Jubileum Dr. W. de Vlugt WOENSDAG 20 DECEMBER 1933 Heden 12Vi jaar Burgemeester van Amsterdam DOOR DE RAAD EN HET GEMEENTEPERSONEEL IS DE JUBILARIS OP SYMPATHIEKE WIJZE GEHULDIGD Dr. W. DE VLUGT Reeds vroeg in den morgen vingen liedr 11 de feestelijkheden aan ter eere van Bur/ e- meester Dr. \Y. de Vlugt, die heden z ,n 12%-jarig jubileum als zoodanig viert. Aantreden polit e. Om S uur was het in de omgeving van liet R.A.I.-gebouw reeds druk. want het po litiekorps begon den dag met een huluiguig van het hoofd der pol Hie. Daartoe werden de politiemannen in zoo groot mogelijk aan tal in het R.A.I.-gebouw opgesteld en voor afgegaan door de muziek der politie mar cheerde de stoet (wjd. ook politieruiters) naar het stadhuis. Onderweg trok de op tocht veel aandacht van het publiek, dat op dit uur de straten vulde. Te kwart over negen aan het Stadhuis gearriveerd, was de ruime binnenplaats al dra geheel gevuld met een groot deel van Amsterdams politiemacht, namens welke de hoofdcommissaris, de heer H. J. V e r s t e e g, den burgemeester toesprak. Buitengewone Raadsvergadering. Do Raadsleden ter Haar (c.h.), de Miran da (s.d.), Romme (r.k.), Carels (v.b.), Woltjer (a.i\), Weiss (midd.), Ketelaar (v.d.) en de Hartogh (onafh.). tezamen vor mende liet z.g. Seniorenconvent (leulers van de Raadsfracties) hadden mét wethou der Abrahams (v.d.) den Burgemeester ver leden week verzocht deze Raadsvergadering te heieggen, aan welk verzoek Dr. dn Vlugt had void?an. Te elf uur werd de Burgemeest er met fcijn echtgennote Mevrouw De Vlugt F 1 c n t r 0 p binnengeleid. Nadat de Burgemeester als voorzitter van den Raad deze bijeenkomst had geopend vroeg de heer J. ter Haar Jr. (c.h.), als oudste Raadslid het woord. Het oudste Raadslid spreekt De burgerij van Amsterdam, zoo sprak hij tot den jubilaris, zal U in den loop van den dag haar sympathie voorzeker op ondubbel zinnige wijze be'u'gen; de Raad heeft er prijs op gesteld, U reeds in den morgen van dezen dag, op de plaats, waar hij onder Uw voorzitterschap zijn werk verricht, de eer ste officieelc gelukwenschen aan te bieden. Ik heb achtereenvolgens onder Uw voor gangers, van Leeuwen, Röell en Teilegen, als raadslid gewerkt, maar geen hunner heeft het tot een 12%-jarig burgemeesterschap ge bracht. Trouwens, wanneer ik de geschied- boeken onzer stad raadpleeg, dan vind ik, dat geen enkele burgemeester sedert 1808 het verder heeft kunnen brenren dan 11 jaar Gij hebt dus den langsten tijd het mooie, doch zware en verantwoordelijke ambt van Burgemeester der hoofdstad uitgeoefend. Geen Uwer voorgangers heeft gedurende zóó vele jaren deze moeilijke taak vervuld; en die vervulling door U \ond plaats vaak on der buitengewoon zorgelijke omstandigheden Inderdaad, veel omvattend, veelzijdig waren Uw werkzaamheden. Kenmerkte de eerste zesjarige periode zich door een tijdperk van bloei, waarin onze stad zich mocht verheugen, en waren ook de eerste jaren der tweede periode van Uw burgemees'erschap nog jaren van voorspoed, helaas kan dit niet gezegd worden van de laatste jaren. De wereldcrisis, die reeds in 1930 inzette en geleidelijk, maar zeker in sterke mate ia hevigheid toenam, heeft ook ons vaderland, ook onze stad, wel zeor zwaar getroffen. Deze jaren hebben buitengewoon veei van Uw geheelen persoon, van al Uw krachten geëischt. In dagen van voorspoed valt het besturen eencr groote stad betrekkelijk licht, in dagen van groo en teruggang op ieder gebed, wordt er van den burgemeester schier het bovcnmenschelijke gevergd. Toch weten wij, dat wij onze belangen aan U, ook in dezen tijd, kunnen toevertrou wen. En daarvoor brengen wij, Raad van Amsterdam, U onzen oprechten dank. Wij spreken de hoop