Jliruitir £rihsri)r ICmirnnl DE „INDRAPOERA" BRANDT! R«W( Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden ïn Omstreken EERSTE BLAD PUROL ABONNEMENT! l*er kwnrtnn' In I ^»l«l«»n eh In plnnt- r»n wnnr n og •Mor-Imp gevestigd l.« f2 33 Fraiiru ppi p'«al t 2.35 portiik«-ten. Te; week I 0 18 V'i Ih-i Kuitenlntid bij wekelijk- irlii' zending v 4 50 6u dngi'lijkM lio zending «5*50 Alles bij vooruitbetaling ï^issp nummers 5 cent niet Zondagsblad ?Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5034 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsl.ifVf Elke reeel meer8 22Vf Jr.gez Mededeel In gen Van 1—5 regels m 2.38 Elke regpl meer 3.43 Rif contract helnneriike korting. Voor tiet tievingen aan t bureau Wordt berekend 0.10 14e Jaarganq Uit niimmei bestaat uit DRIE bladen CORRECTIE ALSNOG De inhoud van het wetsontwerp tot vei mindering der uitkeering aan de gemeenten uit het Gemeentefonds, zooals dat tenslotte door de Tweede Kamer met groote meerdèr- heid is aanvaard, verschilt aanmerkelijk van den opzet van het oorspronkelijk ont- Dat er heel wat kon vervallen van de aan vankelijke tegenstand, welke op zoo sterke wijze tot uiting kwam in het Voorloopig Ver slag, is naast de suggestieve verderf.ging van Minister Oud vooral te danken aan de soepele wijze, waarop de Regeering bij de Memorie van Antwoord tegemoet kwurn aan verschillende der ernstige bedenkingen Tot de bezwaren, die vrijwel algemeen weerklank vonden, behoorde met name het verzet tegen het voornemen der Regeoring, om als grondslag voor de korting ook in aanmerking te nemen de winsten uit de bedrijven, die in slee van maatstaf tc zijn van financieele welstand in den regc-l de laatste toevlucht zijn van de tot de bedel staf gebrachte Gemeenten. Dat de Minister zich voor de alleszins re- lijke bedenkingen tegen de inzichten der Re geering op dit punt toegankelijk tuonde, stemt tot voldoening. Intusschen kon men bezwaarlijk deze aan gelegenheid op zichzelf beschouwen. Immers, op 23 Oct. was er aan het adres der gemeenlebesturen uitgegaan een ge ruchtmakende minisleriecle circulaire be treffende de door het Rijk in de crisislusten der gemeenten te betalen bijdrage, en ook voor de berekening dezer bijdrage werden de bedrijfswinsten in aanmerking genomen Het lag voor de hand dat men vanuit de Kamer, nu eenmaal de Regeering met be trekking tot de vermindering der uitkeering uit het Gemeentefonds fle grondslag „be drijfswinsten" had laten vervallen, een po ging zou doen om den Minister te bewegen voor de-berekenhjg,der Rijksbijdragen in <lc crisislasten eenzelfde wijziging aan te bren gen. Maar hoezeer ook de redelijkheid voor dit corrigendum pleit de Minister maakte be zwaar erin te treden. En dat op den enkelen en simpelen grond, dat de circulaire van 23 October inmiddels was uitgezonden en het niet aaonging in de in de regeling voor 1933 achteraf verande ring te. brengenl Of, om met den Minister te spreken: „Dan zouden de Gemeentebesturen terecht hebben gezegd: nu hebt ge ons eerst een bijdrage regeling thuisgestuurd en een paar dagen later stuurt ge ons de boodschap, dat het weer anders wordt". Zelfs voor 1934 bleef het bij de toezegging van „overweging". Het spijt ons uitermate, dat de minister er niet toe kan komen om wat vrijwel „omnium consensu" als billijk wordt er kend nu ook door te trekken voor de bere kening der bijdragen in de. crisiskosten. Zulks temeer, wijl het hier vooral gaai om het lot van die gemeenten, die aan den rand der noodlijdendheid zijn en voor wie de factor „bedrijfswinsten" fataal is. Met