DINSDAG 5 DECEMBER 1933 Rijkspart ij dagfilm ..DE OVERWINNING VAN HET GELOOF" De gebeurtenissen te Neurenberg voor latere geslachten vastgelegd (Van onzen Duitscihen Correspondent). Door de Rijksleiding der N.S.D.A.P. word 11< in de gelegenheid gesteld, bij de eerste opvoering van den rijkspartijdag-film „De overwinning van 't geloof" tegenwoordig te zijn. De titel van deze film, die de ge beurtenissen te Neurenberg voor latere ge slachten vasthoudt, geeft duidelijk te ken nen, dat er in het Derde Rijik naast het geloof in keriselijken zin zooals wij dit kpnnen nog een ander geloof is ont staan: het hangen met hart en ziel aan den wederopbouw van Duitschland. De man die dit moeilijk werk tot levenstaak ge- kozon heefl en na veertien jaar van voor bereiding thans geroepen werd, om zijn woorden in daden om te zetten is de held van den dag: voLkskanseüer Adolf Hitler. Hem en zijn werk geldt de belangstelling, de liefde en de vereering van de over- groote meerderheid der natie en de kerk. welke weliswaar haar plichten ten opzichte van den staat erkent, maar tevens een rijk vertegenwoordigt, hetwelk niet van deze wereld is, zal een zwaren strijd moeten Voeren, wanneer zij de haar toekomende plaats in den nationaal-socialistischen staat wil terugwinnen. Bij de groote massa is vooralsnog de belangstelling voor de natio nale revolutie en alles, wat hiermee samen hangt. heel wat grooter dan die voor het kerkelijk loven en den in omvang toe- nemenden kerkelijken strijd. Toen ik een uur voor het begin door een cordon van S.S. en politie tot het Ufa- Palast am Zoo was dooigedrongen, was het eerste, wat ik op een bord bij den ingang van de hall kreeg te lezen: Der Sieg des Glau-bens ist ausverkauft! Ik vroeg mij onwillekeurig af: zal de overwinning van 't geloof ook-eenmaal zoover gaan, dat alle kerken van Berlijn boordevol zijn met ge- loovigen, die naar het evangelie der ver lossing komen luisteren? Op de galerij, waar men bij mijn binnen komst nog druk bezig was, een eereloge voor den kanselier en de rijksregeering in orde te brengen, zag ik prins August Wilhelm in druk gesprek met Oberführer Ernst, die ondanks zijn jeugdigen leeftijd van 2.9 j.aar reeds deel uitmaakt van den staatsraad. Wat verderop had dr. Schacht, directeur der rijksbank, herkenbaar aan zijn opvallend hoog boordje plaats genomen en in zijn buurt verscheen staatssecretaris dr. Meissner, wiens naam als adviseur van Hindenburg men den laatsten tijd opval lend zelden hoort noemen. Rijksminister Voor buitenlnndsehe zaken, jhr. .von Neu- rath, was de eenigste bezoeker in frak en een bezoeker, die naast mij hij vergissing in smoking verschenen was, voelde zich hierdoor gekalmeerd. Hitlers plaatsvervan ger Hess, die met Röhm zooeven op voor stel van Hitier tot rijksminister zonder portefeuille is benoemd, plaatsten zich naast den eersten burgemeester dr Sahm bij de eereloge, om den kanselier te be groeten en deze verscheen even voor negen uur in gezelschap van dr. Goebbels Goe- ring ligt sedert een paar dagen wegens kaakontsteking te bed en kon dus niet de spontane begroeting van hetgeestdriftige publiek moe in ontvangst te nemen. Des- tem eer- werd hij later, bij wijze van ver goeding, op het doek toogejubeld. Voor iemand, die voor het eerst van zijn leven naar Berlijn komt, moet het een eigen aardige gewaarwording zijn. wanneer hij ziet en hoort, hoe door het verwende pu bliek eener wereldstad in beeld en in wer kelijkheid mannen verheerlijkt worden, die het staatsbewind leiden. Ik geloof niet, dat men zulk een direct contact tusschen volk en regeering ooit tevoren ergens anders beeft beleefd. Ieni Sicsenstahl, cms bekend uit eenige patuurfilmen, heeft zich van haar uiterst moeilijke en veeleischende taak uit de veel heid der opnamen een harmonisch gehpel te vormen, uitnemend gekweten. Van 16000 M materaal is slechts 2000 M. benut en deze historische kern werd aangevuld met nieirwe opnamen van het schilderachtige oude Neurenberg en zijn rijke omgeving. Zelfs bij den ernst van het geheel blijft een gevonde humor gehandhaafd (wat in het politieke leven een zeldzaamheid is) en het werkt op ons als een Sinterklaasver rassing, wanneer wij onmiddellijk op een plechtig moment plotseling een nieuws gierige poes uit een hoekje naar zooveel drukte zien