uit, dat gij, Burge meester, spoedig weer andere tijden moogt beleven; tijden, waarin de schepen uit alle deelen der wereld onze haven wederom aan doen, de fabrieken weer de ontslagen arbei ders kunnen opnemen, de handel opnieuw zal kunnen ademhalen. Maar, hoe het ga, wat ook de toekomst be- sclrikke, wij zijn er van over uigd, dat gij met vaste hand aan het roer zult blijven staan, en dat gij niet zult versagen. Geve God U een goede gezondheid, en moge onder Zijn zegen, het KoggeSohip van Amsterdam door de branding weer geraken in een veilige haven. Spr. bood vervolgens, namens den Raad een tweetal etsen van Jan Poortenaar Zijn rede, door de Raadsleden met ap plaus onderstreept werd gevolgd door een toespraak van wethouder Dr. E. J. A b r a- h a m s (v.d.), waarna de Burgemeester in een slotrede voor deze hulde door den Raad zijn dank heeft betuigd. In de Iflilitlezaal. Terwijl de lieer J. Vincent voor de tweede maal het carillon van het Koninklijk Paleis bespeelde (te 8 uur in den morgen was het eerste gedeelte van dit klokkenconcert ten gehoore gebracht) begaven zich vele depu taties van ambtenaren en werklieden van wege de talrijke diensten en bedrijven der Gemeente naar de Militiezaal. Nadat de Burgemeester en zijn echtge- noote te ongeveer kwart over twaalven de zaal betreden en op de voor beiden gereser veerde zetels iiadden plaats genomen, trad uit den breeden kring van ambtenaren en werklieden Mr. Dr. J. H. van Zanten, Directeur van het Bureau van Statistiek der Gemeente, naar voren, die den Burge meester toesprak namens het ruim 20.000 man tellende personeel. De heer van Zanten sprak woorden van gelukwensch tot den oppersten chef, die ons, zeide spr., het voorbeeld geeft van de wijze, waarop men een openbaar lichaam, waarbij men werkzaam is, heeft te dienen. Wij zien in U den man, die, wanneer het noodig is te werken, zich zelf niet ontziet, Het Prinsenhof te Amsterdam, waar de Gemeenteraad zijn vergaderingen houdt FEUILLETON DE SPAANSCHE CAVALIER Door B. WARSTADT (30 Zonder een priester, die zijn biecht kon aanhooren, werd de vermoorde pgeroepen om de gevreesde rekenschap af fe leggen. Chico was dood men behoefde slechts naar het gelaat te zien; dan was er ge»n twijfel aan of alles was voorbij. Lucius legde zoo zacht mogelijk het hcofd, dat aij een paar minuten geleden had opgehev -n, op een kleine verhooging neer en breidde Chico's mantel over zijn armelijk lichaam heen- Daarna stond hij op uit zijn knielend? houding en trad op den ezel toe, die daar stijr en koud ter neder lag. Hij kon het zich niet anders voorstellen of tijdens den strijd met Chico had een kogel van de roovers het lastdier getroffen- Met een zonderling gevoel alsof hij bezig was een doode te berooven, onderzocht hij den last, dien de ezel nog op zijn rug had. Hij trok den zak weg en her kende bij 't heldere licht der maan gemak kelijk genoeg de kist met kosfbaarheden het koperen beslag, het slot, alles kwam overeen met de beschrijving, die hem door Inez was gegeven. „De schat is dus werkelijk in mijn bezit" dacht Lucius; in den aanvang viel het hem moeilijk zich in te denken, dat zijn jacht nog tot goed resultaat had geleid. „Maar de moeilijkheden zijn nog in geenen deele voorbij- De roovers kunnen wel weer terug komen, ze zullen wel niet van plan zijn zulk een rijken buit zoo maar in den steek te laten". Hij zette de kist op den grond en was voorzichtig genoeg eerst zijn pistolen weer te laden, .opdat de rcovers hem niet onge wapend zouden vinden, voor het geval zij weer terug kwamen om de vruchten van het geroofde te vinden. Zijn sterken tegen zin overwinnend keerde hij daarna naar het lijk van Chico terug en stak ook nog het groote mes