De pleidooien te Leipzig Morgen heb ik weer koorts BINNENLAND. ZATERDAG 16 DECEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 SCHERPZINNIG BETOOG VAN DR SEUFFERT OVER VAN DER LUBBE Hij pleit tevens voor Torgler Sl»t van Dr. Teicherts pleidooi. De% verdediger der Bulgaren Dr. Teichert heeft gisteren zijn pleidooi voltooid. Hij ging inzonderheid de getuigenverkla ringen tegen Popof na. Vooral de verkla ring van getuige Kaempfer acht hij on waar. Kaempfer heeft slechts aangifte ge daan om zelf aan bepaalde verdenkingen te ontkomeny en zijn Duitsche partijgenooten niet te moeten verraden. Vanzelfsprekend hebben zoowel Duitsche als buitenlandsche communisten bij Kaempfer vertoefd, docli Popof nooit. Hetzelfde geldt voor de verkla ringen van Kaempfers vrouw. Dr. Teichert besloot zijn pleidooi met de woorden: „Naar mijn overtuiging zijn de Bulgaren niet in de Rijksdag geweest. Ook een bewijs voor de medeplichtigheid der Bulgaren aan de te bestraffen daad is niet geleverd. Daaruit concludeer ik tot liet voor stel in overeenstemming met bel voorstel van den procureur-generaal: vrijspraak van de beklaagden Dimitrof, Popof en Tanef a an de beschuldiging van brandstichting in het Rijksdoggebouw en daardoor gepleegd hoogverraad". HET MOOIE PLEIDOOI VAN VAN DER LUBBE'S VERDEDIGER. Na de korte pauze houdt Van der Lubbes verdediger, Dr. Seuffert, zijn met spanning tegemoetgezien pleidooi: „Hooge rechters van het Rijksgerecht. Mij ïs van ambtswege de taak opgedragen, den beklaagde Van der Lubbe, den brandstich ter van den Rijksdag, te verdedigen. Dezc- officieele opdracht verplicht den advocaat naar zijn eer en geweten alles te doen wat hij ook in geval van een persoonlijke op dracht zou moeten doen. Ik heb reeds bij het begin van het proces moeten mededee- len, dat beklaagde Van der Lubbe mij elke inlichting en elk gesprek geweigerd heeft en tot mijn leedwezen is dit cok zoo geble ven. Ik moet mij dus op grond van de mon delinge proces-besprekingen een oordeel yormen. Het geestelijk vaderschap van de daad. De geestelijke initiatiefnemers tot de on gehoorde daad van de brandstichting zijn gevonden in de communistische partij, haar leiders, sprekers en agitators van eiken rang. Het Duitsche volk dankt minister president Goering, dat hij met zijn groote kracht dit gevaar heeft overwonnen. Voor mij is het een onverdragelijk denkbeeld, dat Duitsche arbeiders de bevelen voor hun op treden in den Duitschen staat uit Moskou zouden kunnen krijgen. Van der LubbCs beweegredenen. Doch voor Van der Lubbe dienen schuld 'en straf volgens de geldende wetten te wor den bepaald. Ik ga er van uit dat het be sluit van Van der Lubbe om drie gebouwen in brand te steken op zijn vroegst is ont staan op 22 Februari te Neuköln toen hij het gesprek voor het bureau voor maat- schappelijken steun aanhoorde. Het besluit is geboren des Maandags op weg van Hen- ningsdorf naar Berlijn. Deze mededeeling .van Van der Lubbe acht ik geloofwaardig. De beschuldiging van hoogverraad steunt a-oor een groot deel op vroegere uitlatingen van Van der Lubbe, maar de beteekenis of liever het gebrek aan beteekenis van zulke uitlatingen kan men eerst doorzien, als men da levensgeschiedenis van v. d. Lubbe kent en- zich uit de levensgeschiedenis een beeld vormt van zijn karakter. Op grond van een geslaagde karakterteekening komt dr. Seuf- feurt tot de conclusie, dat de grondsla gen van het karakter van v. d. Lubbe, die nooit het gezag des vaders heeft gekend, die ook als kind nooit eens gezindheid heeft aanschouwd, de volgende zijn: demonstratie en protest. De anderen moesten weten, dat hij, v. d. Lubbe, niet tevreden is. Zijn protest heeft steeds een tweeledig doel. In de eerste plaats moet daardoor worden gedemon streerd tegen een toestand, waarover hij on tevreden is. Maar nog veel meer dan die toestand zelf irriteert v. d. Lubbe. dat het zoo heel weinig beteekenis heeft, dat hij ergens ontevreden mee ls, dat er geen noti tie van 'wordt genomen, en door zijn demon straties wil hij vooral