Ds Josua van Iperen van Veere WOENSDAG 22 NOVEMBER 1933 F-9STE Bl.AD PAG. 3 Kerknieuws. GEREF. KERKEN vee tal: Te Viagtweddc. cand. M. J. Dijken tc Groningen en cand. T. H. pedendorp te Assen. roepan: Te I-Iazerswoude, M. B. van 'Veer te Zevenbergen. Te Wanswerd, R. Sybrandy te Zwartebroek. NED. IIERV. KERK Te Sneek (vac.-H. W. te GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Aagtekerke, J. D. Barth Borssele en M. Heikoop te Utrecht. candidaten tot den h. dienst. heer E. A. van Amerongen, Rijn- aat 7 te Wijk bij Duurstede, Theol. cand. n de Rijksuniversiteit te Utrecht, is door der Prov. Kerkbesturen na examinatie de Evangeliebediening in de Ned. I-Ierv. ■gelaten. afscheid, bevestiging, intrede Jen bericht ons: )s. A. J. S v a n b c k preekte, wegens dêend emeritaat, Zondag j.l. afscheid »r de Ned. Herv. Gemeente van Obergum jr.) en had tot tekst Hand. 2032. Aan einde volgden de gebruikelijke toespra- i, ook door den Burgemeester. Toezang 121L Ds. B. DENSEL. 'e Passaic (New-Jersey, Noord-Ame- l) heeft als predikant der Vrije Geref. rk intrede gedaan cand. Benjamin Den zoon van den drie maanden te voren irleden Ds. C. Densel, die te Passaic vele en gearbeid heeft en voordien in ons d te Vlaardingen. De bevestiger, Ds. A. ■ker, van Kalamazoo, had tot tekst nd. 9 15. Ds. Densel hield een intree- ik in de Hollandsche taal over 1 Cor. 1 en 2 en in de Engelsche taal over 1 2 2. Beide malen was 't kerkgebouw 8 a 900 zitplaatsen geheel gevuld. Ds. A. L. RUYS. A. l. Ruys. em.-pred. der Geref. Kerk DLnteloord, die steeds nog gaarne be is in zwakke Gerof. Kerken hulpdienst verleenen, vooral wanneer ze geen be- ip kunnen uitbrengen, heeft zich gevcs- te Breda, N. Ginnekenstraat 11a. EMERITAAT )s. F. G. Berghauser Pont, pred. der Herv. Gemeente te Meerkerk, werd door de isis Gouda emeritaat verleend met ingang van ec. a.s. Ds. Berghauser Pont gaat zich met- aon vestigen te Bussum. Mr. J. L. N. ZILLINGER MOLENAAR f B1 y h a m (Gr.) is, 52 Jaar oud, aan de igen van belroos overleden Ds. Mr. J. L. N. nger Molenaar, Ned. Herv. predikant aldaar, werd in 1881 te Leeuwarden geboren, deed 905 intrede als predikant te IJzendijke en stond rts te Abbekerk, Bolsward en Dordrecht. Daar» rad hij uit de ambtsbediening, werd Mr. in de :n vestigde in 1920 zich als advocaat te drecht, waar hij ook jarenlang lid van den leenteraad en leider der liberale Raadsfractie 1926 werd hij opnieuw predikant en stond reenvolgens te Warmenhuizen en Blyham. vas een propagandist der Vrljzinnlg-Her- HERDENKING DER AFSCHEIDING 'n den loop van dit jaar heeft zich een pité gevormd, dat naast de officieele fdenking van de Afscheiding in 1834 Ide Kerken zelve, gelden wil veraame- voor enkele speciale doeleinden. Dit ité heeft tot moderamen: Dr. H. Colijn, ster-president, voorzitter; Ds. J. Douma mhem, 2e voorzitter; Ds. Joh. H. Riet- te Maassluis, secretaris; Ds. G. Staal rachten, 2e secr.; do heer J. H. Kok te pen, le penningm.; de heer H. Diemer otterdam, 2e penningm.; en Dr. S. O. te Den Haag, alg. adjunct. Zijn bijzon- doeleinden zijn: het oprichten van een zeer eenvoudig akteeken te Ulrum; het bevorderen van de publicatie van wetenschappelijke en populaire geschriften op do Afscheiding betrekking hebbende; c. het houden op den herdenkingsdag te Kampen van een samenkomst, waar o. in. door Dr. II. Colijn een herdenkingsrede zaï worden uitgesproken; aan deze samen komst zal uitzending door de radio ver bonden worden; d. het verzamelen van gelden bestemd: le. voor de uitbreiding van de bibliotheek der