bij zich, dat in den gordel van den doode zat. Dit mes was niet ge opend en evenmin kleefde er bloed aan; dr roovers hadden den ongelukkige zelfs den tijd niet gelaten zijn wapen te trekken. Voor het geval van een treffen, was Lucius nu tenminste gewapend; maar hoe meer hii over zijn toestand nadacht, des te groo!; moeilijkheden schenen zich voor Imm op tc- doen. Zoo 'n zware kist kan ik niet naai Sevilla dragen; en al had ik de kracht ei toe, hoe zou ik dan kunnen hopen bij nach ongestoord door de stad te komen met zul a een last in mijn arm. Het is zelfs niet mogelijk, dat men mij beschuh'gï diefstal en moord en mij gevangen neem1, want het bloed van den ongelukkigen Ch kleeft aan mijn kleeren" Lucius schrok de gedachte, dat hij op deze wijze in de gevangenis zou kunnen terecht korren, daai het voor herai, den vreemdeling, moeilijk, j; sohier onmogelijk zou wezen, zijn oujchiild :e bewijzen. Hij K(?n geen getuigen bijbren- gpn, maar daarentegen zouden er, naar hij niet zonder reden vreeede, wel aanklagers alle eigen wenschen en belangen op zij zet, dikwijls meer van zijn krachten heeft ge vergd dan eigenlijk wel geoorloofd is, om het gemeentebelang te bevorderen, kortom, een lichtgevend voorbeeld voor ons allen van getrouwheid en plichtsbetrachting. Aan het slot van zijn toespraak deelde de heer van Zanten mede, dat het personeel in dezen moeilijken tijd geen huldeblijk meen de te moeten aanbieden. Alleen werd een krans aangeboden. De receptie Te half drie ving in het Concertgebouw in tegenwoordigheid van talrijke genoodig- den een druk bezochte receptie aan. Eersi tot half vier in besloten kring, daarna was tot half vijf gelegenheid voor deputaties en particulieren tot het complimenteeren van den jubilaris. Binnengeleid onder de orgeltonen vaji „Jozua" \an Hiindel, namen de Burgemees ter en Mevrouw de Vlugt plaats op twee voor het podium geplaatste zetels. Het woord was nu aan den Voorzitter van het Huldigingscomité Mr. Dr. J. A. van Thiel, die den Burgemeester in zeer waardecrende woorden toesprak. Na herinnerd te hebben aan de veelom vattende werkzaamheid \an den jubilaris als wethouder voor Publieke Werken, waar op de benoeming tot Burgemeester bij Kon. Besl. van 14 Juni 1921 volgde, memoreerde spr. de ambtsaanvaarding van den ourge- meester op 20 Juni d.a.v., om daarna onger veer aldus voort te gaan: Hoe groot zijn de veranderingen, die Anv sterdam ondergaan heeft onder Uw burge meesterschap! Het stadsbeeld zelf is, mej vrijwel algeheel behoud van wat historische en aesthetische waarde bezat, geheel \erarj: derd: de eigenlijke binnenstad is vrijwel alleen nog maai- 't centrum van handel en nijverheid, ontwikkeling en ontspanning. De, fabrieks- en opslagterreinnen voor handel, industrie, scheepsbouw en scheepvaart heeft mon zooveel mogelijk buiten de eigenlijke woonwijken gezocht. Stedebouwkundige plannen moesten worden ontworpen en met deze veranderingen in het stedobouwkundig aanzien van de stad ging gepaard een al- geheele reorganisatie van de Politie en de Brandweer. De Politie zag zich vrij plotse ling geplaatst voor het verkeersvraaustuk, dat in een stad zonder grachten wellicht gemakkelijk ware op te lossen, maar in een stad, die geen afstand kon en wilde doen van haar eeuwenoud schoon, bijna onoplos baar werd. Ook de overweldigende toename van het automobiel- en rijwielverkeer maakte het vraagstuk met den dag moei lijker. Als hoofd van de Politie is de zorg voor de openbare orde en veiligheid aan U toe vertrouwd. Met de stadsuitbreiding nam ook de bemoeienis van de politie in omvang toe. Ingesteld werd bovendien het bureau der Zedenpolitie, opdat een strenger toe zicht de ontaarding, welke een gevolg van