daartegen pro testeeren. Door zijn pruttelgecst komt hij onwillekeurig in aanraking met revolutio naire richtingen, met communisten, maai bij wordt geenszins een communist in den zin van een man, die met de middelen dei- communistische partij den staat omver wil werpen. Hij is datgene wat men omstreeks 1890 een anarchist zou hebben genoemd en al zijn geklets is niets anders clan een na praten van frases, die liij heeft opgevan- fiGSpr- schetst dan hoe bij lieden als van der Lubbe, indien zij eenmaal hebben be sloten op een bepaalde wijze aan hun pro test, hun protest tegen hun eigen onbedui dendheid vooral, uiting te geven, geheel van deze daad zijn vervuld en aan de ge volgen nauwelijks denken; tenzij dan öan de gevolgen, voor zoover die geschikt zijn de aandacht te vestigen op hun eigen persoon en derzelver onte vredenheid. Geheel in overeenstemming daarmede is zijn klacht geweest over den langen duur der verhandeling; dat was een pro test daartegen, dat niet voldoen de moer uitkwam, dat hij de h of dp ers,oon was. r, Medeplichtigheid onbewezen. Dat van der Lubbe voor de brandstichting reeds in den Rijksdag is geweest, is geheel onbewezen. Evenmin is bewezen dat hij medeplichtigen heeft gehad. Heeft hij deze medeplichtigen gehad, dan kan men hem ook niet in verbinding brengen met com munistische oproerplanncn. Zou het wel een of meer medeplichtigen hebben gehad, dan behoeven dat nog geen communisten 'e zijn geweest. Het kunnen even goed cehikge- zlnden geweest zijn. Torgler komt als medeplich tige in het geheel niet in aan merking. Hj| is een man, die zijn ziel cri zaligheid had verpand aan het parlementa risme, voor wicn vergaderen en leiding van commissies zijn lust enlevenwas. Op die manier wilde Torg- Ier het lot. der arbeiders verbeteren, in zijn mentaliteit was de brandstichting in don Rijksdag waanzinnig. Koenen zat, dat is bewezen, gedurende den tijd, dat vo Igcns het O.M. en de deskundigen de brand werd geprepareerd, met mevrouw Bchme te keu- yelen. Het feit, dat hij voordien buiten den Aanvaardt men de theorie van het O.M. en neemt men anu dat v. d. Lubbe wel me deplichtigen had, die de groote zaal in brand gestoken hebben, dan is v. d. Lubbe maar een klein brandsticlitertje, een onbe duidend medewerker. De verdediger tracht dan uitvoerig aan te toonen dat de hypothese van dr. Schatz nog niet tot de conclusie behoeft te leiden, dal er medeplichtigen waren, en twijfelt op ver schillende gronden aan de juistheid der hypothese. Geen hoogverraad Opdat er hoogverraad in het spel zij, moeten 2 voorwaarden zijn vervuld: 1. Er moet een handeling zijn begaan, elke onmiddellijk tot uitdrukking breng' at een gewelddadige verandering van de Grondwet is ondernomen. Dat is echter nog niet genoeg. Boven dien moet vaststaan dat de dader door zijn handeling voor had om onmiddellijk (en niet middellijk) zulk een gewelddadige ver andering van de Grondwet te bewerkstel ligen. Uit de getuigenverhooren blijkt echter dat er op dat oogenblik niemand aan zoon ge- elddadige verandering dacht, allerminst de arbeiders in Wedding, die Jagen te sla pen. Bovendien is niemand op hot idee ge komen dat de brand in den Rijksdag een signaal zou zijn. Dat is alles achteraf ge construeerd. kan op zijn hoogst sprak'; van middellijke voorberei ding van een gewelddadige verandering van de staatsorde. Daarop staat echter geen lc- enslange gevangenschap en hethofkan lenbeklaagde dus alleen tot een lange gevangenisstraf veroor- eelen. In zijn pleidooi, dat eindigde met het ver zoek aan het hof om Van der Lubbe tot een aanzienlijke tijdelijke tuchthuisstraf Ie ver- oordeelen, stelde en beantwoordde Dr. Seuf fert ook de rechtsvraag, of van der Lubbe wel ter dood veroordeeld kan worden. Het desbetreffende gedeelte van het ver slag luidt aldus: Mocht bet gerechtshof toch In tegenstel ling met zijn zienswijze tot een vcroordee- ling wegens hoogverraad komen, dan zou inderdaad de doodstraf op grond van artikel 307 II van toepassing zijn. De rechtsvraag of van der Lubbe tot