a DONDERDAG 14 DECEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND REQUISITOIR TE LEIPZIG HEDEN DE EISCH De twee aanklagers vullen elf en een half uur De procureur-generaal van het Duitsch Rijksgerechtshof dr. Werner heeft gis!er zijn requisitoir gehouden en na hem is de andere openbare aanklager, de vertegen woordiger van het openbaar ministerie, dr. Paris us. aan het woord geweest. Dn beide heeren aanklagers hebben kans gezien met hun requisite r niet minder dan elf en een half uur te vullen. Met hun betoog zouden kolommen van ons blad te vullen ziin. Dr. Werner behandelde breedvoerig de beschuldigingen van het Bruinboek en gaf daarna een uitvoerige historische uiteen zetting van de omstandigheden die rondom de daad van Van der Lubbe sinds 1918 zijn gegroeid: het streven der K.P.D. om ook in Duitschland een radenrepubliek te stichten, allerlei omwentelingspogingen daartoe on dernomen. Wat Van der Lubbe betreft acht te hij er geen twijfel aan te bestaan, dat deze communist is, want dat hij zelf heeft verklaard, dat hij de brandstichting heef» gepleegd als een vlammen-teeken voor den opstand van het prole'ariaat. Het was dr. Werners taak het polit'eke gedeelte van het requisitoir uit te spreken. Als hij daarmee gereed is, schorst president Buenger de zitting. Als allen, ook de beklaagden, de zaal moeten verlaten, blijkt, dat Van der Lubbe eerst wakker gemaakt moet wor den. Hij was ongemerkt in de beklaagden bank ingeslapen! Na de pauze kreeg Dr. Parisius het woord om verklaringen af te leggen over de af zonderlijke geoleegde daden. Hij had reeds bij voorhaaf te kennen gegeven, dat hij daarvoor vijf uren noodig had en hij hield zich strikt aan dat plan. Reeds enkele uren gingen heen met een levensbeschrijving van Van der Lubbe, waarbij van alles passeer de, dat reeds overbekend is. Was het requisitoir van dr. Werner wei nig boeiend, het op détails gebouwde requi sitoir van dr. Parisius was al even gerekt. Parisius ach'te het bewijs geleverd, dat zooals Van der Lubbe het voorstelt de brandstichting niet kan zijn geschied en dat hij geholpen moet zijn door iemand die geheel op de hoogte is van de toestanden in den Rijksdag. Den z.g. „brandweg" kan hij slechts in 15 minuten hebben afgelegd bij juiste ken nis der locale omstandigheden. Essentieel anders evenwel is de ontwikkeling van den brand in de zaal voor de plenaire zittingen geweest. Met een klein gordijntje kan m*n niet de zaal in brand steken, v. d. Lubbe kan op z'n vroegst om 21 uur 3 den Rijks dag zijn binnengetreden. Voor de brand stichting in het restaurant heeft hij ten minste 13 minuten noodig gehad. Zoo kon hii dus op zijn vroegst om 21 uur 16 in de zittingzaal zijn aangekomen. Volgens zijn eieen mededeeling heeft hij zich ten hoog ste twee minuten in deze zaal opgehouden. Kon een persoon alleen in twee minuten on met de aangegeven middelen een brand stichten met deze uitwerking? Wanneer reeds de leek het voor onmoge lijk houdt, dan toch hebben ook de deskun digen algemeen deze vraag ontkennend be antwoord. LichT ontvlambare stoffen waren niet in de zaal aanwezig. Proeven hebben bevestigd, dat de natuurlijke voorwaarden voor een brand ongunstig waren. Wanneer men werkelijk wil onderstellen, dat v. d. Lubbe in de zittingzaal is geweest, dan moet de voorbereiding door anderen zijn getrof fen. Voor v. d. Lubbe was de tijd daarvoor riet voldoende. Bij het binnenkomen van de zaal moeten de daders licht ontvlam bare stoffen in de zaal hebben gebracht. Er is gewerkt met een zelfonthrandende vloei stof, waarvan de verbrandingsproducten op 7 verschillende plaatsen in de zaal en ho^ vendien in de vestibule van den Rijksdag zijn gevonden en voorts ook zijn aange troffen in de jas van v d. Luhhe. Naar de meening der deskundigen hebben op