Hfetam? gcitedje QToamnt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ïn Omstreken EERSTE BLAD De duistere zin Er wordt weer geregeerd N.V, HOUTHANDEL V.H j. VAN SCHIJNDEL&CO ABONNEMENT» t>er k warton' In Lelden en In plnnl- »?p iv«»u n ib 'iiIm lni|i ïevwiliiiri» 12 35 Prnnri' iiki p'«st t 2.35 poru-k'-i'-n. Pc; weck 10 18 V.w.i Mmtenlnnd bij wekelijk- iche «ending «<50 Bu degelijk.-» lie zending O5.50 Alle» hij vooruitbetaling 5 cent niet /.uiidiigstdad 7'/a cent Zondagsblad nipt afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5030 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelst.l^f Elke repel meer022tf Inge*. Mededeellngen j' Van 1—5 regels 2.35 Elke regel meera 9.45 Ril contract helnneriike korting. Voor lift bevingen aan 't bureau Wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen Van de nationale herstelbeweging In het raam onzer beschouwingen, welke successievelijk aan de nationale herleving van ons volk gewijd waren, past thans een korte bespreking van de jongste brochure van Prof. Mr. J. A. Eigeman, versierd met de weidsche titels: „De zin van onze nationale her stelbeweging; een keerpunt in de Ne- derlandsche politiek"bij Nijgh Van Ditmar N.V., Rotterdam. Hierbij dienen drie dingen voorop te worden gesteld. Prof. Eigeman gaat behooren tot de veelschrijvers over politieke vraagstuk ken, doch is immer lezenswaard. Ook in deze brochure wordt op verdienste lijke wijze de nationale gedachte, zoo als de schrijver die ziet, ontwikkeld en men behoeft het volstrekt niet met hem eens te zijn om te erkennen: ik heb weer wat goeds geleerd. Dit waardeert men gaarne, ondanks het feit, dat er ook over dit geschrift een waas van vaagheid ligt. Wellicht is dit thans nog in meerdere mat!e het geval dan in de studie over „De libe rale Staat en de staat der liberalen". Daarin was het overwegend negatieve gedeelte scherpe critiek op het be nepen liberalisme althans volkomen helder. Na lezing van de jongste publicatie vraagt men zich onwillekeurig afwat bedoelt de schrijver nu precies met het godsdienstig en christelijk karakter van ons volk en hoe denkt hij zich de omlyning van een staatsbestel volgens zijn Thorbeckiaansche opvattingen? Want, en dit in de derde plaats, Prof. Eigeman is en blijft „liberaal"; tusschen aanhalingsteekens, het zü zoo. Maarliberaal. Treffend komt dat b.v. uit in zijn opmerking op blz. 2: „Het groepsbe lang voert in de staatkunde hoogtij. En dit alles met verwaarloozing van het belang der natie als geheel. De radio politiek, het radio-onrecht is daarvan het meest sprekend voorbeeld van de laatste tijd". We gaan er thans niet dieper op in; we herinneren er slechts aan, dat in een vorig geschrift Prof. Eigeman de stelling, welke hier geen toelichting vindt, heeft trachten te bewijzen, maar daarbij o. i. in de vaagheid bleef han gen. Overigens, hier proeft men den libe raal uit, die eenvoudig decreteertik acht mijn radio-program gepast voor iedereen en dus behoort iedereen er zich bij aan te passen. Het is wel in flagrante strijd met de eigenschap, welke Prof. Eigeman bij ;,den nationalen hersteller" noodzake lijk acht, „om zich gemakkelijk te kun nen verplaatsen in een hem vreemde gedachtenwereld"maar zoo zijn libe ralen nu eenmaal. Zij annexeeren graag. En de geheelc brochure schijnt er op gericht te zijn om Dr. Colijn te annexeeren voor de Nationaal-Herstelbeweging en los te weeken van de partij waaraan hij ver bonden is; waarmee dan te gelijkertijd Dr. Kuyper genegeerd en geannuleerd kan worden, terwijl ten slotte de poli tieke vertegenwoordiger van Nat. Her stel, Mr. Westerman geëclipseerd Wordt. Dit laatste geschiedt zoo in 't voor bijgaan; want het kamerlid, dat vlak boven Prof. Eigeman op de partijlijst staat, wordt ongenoemd op zij gescho ven en ingedeeld bij de groep der „po- litiek-eenvoudigen van