de vaardere straf kan worden veroordeeld, die eerst na zijn daad door de rijksregeering wettelijk is vastgesteld, beantwoordde dr. Seuffert na uitvoerige juridische uiteenzet tingen bevestigend. In II van het strafwetboek wordt wells- aar het niet slechts in Duitschland, maar in heel Europa sedert de Fransche revolutie bestaande juridische beginsel neergelegd, dat op een vergrijp tegen de wet slechts die straf kan worden toegepast, waarmede ten tijde van het plegen van de daad in de wet gedreigd werd. Maar de op regelmatige wijze tot stand gekomen rijkswet van 24 Maart 1933 heeft deze bepaling volkomen rechtmatig opgeheven. Volgens artikel 5 van de verordening tot bescherming van volk en staat kan echter de doodstraf in verband met artikel 3G7 van het strafwetboek alleen dan worden uitge sproken, als er op de daad levenslang tucht huis staat. Dit moet echter door pleiter ont kend worden. Al heeft de daad nog zooveel nadeel aangericht, zij heeft, dank zij do na tionale regcering, het bestaan van het Duitsche rijk nooit ernstig in gevaar gebracht. Dr. Ssuffcrt besloot daarop zijn pleidooi met het reeds gemelde verzoek. BENESJ TE PARIJS EET DOEL VAN ZIJN BEZOEK. De Tjecho-Slowaaksche Minister van Bui tenlandsche Zaken Benesj is te Parijs aan gekomen, waar hij eenige dagen zal blijven tot hot voeren van besprekingen met de Fransche regeering. In den trein gaf hij een kort interview aan een verslaggever van de „Intransigant". waarin hij o.a. verklaarde, dat Frankrijk door de tot hem gerichte uitnoodiging uiting geeft aan den wensch, zijn vrienden en bondgepooten op de hoogte te houden van de internationale onderhandelingen. Tsje- cho-Slowakije weet. dat hei op Frankrijk kan rekenen en Frankrijk kun zeker zijn van de trouwe vriendschap van Tsjecho- Slowakije bij alle gelegenheden. Benesj' reis diendp ertoe, officieel de uitstekende en oprechte betrekkingen tusschen de Kleine Entente en Frankrijk te bevestigen. Het doel van de reis was bovendien de wederzijdsche informatie over de groote plannen, die mo menteel op den voorgrond der belangstel ling staan. Hij zou de Fransche regeering zijn standpunt en dat der Kleine Entente uiteenzetten en de meening van den Fran- schen Minister van Buitenlandsche Zaken vernemen. Benesj c mede over zijn onderhoud Tusschen hem en zijn Roemeenschen col lega bestond volkomen overeenstemming Het geheele Tsjecho-Slowaaksche volk stond achter hem en de politiek zijner regeering en Benesj verheugde zich, dit in Parijs te kunnen mededeelen. Bij de besprekingen tusschen Benesj en de Fransche staatslieden zal een der belang rijkste kwesties, die der ontwapening, pas aan de orde kunnen komen, zoodra Lord Tyrrell het standpunt der Britsche regee ring aan den Quai d' Ossay zal hebhen be kend gemaakt Het bezoek van Lord Tyrrell heeft men evenwel moeten uitstellen iti verband met een lichte ongesteldheid van den ambassadeur. Bovendien heeft de re geering te Londen nog geen definitief be sluit genomen. Sir John Simon gaat a.s. Dinsdag vla Parijs naar Italië. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir F.ric Phipps, is op verzoek van zijn regc ring naar Londen overgekomen voor over leg en beraadslaging over de kwestie der Ontwapening. Hii is gistermiddag aangek, men en heeft zich naar het ministerie van Buitenlandsrhe Zaken begeven, waar hij een langdurige bespreking met Sir John Simon heeft gehad. TELEURSTELLING OVERTOLLIG HAAR -w EEN LAGERHUIS-ZITTING VAN 23 UUR Het Engelsche Lagerhuis heeft gister, na zes uren discussie de financiecle resolutie betreffende de werkloosheid met 184 tegen 35 stemmen aangenomen. De lagerhuisleden gingen daarna om half een, na een zitting, die bijna 23 uur onafgebroken had ge duurd, lachend uiteen, nadat de regeering had gezegd, dat ze niet wilde aandringen op onmiddellijke behandeling van de andere agenda-punten. Maandag komt het Lager huis weer bijeen. HET MONSTER VAN LOCH NESS Een groot circus-ondernemer uit Glasgow heeft 20.000 uitgeloofd voor dengeen, die hem het monsterdier uit