Het lied van den Arbeid Weer Griep? MAANDAG 11 DECEMBER 1933 1 ZOOALS DAT RUISCHT IN EEN DER GROOTSTE BEDRIJVEN VAN BERLIJN „Ehret die Arbeit, achtet den Arbeiter" (Van onzen Duitschen Correspondent). Om persoonlijk een indruk op te doen van den geest, welke in de arbeiderswereld heerscht, wendde ik mij tot een der grootste bedrijven van de rijkshoofdstad, de A. E. G., de „Allgemeine Elekfricitats Gesellschaft", met het verzoek, mij een blik in haar bedrijf toe te staan. Met de gebruikelijke voorkomendheid werd ik onder deskundige leiding meegenomen naar Re nickendorf, om hier een der voor bereidende vakscholen te bezoeken. Een soortgelijk instituut onderhoudt de A.E.G. nog in Óberschöneweide in Henningsdorf. Dit voortreffelijk systeem, jonge nienschen op kos'en van het bedrijf, voor hun later le ven voor te bereiden, is niet een uitv nding van de tegenwoordige regeering, maar da teert reeds van voor den oorlog. Alleen was het toen nog gebruikelijk, dat deze jonge menschen direct van de school naar de fa briek gingen, om daar practisch opgeleid te worden. Pas 1914 ging men er toe over, spe ciale werkplaatsen voor beginnelingen be schikbaar le stellen, die onder leiding van vaklui kwamen te staan. Een jaar daarop richtte men een school in voor theoretisch onderwijs en dit was het eigenlijk begin van een systeem dat door de A.E.G. tegenwoordig over heel Duitschland in toepass ng wordt gebracht. De cursus voor denlateren praktikant is op vier jaar berekend en omvat alle vakken, welke met het electrisch bedrijf samenaan: timmerman, slotemaker, smid, draaier, in stallateur, mechaniciën enz. Wie voor dit werk wat over heeft en Zich als leerling komt aanmelden, d e moet minstens de volks school achter den rug hebben en over een goed getuigschrift beschikken. De nadruk wordt op een voortreffelijke gezondheid en een oprechte vaderlandsche gezindheid ge legd. Ik kon al dadelijk vaststellen, dat ruim 90% der driehonderd leerlingen in Reinic- kendorf tot de Hitler-jeugd behooren en keek ook niet verbaasd, toen drie knapen in de bruine uniform mij off.cieel kwamen begroe ten. Jongens, die niet in ieder opzicht aan de verwaahtingen beantwoorden, worden voor eenvoudiger werk opgeleid: schaven, vijlen, draaien e.d. Jongens, die geen bepaal den wensch uiten en zelf nog niet precies weten, waar ze geschikt voor zijn, worden drie tot zes maanden zonder vast verdrag op Jiroef genomen en pas later bij de gewone eerlingen of bij de vakleerlingen onderge bracht De opleiding der vakarbeiders omvat een leertijd van vier Jaar, waarvan het grootste gedeelte in de werk plaats wordt tloorgebracht. Pas 't laatste jaar worden zij op het bedrijf der A.E.G. voorbe reid en beginnen zij op stukloon te werken. Niemand is contractueel verplicht, bij de A.E.G. te blijven, maar het ligt in de logische lijn, dat de meesten, die hier geiheel zonder kosten hun opleiding hebben genoten blij zijn, wanneer ze direct in het practische le- i ven tegen een vast loon kunnen overgaan. De lichamelijke ontwikkeling speelt in de vier jaar van voorbereiding een groote rol. Er wordt opvallend veel aan sport gedaan, tvodstrijden worden tusschen de verschillen de scholen uitgeschreven, uitstapjes worden pok in den winter ondernomen, zelfs naar 't hooggebergte, voordrachten worden gehou den over alles, wat jonge menschen belang inboezemt en natuurlijk wordt deze gele genheid benut, om het hart der jeugd voor den nationaal- socialistischen staat te win- fcen. Ik sla het in verschillende werkplaat sen gade, hoe jongens, die uit den eenvou- digen burgerstand komen, beleefd zijn in hun optreden, hulpvaardig ten opzichte van kameradea, die nog niet zoo ver zijn als zij, stel vast, dat er tusschen meer deren en ondergeschikten ook een veel nau wer contact bestaat dan vroeger en krijg den indruk, dat de zin van gemeenschap met overleg tot ontwikkeling wordt gebracht De ruwe formuleering uit den tijd toen over al de Internationale gezongen of gefloten werd, schijnt tot het verleden te behooren. Tijdens de middagpauze kunnen allen voor een vergoeding van tien prennig