A. VERHOOG DE GROOTE VOOROEELEN VAN GOED SCHOENWERK ZIJN H. SIMONIS - HAARLEMMERSTRAAT 138 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN Met een voorstel van de Commissie van Beheer over he* Openbaar Slachthuis, om over te gaan tot vernieuwing en uitbrei ding van die inrichting voor de som van 300.000,— kan zoowel de Commissie van Financiën als B. en W. zich vereenigen. Met laatstgenoemde Commissie zijn zij echter van oordeel, dat het aanbeveling verdient het aan het Slachthuis verstrekte bedrijfskapitaal, waaraan geen behoefte meer bestaat, omdat het bedrijf voortdu rend over voldoende kasmiddelen beschikt, voor deze verbouwing en uitbreiding aan te wenden; het uit geldleening te vinden bedrag kan dan, aangezien 240.000,— be schikbaar is in het afschrijvings- en ver nieuwingsfonds der inrichting, tot 35.000 beperkt worden. Aan het voorstel is het volgende onb leend: De laatste jaren evenwel is de toestand van het Slachthuis zoo nijpend geworden, dat spoedig ingrijpen thans een gebieden de eisch der noodzakelijkheid is geworden; met langer dralen zouden liiei ailecn eco nomische, doch ook hygiënische belangen ernstig worden geschaad. Het door den Directeur van het Slacht huis in overleg met de Directie van Ge meentewerken en na ingewonnen koeltech- nisch advies van ir. J. H. F. Koopman te 's-Gravenhage ontworpen plan omvat: le. een verandering en vergrooting van het hoofdgebouw; 2e. den bouw van een nieuwe varkens slachthai met stal, hangruimte en darm- wasscherij; 3e. een uitbreiding van de koelinstallatie. Verandering en vergrooting ü'an het hoofdgebouw. In het hoofdgebouw bevinden zich thans de runderslachthal, de varkensslachthai met stal en tusschen beide slachthallen in het koelhuis met voorkoelhuis. Het voor koelhuis is thans zoodanig ingesloten, dat uitbreiding daarvan vrijwel onmogelijk is, terwijl zijn ligging met het oog op het ver keer zeer onpractisrh is. Het nieuwe voorkoelhuis is ontworpen aan de Westzijde van het hoofdgebouw, zoodat voortaan het verkeer in verband met het afhalen en terugbrengen van vleeslh buiten het gebouw wordt gehouden. Hel strekt zich uit over een lengte van 42 M., dit is over bijna het geheele westfront van het hoofdgebouw, zoodat aldaar een zeei groote ruimte beschikbaar komt voor rij wielen en auto's. De oppervlakte van het voorkoelhuis, thans 192.5 M2. bedragende, zal tot 445 M2. worden uitgebreid, waarvan eventueel een deel zal kunnen worden ge reserveerd voor de grossiers. Aan de zuidzijde van het voorkoelhuis is een verbinding tot stand gebracht met de hangruimte voor runderen en de runder slachthal, terwijl aan de Noordzijde de ge slachte varkens kunnen worden aangevoerd vanuit de hangruimte voor varkens; het vervoer zal geschieden langs transport banen. De vergrooting van het koelhuis is ge zocht in Noordelijke richting, waartoe be slag moet worden gelegd op een gedeelte van de bestaande varkensslachthai en -stal. Aldus wordt een ten opzichte van het voor koelhuis uiterst gunstig geslegen koelhuis verkregen. Het aan het koelhuis nieuw toe te voegen gedeelte heeft een oppervlakte van 260 M2., zoodat het nieuwe koelhuis een grootte van 737 M2. zal verkrijgen. Het overige gedeelte van de varkensstal en hal, in Noordelijke richting uitgebreid met een oppervlakte van 298 M2., is be stemd voor pekel inrichting zouterij), spek- opsiagplaats en eventueel voor koelruimte voor andere artikelen dan vleesch. Tot de nieuw ontworpen lokalen behoort voorts een ruimte van 99 M2., bestemd voor plaatsing van nieuwe luchtkoelers. Tenslotte is in het hoofdgebouw onder gebracht en wel iu het vrijgekomen tegen woordige voorkoelhuis, dat daartoe niet be hoeft te worden verbouwld, eea vHerinrich ting voor vleesch en eventueel voor andere artikelen; de oppervlakte daarvan bedraagt 182.5 M2. Door de uitbreiding van het koel- en voorkoelhuis en den bouw van een pekel- inrichting e.a. zal de tegenwoordige var kensstal en -slachthal komen te vervallen In de plaats daarvan is op het aan de ge meente toebehoorende terrein ten Noorden van het slachthuis een nieuwe varkens slachthai met stal, hangruimte en darmen- wasscherij ontworpen. De nieuwe slachthal, die een