De crisis in de Duitsch-Evang. Kerk BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2' buitenland DE ENGELSCHE LUCHTMACHT UITBREIDING AANGEKONDIGD Bij de 1 uclitmaclitdebatteli in het Hooger- huis zeiile tie hertog van Sutherland, dat vvoeger het Kanaal en de zee de grenzen van Engeland waren geweest, terwijl dc grens thans in de lucht ligt- ,_Als Londen vernietigd woidt, wordt Engeland vernie tigd". Sutherland stelde voor, dat Iedere groote Engelsche stad een eigen lucht-eska- iier zou vormen voor verdedigingsdoelein den. Een sterke Engelsche luchtvloot zou in de Eurojieesche vredesconferentie het sterk ste argument zijn. Ook de conservatieve Lord Lloyd verzocht om een deiinitieve verklaring; der regeering dat zij besloten is een defensieve luchtvloot te vormen, sterk genoeg orn het land te ver dedigen. De leider dor Labour-opposltle, Lord Pon- sonby, verklaarde In een rede, dat het be- trourenswaai'dig zou zijn, indien de regee- ring er toe zou overgaan pp liet huidige tijdstip haar luchtvloot uit te breiden. De minister voor de luchtvaart, Lord Lon donderry, die voor de regeering antwoordde, verklaarde, dut Engeland een sterke lucht vloot heeft voor defensieve doeleinden. Engeland was bij het einde van den oor log do eerste luchtvaartmogendheld ter we reld, terwijl het thans op de vijfde plaats staat. Frankrijk heeft 1650 vliegtuigen. Sovjet- Rusland 1 "00 a 1500, de Vereenigde Staten lüOO u 1100, Italië meer dun 1000, terwijl En geland daarentegen slechts 750 vliegtuigen heeft. Engeland zal de politiek van eenzijdige ontwapening moeten opgaven. Duidelijk is voor de geheele wereld be wezen, dat de Britsche regeering het ernstig gemeend heeft met de ontwapening in de lucht on hot is daarom niet noodig daarvan ook nog een voorbeeld te geven. liet schijnt echter, aldus verklaarde Lord Londonderry serder, dat er landen zijn, die niet bereid zijn over te gaan tot afschaffing of beperking van hun militaire strijdkrach ten in de lucht. Als de vlootpariteit niet kan worden ver kregen door vermindering, moet de pariteit bereikt worden door opvoering der bewape ning. De Britsche regeering heeft dus geen an dere keuzo dan te beginnen met het uit-brei- den harer bewapening, doch tezelfder tijd zullen alle mogelijke pogingen in het werk worden gesteld om door een overeenkomst de pariteit tusschen de landen op het laagst mogelijke niveau vast te stellen, dat door de andere landen kan worden goedgekeurd. De president der Vereenigde Staten heeft een verhooging van de Amerikaansche lucht vloot goedgekeurd. Japan en Sowjet-Rusland hebben een uitgebreid program opgesteld tot verhooging van de hunne. De minister gaf aan het Huis de verzeke ring, dat zij den toestand opmerkzaam ga deslaat en dat het optreden.dor andere .re geeringen een reactie op do Britsche poli tiek zal hebben. De huidige betrekkelijke zwakte van Enge land in de lucht, zal niet blijven bestaan. In het Lagerhuis !s de vraag gesteld, hoe veel tijd Engeland noodig zou hebben orn do luchtvloot met tien eskaders te verster ken. De onderstaatssecretaris voor do Lucht vaart, Sir Philip Sassoon, antwoordde, dat het moeilijk is, hierop een nauwkeurig ant woord te geven. Alles hangt van de omstan digheden af. Een versterking zooals hier ge noemd, zou in vier jaar kunnen worden be reikt Daarbij is ook de aanleg van nieuwe vliegvelden en de opleiding van vliegeniers noodig. In een noodtoestand zooals bij oorlog zou deze termijn belangrijk kunnen worden verkort EXPEDITIE-SCHOENER VERONGELUKT SLEEPKABEL TWEEMAAL GEBROKEN. Uit Londen: De schoener Mynonie R. Klrby, welke twee dagen geleden uit de haven van Fal mouth was vertrokken voor een expeditie naar de Zuidzee, is in de buurt van Brest in een hevigen storm geraakt en door de bemanning verlaten. Een Duitscher en een Engelschman hadden de expeditie uitge rust. De bemanning bestond, behalve uit den Engelschen kapitein, uit Duitschers. Op 100 mijlen ten westen van Brest werd de schoener door een geweldigen storm overvallen en zoodanig heen en weer ge slingerd, dat spoedig de beide masten over boord gingen. De hulpmotor kon niet op gang worden gebracht, zoodat het schip hulpeloos ronddreef op de woelige zee. Het Egyptische stoomschip Star of Kam- leh heeft' net schip op sleeptouw kuiyien nemen. Na korten tijd brak de kabel oven- wel af, zoodat de Kirby opnieuw hulpeloos kwam. Toen de Nederlandsche sleepboot „Zwar te Zeo" In de buurt kwam nam dit schip den schoener nogmaals op sleeptouw, doch opnieuw knapte de kabel af. Van St. Mary (Scilly-ellandcn) werd een reddingsboot uitgezonden, waarna de geheele bemanning uit haar hachelijke positie kon worden go- red, Het wrak drijft op zee rond. 