezus in de allereerste plaats kracht te verwachten en geen liefde? Zij, die Jezus zien als een voortreffe lijk mensch en groot leeraar, noemen hem revolutionair of pacifist, al naar het in hun stelsel past. Aan ons de taak, om enkel maar naar de kribbe te gaan en te vragen, wat God ons door het zwakke kind wil lee- ren; voor ons de roeping om in alles en voor alles, eerst evangeliebelijder te zyn, opdat wij aan den weldoenden en predikenden Jezus niet geërgerd wor den. Ook wy haken zoo veelszins naar kracht. In organisatie en vereeniging, in maatschappelyke en wetenschappe lijke instituten, in financieele en poli tieke invloed, in gezagsuitoefening en heerschappij-voering. En God, die mid dellijk werkt, heeft ons nergens in Zijn Woord geleerd, dat we in lijdelijkheid en werkeloos maar zullen wachten op Zijn ingrijpen. Doch wel klinkt telkens het verma nende woord om aan Christus en Zijn kruis niet geërgerd te worden. Oni ons niet te stooten aan den steen, die tot hoeksteen van ons levensgebouw moet dienen, zullen we niet ondergaan. Want waarlijk, noch de kribbe, noch het kruis doet iets af aan de waarheid van het woord: Uw is de kracht. Immers, in de komende dagen wordt ons gepredikt Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods. Omdat het dwaze Gods wijzer is dan de menschen en het zwakke Gods sterker dan de menschen. Omdat Jesaja niet alleen spreekt van den vernederden Christus, maar ook van Hem, die de gerechtigheid aantrok als een pantsier, de helm des hei Is op zijn hoofd zette, de wraak aantrok tot zijn kleed en de ijver aan deed als een mantel. Want, er zal een Verlosser tot Sion komen, namelijk voor hen, die zich bekeeren. Wie waarlyk tot de kribbe komt, die leert zeggen: als ik zwak ben, dan ben ik machtig. Want hoewel hy gekruist is door zwakheid, zoo leeft hy nochtans door de kracht Gods. En ook wy zyn zwak in hem, maar zullen met hem leven door de kracht Gods. Als wy hier op aarde maar vormen het front des geloofs, dan zullen wy aan de nieuwbouw der wereld óns i deel hebben, want de helden des geloofs zyn de ware wereldoverwinnaars. Van nu aan tot in eeuwigheid. Uw is de kracht tot in eeuwigheid. Hier schijnt 't vaak zoo geheel anders. Hier staan kribbe en kruis op de voor grond. Hier heerschen geweld en aard- sche macht. Maareeuwig bloeit de gloriekroon op 't hoofd van Davids grooten zoon. In de doorbreking van het evangelie, dat de Engelen bezongen en de herders predikten, ligt de kracht, welke de we reld overwint; nü, als wy getrouw zijn, in het krachtig pal staan voor de eere Gods, overal; want om het regiment Godes te herstellen, kwam Jezus op aarde; en in de eeuwigheid zal de lof zang niet ophouden: Want Uw is de kracht. „Geen aardsche macht begeeren wij-, „Die gaat al ras verloren „Ons staat de sterke Held ter zij, „Dien God ons heeft verkoren. „Vraagt gij zyn naam? zoo weet, „Dat Hij de Christus heet, „Gods Eengeboren Zoon, „Verwinnaar op den troon! „De zege is ons beschoren." UIT DE HAAGSCHE RAADSZAAL BEGROOTING 1934 (Van onzen Haagschen redacteur.) Het antwoord van B. en W. in „de twee de ronde" behoeft ons niet al te lang op te houden. Naar den wethouder van Finan ciën, die weinig zakelijks meer in het mid den te brengen had, luistorde al gauw nie mand meer, vooral toen hij zich ging ver meien in beschouwingen, die met den wet houder van Financiën niets hadden uit te staan. Het is duidelijk, dat het cezag van den opvolger van den heer Drees door de raadsleden niet zeer hoog wordt aangeslagen Weth. de Vries heeft nog vrij uitvoerig gesproken en heel goed. Hij staat in net debat z'n mannetje en weet zelfs gelijk mevr. de Vries-Bruins ondervond vrou wen te temmen. Te haren koste werden den Raad enkele buitengewoon