den oorlog was, zou beteugelen. Aan het Bureau der Kinderpolitie werd verdere uit breiding gegeven. De Brandweer, die toch vóór alles paraat moet blijven, ook voor de buitenwijken en het landelijk deel der ge meente, heeft een geheel nieuw stelsel van snelle alarmeering ontworpen cn haai ma terieel aangepast aan de eischen van den modernen tijd. Aan de diensten en bedrijven der ge meente werden zware eischen gesteld. Am sterdam is een der eerste steden van Euro pa, waar huis- en straatverlichting geheel geëlectrificeerd waren. Het systeem van wa tervoorziening en het stelsel van rioleering ondergingen zeer groote uitbreidingen moderniseeringen. Groote gebouwen verrezen (o. m. het Sta dion) en ten behoeve van het Onderwijs werden tal van scholen in de nieuwe woon wijken gebouwd. Het havengebied onderging groote veran deringen, de petroleum- en de houtnaven werden uitgebreid, de Coenhaven werd ge- araven. De regeering ging er toe over du .iuiswerken in I.ïmuiden uit te breiden, zoo dat ook schepen van zeer groote tonnage Amsterdam konden aan doen, en niet op buitenlandsehe havens aangewezen waren. nieuwe waterverbinding van Amster dam met den Rijn werd door de Staton-Ge- neraal goedgekeurd. Welk een energie, ar beid en doorzettinsgkrarht was voor dit alles noodig! In 1925 bij het 650-jarig bestaan van Am sterdam hebt gij aan de vele buitenland sehe bezoekers een schoone, levendige en levenskrachtige stad kunnen tooncn, aan wier hoofd gij geplaatst waart Aan de periode van na-oorlogsche ople ving kwam hplaas spoedig een einde. De zorgen der overheid werden meer en meer gericht op liet lenigen van crisisnooden. Op de eigen uitgaven der Gemeente moert meer en meer bezuinigd worden. Ondanks deze versobering hebt gij voor de stoffelijke 011 geestelijke belangen der burgerij in de?e moeilijke jaren gewaakt. Met de saneuring van oude stadsgedeelfen, met de bouw van nieuwe markthallen werd een aanvang ge maakt, badhuizen werden gebouwd, zwem inrichtingen door of met steun van de ge meente geopend, het vliegveld Schiphol, liet groote knooppunt van internationale luchtwegen, gemaakt tot een luchthaven van den aliereersten ranc. De verkeersproblemen hieven in 't brand punt der belangstelling staan. Het zieken huiswezen en de verzorging der openbare gezondheid behielden de volle belangstel ling en aandacht van het stadsbestuur. Hoe werkzaam was het aandeel nffet van Bur gemeester en Wethouders in de vestiging van de Fabriek der Ford Motor Cie. ip Am- rterdamsch grondgebied. Amsterdam moge door de crisis gebogen zijn, onder Uw lei ding, Mijnheer de Burgemeester, ;s het geenszins gebroken. Zware offers zullen nog van de geheele burgerij gevergd moeten worden. Maar gij hem het Koggeschip in goede dagen, wan neer het water rustig en de wind gunstig was. bestuurd, thans nu de wateren woelig en de wind tegen is, hebt gij het roer niet uif handen gegeven, wakker zijt gij op Uw post blijven staan: Amsterdam moet voor uit! Gij hebt, besloot spr., de belangen van Amsterdam hehartigd op een wijze, die bo ven ieders lof verheven is. Als Magistraat en als mensch hebt gij U de sympathie en genegenheid der burgerij Uw onpartijdigheid, Uw frissche kijk op toestanden en verhoudingen, Uw welwil- Ipndheid en hulpvaardigheid. Uw slagvaar dige geest. Uw voortvarendheid en do-rtns- tendheid, het zijn alle de trekken van Uw karakter, die U gemaakt hebben tot een zoo gewild en gezien Burgemeester van Am sterdam. Gij zijt als de Burgemeesters uit onze gouden eeuw, een man. die wist te regee- ren, maar die ook naar buiten zich wist te doen gelden, als het belang van de stad zulks meebracht. U, Mevrouw De Vlugt, zijn wij oprecht dankbaar, dat LI gedurende