Loch Ness levend handen zal spelen. Aan den prijs zijn echter de voorwaarden verbonden, dat het dier tenminste 20 voet (ong. 6 meter) lang moet zijn .tenmins'e 1000 Eng. ponden moet wegen en tot oen onbekende, of althans uit gestorven geachte diersoort moot belmoren. DE CORPORATIES IN ITALIË Voorkoming van super-indostriallsatit en moordende concurrentie Uit Rome: De economische commissie voor nieuwe industrieele vestigingen, een orgaan, dat karakterist ek is voor het corporatieve stelsel, dat ten doel heeft super-indus- trialiseering en moordende concurrentie te komen en de productie in overeenstem ming te brengen met de natonale behoef ten 'heeft dertig aanvragen voor nieuwe ves- ..„ingen of uitbreiding van zaken onder zocht. De commissie heeft in zeventien ge- allen gunstig advies verleend, in zes ge- allen afwijzend beschikt cn in de zeven overige gevallen een nader onderzoek gelast DUITSCH-IERSCHE HANDELS- ONDERHANDELINGEN De eenigen tijd geleden in overweging ge nomen besprekingen tusschen de Ierscho en de Duitsche. regeering inzake de uitbreiding van het handelsverkeer tusschen de be de landen zijn te Berlijn aangevangen. De eerste ziting diende ter bespreking van al- gemeene kwesties. Deboetsji, de Japansche ambassadeur t2 Washington, is te Tokio teruggekeerd aan boord van de A^amamaroe. In een inter view met persvertegenwoordigers verklaarde hij niet meer op zijn post te Washington te zullen terugkeeren. Volgens de bladen is Hirosji Saito, de huidig egezant van Japan in Den Haag, be noemd tot opvolger van Denoetsjl, die zelf heeft verklaard dat Saito een goed opvolger van hem zou zijn. De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken evenwel heeft verklaard dat in de kwestie der opvolging nog niet is voorzien. s:eiük3 door onkundlgre I •dkoope p CIVIBRU. Ke«llpl. door lolcmldde Verlaagd tarief. Vele aar pukkels DE WINTER IN HET BUITENLAND Het vaste ijs op den Rijn strekt zich al uit van de Loreleij tot boven O'oervvcsel. Alle verkeer te water is gestaakt. De Moezel is over 100 K.M. lengte dicht gevroren. Op vele plaatsen steekt men de rivier reeds over. Ook Neckar, Main en Lahn liggen totaal dicht. In de bosschen van den Humsruck lijdt het wild honger, doordat de sneeuw hard- bevroren is. Het voedsel, dat door eenige jachtpachters wordt afgestaan, is lang niet voldoende om het wild in het leven te hou den. Vooral het rood wild heeft in deze omstandigheden iedere vrees voor de men- schcn vcrlo.cn. U t verschillende plaatsen den Hunsrueck en hier en daar in het Westcrwald wordt gemeld, dat talrijke reeën zich tot in de dorpen wagen. In een der dorpen zijn 15 wilde zwijnen binnen gedrongen op hot erf van een boer, waar zij het kippenvoeder opvraten. Niet zelden ziet men geheele kudden herten in de tuinen, die daar de laatste hardbevroren groenten opeten. Te Parijs heeft het voor het eerst in dit jaar zwaar gesneeuwd. De Seine is over groo afstanden dichtgevroren In Venet en Triest, zitten de schepen vast in het ijs. Op de Adriatische Zee is de scheepvaart gestaakt. Te Charbin (Mandsjoerije) zijn zeven werk loozen doodgevroren toen zij den nacht op straat doorbrachten. Verscheiden andere dakloozen zijn met bevroren ledematen in het ziekenhuis opgenomen. _Tlen dooden vijftig gewonden Te Poznan (Polen) reed gistermorgen personentrein door een onveilig signaal kwam dientengevolge in botsing met Rtilstaanden trein. Van dezen laatstcn tro'n werden 3 wagons geheel vernield en van de 10 meter hooge spoordijk geworpen. Tien personen werden gedood en 50 ernstig ge wond. De slachtoffers zijn voor een groot dpel schoolkinderen. Op de plaats van het ongeluk speelden zich hartverscheurende tooncelcn af. Zoo dra voldoende reddingspersoneel en hulp materiaal aanwezig was, werd met het op- ru'men begonnen. De wagons moesten uit elkaar gehakt worden en vele ongelukkige inzittenden moesten worden uitgezaagd. Van, de 50 gewonden zijn 20 er zoo ernstig aan toe, dat men voor hun leven vreest. De toe stand der gewonden was door de strenge