zijn minst 2 A 3 personen aan de voorbereiding medegewerkt. Nopens de verdere vraag hoe de daders liet Huis konden verlaten, wijst de ambte naar van het O. M. op de door twee getui gen waargenomen man, die zeer zeker is te beschouwen als mededader en het Huis op hoogst in het oog vallende wijze door por taal IT verliet. Overigens hebben de daders bij de chaos tijdens de blusschingswerk zaamheden zeer zeker de mogelijkheid ge had onopgemerkt te ontkomen. Wanneer nu verschillende daders hebhen medegewerkt, waarom heeft v. d. Lubbe dan het gebouw aan de voorzijde beklommen en brandhaarden gelegd in ruimten, welke van huiten af direct konden worden gezien Deze omstandigheid is evenwel niet geheel onverklaarhnar. Of v. d. Luhhe wist dat met hem andere 'daders aanwezig waren, of hij wist het niet en dan had hij een benaalde opdracht hrand te stichten in bepaalde ruimten. In ieder geval moest v. d. Lubbe slechts een betrek kelijk ondergeschikte rol spelen, de hoofd zaak zou worden opgeknapt door de ande re daders in de zaal. Hij had misschien zelfs de zondebok voor de anderen willen zijn. die op deze wijze op den achtergrond hoop ten te kunnen bliiven. Alle teekenen wijzen er op. dat hij wellicht bezeten was door de waanidee, in de geschiedenis der revolutie als onsterfelijke held een rol te spelen en er van te voren op had gerekend te worden gearresteerd. Dr. Parisius heslont: De aanslag op den Rijksdag is ongetwijfeld een der meest on gewone misdaden in de wereldgeschiedenis. Een mensch. die van zijn jeugd af aan nei ging heeft tot vergrijpen tegen discipline en orde. die heheerscht en vervuld wordt van eèn fanatieken haat tegen de maatschappij, probpert zijn hoofd te tooien met den roem van Hprostrntus. Ik geloof dat v. d. Luhhe de verschillende gebeurtenissen met alle aandacht heeft gevolgd Te betreuren is het dat in een drel der openbare meening de meest onzinnige geruchten zijn opgedoken. Deze geruchten zullen evenwel thans na het rnnport der deskundigen over den gees testoestand hopelijk alle verstommen. Allo drip dpskundigpn zijn overeenstem mend gekomen tot de ronstateering dat v. d. Lubbe ten volle verantwoordelijk is ge- Zeker is v. d. Lubbe 'n ongewoon mensch. maar zijn gehpele ontreden in dit proces was klaarblijkelijk niets anders dan de re- actip van een ongewoon mensch op een on gewone daad. Thans evenwel heeft het uur der afrekening geslagen. U, Edelachtbare hepren rechters, zal het niet zwaar vallen den beklaagde v. d. Lubbe in den vollen omvang schuldig te verklaren en de straf vast te stellen, welke volgens de wet toe laatbaar is en welke alleen ook den ont zaglijken ernst van zijn misdaad recht zal do«n wedervaren". V d Lubbe zat gedurende het geheele requisitoir in zijn vroegere houding met hangend hoofd, alsof de geheele zaak bui ten hem omging. De behandeling zou vanochtend om tien uur worden voortgezet. De Oberreichsanwalt» zou dan den eisch uitspreken. CHAUTEMPS' SALARISKORTING Uit Parijs: De financieele commissie van den Franschen senaat heeft ingrijpende wijzigingen aangebracht in artikel 6 van het eaneeringsohtwerp, dat betrekking heeft op de korting der ambtenaarssalaris sen en dat door de kamer was aangenomen. De commissie heeft o.a. de voorgestelde ontheffingen van salariskorting geschrapt en besloten, dat de korting op de salaris sen hoven de honderdduizend francs zal worden berekend naar een percentage, hoo ger dan negen procent PARIJS: In parlementaire kringen' ver heelt men zich niet dat het verzet der financieele Senaatscommissie in bepaalde gevallen zeer hardnekkig zal zijn. De toestand wordt bovendien ingewik kelder, doordot de ambtenarenorganisaties reeds tot de tegenaanval zijn overgegaan. Zoodra bpkend werd dat de Senaatscom missie :1e den ambtenaren door de