overtuigende voorbeelden is indertijd aangetoond, hoe het element der bedrijfs winsten volstrekt niets zegt omtrent de financieele gesteldheid van de verschillende gemeenten onderling, omdat hiermee op zeer onderscheiden wijze wordt gemanipuleerd Meer'dan één Departement heeft voorts heel wat minder sprekende onjuistheden per corrigeerende circulaire achterhaald. Bovendien, de Minister zelf zal wel toe geven, dat de vaststelling der bijdra gen nog toekomst werk is, tertvijl ver der de herzieningsarbeid, die het weglaten van'dëzén factor meebrengt, van de gemeen tébesturen niet veel werk vraagt Voor correctie alsnog pleiten heel wat overtuigender argumenten dan de Mi nister voor handhaving aanvoerde. Mogen de drie ministers in onderlinge sa menwerking alsnog tot stand brengen, wat algemeen en billijk wordt beschouwd! Geweldige scheepsbrand door kranig brandweer-oplreden bedwongen Schade van enkele tonnen Een vuurgloed, die (of in Delft gezien werd Brand ontstaan in de gezelschaps-zaal STAND DER WERKLOOSHEID DE 300.000 WEER GEPASSEERD In de week van 611 Novem ber heeft de werkloosheid onder de leden der gesubsidieerde ver- eenigingen 25.2 pet. bedragen. De week daarvoor was het 24.8 pet.; in dezelfde week van 1932 28.4 pet. Werkloos waren 306.282 per sonen; op 28 October was dit 298.298; de toename is dus 7984. Sedert 12 Aug. j.l. is de toename van het aantal werkzoekenden 31010, dat is een stijging met 10.3 pet.in het overeenkomstige tijdvak van 1932 was dit 11.3 pet. Rotterdam,-30 November. Een ernstige scheepsbrand heeft gisteravond een der grootste mailboo- ten van de Rotterdamsche Lloyd, het motorschip „Indrapoera", met den ondergang bedreigd. De brand, door onbekende oorzaak ontstaan in de z.g. „social hall", op het tweede dek, heeft zich, evenals de meeste scheeps branden aan boord van mailbooten, razend snel uitgebreid. Binnen weini ge minuten stonden zoowel het pro menadedek als het sloependek, met de brug en de officierenverblijven vóór den schoorsteen, in lichterlaaie. Vijf machtige motorspuiten en zes drijvende stoombrandspuiten, door de vrijwillige brandweerlieden onder lei ding van hun hoofdlieden op tactische wijze in het vuur gebracht, wisten echter met 23 stralen het vuur te overmeesteren vóór dit het huttendek had bereikt. Daarmee is de verwoesting van het schip voorkomen. De imposante scheepsbrand, die tot Delft en Dordrecht toe, te zien was, heeft duizenden kijkers getrok ken. Na \]/2 uur was de brandweer de brand, die zich tot het voorschip be perkt had. volkomen meester Het voorschip is gedeeltelijk uitge brand. De schade bedraagt enkele tonnen. Een Lloyd-schlp ln brandl Kort na vijf uur, het tijdstip, waarop de meeste kantoren en werkplaatsen leegstroo- men, brak de brand op de „Indrapoera" uit. De duizenden, die op weg waien naar huis zagen een fel-rooden gloed boven hei Westelijk stadsdeel en zij, die een vrij uit zicht hadden op het stads-silhouet consta teerden al spoedig, dat er een groote brani moest zijn in het havenkwartier. ,.St. Job staat in brand!" concludeerd men in Delft, waar de vuurgloed ook was opgemerkt, maar in de stad drong al spoedig het gerucht door, dat er een lJoydiboot brandde. Een lawine van belangstellenden, die het imposante schouwspel, dat hen stond te wachten graag hun avondeten in de waag schaal stelden, stortte zich over den Westzce dijk en de toegangen naar de Jobshaven uit Niet te stuiten scheen aanvankelijk verwarde kluwen van menschen en voertui gen, die" zich schreeuwend en alarmeerend naar de Llovdkade spoedden. Angstwekkend