Theol. School te Kampen, welke gelden in overleg met de hoogleeraren dezer School zullen aangewend worden; 2e. de versterking van de bestaande fondsen, die hulp verleenen aan buitenlandsche studen ten, welke studeeren aan de Theol. School te Kampen en aan de Theol. Faculteit van de V. U. te Amsterdam; e. andere gepaste middelen, die voor de bereiking van het doel bevorderlijk zijn te achten. De Generale Synode der Geref. Kerken to Middelburg, in Augustus van dit' jaar gehouden, gaf aan deze plannen haar sanctie. Het Comité hoopt, dat naast de oi- ficieele herdenkingscollecte in de Kerken, welker opbrengst voor de hulpbehoevende Kerken is bestemd, de Kerken ook nog een herdenkingscollecte zullen willen wijden aan de bovengenoemde doeleinden. BELIJDENISRESTAURATIE De actie van den Duitschen Rijksbisschop en het Kerkministerie tegen de afwijking van de leer der Kerk (schorsing van Dr. Krause, die het Oude Testament verwierp en een deel van het Nieuwe Testament wil de schrappen), vindt in de Duitsche Evan gel i9ch-Kerkelijke kringen een geweldig groote instemming. Van alle zijden stroo men do telegrammen naar Berlijn, het Kerkministerie en den Rijksbisschop huldi gend voor zijn opkomen voor den bijbel als onaantastbaren grondslag der Kerkleer en voor de Kerkleer zelve. Zeer opmerkelijk is midden dezer stroomen van instemmings- verklaringcn een telegram aan den voor zitter der vergadering van de Duitsche Evangelische Faculteiten, Prof. Dr. Hans Schmidt, verklarend dat alle Duitsch- Evangelische Faculteiten éénstemmig deze actie van den Rijksbisschop van harte steu nen. De belijdenisrestauratie van de zijde der knrkregeering samenvallend met de Luthe. herdenking, blijkt in de Duitsch- Evangelische kerk tot een orthodox ré veil te worden. Het sterkt de positie van den rijksbisschop Ludwig Müller buitenge woon, dat hij door zijn ingrijpen dit réveil verwekte en de leiding ervan nu in handen der Kerk regeering is., die welbewust voor de autoriteit van den bijbel als Gods Woord opkomt en de leer der Kerk in ver band hiermede handhaven wil. DE LUTHERDAG. Duitschland vierde Zondag 19 Nov. den Lutherdag. Dat overal feestgodsdienstoefe- ningen plaats vonden spreekt vanzelf. Do hoofdviering vond plaats in den Berlijn- schen Dom, waar onder aanwezigheid van den rijkspresident Von Hindenburg en tal van autoriteiten van het Rijk en van de Kerk Dr. Richter de feestprediking hield en rijksbisschop Ludwig Müller de vergader den toesprak. Indrukwekkend was daarop het slotmoment: een meisjie als 'afgevaar digde van de Duitsche jeugd dankte den Rijkspresident Von Hindenburg voor zijn Duitsch-Evangelische boodschap aan den Rijksbisschop: „Zorgt daarvoor, dat Chris tus in Duitschland gepredikt wordt' En het oude Lutherlied „Een vaste burcht is onze God" bracht met machtigen klank in de wijde, sterk gevulde ruimte, de volks instemming met dezen grooten wensch der Duitsche Lutherherdenking. HOLLANDSCHE DIENST TE PARIJS Zondag j.l. werd in de Tabernakel kerk, Rue Belliard 163 (bis) te Parijs, begonnen met de Nederlandsche godsdienstoefenin gen, welke men in dit kerkgebouw in den vervolge steeds des Zondags om 10y2 uur hoopt te houden. De Evangelieprediking staat op positief-orthodoxen grondslag. De kansel-bijbel voor deze godsdienstoefenin gen werd door eenige Vlaardingsche hee- ren, na een lezing van mej. Ekering, evangcliste te Parijs, geschonken. HONGAARSCHE GEREFORMEERDEN. De Hongaarsche Geref. Kerken hebben een afzonderlijken „verstrooiden-Zondag" ingesteld, n.L den voorlaatsten Zondag