Kamer opge'egde offers als te gering beschouwde, en het bedrag der bezuinigingen op de a-mb; tenarensalarissen verhoogden door in tegen stelling met do Kamer, die een sa la risk no ting van 2 pCt goedkeurde, en dat nog wel alleen van toepassing op salarissen bovyr. do frs. 12.000 een nieuw art 6 aan te ne men dat voorziet in de korting van 6 nCt„ voor salarissen onder de frs. 9000. echter slechts 3 pCt met een progressie van 1 en 4 pCt. van salarissen boven de f50.000 resp. frs. 100.000, hebben de ambtenarenor- ganisatics hun leden gemobiliseerd. De Senaatscommissie zet inmiddels van middag haar besprekingen voort Vanmiddag komen ook de rad. soc. senato ren bijeen om ie beraadslagen over den door de houding der fin. commissie ont- stanen toestand. Gisteravond vergaderde de algemeene be ambten-organisatie die fel tegen de hou ding der senaatscommissie protesteerde, vooral omdat daardoor 400.000 beambten meer door de korting getroffen worden. In de protestvergadering werd een reso lutie aangenomen waarin het besluit der financieele commissie een provocatie wordt genoemd en het voornemen wordt uitge sproken deze provocatie met alle beschik bare energie te beantwoorden. WERKVERSCHAFFING IN AMERIKA President Roosevelt is voorneemns het Amerikaansch Congres voor te stellen op nieuw 350 millioen te voteeren voor de voort zetting van het program der werkverschaf fing tot 1 Mei 1934, nadat het Congres reeds voor dit doel 400 millioen heeft toegestaan. In welingelichte kringen neemt men aan, dat de werkzaamheden van het federale be heer voor openbare werken voor 1 Mei vol doende zullen zijn opgeschoten om dan alle arbeiders bij de werkverschaffing te kun nen omvatten. De directeur van de federale instantie voor de werkverschaffing Hopkins,, heeft Roosevelt medegedeeld, dat vier millioen werkloozen tot Zaterdag bij de werkverschai fing te werk gesteld zullen zijn. ZEVEN MENSCHEN DOOR EEN SNEL TREIN GEGREPEN Uit Lons le Saunier (Jura). Op de spoor lijn Pontarlier—Mouchard heeft een expres- trein zeven arbeiders, die aan het herstel der spoorbaan werkten overreden en ge dood Acht arbeiders werden gewond. DE KOUDE IN DE VER. STATEN NEW-YORK 14 December. Hoewel de kaudo golf in de Ver. Stalen:slechts -twee dagen heerscht, en lang niet van zoo groo- te felheid is als in vorige jaren dikwijls het geval was, komen toch uit tal van Staten berichten binnen over personen die tenge volge van de koude om het leven zijn ge- konvn. In twee dagen tijds zijn dat 52.'De toevluchtsplaalsen voor dakloozen zijn over vol met werkloozen. FRANKRIJK EN DE DECEMBERTERMIJN Een Fransche nota aan het adres der Vereenigde Staten is in voorbereiding, ter mededeeling, dat de Fransche regeeripg nog steeds gebonden is door het kamervo tum van 14 December 1932 en derhalve geen betalingen zal kunnen doen op den schul den-vervaldag van 15 December a.s. HEVIGE STORM AAN DE BRITSCHE KUST In verband met den hevigen storm, welke boven het Kanaal woedt, heeft men genn- men tijd ernstige vrees gekoesterd voor den Finsche viermaster-bark „Lawhill" welke verleden week van Londen naar Australië is vertrokken om 't volgend jaar deel te nemen aan de jaarlijksche race. De „Lawhill" had nabij Deal op 400 yards .an de kust haar ankers laten vallen en slaagde erin aan den storm weerstand te bieden en haar positie te handhaven, totdat :n sleepboot van Dover haar wegsleepte. Het goederenvervoer over het Kanaal is stilgelegd. Verscheidene visschersbooien zijn /er tijd. Gevreesd wordt, dat een driemaster van 500 A 600 tons vergaan is tijdens den storm ter hoogte van Norfolk. Er waren tien o' twaalf man aan boord. Eenige personen zagen met verrekijkers vanaf de kust het schip in den storm heen en weer slingeren en plotseling overhellen en zinken. Een reddingsboot