al deze ,nren, zich de opofferingen heeft willen getroosten welke.door het Burgemeesterschap van Uw man,, van U gevergd werden. Aanbieding huldeblijken. Namens de burgerij bood spr. aan een schilderij, voorstellende het portret van den burgemeester, vervaardigd door den kun stenaar Jan Sluijters, alsmede een gedenk boek met oorkonde en duizenden hauteeke- ningen. Me\rouw de Vlugt werd vereerd met een zilveren theeservies. Spr. eindigde met den wensch, dat het den Burgemeester met Gods hulp, nou vele jaren gegeven moge zijn, de Gemeenschap té dienen. Morgen komen wij op de feestelijkheden npg terug. Gemengd Nieuws V BRUTALE INBRAAK. In de woning van het echtpaar IJsakker te Terneuzen is een brutale inbraak ge schied. Toen de bewoners thuiskwamen bleek een bedrag aan contanten van 350 eri een spaarbankboekje van 700, alsmede de geheele garderobe van de vrouw des huizes verdwenen. Merkwaardig is dat de bezittingen van den man onaangeroerd ble vén. Vermoedelijk heeft men hier met een wraakneming te doen. De woning ligt dichi bij het politiebureau. Vermoed wordt, dat de kleeren van de vrouw op een wagen ge laden zijn. DOODELLTKE VAL In het voormalige gebouw van de Provin ciale Griffie ';e Haarlem, dat verbouwd wordt te; huisvesting van het kantongerecht, is de c'istrictsbouwkundige van den Rijksgebouwen dienst te Haarlem, ir. L. de Vries, door den nog open liggenden vloer van de tweede ver dieping gevallen en op de eerste verdieping terechtgekomen. RUBRIEK DONDERDAG 21 DECEMBER HUIZEN 1875 M. (NED. CHR. RADIO VEREENIGING) 10.00 v.m. N.CR.V.-klok. 10.00—10.15 v.m. (jramoioonmuzlek. Liede ren van Joh. de Heer, met begeleiding van harmonium, piano en viool. 10.15—10.45 v.m. Morgendienst, te leiden door Ds. C. F. Westcrmann. Hcrst. Evang. Luth. predikant, te Amsterdam. 10.4511.00 v.m. „Leger des Heils-muziek". 2.00— 3.00 n.m. Crusus fraaie handwerken, te geven door mej. G. Abllj, leerares Gooi- sche Industrie- en Hu.shoudschool, te Hil- 3.00 "nm. N.C.R.V.-klok. 3.00—3.30 n.m. Gramofconplatenconcert. 3.30—4 00 n.m. Verzorging van den zender. 4.00 n.m. N.C.R.V.-klok. 4.00—5.00 n.m. Bijbellezing door Ds. G J. van Paassen. Ned. Herv. predikant te Haar lem. Zang: J. H. Smit Duyzcntkunst. bari ton. Orgelbegeleiding: H. Smit Duyzcnt kunst. Gezongen wordt: Psalm 98 1. 2. Psalm 118 :7. Gezang 229 7. Schriftlezing: 1 Johannes 1. Onderwerp: Een oud Chris telijk lied (1 Tim. 3 16). 5.00— 5.30 n.m. Cursus handenarbeid voor onze jeugd, door den heer H. J. Steinvoort, te Hilversum: „Een Kerstlantaarntje 5.307.0C n.m. Concert door het .Hol landse!, Harpwartet'Phia Berghout, harp. Corry Rietveld, viool. Henk Berghout, ceilo. Abr. Martyn, orgel. 7.00 n.m. N.C.R V.-klok, 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15 n.m Tijdsein. 7.15—7.30 n.m. Spreker: de heer P. van Rees, Burgemeester van Papendrecht, Hoofd bestuurslid Ned. Militaire Bond: „Onze Mi litaire Tehuizen". 7.308.00 n.m. Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door den heer Corn. A. Crayé. journalist, te 's-Gravenhage. 8.00—9.00 n.m. Een uurtje veel gevraagde gramofoonmuziek. o.a.: Don Kozakkenkoor, Jo Vincent. 9.00—9 30 Ouderuurtje. .Onbegrepen kinde ren". door den hr - L. W. J. v. Hasselt, Hoofd eener Chr ol te Hilversum. 9.3010.30 n.m. C. r door de Chr. Ora- toruimvereen ging. Utrecht. Dir.: Anth. v. d. Horst Inleiding: Va'er Unser. M. Pra- torius. (1571-1621). la. Es ist ein Reis entsprungen. M. Pratorlus. b. Wir danken Dir. Herr Jesu Christ. Michael Pratorius. c. Ehre sei Gott in der Höhe Felix Men- delsshon Bartholdy. 1809—1847). (Voor dubbel koor). 10.30—10 40 n.m. Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas te Amsterdam. 10.4010.3C n.m. Gramoföonplatenconcert. 