D Ammonsalpeter „SI" O Teeltregeling voor rundvee NS PRAATUURTJE LAND. FA TTJIhBOLW No. 216 NOVF.MPKF f933 e nevenbeslanddeelen van Thomasslakkenmeel Naast kalk ook nog kiezelzuur, dat medewerkt. Magnesia en Mangaan spelen eveneens een rol. In de laatste jaren zijn de meeningen over slakkenmecl wel «^enigszins gewijzigd. Niet dat men vroeger niet overtuigd was, dat liet een goede meststof was, die in be paalde gevaJien zeer gunstig werkt, doen die bepaalde gevallen waren van dien aard dat daarmede een beperking voor het aan wenden gepaard ging. In den loop der jaren is <üt inziaht wel zeer gewijzigd, niet het minst, omdat de landbouwers het wel gebruikten ook als de theorie, die toenmaals gold, het nu niet be paald zou aanbevelen. De practijk leerde dat slakkertmeel meer dere goede eigenschappen had, dan men wei meende. Een van de zaken waar we al meerdere malen op wezen was het kalkgehalte. Hier .werd vroeger zoo goed als nooit rekening ;mee gehouden bij het aanwenden van slak- kenmeel. Toch deed deze kalk haar wer king in den bodem en hielp du6 inede dé goedie naam. die slakkenmeel al6 fosforzuur mest had, te steunen, te vergrooten. Op <.n- ze zoo veelvuldig kalkarmoede vertoonende groiden, werd, niet hot minst toen óf geen kalk óf ondoelmatig kalk aan den boden! werd gegeven, de kalk, die met slakken- meel veiötrekt werd, gretig door de planten gebruikt en dankbaar verwerkt tot een voor .de boer boter gewas dan zonder de kalk in elakkerimeel verkregen zou zijn. Ook over de verdeeling van de meststof door den bouwvoor werd heel verkeerd ge dacht. Men meende, dat deze wel bovenaan zou blijven hangen en dus minder tot be schikking van de plantenwortels zou k> men. Het bleek in de laatste jaren dat het slakkenmeel heel mooi, we zouden haast zeggen ideaal, zich door de bouwvoor ver spreidt. In „die Phosphorsauire" het tijdschrift voor h/sforzuurvraagstukken, hebben Dr A. Wilhelmj en Dr S. Gricke een serie ar tikelen geschreven over de .oorzaken van de verhing van het Thomasa-ecd." In het vierde artikel wordt gehandeld over: de beteekenis van het kiezelzuur in Thomasslakkenmeel. Zeer breedvoerig .vorden een groot aantal proeven door de schrijvers genomen, behan deld en toegelicht. Het kort resumé, dat aan het slot gegeven wm-Jt bevat voor ons. het .voornaamste. We lezen daar, dat om hoog waardig slakkenmeel 6e bereider men ccn verhoogde toevoeging van .ciezelzuur dooi de siakken doet. Hét slakkenmeel dat, op deze wijze ontstaat bezit na as*. een hooger chemische oplosbaarheid eén beduidend grooter aanvangswerking, een gemakkelij ker wortelcploshaarheid en als gevolg hier van een inderdaad hoogere be mes ttngs wer king. De aanwezige kiezelzuren zulilen n.l. het vastleggen in den bodem tegengaan en due het verlies van het waardevolle fosfor zuur verminderen. Dit vindt echter alleen plaats, wanneer niet voldoende fosforzuur in den bcdem aanwezig is. Bij fosforzuur- armoede dus. Indiien de bodem genoeg fos forzuur bevat voor voldoende groei, zoo kan dewerking der kiezelzuren niet optreden. Ook andere geleerden waren tot de con- dhisie gekomen dat het kiezelzuur als zoo danig wel geen invloed heeft op den groei idoch alleen de werkking van het fosforzuur steunt, door het meer en beter oplosbaar maken van het fceforzuür. Er mag nu ver schil zijn over de vraag, op welke wijze de ze betere werking van het fosforzuur in slakkenmeel bij aanwezigheid van kiezel- zuur, berust, de een mag venmoeden, dat POKON KUNSTMEST I H.P BendlenPolconfaLr. N het kiezelzuur de reeds gebonden fosfor- zu'-en