in October, op welken Zondag in alle Hon gaarsche Geref. Kerken voor de verstrooi den in den vreemde gebeden en gecollec teerd zal worden. Tevens werd den Honga ren in den vreemde, in Europa en Amerika met name, verzocht dcnzelfden dag hei vaderland in hun Kerken te gedenken. kerkgebouwen Uit M i d d e n m e e r (Wieringermeer) meldt men ons: Maandagavond had hier, onder vrij goe de belangstelling, de ingebruikneming plaats van de nieuwe in kruisvorm ge bouwde kerk voor de verafwonende Gere formeerden, behoorende tot de Geref. Kerk van Slootdórp. Onder de aanwezigen waren deputaten van de Zuiderzee-Evangelisatie, de Classis Alkmaar en den Kcrkeraad van Slootdorp, B. en W. van Medemhlik en den vertegenwoordiger der Zuiderzee-directie, rnr. A. F. Kamp. Ds. H. H. Schoemakers, van Kampen, voorzitter van Gen. Deputa ten, droeg met een toespraak het kerkge bouw over. Ds. D. Hoek, vau Enkhuizen, hield daarop een korte bediening des Woords uit Bom. 5:5. Sprekend over „de Christelijke ..'op", wees hij er op, welke zij is, haar oorsprong, haar waarde en de ver zekerdheid ervan. Ds. S. U. Zuidema, van Anna Paulovvnapolder, sprak namens de Classis; cand. C. van der Vliet, als hulp prediker van Slootdorp; oud. K. van der Veen namens den kring van Gereformeer den te Middenmeer, waarna Ds. P. de Jong met dankgebed sloot. Het kerkgebouw heeft 353 zitplaatsen Boven de consistorie is een vergaderzaal. Er is een centrale verwaimingsinstallatie. kerstfeest te houtigehage De heer IL Hofstra, evangelist van „Noord-Jeruel", te Houtigehage (op de ar me Friesche Heide van Ds. J. A. Visscher) zendt ons een schrijven, waarin hij mee deelt, met dankbaarheid aan het vorige jaar terug te denken, wijl toen door veler hulp kinderen en ouden van dagen 'nddij Kerstfeest mochten vieren en onder menig stroodak zegen gebracht is. Voor het a.s. Kerstfeest zien weer een 130 paar kinderoogen vragend op, en niet minder door de ouderen. „Veel van onze menschen", aldus de heer Hofstra, „hebben het moeilijk met hun weinigje inkomen van werkverschaffing en steunregeling en er is vaak aan alles en nog wat gebrek, vooral aan een goed kleedingstuk". Voor de bereiding van een goed Kerst feest is ontzaglijk veel noodig. „Veel hulp van bekende en onbekende vrienden; van hen, die geregeld een bijdrage zenden en van hen, die 't nog nimmer deden. Daar om vragen wij aan een ieder, die dit leest: „Och, indien 't U mogelijk is, zend ons bij vernieuwing of voor 't eerst een bijdrage ingeld, kleeren .ol'anderszins. Zie eens, wat U alléén ol' in samenwerking met an deren voor ons doen kunt, want: „Der ar men Heiland roept in guren winternacht!' De heer H. Hofstra, evangelist te Houti gehage (Fr.), heeft als gironummer 161972. Giften in natura kunnen geadresseerd wor den aan het Gebouw „Noord-Jeruel" te Houtigehage bij Rottevalle (Fr.). inwendige zending Ds. G. W. K. Hugenholtz, Ned. Herv. predikant te Klaaswaal, verzoekt ons om trent de Provinciale Vereeniging voor Inwcn dige Zending in Zuid-Holland, het volgende op te nemen: Met deze Vereeniging, opgericht 13 Sept. 1.1. te Rotterdam, is men 8 Nov. j.l. een flinke srap verder in de goede richting ge komen. Den Ssten Nov. n.l .is het concept statuten met huishoudelijk reglement arti- kelsgewijze behandeld en behoudens enkele redactie-wijzigingen door de ledenvergade ring goedgekeurd! Art. 3 der Statuten luidt nu: „Zij (de Vereeniging) stelt zich ten doel de verkondiging van het Koninkrijk Gods, zich daarbij richtende op den bloei der Ned. Herv. Kerk, in het bijzonder