vroolijke oogen- blikken bezorgd en mevr. de Vriës staakte haar ironisch interruinpeeren, vluchtte naar haar plaats en verdiepte z!rh toen in de Ier- tuur van een groote krant. Geen kwade houding na zoo'n figuur. De burgemeester gaf aan den Raad de verzekering, dat bijzondere omstandig heden voorbehouden voor 1934 niet ver der uit de reserves der bedrijven zal wor den geput om tekorten te dekken op de bc- grooting. Verder beeft hij op keurige ma nier den heer Drees er op gewezen, dat deze als raadslid een geheel anderen achter grond heeft dan toen hij wethouder was. Ook nu sprak hij van bereidheid tot over leg, maar zijn pers liet hem geheel los. Daar hept het: geen man en geen cent. Nndat even tusschen de bedrijven door be sloten was om 5 millioen te leenen tegen i pet. werd overgegaan tot de noodige stem mingen. De ietwat overbodige, door wethouder Dc Vries lichtelijk geridiculiseerde motie van den heer v. Langen werd z.h.st. aangenomen. B. en W. zullen zich dus tot den minister van Sociale Zaken moeten wenden met ver zoek of de minister, als hij in zake de steun regeling maatregelen wil nemen, vooraf overleg wil plegen met 't gemeentebestuur. fn zake de salaris-voorstellen verkregen en W. volledig hun wensch. De bestaande tijdelijke korting van 2l/> Pct werd defrni tief gemaakt, met alleen de stemmen van dp communisten tegen. Idem het buiten wc:- king stellen van den vacanticbijslag, idem het stopzetten der periodieke verhoogingen in 1934. idem het voorstel van B. en W. om per 1 Jan. 1934 nogmaals 2V2 pet te korten. Dat voor dit laatste voorstel ook de soc. oem. stemden, viel ons, nadat hun motie verworpen was. zeer mee. We respecteeren deze daad, die bewijst, dat zij met hun od- treden niet willen culmineeren in salaris politiek. We hopen, dat hiermede de weg naar verder overleg gebaand zal zijn. De liberalen hadden met hun voorstel om met Januari 5 pet te korten, geen kans; het werd met 37 tegen 7 stemmen verworpen. Eveneens leed de heer Buurman de neder laag met zijn motie om geen algemeene sa larisherziening te ondernemen. Met de soe.- dem. stpmdon mee de beide communisten en de R K. heer Guit Langdurig debat, dat 's avonds werd voort gezet, volgde over het voorstel tot invoering van de 54-urige werkweek voor verplegend personeel. Verzet daartegen was er bij de comm., de soc.-dem., de vrijz.-dem. en de Katholieken. Mej. Loeff kondigde reeds hij voorbaat, meer met gratie dan met logica, een uitstpl-motie aan. Hpt voorstel werd ver dedigd als bezuinigingsmaatregel, 'dus niet nrincipieel, door dr Polak en de heeren Smitskamp en v. d. I/x>. Laatstgenoem le wees met nadruk op het groote belang van een sluitende begrooting voor de arbeiders. Weth. de Vries gaf een sobere, zakelijke verdediging van den voorgestelden maat regel, daarbij wijzend op het onjuiste uit gangspunt van zijn opponenten. Hij wist mej. Loeff ten slotte niet te be vredigen. Na een .sorinlistisrhen zweepslag, welke de heer Drees op de iuiste plaats wist te doen neerstriemen. diende zij haar mo "n. Deze werd aangenomen en daarmee het voorstel van B. en W. voorlooj.ig de haan. e zeggen: vonrlnopig. Want we gel no ven dat de afgewezen maatregel duurzaam te koeren zal zijn. Wat zei er hv. geheuren als B. en W. het personeel zich la*d uitspreken, maar zonder dat het de f 50.000 kan aanwijzen? Zijn Jan KOM IN DE STILTE O Koning, die, in Bethlehem geboren, Geen drommen vromen vondt rondom uw krib geknield, Geen schaar van priesteren met groote zorg bezield, Geen bedevaarders in gebed verloren, De klokken luiden luid, de zenders zingen En slingren door de lucht het lied van 7 Geen plekje op de aard waar niet de sterke stem, De stem van Bethlehem kan binnen dringen O Koning, die een