geest". Waar het om gaat is dit, dat de schrijver Dr. Colijn wil zien als eeri „liberaal" bewindsman in Thorbecki aansche zin en volstrekt niet als leer ling en opvolger van Dr. Kuyper. Colijn „is een krachtige persoonlijk heid met sterk uitgesproken godsdien stige opvatting, maar niet partijdig, en allerminst agressief", zooals Dr. Kuy per was. Misschien „ongeweten" is Colijn een leerling van Thorbecke. Dr. Colijn spreekt immers ook van een „liberaal" beleid, met nadrukkelijke vermelding van de aanhalingsteekens. De schrijver had kunnen weten, dat' alle leerlingen van Dr. Kuyper de klei nen en de grooten, steeds onderscheid maken tusschen liberaal èn „liberaal". Het is juist onze grief tegen de libera len, dat zij telkens weer in hun waan alles wat waarlijk „liberaal" is, op hun eigen crediet schrijven. Maar Dr. Kuyper schijnt het zoo keer bij Prof. Eigeman verkorven te hebben, dat deze hem niet meer objec tief beoordeelen kan. Telkens en telkens komt dat uit. Op blz. 7 heet het reeds: „tegenover de ontbindende, de uit- eenrafelende werking van het intellec tualisme, belichaamd in het oude libe ralisme, en tegenover de partijdige po litiek der Kuyperiaansche antithese stelt de nationale herstelbeweging de synthetische werking van het ideaal, n.l. het nieuwe geloof in een herleefd nationaal gevoel, in een herleefden na tionalen staat". Op blz. 32 wordt dit weer gespa tieerd herhaald: Het doel eener nationale herstelbewe ging is nu, wat onder een schismatieke politiek, aanvankelijk de liberale, daar na de Kuyperiaansche, uit elkaar is ge dreven, wederom tot elkaar te brengen. Op blz. 42 wordt in herinnering ge bracht, hoe de Eerste Kamer het oor spronkelijk wetsontwerp Ongevallen wet verwierp, omdat daarin het staats socialistische beginsel hoogtjj vierde; maar van het groote amendement van Dr. Kuyper rept de schrijver niet. Sprekend over de instelling van een economisch naast het politieke parle ment, merkt de auteur op, dat dit denkbeeld reeds door Kuyper en Treub, later ook gewijzigd door Krabbe voorgestaan werd, maar van zoo iets kan niets komen. Ook hier schijnt het moeilijk te zijn om Dr. Kuyper de eere te geven, welke hem toekomt; een eere, des te grooter, omdat het denkbeeld van Dr. Kuyper dan toch maar ten grondslag ligt aan het program van Nat. Herstel, zooals duidelijk blijkt uit het drietal citaten, welke hier mogen volgen. „Organisatie dus van een steeds zich uitbreidende publieke bemoeienis der burgers bij henzelven en hun vereeni- gingen: dit is juist wat onze tijd vraagt", (blz. 37). „Dit punt is moeilijk omdat de nieu we organieke opbouw van de maat schappij uit geledingen, uit corporaties veel meer dan vroeger gaat beant woorden aan de tegenwoordige eischen van volks- en individueele vrijheid." (blz. 45). „In de eerste plaats zijn wij van meening dat de bemoeiingssfeer van het parlement beperkt wordt, wanneer de vrije medewerking der burgers ver zekerd is in de uitvoering der staats taak." De waarheid van deze stellingen zal niemand ontkennen. Want, wordt hier iets anders verkondigd dan de grond gedachte van Dr. Kuyper? Doch waarom dat niet ridderlijk erkend? Het is nog erger. Met instemming citeert de schrijver hoe Mr. Lohman opkomt voor de chris telijke grondslagen van ons volksleven ,Een onoverkomelijke klove is er tusschen de christelijke groepen en al die groepen die de al of niet openlijk beleden beginselen van Marx aan hangen, vermits deze een besliste loo chening ziin van alles waarop de chris telijke zedelijkheid en wetgeving be rusten. Hierover kan voor wie de Evangeliën in hun geheel leest geen twijfel bestaan." (blz. 33). Maar het schijnt niet tot Prof. Eige man door te dringen, dat dit de volko men aanvaarding is van het feit der antithese, zooals Kuyper deze heeft ge steld. Waarom, zoo mag men vragen, deze hinderlijke