v\eer les maakt, de an .er mag ver onderetellen, dat kiezelzuur het zioh bimio» •an het fusfofóuur in den bodem tegengaat, voo L de practici is dit van minder betee kenis. Die hebben er genoeg aan te weten, dat het kiezelzuur dat in Thomasslakken meel voorkomt, de werking er van krachtig bevordert. •Jok aar dc schijnbaar hee>! weinig le- t-ekiT.dc neven) istanddeelen «au lit-inas slakkenmeel: .Magnesia en M ng m heb ben de schrijvers van de dcor 5ns genoem de artikelen reeks hun aandacht besteed met name omtrent hun beteekenis voor oe werking van het slakkenmee!. Schrijvers mérken op, dat de werking van het er-ne tl eel van een kunstmeststof vaak nauw "var- honden is me Jie van de andere bestand dcelen. Dit geldt voornamelijk voor het fos forzuur, de kalk en het kiezelzuur. Alen heeft du6 eigenlijk een werking niet alleen van hot fosforzuur, maar van-hei Thomasslakkenmeel, omdat h'erin de ver schillende deelen een prachtige «samen wer- king laten zien. De beteekenis der maar in kleine hoeveelheden voorkómende magne eia en mangaan treden wel op den ac".ter grond, doch het valt niet te ontkenden dat ook deze invloed hebben op de verhoog Lig van den oogst bij het aanwenden van slak kenmeel. Het aanwezige Mangaan heeft -.n het a-'gemeen genomen een gunstige wér king op de kiemkracht en het korrelgewicnt terwijl Magnesia mee zou werken aan neutraliseerende werking van de kalk. Wat men dus vroeger als ballasts tof fon betitelde, blijken thans belangrijke "helpers te zijn voor'een krachtige voeding van de planten. Gelukkig dat de wetenschap on6 steeds weer nieuwe dingen leert en vraagstukken oplost waar we vroeger geen road mee wieten. Landgoed „De Utrecht" Wij ontvingen van de Ned. Heide Maat schappij een keurig uitgevoerd boekje mei eett bèsohrijvihg van liét landgoed „rle Utrecht" te.Esbeek, toebeihoorende aai Levensverzekeringmij. „Utreoht" te Utrecht Dit, door diverse excursies, die daarheen in den loop der jaren zijn gehouden, zcowel in binnen- als in buitenland alom bekende landgoed, beslaat thans een oppervlakte van ruim 2200" ha, waarvan 432 ha is ont gonnen tot bouw- en grasland en waarop 14 boerderijen zijn-gebouwd. Verder 1230 ha bcsch. 91 ha tuinen, erven bij de gebouwde 21 arbeiderswoningen, wegen, 6looten 460 ha woeste grond; Tenslotte de woning van den beheerder, twee boschwachtersw ningen en een vacantiehuis voor eigen "per soneel. Het rijk geïllustreerde boekje geeft in vogelvlucht een overzicht van de geschie denis van deze bezitting, vanaf het oogen- blik dat in 1899 de eerste spade in den grond werd gestoken tot op den huidrigen dag toe. Uit de foto's en de beschrijving blijkt wel voldoende hoe deze Levensverzekeringmij bij dit werk naast een practische zakelijk heid, ook niet in de laatste plaats meer ideëele doeleinden heeft nagestreefd. Zéér veel nieuw natuurschoon is hier ontstaan doch daarnaast is ook het oude zooveel mogelijk bewaard, getuige de prachtige oude bosschen van de Hertgang en de mooie vennen het Goor en de Flaas, die met hun omgeving in hun oorspronkelijke toe stand blijven bewaard. De ontginning en exploitatie ie vanaf de stiohting in handen geweest van de Ned«r- landsche Heidemaatschappij, waardoor te vens een doelmatige en zoo vo-.rdeelig mo gelijke exploitatie is gewaarborgd. Ten gerieve van de vele buitenlandens lie jaarlijks deze bezitting bezoeken, is een T Jtrechlsche Provinciale Kaaskeuring 1933 De derde en laatste keuring van dit jaar werd gehouden op 9 November j.l. Er werden voor deze keuring ingezonden 4b kazen, dh wederom beoordeeld werden