gluren. Ook de kinderen worden bij den opmarsch 'der Hltlergarden niet vergeten en men leest den volkskanselier de vreugde van t gelaat, wanneer een verlegen meisje met een boeket bloemen op hem toestapt Voor hen, die aan deze bevestiging van 'den Derden Staat op den 12cn November en volgende dagen hebben deelgenomen, is ihet aanschouwen van deze film wellicht een teleurstelling: zij beleven niet alles wat zij in die dagen in Neurenberg hebben doorgemaakt, missen menig oogenblik, dat. speciaal in hun herinnering is blijven hangen als een hoogtepunt maar het groote gevaar bij de samenstelling van zooveel momentopnamen lag juist in een veelheid, welke tot herhaling en dus tot vermoeiing zou leiden. Hier weegt het artistieke voordeel op tegen het historische nadeel. Men moet deze film gezien hebben, om bij benadering te begrijpen, wat er in Duitschland eigenlijk gaande is. Men be leeft de overwinning der nationale revo lutie en ziet van dichtbij, wat vijfenveertig millioen Duitschors als hun ideaal be- scnouwen, werkelijkheid worden. Het gaai hier om een overwinning, welke het Duit- sche volk niet op anderen, niet op de Fran- schen, Rassen, Amerikanen maar op zichzelf heeft behaald: een combinatie van vele kleinere en grooterc Staten, van Prui sisch, Saksisch en Reiersch sprekende Germanen, van menschen. die elkander ontelbaar vele jaren in de veelheid der partijen als vijanden te lijf gingen is tot een voorbeeldige eenheid van staat en volle gegroeid, is eendrachtig van goeden wil, om onder sterke leiding het onheil te her stellen, dat door den rampzaligen oorlog over de gansche wereld werd gesticht Met voorbeeldige discipline marcheeren de verschillende colonnes langs ons heen, de vaandels wapperen in don wind, de militaire marschen daveren door de dicht bezette «traten, oud er. jong straalt van geestdrift, ernstig blijft bij dit alles het gelaat van Staalhelm, S.A. en S.S. alleen Hitier kan zijn vreugde over zooveel volgzaamheid soms niet verbergen, wenkt Röhm en Hess, naast hem in zi(n auto te stappen en wijst hen op het vele, dat an deren ontgaat. Hij groet de vaandels met ui teest rekten arm, wenkt alle groepen- leiders kameraadschappelijk toe en zou het liefst met zijn oude garde mee marcheeren. Wij heieven hier een climax, waar iedere filmregisseur jaloersch op kan zijn: wan neer we het hoogtepunt in Hitler's pakken de redevoeringen bereikt meenen te hebben dan komt de jeugd aanzetten, de toekomst van 't Derde Rijk. Haar leider, von Schi- rach. wil het woord voeren, maaar de jon gens houden niet op met jubelen en een trompetter is noodig om stilte te ver schaffen. Het valt mij op, dat de gloeiende geest drift, welke de in paradepas marchocrende marcheerende S.S. ten dcei valt, ook wordt toegekend aan den eenvoudigen Staalhelm cn de zaal davert van applaus, wanneer Hitier don Staalhelmleider Seldte naar zich toe Iaat komen, om hem dankbaar de hand toe te steken. Meer nog dan voor ons zal voor latere geslachten deze film als historisch docu ment kunnen dienen. Berlijn, 2 December 1933. UIT HET SOCIALE LEVEN DE STEUN AAN LANDARBEIDERS. I>e hoofdbesturen vbji de „moderne" Chr. en R.K. landarbeideralionden hebben aan alle betrokken gemeentebes'turen verzocht de werk verschaffingen ook ln de trekkingsperiode zoo lang, mogelijk open te houden, en In geen géval den verzekerden vroeger ontslag te geven dan den nlet-verzekerden; aan de ver zekerden bU het trekken uit de werkloozen- kas een zoodanlgen bijslag te geven, dat ult- keerlng uit de werkloozenkas plus btJslag ten minste grelUk Is aan het bedrag. In de steun regeling met Inbegrip van gezinsleden- en wonlnghuurböslag vastgesteld voor de trek- gerechtlgde leden: aan de trekkende leden bovendien een brandstof fenbüslag te ver- gewend met hot verzoek om horstel der perio dieke loonsverhooglngen. Gewezen wordt o| zeer lage loonen van Jeugdig personeel en d' daaruit voortspruitende moreele en zedelijk gevaren. Gevraagd wordt een salaris, dat oi huwbaren leeftijd het aangaan van een ba schelden ohrlsteltJk huwelük mogelijk maalcl Daarb(J wordt genoemd een bedrag van t 180 NED. CHR LANDARBEIDERSBOND. Zaterdag vergaderden te Goes de afgevaar digden van zoo goed als alle afdeellngen van den Ned. Chr. Landarbeldersbond op Zuid- en Noord-Beveland onder