hun eet lust bevredigen en de gesprekken, welke aan de lange tafels gevoerd worden, vor men met meer een serie vieze moppen. Aan het einde van den cursus moet ieder zijn gezellenstuk leveren. Een bepaalde cocamissie wordt gevormd en het examen "wordt deels mondeling, deels schriftelijk af genomen. Aan het einde van deze belang rijke proefneming overhandigt de A. E. G. aan de gelukkig geslaagden een fraai ge tuigschrift dat als aanbeveling voor het latere leven kan gelden. Om ouders bij de opleiding hunner kinde ren de hand te reiken, wordt hun over den cursus van vier jaar een vergoeding van 1200 tot 3000 M. toegekend, zodat de A.E.G. in den loop der jaren vele millioenen mark voor dit werk heeft uitgegeven. Geheel uit liefde is dat niet, want de overgroote meer derheid der praktikanten gaat immers na afloop van den cursus in het bedrijf over. Onder de tegenwoordige omstandigheden is het begrijpelijk, dat ook vele studenten zich komen aanmelden en voor hen, die het eindexamen H.B.S. met succes hebben afge legd, duurt het voorbereidend werk uiter aard korter. Voor den s'udent heeft men slechts twee en een half jaar noodig. voor leerlingen van middelbare scholen wat lan ger, meestal drie jaar. Zij worden voorbe reid op mach nebouw, electro-machinebouw en werktuigkunde. Het resultaat van hun werk wordt in boekvorm vastgelegd en deze zorgvuldig opgemaakte rappor'en zijn later van belang bij het vaststellen hunner be gaafdheid. Het viel mij op, dat in een der groote zalen ook mannen van middelbaren leef tijd aan het werk waren en ik liet me ver tellen dat het hierbij om „nood-werk voor de werklooze jeugd" gaat, om mannen dus die geen vas'e betrekking hebben en door de A.E.G. in de gelegenheid worden gesteld, om hun veeleischend beroep bii te houden. Wanneer andere groote bedrijven dit voor beeld volgen, dan zal hierdoor het aantal werkloozen nog sneller afnemen dan thans reeds het geval is. Men geeft hun gratis te eten, vergoedt de onkosten voor tram, om nibus of ondergrond en bevordert bij deze mannen de hoop op betere tijden. Ik heb mij met meerderen van hen persoonlijk on derhouden en vastgesteld, dat zij dankbaar zijn voor deze voorloopige oplossing van het moeilijk probleem der werkloosheid. Ook de vereeniging van Duitsche inge- nieuren is zich met de zaak gaan bemoeien zendt een bepaald aan'al jonge :ngenicurs, die nog geen werk gevonden hebben naar een der scholen van de A. E. G. en keert na een nader vast te stellen aantal maan den aan ieder een maandelijksche vergoe ding van 60 M. uit. Ik sloeg het gade hoe in in een hiervoor beschikbare ruimte waarde volle teekeningen worden ontworpen. Dit werk wordt door gediplomeerde vaklui on dersteund en gecontroleerd. Vooral in de win'ermaanden wordt ook onderwijs gegeven in stenografie, machine- schrijven, vreemde talen. Op het oogenblik worden door de A. E. G. ruim 850 leerl n- gen alleen te Berlijn op die manier voor het practisch leven gewonnen en de toewijding waarmee door allen, leerlingen en deskun dige vaklui, dit werk wordt verr ebt, maakte op mij den indruk, dat dit systeem der ge lijkschakeling aanbevelingen navolging ver dient. Berlijn, 9 December 1933. MINÖERWAARDIG RAADSEL Er verschijnt op het oogenblik een blad dat de emigratie naar Nieuw Guinea wil bevorderen.'We spreken van dit pogen goed noch kwaad, omdat we ons niet tot oordee- len bevoegd achten. Maar zoo ongeveer als bladvulling vinden we op de vierde blad zijde het vólgende raadsel: „Waarom zijn de vele huiseigenaren, grondspeculanten neringdoenden vakbondbestuurders tegen emigratie van werkloozen naar Nw. Guinea? Is hel omdat zij zoo bezorgd zijn voor het heil van de duizenden wanhopige stempelaars en hun vrouwen en kinde ren? Indien dit minderwaardige raadsel de mentaliteit der redactie weergeeft, dan deugt er van dit blad nietsl DE ROTTERDAMSCHE RAAD DOET NU EENS GOED EN DAN WEER KWAAD Over een paar besluiten in de jongste raadsvergadering van Rotterdam genomen, schrijft „Rott. Unieblad": Zoo is dan door den Raad besloten om de gehuwde vrouw niet meer in Gemeen tedienst te stellen