werd onm dde'- lijk uitgezonden, doch vond geen enkel spoor van den driemaster. WEER RUST IN SPANJE Te Saragossa zijn de laatste opstandelin gen door de politie omsingeld. In verschil lende gemeenten zijn nog opslagplaatsen van bommen door de politie ontdekt. Men vertrouwt, dat ook de koude er toe zal bijdragen cm de gemoederen te bedaren. Gistermorgen vroeg is te Madrid veel sneeuw gevallen, die echter later op den dag weggedooid is. Uit de gevangenis van Barcelona zijn 58 polit eke gevangenen ontvlucht. Zij hadden een gang gegraven, die naar een riool leidd\ Het gehikte de politie een dertig-tal gevan genen weder te arresteeren. De overige ont snapten worden in de riolen van de stad achtervolgd. Land- en Tuinbouw. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET RUSLAND Door een onbegrijpelijk geest «absenteïsme hebben we gister in ons artikeltje: Rusland knopt vee. doch niet bij ons. de indruk ge vestigd als zou Rusland meer van ons, dan wij van dat land koopen. Dit is geenszins het geval. Integendeel, Rusland betrekt zoo goed als niets van ons. terwijl wij voor ettelijke millioencn guidons aan graan, hout. berzine enz. van de Sovjet staten betrekken. Onze bedoeling was. dat degenen, die met Lindenstrosse te Berlijn (het Bureau van de buitcnlandsche hnndelsverregenwoordiging der U. der S.S.R., de Sovjet-Unie) onderhan delden namens onze regeering, deze feiten als een krachtig argument hadden kunnen gebruiken om de Russen tot koopen van on6 vee te animcercn. GEMENGD NIEUWS Vorst en IJs DE IJSGANG OP DE RIVIEREN De ijsgang op de groote rivieren is weer toegenomen., Tengevolge van de strenge vorst Is In de afge- loopen nacht de Oude Maas die gistermiddag nog door drie ijsbrekers was opengehouden, dichtge vroren. Hiermede Is de verbinding tusschcn de zee en Dordrecht verbroken. De Hollandsche IJsel zit ook vast. Bij Zwijndrecht zit de Oude Maas vast. IJsdam- men hebben zich gevormd van 3 a 4 Meter dik. Men is er echter In geslaagd een vaargeul voor het pontveer open te houden dat nu vrij re gelmatig kan varen. E-en groot Rijnschip is vóór de stad vastgevro ren. Sinds gisteravond tracht men dit te bevrij den. Tot nog toe zonder resultaat. Bij Grave neemt de ijsgang zienderoogen toe en de Waal voor Nijmegen is weer halver wege met ijs bedekt Een gedeelte van de rivier lag Woensdag nog open, zoodat scha pen uit Duitschland konden passeeren. Het Maas- en Waalkanaal ligt dicht en de haven van Weurt* heeft thans ruim twee honderd schepen, die er overwinteren moc- De IJssel voor Zutphen zit geheel dicht. De Rijn voor Wagen ingen is vo! ijs en de Maas bij Grave draagt groote ijsschollen. Dit is ook het geval met de Lek voor Culem- horg. Practisch zijn de meeste rivierover gangen geheel of gedeeltelijk gestremd. DE IJSBREKERS IN ACTIE Te Slikkerveer en Bolnes zyn ijs- breken bezig de rivier open te houden. De ySbreker „NVillemina Goedkoop" houdt (MerwedeKanaal) open. ue ysbreker „Daniël Goedkoop" is bezig het 5.oord-Üoliandsch kanaal open te houden. ZWARE IJSGANG OP HET IJSiiLMEER SCHEEPVAART VOLLEDIG GESTREMD Er bestaat, nu de vorst opnieuw zijn In trede heelt gedaan, weinig of geen kans, dat het motorvrachtschip „T'rois Frères" dat np weg naar Amsterdam, op een kliometer voorbij Pampus in het ijs is vastgeraakt, de eerstvolgende dagen uit zijn isolement za worden verlost. De van Amsterdam uit on dernomen pogingen van den ijsbreker „Ijs beer"-en de „Havendienst 1" om 't scheepje te bereiken hebben geen succes gehad. Gebleken is dat krachtige, op liet breken van ijs ingerichte vaartuigen van de Oranje sluizen uit, niet wrder kunnen komen dai. ongeveer 15UÜ Meter; daarna boeken zij in hun strijd tegen de geweldige ijsmassa, die op enkelo plaatsen anderhalve Meter dik ia, een besliste nederlaag. Met