door de lieer -n H. B. Hylkema, oud-Rijkszuiveleonsulenl te Soestduinen en G. Koov, kaashandeluar te Bodegraven. Ondergeteekende trad op al" arbiter. Do gekeurde kazen waren bereid op 12 September des avonds, zij waien dus on geveer twee maanden oud. De algemeene indruk van deze keuring was zeer gunstig. Niet minder dan negen tien inzendingen behaalden het hoogste aantal punten (84). Deze kazen waren af komstig van de bedrijven van Th. Bcemei te Houten; Jac Bos Sr. te Mijdrecht; R v. d Brandhof. Renswoude; G. de Bruin te Wijk bij Duurstede; D. van Dijk, Vieuten, De Meerp; N. van Eek, Vleuten, de Meeni, R. d. Eijck, Tul en t Waal; W Floor t Maartensdijk; D. v. d. Geer, Ouaenrijn; A. van Jaarsveld, Benschop; A. J Cv <i Oudenrijn, Schalkwijk; P. Roosenboom, Stou tenburg; A. Schep, Willige Langerak; A Schinkel, Lopik; A. J. Uijttewaai Tul en t Waal; J. de Veen. Houten; A J. van Wijk Jutpthaas; J. A. van Wijk, Houten en C Wijnen te Achttienhoven. Aan zes inzendingen werden 80 punten toegekend, aan tien inzendingen 79 punt-m terwijl vijf kazen meer dan 73, doch mindei dan 79 punten behaalden. Tenslotte kond»ii acht inzendingen het niet tot 74 puntui brengen. Door het groote aantal goede kazen steeg het gemiddelde aantal punten, dal bij de in Juli en ln September gehouden keuringen respectievelijk 741 en 75.9 bedro'g, tot 79 2. Men dient echter te bedenken,- dat het aan tal inzendingen bij de lauiste keuring be langrijk was afgenomen en dit hoeft uit don aard der zuak een gunstigen invloed op hei gemiddeld aantal punten Onder de afwijkingen trad hel gebrek te dikke korst herhauldeiijk op. Een typisch geval van kanker werd eerst opgemerkt bij liet doorsnijden van de kaas. uitwendig wae aan de korst nog niets bespeurd. Een nauw keurig onderzoek wees echter uit. dat «1e korst een plekje vertoonde, dai in verbin ding stond met het beschimmelde inwendige an de kaas. Het is onze kaasbereid&tsr* wel bekend, dat een goed gesloten, gladde niet te dikke korst onmisbaai is bij een duurzaam product. Maatregelen tot het ver krijgen van een mooie gesloten korst zijl. o.a. het <iten lekken an de ka/en op de perstafel vóó; net persen, het aanvankelij'. licht persen, het gebruik van een opge vouwen doekje onder in 't vat (vooral bij groote kazen) en het vïrhinderen van een te Sterke afkoeling tijdens het persen. De gebruikelijke tentoonstelling der ge keurde kazen werd gehouden op Vrijdag 10 November j.l. Deze tentoonstelling ru zich in een druk bezoek verheugen en werd o.a. bezocht door de oud-leerlingen van een te Eemnes gehouden cursus in kaasherei ding. Moge dit goede voorbeeld navolgim vinden; de leerlingen van cursussen in kaasbereiding hebben hier een prachtige gelegenheid met allerlei kaasgebreken ken nis te maken en hun vakkennis te ver meerderen. De wnd. Rijkszuivelconsulept voor de Provincie Utrecht, Ir. J. VAN RIJSEWIJK. Zooals we reeds gisteren in ons hoofdblad mededeelden heeft het Alg. Handelsblad dc teeltregeling gepubliceerd dienog ge heel intern is, zooals de voorzitter van de CR.C., de heer Tromp van Hoest, aan hei Corresp. Bureau op diens verzoek om in lichtingen, mededeelde. De hear T. v. H. had met verbazing ken nis genomen van deze publicatie. Dc rege ling moest nog aan het oordeel, van de.Com missie van Advies onderworpen worden. De in dit stuk vermelde gegevens zijn niet door de Crisis Rundveecentrale ver strekt, zoodat publicatie ervan uitsluitend is te wijten aan een betreurenswaardige in discretie, aangezien de C.R.C. thans nog niet gerechtigd is mededeelingen hierom trent