vorst nog hachelijker dan hij toch reeds zou zijn geweest. Een dicht bij de plaats van het ongeval staand huis bood niet vol doende ruimte om alle slachtoffers te kun nen bergen. Slechts geleidelijk kondon de slachtoffers met behulp van ambulance- en militaire vrachtauto's naar de stad gevoerd. DUITSCHE BLADEN IN OOSTENRIJK VERBODEN De Oostenrijksche bondskanselarij heeft weder een groot aantal Duitsche bladen, o.a den „Voclkischer Beobachter", den „Angriff" cn de „Berliner Boersenzeitung", tot en met 12 Dec. 1934 verboden. Naar uit Montgomery in Alabama wordt gemeld, heeft het Hooggerechtshof van dien taat negen doodvonn ssen tegen acht man* ïen en een vrouw bekrachtigd. Alle veroor deelden zullen worden terechtgesteld op 9 Februari 1934. Dan zal de grootste massa executie door de electrische stoel plaats inden, die in de Vereenigde Staten ooit js voorgekomen. DRAMA IN ENGELAND Uit Londen: Dr. Herman Bakker, een 44-jarige Nederlander en Mrs. Florence Wil son, de 42-Jarige pens'onhoudster van „Sun- nyhurst" te Farnham (graafschap Surrey), zijn in hun huis doodgeschoten aangetrof fen. Iris Wilson, de 19-jarige dochter van de pensionhoudster is gedood door slagen met den kolf van een jachtgeweer, dat bij het lijk van Bakker is gevonden. In zijn zakken heeft men twee br even gevonden, welke gericht zijn aan den „coroner". Bakker noemde zich agent van elitemaat schappijen, doch hij is gedurende 14 dagen niet te Farnham gezien. Hoewel hij op zeer vriendschappelijken voet stond met de Wil sons ,was er toch dikwijls ruz'e. Men zeg! dat de gedragingen van de jonge Iris zijn jaloezie hebben opgewekt. Bakker is afkom stig uit Zeist. In 1928 kwam hij voor de eerste maal in Engeland. Hij oefende geen geneeskund ge praktijk uit en woonde on geveer 12 maanden te Farnham. Volgens de buren was Bakker geengagcerd met Mrs. Wilson. Zij hadden nog al vaak ruzie en de vrouw heeft dikwijls gezegd, dat zij van hem weg wilde gaan. Voorts wordt gezegd, dat Bakker indertijd in goeden doen is geweest, doch dat hij veel geid heeft verloren in de affaires van Hairy en Kreu- ger. LIGA DER JEUGD IN DE PLAATS VAN DE BLAUWHEMDEN Uit Dublin: Ten einde het verbod der hlauwhemdenorgan'satie door de lersche regeering te kunnen omzeilen, heeft de lersche oppositie Donderdag de Blanwhem- denorganisatie ontbonden verklaard en in de plaats daarvan een nieuwe bcweg ng ge sticht onder den naam Liga der Jeugd. Deze zal de geheele organisatie en de uniformen van de Blauwhemdcnorganisatie in onge- wijzigden vorm overnemen. Tot directeur- generaal is benoemd generaal O'Duffy. ACHT KINDEREN GEDOOD BIJ BOTSING In de buurt van Palatka (Florida) hee't een goederentrein een vrachtauto aangere den, waarin schoolkinderen waren gezeten Acht kinderen werden op slag gedood. Ver scheidene ernstig en tal van lichtgewonde kinderen werden naar het ziekenhuis over gebracht. Gevreesd wordt voor hel leven vao enkele der jonge slachtoffers. CHAUTEMPS EN DE SENAAT EEN TELEFOONTJE MET CAILLAUX Uit Parijs: Minister-president Chautemps heeft een telefonisch onderhoud gehad met Caiilaux, den voorzitter van de senaatscommiss.e voor financiën, ten einde alsnog te pogen een toenadering tot stand te brengen usrehen het regeeringsprogram en het standpunt van den senaat inzake herstel van het budge.air evenwicht. Bonnet n Marchandeaux confereerden hunner zijds met den rapporteur van genoemde commissie. Men gelooft, dat overeenstemming nog bereikt zal worden. De senaat heeft de procedure van uiterste ur gentie aanvaard voor de debatten over het finan cieel omwerp, welke Maandag aj. een aanvang zullen nemen. De senaatscommissie voor financiën handhaaft den tekst, welke zij heeft opgesteld, aangaande de salariskorting der beambten, welke haar, naar weet, nog niet ver genoeg gaat. Men deelt te Berlijn mede: Op 16 Novem ber is zooals bekend de „Pe'it Paris.en" be gonnen met publicaties welke de zooge naamd aan de officiecle Duitsche vertegen woordiging in het buitenland verstrekte ge heime in structie van het Cen'rale