voorzitterschap van den heer P. Luikenaar uit WolfaartsdUk, die de vergadering op de gebruikelijke w(jze opende. Ken groote provinciale landdag zal niet worden gehouden. Bijeenkomsten voor elk district of eiland zullen worden georganl- Na de afhandeling van verschillende huis houdelijke zaken hield de heer de Groot, van Hoedekenskerke. een Inleiding over de be oefening van huisvlijt, speciaal door werk- loozen. Bespreking volgde Daarna sprak de u-— A. Vingerling, hoofdbestuurder uit Goes, „Onzf i kom Schoolnieuws. Prof. Dr. F. A. F. G. WENT Prof. Dr, F. A. F. G Went, die tot hij zonder hoogleeraar in de Algemeene Plant kunde te Leiden is benoemd, is sedert 1896 liooglopraar te Utrecht geweest- Tevoren was hij, na te Amsterdam gepromoveerd te zijn en vervolgens nog te hebben gestu deerd te Bonn en te Parijs, aan het Zoölo gisch Station te Naj>els en aan 's Lands Plantentuin lo Buitenzorg, leeruar aan het Gymnasium in Den Haag en directeur van het Proefstation voor Suikerriet te Kagok Tegal geweest. Van zijn publicaties noemen wij: „De ziekten van het suikerriet op Java" (1S98) en het „Leerboek der Plantkunde" (1923. 2e druk 1930). Vooits hebben in den loop der jaren tal van artikelen van zijn hand het licht gezien. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT I r. L. W. G. van ij k, directeur van Gemeentewerken te Rotterdam, houdt op Donderdag dezor des n.m. 8 uur in het gebouw voor Weg- en Waterbouwkunde te Delft, voor het gezelschap Practische Studie een lezing met lichtbeelden over: „Ilct ocververbindingsvraagrtuk te Rotterdam en de oplossing door tunnelaanleg". De Centrale Commissie voor Studie- belangen der ingeschrevenen aan de Tech nische Iloogesehool heeft zich samengesteld als volgt: J. Huriig. president', C. C. de Monchy, secretaris: H. J. Brusse, thesaurier. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Op uitnoodiging van den Senaat zal de. Duitsche staatsrechtleeraar, Prof. Dr. Carl Schmitt; uit Keulen, in de tweede helft van de maand Januari 1934 spreken over „den Staat van de twintigste eeuw en ziin nieuwe structuur" Verschenen is het 6de Jaarboek ('32-'33) waarin allereerst opgenomen zijn een foto en ,.in memoriam" gewijd aan wijlen Prof Mr. Dr. A. B. C. Triebeis, in loven hoog leeraar in de Bedrijfsleer en de Sociale Wet geving. Daarna volgen het Curatorium- verslag, gegevens over de inrichting, do centen en verder personeel der Hoogeschool Onder de talrijke bijlagen is opgenomen de dies-rede van Prof. Dr. M. J. H. Cobben- hagen. Naar wij vernemen, heeft het Ned. In stituut voor Landbouwkundige Ingenieurs te Wageningen, mede namens haar zuster instelling in Ned. Indië, naar aanleiding van het bericht, dat er sprake zou zijn het onderwijs in alle door Prof. Kielstra ge doceerde vakken op te dragen aan een hoofdambtenaar van het Departement van Koloniën, zoodat de verschillende juridi sche vakken bij wijze van nevenbetrekking gedoceerd zullen worden, een adres gericht aan den Minister van Economische Zaken, waarin met aandrang wordt verzocht te willen bevorderen, dat zoo spoedig moge lijk de leerstoel voor Koloniale Landhuis houdkunde en Indisch Agrarisch Recht wordt bezet door een economisch geschoold landbouwkundige met ruime Indische er varing. DE HEBREEUWSHE UNIVERSITEIT. De Hebreeuwsche Universiteit te Jeru zalem, aan welker uitbouw krachtig wordt gewerkt, zal niet minder dan veer tien nieuwe professoraten instellen voor verbannen Duitsche Joden-studenten. Deae versterking der Joodsche Universiteit is volgens de Canad. Jewish Chronicle moge lijk gemaakt door de edelmoedigheid van verschillende vermogende personen, onder wie ook genoemd wordt het Nederlandsche Eerste Kamerlid Van den Bergh, CHR. STUDENTEN-VEREENIGINGEN. Op Java is onlangs gehouden een Intern. Conferentie van de Intern. Federatie van Chr. Studenten-Vereenigingen, waaraan afgevaardigden uit Japan, China, Ned. Indië, Australië, Birma, Siam, Frankrijk, cn Nederland hebben deelgenomen. De con ferentie heeft zich vooral bezig gehouden met het vraagstuk van het nationalisme, zooals zich dat in het verre Oosten voor doet, en zijn verhouding tot het Christen dom; voort* met de waarde van het Chri3 tendom ten opzichte van de Oostersche Godsdiensten. Breedvoerig ts ook gesproken over het absolute karakter van