suggestie in het geschrift van den toch niet twistzoekenden, doch veeleer synthetischen en irenischen professor? Omdat de schrijver anders zijn eigen partij, welke Nationaal-herstel-öew- ging genoemd wordt, niet kan verde digen. Omdat hij wil en moet komen tot de stelling: „de huidige partij groepeering heeft afgedaan"; omdat hij moet volhouden: „het huidige Nederland is ook niet meer het Nederland van de antithese. En de coalitie-politiek is tot een partijdige politiek verworden, die voor een nationale staatkunde plaats moet maken". We moeten eerlijk zijn. Men vindt passages in de brochure, waarin duide lijk gezegd wordt, dat Dr. Kuyper te genover bet exclusieve liberalisme niet anders kon optreden, dan hij deed. „De politiek van Kuyper is een noodzake lijke terugslag geweest op het intellec tualisme, hetwelk destijds de zich libe raal noemende partij beheerschte". Dat is tenminste een zacht, wil men, verzacht oordeelmaar de hoofdbe schuldiging blijft: Bij Kuyper behoo ren antithese en partijdigheid; Colijn vergroeit van party dig partijleider tot nationaal en synthetisch staatsman. Wij wyzen zoowel het een als het ander af. Wij erkennen, dat Colijn door God met andere gaven en talenten toegc rust is dan Kuyper, wijl deze tijden TWEEDE KAMER-OVERZICHT SPREKENDE CIJFERS OVER GEMEENTELIJKE CAMOUFLAGE Minister de Wilde laat een krachtig geluid hooren Met onverdeelde aandacht heeft de Ka mer geluisterd naar de rede van ongeveer anderhalf uur, waarin de Minister van Bin nenlandsche Zaken de twintig sprekers bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur heeft beantwoord. Bomv en vorm er van waren voortreffelijk en de overtuiging, waarmee zij werd uitgesproken, boeide merkbaar de Kamer. Voortdurend bleef de minister in contact met zijn hoorders; het eene Ka merlid na het andere betrok hij als 't ware in zijn krachtig en welsprekend be toog. Met name kwam dat uit in het deel, waarin de autonomie der gemeenten werd behandeld. Met sprekende cijfers toonde de minister aan, dat reeds sinds 1931 tie gemeentebesturen bezig zijn om door ca mouflage van of onkunde omtrent den werkelijken toestand, naar den kelder te gaan. Gemeenterekeningen sloten, dank zij allerlei manipulaties met overschotten, maar in werkelijkheid waren er tekorten, die voor 1931 op 29 millioen en voor 1932 reeds op 54 millioen te stellen zijn. Wat 1933 zal opleveren laat zich lichtelijk vermoeden. Zoo kan het niet doorgaan, en daarom was het noodig, dat de gemeenten tot de werkelijkheid werden teruggeroepen. Des noods op hardhandige wijze. Anders dreig den zij naar de afgrond te rennen, vooral daar. waar onvoorzichtige bestuurders de richting van den gemeentelijken wagen bepaalden De naakte waarheid, aldus de minister, is, dat het gemeentecrediet alleen nog maar verankerd is aan het staatscrediei Daarom zond ik mijn circulaires, die als waarschuwingsborden zijn bij onbewaakte overwegen. De nood is dan ook zoo hoog. dat het niet kan worden geduld a's hier of daar de voorschriften der Beegeering krachteloos zouden worden gemaakt. Zonder het met zooveel woorden uit te spreken, gaf de minister in dat deel van zijn rede de meest vernietigende critiek op de houding, die in verschillende gemeente besturen door soc.-dem. wordt aangeno men. Die houding kan niet genoeg ge brandmerkt Zij vinden echter onverzettelijk de Regeering op hun weg. Er wordt weer geregeerd. Dezelfde krachtige toon beluisterden we ook ten aanzien van de burgerwachten. Onherroepelijk zullen daaruit de fascisti sche elementen moéten worden verwijderd en het is uit met het verzet dergenen, die aanschrijvingen der Regeering te dezer zake zoo'n beetje aan hun laars lapten, ja zelfs zich niet ontzagen er in 't openbaar onjuiste, indisciplinaire critiek op uit te brengen. Liever geen cent meer voor de burgerwachten, dan een