stal hebt uitverkoren, De stilte van de nacht voor uw geboortestond, De zoete glimlach van Maria's vrome mond En zachte englenzangen, nauw te hooren, Kom in de 'stilte van de nacht mijns harten, Keer in de schaamle stal van mijn verarmde ziel! O dat het levenslicht van mo genade viel In mijn gemoed, verachte Man van Smarten! (Nadruk verboden.) LEO de voorstemmers niet moreel gebonden om toch met B. en W. mee te gaan? Ook denken we aan een andere, ernstiger mogelijkheid. Mocht het gebeurde met de verpleegsters symptoom van zijn wat ons ie wachten staat, dan zouden groote moeilijk heden wel eens niet kunnen uitblijven. De Roomsche fractie, kan zich dan met de twij leiachtige eer sieren daaraan niet onschul dig te zijn. Maar dat is 't ergste niet Wel denken we echter aan de mogelijkheid, dat bij de gned- keuring der begrooting een hoogst onaanre name situatie zou kunnen ontstaan. En dan helpen geen praatjes. Een deel van den Raad heeft moedwillig aangestuurd op deze botsing. Van meet af aan is men bezig geweest om uit te tel'en of het mogelijk zou zijn op dit punt met succes aan B. en W. den voet dwars te zet ten. Het is gelukt. Moedwillige oppositie en imoedigen hebben zich daartoe ver eenigd. Zeker hebben de laatsten getoend ver te blijven beneden de maat, die aar. overheidspersonen in dezen tijd moet wor den aangelegd. We zijn nog geen Beerta. Maar de ver derfelijke geest, die daar den ondergang ge- BINNENLAND. HET HANDELSVERDRAG MET DUiïSCHLAND WELKE BETEEKENIS HET HEEFT Een der Nederlandsche onderhandelaars met Duitschland inzake het handelsverdrag mr M. P. L. S t e e n b e r g h e, die de Ne derlandsche industrie vertegenwoordigde, heeft in een interview aan het „Dagbl. van N. Brabant" verklaard dat voor boter en kaas, eieren en enkele belangrijke tuinbouw producten als sla en kool, alsmede voor enkele producten van de boomkwetkerij, in derdaad belangrijke verbeteringen zijn ver kregen. Hoewel ten deze nog verschillende wenschen onvervuld zijn gebleven. Het negatieve resultaat voor de industrie is dit: Buitengewoon belangrijk was, dat de. concessies voor den land- en tuinbouw niet betaald zouden worden met pen import-ver meerdering van Duitsche industrieele produe ten, waarvoor juist bij de nieuwe crisisin- voervvet gevaar bestond. Uiteraard is dit gedeelte van het verdrag, met het oog op de onderhandelingen ge heim. Als industrieel durf ik echter zeggen, dat voor de noodige bescherming van de Nederlandsche industrie is gewaakt, terwijl ook de mogelijkheid is verzekerd om e.v. nieuwe contingenteeringcn in te voeren. Omgekeerd blijkt om dezelfde redenen uit de rcgeeringspublicaties ook niet welke de hoeveelheden zijn, die aan onzen zuivel zijn toegestaan. De betaling staat naast dit verdrag doch wordt geregeld door de clearing-over- eenkomst, die nu reeds meer dan een jaar t wederzijdsch genoegen werkt. Wat de valutadumping aangaat, Duitsch land stelt zich hierbij op het standpunt. wat voor verschillende artikelen inder daad ook door de feiten bevestigd wordt -- dat de Duitsche industrie door de valuta- akke landen teruggedrongen wordt. Over al waar wij nu dit terugdringen verhinde ren (b.v. door contingenteering), wil Duitsch land van zijn valuta-concurrentie afstand doen. Tusschen de vertegenwoordigers van het Indo-Europeesch Verbond en het hoofdbe stuur van het Verbond voor Nat Herstel is een cpntact tot stand gekomen op basis van de handhaving van een sterk Neder- landsch gezag in Ned. Indië en de handha ving en versterking van de handen tus schen Nederland en Nederlandscb Indië. BIJ MAAG- en DARMKWALEN, tegenzin in eten, tragen stoelgang, opgeblazenheid, maagbranden .oprispen, benauwdheden, pijn in het voorhoofd, neiging tot braken, bewe.