'T LYNCHOPROER IN MARYLAND Uit New-York: De spanning In Princess Anne, In den staat Maryland, waar Dinsdag vier belhamels van een lynchpartij gear resteerd zijn, is intusschen toegenomen. Een duizendtal inwoners van de stad dreven 300 negers de stad Uit en een ont zaggelijke menschenmenigte belegert de plaatselijke gevangenis, waar de belhamels, na hun verhoor in Baltimore, voor het af nemen van verdere verhooren zijn onder- gebracht. Men meent, dat de menigte do gearresteerden met geweld zal trachten uit de gevangenis te gevrijden. Nader wordt gemeld, dat de politie voor de dreigementen der saamgeschoolde me nigte is bezweken en de gearresteerden in vrijheid heeft gesteld. HET GRENSINCIDENT. Uit een gemeenschappelijk Duitsch-Oos- tcnrijksch onderzoek is gebleken, dat do Rijksweersoldaat Schumacher zich op Duit- schen bodem bevond toen hij werd doodge schoten door Oostenrijksche Heimwchrman- ncn. DE GOLVEN DIE TEGEN DE MUUR SLAAN VAN DE CHRISTELIJKE KERK Gemeenschappelijke geloofsbelijdenis, die met eendrachtigheid werd uitgesproken (Van oneen Duitsohen correspondent'. Rewcls' dein Macht, Hcrr Jesu Christ, Der du Herr aller Herren bist; Beschirrn' dein' anno Christenheit, Das sie dich lob' in Ewigkeit De toon, die op den historlsclien avond van den 13nn November 1933 door den Ber lijnschou Studi&hasscssor, dr. Krause, in he Borlijnsche Sportpaleis voor een gehoor van 15.UU0 menscheu werd aangeslagen, wns voor de Duitsulue Christenen niets nieuw Soortgelijke aanvallen op 'den Bijbel en c belijdenis heelt rnen reeds eerder, op de •ijkssarneivkomst der Duitsche Christenen in April 1933 vernomen. Nog tijdens de laatste rkiezlngen sloegen de germaansclrheidi sehe golven met toenemende kracht tegen de muren der christelijke kerk. Berlijn was de eerste stad, die haar sluizen voor dezen heeft geopend. Hier plaatste Openbaring Gods in Duitschen geest <xLs gelijkwaardig naast Gods Openbaring in Jezus Christus. In liet openbaai werd nie mand gevonden, die hiertegen protest aan- teekende; zelfs hooge kerkelijke autoriteiii lieten dr. Krause onaangetast, toen hij het Oude Testament als een boek over veehan delaars en souteneurs kenschetste! Pas later, toen men de ontzetting gewaar werd, welke deze brutale aanval op het heiligste bezit van een Christenvolk had ;g gebracht, dwong Rijksbisschop Milllei uit tactische overwegingen zijn vriend Hos- seniel der, rijksielder der Duitsche Christenen bisschop van Brandenburg, tir. Krause te vervangen door diens naasten geestver want ds. Tausch. De officieele Evangelische Persdienst deelde op wensch van Ds. Hossen leider mede, dat dr. Krause niet „artge- müss" was opgetreden, dus niet wat men algemeen had verwacht dat hij zich ii. openbaar schuldig heeft gemaakt aan godslastering. Was liet niet dezelfde dr. Krause, die op de Brandenburgsche Provin ciale Synode in opvallend scherpe bewoor ding de toepassing van de zoogenaamde Ariër-paragx-aaf voor de Evangelische Kerk verlangde'/ Het zonderlinge hierbij is,"dat de voo, loomste organen der nationaal'socialistisch beweging, de „Völkisclie Beobachter" en de Berlijnsche „Angriff" over deze schokkende voorvallen in het kerkelijk leven weinig ,oi niets publlceeren. Ook de overige pers huil zich in een opvallend angstig stilzwijgen. Men beperkt zich tot de officieele berichten van den Evangeliseren Persdienst, publi ceert de verordeningen en bepalingen van den „Oberklrchenrat" en waagt het hoog stens, in eenbescheiden hoekje mee te deelen, dat in alle deel en van liet Derde Rijk vooraanstaande theologen tot een prin" cipieele scheiding van de Duitsche (Jhriste- non zijn overgegaan. Voor ons, die deze crisis in het kerkelijk leven met begrijpelijke belangstelling volgen, kornt het er dus ondei de gegeven omstandigheden op aan, langs een omweg tot het vaststellen van den wor kelijken toestand te komen. Door de duizenden predikanten, die of- keerig zijn van het streven der radicale Duitsche Christenen, werd een „Pfarrar- Notbund", ln het leven geroepen en een aantal vertegenwoordigers van deze kerke lijke oppositie begaf eich tot rijksbisschop Müller in de Jebenstrasse, waar do „Ober- kirchenrat" zetelt. Men stelde bij deze ge legenheid de volgende eischen: 1. De rijks bisschop trekt zich terug van de Duitsche Christenen en bedankt als beschennhcei van deze beweging. 