te doen. Dapj- we geen tegenspraak, wat de inhoud betreft} vernamen, zullen we, nu andere bladen de mededeelingen van het Hbl. ook overnamen, nog nader mededeelen, wat ge noemd blad' publiceerde. Zooals we gisteren schreven is de oedoe- ling, slechts 350.000 vaarskalveren en 60.000 stierkalveren aan te laten, houden, verdeeld over verschillende gewesten, naar de tel ling 1933 (met eenige correcties). De verdeeling over de districten zal ge schieden naar denzelfden maatstaf als nu over de gewesten, leder bedrijf zal op zich zelf beoordeeld worden, door plaatselijke commissies, die vóór hun voordracht op te maken, het vee persoonlijk stuk voor stuk moeten zien en tellen. Veel>eslagen, die geheel of zoo goed als geheel bestaan uit geregistreerde of ziekte- vrije dieren, kunnen op advies van stam boek, veeveébeteringscommissies e.d. als zoo danig door de Rundveecentrale worden er kend, waarna door de Centrale uitzonde ringen kunnen worden toegestaan. Voor elk boven het normale aantal toegewezen kalveren zal dan f25 moeten worden betaald De Centrale overweegt, op grond der tel- lingseijfers, dat 35.000 dekstieren noodig zul len zijn voor den ingekrompen veestapel en dat de jaarlijksche aanvulling daarvan 30.000 zal bedragen, welke met het oog op een voldoende selectie uit het dubbele aan tal, dus 60.000 stuks, gehaald zullen moeten Fransoh, Duitsch en Engeteoh referaat bij gevoegd en zijn de onderschriften onder de foto's ook in deze 3 talen aangegeven. Tenslotte zijn op een overzichtelijke kaart diverse wandelingen door de mooiste ge deelten aangegeven. Voor belangstellenden worden de boekjes gratis op het landgoed beschikbaar gesteld. worden. Beperking ook van het aantal stie ren immers niet noodig met het oog op de melkproductie acht de Centrale wen- schelijk, om aanhouding van te veel stiel tjes in de plaats van kuiskalveren te vooi- komen, waardoor in het najaar te veel goed koop vlepsch aan de markt zou komen. Teneinde de uitvoering der teeltregeling technisch én financieel mogelijk te maken, zal de Centrale voorschrijven, dat een be paald aantal vaarskalveren, bv. de helft van bet toegestane aantal en Alle niet toegelaten stierkalveren als nuchtere kalveren geleverd moeten worden. Vrijstelling hiervan zal s'echts worden verleend, wanneer men zich verbindt, de kalveren te mesten en binnen zekeren tijd als.-gemeste kalveren af te leveren. Wan neer de zuivelpositie en de financiën dit toe laten, kan de Centrale gedurende zekeren tijd dit kalverenmesten aanmoedigen. Voor de controle zullen de toe te laten kalveren in den loop van een half jaar moeten worden geschetst of omschreven daarvoor wordt dan een gewaarmerkt er geteekend bewijs afgegeven Bij misgroeiing of sterven kan een nieuwe kaart worden uitgereikt na inleverine der oude. Het hou den van niet door een bewijs gedekte veren boven een bepaald gewicht zal wor den verboden, zoodra daartoe een wettelijke bepaling zal zijn verschenen. Om de onkosten der gewestelijke centra les, plaatselijke commissies, controle, enz te dekken, zal voor ieder af te geven bewijs met schets of omschrijving een nader vasl te stellen bedrag worden geheven, vermoe delijk 40 cent. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN. Dé geweldige premie, welke vorige week voor disponibele mais moest worden betaald, is voor een goed deel verdwenen. Reeds voor de het eind van de vorige week gewachte boot met mais bin nenkwam, liepen de prijzen hiervoor mei sprongen achteruit. Wel blijft nog. een flin ke premie voor spoedige mais tegenover dc verdere afladingen, doch het buitensporige is er af. Gerst bleef vrijwel onveranderd en daardoor stukken goedkooper dan mais. Nog goed'kooper is de rogge, waarin vorige week aardig wat omging. Veel partijen regeerings rogge van den oogst 1932, dus oude rogge, werden geplaatst. De nieuwe oogst is wat duurder gehouden. De voertarwe blijft nog geschikt en nog steeds beneden de mais- p rijzen. SMEERRIT Idennl dekini-Mei mui .unie en lekke kii-M-n knn mol kwast koud worden verwerkt DORDRECHT LANDBOUWKALK 80% Op keur Rijkslandbouwproefstation [80 7o C.OL, 80 7rijnheid] Verpakking in sterke papierer. zakken Hot groote nieuws is verdei, dat de regee ring besloten heeft alle veekoeken en meel en schrootte contingonteeren.zulks ondanks het afwijzend-advies van den handel, do aankoop-cooperatics en de landliouworgam saties. De maatregel is onbegrijpelijk, als men weet, dat om enkele olieslagers die voor hun product lijnolie geen be hoorlijken prijs kunnen bedingen, aan een loonende fabricage te helpen, tot continger.- teering werd overgegaan. Daarbij is de con- tir.genteering zoodanig, dat ze bij tal van artikelen zoo belejrimerend werkt, dat da distributie erpstig in gevaar komt. Oogen- schijnlijk wordt op 100 pet. gecontingenteerd doch de bepalingen zijn zoo gemaakt, dat 't op ongeveer 50 pet in de praktijk uitkomt. Wat dit op de markt boteekent, leeren cie prijsverhoogingen, die sinds het bekend vvor den zijn ingetreden en welke vooi het arti kei lijnkoeken ongeveer f 1 per 100 kg. uit maken. Een artikel als soyaschrooi, hetgeen juist het laatste jaar geweldig veel gevoe derd wordt en o.a in de Standaard Pluim veevoeders is voorgeschreven, is praktisch piet te koop. Mot cocoskoeken is het ook zoor moeilijk gesteld. Voor onze melkvee houderij, föèt dëh komendcii winter iri zicht is dit wel een pijnlijk geval. Wij begrijpen niet; dat men nns advies niet heeft opge volgd, om liever monopoliewinst te heffen op koeken en een prorata kleiner bedrag up zaad. Dan had mtn ten eerste de verhooging in de hand gehouden, terwijl do vrije krach ten der concurrentie hun gewonen prijs- regelenden invloed bij vrijen aanvoer had den behouden. Ook dan vvaron de prijzen natuurlijk gestegen, doch men had evenals dat hij andere artikelen reeds eebeurt, het middel in de hand gehad om degenen, die getroffen worden, uit het landbouwcrisis fonds steun te verleenen, voor zoover men daf noodig oordeelt. Nu betaalt de gebrui ker de verhooging, die geheel in de zakken van de olieslagers en enkele houders van voorraden of consenten terecht komt. Meststoffen STIKSTOFMESTSTOFFEN. Het blijft nog uitermate kalm in de stikstof. In het Zui den des lands, op de eilanden, komen een EEN G0E0K00PE STIKSTOFMESTSTOf MEI UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau dei Staatsmijnen te Lutterade (L. paar vereeniginpen los, die een partijtje stikstof gaan koopen. Mogelijk dat.er nu iu December meerdere volgen en er dus reeds een kleine vraag gaat komen. Het worde dan weldra gcmakkelijkei om de hoogte, of liever de diepte van het marktpeil vast te stelllen. Thans moet men de noteeringen wel eens iets te veel gissen. De officier Ie noteeringen voor December zouden feitelijk de maatstaf moeten zijn, doch dat lijkt er nog in het geheel niet naar. THOMASMFEL Er was in het begin der week een «enigszins weifelende markt ont- staan toen bek uid werd, dat Duitschland, tegen de verwachtingen in, zijn prijs voor levering van thomasmeel in het binnenland toch verlaagd had. Een bepaalden rechtstreekschen Invloed had dit niet, want Duitschland