het Chris tendom in verband met de geestelijke beteekenis der oude, niet-Christelijke over leveringen. VEREENIGING VOOR CHR. M.U.L.O. De jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Vereeniging tot behartiging van do belangen der Chr. Scholen voor M.U.L.O. in Nederiand zal Vrijdag 22 Dec. a.s. onder leiding van den heer J. Th. R. Schreuder, van Haarlem in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht worden gehouden. In de morgen vergadering komen verschillende huishou delijke zaken aan de orde. als de verkie zing van een lid van het Hoofdbestuur in de vacature van den heer K. van der Kooi, te Apeldoorn, die periodiek aftreedt Het Hoofdbestuur heeft naast den aftredende gecandideerd den heer A. v. d. Wijden te Rotterdam. In de morgenvergadering zal de heer W. Blok, van Apeldoorn, refereeren over: „Het geschiedenisonderwijs op onze scholen in verband met Nationalisme." In de middagvergadering zal als referent op treden Ds. G. W. C. Vunderink, dir. van het internaat van het Chr. Lyceum te Zeist, met het onderwerp: „De Psychologie van het Onderbewuste". VER VAN CHR ONDERWIJZERS. De belangen der jongere leden. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers heeft zich den laar sten tijd geregeld en opzettelijk bezig ge houden met de belangen van de jongere leden die door de heerschende malaise in het bijzonder worden gedupeerd. Terzake richtte liet Hoofdbestuur reeds een adres tot de Regeering strekkende tot verlaging van de examengelden, deed het stappen in het georganiseerd overleg en richtte het een schrijven tot de besturen der Chr. Scholen. Thans heeft, naar wij vernemen, het Hoofdbestuur een circulaire gericht tot de afdeelingen der Vereeniging teneinde deze aan te si»oren alies wat mogelijk is te doen tot verzachting van het leed dat detzë categorie trof. Het groot aantal jongere onderwijzers dat werkloos rondloopt, doet ernstig vreezen dat het enthousiasme, al» God het niet verhoedt, zal verkoelen, zeer tot schade van het Christelijk Onderwijs. Het Hoofdbestuur roept de afd. daarom op tot bijzondere activiteit en verzoekt hen: a. zich in contact te stellen met de Schoolbesturen, opdat, in aansluiting mei het schrijven door het H. B. tot de Besturen gericht, deze jonge collega's, zoo 't ook maar eenigszins mogelijk is, een plaats ontvangen in de scholen, om naar den wensch van hun hart het Christelijk On derwijs te dienen; b. er hij de Besturen op aan te dringen hun voor eventueel te verrichten arbeid een redelijk salaris toe te kennen; of althans een vergoeding, die de grootste tijdelijke bezwaren verlicht; a indien hef noodig blijkt, ook door onder linge samenwerking in speciaal finan- cieelen nood te voorzien; d. in één woord, alles te doen wat mo gelijk is. hetzij als Bestuur der Afdeeling, hetzij door middel van een Commissie, het zij persoonlijk, om den nood te helpen lenigen. ONDERWIJZERS EN POLITIE Te Londen hadden, aldus het „Ilan- delsblad", de autoriteiten den onderwijzers verzocht, dat zij de politieagenten zouden vervangen in het begeleiden van de leer lingen bij het oversteken buiten de school. De onderwijzers hebben geweigerd, daar zij zelf van meening waren zoo heet het tenminste dat de politie-agenten al3 zijnde vakmcnschen op dit gebied peen zin zouden hebben om zich te laten „beschool- meesteren" door „leeken" in de verkeers wetenschap. Voor hun vrouwelijke collega's vonden de heeren bovendien het baantje te zwaar Men zal het er nu maar bij laten. ZIELKUNDE EN OPVOEDINGSLEER De 3de aflevering van den 25sten jaar gang van het Tijdschrift voor Zielkunde en Opvoedingsleer (uitg. Drukkerij Henri Henri Bergmans en Cie., Tilburg) is weer geheel gewijd aan- de Marburgsche School of Psychologen kring. Voorheen is in een serie artikelen gehandeld over de experi menteel-psychologische onderzoekingen al daar. Door Mat. Crijns en Zr. Magdalenie is een vrij volledig overzicht gegeven van de uitgebreide en intense studie door Prof. E. R. Jaensch en zijn leerlingen zoowel als door andero psychologen gemaakt van het optisch verschijnsel, Anschauungsbild ge naamd. In het thans gepubliceerde artikel gaat Zr. M. verder in op de beteekenis van het eidefisch verschijnsel voor het indivi du. zijn prestaties bij het onderwijs, alsook het mogelijk verband met de andere