- ken 1—2 glazen natuurlijk „Franz-Josel"- hitterwater grondige remming van het sniis- verteringskanaal. Door H.H. Medici aanbev. lnqezonden Mededeehuq VEREEN. VOOR CHR. MULO DE ALGEM. VERGADERING Na de openingsrede waarvan wij reeds gisteren verslag gaven, heette de Voorz. welkom de heer Rinks, hoofdinspecteur als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Mr. Fock, inspecteur 1- o. in de inspectie Utrecht en verder vertegenwoordi gers van organisaties uit de onderwijswereld Na het referaat van den heer W. Blo (waarvan wij reeds verslag gaven) ontwik kelde zich een discussie welke in de mid dagvergadering plaats vond en waaraan deelnamen de heeren Steynz te Hilversum, Uit'enbogaard te Arnhem, van Oosten te Gravenzande en van Schuppen te Delft, de heer Christen te Barneveld en de Voorzit ter. Na beantwoording door den referent kwam aan de orde bet referaat van Ds. G. W. C. Vunderink Ie Zeist over: „De psy chologie van het onderbewuste". Referaat Ds. Vunderink S.pr. gaf eerst een begrenzing van onderwerp aan, gaf daarna een uiteenzet ting van het onderbewuste. Freud heeft de wereld van het onderbe- wus'e voor ons ontdekt en verklaard. -Er zijn graden in het bewustzijn en gaf daarna aan de beteekenis van het onderbewust welke daarom zoo groot is omdat er altijd een verdringing is uit het bewuste naai onderbewuste en een putten uit het onder bewuste voor het bewuste. Naast onopzette lijke verdringing is er wel opzettelijke ver dringing naar het onderbewuste wat we willen wegduwen. Het onderbewuste is een nieuwe wereld in de menschenziel met eigen wetten. De bekeering is de bewust wording der wedergeboorte maar juist in de Bijbel komt het zoo uit dat de bekeering geschiedt in een wereld waarin wij niet kunnen doordringen. Zoo ook de verborgen afdwalingen. Ze zijn er toch hoewel ik ze niet roep. Wat'is de inhoud van het onderbewuste. Dit wordt onderscheiden in de inhaerente en attributieve inhoud van het onderbe- Deze beide nader uitwerkend schetste spr. Freuds leer met zijn pan-sexualisme, die de ontwikkeling van het zieleleven zuiver evo lutionistisch ziet. Adler vindt in tegenstel ling met Freud de Urtrieh in de sociale out wikkeling (der Geltungstrieb). In den Bij bel kennen wij het beste boek voor de psychologie en de H. Schrift teekent ons den mensch geschapen om koning te zijn maar die daardoor in den zondeval ge krenkt wordt. De koningsdrang en heerschersdrang blij ven bes'aan doch gedenatureerd (voorbeel den Lamech en de verloren zoon). Door de eieen leerlingen van Freud i: critiek op Freuds leer. De drang naar reinheid, heiligheid en schoonheid, ja naar God zelf, .leeft in de mensch want God heeft de eeuwigheid het hart gelegd. Als men dit aanvaardt dan komt men goed gereed met twee dingen, waarmee de psychologie altijd zit: vrees voor den dood en het geweten. In de ziel zijn vele bewoners, uit de aar de en uit den hemel. De attributieve inhoud van het onderbe wuste is alles wat wij hebben ondervonden in ons leven vooral in onze jeugd. De indrukken uit den infan'ielen leeftijd zijn later soms overheerschend. In het on derbewuste leeft veel meer nog dan wij ooit kunnen verstaan. De Christelijke moraal biedt een steun om driften terug te dringen maar er laat :ich niets verdringen die drift keert later in anderen vorm terug. Een minderwaardig heidscomplex wordt verdrongen door op scheppen, door het neerhalen van alles, drij veer is de Geltungstrieb. Freud verwijt de moraal de oorzaak te zijn van de psychologische moeilijkheden. Het is waar dat alles wat waarachtig met ons Triebleven in verhinding staat, alleen voor het gebod niet wijkt. Met het enkele gebod bereikt men den mensch niet. De stelling: het is de moraal die de neu rose verwekt