11.15 n.m.Tijdseln. HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8.00—9.15 MorgenconcerL 11.0011.30 Gramofoonmuzlek. 11-30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12 00 Tljdseip. 1201 12.15 n.m. Politieberichten. 12.152 00 n.m. Lunchconcert door het orkest oi.lv. Marinus van 't Woud. HILVERSUM 296.1 M. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein. 8.01 10.00 Gramofoonmuziek. J8.15 Pre- cisie-tijdsein) 10.00 Tijdsein. 10.0110.15 Morgenwijding. Lezen: Gala ten 4 17. Zingen: Psalm 95 1 en 3. Gezang 270 5 en 4. 10.15—10 30 Gramofoonmuziek. 11.30—11.00 Solistenccncert. An hon Klum- per. piano. Eduard Biele, cello. A. d vleugel: Egbert Veen. 1100—11.30 Causerie door J. K. Budde: „Decoratieve planten bij het Kerstfeest". 11.3C -12.00 Voortzetting aolistenconcert. 12 00 Tijdsein. 12.01—2.15 n.m. Lunchconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. 12 45—1.00 n.m. Intermezzo: Het Odoard'-ensemble. I.45—1.55 n.m. flet ensemble Odoardi. 2.15-2.45 n.m. Halfuur -oor de vrouw (na mens de Ned. Vereen, van Huisvrouwen). Mevr. J. Riemens—Reurslag spreekt over: „N euwe Kinderlitteratuur'. 2.453 00 n.m. Rus'poos voor het verzor gen van den zender. 3 00—3.45 n.m. Vervolg-knipcursus door Mevr. Igp de Leeuw van Rees. 9e les. (3.15 n.m Precisie-tijdsein). 3.45—4 (X) n Gramofoonmuziek. 4.00—4 30 n.m. Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30—5.00 n.m. Gramofoonmuziek. 5.00— 5.30 n.m Halfuur voo- grootere kinde ren door Mevr. Antoinette van Dijk. L Radiotooneel. „D -erloren melodie", een sprooVjesmel. II. G<,'i-G>-e""-hen voor jarige lu:stervinkjes (boven 8 jaar). 5.30—6.30 n.m. Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 630—7.00 n.m. Sportpraatje door H Ho!- 7 00—7.30 n.m. Omroeporkest: (7.15 n.m. Precisie-'ildsein). 7.30—8.00 n.m. Engelsche les voor begin ners door Fred Fry. 9e les. 8.00 Tijdsein. 8.018.05 n.m. Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.05—8.15 n.m. Gramofoonmuziek. 8.15—10.30 n.m. Aansluiting met het Con certgebouw te Amsterdam. Abonnementscon cert door bet Concertgebouworkest o.l v. Pierre Monteux. Soliste: Erna Rubinstein, viool 10 301100 n.m. Gramofoonmuziek. II.00—11.10 n.m. Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11.10—1700 n.m Aansluit'no met Carlton- ho'el te A'dam Dansmuziek door oskest. 12.00 Tijdsein. Sluiting. DETTTSCHLANDSENDER 1635 M. 6 20. n.m. Kerstconcert: „Stunde der Na tion M m.v. Erna Berger, sopraan W. Ladwig tenor. F. Drissen. bariton. Kamer koor en Kamer-orkest, o.l.v. Hans Georg Göerner. LONDEN REG. 355.9 M. 8-20 „The three musketiers". Deel II. „My- lady", luisterspel naar den roman van Du- MIDLAND REGIONAL 398.9 M. 1.35 n.m. Kerkdienst. vïüNCHEN 533 M. BRESLAU 325 M 8.40 n.m. „Elne Faust-Symphonie", naar Goethe, met muziek van Liszt. KALUNDBORG 1154 M. 9.40—10.25 n.m. Spaansche muziek. WEENEN 517.2 M. 6.25 n.m. Kerstmis in Oost-Tïrol. m.m.v. so listen en leden van de Deutsche Volksge- sangverem te Weenen. Mc; een gebroken rib en een ernstige rug- wervelkwetsuur is hy naar het Diaconessen- huis overgebracht, waar hy zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. DIAMANTMAKELAAR VOORTVLUCHTIG De 40-jarige diamantmakelaar B. wonende te Naarden is voortvluchtig met meer dan een ton aan diamanten. Vermoed wordt, dat hy is uitgeweken naar België. De Justitie heeft in de woning, d'e sinds eenige dagen verlaten is, een onderzoek ingesteld. De benadeelde moet de diamantair N. uit de Sarphatistraat te Amsterdam zyn. WONDERBAAR GERED. Te Venlo reed een taxi door een afge sloten spoorweg-overweg juist op hef mo ment dat een trein naderde. De slagboom die middendoor was gebroken vormde voor de auto