functies. Bij de nadere bestudeering van het verschijnsel zelf, de gegevens hij eigen onderzoek verkregen en vooral do studie van de visueele voorstelling hebben Zr. M •ot een conclusie geleid, die aanmerkelijk van die der Marburgers verschilt. In het uitvoerige artikel, dat nog voortgezet wordt toonen tal van ter illustratie gegeven voor beelden dat overtuigend aan. Onder de Mededeelingen van het Psycho logisch Laboratorium der Keizer Karei- Universiteit te Nijmegen zet Mat. Crijns zijn schematisch overzicht voort betreffende de eideiische en structuur-psychologische onderzoekingen van de Marbiirgsche Psy- chologenkring. De resultaten van deze speciaal-studie zullen door belanghebben den zeer gewaardeerd worden. De aflevering besluit met de bespreking vooral van philosofitische en psychologi sche werken uit den jongsten tijd." Gemengd Nieuws. KINDJE LEVEND VERBRAND. To Princenhage is het 3-iarig kind van RUBRIEK WOENSDAG 6 DECEMBER HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst door Ds. G. Laarman. Geref. predikant te Hilversum. 11.00 Liederen-recital door Henk Borkent. tenor. A. d. vleugel: Chris Veelo. 12.15 n.ro. Gramofoonmuziek. 12.30—1.15 Bespeling van het studio-orgel door Mac Crafford. 1.15—2.00 n.m. Viool-recital door Mej. B. C. Kalff. A. d. vleugel: Henk Geirnaert. 2.00—230 nun. Koormuziek. 230—3.00 n.m. Praatje voor jeugdige post zegel verzamelaars. Spreker: de heer P C. W. Jongebreur, arts te Nieuweroord (Dr.). Onderwerp: „De Columbuszegels". 3.00—5.00 n.m. Flultkwintet, o.l.v. Piet v. d. Hurk: Willem Clemens, Piet v. d. Hurk. Henk v .Dapperen, Anton v. ElsL Rich. Hesse. Piano: Jan Monissen. 5.00—6.00 n.m. Kinderuurtje, te lelden door Mej. A. J. Brants, te 's-Gravenhage. Zang: Mei. A. J. Brants. Begeleiding: W. Nauta, van Amsterdam. 6.006.30 n.m. Landbouwhalfuurtje. „Eeni ge practische voederrantsoenen", door den heer P. Tillema. landbouw-onderwiizer te Tienhoven (U.). 630—7.00 n.m. Onderwijsfonds voor de binnenvaart. 7.00—7 15 n.m. Pplitieberichten. 7.15—7.30 n.m. Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 730-8 n.m. „De druif in het verleden", door den heer L. J. de Hoog, chef-tuinman aan de Cultuurmij „Nw. Honsel te Honselers- dijk. 8.00—9.00 nun. Zangavond door het Volks zangkoor der Haagsche Afd. van de Ned. Ver. v. d. Volkszang, o.l.v. Arnold Spoel. Mevr. Jeanne Flinterman—van Eek, so praan. Mej. Truusje Born, sopraan. Me). Trees Hoogendara, sopraan. A. L. Damen, tenor, S. de Vries, tenor, Willem Segboer, bariton, John Hekman, bariton. Pianobege leiding: Mevr. Betsy de Ridder—Spaan. 1. Wilhelmus. 2. O .dierbaar plekje grond. Carey. 3. Geloof, Hoop en Liefde, Mendelssohn. 4. De Herder, Worp. 5. Klokkenlied, Oostveen. 6. Ons lied. Spoel. Tenor: A. L. Damen en S. de Vries. 7. 't Vroolijke muldertje, Bep Quack— Bolt. 8. Peter Salie, Spoel. 9. Zie de maan schijnt. Viotta. 10. Daar ginds komt de stoomboot. 11. Mijn Nederland, Hol. Sopraan: Mej. Truusje Bom. Bariton: John Hekman. 12. Des winters als het regent. 13. Leuk meisje, Poortman. So praan: Mej. Trees Hoogendam 14. Vrou we van Neerland. Spoel. 9.00—930 nun. „De positie van de Javaan- sche vrouw", door Raden S. Nimpoeno te Amsterdam. 9.30-10.30 n.m. Vervolg concert: 15. 't Zonnet|e schijnt zoo heerlijk schoon. (5st Canon). 16. Kindren van de Zee, Paarde- koper. 17. Lievelingskind, Andriessen. Bariton: Willem Segboer. 18. Wandel- liedje, v. d~. Bijl. 19. Sarie Marijs. 10.00 nm. Persbur. Vaz Dias te A'dam. 1030—11.30 nun. Gramofoonplatenconcert. HILVERSUM 296.1 M. VJLRJL 8.01 Gramofoonmuziek. 930 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. VJ».R.O. 10.00 Morgenwijding. VJLRA. 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de Continubedrijven. Het Klein-Orkest o.l.v. Hugo de Groot 12.01 n.m. Trio „Guaroni". 130 n.m. De Notenkrakers, o.l.v. Daal Wins. 2.15 n.m. Knipcursus, te leiden door Mevr, A. Blanken—van Kuyk. (Tweede les). 3.00 n.m. Voor de kinderen. Met medewer king van: Kinderkoor „De Roodborstjes", o.l.v. Lelda Hulscher. Jo Kickhefer, piano begeleiding. Het Sint Nicolaas-trio. Oom Henk, vraaguurtje 5.30 n.m. Gramofoonmuziek. 