en te ontslaan haar. die geen kostwinner zijn. Dat is. een stap in de goede richting, die leiden kan tot tewerkstelling van daartoe geschikte ■werklooze krachten. Dat ook aangenomen werd het voor stel om een buitenlandsch circus toe te laten, doet ons leed. Tegenover het feil dat van buiten onze stad misschien eenige personen naar dit circus zullen komen en hier wat geld verteren zullen staat toch zeker dit feit, dat door de thans bestaande en op hooge lasten zit tende exploitanten van bioscopen en an dere openbare vermakelijkheden, ernsti ge schade te vreezen valt. Het heeft ook ons verbaasd dat alle Chr. Historische raadsleden met het laatste voor stel meegingen. Gemengd Nieuws- NOTARIS GEARRESTEERD Notaris A. te Ooltgensplaat is in arrest gesteld door den officier van justitie te Rot terdam, wegens fraude. Genoemde notaris wus naar Rotterdam vertrokken .om den of ficier van justitie van zijn fraude in kennis te stellen. Onmiddellijk daarna had de ar restatie plaats. Een en ander is nu eerst pu- pliek geworden, omdat hij bij zijn vertrek had gezegd, dat hij voor enkele dagen op reis moest. Vrijdag is de justitie te Ooltgens plaat geweest om ten huize van den notaris een onderzoek in te stellen; omtrent aard eii omvang der verduistering is nog niets be kend geworden, doch van betrouwbare zijde verneemt het „Vaderland", dat het bedrag zeer aanzienlijk moet zijn. Het was bekend, dat het notariaat geen beste reputatie had en dat er vele zaken werden afgedaan, die een andere notaris niet wenschte te doen Dit feit heeft menigmaal tot de conclusie geleid, dat er iets niet in den haak moest zijn, maar positieve bewijzpn werden niet De officier van justitie te Rotterdam leidt het onderzoek, dat nog in vollen gang ts. Of er bewoners van het eiland gedupeerd zijn, is niet bekend. DURE ONDERGOEDEREN De Commissaris van Politie te Arnhem maakt bekend, dat door vertegenwoordigers van de N.V. Hygia Rheiwav gevestigd te Arnhem, ondergoederen worden verkocht tegen prijzen, welke ver uitgaan boven do prijzen, die als regel voor ondergoederen worden betaald. Voor den verkoop worde» veelal Rijksambtenaren en Gemeenteambt» naren en spoorwegpersoneel bezocht. Waar blijkens ingekomen berichten vele personen door het hestellen dier goederen en het onderteekenen van een koopbrief verplichtingen op zich hebben genomen waarvan zij zich tevoren niet voldoende re kenschap hebben gegeven, wordt een ieder aangeraden alvorens een contract met vo renbedoelde onderneming aan te gaan. zich gord te overtuigen waartoe men zich ver plicht, ■GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN In clen nacht van Zaterdag op Zondag is door de recherche te Groningen een invaJ gedaan in een perceel aan den Gr. Kromme Elleboog, waar men vermoedde, dat zich aldaar een geheime zender bevond. D'l bleek bij onderzoek juist te zijn. Het toestel is in beslag genoen. Tegen de clandestien- zenders W. B. en R. C. uit Groningen en B R. uit Paterswolde, die naar 't hoofdbureau van politie geleid werden, is proces-verbaal opgemaakt Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Sluit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en verheugd zijn de bijzonder krachtige werking van AKKER-CACHETS te ondervinden. Voordat Ge 't weel is alle narigheid vergeten. Ze kosten slechts 50 cenl per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. DE UITVINDERS VAN HET LICHTGAS, Als lichtbron domineert heden ten dage de electriciteit, maar, toch zijn er niet eens zoo heel lang geleden, jaren geweest, waar in men het gas als de beste en meest ideale oplossing van het verlichtingsvraagsluk be schouwde. Dat het plaats moest maken voor een nog idealer oplossing, dat doet aan de waarde ervan niets af! In vergelij king met de petroleumverlichting was hel een enorme vooruitgang. Bovendien kunnen we ook nu niet anders, dan zeer dankbaar zijn voor die uitvinding, die nog dagelijks aan tal van huismoeders onschatbare dien sten bij het koken bewijst! Aan Johannes Petrus Minckelers moet de verdienste worden toegeschreven, van de uitvinding van het gas! Op den 2don