een heletsel zoodat deze niet tol op de rails doorreed. Rakelings snelde de trein langs de vernielde auto. De chauf feur kwam met den schrik vrij. Daar de voorruiten van de auto door de vorst be slagen waren, had de chauffeur niet gezien dat de boomen van den overweg waren neergelaten. HET MISDRIJF NABIJ DE SMEETLANDSCHE DIJK RECONSTRUCTIE VAN HET GEBEURDE. Men meldt ons uit Rotterdam; Maandagmiddag is uit Aken hier ter stede gearriveerd Dr. Seheinsche, inspecteur van den Crimineelen Dienst te Aken, in verhand met de arrestatie van Joh. R., die verdacht wordt van het misdrijf nabij de Smeetland- schedijk in April j.l, over welks ophelde ring wij gister reeds uitvoerig meldden. Gistermorgen heeft op de plaats waar het misdrijf is gepleegd een reconstructie van het gebeurde plaats gevonden. Daarbij wa ren tegenwoordig de Commissaris van Po litie in de 5e Afdeeling, de heer J. A. Kok. Dr. Scheinsche, de heer J. V. Tas, chef van den Dactyloscopischen Dienst hier ter stede en rechercheur Biesheuvel. Na afloop van het onderzoek is Dr. Steinsche weer naar Aken vertrokken. Den verdachte, die in Duitschland zal terecht staan, zal vermoe delijk moord ten laste worden gelegd. Van het verdere verloop van het onderzoek zal dit afhangen. en bevooroordeelde rechters renoeg te vin den zijn- Het gevolg van dit overleg was, dat h' besloot den schat te begraven, daar deze niet kon worden meegenomen. Direct werd gezocht naar een geschikte plaats, waai de kist goed verstopt kon worden. Dicht bij dc plaats, waar de moord wos geschied, mocht het niet ziin, want dan hadden de .oovers, zoodra zij zich van hun eersten schrik had den hersteld, te gemakkelijk spel om den schat terug te vinden; ook moest zulk een plaats niet te moeilijk terug te vinden zijn. De jonge Engelschman zocht een heele poos voor hij met zijn eigen maatregelen tevreden was. Ten laatste koos hij een plaats tan dun zoom van het woud, waar in den hardon grond een hol v/as, dat er uitzag al? het hol van een wild dier. Een palm, die er naast stond en die boven de andere uitstak, vorm de een natuurlijk herkenningsteeken. Met het mes, dat hij zich had toegeëigend, begon hij het gat grooter te maken, opdat het voldoende ruimte zou bieden om de kist te bergen. Zijn anders zoo sterke zenuwen moesten in dezen nacht geleden hebben, want nooit te voren scheen de arbeid hem zoo lang zaam te zijn gegaan, nog nooit was hij door het minste geluid zoo geschrokken. Dikwijls onderbrak hij den arbeid, als dc wind door de takken ruischte of als het droge loov ritselde en hij was er bijna van overtuigd voetstappen te hebben gehoord- Onophoude lijk dacht hij, dat hij /an achteren zoo worden overvallen, terwijl hij met ziin arbeid bezig was. „Ik schaam mij werkelijk over mijn zwak heid. Waar is nu de zoo hoog geprezen moed der Engelschen? Ik beef als een jong meisje", mompelde Lucius, terwijl hij wel voor den twintigsten keer hel hoofd om wendde om te zien of zijn vijanden hen niet jn den rug wilden aanvallen. „Hei is mo°i- lijker in de stille uren van den nacht voort durend op het gevaar te wachten als het brein vervuld is van een mooroooneel als ik zooeven heb meegemaakt, dan wantnui ge op klaarlichten dag welk an-.Ier gevaar ook ware tegen getreden. Ziedaoi. eindelijk is mijn werk klaar' riep Lepine uit, terwrl hij het gat weer dicht maakte en daarine 1- de kist zeker had geborgen. „Nu zijn Aha la's juweelen en kostbaarheden ui veiligheid en het eenige dat nog te doen is, is weer naar de. stad te gaan." Ten laatste kwam Lucius bij een watei, welks rustige stroom door het .cliijnsel i >1 maan zwak beschenen werd Hii wist zeker, dat hij niet over een beek was gegaan 'ij dens het vervolgen der