6.00 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst m.m.v. Esther PhÜipse, zang. VJLRJL 7-00 n.m. Orgelspel ''oor Cor Steyn, 8.00 n.m. Orkest o.l.v. H. de Groot 11.00 n.m. Gramofoonmuziek. Wie luistert niet graag naar het Volkszangkoor onder leiding van Arnold Spoel, Woensdag avond om 8 uur. Het geheele programma vindt U hierboven staan. DAVENTRY 1554.4 M. 335 n.m. Concert uit Bournemouth, m.m.v. Cyril Smith, piano. O.a. Zevende Sympho nic van Glazounow. PARUS 1725 M. 9.05 non. Symphonie-concert o.l.v. Eugène Bigot, mjn.v. Charles Panzéra, bariton. BEROMüNSTER 459.4 M. 7.10—10.20 n.m. „Otheilo", Opera In 4 be drijven. van Verdl. ENGELSCHE OMROEPCJJFERS De Engelsche OmroepmaatschappiJ geeft ln haar nieuw jaarboek een interessant overzicht hoe de door de luisteraars betaalde jaarlijksche bijdrage van 10 shilling wordt besteed Van deze 10 shilling krijgen allereerst de Pos terijen 1 sh., vervolgens eischt het Ministerie van Financiën zijn deel van 3 sh. 5 d-, de belasting slikt 5 d. in en vervolgens gaat er nog als vrijwillige crisisbijdrage van de om- roepmaatschappij 6 H d. af. In totaal vloeien dus 5 sh. 5 d. in de regeeringskassen, wordt dus aan het omroepbedrijf onttrokken. Het resteerende bedrag van 4 sh. 7 d. per luisteraar verschafte de omroepmaatschappij het vorig jaar een totaal inkomen van 1.306.453 pond, waar bij nog komt een bedrag van 322.282 pond als zuivere winst van het officieele tijdschrift van de maatschappij. Per luisteraar is dus in totaal 5 sh. 10 d. beschikbaar, die als volgt wordt be- voor de programma's alles inbe grepen) 2 sh. 6M voor het technisch bedrijf WVx d« voor loopende uitgaven (huur, licht, telefoon enz.) d* voor afschrijvingen 4]^ d. voor administratie 31^ d. voor vergoeding comm. v. toez. 1J^ d, voor pensioenfonds 1 cU voor kapitaalreserveering 11 >-£ cU Ir 5 sh. 10 d. Uit de cijfers blijkt, dat de Engelsche omroep maatschappij de helft van haar Inkomsten aan de programma's besteedt en uit de andere helft niet alleen de administratie, maar ook het ge heele technische bedrijf met Inbegrip van amor tisatie weet te bedruipen. RADIO IN ENGELAND Het aantal luisteraars in Engeland bedroeg op 31 October 1933 rond 5.768.000. Waarschijn lijk zal dus begin volgend jaar de 6 mlllioenste Engelsche luisteraar worden ingeschreven. DE KLOKKEN VAN BETHLEHEM IN DEN KERSTNACHT De Amerikaansche Radiostations hadden het vorig jaar reeds pogingen in het werk gesteld om in samenwerking met de Engelsche zend stations het luiden der Kerstklokken uit Bethle hem voor de luisteraars te doen hooren. Er de den zich toen dusdanige moeilijkheden voor< dat deze plannen in 1932 niet ten uitvoer kon den worden gebracht. Intusschen Is de B.B.C. er ln geslaagd, dank zij de bemoeiingen van het Ministerie van Ko loniën en den Emgelschen Hoogen Commissaris voor Palestina, deze moeilijkheden uit den weg te ruimen, zoodat dit jaar de Engelsche en Amerikaansche luisteraars in den Kerstnacht de klokken uit Bethlehem zullen kunnen hooren luiden. Intusschen heeft ook de K.R.O. ten dezen de noodige maatregelen getroffen, zoodat de uit zending (van kwart over 8 tot half 9 in den avond van 24 December) ook door Huizen zal worden gerelayeerd. PHILIPS IN DENEMARKEN Dezer dagen werd te Kopenhagen de nieuwe Philipsfabriek, aldaar opgericht ter vervwd** ging van gloeilampen, radiolampen en 'auio- apparaten. officieel in gebruik genomen. Bij deze gelegenheid werd tevens de „Philora"- natriumlamp gedemonstreerd, welke reeds in verschillende landen toepassing bij de verlich ting van groote verkeerswegen gevonden heeft. DRIE HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Te Groctobrock (N.H.) zijn Zondag ochtend vroeg twee arbeiderswoningen door brand verwoest. De motorepuit uit Enk huizen verleende assistentie en moest 's middags weor opnieuw uit, wijl een derde perceej door het vuur was aangetast Dertig personen zijn door dezen brand dakloos geworden. ZICHZELF VERHANGEN. Te Ginneken werd een 15-jarige Jongen gevonden met een touw om den hals. Het N. v. d. D. meent te weten, dat de jongen met een touw, waarin hij een lus had gelegd, gesjieeld heeft. Dit touw had hi\ aan een baJk bevestigd. Door een ongeval moet hij met het hoofd in de lus zijn go- raakt met het gevolg, dat hij zich ophing. FEUILLETON DE SPAANSCHE CAVALIER Door B. WARSTADT (20 „Onmogelijk", riep Donna Maria uit, „ik !heb aj wel gehoord van Mutamaror en ande re fantasten die te gronde zijn gegaan, die