aan diegenen, die langs normaal-kerkelijken weg moeilijk meer bereikt worden met de prediking van het Evangelie van Gods vergevende genade in en door Jezus Christus, tot tijd en wijle de Ned. Herv. Kerk zelve deze taak als Kerk ter hand genomen zal hebben' Als grondslag der vereeniging werd aan genomen „Het geloof in Jezus Christus, den Zoon Gods, den eenigen en algenoegzamen Za ligmaker, die gestorven is om onze zonden pn opgewekt óm onze rechtvaardigmaking (Rom. 4 25), zooals dit ook uitgedrukt is in de Apostol. geloofsbelijdenis en de ge loofsbelijdenis van Nicea." De vereeniging zal trachten dit doe Ito 'bereiken o.a. door het steunen van bestaan de en 't oprichten van nieuwe evangelisa ties, door tentzending, het organiseeren van bijzondere evangelisatie-samenkomsten, col portage en 't uitgeven van een eigen or gaan. Het ligt in do bedoeling aan te sturen op plaatselijke evangelisatie-commissies, welke omzien naar hulp van jongeren, die zij zooveel mogelijk actief laten medewer ken. Die jongeren, o.a. gerecruteerd uit de leden der jongemannenverecnigingen, meis- jesvereenigingen en trouwe catechisanten verspreiden bijvoorbeeld lectuur, waarna de leden der evangelisatie-commissie trach ten persoonlijk contact le krijgen door huis bezoek. Er kan contact worden gezocht met do „Vereeniging tot ding van de H e i i i g e 'S c h r i f t" te j Amsterdam. De gemeenten moeten n.l. zeif aan 't werk gezet en mogen niet alles over laten aan 't hoofdbestuur! Langs dezen weg noodigen wij orthodoxe Ned. Herv. Kerkeraden, predikanten, bestu ren van bestaande evangelisaties met hun voorgangers en voorts alle belangstellenden in de zaak van Gods Koninkrijk uit, tot bij woning der algemeene vergadering te Rot terdam, te houden D.V. Woensdag 29 Nov. te 2 uur in 't Geheelonthouders-Tehuis, Op pert 149 (nabij de Groote Kerk). Door vrije stemming wordt dan tevens een definitief bestuur gekozen. GIFTEN EN LEGATEN Te Spijk (Gr.) ontving de Ned. Herv. Diaco- conie van wijlen den heer J. Bouwman een vrij legaat van f 4000. KORTE LEVENSSCHETS VAN DEZE MIDDELBURGER Zeelands afgevaardigde inzake de Psalmberijming Een der merkwaardigste predikanten uit vroeger eeuw, die ook buiten de provincie Zeeland een goeden naam verkregen, is voorzeker wei Josua van Iperen van Veere. Wie kent niet de Psalmboekjes, waarin voor aan de lijst der afgevaardigden is gedrukt en waarin vermeld staat: „Voor Zeeland Jo sua van Iperen." Aangezien Ds. van Iperen een zeer merk waardig man was, willen wij gaarne eenige geschiedkundige regelen aan hem wijden. De familie van Iperen was afkomstig uit Vlaanderen en zou reeds in den tijd der Kruistochten geadeld zijn. De naar Zeeland uitgeweken leden van dit geslacht, hoewel langzamerhand in den burgerkring gekomen, bezigden een veelzeggend wapenschild. Onze Josua werd den 23en Februari 1726 te M i d d e 1- b u r g geboren, uit het huwelijk van Jaco bus van Iperen (klerk bij cle Weesmees ters) en Johanna ter Beek. Reeds als kind kenmerkte hij zich door schranderheid cn vernuft en vlijtig van aard zijnde, kostte het hem weinig inspanning om op iedere school de eerste p r ij z e n te behalen. In 1744 verliet hij de Latijnsche school er. ging eerst studeeren te Groningen en daarna te Leiden. Na volbrachte studie werd Ds. Van Ipe ren op 6 Aug. 1748 proponent bij de Classis Leiden. Waarschijnlijk zou, na het einde dezer studiën, een aanzienlijker plaats, dan het onbeduidende Lillo, waar hij beroepen werd, den rijk begaafden proponent hJiben begeerd, indien zijn voordracht