De cember van het jaar 1748, te Maastricht,, werd hij "geboren en oorspronkelijk voor den geestelijken stand bestemd! Hij behaë£ de eenige graden in de theologie, maar gaf toen aan deze studie de brui. Johannes' tie langstelling ging naar een andere richting uit en wel die van de natuurkunde, een wetenschap, die iD die jaren nog nauwe lijks was ontkiemd. Met ijver legde hij zich op de studie toe en hij onderscheidde zich zoo. dat hij in 1772, dus reeds op 24-jarige» leeftijd werd benoemd tol professor in de physica, of zooals de officieele titel luid-- de „professeur de philosophic" aan het „Colège du Faucon" te Leuven. De eigenlijke oorzaak tot de uitvinding van het gas is de daad geweest van de ge broeders Montgolfier, die in 1782 de wereld, verbaasden door het in Parijs oplaten van ballons, die met verwarmde lucht waren gevuld. De universiteit te Leuven ging toen zoeken naar een drijfkracht voor ballons, lichter dan de dampkringslucht. Na een lange reeks van proeven gelukte 't Mincke lers op 1 October 1783 uit kolengruis de verlangde „lucht" te krijgen, die later vooi verlichtings- en verwarmingsdoeleinden van zooveel beteekenis zou worden. Natuurlijk ontdekte ook Minckelers. dat zijn „lucht" brandbaar was. Sinds 1785 ver lichtte hij er op herdenkingsdagen dan ook zijn collegezaal mee. Later werd do gas- fabricatie door tal van ontdekkers in het buitenland verbeterd, waardoor ook het product werd gezuiverd, maar dat alles neemt toch niet weg, dat aan Minckelers de eer toekomt het gas te hebben uitgevon den. Toen, 34 jaren na zijn dood, In Decem ber 1858 de stadsverlichting in Maastricht werd ingevoerd, herdoopte men de straat, waarin het geboortehuis van den uitvin der stond, in „Minckelersstraat". In 190-4 werd tevens in deze stad een gedenkteeken te zijner eere opgericht! DE SCHATTEN-EILANDEN. Reeds sedert Jaren hebben de zoogenaam de Schatten-eilanden de fantasie in wei king gesteld. Maar meestal waren de schal ten, die men daar meende te vinden, het product van zulke fantasieën en verzinsels, dat men geen enkel resultaat kon boeken. Er zijn echter werkelijke schatten-eilanden en tot deze groep behoort o. a. Nauroe in den Stillen Oceaan. Vijftig jaar geleden had niemand eenig interesse voor dit tus schen Amerika en Australië liggend eiland Totdat men plotseling ontdekte, dat Nau roe eigenlijk niets anders was dan een enkele fosfaat-klip, waar een onuitputte lijke bron van kunstmatige bemestings- producten braak lag. Onmiddellijk steeg de waarde van het eiland tot eenige millioe nen dollars. Op dezelfde wijze ging het met Belle Isle bij New FoundJand. Enkele ja ren geleden was het geheele eiland slechts ÏOO dollar waard; toen vond men ijzer op het eiland en onmiddellijk werd het voor 2 millioen dollar verkocht De hedendaag- sche schatten-eilanden worden dus ge naamd naar hun rijkdom aan natuurlijke bodemschatten en hebben niets uitstaande met begraven rijkdommen. DE KLEUREN DER MENSCHENRASSEN. Vroeger was men van meening, dat het klimaat en de inwerking van het zonlicht oorzaak waren van de huidskleur der men- rassen. Daar wij blank en de negers zwart zijn, terwijl de Chineezen. geel zien, schreef men destijds toe aan de koele tempera tuur in onze landen en de veel heelere in de streken der Chineezen en negers. Her nieuwde onderzoekingen hebben echter be wezen, dat de huidskleur voornamelijk een gevolg is van de voeding. Dat de mensch in den voortijd zwart was, wordt toegeschreven aan het gebruik van plant aardige stoffen en vruchten, die ijzer en mangaan bevatten. Heden ten dage kan men dan ook opmerken, dat de melkdrin- kende negers lang niet zoo donker zijn, als de vegetariërs onder hen. De Indianen zouden rood zien, omdat zij door het drin ken van het bloed der dieren een over groote hoeveelheid roode bloedlichaampjes in het lichaam krijgen, terwijl de Mongolen hun gele tint aan de enorme hoeveelheden melk, die zij drinken, te danken hebben. Deze I evat namelijk chloordeelen, welke de huid, die dooi liet gebruik van vruch ten en oorspronkelijk heel donker was, in sterke mate bleekt. Dat het Kaukasische nas blank is, meent men te moeten verkla ren door het feit, dat dit ras het eerst zout gebruiKte, welke stof een aanzienlijk pei centage chloor bevat RUBRIE^ DINSDAG 12 DECEMBER HUIZEN 1875 M. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—11.30 Graxnoloonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin 12.00 Tijdsein 12.01—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—2.00 n.m. Lunchconcert door het Sex tet o.l.v. Piet Lustenbouwer. 2.00—3.00 run. Vrouwen uurtje, a. „Spraak gebreken bij kinderen" door mevr. Mies Zwierzina. b. Ervaringen van een huis vrouw in Lithauen" door Mevr. Schim V. d. Loelf—Fransen v. d. Putte. 3.004.00 n.m. Modecursus door Mevrouw H. Cuppens Geurs. (Adres: Lakerstraat 28, Eindhoven). 3.00—3.30 n.m. Cursus knippen en naaien voor beginnende». 3.303.45 njn. Cursus hoedenmaken. 3.45—4.00 mm. Opleiding coupeuse voor gevorderden. 4.004.15 mm. Verzorging van den zender. 4.15—4.30 mm. Pianorecital door Mren Polbarst. 4.30—4.45 n_m. Zang-soli door Gerard Holt- haus, aan den vleugel: Fred. Boahart 4.455.00 nun. Gramofoonm uziek. 5.00—5.15 n.m. Vervolg van bet piano-reci tal door Mien PotharsL 5.15530 mm. Zangsoli door Gerard Holt- 530—5.45 n.m. Gramofoonmuziek. 5.456.40 n.m. De Kro-Boys oJ-v. Piet Lustenbouwer. 6.407.00 nm. Esperanto-cuisus door P. Heilker (Achtste les). 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. Katholieke Radio Volks universiteit. Medische Wetenschap. III. „De bestrijding van besmettelijke ziekten", door Dr. R. N. M. EykeL 7.357.45 njn. Gramofoonm uziek. 7.45—8.00 n.m. Verbondskwartiertje. 8.00—8.15 n.m. Het orkest o.l.v. Marinus van t Woud. 8.15—8.30 mm. SwerkofFs Gesangensemble. 8.30—8.35 mm. Nieuwsberichten van het 835—8.45 mm Liet orkest o.Lv. Marinus van 't Woud. Persbureau Vaz Dias. 8.45—9.00 njn. SwerkofFs Gesangensemble. 9.001030 njn .Solistenconcert door het orkest o.Lv. Johan Gerritsen, irnm.v. Else Rijkens, sopraan. 1030—1035 njm Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias. 1035—1030 mm. Gramofoomnuziek. 10.501130 njn. De Kr o-Boys oJ.v. Piet Lustenbouwer. 11.30—12.00 njn. Gramofoonm uziek. HILVERSUM 296.1 M. A.VJLO. 8.01—10.00 Gramofoomnuziek. 10.0110.15 Morgenwijding. Lezen: Mat- tbeüs 13 21—31. Zingen: Ps. 68 10. Ge- zang 50 1. 10.1510.35 Gramofoonm uzi ek. 1030—11.00 Kook- en bakpraatje door Me vrouw R. Lotgering—Hillebrand. „Wild en gevogelte". 11.0012.00 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr. Soliste: Marie Olsen, sopraan. 12.012.15 mm. Lunchconcert door het Omroeporkest o.Lv. Nico Gerbarz. 2.15230 mm. Rustpoos voor het verzor gen van den zender. 2.30—3.00 mm. Omroeporkest. 3.0041X3 mm. Knipcursus door Mevrouw Ida de Leeuw—Van Rees. 8e les. 4.00—4.30 njn. Pianorecital door Jan Odé. 430—5.00 n.m. Radio-kinderkoorzang oJ.v, Jacob Hamel. VP.R.O. 530 n.m. BijbelverteHmgen voor jonge men schen. 10de voordracht. Aaron en Mirjam. Spreker: Ds. B. J. Aris. Amsterdam. A.VJR.O. 5.00—5.30 njn. Verhalen voor kleinere kin deren ,door Mevr. Ant. van Dijk. 6.00—7.00 n.m. Concert door Barnabas von Génczy en zijn orkest 7.007-20 mm. Gesprek tusschen de Heeren Prinsen Geerlings, Smirnoff en Soer over de a.s. Kerstpostvlucht van „De Zilvermeeuw" het nieuwe KL.M.-SDelvliegtuig. 7.20—730 mm. (7.15 Precisie-tijdsein) Gra mofoonm uziek. 7.30—8.00 n.m. Engelsche les voor gevor derden door Fred Frey. 8e les. 8.Ö1—8.05 mm. Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.05—9.00 n.m. Concert door Barnabas von Génczy en zijn orkest. 9.00—9.40 n.m. Radiotooneel. Studio-opvoe ring van Spoken, een hoorspel uit bet fa milie-leven op z'n donkerst, in twee bedrij ven door Carl Behr. Vertaling: Gustav Czqpp. Spelleiding: Kommer Klein. L Het eerste bedrijf. Uitzending van bet slotbedrijf a.s. Donderdagavond. Pl.m. 9.40—1030 mm. Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Opera-con cert door het Concertgebouworkest oJ.v. Pierre Monteux. Solist: Joseph Rogat- chewsky. tenor. 1030—11.00 mm. Gramofoonm uziek. 11.00—11.10 njn. Nieuwsberichten van Vaz Dias. DEUTSCHEANDSENDER 1635 M. 2.20 n.m. Reportage van de openingszitting van den nieuwen Rijksdag. 