gelukkiglijk midden in hun boozen arbeid werden gegrepen en overgeleverd aan de ge rechtigheid; maar het aantal dezer godde loosen is zeker niet groot, en hun voorbeeld heeft niet veel kans op navolging, als zij bedenken welke straf er volgt." „Mijn dochter, ge kent noch de sterkte noch de spitsvondigheid van het fanatismo, waarmede dit gif der ketterij in ons katho lieke Spanje wijd en zijd wordt verbreid", riep de vurige priester uit. „Zoolang die ellendige ketters Gibraltar behouden deze rots moest naar beneden storten en hen ver derven zoo lang zal er een open deur zijn, waardoor al deze boosheid ons land kan binnendringen. Gehelmo agenten van ik weet niet hoeveel genootschappen verbrei don smaadschriften tegen de Heilige Maagd, togen het vagevuur, tegen de voorbeden der heiligen en tegen de eere, die de geheele we reld aan onzen heiligen Vader den Paus ver schuldigd is." Donna Maria sloeg een kruis met een Vroom gebaar, en pater Bonifatio vervolgde piet toenemend vuur zijn rede: „Colporteurs verkoopep bijbels ia heel Andalusie; bijbels worden in alle dorpen binnengesmokkeld. Engelsche reizigers laten het gift van hun kettcrsche leer druppelsge- wijje vloeien in de hoofden van de niet* kwaads vermoedende priesters. De wilde bergbewoners van de Sierra Nevada en Mo ren» zitten in hun ruwe hutten te prinzen over plaatsen uit dit verboden boek en drin ken om zoo te zeggen de ketterij met iederen regel dien zij lezen in. „Maar Cl a rei zal de zaak wel niet zoo la ten loopen. Er wordt door de hoogere auto riteiten toch wel goed opgelet?" vroeg Don na Maria. „Zeker, ze zijn op hun post", antwoordde do priester, „hebt u niet het plakkaat van den bisschop van Cadiz gelezen? Beveelt en vermaant hij de priesters niet tot de grootste waakzaamheid en vermaant hij ze met krachtig op te treden tegen de verbreiders van verkeerde leeringen, die onzen gods dienst aantasten en hun boeken gebruiken als geschut om onze in de religie vastge- wortelde dorpen neer te schioten? Heeft hij den geloovigen niet op het hart gebonden de slechte boeken te verzamelen en ze te ver branden? En ondersteunen Z. Majesteit en do geheele rogeering niet op waardige wijze de pogingen der bisschoppen en priesters? De schepen in onze havens worden bewaakt opdat, niet misschien bijbels worden binnen gesmokkeld; alle bagage wordt aan de grenzen nauwkeurig onderzocht. Als een Spanjaard voor zijn genoegen een reis naar Parijs gaat maken; de laattee plaats in de wereld; die zich aan het Protestantisme zuil overgeven; kan hij niet op een tentoonstel ling om zich heen zien of zijn oog valt op een exemplaar yan den bijbel in alle talen; die onder de zon gesproken worden; en zoo dra hij een exemplaar in de hand heeft, zal hij op alle manieren trachten tiet in ons land binnen te smokkelen. Zelfs oe lucht die wij inademen is verpest door de ketterij. Het komt mij op dit oógenhlik zelfs voor", ver volgde hij met een zucht, want zijn aard was zoo kwaad niet, „dat er niets anders is, da' ons van dit kwaad kan bevrijden dan het vuur, waarmede Torquemade, deze ijverige voorvoohter van ons geloof, in zijn tijd dit kwaad uitbrandde, nogmaals aan te steken om de verdwaasde zielen te redden door hun lichamen te verbranden". „Het zou mij zeer veel leed doen, als de arme Aguilera zulk een vreeselijke straf zou ontvangen", zei Donna Maria, „hij is zoo jong, idel on dapper". „Daarom is hij zooveel te gevaarlijker", merkte de onbuigzame priester op, „ik be klaag den verdoolden jongen man van gan- scher harte, het spijt mij voor hem en von»- zijn zuster. Ik ken Alcala reeds vanaf zijn jeugd en voordien kende ik zijn vader reeds. Maar al was de cavalier ook mijn eigen broeder, zoo zou ik hem zonder bedenken, al ware het niet zonder zuchten, aan de streng ste gerechtigheid overgeven". De huisknecht trad binnen om zijn meesteres te melden, dat Donna Inez de Aguilera hapr wenschte te sproken. Donna Maria wierp een blik op haar biecht vader, voor zij antwoord gaf. De priester fronste het voorhoofd op een wijze, die voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar was en schudde zijn hoofd. ..Zeg togen Donna Tnez, dat hef mij spijt dat ik haar vandaag niet kan ontvangen; zeg haar, dat ik bezoek heb", luidde het ant woord der dame. De liedionde keek terneergeslagen, toen