evenredig ware geweest aan zijn vernuft en verstand. Dat gemis aan weinig boeiende predik- eaven, was dan ook do reden, dat de po gingen zijner vrienden, om hem te Dordrecht of te 's-H ertogenbosch te doen beroepen, niet slaagden. Jammer was het voorzekm, dat ook het uitzicht op een Professoraat, waarvoor in 1752 te Fra- neker eo in 1756 te Harderwij k kans bestond, evenmin weid verwezenlijkt 16 jaar bleei hij te Lillo. Den 23en Mei 1752 '.rad hij te Middelburg in het huwelijk mei Maria de Waal. Kort te voren had hij een nieuwe kerk te Lillo in gewijd, daar de oude, door het koitstonüig bombardement van 1747 vernield was. Al daar doopte hij ook een Joodsche Rabbi, Hcijmau IsaSc Brager geheel en, wiens be- keerig toen ter tijd veel gerucht maakte. Den 2Gen Nov. 1765. kwam het beroep naar Veere. Beweerd wordt dat ziin vriend Jac. Ermerius, destijds secretaris dier stad, daartoe veel heeft meegewerkt Het beroep naar deze bloeiende gemeente. In die dagen door vier predikanten be diend, werd door van Iperen aangenomen en hij deed er 23 Februari 1766 zijn intrede. Spoedig kwamen ook hier, gelijk vroeger, huiselijke zorgen den geleerden maar ver ontrusten, daar de schrale bezoldiging on voldoende was, om in de behoeften van zijn aangroeiend gezin te voorzien. Aan eerbe wijzen ontbrak het hem minder, dan aan geld. Tn 1772 werd hier te lande eindelijk be sloten om de gebrekkige Psalmberijming, door een betere te vervangen, wat in die dagen bij een heerschende Kerk wij heb ben het reeds vroèger uiteen gezet een diep, in-het volksleven ingrijpende zaak was. Ds. van Iperen werd in de daarvoor be noemde commissie afgevaardigd en hoe hij zulks ter harte nam, blijkt uit zijn kloek standaardwerk „Kerkelijke Historie van het Psalmgezang". De invoering had in zijn ge meente met geen troebelen plaats. Ds. Van Iperen bood de Stedelijke Regeering van Veere een exemplaar aan, welke dit zoo op prijs stelde, dat men hem in Juli 1777 een fraai bewerkten inktkoker offreerde na mens de stad Veere. Veel heeft Ds. Van Iperen te Veere ge schreven en gearbeid, maar die arbeid was echter onvoldoende om den toestand van het gezin te verbeteren op afdoende wijze, terwij 1 ook in andere opzichten de brave, maar in zijn idealistische opvatetingen licht DE 200.000 het bokje IN de moedermelk Nog steeds worden de geesten onder ons bezig gehouden met de afslachting van het drachtige vee, al is dan het hoogdrach- drachtige nu uitgezonderd, en ook her. Friesch Dagblad kan er moeilijk in berusten. God geeft het recht, om in te grijpen in den gang der schepping en Hij alleen kan dat recht geven. Dit ingrijpen mag zeer zeker zich óók uitstrekken tot het leven van het dier, dat tot spijze is gegeven Maai bij het „hoe" stelt God wel degelijk zekere grenzen" betoogt de redactie aan de hand van den teksi over het bokje en de moedor- melk en vindt dezelfde norm ook terug in de voorschriften van Lev. 22 2630: „Wanneer een os, of lam, of geit zal ge boren zijn, zoo zal die zeven dagen onder zijn moeder zijn; daarna, van den acht sten dag en daarover, zal hij aangenaam ersprei'i 2ijn tot offeranden des vuuroffers den h r 111 to Heen, Gij zult ook een os, of klein vee, hem en zijn jong. op één dag niet slachten". Onze kantteekenaren vinden den zin de zer woorden zóó duidelijk, dat zij er geen enkele toelichting bijvoegen. Het schijnt ook ons voor allen duidelijk te zijn, dat God hier een al te grof ingrijpen in het scheppingswerk afsnijdt, ofschoon te Zijner e e r cn ten nutte des menschen het beest mg worden