burgerwacht, waar in de menschen der richting, die desnoods eigenmachtig zou optreden, een plaats in nemen. Er wordt geregeerd! Dat er geregeerd wordt, bleek ook hier uit, dat de minister zich volkomen plaatste achter de burgemeesters, die geheel grondwettig, uit ernstige vrees voor be dreiging van rust en orde bepaalde vergade ringen in hun gemeente niet wenschen te zien gehouden en opruiers nette en grove verre houden. Wat het kiesrecht betreft wees minister de Wilde op de noodzaak van een behoorlijk samengesteld parlement. Een versnipperde volksvertegenwoordiging is vrijwel waarde loos als factor van volksinvloed. Den heer Zandt werd getracht aan het verstand te brengen, dat er geen stern- dwang of stemplicht bestaat. Er is wel opkomstplicht, waar de minister even- in als de anti-rev. fractie voorstander in is. De Kamer heeft in haar meerder heid alle pogingen van anti-rev. zijde om aan dezen plicht een einde te maken, tot heden toe afgewezen. De zaak staat intus- schen zoo, dat niemand verplicht is ïe stemmen en dus ook niet van wege be zwaren legen den stemplicht zich aan ver volging behoeft bloot te stellen. Voor 't oogenblik kan de Regeering aan deze zaak weinig doen. De burgemeesters zijn aange schreven om met ernstige gemoedsbezwn- rekening te houden en waar de pro cessen-verbaal in handen der justitie wor den gesteld, staat de minister onmacht'g, omdat ons land een onafhankelijke recht spraak kent. Daarop kan geen minister en geen kabinet invloed oefenen. De zaak is duidelijk, maar of door deze heldere uiteenzetting aan de bekende dema gogie een eind zal worden gemaakt, be twijfelen we niettemin. eenzijdige beschouwingen van den heer Lingheek in verband met de burge meestersbenoemingen gedaan, werden -net één forschen slag vernietigd. Ook op dit punt bakende de minister zijn standpunt duidelijk af. Voor de cu mulatie Kamerlid-burgemeester is hij niet te vinden. Op o.i. afdoende gronden verdedigde de minister zijn besluit in zake de Haagsclie anders zyn dan de vorige; maar wij ontkennen, dat Colyn zich een meer nationaal staatsman zou toonen of wil len toonen dan Kuyper. Had minister Kuyper in 1903 niet evenzeer de natje achter zich als Colijn thans, b.v. met betrekking tot de muiterij Van 'n wezensverschil is geen sprake, gelijk we nog wel nader zullen zien. We moeten thans volstaan met het uit spreken van onze overtuiging: Colijn aanvaardt evenmin als Dr. Kuyper het Christendom zonder dogma's, zooals Prof. Eigeman dat vagelijk omschrijft in zyn brochure, welke ondanks alle goeds, dat wij er van zeggen en denken ons toch tamelijk in het duister laat over „de zin van onze nationale her stelbeweging". annexatie. We hebben daaraan niets toe te voegen; slechts kunnen we met gepaste be scheidenheid constatcercn, dat wij ons steeds op precies dezelfde overwegingen verzet heli- ben tegen den Haagsclien landlionger. Dat de overheid geen politieagent is, werd tenslotte nog eens tegenover den heer Zandt betoogd in verband met de bioscopen. De heer Zandt, die voorstander is van niet- openbare, besloten bioscopen, kreeg te ver staan. dat ouders, die tegen bioscoopbezoek bezwaar hebben, zelf hun kinderen behoo ren te weerhouden. Binnenlandsrlie Zaken, dat ons hij de af deeling Armwezen de maidenspeech van den lieer v. d. Zaal over de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in Duitschland bracht, ging er z.h.s. door. De rest van den dag werd aan de Post besteed. Veel sprekers met veel wenschen vroecen de aandacht. Over de radio werd zeer kort en gema tigd gesproken. De zendtijdverdeeling werd niet aange vallen. De verscherpte controle werd. be halve door de soc.