d'even »n dus was hij verdwaald geraakt Maar or.ze mop.ic wandelaar was intusschen blijde, dat hij aan deze beek zijn dorst kon lesschnn en niut het water wiesch hij .ich zoo zorgvuldig mogelijk. „Het dient nergens toe, nog verder te loopen, voordat het dag wordt het zon licht mij den weg kan wijzeusprak d. jongeling bij zichzelf. ,1 k zal hier maar gaan liggen en proheeren te -napen. Het kan toch niet gevaarlijk zijn een narM onder den open hemel door te brengen, te meer waar het klimaat en de he dere lu kt er zirh wel toe leenen." Voordat Lucius zich echter te slapen legd» bad hij in kinderlijke eenvoudiyhe'd het gebed, dat hij aan de knieën zijner moeder had geleerd en ten laatste dankte hij zijn hemelschen Vader van narte voor de re scherming in het groote gevaar en voor d-m goeden afloop van het gevaarlijke avontuur Bij Alcala had de religie op geheel ver schillende wijze invloed op de ziel. Lucivs was niet zoo heftig van temperament er bezat niet het vuur, dat slechts onder een dunnen sluier verborgen in den onder zui delijken hemel geboren Spanjaard gloeide. Alcala's vroomheid was heelemaal die van de eerste liefde. Zoo hij Roomsch ge bleven was, nadat eenmaal zi;n dieps;» wezen voor de religie was ontgloeid, dan was hij zeker missionaris of monnik ze worden- Alcala's liefde voor rijr. Heiland was gelijk aan die van een heerlij «en stroom die van de sneeuwstreken naar beneden vloeit, die over elke hindernis heengaat. Lucius' godvreezendheid was een kleine, maar diepe stroom, die eeds in zijn kinds heid vloeide, zoodat zelfs zijn moeder niet kon zeggen, wanneer zij voor het eerst aai den dag was getreden. Lucius zou er roet mee begonnen zijn, zooals Alcala, dat hij in een ziekenkamer een toespraak hield of in een gevangenis predikte, evenmin als hij, zona Is Alcala, voor zijn hekecring den dood in de arena z.ou hebber, gezoch' - oor een overspannen eergevoel. De een was een F.neelschman en de ander een Spanjaard »n hii elk van hen trad in zijn Christendom het nationaal karakter aan den dag Maar hoi den gaven zirh met lichaam en /iel aan hun Heiland over en wilden Hem ter eere leven ia. heiden zonden als het moest gaarne voo" Hem in den dood zijn gegaan. HOOFDSTUK XXVII De aardbeving. Alcala in zijn afschuv.elijken keiker had met recht Lucius kunnen benijden, die daar op den blooten grond lag cn den reinen frisscheu wind over zijn hoofd liet w-aien. i'pikens weer ontwaakte de gevangene met een gevoel alsof hij zou stikktn. het was hem duidelijk, dal zijn krachten wel niet lang meer toereikend /ouden zijn. „Misschien komt er op den een of anderen dug een bode, die mij onverhoopte redding brengt- Intusschen moet ik maar gedold 1 ebben, mijn Vader in den hemel laat t.et a les tot mijn welzijn gaschiedei.'Geru-t- g 'steld door dergelijke gedachten kon de ctvaliei weer insluimeren. He was g< "l, dHt hij tenminste een paar uui kon slaprn; vjant de volgende dag zou de moeilijkje dbg zijns levens worden. Er is wel eens gezegd: ..Gelukkig het volk dat geen geschiedenis heeft." Dit ..chijnt wit 1 aastig geoordeeld te ziin, van onzen kunt /ouden wij juist het tegendeel voor waar '•villen houden. In het ongelukkige Spanje is gedurende 'angen tijd telkens.de oen of an It re hefti-:<ï revolntpinnaire woeling voorgekomen, tie zelfs de meest hechte grondslagen nnii.-r wierp en de hoogste toppen' in ien afgrond stortte, een algemeene omverwerping. lie het goede en het slechte terzelfde) tijd ver nietigde. Ongestoorde vrede en geluk !s in Span ie niet eerder te verwachte» dan wan neer Gods Woord de leidster wo»f1t. zoowel voor de regeerende heeren als voor het volk. Wordt veivolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8