oppervlakte van 236 M2. zal verkrijgen, is .veel kleiner dan de bestaande (4-48 M2); met deze geringere oppervlakte kan echter wor den volstaan, omdat de geslachte varkens, die thans aanvankelijk in de slachthal blij ven, in het nieuwe gebouw naar een af zonderlijk lokaal, de z.g. hangruimte, zut len worden overgebracht; deze hangruimte is bovendien nog van transportbanen voor zien, waardoor veel meer dieren kunnen worden geborgen dan uit mogelijk is. De nieuwe varkensslachthai is voorts ontworpen naar het nieuwste systeem, d.w.z. met verhoogde steekruimte en een cenigszins hellende vloer nabij de broei- ruimte. De nieuw ontworpen varkensstal heelt een oppervlakte van 380 M2. d.i. ruim het drievoudige van de bestaande stal, die 112 M2. groot is. Boven den varkensstal wordt een kleine zoldering <angebnacht, voldoen de groot om het benoodigde stroo to bei- gen, terwijl bij den ingang van den stal een weeggelegenheid voor levende varkens zal worden ingericht. Aan de nieuwe slachthal wordt ten slotte een afzonderlijke darmwasscherij verbon den waardoor het vervoer van de ingewan den over langen afstand wordt voorkomen. Door de belangrijke vergrooting van lie* koel- en voorkoelhuis en de inrichting van een pekel inrichting, apekopslagplaats en nieuwe vries- en koelruimten is de capaci teit van de bestaande koelmachines niet meer voldoende om de benoodigde hoeveel heid koude te produceeren. Terwijl men nu beschikt over een koude- verwekkend vermogen van 240000 calorieën per uur, zal dit bij de nieuwe inrichting moeten worden opgevoerd tot 520000 calo rieën per uur; daartoe zal de thans nog niet volledig gemonteerde compressor ge heel moeten worden gemonteerd en zal voorts een nieuwe NIT» machine met een capaciteit van 100000 calorieën per uur die nen te worden aangeschaft. Het liet voorts in het voornomen wijzi ging te brengen in de aandrijving van de bestaande compressoren, o.m. door de hoog- transmissie te doen vervallen en de SO2 machines rechtstreeks te koppelen aan e*». 75 P.K. motor, terwijl voor de bestaande NH» machine een nieuwe motor noodig is -van 125 P.K. Tenslotte zal uitbreiding en gedeeltelijke vervanging plaats hebben van de bestaande condensoren en vergrooting van de genera toren enz. DE LEIDSCHE RAADHUIS TRAGEDIE Na onze publicatie van het rapport der Advies-Commissie in zake de meervoudige opdracht van den bouw van een raadhuis te Leiden en de reproductie der plannen van de vijf architecten, aangevuld met hun toelichting in No. 33 van dit jaar, hebben wij gemeend, aldu9 lezen we in het Bouw kundig Weekblad, ons niet te moeten uit laten over de hoedanigheden der plannen, zooals wij die zagen. Het woord was naar onze overtuiging aan B. en W. en den Gemeenteraad van Leiden om een beslissing te nemen; zelfs vonden wij een publicatie onjuist, zoolang die be slissing niet was gevallen, hetgeen wij ook aan B. en W. van Leiden te kennen hebben gegeven toen bovengenoemde publicatie met dit college besproken werd. Het werd ons toen echter duidelijk, dat het besluit om te publiceeren, juist vóór de beslissing genomen werd, volstrekt vast stond. Wij vreesden onmiddellijk een sfeer van vertroebeling van een zuiver oordeel, door bet eventueel voor den dag komen van aantal ongevraagde adviezen, die, de hui dige mentaliteit in aanmerking genomen, wel eens niet alle zouden kunnen berusten op zuiver architectonische gronden. Wij moeten thans constateeren, en wij kunnen wel zeggen, helaas, dat ons inzicht juist ge bleken is. De Leidsche raadhuisbrand op den 12en Febr. 1929 was een tragische gebeurtenis: een schoon Nederlandsch monument werd weerloos in eeii noodlottigen en bijkans niet te stuiten brand vernietigd, o.m. omdat op dat moment een felle vorst het blus schingswerk bijna onmogelijk maakte. Dit tragische, nl. dat bet grootsche, op en kele fragmenten na, plotseling tenonder ging, dreigt nu echter te worden tot een chronisch lijden, doordat zich van den aan vang af moeilijkheden hebben opgestapeld *n dat nog steeds schijnt te moeten door gaan. Allereerst was daar de beslissing van de afdeeling B van' de Rijkscommissie voor de monumentenzorg, die inhield, dat de res ten van den gevel te restaureeren