loeiden de sirenes van de eene na de andere motorspuit, die trachtte zich een weg te banen door de verkeersop stoppingen. Eerst na eenigen tijd gelukte het de j>o- litie tp paard en te voet eenige orde op za ken te stellen en de Lloydkade vrij te ken. Als klitten hingen daarna honderden aan de hekken langs het spoorwegemplacement i den Westzeedijk en door zoo h' mogelijk te klimmen trachtte men zich zulk een plaats te verzekeren, dat men de brand zij het dan ook op vrij grooten afstand. Kot gadeslaan. Het autoveikeer werd door de politie afgesloten: alles moest rond den Wa tertoren rijden om op den St. Jobswee te kunnen komen, waar men een nieuw poli tiecordon ontmoette, dat de Lloydkade vrij hield. Een machtig schouwspel. De brandende „Indrapoera" bood reeds i de verte een imposant schouwspel. Boven de loodsen uit woelde een vuurpoel die af en toe de vormen van het dekhuis overgolfde en dan weer door stoom en rook wolken werd bedekt De roóde vlammci kleurden de rookwolken, die als vulkaaii erupties uit de vlammenmassa's omhoog stulpten. Wie op het terrein zelf kwam, werd •nigszins gerustgesteld: de brand, hoe ern stig ook. beperkte zich vooralsnog tot hot oorschip. Vier Ahrens Fox motorspuiten stonden bi] de hoofdingang als in batteri. opgesteld en van alle kanten waren brand weerlieden driftig aan het blusschen. Aan boord. Wie de brandende „Indrapoera" wilde be treden kreeg ai aanstonds de vuurproef te doi vstaan in don vorm van een w a val, die aan het eind van-de hoofdtrap het promenadedek omlaag stortte De dekken, die dezen zomer hij I et g.mdcn Lloyd-jubileum van bloemenweelde geur den en waarop djongos, hun eindeloos „por- i „zerry" lispelend, een feestelijk ge stemde schare bedienden, waren nu veran derd in breede waterbeken met ver-ader lijke stroomversnellingen; het stonk er naar brandend hout en veel brandweervolk been de er in gummilaarzen rond. ongelukkige, die liet waagde he» voor ste gedeelte van liet sloependek te beklim men, werd aanstonds gehuld in een ondoor dringbare mist van rook en waterdamp,-om ervolgens door plotselinge waterstralen te worden weggespoten. Hier stond echter de brandweer in het heetst van den strijd. Men zag er neer in de brandende knarten- kenier, de verkoolde en nog vlammende ruimte, die eens de kapiteinshui heette, de officiershutten en de brug. In den verstikkenden rook, een zakdoek tusschen de tanden geklemd, af en toe ge troffen door een verdwaalde straal, die van den wal werd afgezonden, vochten hier de brandweermannen tegen het vuur maap nog meer tegen rook en water. Water was er op de „Indrapoera" in aller lei vormen: fijn verstrooid sproeide het uit slijteaatjes in do brandslangen, «rotvent! klotste het langs de opstaande randen van de verschansing, schuimend gulpte het over de trappen, bruin gekleurd en lieflijk armd stroomde het terug uit de brandende hutten, om zich ten slotte te water mei wa ter te verzamelen tot ppn steeds dikker wa tergordijn, dat van het sloependpk naar het promenadedek en van het promenadedek naar het huttendek en verder omlaag g Ifde. De heer Bern. Ruvs, directeur van de Lloyd. die aan boord was gekomen en nood zakelijk den wal weer moest opzoeken, moest dit watergordijn we| passee-en. Hij -nderging de sensatie van het s'alitoffcr in tonnetjesteken op Koninginnedag, maar in in een heel wat kourleren vorm! Zijn zoon de heer Th Ruys, zelf hoofdman bij de vrijwillige brandweer, had de hoofd leiding van het blusschingswerk en diri geerde zijn personeel naa. de meest bedreig de punten, onderwijl aanwijzingen gevend