dat al bestaat er voor do opvarenden van de „Trois Frères" geen gevaar, dat zij gebrek zullen krijgen aan levensmiddelen en brandstoffen. De schipper-eigenaar binni op gezette tijden de schaatsen onder en be geeft zich op deze wijze naar den dijk ou. voorraden op to doen en besprokingen ië voeren met zijn lastgevers. Het scheepjé heeft lading in, welke door een Amsterdaui- Ro.he stooml>ont-ieederij verder zal worden geëxpedieerd; de onmogelijkheid om deze te lossen is in de eerste plaats een zaak vooi do assurantie. Overigens is het IJselmeer voor de scheep vaart volkomen gestremd. Zoo heeft de N.V. Koppe's Scheepsagentuur haar dienstel, langs deze route sinds verleden wrok Maan dag reeds stopgezet. HET GEÏSOLEERDE EILAND Dinsdagmiddag vertrok de postboot op den gewonen tyd van Nes (Ameland) met aan boord vier passagiers en de post. Tengevolge van het vele \js ken de boot Holwerd niet be reiken en moest op een afstand van 300 M. blijven liggen. De geheele Wadden van naar Holwert zijn één ijsmassa, zoodat men niet verder varen kan. Het beurtschip van de Gebrs. De Bruin heeft zjjn gevaarlijke ligplaats op de reede Holwerd kunnen verlaten en heeft na moeilijke reis, Harlingen bereikt. Van df» vie»- passagiers, zijn er twee over het ijs naar Holwerd gegaan. De post is t eens uitgeladen. De twee andere passagiers durfden de reis blijkbaar niet aan. Te Holwerd (de Friesche vaste wal) moesten verscheidene personen, die naar het eiland Ameland wilden, terugkeeren. Eenige zeelieden die zich naar Ameland wil den begeven, zijn naar Amsterdam terugge keerd omdat zij de kans niet willen loopen het eiland niet weer tijdig te kunnen verla- BAANBERICHT VAN DE Z.-H. IJSBOND Door het vastvriezen van de sneeuw heeft het ijs hiei en daar aanmerkelijk geleden, is ojl de hoedanigheid van het ijs op het Ka naal naar Gouda minder goed geworden. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat op de Reeuwjjksche Plassen bij het rijden voc zichtigheid geboden blijft. Voorts is het ijs op de vaart van Goud naar S t o 1 w ij k slecht en wordt aangeraden een sloot, evenwijdig aan de vaart te berijden. GEVAARLIJK IJS Door het vastvriezen van de sneeuw heeft het ijs hier en daar aanmerkelijk geleden, zoo is o.a. de hoedanigheid van het ijs op het Kanaal naar Gouda minder goed geworden De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat op de Reeuwijksche Plassen hij het rij den voorzichtigheid geboden blijft. Voorts is het ijs op de vaart van Gou In naar Stolwijk slecht en wordt aangeraden een sloot, evenwijdig aan de vaart te berij- GROOTE FABRIEKSBRAND TE WORMERVEER DE CACAOFABRIEKEN VAN BOON IN DE ASCH GELEGD DE VORST STELDE EEN MOTORSPUIT BUITEN WERKING Gisteravond omstreeks negen uur ontdekten voorbijgangers, dat er brand was in 't fabrieksgebouw „Promena" van de cacao- en cho coladefabriek van de Firma Boon en Co. te Wormerveer. Onmiddel lijk werd de brandweer gewaar schuwd, die spoedig met eenige motorspuiten ter plaatse was. Het bleek dat de brand woedde in de soja-afdeeling en de fabriek van suikerwerken. Aangewakkerd door den feilen Noordoosten wind greep het vuur snel om zich heen. Men ging er dan ook toe over om de as sistentie in te roepen van de brandweren uit Wormer, Krommenie, Zaandijk en Zaan- danv die weldra met hun motorspuiten ar riveerden. Ondanks dit alles kon men wei nig tegen de vuurzee uitrichten. Het pand „Promena" stond weldra in lichterlanii omstreeks tien uur had de brand zich ook reeds uitgebreid tot de aangrenzende cacao fahriek Omstreeks half elf was de brand op zijn hevigst. De beide fabriekspanden wa ren één vuurzee. Het blusscliingswerk stond onder leiding van den waarnemend com mandant \an de Wonnerveersche brand weer, den heer Noordanus. IHMiSQQ&NKLmtfl&QQtJSMfllOl Zoo nu en