waren, zoodat aldra besloten werd, het nieuwe raadhuis mèt den ouden gevel te laten ont- Wij laten de lijdensgeschiedenis met het plan-Dudok, gepubliceerd in no. 34 van 't B. W. A. van 1930, nu maar rusten, maar ze ker is dat met het tweeslachtige besluit om een nieuw raadhuis achter de resten van den verbranden gevel te laten ontwerpen, het Leidsche raadhuisvraagstuk in de eer ste phase der moeilijkheden trad. Ongetwij feld moet toch bij velen de vraag gerezen zijn, of hier nog van een zuiver bouwkun dige opdracht in den besten zin des woords sprake kon wezen. Vooronderstellende, dat geen der vijfuit- genoodigde architecten aan een uit archi tectonisch oogpunt twijfelachtige opdracht zou hebben kunnen medewerken, moeten wij aannemen, dat zij het vraagstuk niet aldus beschouwd hebben, en dat zij ge meend hebben, dat een bevredigende oplos sing van de gestelde tweeslachtigheid gelijk zou zijn. Naar onze overtuiging echter, was het zuiver architectonische vraagstuk, nl. de bouw van een modern raadhuis (het wordt toch voor een toekomstigen tijd ontworpen) dat als belangrijk werk in de ontwikkeling onzer Nederlandsche bouwkunst ook een belangrijk moment zou moeten zijn, voor een groot deel vervallen. Evenmin- als van een eigenlijken nieuw bouw kon hier sprake zijn van een restau ra tiebouw. Het overschot van het verbran de werk, waarvan een deel in een weinig vreugdewekkenden toestand ter plaatse is en een deel, in afwachting van-de komende gebeurtenissen, in een bewaarplaats is op gestapeld, was zoo gering van omvang te genover den te ontwerpen nieuwbouw, dat het oude, alsnog op zichzelf en door ande ren te restaureeren fragment vcor de vijf architecten-niet veel anders dan een be lemmering hunner vrije architectonische uiting, zelfs meer of min naar de zijde van een modern geoutilleerd omvangrijk raad huis, kon worden. Op die verhouding van oud en nieuw komt het hij deze opdracht, die geen restau ratie en geen nieuwbouw is, aan. Want reeds het feit, dat het noodig bleek, hetzij aan de Breestraatgevel of aan de zijgevels stukken bij te maken en een toren te ont werpen „in denzelfden geest", zooals een dergelijke bewerking oogluikend en vergoe lijkend zou kunnen heeten, is een noodwen dige stap in een richting, waarvan de ge heele verdere couceptie niet meer los kan komen. Dat is niet meer restaureeren, en evenmin is het vrij bouwen; hier is de verhouding van oud en nieuw op den kop gezet Naar ons inzicht, moet geconstateerd worden,'dat in de opdracht voor den Leidschen raad- huisbouw een bedenkelijke weg is ingesla gen inzake wat men met oude bouwfrag- menten mag doen en evenzeer inzake do eischen, die men aesthetisch mag stellen aan een nieuwbouw van onze dagen, nl. dat deze niet zal fungeeren als een overma tig uitgegroeide appendix aan een nagenoeg vernield overblijfsel. Een resultaat voor onze Nederlandsche architectuur zóó belangrijk als met een nieuwbouw in beginsel mogelijk geweest ware, is met deze opdracht niet té bereiken. De principieele fout in de opdracht begint nu ook al ongebreideld voort te woekeren in den eisch die nu reeds gesteld is van verschillende zijden, dat niet alleen stuk ken in „denzelfden geest" bijgemaakt zul len worden, maar zelfs dat de oude toren, volkomen volgens het oude project, her bouwd zal wórden. Welken naam moet die bewerking in do hedendaagsche architec tuur dragen? Dit zijn problemen, die de verhouding restauratie-nieuwbouw in de opdracht betreffen en geheel staan buiten de waardeering der ingezonden projecten, waarover wij hier geen oordeel wenschen te geven. Want is de opgave een lijdensweg gebleken, het uitblijven van een heslissing is dat voor de Leidsche raadhuisanngele- ger.heid evenzeer geworden. Wij zeiden, dat onze voorspelling helaas was uitgekomen. Inderdaad, maar dat er ongevraagde advie zen zouden komen, die dien naam niet meer mogen dragen en heter excessen zouden kunnen heeten, hebben wij niet kunnen vermoeden. Dat het uitblijven eener beslissing "het vormen van oordeelen oproept is wel te be grijpen, al zou men ook wel eens kunnen verwachten, dat men het uiten zijner opinie onschort. tot er een besluit is genomen. En dat er bij