2. Alle kerkelijke amb tenaren, die in gebreke- bleven tegen de uitlatingen van dr. Krause te protesteeren, worden ontslagen. 3. Alle kerkelijke leiders die dwang hebben uitgeoefend op hun gemeente, worden ontslagen, 4. Alle kerkp- lijke bepalingen, welke niet voortvloeien uit de Heilige Schrift en de Belijdenis, worden opgeheven. 5. Vrijheid tot het verkondigen van het Evangelie. Rijksbisschop Müller verklaarde zich tegenover de kerkelijke protestanten prin cipieel bereid tot verregaande consessies, sprak zich officieel uit voor de handhaving van het Oude en het Nieuwe Testament, dc onaantastbaarheid der Belijdenis en laakte hiermede het optreden van Dr. Krause en diens aanhang. In kerkelijke kringen werd mij toegefluisterd, dat hij Ds. Hossenfelder heeft aangeraden, als rijksielder der Duit sche Christenen vrijwillig af te treden, daar hij anders gedwongen zou zijn, ook hem prijs te geven HieiTiij mag echter niet over het hoofd gezien worden, dat Hossenfelder over heel Duitschland zijn grooten aanhang heeft en dat het Juist de Duitsche Christe nen waven,- die Ds. Müller in zijn aanval len op D. Éodelschwing de hand reikten. Dwars door regen, wind en nevel spoedde ik mij op de late avond naar den Dom, daar mij op het laatste nippertje ter oore geko men was, dat hier een protestvergadering •an den Pfarrer-Notbund tegen het voor gevallene in het Sportpaleis zou plaatsvin den. Ik vond tot mijn niet geringe verbazing alle deuren gesloten, wandelde langs de Spree, klauterde naar beneden en wilde bij den koster nadere Informatie inwinnen. Hier hing reod9 een natgeregend stuk papier fian de deur, waar inet blauw potlood op geschreven stond: De voor heden aangekoa digde vergadering in den Dom is op last van den Evangelischen Oberkirohenrat ver boden. Mij viel te binnen, dat eventueel ook pa rallelvergaderingen in de Garnizoenskerk, in de zalen van Friedrichshain en ln de dichtbij liggende Singakademie gehouden zouden worden en dus spoedde ik mij naar de laatstzenoemde concertzaal Unter den Linden. Hier zaten de honderden, die net als ik voor den gesloten Dom verschenen waren, te luisteren naar Ds. Hafele uit Ber lijn. Na hom voerden nog. Ds. Brauno uit Lobetal en Ds. Wilde, inspecteur der zen ding het woord. Ds. Nlemöller uit Dahlem on D. Petersen uit Lichterfelde, die oor spronkelijk in den Dom het woord wilden voeren,, hadden er klaarblijkelijk uit tacti sche overwegingen der voorkeur aan gegeven niet te verschijnen. Ook Dr. von Rabenau zag ik niet onder de ruim twaalfhonderd aanwezige mannen en vrouwen. Van hatelijke aanvallen op de Duitsche Christenen, den Oberkirohenrat of den "rijks bisschop was op dezen spannenden avond, ondanks de geprikkelde stemming niets te merken. Men was er op uit, allen tweespalt te vermijden, verkondigde het zuivere evan gelie met zijn elsch vap nederigheid des geestes. moed, om het geloof der vaderen te verdedigen, trouw aan de onaantastbaar heid van het Woord Gods en beleed met aan doenlijke ootmoedigheid het aandeel van eigen schuld in de scheiding tusschen volk en kerk. De zonde der nalatigheid werd openlijk beleden. Slechts zoodoende is het verklaarbaar dat een deel van het Duitsche volk den Christus, niet meer wil en de voorkeur geeft aan een noorsche beweging. Ongeloof en bijgeloof zijn de kerk binnen gekomen en boogc kerkelijke autoriteiten hebben dit oogluikend toegelaten. Hiertegen moet ver/et worden aangeteckend. „Wij zijn geen farizeeërs, wij schelden hier niet op de Duitsche Christenen, maar wel moeten wij volgens ons geweten den eiscli stellen, dat ook in het Deitle Rijk het Evan gelie onaangetast blijve. Hieraan houden wij vast, ook nl zouden alle kerken ter wereld vernield worden". „Wij volgen Adolf Hitler als onzen volks