voor de doelmatige bescherming van het schip. Hoe de brand ontdekt weril De „Indrapoera" is Maandag uit Indië hier aangekomen. I4et de lossing was men gisteren al vrij sr gevorderd: de eigendommen der repa- trieerende passagiers waren reeds aan den en in 't voorschip bevond zich nog slechts een godeeU" van een partij copra, "lie stukgoed en 100 ton stookolie. In de midiaguren was men bezig geweest een groote partij matrassen in een hoek van „social-hall" te verstouwen. Om vijf uur begaf zich al het volk naar ?n wal en slechts een wacht op de brug bleef achter. Nauwelijks had men het schip verlaten of de brand brak uit Hij bleek te woeden .n de „social-hall", die in het mid- Jen van het promenadedek gelegen is. Oogenblikktlijk werdm alle "werklieden en het hoogere personeel, dat nog aanwezig teruggeroepen om by de blussching behulpzaam te zijn Onder leiding van enkele officieren wer den zooveel mogelijk de deuren en patrijs poorten gesloten om den trek in het schip tc verminderen, terwijl met een paar stralen de scheepsbrandweer water werd ge geven. De eerste melding Te 5.05 werd de Alarm-Centrale van de ijwillige brandweer gewaarschuwd en de ze maakte middel alarm. Omdat de brand het havenkwartier woedde werd op dat tijdstip automatisch een motorspuit ontbo den. Deze was spoedig ter plaatse en h-elp bij het blusschingswerk. Al dadelijk was gebleken, dat men stond x>r een brand van zeer grooten omvang, ie in zijn snelle ontwikkeling zeer gevaar- Indien het huttendek door het vuur werd aangetast, dat over het heele schip door loopt, zou het vuur wel niet te beteugelen zijn. De trap van het hoofddek naar het promenadedek stond reeds in brand en di rect werd krachtig ingegreppn op dit punt, om verder voortvreten van het vuur naar beneden te voorkomen. Dit is het behoud van het schip geweest. Een lacune7 Gelijk we mededeelden is om 5.05 het eei ste alarm gegeven. Waarschijnlijk op hetzelfde oogenblik of iets later is slangenwagen 33 op eigen gele genheid uitgerukt, nadat het personeel daar van den vuurgloed had opgpmerkt. Een kwartier later bloken echter do hoofd lieden van de brandweer nog niet te zijn gewaarschuwd. Om 5.20 werd hoofdman Glinsteren door leden van het personeel der Damco, die aan de Parkhaven werkten, ge waarschuwd, dat er een Lloydboot in brand stond. De heer v. Glinsteren stelde zich te lefonisch in verbinding met hoofdman Th Ruvs, die toen nog niet was gewaarschuwd. Per auto begaven de beide hoofdlieden zich naar het brandterrein, waar de heer v. Gunsteren ongeveer gelijktijdig met hoofd man Ruys arriveerde. De eerst-aanwezige hoofdman zag onmid dellijk in ,dat hier slechts zeer krachtig in grijpen kon baten en te 5.27 gaf hij dp Alarm-Centrale order om groot alarm ti maken en vie- motorspuiten en zes drijven de stoombrandspuiten naar de Lloyd te di Intusschen waren echter 20 kostbare mi nuten verloren. Hoofdman Ruys nam de leiding aan boord van de „Indrapoera", hoofdman van Gun steren aan den wal en naar een van tevoren beraamd aanvalsplan werd nu met de branu blussching voortgegaan. „Dat wordt een tweede P. C. Hooft!" Dat wordt een tweede P C Hooft!" was naar hij ons later verklaarde, de eerste in druk geweest, die hoofdman van Gunsteren kreeg toen hij tegen half zes bij het bran dende schip kwam. Gedacht ie aan de ervaringen, opgedaan bij de verwoesting van het Ainsterdamsche mailschip, werd besloten dwars tegen den ind in, die recht over het schip stond, den brand aan te vallen. Te 5.40 was het vuur zoo aangewakkerd dat men het raadzaam achtte nog twee', dus in totaal