velen een voorkeur voor hetceno plnn, en een afkeuring van andere ontwer pen zou ziin, desnoods togen de uitspraak an de Advies-Commissie in, is evenzeer erklaarbaar. Maar in zake het zich uiten, blijven er. oor wie daarvoor nog gevoel of begrip heeft, toch grenzrn hij het kenbaar maken van een opinie. Er behoort hij verschil van inzicht toch nog zoo iets te blijven bestaan als verantwoordelijkheidsgevoel tegenover een ontwerper, wiens opvatting men niet deelt of niet wenscht en zooiets als colle giale wellevendheid tusschen vakgenooten onderling. Dit alles begint jammerlijk ver loren te gaan door de ergerlijke methode van het voeren eener stelselmatige campag- LEDERHANDEL HAARLEMMERSTRAAT 57 tegenover CITY. Groote keuze St. Nicolaas-Gescheriken Lederen Jekkers 17.50 (Bruin en Zwart) Handschoenen 3.50 (Leder) Beenpijpen 2.50 (Waterdicht) Geldtasschen 2.00 (Leder) Beenkappen 1.75 (Leder) Acte, Muziek- en Schooltasschen (Leder) ne en het inslaan van een weg, waarop men zelfs voor insinuatie niet schijnt terug te schrikken. Ware het nog, dat men zon der meer een goed woord deed vóór een be paald ontwerp, dat ware, al vinden wij het onjuist, nog eenigszins aanvaardbaar. Maar, geheel afgezien van onze waardee ring der verschillende projecten, wenschen wij hier met klem te protesteeren tegen de bovenomschreven wijze van optreden om den arbeid van één der vijf architecten af te breken ten bate van een andere. In de Leidsche raadhuistragedie is, in zooverre wij kunnen nagaan, met dit optre den een novum geschapen in de gevolgen eener meervoudige opdracht, dat funeste gevolgen zou kunnen hebben. Waarom tracht men degenen, die te be slissen hebben, met deze middelen te be werken? Heeft men zoo weinig vertrouwen In hun eigen inzicht? En waarom hebben B. en W. zoolang gewacht met een voorstel te komen? Hadden zij zoo weinig vertrou wen in hun Advies-Commissie? Zij wisten toch dat er een soort schervengericht ont ketend zou worden, en zij wilden dat. Het is alles onverklaarbaar, maar ook onver kwikkelijk. Wij erkennen Ieders recht op een eigen oordeel en ook om het uit te spreken, maar wij erkennen ook den plicht om in bepaal de gevallen te zwijgen. Wij protesteeren te gen het gebruik van pers, tijdschrift en bro chure om stemming te maken tegen een bepaald project, welk dat ook zij, met mid delen. die niet meer met goede gebruiken strooken, daardoor den bedrijver niet tot wnardeering strekken, en de zaak zelve, waarom het toch tenslotte heeft te gaan, geen goed doen. Moge men van dezen ver keerden weg. ook al is die reeds ver inge slagen, nog terugkeeren. WERKLOOZE LEERKRACHTEN OPWEKKING TOT ORGANISATIE Men schrijft ons: Zooals de bladen reeds hebben vermeld, is on langs te Amsterdam opgericht een Vereenlging van Werklooze Leerkrachten met volledige M.O.be voegdheid (W.E.M.O.) De jonge intellectueelen, die zich door universi taire of aktestudie hebben voorbereid tot het be roep van leeraar bij het Voorb. Hooger en Middel baar Onderwijs, behooren ongetwijfeld tot degenen, die door de huidige crisis zwaar getroffen worden. Hun finantieele nood is ernstig. Maar ook hun moreele nood is niet gering te achten. Hun beste jaren, waarin zij met enthou siasme hun taak in de maatschappij willen aanvat ten, moeten zij laten voorbijgaan In gedwongen nietsdoen. De kans binnen afzienbare tijd het beroep var hun keuze te zullen uitoefenen, wordt door de be zuinigingsmaatregelen steeds geringer. Ult2icht op eenigerlei betrekking, voldoende voor het noodza kelijk levensonderhoud is er zoo goed als niet. Daar de toestand in rile opzichten steeds i onhoudbaar wordt, acht het bestuur van de Ver- W.E.M.O. het gewenscht .noomaals de aandacht te vragen van alle belanghebbenden. Belanghebbenden zijn In de eerste plaats de werklooze leerkrachten zélf, voor zoover zij zich nog niet bij de W.E.M.O. aansloten. Reeds telt de vereenlging 180 leden, Naar schat ting zijn er nog zeker 500 jonge menschen, die lid zouden kunnen worden! Geeft U spoedig op als lid bij den secretaris, P .Coenraad, Harenmakersstr. 