-dem., algemeen toege juicht. En wat de kwestie van den zender betreft viel een enkel door Mr. Boon on juist genoemd verwijt in de richting van de A.V R O. Bij voorbaat werd van ver schillende zijden het denkbeeld van staats exploitatie van één zender afgewezen. Alle sprekers onthielden er zich van om op dit vraagstuk diep in te gaan. De mi nister overweegt en nu een oplossing in staat-van-wording was, namen allen een afwachtende houding aan. Ten aanzien van een in te stellen beroeps instantie betreffende beslissingen van de Radio-controlecommissie, bleek, algemeen, dat men deze niet bij den minister zou wen schon te zien gevestigd. De heer v. Dijk achtte den Radioraad daarvoor aangewe zen. Vermoedelijk sprak hij uit, wat ook anderen, die geen ambtelijk intermediair ten deze wenschen, hegeeren. De minister komt a.s. Dinsdag aan het woord. In de avondvergaderingen van volgende weck wordt Sociale Zaken in behandeling genomen. BINNENLAND. VLIEGEN NIET NAAR GENEVE GEEN LID MEER VAN ONZE DELEGATIE Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Van der Hoeven heeft de Minister van Buitcnlandsche Zaken geantwoord, dat deze in de woorden, door den heer Vliegen over zijn dele geering ter Ontwapeningsconferentie in de Tweede Kamer gesproken, aan leiding heeft gevonden, zijn verzoek aan den heer Vliegen, om op zijn ont slagaanvrage terug te komen, terug te nemen. Dienovereenkomstig heeft de Minis ter aan H. M. de Koningin de aanvra ge om ontheffing uit bedoelde functie met gunstig advies voorgelegd. NIEUWE LOONKORTING BIJ DE SPOORWEGEN Uit de kringen van het spoorwegpersoneel schrijft men ons, dat met groote ontsteltenis de mededeeling ontvangen werd van de voorgenomen nieuwe loonkorting. Het spoorwegpersoneel houdt er rekening mede, dat de korting vijf procent zal bedra gen en het vraagt zich af hoe een dergelijke nieuwe aderlating te doorstaan is voor de economisch zwakste groepen van het uit gebreide spoorwegpersoneel. Tot dusver werden namelijk de verschil lende kortingen toegepast zonder eenige de- gressie, met het gevolg, dat de korting voor een remmer evenveel procenten van zijn loon bedroeg als voor een afdeelingschef. Deze regeling werkt onbillijk, omdat zij naar vex-houding veel te zwaar drukt op de lagere salarissen. Een grief welke in spoorwegkringen bestaat, vormt het feit, dat op den buiten dienst wordt bezuinigd, en veel minder op den binnendienst. Men oordeelt, dat er op de adminstratie veel meer bezuinigd zou kunnen worden, wanneer men maar flink wilde ingrijpen. Naar de meening van ve len is het korps ambteoiaren, dat in de drie administratiegebouwen werkzaam is, veel te groot, en in spoorwegkringen loopt zelfs het gerucht, dat rlc tegenwoordige Minister Z.Exc. Ir. J. A. Kalff. tijdens zijn directo raat van de Nederlandsche Spoorwegen, zich niet met den gang van zaken heeft kunnen vercenigen, wat betreft de bezet ting, cn daarom ontslag nam als directeur der Spoorwegen. De Personeelraad heeft van de directie bericht ontvangen, dat het gevraagde onder houd inzake de voornemens tot korting, is toegestaan. Het onderhoud zal de volgende •eek plaats vinden, de iuiste dag zal nog nader worden vastgesteld. BARTIMEUS TE ZEIST Het Bestuur van het Chr. Blindeninsti tuut „Bartiméus" te Zeist heeft tot leiders van het met Januari te openen Jongens- paviljoen benoemd de heer en mevr. A. ssen te Balk. STOPZETTING DER HARING- VISSCHERIJ OP ZATERDAG 2 DECEMBER A.S. Naar wij vernemen zal de haring- visscherij op Zaterdag 2 December worden geëindigd. Het bestuur van de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft gister mot algemecne stemmen besloten den Minister van Economische Zaken te adviseeren den aanvoer van pekel- en steurliaring na 4 December a.s. in Nederland te verbieden. Men verwacht dat de Minister reeds - heden een desbetreffend besluit zal nemen. Hierdoor zal 't dan niet meer mogelijk zijn, dat schepen na de vast gestelde datum van 2 December, toch blijven visschen. BIJNA KABINETSCRISIS? U bent van meening dat