hij hoorde, dat hij zulk een onvriendelijk bo richt moest overbrengen. „De jonkvrouw zie' er zeer bekommerd uit", zei de goedhartige Spanjaard, „Zij is te voet hierheen gekomen en heeft in het geheel geen gezelschap bij zich", voegde hij er op treurigen toon ami toe „Te voet zonder gezelschap? Men kan zich haast niet voorstellen, dat een dochter der Aguilera's zoo diep is gezonken, zei Donna Maria geheel ontsteld, en weer zai< zij met smeekenden blik haar biechtvader Het voorhoofd fronste zich nog meer en weer bleef een afwijzende beweging met het hoofd het eenige antwoord. Donna Maria herhaalde onwillig haar antwoord tegenover den bediende, dio de kamer verliet om het bevel uit te voeren. „Mag ik het arme kind niet eens zien»'" vroeg de dame, zoodra de knecht de kamer had verlaten. „Het is zoo beter veel beter, mijn doch ter; ge heb er geen begrip van aan welke moeilijkheden welke verzoekingen, neon. welke gevaren ge uzelf zoudt kunnen berei den door een gesprek met een lid van de familie Aguilera". De bediende kwam aldra terug Het mede lijden stond op zijn gelaat te lezen. „De jonkvrouw vraagt dringend te worden toegelaten. Zij zegt, dat de zaai waarvoor zij komt, zoozeer dringt, dat uitstel schade lijk zou kunnen zijn." Donna Maria kreeg een kleur, beet zich op de lippen en keek naar haar waaier, als wilde zij de spijkertjes, die erin zaten, tellen. „Ik kan vandaag Donna Inez ae Aguilera niet ontvangen", antwoordde zij kortaf en bo slist, doch men merkte aan haar stem, dat het haar inspanning kostte. De dame was zelfzuchtig en wereldsch gezind, maar zij ha.d wei alle menschelijk gevoel moeten missen, indien zij een arm oïiderioos meisje dat, zooals Donna Maria wel wist, gekomen was in do zaak van haar broeder, teneind in den grootsten nood den raad enner vrieu- din te vragen, niet wilde helpen. HOOFDSTUK XIV Alleen op weg ,De vriendin mijner moeder verlaat mij ook. Van alle aardsche hulp ben ik ver stoken", dacht Inez, toen zij de woning dec de Rivas den rug toekeerde. „En toch ben ik niet verlaten". Inez sloeg de oogon op naar den blauwen hemel van Andalusie, die zich uitbreidde boven de straten d.r stad. Je dichte sluier maakte baar onhorkenban» voor voorbijgangers. Zij werd er zich ven bewust, dat zij zeer in strijd kwam met de Spaansche zeden. Want in haar land wer I het ook voor een meisje van geriugen sta:. 1 voor niet passend gehouden, zonder geleide uit te gaan. De jonge zuster van do Agui lera wist dus tamelijk zeker, dat zij rich blootstelde aan beleedigende ontmoetingen dio voor haar schuchtere, fijngevoelige na tuur zeer pijnlijk waren. Met minder vree, zou Inez zich een weg gebaand uebben door bosschon, waarin misschien een wolf of oen slang op den loer lag, dan zich te bewegen op deze helderlichte lawaaierige straten. Maar zelfs het ruwe Spaansche straatplnh* liet geen schelwoord yallen, toen de jon^e dame langzaam en schuchter voortliep. Zelfs de in lompen gehulde bedelaars hielden hun hoed niet op om een aalmoes te vragen. Werklooze, sigarettenrookende dagdieven gingen beleefd op zij om het jonge meisje voorbij te laten. Het leek Inez bijna als word zij door onzichtbare handen boscnut en dooc een bovcnaardsche macht bewaakt Voordat zij op weg ging. had Inez het bock opengeslagen, dat haar broeder roo lief was, en dat aan de blikken van de politie zoo lukkig ontsnapt was. De eerste woorden, die haar onder de oogen kwamen, waren voor Inez voldoende Zij deed het boek dicht, kuste het en legde hot weer op een veilige plaats. Daarna herhaalde zij telkens en tel kens weer de belofte: „Ik zal u nier begeven noch verlaten". Zij aanbad noch de heilige Mnagd, noch eenige andere heilige. Hid Alcala niet gezegd, dat deze gebeden nutte loos waren? Alcala vertrouwde slechts op God en op dien zei! den God wilde ook zijn zuster vertrouwen. Inez ging thans gelaten haar weg en putte moed uit deze weinige, doch versterk-tule Bijbelwoorden. Zij voelde zich heelemaal niet ongelukkig, neen, lang zoo ongelukkig niet als toen Alcala naar de arena reed Al had zij ook nog slechts een zeer zwakken schijn van het evangelie opgevangen, zoo leefde zij toch in de vaste overtuiging, dat Alcala thans voor eon eervolle zaak stieodl (Wordt vervolgd*

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3