15. Zaandam. Ver strekt dan tegelijk nauwkeurige gegevens betref fende geboortedatum, data van examens en even- tueele promotie, bevoegdheden, vroegere en tegen woordige bezigheden. Laat U niet weerhouden door twijfel, of iets kan worden gedaan: door een drachtig samenwerken kunnen we zeker trachten Iets te bereiken. Noodig is, dat publiek en autoriteiten door nauwkeurige cijfers een indruk krijgen van de ont stellende omvang der werkloosheid. De Commissie-Limburg (op 28 Oct JJ. te 's Gra- verhage geïnstalleerd) bestudeert het verschijnsel der z.g. „overproductie van intellectueelen" in zijn vale omvang, voor alle beroepen. Gegevens om trent het aantal der werklooze leerkrachten vroeg en verkreeg deze Commissie van de ver. W.E. M.O. Echter zijn deze gegevens bij lange na niet volledig. Teneinde de Commissie volledig te kunnen In lichten is thans een enquête door de W.E.M.O. georganiseerd. Met de meeste aandrang worden ook zij. die géén lid wenschen te worden uitgenoo- digd, dan althans hun nauwkeurige gegevens i den secretaris der vereenlging mede te deelen. Slechts wanneer de groote ernst vau de toestand leder ten volle duidelijk ls, kan op „crisismaatrege len" worden aangedrongen. De W.E.M.O. beheert een Arbeidsbureau, dat bemiddelend optreedt voor privaatlessen, vertaal werk en administratief werk, journalistieke arbeid e.d., en de leden aldus helpt aan allerlei passende bezigheid. In alle deelen des lands heeft de W.E.M.O. haar afdeellngen en plaatselijke arbeidsbureaux. Het adres van de afd. Leiden ls: Schelpenkadc 50. Een dringend verzoek richtte de W.E.M.O. reeds tot rectoren en directeuren om voor privaat lessen ouders en leerlingen te verwijzen naar het Arbeidsbureau, niet alleen omdat dit den leden gel delijk voordeel brengt, maar ook omdat op deze wijze een zeer gewenscht contact blijft bestaan tus schen de schooljeugd en de aj .leeraren. Het belang van Nederlands jonge, nog werk looze intellectueelen ls waarlijk geen belang van deze groep alleen. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS (ESSEN) Zaterdagavond te 7 uur wordt in hel Nutsgebouw weer een vergadering gehou den van de afd. Leiden en omstreken van de Voreeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Over- zeesche Gewesten. In deze vergadering zal door den heer C H. v. Ulden „Het gewij zigd Unie-rapport" ingeleid worden. DAMCLUB LEIDEN De damclub Leiden heeft een competitie wedstrijd gespeeld tegen D.O.S. uit Delft. De uitslag luidt als volgt D.O.S.D.C.L. D. v. SteenbeekM. Optendrees 1— VV. Dullaart—P. v. d. Spek 2—(I L. Dijkshoorn—J. W. Schüss afgebr. J. J. Dijkshoorn—S. v. d. Reek afgebr. J. BroekmanA. G. de Jeu 0—2 C. Wilmer— P. v. Mastrigt 0—2 H. AndelaG. v. Zwieten 20 A. do Haan—P. Ligtvoet 2—0 J. HoeveJ. Dreef i_i D. Gerlofsma—H. v. d. Blom afgebr. Voorloopige uitslag»: 8—o CHR. GYMNASTIEK- EN SCHERM- VEREENIGING JAHN" OPENBARE TURNAVOND De Chr. Gymnastiek- cn Scherm vereen i- ging „Jahn" heeft de rij van gymnastiek-uit voeringen, die het pas aangevangen seizoen ongetwijfeld weer zal opleveren, geopend We kunnen reeds dadelijk beginnen met te zeggen, dat dit begin goed is geweest Het was een naar omstandigheden keurige uit voering. De restrictie in de laatste zin moet gebruikt worden, omdat de omstandigheden „Jahn" niet in alle opzichten gunstig zijn. De flyctuatie onder de oudere leden is vrij groot en het aantal van deze oudere leden naar evenredigheid te gering. Vooral voor een uitvoering ia dit een handicap. Zooals we reeds zeiden heeft de vereeniging deson danks een gunstig figuur gemaakt. Er is kranig werk geleverd en daarvoor komt in de eerste plaats hulde toe aan de beide lei ders de hoeren F. Th. M. Zilverentant en J. L. Zuijdervelt, die met hun materiaal uit stekende resultaten weten te bereiken. La ten we om dit aan te toon en het program ma vluchtig op de voet volgen. Na de opmarsch en de vaandelgroet ging Dr. J. G. v. Es voor in gebed en sprak een kort openingswoord, waarin hij speciaal welkom heette de afgevaardigden van zus tervereenigingen, de leden van de Com missie van Toezicht en de Chr. Mondaccor- deon-vereeniging „Kunst en Genot" met haar directeur den heer H. F. Roman Jr., die den avond met muziek zou opluisteren. Spr. wees tenslotte op het euvel dat wij reeds boven hebben aangewezen en sprak den wensch