kanselier en „Führer" en bidden voor hem en het werk der rijksregeering iederen dag. In geestelijke aangelegenheden kennen wij echter slechts een enkelen Führer: Jezus Christus. Wij erkennen voor ons volk in zijn geschiedenis de beteekeiiis van hei eigen ras, maar in de kerk der geloovigcn kennen wij geen verschil tusschen blanken en nogers en joden, daar kennen wij slëchts breeders in Christus, die elkaar als zonda ren de hand reiken in de verheerlijking van hel Lain Gods, dat de zonden der gansohe wereld draagt". „De eenheid van het Duitsche volk is on getwijfeld het werk van Adolf Hitler. Maar minstens even waardevol is voor ons de driemaal heilige broederschap van Golgotha (sterk applaus). Neen, wij zijn geen onrust stokers. God heeft in ons hart de onrust genekt en ons evangelisch geweten zal pas tot rust komen, wanneer wij met zekerheid weten, dat de noorsche beweging buiten onze Lerk blijft!" Aan het einde van deze samenkomst werd met algemeene instemming een besluit ge nomen, hetwelk onder meer do volgende punten bevat: „De eer van onze kerk ver langt, dat vrij tegenover de beschamende aanvallen op de basis van ons geloof in het openbaar onze belijdenis afleggen. Do bijbel is voor ons liet Woord Gods. Wij verwerpen de opvatting, dat naast de bijbel noK andere bronnen zijn van de openbaring Gods. Wij verworpen het, de goddelijke waarheden aan den aard van ons volk of een ras te meten en deze tct rechter over de waarheid van het evangelie tc maken. Predikanten mogen in de verkondiging van het evange lie niet gebonden zijn aan bepaalde organi saties. Zij moeten gehoorzaam zijn aan de overheid ,maar God meer gehoorzamen dan den mensch. Wij stichten hier niet een nieu we vereer.iging of een kerkelijk-politieke groep. Wij wekken alle geloovigen op, in hun eigen gempenlo een groep te vorrr.en van hen, die vasthouden aan de belijdenis. Schaart u thuis om don bijbei en belijdt in het openbaar het geloof uwer vaderen!" Tot besluit werd door alle aanwezigen met aandoenlijke eendrachtigheid de ge loofsbelijdenis uitgesproken. Vastgesteld moet wordc-n, dat deze samenkomst zonder interrupties van andersdenkenden verliep; hoewel vele aanhangers der Duitsche Chris tenen in de zaal aanwezig waren. Berlijn, 29 November 1933. DIMITROFF VERDEDIGT HET DUITSCHE COMMUNISME HET ..OPSTANDSPLAN" VOOR FEBRUARI Het gaat er in het Rijksdagbrandproces thans, jooals men weet. vooral om, tc bewijzen, dat „het communisme" in Februari „hoogverraadplannen" wilde uitvoeren, met een gewapenden opstand. Daar Torgler vrijwel in gebreke blijft om „he communisme" tegen deze beschuldiging op pak kende wijze te verdedigen en deze taak juist een kolfje is naar de hand van den Bulgaar Dlmltrof, staat deze laatste thans als de eigenlijke advocaat het Duitsche communisme voor het hooge hof te pleiten. Dimitrof doet dit op heel verdienstelijke m Hij vraagt aan de politie-getuigen, die met veel krar ten-kuisknlpsels hebben gewerkt naar hun eigen ete aanwijzigingen, hij wil weten welke tegen maatregelen zij toch wel hebben genomen in de bewuste Februaridagen enz. En de heeren blijven hem het eigenlijke antwoord vrijwel schuldig. De president van het hof toonde zich uiterst zenuwachtig tegenover de onverbiddelijke vragen van den Bulgaar, verbood hem telkens be paalde vragen te stellen. Maar Dimitrof wond zich ditmaal niet op en bleef kalm doorvragen, nauw keurig en precies, recht op het doel af. De meeste n werden hem verboden jnaar juist het n van 2ooveel concrete vragen maakte de zaak ie tèn laste legging zwakker in het oog den neutralen waarnemer. De procesdag van gisteren heeft opnieuw aange toond wat trouwens ieder al lang wist en daar- niet aangetoond behoefde te worden dat in de communistische partij de neiging tot opstand steeds latent aanwezig is en ook, dat men ln die partij gemakkelijker denkt over wat wij „misdaad" noemen. Maar dat er voor Februari van dit jaar 'erkelljk revolutieplannen waren, die beginnen loesten met het ln brand steken van den Rijksdag, dat heeft nog geen getuige aangetoond. Vrijdag voortzetting. DE RIJKSDAG. AARDVERSCHUIVINGEN TE NAPELS Vele gewonden Door den hevigen regenval van de laat ste dagen zijn van den heuvel Ecchia te Napels groote aardmasa's losgeraakt, die op