gedood. Vervolgens stelt het blad de vraag, of de geraakte man, bij den steeds scherper wor denden strijd der staatkundige partijen in zijn gemeente meer en meer verdriet kréég. Dat was op den duur niet voor hem vol te houden en hij zag uit naar uitredding. Invloedrijke vrienden gaven hem den raad om als predikant naar Ned. Oost-Indië te gaan en nog te meer, omdat hij daar kans had, om aan een school voor gods dienstleeraars als docent te worden be noemd Hoewel reeds 52 j^ar oud, besloot Dominé van Iperen om nog naar Indië te gaan. Hij vertrok met zijn vrouiw en vijf kinde ren vanuit Middelburg. Dat hij vrede had met die keus en het Vaderland in opgewek te stemming verliet, blijkt uit van hem ont vangen brieven, die nog heden op het Rijks Archief bewaard worden. Op den overtocht verloor hij zijn jongste kind door den dood. In Indië aangekomen begon van Iperen met lust den arbeid, gelijk blijkt uit zijne intreerede, gehouden 7 Mei 1779 over 2 Tim. 17. Zijn eerste openbare redevoering bij het openen der lessen in de wijsbegeerte en fraaie letteren opende hij op 29 Mei 1779 in de Binnen Protestantsche Kerk. Onvermoeid bleef van Iperen arbeiden aan de taak, die hij zich had voorgesteld en het is werkelijk merkwaardig nategaau, hoe deze uitnemende man in korten tijd den stempel plaatste zijner machtige per soonlijkheid. Hij was de ziel van vele ver- eenigingen, wat echter nooit schade deed aan zijn herderlijk werk. De krachten van het teedere lichaam waren echter niet be stand tegen de voortdurende, inspanning van den geest In de eerste dagen van Febr. 17S0 werd hijj door een. zware koorts aan getast en op den 11 Februari sluimerde de brave man zachtkens .en voor goed in. OnheschrijfeTijk was de indruk, die het verschelden van deze buitengewone Zeeuw- sche prediker teweeg bracht, wat zijn we duwe op treffende wijze ondervond Zijn vriend Alting zond haar een zak met ducaten voor de begrafenis en verze kerde haar met drie Zeeuwsche vrien den, w.o. Gouverneur Generaal de Klerk, een jaarlijksch inkomen van 16000.—, be halve het pensioen dat de Ind. Comp. haai nog zou toezeggen. Tot 1785 kon zij hiervan genieten. In Zeeland houdt men de nagedachtenis van Ds. Van Iperen hoog, als van een Zeeuw, die de eer van ons gewest, zij het op het kerkelijk erf, hoog heeft gehouden. A. M. WESSELS. afslachting noodig is? Er. zijn betere wegen. „Daar is nog betrekkelijk veel ziek vee; daar zijn ook de vare en afgekalfde koeien. Wij weten niet, wat voor adviseurs de Re geering heeft gehad, maar eenig inzicht in de vej-betering bij inkorting van den vee stapel meencn wij wel te bezitten en dan zeggen wij: men begint van achter aan. Men eischt drachtig vee. En onder dat ree is ook ieder die gaat kijken kan zich daarvan overtuigen betrekkelijk veel mindenvaardig vee. Maarhet diende uitsluitend minderwaardig vee te zijn en dan hij voorkeur niet drachtig. Een inkorting als deze zou den veestapel zoowei als het product, enorm kunnen ver beteren. Men denke ook aan de tongblaar. Nu begint men van achteren aan. Want dit kalve vee is het vee, dat niet voor de slacht, maar wel voor den afzet ge reed kan worden gemaakt of reeds is. En het buitenland, met zijn autarkische politiek, moge al geen behoefte hebben aan onze producten, het zal wel behoefte krijgen aan de bron dier producten: onze drachtige koeien. Als er even gelegenheid komt tot afzet, dan zal het juist dit vee zijn' dat men gaat vragen: dit, dat wij nu af slachten. Er is ook geen sprake van dat als regel de vetweiders de beesten laten