uit, dat deze avond er toe bij zou mogen dragen om de gelederen van Jahn te versterken. Het programma werd geopend met een springsprint-oefening voor meisjes, een goed begin. De meisjes w.o. de kleinste dreumesjes, waren goed op dreef. De brug- oefenineen voor adspirant-hecren, die daar na volgden waren niet in alle opzichten onberispelijk, maar ook hier viel meer te loven dan te laken. Misschien had men het voor de jongens, die toch ai wat opgewon den zijn op zoo'n avond, wat te ingewik keld gemaakt. De bankoefeningen voor meisjes en jongens slaagden beter, zijn ook dankbaar der voor een uitvoering, omdat men er een sierlijke opstelling* mee kan maken. Een keurig nummer was de vrije oefe ning van de heeren. Sierlijk en onberis pelijk. Ook de brugoefeningen voor de ad- spirauten-dameg slaagden goed, hoewel ook hier evenals hij de brug-nefeningen door de jongens, w«l enkele fouten werden ge maakt. De meisjes werkten echter met meer toewijding. Een vrouwelijke eigenschap' Een nummertje hoogspringen sloot het ge deelte voor de pauze af. De jongens sprangen goed en hadden veel succes, tenslotte het meest als zij misprongen. De brugoefeningen, die na de pauze door de dames en heeren werden uitgevoerd, dwongen bewondering af. Aan beide toestel len werden kranige staaltjes van turnkunst te zien gegeven. Na aardige stof-oefeningen door de adspirant-heeren voerden de dames een rei uit, een leuke gecostumeerde boe rendans, die zeer veel bijval oogstte, een bijval die in alle opzichten verdiend was. Het volgende nummer dat op het program ma met vraagteekens was aangegeven bleek te bestaan uit een langstokoefening door een achttal heeren. Een kort, maar uitstekend nummer. Daarna nog aardige stokcefeningen door de adspiranten-dames, correcte vrije oefe ningen door de dames, een fraaie-slot-stand en de openbare turnavond van „Jahn" be hoorde weer tot het verleden. Een woord van hulde mag tenslotte niet ontbreken voor de mondaccordeon-vereen. „Kunst en Genot" die er den gehealen avond door haar fleurige muziek een pret tige, stemming heeft weten in te houden. De club ontving een bijdrage voor de ver- sterkig van haar kas. De leiders van de gymnastiekvereeniging werden gehul digd met een vaas met bloemen. Een ver diende hulde. BRIEVENBUS VONDELWEG De Directeur van het P.T.T.-kantoor te Leiden brengt ter kennis van belanghebben den, dat op 1 December a.s. een brievenbus zal worden geplaatst aan den Vondelweg hoek Lage Morschweg en dat deze bus zal worden gelicht op werkdagen om 8.40, 13.30, 19 en 23 uur en op Zon- en Feestdagen om 19.10 uur. BEGIN VAN BRAND In de Janvossensteeg no. 42, ten huize van T. S., is gistermiddag een begin van brand ontstaan door de oververhitting van een kachelpijp. Een stuk van de vloer brandde daardoor weg. Met emmers water en een slang op de waterleiding is het vuur gebluscht. De schade, die gering is, wordt door verzekering gedekt. BEEN GEBROKEN In haar woning in de Hansenstraat is gistermiddag de 81-jarige mej, C. B. geb. v. R. van aan trapje gevallen. Ze brak een been en is door den E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. EXCURSIES NAAR ENGELAND (LONDEN) EN BELGIE GEDURENDE DE KERSTVACANTIE De Vereeniging v. Internationaal Jeugd- verkeer te Leiden organiseert, in samenwer king met de „International Friendship League" in Engeland en het „Comité pour les Voyages Scolaires" in Brussel de boven vermelde excursies, wier hoofddoel is, de jonge Nederlanders in aanraking te bren gen met jonge menschen in andere landen, zoodat zij deze zullen leeren kennen en waardeeren. Daarnaast zullen de jonge Ne derlanders ook in de gelegenheid jworden gesteld, onder plaatselijke leiding het voor hen belangrijkste en meest karakteristieke der bezochte landen te zien. Hoewel de be langstelling voor deze excursie reeds groot is, zal de Nederlandsche groep nog uitge breid kunnen worden, dank zij de goede voorbereidingen, die nu reeds in Londen worden getroffen. Deel kunnen nemen per sonen van 16 tot 30 jaar. Kosten: f 53, inbe grepen de reis VlissingenLonden en terug en volledig pension in Mill's Hotel. Vertrek op 23 Dec. te 12.50 van Vlissir-ren; thuis komst op 6 Januari a.s. De excursie naar België zal 4, event. 