730 mm. Symphonie-Orkest, o.m. 6e van Tsjaikofski. KALUNDBORG 1154 M. 7.50 Morgenwijding. BEROMüNSTER 459.4 M. Cembalo-recital, door Alice Ehlers BOEDAPEST 550 M. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 v.m. Morgenwijding. INTERNATIONALE KERSTWTZENDING Op initiatief van de Wereldvereeniging zullen de Europe esche Omroepmaatscbappijen een Kerstmtzendrng organiseeren. welke een inter nationaal karakter draagt. F-lk land zal een gramofoonplaat laten vervaardigen, welke het voor dit land karakteristieke Kerstlied, de tekst „Eere zij God in den Hooge, Vrede op Aarde, in de menschen een welbehagen" en het slot van een karakteristiek klokkengelui zal be vatten .Deze platen worden uitgewisseld en op een der Kerstdagen door de deelnemende om- roepverecnigingen in alphabetische volgorde uit gezonden. Tot dusver hebben de volgende landen hun medewerking toegezegd: België, Denemar ken, Duitschland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Marokko, Nederland, Oostenrijk, Polen, Spanje, Tsjecbo-Slowakije, Zuid-Slavië en Zwitserland. BRANDEN Te Oss brak brand uit in een huis, be woond door de familie van Haren, aan de Kortvoortschestraat De bewoners, die in diepe nachtrust lagen, konden zich met mopite in veiligheid brengen. De heer Van Haren, die vrij ernstig ziek was, werd naar het ziekenhuis te Oss overgebracht- De brandweer bestreed het vuur met alle macht, doch kon niet voorkomen, dat het geheele huis in vlammen opging. De oorzaak van den brand is onbekend De brandweer moest beperken tot het nat houden van de belendende perceelen. Een honderdtal kippen werd evenals de geheele inboedel, een prooi der vlammea De schade wordt door verzekering gedekt. Te Goor is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het voor eenige jaren ge bouwde woon- en winkelhuis van den ma- nufacturier J. J. van Wanrooy, gelegen aan den Ouden Haaksborgerweg. De brand, die in het woonhuis was ontstaan, vond gretig voedsel in den voorraad. Het pand stond nu korten tijd in lichterlaaie. De bewoners kon den vluchten. Huis en inboedel waren ver zekerd. tuinderswoning met schuur van den heer P. Mol, staande in het Oosterhout Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de kinde ren van den bewoner geen gelegenheid had den hun kleertjes aan le trekken en in hun nachtgewaad moesten vluchten. De brand weer rukte niet uit, aangezien ter plaatse geen water voor blussching aanwezig was. De woning met schuur werden geheel in den asch gelegd en ook van den inboedel kon weinig of niets worden gered. De schade wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. VER VAN HUIS Te Buggenum (L.) is door een jager een eend geschoten met een bandje om den poot waarop vermeld: .Leningrad". Vermoedelijk is deze vogel afkomstig van een Russisch vo geltrekstation. GEHEIMZINNIG STERFGEVAL Te Laren (N.H.) is door de recherche uit Amersfoort aangehouden en naar Amster dam gebracht dr. H. Deze aanhouding ge schiedde in verband met een geheimzinnig sterfgeval. Het plotseling overlijden van dé 38-jarige mevr. O. in het St. Elisabeths Zie kenhuis en het ingestelde onderzoek na sec tie op het lijk door dr. Hulst uit Leiden, leidden tot deze arerstatie. FEUILLETON DE SPAANSCHE CAVALIER Door B. WARSTADT (24 Alcala werd op zijn weg naar de gevan genis door dezen onzichtbaren engel verge zeld, die hom sterkte gaf, en de woorden des Apostels tot de zijne deed worden: „Wij ïoemen in de hoop der heerlijkheid Gods. En niet alleenlijk dit. maar wij roemen ook in de verdrukkingen, wetende dat de ver drukking lijdzaamheid werkt; en de lijd zaamheid bevinding en de bevinding hoop. En de hoop beschaamt niet, omdat de liefde Gods in onze harten is uitgestort door den Heiligen Geest, die ons gegeven is". HOOFDSTUK XXII Wonderlijk gezelschap De wagen die Alcala naar de plaats zijner bestemming bracht, bleef staan voor den in gang tot een donkere woning in een nieuw» straat. Door 'n zwak verlichte gewelfde gang werd Alcala gebracht voor een met ijzer he slagen deur. De vergezellende politie-agent klopte