bevruchten. Sommigen laten er een stier bijloopen, maar dit is lang geen regel. En als voor beeld verdient- het zeker geen navolging, daar de eene onmenschelijkheid de andera geen rechtsgrond biedt. DE TOESTAND IN DE MIJNINDUSTRIE Te Heerlen vond een bespreking plaats met de Limburgsche Katholieke Kamerle den, welke door het hoofdbestuur van den R.K. Mijnwerkershond was aangevraagd. De ongunstige situatie van de mijnindustrie en de moeilijke positie waarin de mijnwer kers verkeeren, werd uitvoerig besproken. Enkele maatregelen, welke Verlichting in den toestand zouden kunnen brengen, wer den onder het oog gezien. Het Hoofdbestuur van den R.K. Mijnwerkersbond vroeg hier voor den steun van de kath. Kamerleden» welke bereidwillig werd toegezegd. In verband met bovenstaande zijn dezer dagen nadere stappen van den R.K. Mijn werkersbond te verwachten. OPLOSSINGEN 6 oplossingen van de raadsels uit onze riëk van 25 October j.l. zijn als .volgt: Kruiswoordraadsel izontaal: 212 Nachten Tali 219 Na Ja 221 Melo Tintelen Ra Verti ca al: Adonis 2 Atmos Melkemmer 3 Leening Snoer 5 Ja Oneigen 4 Illegaal Patna 6 Adspirant Signalen 7 Tienden Si 8 Israël Eden 13—40 E.k. Nautilus 14 Negatief Prieel 15 Re Egaliteit 16 Ar Dra 20 Noteeren 0p 40 Inuline Einde 57 Dansen Moor 70 Stranden Fenian 77 Epos Entente 86 Deeg Sage 91 Oo Ivens 100 De G.G. 102 Metingen Oer 105 Raak Ay 108 Eierkoek Me 109 N.V. Ada 122 Gij ïubiotiek 118 Tooveren Parade 133 200 Rhiel Niet 136 Maroden Vies 142 Uit Bark 144-172 It En 148 Essence Teren 150 Pagode H. S. 172 Rot Goorn 180 Rus Torgler 18-S Rahl Odeur 194 Ko Kasteel 195 Ar Na 200 Lam Deksel 208 La .u 216 To Vul in..» Draaif, Erdal, Kroon, Lezer, Orgel, Pruik, Offer, Polis, Dwerg, Erker, Dronk, Emmer, Urker, Radio: De klop op de deur (Ina Roudier-Bakker). Paardensprong Eert de vrouwen Zij vlechten en weven Hemelsche rozen In 't aardsche leven1. Deelsom 14.148.097 3071 4607. De weg naar de vrijheid Hij deed een sprong in de takken van de boom daarbij de ladder met beide handen dwars boven het hoofd houdende De ladder bleef in de takken zitten en daaraan han gende wist hij steun te zoeken en omlaag te klauteren. De wonderkring Middemkring: Contingenteeringswet. Bui tenkring: Plattelandsbevolking. 2: cheap; 3: nauta; 4. inzet; 5. graal; 6. naden; 7. ereis; 8. Rolde; 9. strik; 10. Ellen. 11-12: riool. NIEUWE RAADSELS Denksport-opgave Toen een rechercheur dezer dagen in een autobus stapte, die hem naar een der buiten wijken van de stad zou rijden, ontdekte hij vooraan in de bus, een tweetal bekende boeven, die al lang door de politie gezocht werden. Deze hadden wel geen bepaalde mis daden op hun geweten, maar toen zij voor k»eine vergrijpen gezocht werden, hadden zij een revolver getrokken en een waar vuur gevecht geopend op de politie-agenten, waar door er een licht gewond was. Zij hadden, over het algemeen, de revolver te gauw in DE REKENKUNSTENAAR IN DEN DOP! Ik kan elk getal van 1 tot 100 raden Er kunnen getallen zijn, die geraden wor den, van 1 en van 2 cijfers. De gedachten lezer overhandigt hem, die het te raden getal in zijn gedachten neemt, de 7 kaarten en verzoekt hem, die kaarten af te zonde ren, waarop het in gedachten genomen ge tal in de gedrukte getallenkolommen te vinden is. De gedachtenlezer neemt de af gezonderde kaarten, waarop zich het in gedachten genomen getal bevindt, kijkt ze snel door en kan direct dit getal vinden. Hij behoeft slechts te letten op diè getallen, die op de afgezonderde kaarten telkens het eerst na de nul gedrukt staan en telt deze getallen bij elkaar, voor zoover meer kaar ten afgezonderd werden. Voorbeeld: B. neemt het getal 49 in ge dachten. Hij zondert overeenkomstig boven genoemde handleiding de kaarten af, waar op dit getal voorkomt A. leest op die kaarten telkens na de 0 do getallen 1, 16, 32 en verkrijgt met op tellen het resultaat 49. Schrijf de cijfers netjes over op stevige kaarten. Desnoods op de bladen van een soort waaier, die men van karton maakt en er een lint doorrijgt. 