5 dagen duren. Kosten: f 20 resp. f 25, inbe grepen de reis vanaf Roosendaal en terug, volledig pension, autotochten entree's, fooien enz. Bezocht zullen worden Antwerpen, Brugge, Gent, Brussel en omgeving, event, ook Lier. Een pas is voor beide excursies niet noo dig, wel een bewijs van Nederlanderschap. Vertrek op 26 Dec. a.s. 9.28 Roosendaal; thuiskomst 29 of 31 December. Spoedige aanmelding gewenscht bij het Secretariaat der Vereek. v. Internationaal Jeugdverkeer, Leiden, Witte Roozenstraat 48, telefoon 9. het nadeel van een slechte schoen is: le. ongemakkelijk loopen 2e. na korten tijd, platvoeten knokvoeten of andere voetgebreken 3e. ontzettend duur IE. GEMAKKELIJK EN PRETTIG LOOPEN 2E. GEEN KANS UW VOETEN OOIT TE BEDERVEN 3E. OP DEN LANGEN DUUR ENORM VEEL V00RDEEL1GER koop daarom daar waar DE BELANGEN VAN UW VOETEN 'T BESTE BEHAR TIGD WORDEN en waar u verzekerd is dat schoenwerk te krijgen, die aan bovengenoemde voordeelen voldoen. PRIMA KWALITEITEN - Laatste Modellen - Voordeeligste Prijzen TELEFOON 69 P. S. Speciaal adres voor ONVERSLIJTBARE SCH00LSCH0ENEN. In zeer groote verscheidenheid schoenen met ingebouwde steunzolen. VOETBAL' SCHOOL WEDSTRIJDEN VAN A.S.C. Wij. herinneren er aan, dat Zaterdagmid dag op de terreinen achter Pomona de eind- wedstrijden in het schooltournooi van A.S.C. om den Leidsch Dagblad-wisselbeker worden gespeeld. Het programma luidt: 2 uur: Eindstrijd: Gem. Kweekschool- Laboratorium XI (W. Caro). 2 uur; Om den 3en prijs: Gem. H.B.S. School Hibma (L. J. v. d. Valk). 2 uur: Eindstrijd Juniores: School Hibma -Chr. H.B.S. (F. Boom) 3 uur: Idem verliczerstournooi: School Snijders—School de Reuver (A. Wcmpc). Onmiddellijk na afloop heeft de prijsuit reiking plaats. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST Deze diïnst heeft in de afgeloopcn maand f 13.571,5?. aan den Rijksontvanger afgedra gen, benevens f 1599.59 ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dnt alle aanslagen en beschikkingen uiterlijk vier weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten zijn ingeschreven. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M Bodanowitz ges. J M Meijer 24 J. GEHUWD: A Cats en H v Leeuwen AH van Egmond en M H v Heerlngen H Gro< nendtlk en E S S Lotte W Harteyelt en Groenendijk A A Kluts en G M Wénen N Langezaal en C Smit i J v Steenbergen H Stikkelorum v d Spek BEVALLEN: ~N Butis—Gaalteer z. P v ZeeuwFlandrtjn d. A VooUsJongeneel M TummersGriesser z C J v d Berg- van Nieuwkoop d. A Lolkes de BeerWal mond d. C KromhoutAben d. H J M Oüen—van Kerkhof z. M van Oosten—Pijn akker d. OVERLEDEN: H P VerbU man 48 J. StakenburgPieket wed. 85 j. J F KluCt- inans man 56 j. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN VAN HET CRISISCOMITE Het Crisiscomite verzoekt er op te willen wij- en. dat er dringend behoefte is aan winterjassen, wintermantels en andere winterkleedingstukken. Schier dagelijks bereiken het comité aanvragen om hiervan te worden voorzien. In verband met het feit, dat velen zich persoon lijk tot de ingezetenen wenden, is het wellicht dienstig er op te wijzen, dat men verstandig doet niet aan de deur af te geven, daar op deze wijze sommigen te veel en anderen niet krijgen. Wanneer men winterkleeding te missen heeft, stellen men zich in verbinding met den heer L. van Dien, Aarkade. Voor .afhaling wordt gezorgd en dan is men zeker dat het Crisiscomité verdeeling kan doen op de meest noodlge wijze. TUSSCHEN DE SCHAPEN Toen de landbouwer den H., tusschen een kop pel schapen in zijn weiland was, werd hij plotseling aangevallen door een ram. De aanval was zoo danig dat d. H. in het nauw werd gebracht, maar gelukkig werd dit door voorbijgangers opgemerkt die zich in het weiland begaven en den landbou- er van het woedende dier konden bevrijden. VAN WIE? Bij de politie is aangifte gedaan dat een onbe heerd rijwiel ls gevonden voor het perceel van den heer Lekkerkerk in de Raadhuisstraat AANRIJDING Nabij de plaats waar ons de Hofbrug was werd gister de wielrijdster mej. T. aangereden door een die achteruit reed, en kwam u't de Hoflaan. Mej. T. viel op het trottoir terwijl haar rijwiel ernstig werd