dan hoorde men knallen, w van men de oorzaak niet kon vaststellen. Geweldige vuurzuilen stegen ten hemel, terwijl een ware vonkenregen zich in den omtrek verspreidde. Daar men toch wel zag dat er aan blusschen van de fabrieksgebou wen niet te denken viel, ondanks het feit dat met 25 stralen water gegeven werd, be paalde men zich er in hoofdzaak toe uit breiding te voorkomen en werden vooral de huizen die in de Celebcsstraat aan de ach terzijde van het fabriekscomplex gelegen waren, en die door den geweldigen vonken regen gevaar liepen, nat te houden. De brand had zich nog uitgebreid tot het nakhuis „Bahia". Omstreeks half twaalt ging de brand iets in hevigheid afnemen om ongeveer half één kon men zeggen dal men- den brand meester was. Wat behouden bleef. Het grootste gedeelte van het fabrieks complex is een prooi der vlammen gewor den. Slechts een gebouw, dat achter op het fabriekscomplex stond en bekend is onder den naam van „bandenfabriek", waar cara mels en drops vervaardigd werden, was in het geheel niet door het vuur aangetast. Ook de chocoladefabriek en een pakhuis, ondergebracht in het pand „Trinidad" dat geheel van beton is opgetrokken en van de overige gebouwen door een branddeur ge scheiden wordt, kon behouden blijven. Hop- wel naar men ons mededeelde de opgesla gen voorraden "suikerwerken, cacaobonnen, cacaoboter, chocolade, sojame.il enz. in de drié tot' vier verdiepingen hoogo panden niet zoo groot waren, met het oog op het feit. dat juist de St. Nicolaasdrukte achter den rug was, vond het vuur toch gretig voedsel, waardoor de brand, mede in ver band met den hevigen wind zich zoo snel kon uitbreiden. Een half millioen gulden schade. De schade kon nog niet vastgesteld wor den, doch deze zal waarschijnlijk ongeveer een half millioen gulden bedragen. De oor zaak van den brand -is onbekend. De firma Boon was op heurspolis verzekerd. In de verschillende afdeelingen van de fabriek werkten in totaal ongeveer 40 arbeiders en 60 meisjes, die waarschijnlijk allen broode loos zullen worden, daar de fabriek in haar geheel zal worden stopgezet. Op het terrein van den brand waren zeer vele autoriteiten en de loco-burgemeester de heer P. Klinken berg aanwezig. Het opvallende feit, dat deze ontzaglijke brand uitzonderlijk weinig belangstelling trok, bewijst wel, hoe fel de ijskoude wind over de Zaanstreek blies en hoezeer de brandweer hier voor een buitengewoon zware en moeilijke taak stond. hetgo«n nog duidelijker aan het licht kwam. toon een Wonnerveersche motorspuit buiten werking moest worden gesteldomdat het water in de pijpen bevroor. het Hoofdbestuur te Berlijn hem erkent als wettig bestuurder en ook deze ledenverga dering, waarin zij zich heeft doen vertegen woordigen door dr. Helmut Kuhn als wettig erkent. Er volgde een vrij langdurige en scherpe discussie over de vraag, wie deze vergade ring diende vóór te zitten. In dit verhand nam dr. Kinderman het woord om er op te wijzen, dat hij na bestudeering der verschillende stukken, de ertuiging heeft gekregen, dat deze verga dering niet beschouwd kan worden als ettig te zijn bijeengeroepen. Spr. be toogde, dat de Kant Gesellsehaft nog be staat en wees er op, dat de feitelijke leden vergadering a.s. Zaterdag plaats vindt. Spr. verklaarde zich bereid deze vergade ring te presideeren op voorwaarde, dat men het er algemeen over eens zou zijn dat zij een wettige vergadering is en haai slechts wilde beschouwen als een vriend schappelijke bijeenkomst ter bespreking van de ontstane moeilijkheden. Nadat over het voorstel van dr. Kinder man het een en ander was gezegd, bleek dat vrijwel alle aanwezigen bereid wi deze vergadering als niet wettig bijeenge roepen en slechts als een vriendschappelijke bijeenkomst te beschouwen. Ds. van de Water, die reeds