voert tegen woordig geen thomasmeel meer uit De prijs was 26'/? Pfg en is teruggebracht alleen voor onmiddellijke bestelling tot 22V2 Pfg per prorent citroenzuuroplosbaar fosfor zuur, vrachtbasis Rote Erde. Dat is een prijs van 13.3 cerit per procent oplosbaar of circa 12.1 cent per procent totaal fosforzuur. De binnenlandsche Duitsche prijs is dus tij delijk vrijwel in overeenstemming gebracht mei de markt in de omringende landen. Woensdag reeds vertoonde de beurs weer een vaster beeld en werden reeds weer hoo gere prijzen betaald, nl. 11% ct boordvrij Luik, hetgeen uitkomt op 12% ct boord- spoorvrij IJsel. In overeenstemming hiermede trokken de binnenlandsche prijzen ook weer iets aan, ook in verhand met de hoogere vrachten. De cijfers van Duitschland over October zijn Ihans ook bekend. De statistiek is als volgt' October 1933: 85.200 ton, April-October 1933 636.800 ton, October 1932 85.400 ton, April- October 19:«: 372.100 ton. Nog steeds dus een groote voorsprong bij den invoer in deze campagne. Toch blijven wij van meening, dat men dé thomasmeelprijzen niet te veel mag op voeren, daar men anders zeer zeker schade zal doen aan het verbruik. Want dit laatste is de onzekere factor, aangezien de produc tie steeds wel bij benadering bekend is. Eu dat van een tekort gesproken zou mogen worden, gelooven wij direct niet KALIZOUTEN Terwijl er in 't algemeen zeer groote hoeveelheden kalizout 20 pet en 40 pel zijn besteld is de hoeveelheid kainiet gering, terwijl patentkali nog slechts alleen besteld is voor najaarslevering. Het eerste artikel is ten opzichte van 20 pet ook veel te duur geworden, patentkali heeft men echter bij den grooten strijd op de kali- markt eenigszins vergeten. En alhoewel dit artikel sl.echts van één zijde knn worden aangeboden is de prijs ook aanmerkelijk, veel verlaagd tegenover de prijzen van het vorige jaar Velen hebben hun bestellingen dus in het vuur van den strijd nog vergeten te doen, anderen zijn gewend tot het voor jaar te wachten. Aardappelcnsteun en la gere prijzen kunnen en zullen beide het ver bruik van dit artikel ten goede komen. Niks gedaan met die boerenstoun zeggen vele particulieren. Wij moeten er maar extra voor betalen. In beide gezegden ligt een kern van waarheid. Want, heusoh, met die boe- rensteun is het in sommige gevallen nog niets gedaan. Dat wil zeggen dat daardoor de kostprijs nog niet bereikt wordt Maar toch kunnen de boeren dankbaar zijn voor het vele dat ze aan de maatregelen der Regeertng te danken hebben. Een andere kern van waarheid ligt in het gezegde: wij moeten er maar extra voor betalen. Accoord van Putten! Maar zoudt ge dan willen leven van.de slachtoffers van dp crisis? Zooals de gieren op de slagvelden van slachtoffers van don oorlog leven? Dat zal toch geen weldenkend mensóh jvillen. En bovendien [Die vraag mag men dan wel eens stellen. En het is Dr. Molhuijzen, de secretaris van !het Kon. Ned. Landbouwcomité, die ■een en ander eens onder de loupe genomen heeft. Laat ons eens met hem de zaak nagaan, maar, ik heb nog meer op mijn lijstie Staan kort. Tarwesteun brengt d" inland sche tarwe op f 12, huitenlandsrhe kost f 2.50. Maar de hrnndprljs van 1913 on 100 stellend was in 1929 (vóór de steun) 169 en thans 132 k 134. Is dat zoo erg? Ze daalde zelfs tijdens de steunregeling. Volgt: suiker, door de garantieprijs is er extra accijns van 9 gulden opgelegd. In 1913 was de groothandel- prijs f 42.22 (accijns inbegrepen) thans f 46.50 (verhoogde accijns inbegrepen). Die volgt (zooals de meester zegt): boter. Voor den oorlog groothandelprijs f 1.52 per Kg., thans f 1.65. Die volgt (we gaan er snel bij langs): varkensvleesch. In 1913 groothandel- prijs 70 ct. per Kg., thans d.w.z. Aug. 11, 48 ct. Wat blief! Rundvleesch dan! In 1913 groothandelprijs ongeveer 78 ct. per Kg. thans 72 ct met de heffing (in Augustus j.l. was het nog 52 ct). Kalfsvleesch: in 1913 f 1.04 en thans 77 ct Ziedaar de ciifers dte spreken. Hier en daar iets verhooging. 