aan deze deur, v/garop de cipier het luikje opende, waarop men een geluid aN van het verschuiven van een grendel hoor de. en Alcala trad de gevangenis binnen. Hier werd de cavalier eerst in een kan toor gebracht, waar de gevangenisrechtnr achter een hooge lessenaar zat Hij was een rijzige figuur, met een zwaarmoedig uiter lijk. Hij las den beschuldigingsbrief. dien de agent hem overhandigde, stond op en ver welkomde den onvrij willigen ga-.t met sobe re plechtstatigheid. „Mijnheer", zei de rechter met een di3pe buiging, „moge uw erblijf in deze woning van korten duur zijn. Veroorloof mij de eer u naar uwe huidige woning te geleiden. Het doet mij leed, te zien dat uw gezondheids toestand zoo slecht is". Na een korte wisseling van beleefdheden met den rechter, die den gevangene had ge bracht en die zich nu terugtrok volgde Al cala den cipier naar een groote deur, die door eenige gevangenbewaarders werd be waakt. Nauwelijks was hij hierdoor binnen getreden of met een harden slag sloeg d>- massieve deur achter den gevangene in hpf slot Alcala en zijn cipier bevonden zioh in een corridor, een paar vensters, die op dc binnenplaats uitkwamen verstrekten licht en de noodige frissche lucht. ..Edele heer", zei de cipier, die thans naa«» Alcala ging, „in dit huis wordt toch een zeker onderscheid in stand in ac .t genomen Wij hebben.een paar kamers, die voor voor- uame heeren zooals u geschikt zijn, wan neer het ongeluk hen binnen deze muren voert". Daar Alcala slechts met een onmerkbare beweging van het hoofd antwoordde, dacht de man dat zijn wenk niet was verstaan „Aan cavaliers is het vergund hun kamer: naar hun eigen smaak te meubileeren, edele heer, en zij worden verzorgd met al de achting, die hen volgens hun rang toekomt Maar natuurlijk is deze verzachting sleet U voor hen, die, die de cipiei bleef h'or steken, weshalve Alcala hem verdere uitleg bespaarde. „Ik vermoed, dat deze bijzondere vertrek ken slechts bestemd zijn voor hen, die de middelen bezitten om ervoor te betalen", z«i Alcala „Dat kan ik nu eenmaal niet" „Het spijt mij, edele heer, dat toevallig ook juist al deze vertrekken bezet Jju", merkte de cipier op; echter hoopte hij nog steeds op eenige verdienste en bleef zoo be leefd mogelijk bij het vervoer van Alcniu naar de donkere gevangenis, die de cavalier met nog vijftig of zestig andere misdadigers moest deelen. De aanblik van dit vertrek en de stank die er heerschte, en waarin hij misschien de rest van zijn korte leven zou moeten door brengen, was voldoende om eens menschen kracht op de proef te stellen indien hij. zoo als Alcala, aan geheel andore toestanden gewend was. Het vertrek waf vreeselijk vuil en bezat in het geheel geen meubels. Dn vloer was van steen, waarop sommigen za ten neergehurkt en anderen lagen, deze vloer diende tegelijkertijd voor stoel, +afel en bed F.cn vreeselijke geur verpestte de lucht; kortom, do aanblik van dit gevangenis hol was afschrikwekkend. Nergens had een kunstenaar bij het licht, dat door do stoffige vensters viel het too- neel niet met louter mishagen Kur.nen aan zien. Niemand droeg hier kortgeknipte ha ren en ook was er geen gevangeniskleedij, di« voor allen gelijk was. Iedere misdadige/ lange, fladderende mouwen. Deze veelkleuri ge kleeding was die van bandieteji. die. on getwijfeld wegens straatroof of moord in de gevangenis waren geworpen. Andere gevan genen zug men weer gehuld in de schaaps vellen der boeren. De meeste gevangenen droegen een sjerp, een karakteristiek stuk van de Spaansche volksdracht, gewoonlijk bestaat zij uit een lang, zwart of rood ge kleurd stuk stof, dat om het middel wordt geslagen, en waarin do beurs, zoowel als du dolk worden bewaard. Natuurlijk wekte de aankomst van een nieuwen lotgenoot algemeene nieuwsgierig heid. De opmerkzaamheid van de verschil lende groepen werd direct op hem gevestigd en men hoorde een gemompel van: „Dat is een cavalier!" in alle hoeken van het ver trek. Hoewel het hier echter overvol was met misdadigers, waarvan ieder tegen een of meer der tien geboden had gezondigd, zou een vreemdeling zich toch