oen groot woonhuis vian verscheidene ver diepingen en op de straat stortten. Het huis stortte gedeeltelijk in en werd bijna ge heel bedolven. Bij het reddingswerk, dat onmiddellijk werd aangevat, konden tien personen uit de ruïne worden bevrijd, van wie eenige gewond waren. Twee bewoners van het huis worden nog vermist De Ita- liaansche kroonprins verbleef vry langen tijd op de plaats des onheils. Door een andere aardverschuiving in een voorstad van Napels werd een groep arbei ders bij een bouwwerk verrast Een arbei der werd gedood, terwijl twee verwondin gen opliepen. BULLITT NAAR MOSKOU De benoemde Amerikaansche gezant Bullitt MEVROUW GANDHI Mevr. Gandhi is voor de zesde maal gear resteerd wegens actie voor de burgerlijke on gehoorzaamheid. REEDS 143 CODES GETEEKEND Na wederom 21 nieuwe codes der N.R.A. te hebben onderteekend, heeft president Roose velt thans in totaal 143 verschillende codes, regelingen inhoudende voor tal van in dustrieën en handelsondernemingen goedge keurd. LITWINOFFS BEZOEK TE ROME HET PROGRAMMA. Een zecmogendhedenpact? Naar te Rome verluidt, zullen bij het be zoek van Litwinoff aan Mussolini de vol gende onderwerpen ter sprake worden ge bracht: 1. de ontwapeningskwestie, vooral in verband met Duitschland en Rusland; 2. een Oost-Middellandsche Zee-blok, be staande uit Itahë, Rusland, Turkije en eventueel Griekenland; 3. uitwisseling van Russische grondstoffen tegen ltaliaansche fabrikaten; 4. de Russische buitenlandsche betrekkingen en de waarschijnlijkheid van het toetreden van Rusland tot een gemeen schap van volkeren en 5. het eventueels sluiten van een zevenniogendhedenpaot. Over dit laatste wordt te Rome veel ee- praat. Het plan hiervoor gaat van Italië uit Als deelnemers van dit pact zouden dan in aanmerking komen de onderteekenaars van liet viermogendh eden pact en verder Rus- tand, Amerika en Japan. In verhand met deze berichten en geruch ten wordt verklaard, dat Italië er steeds op heeft gewezen, dat juist de drie belangrijk ste militaire groote mogendheden als Ame rika, Rusland en Japan buiten den Volken bond staan. Italië begroet oprecht iederen slap, die de genoemde mogendheden in de richting brengt van een nauwere samen werking in het öntWttpeniiigsvraagstuk en andere internationale problemen en zal zon der twijfel in dezen zin ook met Litwinoff spreken. Aan den anderen kant wordt er hier steeds weer de nadruk op gelegd, dat het er niet op aankomt conferenties van grooten omvang bij elkaar te roepen, maar stap voor stap moeten in practisch werk feitelij ke resultaten worden bereikt In verband hiermede beschouwt Italië het viemiogend- hedenpact als een der geschikte middelen, hetgeen geenszins een medewerking der ge noemde groote mogendheden op een ge schikte wijze uitsluit Overigens is het vol komen voorbarig reeds thans te spreken over conferenties, daar de diplomatieke on derhandelingen nog nauwelijke begonnen zijn. Litwinoff bij den Paus op bezoek? Te Rome doen geruchten de ronde, vol gens dewelke het mogelijk zou kunnen zijn, dat Litwinoff informeel in contact zou tre den met den paus. Een dergelijk'contact, aldus deze geruchten, zou tot .stand ge bracht kunnen worden, wanneer Mussolini de verzekering zou kunnen geven, dat de Sovjets bereid zijn om vrijheid van gods dienst te erkennen. TARDIEU BEDREIGT HET KABINET- CHAUTEMPS Chautemps. de nieuwe Fransche minister president, heeft het plan na de regeerings- verklaring zonder de elgemeeno debatten af te wachten, de vertrouwenskwestie te stellen en dan allereerst te doen behande len de voorstellen tot het in evenwicht brengen der begrooting. Tardieu heeft reeds bij voorbaat ver klaard, dat hij tegen de regeering zal stem men om haar ten val te brengen en zoo noodig zou hij zelf in de debatten ingrijpen. Men verwijt de oppositie, zoo zeido bij, dat zij na elkaar verschillende regeeringen ten val brengt. In werkelijkheid is het bijna steeds dezelfde regeering, die zich aan de Kamer voorstelt Tardieu verklaarde open lijk, dat hij en zijn politieke vrienden thans vast besloten zijn de regeering ten \al te brengen- om de vorming-, van;'een regeering der nationale eenheid te bevorderen, die heden even noodig is a's in 1926, toen na den val van de regeering-Herriot het kabi- net-Poincaré