't Is waar. ook wel verlaging, doch hoeveel is Uw loon, uw salaris verhoogd vergeleken bij 1913? 't Is de vraag maar hoe ge iets bekijkt Zoo gaat het ook met DE UITBREIDING VAN DEN RUND VEESTAPEL. Op sommige plaatsen, in sommige streken is er maar heel weinig vermeerdering waar te nemen. Dat .zijn de gedeelten van ons land waar al het land reeds voor de veehouderij gebruikt werd. Zoo b.v. in Zuid-Holland (de eilanden uitgezonderd) wanr dp vppst izich slechts met 3 pet uitbreidde. Zoo b.v. Frieland waar men .over de geheele provin cie genomen maar een vermeerdering van ongeveer 6 pet heeft kunnen constateeren, wat in de weidestreek wel beduidend lager zal zijn en vermoedelijk nog geen 3 pet. zal bedragen. 't Zijn juist de streken met gemengde be drijven waar de uitbreiding groot is ge weest In de zandstreken en- in de veenko loniën b.v. waar de aardappelen niets, op brachten, waar de rogge geen geld is kas bracht. Daar ging men redeneeren: de vee teelt, dat gaat nog iets beter dan de aard appelen en dan de rogge of haver, dus maar wat meer land in gras leggen. We begrijpen dan ook heel goed dat men in Friesland in de bepaalde veeteeltgebieden zegt: beper king van de rundveestapel is goed, doch niet voor ons. Een gemengd bedrijf kan veel ge makkelijker zijn grondgebruik wijzigen, dan 'n eeuwenoud veebedrijf. Dat heeft de oorlog met zijn scheurplicht ook wel geleerd. Zi| die de Friezen hard vallen over dit stand punt dat ze innemen, bekijken o.i, de zaak niet geheel juist Of daarom heel geen inkrimping in deze streek verlangd kan worden is iets anders. Het aantal melkkoeien moet met 14 pet ver minderen. De algp-heele toename was onge veer 12 pet. (in de laatste twee jaar). Dus het is niet meer dan billijk dat ook de vvet- decebioden eenigszins moeten beperken Ook is het plan om de stierkalveren te be- perkeh. Daarom zendt men n<u zéker Men beeft het in de krant kunnen lezen dat de Nederlandsohe fokstier Gerard Nico 17 verleden Dinsdag met het vrachtvliegtuig van de K.L.M. van Rotterdam naar Parijs ls vervoerd. Ja de kranten melden altijd de wetens waardige dingen. Ais er een filmster op Schiphol of Waalhaven aankomt of vei trèkt, als een of ander vorstelijk persoon de luoht ingaat of uit de lucht komt vallen. En nu ook, dat er weer eens een stiertje met de K.L.M. gaat toeren. Ik zeg. weer eens, want het is niet de eerste maal, dat de K.L.M zoo'n stierige passagier heeft. Een paar jaar geleden is 't ook al gebeurd. Maar 't is wel 'n bewijs] dat het een waardevol dier was. Dat men niet aan de bezwaren van het reizen per trein of per vee-auto wilde blootstellen. Van de goede a/loop van de luchtreis hebben we niet vernomen. Wel van de goede aflop van HET BEWAREN VAN GEKOOKTE EIEREN IN DE KOELHUIZEN. Zooals ge wel zult gelezen hebben heeft een bekend eierhandelaar, die geregeld de markt te Barneveld bezoekt, 'n proef genomen met het opslaan van gekookte eieren in koflhui zen, welke proef uitstekend is geslaagd. Mocht deze proef, die a.s. lente op grootei schaal zal worden herhaald, inderdaad goe de resultaten opleveren, zal dit wel een ge heele verandering ln de converseering