onmiddellijk heb ben verwonderd over de afwezigheid van grove ruwheid, zoowel als over den aard der gesprekken, die men bij de misdadigers zou verwachten. Mannen, die niet het minstj spoor van eergevoel of gewetenswroeging verrieden, die misschen kerken hadden be roofd en monniken vermoord, deden zich toch zoo voor, alsof ze voor zichzelve toch nog eenige achting hadden. Dat is een eigen aardigheid van liet Spaansche ras, dat zelfs droeg zijn kleeding naar igon smaak en voor i de armste man zich zoo weet te geven, al; dpn waarnemer deed zich hier een wonder- ware hij een geboren edelman. De bedelaar hare sorteering van kleederdrachten voor. j had zijn waardigheid en de zakkenroller had Hi»r en daar zag men groene of blauwe zij zijn waardigheid. Geen smadelijk woord, de» vesten, waaroverheen jas of buis was ge j geen grove scherts werd tegen Alcala geuit trokken; daaronder zag men hemden met hoewel hij zich bevond in de afschrikwek kende algemeene gevangenis van Sevilla. De cavalier voelde eerst grooten tegenzin en afschuw; hij verlangde naar eenzaam heid, al ware die ook te vinden in de don kerste en kleinste cel. Alcala was opgevoed in voorname afzon dering en de hoogmoed was zijn boezem zonde. Thans deed hij zich verwijten over zijn zelfzuchtige zelfverheffing, waardoor hij zoo gaarne tusschen zich en zijn lotgenooten een muur zou hebben opgetrokken. „Boe kan ik. die zelf uit de diepste schuld ben verlost, het wagen, mijne oroederen in hun zonde te verachten?" dacht Alcala „Waardoor zou ik wenschen elke gelegen heid om mijn medemenschen van dienst 'e zijn uit den weg te gaan en dat slechts wijl mijn hoogmoed terugschrikt voor elke aan raking met dezulken die ik gewoon ben als vftol lager dan ik aan te zien? Hier is de plaats, mij door God aangewezen; moge Hij mij kracht geven, zelfs in deze gevangenis getuigenis af te leggen van Hom en Zijn evangelie te verkondigen aan hen, die mis schien nimmer hier zouden gekomen zijn, zoo zij eerder van dat Evangelie hadden ge hoord". Nauwelijks had Alcala deze gedachte over wogen, of hij werd aangesproken door pen kleinen, spraakzamen man met donkere ge laatstrekken, die van uit den uitersten hoek der cel te voorschijn kwam, toen hij Alcal» zag binnentreden. ..Zeer geëerde cavalier. Don Alcala de Aguilera, wij hebben elkaar al eerder eens ontmoet", begon hij. „Waar dan, mijn vriend?" vroeg Alcala. „In de arena, mijnheer. Mijn naam is Die go. Ik was een van de chulo's, die een dolk stak in den hals van den stier, dien u zoo moedig tegemoet traadt". „Maar ik ben nu in een heel anderen strijd gewikkeld" zei Alcala, vastbesloten zich noch door zijn vermoeidheid, noch door zijn rugpijn te laten afhouden van een ge sprek met zijn vroegeren makker, op wfen hij tot diens heil een invloed ten gov'e hoopte te kunnen uitoefenen. Hij ging der halve op den grond zitten met zijn rug leu nend tegen den muur, terwijl de chulo zich naast hem neervleide met zijn eliebogen zijn hoofd ondersteunend. „U bevindt zich in wonderlijk gezelschan", merktè Diego op, met gedempt» stem spr«. kend, opdat de hoeven om hem heen hem niet zouden verstaan. „Die daar, die in hun Egyptisch koeier- waalsch staan te snateren, zijn een gezel schap zigeuners; hun ergste straf is, dat zo een dak boven hun hoofden hebben. Een zigeuner ligt liever in de sloot, dan in een paleis en kookt zijn eten liever achter een haag, dan dat hij het lekkerste eren eet aan de tafel van den gouverneur. Hier aan onze rechterzijde, Senor, hebben we smokkelaars uit Cadiz. Die daar met zijn roode sjerp, is een zeer achtenswaardig man, die een mede dinger in een gevecht met een mes heeft doorstoken. Het is toch eigenaardig dat de politie het. de moeite waard acht, iemand voor zulk een onnoozele zaak achter slot en grendel te zetten. Maar dat heerschap in zijn blauwen kiel heeft zijn verzorging op kosten van Zijne Majesteit ruimschoots verdiend. Het is een rcover uit de Sierre More rui »u hij heeft, wed ik, meer halzen afgesneden dan hij vingers aan zijn beide handen heefL" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10