Bureau oor propaganda te Berlijn weer zouden geven. De Duitsche ambassadeur te Par ijs had zich direct tot den Franschen minister an Bn tenlandsche Zaken gewend mei het. erzoek de redactie van de „Petit Parisicn" te nopen het origineel of het facsimile van het document bij de ambassade in te zenden Dit verzoek werd aldus gemo'iveerd, dat ook de „Petit Parisicn" er zelf wel belang bij zou moeten hebben een document nauw keurig in te zien onderzocht, een document voor welks echtheid het blad de verantwoor delijkheid tegenover zijn lezors op zich had genomen. De „Petit Parisien" was evenwel neit te bewegen het zoogenaamde document hetzij in origineel dan wel in fasimile af te geven en daarmede eindelijk het steeds ge- eischte bewijs voor de juistheid van zijn be weringen te leveren. PRUISEN TELT BIJNA VEERTIG MILLIOEN INWONERS Het Pruisische bureau voor statistiek deelt mede, dat volgens de volkstelling van 16 Juni j.l. op dien dag 39.900.929 personen in Pruisen hebben gewoond, d.i. 4.53 pet, meer dan in 1925 toen de volksstemming 38.175.989 personen betrof. DE TOESTAND IN SPANJE De gouverneur van Logrono deelt mede. dat In zijn provincie in totaal 1000 bommen, meer dan 10.000 geweespatronen en 1000 geweren door de opstandelingen in de steek zijn gelaten. De leiding van het syndicalistische vakverbond dat de naamste rol heeft gespeeld bij de jongste om telingspogingen, heeft voor haar leden in geheel Spanje het parool uitgegeven het werk te hervat ten. Uit enkele plaatsen in verschillende provin cies worden nog bomaanslagen gemeld, die echter in 't algemeen geen ernstige gevolgen hebben. De kelnersstaking te Madrid kon door bemid deling van de Regeering na 13 dagen te hebben geduurd, worden bijgelegd. AUTOBUS-PASSAGIERS BEDWELMD In een autobus die onderweg was v Berlijn naar Linden op het traject tusschen Goerlitz en Bunzlau werden eenige inzitten den onwel. Bij aankomst te Bunzlau moesten zij naar het ziekenhuis worden ver voerd, aangezien zich symptomen van gas vergiftiging bij hen voordeden. Het waren zeven passagiers, van wié*vijf vrouwen, af komstig uit de omgeving van Liegn tz en Hainau. Bij onderzoek van de autobus bleek, dat de verwarmingsinstallatie, waarvoor de uit laatgassen van den motor worden gebruikt, lek was geraakt zoodat de u tlaatgassen in den wagen kwamen. De vergiftigde passa giers verkeeren niet in levensgevaar. LOONSVERHOOGING VOOR AUTOBUS CHAUFFEURS 40.000 bus-chauffeurs te Londen hebben loonsverhooging gekregen en hun is tan tieme en langer vacantie beloo'd met behoud van loon. Verdere verhoogingen worden toe gezegd tegen den tijd dat normale; toestan den zullen zijn weergekeerd. Nieuw soort luchtdoeloefening De militaire medewerker van de „Daily Telegraph" maakt op opvallende wijze mel ding van een nieuw soort luchtdocloefening van Engelsche bombardementsvliegtuigen boven de Noordzee. Als dreigende doelen voor bommenoefeningen zouden gebruikt worden gepantserde racebootcn van onge veer 12 Meter lengte met een snelheid van 45 K.M. per uur. De bemanning van deze motorbooten is beschermd tegen de uitwer king van geworpen oefenbemmen door pant serplaten van 1.25 c.M. dikte. Elk raceboot is voorzien van drie motoren van 100 P.K. en van drie schroeven. Als oefenbommen worden de gewone bommen van 8 of 10 pond gewicht gebruikt, gemaakt u t gietijzer cn gevuld met een rookmengsel. Deze bommen worden van 300 tot 5000 M. hoogte in z.g. valaanvallen op de motorbooten geworpen, die in volle vaart over het water stuiven, terwijl de bemanning onder de pantserpla ten is ui'gerust met valhelmen, oorbescher- men een zeer groote nauwkeurigheid bij het hij niet meer op zijn post te Washington te hoenmenwerpen op schepen te bereiken. Bij deze proeven zou een zeer actief aandeel hebhen de bekende majoor Lawrence, in den oorlog de Arabieren tegen de Turken aanvoerde. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Het cijfer van 1930 bijna bereikt De in'ormationsdicnst (officicele corres pondentie van het Duitsche Arbeidsfront) meldt: het resultaat der werkloozentelling per einde November heeft een groote ver rassing gebracht. Met 3.71 millloen personen is het wcrkloozencijfer op dezen datum niet alleen heneden de beide vorige jaren geble ven, maar zelfs is bijna het werkloozenctjfer van 1930 (3.009.000) bereikt. is Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Ne9m één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid "gaal niet door". AKKER-CACHETS kosten slechts 50 cl. p. 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Weerbericht- Hoogste stand te Valentia 769.0. Laagste stand te Rost 732.0. Stand vanmorgen half twaalf 3.4 C. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, neve'ig tot half of zwaar bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen neerslag; ip het Noorden lichte vorst des nachts, overdag lichte dooi; TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 765.3. 1" DECEMBER. Zonsopgang 8.07 uur, zonsondergang 3.45 uur Ts'ieuwe Maan 3.13 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 DECEMBER. Van 's avonds 4.15 uur tot 's morgens 7.38 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig SCHAPERS BOEK EN DE CRITIEK IN DE ROODE PERS Zooals men weet heeft de heer J. H. Schaper, de bekende veteraan van de so ciaal-democratische beweging in ons land, lid en eerste onder-voorzitter van de Twee de Kamer, onlangs het eerste deel van zijn boek met her.nneringen gepubliceerd. Wij lubben er in ons blad uitvoerig over ge schreven en kernen er nog wel eens op te rug. In de socialistische pers is over dat botk een zeer scherp artikel verschenen, vo! verwijten aan Schaper's adres, in hoofdzaak liet feit betreffend, dat hij een n et malsclte critiek op Troelstra heeft geoefend. De schrij ver van dat artikel Troelstra's oud-sccre- tar'is dr. H. B. Wiardi Beekman ging zelfs zóó ver, dat boek „een pamflet" en „een blamage" te noemen; een uitgave, welke de achting voor Schaper niet zou ver sterken. Het was „De Avondpost" opgevallen dat rie heer Schaper op die aanval zweeg en daarom verzocht het blad een onderhoud. Wij nemen uit dat interview een en ander Kwetsende critiek „Het is mij niet onwelgevallig, dat u komt" zei de heer Schaper. „Als mijn eigen pers een antwoord van mij had gevraagd, zou ik het haar ook gegeven hebben. Maar zij kan mij blijbaar niet vinden; trouwens, vrijwel de geheele sociaal-democratische oers is gelijkgeschakeld". „Het is geen prettig artikel voor u, dat van don heer Beekman". „Neen. Eerlijk gezegd had ik een weinig enthousiaste beoordeeling van mijn boek wel verwacht, maar zoo grof en zoo hatelijk had ik mij die toch niet voorgesteld. Ik ge voel, dat het klaarblijkelijk de bedoeling is geweest om mij te kwetsen. Hier is trou wens niet alleen de heer Wiardi Beekman nan het woord; hij is door de verantwoorde lijke redactie op mij losgelaten, zooals vroe ger Duys wel eens in de Kamer op mij los gelaten is, toen ik een afwijkende en onaf hankelijke meening uitte". „Maar". zeiden wij „waarom zou de reductie van de Arbeiderspers u minder goed gezind zijn?" „Och, op het jnngste congres heb ik haar openlijk gecritiseerd over de wijze, waarop zij in verschillende gevallen haar taak opval te, o.a. wat de bestrijding van artikelen van prof. Goudraan en prof. Bon- ger betreft. Ook is men misschien gebeten op mij, omdat ik in de Ridderzaal ben ge weest bij de opening der Siaten-Gencraal". „Uw aanwezigheid daar was een sym pathieke daad", zeiden wij. „Ik heb geen enkele reden om onaan genaam te zijn jegens de Koningin. Boven dien ben ik onder-voorzitter van de Tweede Kamer. De Koningin, die mij meer dan eens ontving, is voor mij altijd zeer hoffelijk ge weest. Ik her.nner mij dat ik eens bij haar was geroepen; zij was toen aan de rechter hand gewond en droeg die in een doek, maar toen ik binnenkwam, stond zij op, liep mij bijna tot de deur tegemoet, reikte mij de linkerhand en begroette mij hartelijk. Ik heb geen reden om weg te blijven uit de Ridderzaal". De critiek op mr. P. J. Troelstra „Wat de Arbeiderspers over mijn boek heeft geschreven, is geen critiek; het is een aanval", zei de heer Schaper. „Men heeft u vooral de beoordecling van Troelstra kwalijk genomen". „Inderdaad. Maar ten onrechte." (Na dit omschreven te hebben, vervolgde de lieer Schaper): En welke betrouwbaarheid moet men dus op grond van dezen aanval op mij, aan zulk werk toekennen? Hoe zal het dan tegen tegenstanders gaan? En de jonge man, d e het artikel ge schreven heeft, is aog wel bestemd om in Straatsburg O.OU (100 Ims Hreisnch 0.