zes motorspuiten te ontbieden. Van aile kanten snelden de vrijwilligers toe en spoedig was er ook materiaal genoeg, zoo dat in grooten stijl met de brandblussebing kon worden begonnen. Twee motorspuiten werden hij de Jobshnven neergezet maar de vier anderen posteerde men in de richting van het achterschip om tegen den wind i*i de meeste druk uit te oefenen. Ook de ha endiensthootjes werden midscheeps voo- den wind neergelegd. Met meer dan twintig krachtige stralen heeft men daarna het vuur bestreden. Allereerst slaagde men er in het hoofd dek. dat via de trappen welke naar de „so cial-hall" leidden reeds was aangetast, weer brandvrij te krijgen en voorts was de toe leg om het vuur te localiseercn tot "t voor ste gedeelte van het sloepen- en promena dedek. In beide voornemens is men geslaagd Wel gingen de vlammen, die in het hrand- hare materiaal van de hutten en verdere ver trekken vlak achter de brug veel voedsel vonden, heel hoog op, maar daar bleef het ook bij. Gelukkig was men bij de maatschappij teruggekomen op een te 5.20 uitgevaardigde order om het schip los te maken er den wal te trekken. Kort daarvóór sloegen de vlammen wild uit, dat men niet ten onrechte vreesde dat het vuur zou overslaan naar de groote loods op den wal. Daarbij kwam nog, dat men vijf doffe knallen hoorde, die later af komstig bleken te zijn van ammunitie, maar die toch den indruk wekten van ontploffin gen, die gevaarlijk konden zijn. Door de loodsdenren te sluiten en «cherp toezicht te houden kon men, vooral na de aankomst van meer hrandwcermateriaal, van dezen maatregel afzien en de blussching was nu veel mnkkclijker. Dank zij het keurige werk van de vrij willigers, die in den ademhenemenden rook aan boord stand hielden, kon men het vuur terugdringen. zes uur heeft men met rieken en pikhaken een groote partij brandende trassen en balen kapok, die op het prome nadedek en in den „social-hall" laren opge tast, uit elkaar gehaald en te water of al geworpen. Dit werk werd wel bemoeilijkt, doordat om zes uur kortsluiting ontstond. Automatisch ging echter de nood verlichting aan en met behulp van sterke lampen van de reserve, die van de wal af werden gevoed kon men tooh met dit werk doorgaan. Té kwart over zes, half zeven, kon men ■ggen, dat men het vuur baas was gewor den. Het brandde toen nog wel, maar de vlammen slopgen niet zoo hoog meer uit en in uitbreiding was eeen sprake meer. Te- kwart over zes heeft men even gestopt voor onderzoek en toen bleek men, dank zij enorme waterhoeveelheden, die in h schip waren geworpen en waardoor het w slagzij maakte, goed gevorderd te zijn. Het brandweermaterlaal. De brandweer heeft gewerkt met 13 stra len van de mtorspuiten en 10 van de ha vendienstbooten. Daarvan hebben water gegeven motor spuit V met 4, IV met 3, III met 2, I met VI met 2 stralen. Motorspuit II werd serve gehouden. Van de drijvende stoombrandspuiten hebben gewerkt de Ha vendienst I met 1, II met de vaste straalpijp III met de vaste straalpijp en twee lossi stralen, IV met twee stralen, V met twe stralen en het kanon en VI met de vaste straalpijp. Al dit groote materiaal werd bediend door vrijwilligers van de slangenwagens 33, 35, 34, 3C, 32, 20, 24, 25 en 49. De leiding berustte bij hoofdman Th. Ruys Jr. die geassisteerd werd door de hoofdlieden van Gunsteren, Kruis, Koeman, Bakker, Poortman, van Sillevoldt, v. d. Wetering en v. d. Tas. Ook de heer Brusse, secretaris van het college van hoofdlieden was in ac tie. de opzichters Mallan en Waay aan hel De Geneeskundige Dienst had uit voorzorg twee auto's