het tegenwoor dige kah'net, homogeen en eensgezind, vast in het zadel zit. Maar gij vergist u. Het móet er deze week gespannen hebben; bijna was het tot een kabinetscrisis gekomen; naar men ons van niet geheel onbetrouw bare zijde meedeelt. De zaak zit zoo. Er was bij minister J. R. Slotemaker de Bruine een verzoek ingekomen van Profes sor J- R. Slotemaker de Bruine, om eervol ontslagen te worden als lid en voorzitter van de Commissie van Advies van Werk loosheidsverzekering. Zonder zijn ambtgenooten te raadplegen had minister J. R. Slotemaker de Bruine aan professor J. R. Slotemaker de Bruine dit ontslag verleend en nog wel met ingang van 12 Juni 1933. De andere leden van het kabinet, in 't algemeen gekant tegen anti-datecr'ng van ontslagen, en zich bovend en gepasseerd voelend omdat hun ambtgenoot dit besluit pas nu meedeelde, vonden het vooral zeer erg, dat Minister J. R. S. de B. professor J. R. S. de B. zóó lang in de meening had la ten verkeeren, dat hij de professor! nog steeds voorzilter van deze commissie was. Zij vonden het kort gezegd, onbehoor lijk tegenover een hoogst achtenswaardig man als professor S. de B., een oud-minister nog wel, en thans opnieuw tot dat ambt geroepen. Minister S. de B. voerde hiertegen aan, dat professor S. de B. ongetwijfeld reeds op 12 Juni 1.1. begrepen had, dat hij, wegens zijn optreden als minister van Sociale Za ken, als lid en voorzitter eener commissie die den minister van Sociale Zaken van advies moet dienen, zou moeten aftreden. Hoogstens kon minister S. de B. toegeven, dat hij professor S. de B. reeds op 13 Juni at'ent had moeten maken op de gewrongen verhouding waarin de professor tengevolge van zijn benoeming tot minister was geko- Toen de discussies zeer hoog waren opge- loopen, verscheen plotseling professor S. de B. als een deus ex machina in de minister raad om te verklaren, dat hij zich door de bejegening van nvnister S. de B. niet in het minst heleedigd gevoelde, zoodat Doch verder kwam hij niet, wan» de minister-president vièl hem met een „ac- coord van Putten" in de xede, merkte een gs ziris korzelig op: „moeten wij daarvoor zoo veel nationale tijd verbruiken" en sloot ietwat abrupt de bijeenkomst van de minis terraad. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de bestuurders van broodbakkerijen, waar in tevens koek, banket, enz. wordt vervaar digd. vergund in het tijdvak van gisteren tot en met 5 Dec. op werXdagen en boven dien op 21, 22, 23, 28 en 30 Dec. de werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag mei ten hoogste 2 uren en per week met ton hoogste 12 uren te verlengen. Voor de jongens van 16 en 17 jaar zijn speciale arbe.dsvoorwaarden gesteld. DE SIBAJAK HEEFT VERTRAGING De directie van de N.V. Rotterdamsche I.olyd deelt mede dat als gevolg van een lichte beschadiging van één der schroef bladen, het mail motorschip Sibajak, het welk 24 dezer van Colombo is vertrokken, met één dag vertraging te Batavia zal arriveeren. DE ZEDELIJKE VERWILDERING Een adres aan den Amhemschen Raad De afdeeling Arnhem van de Ned. Mid- dernachtzendingsverecn. heeft een adres gericht aan den Amhemschen Gemeente raad. in verband met de huidige zedelijke verwildering. Aan dit adres is door niet minder dan 80 verecnigingen ndhaosin be tuigd. Er wordt in aangedrongen op invoe ring van een verordening ter bcstriiding der straatprostilutie; op invoering van een bepaling, waarbij het. houden van tentoon stellingen zonder vergunning van B. en W. zal zijn buitengesloten, cn op het vast stellen van een bepaling, dat het ongeli miteerd bezoek van mannen ia vrouwen aan zon -en waterbaden ontoelaatbaar zal Gemengd Nieuws OPRUIING Te Enschedé is aangehouden en ter beschik king van de justitie gesteld de 44-jarige J. S., terzake van opruiing, gepleegd tijdens een openbare vergadering. Voornaamste Nieuws. (hl*. 