van eiren geven. Die de gedichten van Staring kent, weet dat dit geen nieuwtje is, daar in zijn tijd al een jongen heel vroeg een kievitsei aan een heer te koop bood, die tevreden met dit primeurtje naar huis loopend, door den jongen nageroepen werd voorzichtig te zijn met het koken, omdat zijn grootje het ver leden jaar al had gekookt. Geen nieuws dus onder de zon. Dat is te zeggen in dit opzicht Anders is er genoeg nieuws. Daar hebt ge b.v. de bepaling van de Duitschen minister, dat kunnen worden. Maar dan moeten ze ook flink en betrouwbaar zijn. Hij schreef n.l. omtrent een verzoek om deze boeren te helpen door hen in de te stichten landbouw koloniën aan te stellen, dat de rapporten over plaatsing ongunstig waren uitgeval len, maar dat hij aan dc aanstelling' van de thans buiten het bedrijf staande hoeren geen moeilijkheden in den weg wil leggen, doch de voorwaarde stelde, dat zij in het ka der der vorming van een nieuwen Duit schen boerenstand als landhouwkolonisten slechts dan de voorkeur genieten, als het gaat om flinke, betrouwbare en niet erfe lijk belaste gezinnen en als met het oog op de afkomst en Je grootte van het publiek verkochte bezit kan worden aangenomen, dat de persoon in kwestie er voor kan in staan, dat hij en zijn gezin zelf zullen me dewerken. 't Moet ook niet al te gemakkelijk ge maakt worden. Er zijn er ook wel, die het zichzelf te wijten hebben, dat het met hun bedrijf niet goed gaat. Alles wordt wel ->p de tijdsomstandigheden geschoven, doch dat is niet altijd juist. Wel juist schijnt het, dat thans de werden bij de fruitaankoop, die Duitsch land in ons land deed. Nederlandsche grens handelaren worden als ze, wat ze reeds jaren deden, met hun wagens de grens over gaan, door de Duitsche politie naar Dusseldorf gevoerd en daar aan een streng verhoor omtrent hun in- en uitvoer ónder worpen en over het bij zich hebben van geld. Soms worden ze eenigen tijd vastge houden Het schijnt, dat men de grens- handel voor Nederlanders zooveel mogelijk beperken wii en de Duitschers aanspoort zelf die handel te gaan overnemen. Zoo zien we nu gebeuren, dat den laat- sten tijd do Betuwe druk bezocht wordt aoor Duitsche kooplieden, die persoonlijk het fruit komen opkoopen of dit door hun commissionairs bij de boeren laten opzoe ken. De fruitboeren varen er wel bij, maar da tusschenhandel verdient er geen droog brood meer aan. Ten hoogste krijgen som mige handelaren gelegenheid in opdracht van Duitsche opkoopers het fruit naar1 Duitschland te expedieeren. De grenshan- del ondervindt door deze Duitsche tactiek groote schade, vooral nu de vraag naar fruit zoo groot is, wegens den geringen fruitoogst in Duitschland. Maar voor den fruitteler is het van het meeste belang, dat zijn fruit goede afzet heeft Zooals de HOEKSCHEWAARD-AARDAPPEL IN HET BUITENLAND GOEDE AFZET schijnt te hebben. En de oogst moet er goed zijn. We hoorden, dat de 3400 hectaren, waarop in de Hoeksche Waard aardappe len worden geteeld, dit jaar een oogst heeft gegeven van 93 millioen K.G. of 1.300.000 hectoliter. De wekelijksche afzet van con- sumptieaardappelen bedraagt daar circa -25-000 H.L. en vertoont een opgaande De aardappel van de Hoeksche Waard valt in het buitenland, en inzonderheid in Belgte, in den smaak. Een groot gedeelte van den export is dezen zomer daarheen gegaan. Met zoo'n paar opgewekte berichten meen tk maar te moeten eindigen. Als ik meer zou vertellen zou het allicht over minder gunstige zaken gaan. Dat zou de avond bederven. Daarom Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8