enkele malen gepoogd had een verklaring af te leggen, deelde daarop mede dat hij zulks niet wenschte te doen in een opeubare bijeenkomst Ook een der aanwezigen betoogde dat in terne moeilijkheden niet in het openhaar dienden te worden behandeld, een stand punt, dat ook floor dr. Kinderman bleek te worden gedeeld. Nadat dr. van der Vaart Smit verklaard had. voor honderd procent in te stemmen met het voorstel \an dr. Kinderman (inzake de niet-wettigheid der .vergadering), werd de pers verzocht zich, in verhand met "iet huishoudelijk karakter, dat de bijeenkomst thans had aangenomen, zich te vcrwij- Omtrent het niet voor de pers toeganke lijke gedeelte van de vergadering deelt men ons mede, dat deze gesloten bijeenkomst een gunstig verloop had en dat v r ij w e unaniem besloten werd een bepaalde gedragslijn te volgen, waarbij ook sterk uitkwam, dat men niet gaarne onvriend schappelijk met de Duitscho vereeniging zou willen breken. Ditzelfde bleek ook uit een dertigtal brieven van leden der ver eeniging die verhinderd waren te komen. Men kwam overeen, een voorstel van orde in te dienen op de Zaterdag te houden ver gadering, welk voorstel door nagenoeg alle aanwezigen werd onderteekend. Weerbericht. BATAVIA, 13 Dec. (Aneta). De voorstellen tot salarisherziening zullen a.s. Maandna middag aan de Commissie voor Georgani seerd Overleg wórden aangeboden. Zij zui len worden voorafgegaan door oen beknopte toelichting. Heden vindt een nadere bereke ning van de globale opbrengst plaaats, wel ke opbrengst minstens circa f 12.000.000 moet zijn. Hoogste stand te Blacksod 770.4. Laagste stand te Toulouse 743.5. Stand vanmorgen hal.twaalf 763.2. WEERVERWACHTING Jn het Noorden: zwakke tot matige N.O. tot N.W. of W wind. half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige neerslag, aanvankelijk nog lichte vorst, later lichte of matige In hzt Zuiden: matige tot zwakke N.O. tot N.W. wind, toenemende bewol king, aanvankelijk nog weinig of geen neerslag, matige of strenge vorst des nachts, overdag lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt vanmorgen 9 uur: Attentiesein neergehaald. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 15 DECEMBER. Van 's avnods 4.15 uur tot 's morgens 7.36 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wnrtzlinrg 0.00 0 00 Caub 0.90 Uw Straatsburg 0.00 0 00 fms 1.03 1.04 Hrelsnch 0.72 0.fi4 Coblens 1.09 1.10 ïSheinfelden 1.74 1.74 Trier 0.44 0.-3 K-hl 2.09 2.'9 Keulen 0.58 O.B8 Maxan &36 3.40 Kührort -0.9T 1.03 I Medeshelm -12 OAS Wtwel -1.28 1.29 Mannheim 1.85 1.87 Emmerik 0.<'4 0.00 L"hr 1.40 1.35 DusseMorf 0.0K <'.08 Mainz 0.i8 0.22 Maastricht 41.37 41 40 Ringen 0..2 0.97 Venlo 9.40 9.55 WETENSCHAP DE CRISIS IN DE KANT-GESELLSCHAFT De door Dr. Van der Vaart Smit bijeengeroepen vergadering als onwettig erkend Men wil niet onvriendschappelijk breken met de Duitsche vereeniging Het naar aanleiding van het heengaan van Prof. Liehert te Berlijn als voor zitter van de Kant Gesellsehaft ontstane conflict m de Noderlandsche afdeeling tus- schen den voorzitter, prof. mr. dr. Leo Polak en de secretaris, dr. H. W. van der Vaart Smit heeft naar hekend tot verder verwikkelingen geleid. Dr. van der Vaart Smit, die zijn schor sing als secretaris door de meerderheid van het bestuur niet als rechtmatig erkent, had mede in dit verhand op gistermiddag in het AMVJ-gehoijiw te Amsterdam een al gemeene ledenvergadering van de aftleeling Nederland der Kant-GeselIschaft bijeenge roepen. Deze vergadering, die vrij druk was bezocht, werd o.m. bijgewoond door ds. A. P. v a n d e W a t e r, die in de Zaterdag j.l. onder leiding van prof. Polak gehouden bestuursvergadering om formecle redenen in plaats van dr. P. Goedewaagen tot waarne mend secretaris is benoemd. Na de opening door