(57 0.(54 Coblens Ithpinfolden 1.7(5 1.75 Trior K-hl - - - Maxfta Diedeshelm 0 00 0.31 Wesel 1.80 1.83 Emme: 1.3') 1. 3 dushoi 0. 4 0.25 1.05 0.92 Venlo Mannheim L"hr Malnz liingen 1.02 1.04 1.06 1.06 0.24 0.41 0.44 0:52 -1.15 108 -1.35 1.30 0.00 0 04 0.00 0.02 tricht 41.33 41 32 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS DeirzlJI 10.02 23.2» Terschelling 8. "5 20.42 Har ingon 9.15 21.40 Den Helder H.vHollund 2.38 14.58 1 43 1 .03 Scheveningen 1.63 1411 HellevoetsL 2.32 14.53 Willemstad 3.22 15.43 Rrouwersh. 1.44 14 05 Zierlkzee 2.19 14.41 Wemeldinge 3.34 15 56 Vlissingen 0 42 13.03 Terneuzen 119 13756 Hansweert 207 1429 Hellevoetsl 3.25 15.46 Willemstad 4.16 16.36 Brouwersh. 237 14.58 z.erikzee 3.13 15 37 Wemelding 3.34 15.56 Vlissingen 1.3* 13.56 Terneuzen 2.0D 14.31 Hansweert 3.02 15.26 de toekomst de hoofdredactie te voeren. Het is om te huiveren". „Vergeet u niet: de heer Wiardi Beek man heeft iemand als Troelstra, wiens se- crelar s hij was, verdedigd. Daar zit iets sym oathieks in". „Inderdaad, in de'n gewezen secretaris van Troelstra kan men dat eerbiedigen. Troelstra heeft niet veel plezier beleefd van eenige zijner secretarissen: deze althans blijft hem trouw. Maar daarom is zijn woede op mij, cn de manier waarop hij mijn boeis aanvalt, nog niet gerechtvaardigd." De voorbereiding van „revoluties" „Wat is eigenlijk uw voornaamste be doeling geweest met uw crit.ek op Troel stra?" „Dat zal ik u zeggen", antwoordde de heer Schaper vol overtuiging. „Het tegen woordige en het opgroeiende geslacht, dat toch al onder den invloed is van onze gevaar lijke tijden, waarin van twee zijden mei re volutie wordt gedreigd, heeft juist daarom hoog noodig een blik te slaan op het jong ste verleden. Het heeft er, in zijn eigen belang, behoefte aan om ie leeren, hoe soms revoluties worden voor bereid en in elkaar gezet. Het kan dan zien, hoe ondoordachtheid en gebrek aan werke lijkheidsbesef een beweging kunnen veroor zaken, die noodlott g moet worden voor volk en land, voor iedereen, bovenal voor de ar beiders zélf. Men beseffe wèl, dat in November 1918 ondanks de nuchtere feiten, en ondanks den werkelijkheidszin van velen (waar onder een Oudegecst, die steeds in zul ke momenten zijn koelblocdighe d heeft be waard, waaronder ook Vliegen en Albania) een half dozijn personen tocli nog dc revo lutie wilde doorzetten, hetgeen tot schro melijke gevolgen had kunnen leiden Wie zal de ellende schetsen, die daarvan had kunnen komen? Deze les heeft het arbei dende volk noodig te welen en daarom heb ik geschreven". „In het parlement is van die revolutie, beweging anders niet veel overgebleven". „Precies, juist het parlement bracht klaarheid cn oplossing", zei de heer Scha per. „Daar waren degelijke redeneering '.n rustige beproeving nood g. Daar had m;ii met bekwame tegens anders te doen. Daar had men aan fanfares en wilde toejuichin gen niet genoeg. Daar word dan ook, i-m aanhoore van liet lioele volk, een ei.i-i a\n de illusie gemaakt. Dit mochten onze ant.- parleinentariërs van lieden wel eens oeueii- ken: hoe het parlement de revolutie kan doen mislukken". In liet vervolg van het gesprek gaf de heer Schaper nog als zijn meeinng te kennen dat men in zijn partij blijkbaar een onaf hankelijk oordeel over zaken en personen on beginselen vreest, ook wat liet tweede deel betreft, dat in men g opzicht nog meer ur gent zal zijn, „en gevaarlijk voor hen, die aa tactiek van sommige leiders volgen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2