0 21 43 65 87 1 23 45 67 89 3 25 47 69 91 5 27 49 71 93 7 29 51 73 95 9 31 53 75 97 11 33 55 77 99 13 35 57 79 15 37 59 81 17 39 61 83 19 41 63 85 2 23 46 67 90 3 26 47 70 91 6 27 50 71 94 7 80 51 74 95 10 31 54 75 98 11 33 55 7S 99 14 35 58 79 15 38 59 82 18 39 62 83 19 42 63 86 0 22 45 6S 87 4 23 46 69 92 5 28 47 70 93 6 29 52 71 94 7 30 53 76 95 12 31 54 77 100 13 36 55 78 14 37 60 79 15 38 61 84 20 39 62 85 21 44 63 86 0 26 45 72 8 27 46 73 9 28 47 74 10 29 56 75 tl 30 57 76 12 31 58 77 13 40 59 78 14 41 60 79 25 44 63 90 0 26 53 80 91 54 81 92 55 82 93 56 S3 94 57 84 95 58 85 16 27 17 28 18 29 19 30 23 50 24 51 25 52 60 87 61 88 62 89 37 48 38 49 39 50 40 51 41 52 0 74 85 96 64 75 86 97 65 76 87 98 66 77 88 99 67 78 89 100 68 79 90 69 80 91 70 81 92 71 82 93 72 83 94 73 84 95 de hand. Daarom kon de rechercheur met vrij groote zekerheid aannemen, dat iedere poging van hem om do beide boeven te ar resteeren, op hevigen tegenstand zou stui ten, temeer, daar hij alleen tegen die twee stond. De rechercheur peinsde, hoe hij 'de twee zou trachten te knippen. Daar hij in burger was en de beide boeven hem niet kenden, wist hij ten slotte een plan te vor men, waardoor hij een kans van slagen had. Hij stak een sigaret aan en kreeg daar over ruzie met den bestuurder der autobus. De ruzie werd erger en erger en tenslotte stopte de chauffeur en de rechercheur ver hel schouderophalend den wagen. Toch had de rechercheur zijn politiepenning niet aan den chauffeur getoond. Enkele oogenblik- ken later zaten de beide boeven veilig in da boeien. Hoe had de rechercheur dat gearrangeerd? INZENDING VAN OPLOSSINGEN Oplossingen adresseere men aan de re dactie. In den linker bovenhoek vermelden: GF.DACHTENKRACIiT Men zende alleen de oplossing van het Kruiswoordraadsel en plaatse de gevraag de woorden, zonder verdere toevoeging dui delijk onder elkander. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I Voorzetsel 4 Deel van een huis 6 Opschrift boven "t kruis van Christus 7 Vogel 8 Die de morgen stond verkonden II Snel 13 Bezonnenheid 13a Neem voedsel 15a Voertuig 17 Jongensnaam 18 Pers. vnw. 18a Slag 20 Engelsch bier 20a Vaartuig 22 Geestdrift 23 Deel van scheeps wand 23a Stoot 25 Niet hobbelig 25a Telwoord 27 Bij een hofstede 27a De oncontroleer bare zegsman 29 Laatste gedeelte 30 Griezelige verha len 40 Altijd groene woe kerplant 41 Ned. Indië 42 Eminentie 43 Academische graad 44 Waarmee ramen schoongemaakt worden 45 Deel van schip. Verticaal: 1 Jongensnaam 2 Als 1 horizontaal 3 Dwaas 5 Lid van een veel geplaagde bevol kingsgroep 7 Wild 8 Vangvoorwerp 9 Negociant 10 Zuid-Afrikaan- schc ontkenning 11 Heer 12 Dwaas 14 Veel 15 Bezig zijnde 16 Meisjesnuam 17 Gereed 19 Hoofdbedekking 20 Iedere 21 Rund 22 Het ik 24 Voorwerp om iets tot stilstand te brengen 26 Ontkenning 28 Als 41 hor. 31 Familielid 32 Als 42 hor. 33 Uiting van vreug de 34 Skandinavische jongensnaam 35 Ontkenning 36 Voorzetsel 37 Hemellichaam 38 Jongensnaam 39 Wat dadelijk komt 43 Noot 46 Aander© noot

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3