gezonden en ook was er een auto van den Havcnon6evalleiidicnsL Belangstellenden. Gelijk wij in den aanvang reeds opmerkten as de belangstelling enorm. Niet alleen op den wal, maar ook te water waren er veel kijkers. Op eenigen afstand van de ..Indra poera" lag een heel vlootje van schepen, die nieuwsgierigen aan boord hadden en ook op den Linker Maasoever was liet heel druk. Onder leiding van commissaris Snippe en inspecteurs De Jongh en Norenburg is liet publiek op een vciligen afstand gehou den. Op het brandterrein merkten we o m. op de burgemeester, mr P. Droogleever For- uvn, de directeur van het Gemeentelijk Ha- enbedrijf Ir. Koomans, de Havenmeester, de h°cr Kortland, de directeur van gemeen tewerken, Ir van Dijk. de w.n. hoofdcom- iris van politie, de heer v. d. Pol, de directeur van den vervoerdienst. Ir. de Brui en de adjunct-directeur Ir Kohier, de waterschout, de heer Sirks en de oud-hoofd man Driebeek. Voornaamste Nieuws. De brand bedwongen. Tegen 7 uur bleek de brand -vrijwel ge- hluscht te zijn en kon hel grootste gedeelte van het materiaal worden afgedankt. Ook de meeste belangstellenden waren toen-al erdwenen De nablussching heeft echter nog uren ge duurd. De Indrapoera. De „Tndrapoern" is het op drie na grootste schip van de Rotterdamsche Lloyd. Het heeft een inhoud van 10.7-iG bruto tons en van 6422 netto tons. Hot schip daleori van 1925, loon hot als oerste motormailsehip van de Lloyd bij de Kon. Mij. De Schelde werd gebouwd. In reparatie. De „Tndrapoera" zou, nadat de lading ge heel was gelost, lijdelijk uit den dienst wor den genomen om een verbouwing te onder gaan. De „Slamat" zou haar voor drie uit reizen vervangen. Na de verbouwing zou de Indrapoera als vrachtschip naar Indië ver trekken oni als passagiersschip weer van Priok te vertrekken en in den dienst te wordon opgenomen. Het laat zich aanzien, dal de reparaties thans wei wat langer zul len duren dan aanvankelijk gedacht was. De schade. Omtrent de schade viel gisteravond nog niet voel te zeggen. Uitgebrand zijn de cial-halT', een gedeelte van het promenade dek, de bnig, de kapiteinskamer en de hut van de officieren, de kaartenkamer en de marepnihut. De onder de „social-hall" liggende eetzaal ,.i vele hutton hebben ernstige waterschade opgeloopen. Of de romp door brand en ter geleden heeft, zal nog moeten worden nagegaan. In elk geval bedraagt de schade toch nog wel een paar honderd duizend gulden. (hl7. 1) Aan boord van 't mailschip „Indrapoera", in de Rotterdamsche Lloyd, dat in do Rotterdamsche haven ligt, heeft een lelie brand gewoed. fblz 2) De crisis in de Duitsche Evangelische Kerk (Van onzen Duitschen correspondent). Engeland geeft de „eenzijdige, ontwape ning" prijs. Uitbreiding van de luchtmacht voorgenomen. Tardieu doet een aanval op het kabinet Chautemps. Italiaansch plan voor een Zevenmogend-. hedenpact Aardstorting te Napels. Mijn-ongeluk te Aken. De lynchschandalen in de Ver. Staten. (blz. 91 De Tweede Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Economische Zaken voortgezet De burgemeester van Utrecht Dr. J. P. Fockema Andreae, heeft afscheid genomen van de Gemeentediensten en van den Raad. De Vereen, tot Bevordering van Geref. Ziekenverzorging heeft vandaag het veer tig-jarig jubileum gevierd. Men schrijft aan Minister Marchant het >ornemen toe één der Theol. laculteiten op te hellen. Hij moet van oordeel zijn dal theol. onderwijs seminair hoort te zijn. BINNENLAND. DE ZAANDAMSCHE BEGROOTING WEER TERUGGENOMEN De Concept-Begrooting voor 1934 Is van raadsagenda van Zaandam teruggenomen, in