werd gevormd. ACHTTIEN MIJNWERKERS INGESLOTEN In de mijn Carolus Magnus bi) Aken zijn 18 mijnwerkers door vallend gesteente ingesloten. Zij zijn alle in leven en er wordt alle spoed betracht met het bevrijd.ngswerk. Nader wordt gemeld, dat alle ingeslotenen on gedeerd gered zijn. Inzake de redding van de 18 mijnwerkers wordt nog het volgende bekend: Het ongeluk gebeurde enkele minuten voor achten in een der grootste afdeelingen van de mijn. waar een zeventigtal mijnwerkers aan het werk zijn. De breuk kondigde zich aan door ge- ruisch ln het gebergte en de mijnwerkers .die Juist op hun plaatsen waren gearriveerd vluchtten .ee kanten. Het grootste aantal hunner slaagde er in zich ln veiligheid te brengen, achttien man echter liepen een zijgang in en hadden juist het vaststaande ge bergte bereikt, toen de breuk met groot geweld geschiedde. Het reddingswerk werd van verschillende kanten tegelijk aangepakt. Tegen 21 uur slaagde mi eindelijk in de mijnwerkers weer naar het daglicht brengen. PRAAG EN MOSKOU Naar herstel der betrekkingen. De plaatsvervangende commissaris van buiten landsche zaken, Kreszinski. heeft dezer dagen den Tsjechischen zaakgelastigde ontvangen, terwijl Alexandrowski door den Tsjechischen minister buitenlandsche zaken is ontvangen. Van officieele Russische zijde wordt thans degedeeld, dat de kwestie van het herstel dzt plomatieke betrekkingen tusschen de beide landen acuut Is geworden. Besluiten zijn ech'ei nog niet genomen. Beide regeeringen blijven de kwestu .ludeeren en men hoopt, dat ive'.dra een besilss.'ng :al worden genomen. RUSSISCHE LUCHTVAART. De langste luchtlijn ter wereld. Russische pilotim hebben met watervlieg tuigen een tocht gemaakt van 20.000 K.M., zoowel boven Europeesch als boven Azia tisch Rusland. Zij hebben daarbij den stroom loop der rivieren gevolgd met het doei spoe dig de langste luchtvaartlijn ter wereld te kunnen openen. Op de nieuwe lijn zal dc dienst worden onderhouden met ltaliaansche watervlieg tuigen, waarvan de Sovjets er 5 hebben ge kocht. De toestellen hebben twee cabines, ieder plaats biedende aan zes personen, ter- w'jl zij een maximumsnelheid kunnen ont wikkelen van ongeveer 300 K.M. per uur. DE BRITSCHE LANDBOUW. Coöperatieve conservenfabriek opgericht. De Britsche landbouw heeft een nieuw stadium in zijn ontwikkeling bereikt door oprichting van een coöperatieve conserven fabriek in Nuneaton. De boeren in de omge> ving van deze stad hebben voor dit doel een maatschappij opgericht, waoarvan het be stuur geheel door de direct belanghebben den wordt gevormd, terwijl vele landbou wers hebben toegezegd hun producten aan de fabriek te leveren. Het ligt -ill de bedoe ling alleen die produclen te conscrveeren, die in Engeland nog niet bewerkt worden, zooals varkens-, rund- en kalfsvleosch, ge vogelte, eieren, melk, verschillende groenten en fruit DE SPREKENDE KLOK VAN PARIJS. Dc sprekende klok van Parijs, die telefo nisch den tijd opgeeft, zoodra „opgebeld" wordt, heeft in het eerste jaar van haar wer king 200.000 francs verdiend. Uit Oost-Indie EEN SAMENZWERING TEGEN 'T GEZAG CHERIBON, 28 Nov. (Aneta). Het Binnen- landsch bestuur ontdekte in het district Tjiledoek een samenzwering tegen bet ge zag. Het betreft een z.g. godsdienstige ver- eeniging, waarvan evenwel gebleken is, dal deze een absoluut andere doelstelling heeft, namelijk het omverwerpen van het be staand gezag en het vermoorden van alle ambtenaren en Europeanen. De drie hoofd- leid»rs Madrais, Sarkam en Doelrahim, al len afkomstig uit Tjiledoek, zijn gearres teerd. De patih sprak de deelnemers aan die vereeniging en de bevolking toe. Hot bestuur beheerscht de si.tuatie volkomen. De bevol king is rustig. AVENOL De Volkonbondssecretaris Avenol is uit Rome te Genève teruggekeerd. Hoewel hij niets loslaat, neemt men aan, dat hij van Mussolini de toezegging heeft, dat Italië niet uit den bond zal treden. DE ACTIE IN AT J EH KOETARADJA, 28 Nov. (Aneta). De drie uitgeweken veraetslieden, die by de militaire actie, onder leiding van den majoor der ma rechaussee Agerbeek, zyn gedood, zyn allen afkomstig uit de kampong Poedeng. De buit bestond uit blanke wapens en een exemplaar van de Hikajat Prang Sabil (geschiedenis van den Heiligen Oorlog), welke