1) De heer Vliegen gaat niet als gedelegeer de naar de Ontwapeningsconferentie (hl* 2) De Fransche kabinetscrisis. Herriot de aan genezen formateur, doch zal de functie niet kunnen aanvaarden om gezondheidsredenen. Sir John Simon over Duitschland. Het Rijksdagbrandproces. Duitsch-Oostenrijksch grens-incident Brand in een groot hotel te Nice. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteravond na de algemecne beschouwingen over de begrooting. gestemd over verschil lende voorstellen. De loonvoorstellen van B. er W. zijn aangenomen met afwijzing van den kinderbijslag. (blz- 9) De Tweede Kamer heeft de begrooting van Binnenlandsche Zaken aangenomen en een aanvang gemaakt met de behandeling der Postbegrooting. Voor allen die Sukkelen met verstopping of moeilijke, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct» Ingezonden Mededeeling MET Z'N DRIEEN VAN EEN LADDER GESTORT EEN BREEKT BEIDE BEENEN. Men meldt ons uit Den Haag: In den tuin van het perceel Juliana van Stolberglaan heeft Donderdagmiddag 'n merk waardig ongeluk plaats gehad, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Een viertal personen, allen monteurs van een radio distributiebedrijf uit de Loudonstraat ston den namelijk op een lange ladder, die was samengesteld uit twee aan elkaar gebonden kleinere ladders- Op een gegeven oogenblik bezweken beide stukken, met het gevolg, dat drie van de vier monteurs er af tui" melden en in den tuin terecht kwamen. Het waren de 19-jarige J. van H. van den Loos- duinscheweg, de 19-jarige S. E.. afkomstig uit Leidschendam en de 19-jarige M. L. uit de Vermeerstraat De eerste twee kwamen er met wat schaafwonden af, doch de derde was er ernstiger aan toe. Hij had beide beenen gebroken en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal wor den vervoerd- Eén monteur, de 20-jarige W. B. uit de Van Bylandtstraat, ondervond niet het minste letsel door het gebeurde, daar hij juist bet doel had bereikt en zich zoodoende nog tijdig in veiligheid kon stellen. TREINBOTSING Vrijdagmorgen om acht uur is by het sta tion te Temaard (Fr.), toen de treinen uit Leeuwarden en Dokkum moesten wisselen, de trein uit Leeuwarden, terwijl de trein uit Dokkum voor het station stond, op twee an dere treinen in gereden, vermoedelijk door het te snel omgooien van den wissel. Persoon lijke ongevallen hadden hierbij niet plaats. De materieele schade is niet bijzonder groot. De treinen hadden eenigen tyd vertraging. IN HET HOL VAN DEN LEEUW Dieven hebben ingebroken in een bergplaats van inbeslaggenomen goederen der kommiezen te Eindhoven. Zjj vonden 214 kilo boter en hebben dezen voorraad meegenomen. BRANDEN Te Finsterwolde (Gr.) brak 'savonds brand uit in het café, annex kruidenierswin kel en handel in rijwiel-artikelen, van Fr. Drenth. Het pand brandde tot den grond toe af. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Hoogeveen zyn op Noord drie woningen, resp. bewoond door de gezinnen Booi Bremer, H. Vryhoff en J. Reinders door brand verniejd. De brand is vermoedelijk ont staan in stroo, liggend in een schuur. Drie koeien van R., zijn in de vlammen omgeko men. Verzekering dekt de schade. BRANDSTICHTING Te Haarlem was brand uitgebroken in een woning op den hpek van den Spaarndammer weg, welke door den nieuwen huurder B., zuo worden betrokken. De brand is ontstaan door het wergwerpen van een brandende lucifer. Daar de recherche deze onrtandigheid ver dacht vond, heeft zy thans B. voorloopig in bewaring gesteld. IJLGOED De Nederlandsche fokstier Gerard Nico no. 17 zal Dinsdag per K.L.M.-vracht vliegtuig, de z.g.n. Jumbo, van Rotterdam naar Parys wor den vervoerd. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGE^TJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT Ingezonden Mededeeling

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1