band met een korting voor de gemeente 40.000. waarmede bl) de samenstelling der be grooting geen rekening was gehouden. Bovcndiei zal ook de verminderde bijdrage van het Rijk ii den Werkloozensteun. waarmede eveneens geen rekenirjg was gehouden een beduidend tekort op leveren. zoodat naar de burgemeester mededeelde een tekort op de begrooting was ontstaan minstens f 100.000. B. en V zullen thans delen beramen om den Raad zoo spoedig mogelijk een gewijzigde begrooting te kunnen aanbieden. Voorts deelde de burgemeester nog mede. dat de begrooting 193-C de moeilijkste is, waarvoor Zaan dam ooit heeft gestaan. gesprongen handen Bij Apothekers en Drogisten DE BEGROOTING VAN WAGENINGEN De behandeling van de gemeentebegrootlng van Wageningeu is met groote moeilijkheden gepaard gegaan, daar de S.D.A.P. weigerde, haar medewer king te verleenen en de R.K. fractie de voorstellen van B. en W. bestreed. De R. K. fractie weis er op, dat B. en W. ter dekking slechts 18.000 effectieve besparing voor stelden en de rest wilden vinden in nieuwe belas tingen. Daartegenover deed zij een reeks voorstellen die f 60.C00 besparen en ruim 63.000 aan nieuwe belastingen zouden tengevolge hebben. Ten slotte bleek, nadat de begrooting was af gehandeld, nog te voorzien in een bedrag van 79.000. Door den voorzitter werd daarop medegedeeld, dat de begrooting ongedekt aan de Gedep. Staten zal worden ingezonden. DR. A. KUYPERSTICHTING In ons bericht over de benoeming van den nieuwen directeur van de Dr. A. Kuyperstichting in ons blad van gisteren sloop een onvolledigheid. Immers Mr. Noteboom -olgde niet Dr. H. Dooye- weerd als directeur op, want deze is nimmer als zoodanig werkzaam geweest. Toen hij hoogleeraar aan de Vrije Universiteit werd, werd Mr. J. W. Noteboom in zijn plaat-i tot ad).-dir. benoemd. Thans werd hij tot directeur benoemd, welke functie voorheen door Dr. H. Colljn werd vervuld. LIMBURGSCHE BOEREN NAAR CANADA VOOR EEN BEHOORLIJK BESTAAN Te Venlo hebben Dinsdag een aantal Noord- Limburgsche burgemeesters beraadslaagd over de emigratiemcgelijkheld voor jonge Limburgsche boeren naar Canada, zulks in verband met den heerschenden nood in den Limburgschen land- en tuinbouw. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den heer H a r 11 a n d. directeur van de Stichting voor landverhuizing ln Nederland. Vele jonge land- en tuinbouwers kunnen indien zij over behoorlijke vakkennis en een klein kapi taaltje beschikken zich in Canada een behoorlijk bestaan verzekeren. Besloten werd de aandacht der |onge boeren en tuinders op deze emigratie te vestigen, waarbij er vooral den nadruk op werd gelegd, dat slechts zelfstandige werkkrachten kunnen emigreeren. AMSTERDAM AVONDVLUCHTEN. De zware brom van vliegmotoren boven de stad trok Dinsdagmiddag tusschen half 5 en half 6 den blik van velen naar den avond lijken hemel. De veronderstelling werd geop perd, dat de „Rostjager" zijn eerste avond vlucht maakte, doch bij onderzoek op Schiphol vernamen \vy, dat het hier een gewone oefe ning in het nachtvïicgen betrof van eenige jonge piloten der K.L A1. Een tweetal machines was daarbij in dienst; en F. Vil b—3m en de nieuwe „Zilvermeeuw", die 18 December een testvlucht naar Indië zal aanvangen. JUBILEUM Morgen hoopt de heer A. M. G. van Steeden den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als beambte bij du Neder» landsche Bank, afd. „bewaargeving". Het laat ste jaar is hij werkzaam aan het hoofd kantoor te Amsterdam, en daarvóór aan het bijkantoor te Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1