is niet aanvaardbaar. Kunnen we juist niet zeggen in zulke ge vallen de moraal is te strak, maar de mo raal is te zwak. Freud heeft vergelen dat de mensch niet alleen een Triebwezen is doch een eeuwignei ds-mensch. Door de entgot'erung der Welt is de menschhe.d arm en loopt de mensch rond in verwarring W' Schimmclpc/tni/uK .:Wüi 'Ti kostelijke sigaar!. Voornaamste Nieuws. over het handelsverdrag met Duitschland. - Te U*recht heeft de Vereen, tot beharti ging van de belangen van Chr. Scholen oor Mulo vergaderd. (Blz. 2) Van der Lnbbe is ter dood veroordeeld, de drie Bulgaren en Torgler zijn vrijgesproken. Het bezoek van Sir John Simon te Parijs. Men is het er over eens, dat de autoriteit van den Volkenenbond moet worden gehand- In Japan is een kroonprins geboren. De Pruisische oud-minister Hirtsiefer we gens het aannemen van steekpenningen, ver oordeeld tot zes maanden straf. (blz. 31 Verschenen is het Kon. Besluit, waarbij de Obligatiehouders der C.V. Wm. H. Muller i Co. vergaderen te Rotterdam. Geen be slissing over de Reorganisatievoorstellen ge nomen. Roosevelt kondigt een nieuw experiment aan. Een zilver-aankooDprogramma opge steld. Londensche zilvei overeenkomst gerati ficeerd. (blz. 9) In de telefooncentrale te Amsterdam heeft brand gewoed; daardoor is een ernstige sto ring ontstaan in het plaatselijk en inter communaal telefoonverkeer. Bij Apoth. en Drogisten zonder hoop. De mensch wordt in de bot sing gedreven omdat er een dubbele wereld is en dikwijls is de bewuste wereld immo reel en de onderbewuste religieus. We moe ten het naar binnen gekeerde brengen naar de Aussenwelt en het naar builen gekeerde kind juist tot de Innenwelt brengen. Op religieus gebied speelt het onderbe wuste ook een groote rol. Als we leeren eerlijk te zijn voor God, al les eerlijk uit te spreken ook onze verbor gen afdwalingen dan kemen er geen ver dringingen maar vinden we de rust welke de wereld niet heeft. De onderwijzers heb ben een groote taak, ook in stoornisgevalten de psychiater. Maar de groote Levensver- nieuwer is toch Christus. Daarom met dc kinderen tot Christus. Na de geanimeere discussie op dit referaat werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Wetenschap. EEN BELANGRIJK TAALWETEN SCHAPPELIJK SUCCES. Uit Rome: De taal van de tijdens een der; vele volksverhuizingen in Italië terecht ge komen stam der Etrusken, heeft de taalge leerden reeds geruimen tijd bezig gehouden. Thans is de Italiaansche hoogleeraar Prof. Francesco Pironti er in geslaagd met behulp van een nieuwe met' ide. Je gevonden Etruskische inscripties té ontcijferen. Gerui men tijd heeft men pogingen gedaan het Etruskische alphabet met behulp van hit Grieksche alphabet te reconstrueercn, ech ter zonder resultaat. DE SNELHEID VAN HET LICHT. Uit New-York wordt bericht, dat groote opschudding in wetenschappelijke kringen is gewekt door de inededeeling van resul taten, die de beroemde natuurkundige Mi- cholson nog kort voor zijn dood had ver kregen. Als een der pijlers van de physica geldt, dat de snelheid van het licht constant is. Do proeven van Michelson, die de uiter ste nauwkeurigheid bereiken welke denk baar is. schijnen echter „het geloof aan on ze laatste zekerheid" te ondermijnen. De snolheid van liet licht zou namelijk eenigs- zins mot het tijdstip van de meting veran deren. dus bijv. 's nachts anders zijn dan overdag. Terwijl sommige plivsici meenen, dat men nu de relativiteitstheorie zal moe ten verbeteren, is Einstein van oordeel, dat de grondbeginselen zijner theorie onaange tast blijven en de waargenomen variaties aan een andere oorzaak moeten worden toe geschreven. Welke, kan hij echter nog niet bedenken. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1