op het lijk van Tengkoe Doellah werd aangetroffen. Een uitgewekene meldde zich gisteravond bü het civiele bestuur van Lhong. NAT. VEREEN. „PRO REGE" ACTIE IN ZUID-HOLLAND De afd. Scheveningen van dc Nat. Vereeniging „Pro Rege" belegt morgenavond een openbare vergadering in het wijkgebouw „Maranatha" aan den Gevers Deyncotweg aldaar. Als sprekers zul len opa-eden de heeren H. de Boer van den Haag. die bij lichtbeelden spreken zal over: „De revo lutie in Rusland" en W. C. F. Scheps. van den Haag, lid van het Prov. bestuur van Pro Rege, met het onderwerp: „Om huis, troon en altaar." HOFBERICHTEN H.M. de Koningin heeft gistermiddag ee bezoek gebracht aan de Apeldoornscha Brandweertentoonstelling, gehouden ter her denking van het 50-jarig bestaan van het Apeldoomsche Vrijwillige Brandweercorps. H. M. toonde voor de tentoonstelling, die een geschiedkundig beeld geelt van de brandweer van de 17de tot de 19de eeuw, groote belangstelling. HET KONING LODEWIJK FONDS Door den Commissaris der Koningin in Gelderland is goedgekeurd de Begrooting voor 1934 van het Fonds van wijlen Koning Lodewijk te Apeldoorn in ontvang en uit gaaf aanwijzende een bedrag van 5.151.74. DE „VREDES-AKTIE" VOOR MILITAIREN VERBODEN. De minister van Defensie heeft on-der de lijst van verboden geschriften opgenomen; „Vreöes-Aktie", maandelijks verschijnend or gaan van de Katholieke Jongeren Vredes-! actie. Dc provinciale bijeenkomst. De Chr. Bond van Harmonie- en Fanfare-gezel schappen in Noord-Holland heeft dezer dagen te Weesp vergaderd, onder presidium van den heer S. v. d. Wal. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal aange sloten afdeelingen thans 18 bedraagt. De penning- ter vermeldde een batig saldo, groot f 92.66j-<. acclamatie werden de heeren F. Dekker. Wormerveer en H. V i n k e, van Broek op Langendijk, tot bestuursleden herkozen. De Bondscontributie werd voor 1934 vastgesteld op 50 cent per lid AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Terheyden (N-Br.) stond een wa gen van de firma Koning uit Rotterdam, be laden met ijzeren balken. Dc achterkant van den wagen was verlicht met een wit licht. Een motorrijder met duorijder kwam den wagen achterop gereden, botste er tegen aan en beiden werden ernstig gewond bin nen gedragen. Aanstonds werden ze met een auto naar het Ziekenhuis te Breoa vervoerd. Te Groningen is de 49-jarige scheeps- jager P., aan het Winschoterdiep, door een auto aangereden. De man kreeg een hemen- schudding en is na door den politie-dokter te zijn verbonden, in ernstigen toestand naar zyn woning vervoerd. Te Nijmegen had bij het Schutterspad een aanrijding plaats tusscchen J. F., die daar fietste en een auto. J. F. liep een ernstige hoofdwonde op. De auto, bestuurd door J. M. P. de B., en het rijwiel werden beschadigd. F. is naar het St. Canisius ziekenhuis ver voerd. Te T e g e 1 e n (L.) is by Let ovemteken ui den weg de 66-jarige P. H., door een auto gegrepen. H. liep daarby ernstige kwetsuren op. De chauffeur trok zich van het ongeluk niets aan en reed door. ln zorgwekk enden toe stand is H. naar het Ziekenhuis gebracht, ERNSTIG TREINONGELUK Te Middelburg was men op het stations- emplacement bezig met het rangeeren van een goederentrein, waarin o.a. een met vlas geladen wagon gekoppeld was.. Op dit vlas bevond zich de 27-jarige K. en de 23-jarige J., beide gehuwde personen uit Grijpskerke, die het vlas nog moesten afdekken. Toen hij de Hooge Brug kwam, bleek, dat de mannen er niet veilig onder door konden. K. greep zich eerst aan de brug vast, doch viel toen van de vrij groote hoogte op den grond. J. bleef plat voorover liggen. Op hun hevig gegil werd de trein tot staan gebracht as vrij ernstig aan het hoofd en rechter schouder gewond. Na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn is hij naar het ziekenhuis overgebracht J. klaagde over pijnen in het lijf, maar kon zich overigens gewoon be wegen. DOODELIJK TRAMONGELUK. Te Nijmegen is in de St. Annastraat de 53-jarige "W. v. Doorn uit Groesbeek, vermoe delijk tengevolge van een duizeling, gevallen en door de electrische tram overreden. Hij werd zwaar gewond en is tijdens het vervoer naar het St. Canisius-ziekenhuis overleden. Weerbericht. Het dunne püJtj< Hoogste stand te Riga 775.6. Laagste stand te Isa fjord 744.3. Stand vanmorgen haïftwaalf 766.9. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neenslag, temperatuur om het vriespunt. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hooge drukgebied neemt bij do Oost zee af, maar breidde zich Z.O.-waarts uit, en herstelt zich in N.-Scandinavië. De depressie op den oceaan doet de barometer in Ierland merkbaar dalen. In Midden-Duitschland vormde zich een zeer ondiepe depressie, die is W.-Duitschland sneeuw brengt. Het vorst- gebied heeft zich over heel Noord-Duitsch- land uitgebreid en nam in O.-Duitschland en Scandinavia toe, in Z.-Duitschland en Frankrijk af, terwijl in Z.O.-Duitschland do temperatuur weer steeg. Over Ierland waait een krachtige Z.O. wind; in Schotland een stormachtige Z. wind. Frankrijk heeft wind stil weer, met grootendeels bedekte lucht. Alleen Parijs meldde heldere lucht en lichte vorst. Ofschoon de nieuwe toevoer van voch tige lucht i-it het Z. in Duitschland het toe- nem en van vorst daar verhindert, blij it de algemeene toestand toch op vorst wijzen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen haïftwaalf 1.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 DECEMBER. Van 's avonds 4.19 uur tot 's morgens 7.20 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wnrtzbnrg 0.00 0 00 Straatsburg 0.00 0 00 Hrèlsach 1.10 1.01 Rhelnfelden 1.08 1.9S Kihl 2.34 2.88 Mfixan 3.SI 3.80 Dledeshelm Mannheim Lohr Malnz hingen 2.38 2.40 1.11 1.08 0.21 0.22 1.35 1.36 Coblens Trier Keulen Kührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo 1.44 1.50 1.14 1.19 1.57 1.56 0.48 O.öfi 1.13 1.18 -030 0.34 -0.74 0.67 0.74 0A0 0.56 0.51 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 1 December Delfzijl Terschelling Har Ingen Den Helder JL vHolland Scheveningen 1.47 14.05 Rotterdam 3.41 15.47 10.33 23 05 7.54 2 .57 8.45 21.05 6.25 18.55 2.26 14.38 137 13.55 Hellevoetsl. 219 11.36 Willemstad 3.14 15.29 Brouwersh. 1.31 11.48 Zierikzee 2.05 121 Wemeldinge 2.27 14 41 Vlissingen 0 40 12.58 Terneuzen 113 13.25 Hausweert 1.53 14.06 Op 15 December zal uit Indië een radio-' uitzending plaats hebben van een specifiek Indisch programma naar Nederland. Hierby zal Mr. H. J. Spit, voorzitter van den Voll e- raad, de luisteraars in Nederland toespreken. Het programma is samengesteld uit Indische muziek, een Ambonsch fluit-orkest, gamelan en krontjong. Voorts zal de 'voorzitter van den Bond van Radiovereendgingen, een rede voering houden. Sinds eenigen tijd bestond er oneenigheid! in het huishouden van mej. Simon te Hao len (L). Woensdagmiddag kwam het we derom tot een twist, waarbij mej. S. haar 15- jarig dochtertje een ketel kokend water nuar het hoofd wierp. Met hevige brandwonden overdekt vluchtte het meisje naar een wo ning in de buurt. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De toestand van het meisje, dat over heel het lichaam met brand wonden is bedekt, is hoogst ernstig. Da moeder trok zich van het geheele geval niets aan. De politie heeft de zaak in on derzoek. JEUGDIGE DIEVEN Te Haarlem is door de recherche een 18-1 jarige kantoorbediende aangehouden, die er van verdacht wordt een bankbiljet van fSOGI ten nadeele van zyn patroon te hebben ont vreemd. De jongeman stond reeds geruimeu tijd onder verdenking, omdat telkens op het kantoor geldsbedragen werden vermist. Eveneens is gearresteerd een IS-jarige fiet sendief. Eenige weken geleden is te Hasselt (O.) onder verdachte omstandigheden een ongeveer zes maanden oud kind van een arbeider over leden. Vermoed werd, dat het kind door opzet telijke onthouding van het noodzakelijk© voedsel was gestorven. Het lijkje werd in beslag genomen en te Zwolle onderzocht. Tegen de ouders zal een vervolging worden ingesteld. Het echtpaar had twee kinderen, waarvan het oudste verbleef by de ouders van de moeder. VERDRONKEN. Het lyk van den sedert eenigen tyd ver misten typograaf De Groot te Zwolle is in het Almelosche kanaal gevonden. MOOI WAPENVELD. Verschenen is als uitgave van de V.V.V. „Wapenvelds Bloei" een gids voor Wapenveld en omgeving, waaruit blykt, dat Wapenveld een magnifiek vacantie- en zomerverblijf is als woonplaats een verwezenlijkt ideaal blykt te zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2