dr. Van der Vaart Smit zette deze de gronden uit een, volgpns welke hij zijn afzetting als secretaris niet erkent. Een zoodanige beslis sing hoort volgens de statuten thuis bij de ledenvergadering. Spr. herinnerde verder aan het feit. dat in de vergadering van Zaterdagmiddag Is besloten tot oprichting van de Algemeene Nederlnndsche Vereeni ging van Wijsbegeerte, welke mede het Al gemeen Nederlandsch Tijdschrift voor Wijs begeerte znl uitgeven. Hieruit blijkt aldus spr. dat er feitelijk geen bestuur meer is van de afdeellng Nederland van de Kant gesellsehaft. Spr. deed verder uitkomen dat Onze Kerstbijlage, welke ter perse is, zal in hoeveelheid over- eenkomen met 'n boekuitgave van ongeveer honderd bladzij dcii. De samenstelling geschiedde weer onder redactie van den redacteur P. J. Risseeuw, die zich verzekerde van de mede werking onzer beste auteurs. DE INHOUD. Iets uit den rijken inhoud willen we reeds mededeelen. De lectuur wordt geopend met een Kerstmeditatie, gevolgd door een interessant artikeltje over het Bethlehem van nu. Voorts boeiende schetsen: „Toch Kerstfeest", door Phé Wijn beek en Het gebroken hart", door C. Th. Jongejan-de Groot, Bijzondere aandacht verdient 'n artikel van Hendrika Kuyper- van Oordt over „Van Hertogen en Poorteressen"en niet minder dat van den bekenden kunstschilder A. W. Verhorst over Mijn geboortehuis en Moeders verjaardag". Onnoudig te zeggen, dat deze artikelen gelijk de geheele Kerstbijlage door keurige illustraties zijn verlucht. Door de zeer gewaardeerde medewerking van den heer Roe land Koning zijn wij in staat een viertal 'reproducties te geven van diens schilderijen. Onder motto: „Een Christen-schilder geeft P. van Renssen een oriënteerend artikel bij diens werk. Verder zijn o. m. bijdragen geplaatst over „Sleevreugd in den goeden ouden tijd", „Het midwinterhoornblazen in Twente", Kerstmis en Kerstgebakken enz. De jeugdrubriek bevat o. a. twee boeiende verhalen van W. G. v. d. Hulst cn een teekening van een kalender voor honderd jaar. Natuurlijk hebben ook dichters aan onze Kerstbijlage hun medewerking verleend; o. m. zal men verzen aantreffen van Jan Ietswaart, Willem Sluyter, B. A. Schotel, Js. van Kuyk (met muziek). „BRENG DIT KERSTBLAD BIJ UW BUREN!" zong Leo Lens van onze Kerstbijlage 1932. En dat geldt zeker in met mindere mate van de bijlage, die onze lezers straks zullen ontvangen. Maar niet bij uw buren alleen. Door verspreiding van dit nummer kunnen onze lezers een nuttig, laten we hopen, gezegend werk verrichten. Op Zondagsscholen om mee naar huis te geven voor ouders en familie; uitreiken in ziekenhuizen, soldatenkamers, politiepos ten, evangelisatie-samenkomsten, scholen, vergaderingen van de jeugdbeweging, treinen of op schepen, kantoren of fabri'ken. Socialisten en communisten zullen het Kerstfeest weer aangrijpen om het evangelie van den haat te prediken. En dat gaat er helaas gretig in in deze moeilijke tijden. Stellen de Christenen hiertegenover wel voldoende het Evangelie De prijzen stelden wij zóó, dat verspreiding in ieders bereik ligt. Dit is voor zoover wij weten de goedkoopste K er stiet uur- verspreiding. Wij hopen, dat Gods zegen moge rusten ook op dit werk. Zaaien aan alle wateren en dan de uitkomst in Gods hand geven De prijs van 10 exemplaren is per stuk 10 ets.; van 10—23 ex. 9 ets.; van 25—50 ex. 8 ets.; van 50—100 ex. 7 ets.: van 100—250 ex. 6 ets.; van 250—500 ex. 5i/2 ets.; van 500 en meer ex. 5 ets. De levering zal franco zijn. Waar de prijzen zoo laag zijn, ver zoeken wij vriendelijk de betaling tegelijk te doen plaats hebben. Wij verzoeken dringend zoo spoedig mogelijk te bestellen. Men kan betalen aan ons Bureau, per postwissel of over ons giro-nummer. DE DIRECTIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2