beschadigd. De bestuurder van de vierwieler die uit Leiden kwam wilde niet de schade vergoeden, doch kwam zich later bij de po- politic melden alsnog de schadepost voor zijn re- JUBILEUM-UITVOERING CHR. GEM. ZANG- VEREEN. „SURSUM CORDA" Ter gelegenheid van haar 20-Jarig bestaan, gaf deze Zangvereeniging Woensdagavond in de Nuts- zaal een Jubileumuitvoering. En 't was er een die klonk als een klok. Een staf solisten was uit Utrecht gerequlreerd om 't geheel te vervolmaken. De eerc-voorzitter. de heer A. J. Dekker, opende en liet Ps. 75 1 zingen, daarna een kort welkomstwoord sprekende. In 't bijzonder werd de Burgemeester, óe heer P. A. CoiIJn, welkom geheeten Van den bond van Ch. Zangvereenigin- Laatste Nieuws. DE MUDRECHTSCHE VERVALSCHING Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde heden de Mijdrechtsche kweeker Br. wegens het voortgezet misdrijf van gebruikmaking van valsche geschriften als waren ze echt en onvervalscht tot een gevangenisstraf van vier jaar. De Rechtbank te Utrecht had hem veroor deeld tot 2V2 jaar gevangenisstra!, met aftrek van voorarrest. De straf werd dus verhoogd met IV2 jaar. De procu reur-generaal had drie jaar gerequi- reercL Radio Nieuws. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE DONDERDAG 30 NOVEMBER Programma 3- Jl.20—12.20 Kalundborg: 12 30 14.05 &Luxemburg; 14.0515.20 Kalundborg: 15.20—16.25 Deutschl.-sender: 16.25—17.35 Dav.; 5 Rome Progran 14.20 Daventry: 14.20—16.25 Mndland Reg: 16 25 —17.20 Langenberg: 17.20—17.50 Brussel VI.; 17.50—18.20 Londen Nat.; 18.20—19.20 Deutschl. s der; 19.20—20.00 Warschau: 20.00—23.00 Lo caio uitzending; grammofoonmuziek, daarna Daarna Daventry. VRIJDAG 1 DECEMBER Programma 3: 8.00—12.20 Langenberg: 12.20—14.20 Daven try; 14.20—16.10 Londen Reg.: 16.1C«—17.35 Da- r. 17.35—1820 Londen Nationaal: 18.20— Deutschl.-sender; 18.5022.20 Boedapest; 22.20—afd.: Kalundborg. Programma 4: 12.05—12.20 Kalundborg; 13.20" •14.00 Luxemburg. 14.00—14.35 Langenberg; 1.35—15.20 Kalundboig: 15.20—17.20 Langen berg; 17.20—18.20 Brussel VI.: 18.20—19.35 Wee 19:35afd. Warschau, daarna Daventry. mUnster. daaina Programma 4: 9.5011.50 Parijs Radio: 12.05 -12 20 Kalundborg- 12.20—14 00 Luxemburg; 1.00—14.20 Parijs Radio: 14.20—15.20 Kalund- >rg: 15 20—17.20 Deutschl s der; 17.20—19 20 NU goedkooper! 59 35 20 een gelukstelegram ontvangen en van de Chr. Besturenbond alsmede van de Chr. Muziek- vereeniging „Arti et Religioni" ieder een' pracht bloemenmand. Het kinderkoor van „Sursum Cor- da" gaf de jubileerende vereeniging een keurige vaandelkast. !s eerste stuk werden we vergast op Ps. 41 F. Mendelssohn, voor koor en soli. Hier was 't koor heel goed. Het viel ons telkens op hoe „Sursum Corda" de laatste jaren vooruit is ge gaan in haar voordracht en uitspraak. Echt mooi werd dezen avond gezongen. Een vijftal leuke leu tige lled|es door het kinderkoor gezongen vielen natuurlijk in den smaak van het aandachtig luiste rende publiek. Het liedje „Heien" werd op aan dringend applaus 2 maal gezongen. Na de pauze kregen we het groote stuk Atha- lia". ook van F. Mendelssohn. Hulde aan ..Sursum Corda en haar directeur, den heer J. van Beek Woerden, die hierin zooveel schoons te ge nieten gaven. Ook de solisten Mej. Aleida Voets, sopraan: Mej. Joh. Kleman. mezzo-sopraan en Mej. Jos. Vos alt, hebben door hun gevoelvolle mooie stemmen de waarde van dit stuk zeer verhoogd. De piano- "1 orgel-solisten, de hee-en Joh. Patist en J. Coljé, le eer voor hun meesterlijk spel. Een eeresaluut voor den directeur is hier zeker op zijn plaats. Elke vezel van zijn lichaam trilt van muzikale spanning en hij beheerscht met zijn maatstok het heele koor. Eén gedeelte van dit stuk ontroerde bijzonder door zijn sublieme schoonhe'd. het laatste koor met soli van het 4e gedeelte „Ein Herz voll Frieden". en dan het slotkoor met zijn uitbundige jubel. De schoone avond werd gesloten door den heer Dek ker, die leder in 't bijzonder dank bracht voor zijn medewerking. We wenschen ..Sursum Corda" nog jaren van rijken bloei toe, opdat zij ons nog n:ge avond te genieten geven van zót' zang. genieten geven van zóó schoonea

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6