lliriuur £riïtsrijr (£oura»f ABONNEMENT» Per kwartaal In ï,pldpn en In plaat ran waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per poet 2.35 portokosten Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk* iche tending .4 50 Bit dageiyksche zending o5-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad Wt cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5027 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1933 ADVERTEN van 1 tol 6 regels1.17V, ?lke regel meera 022V{ 'r.gez Mededeelingen van 15 repels a 2.30 Elke regel meer1.45 Bil contract belnneriike korting. Voor bei tie vragen aan t bureau wordt berekend f n «0 14e Jaarg3nr liit nummer bestaat uit DRIE blader EERSTE BLAD HET SALARISRAPPORT Slechts algemeene normen en richtlijnen Met bekwame spoed is de commissie- Schouten met haar arbeid gereed geko men. Deze commissie was in het leven geroepen om na te gaan welke toetsings normen kunnen worden aangelegd voor de beoordeeling van de bezoldiging van het personeel in dienst van provinciën, gemeenten, waterschappen enz. Dit schijnt aanvankelijk door verschil lende publiekrechtelijke besturen verkeerd gelezen te zij.i; want in menig officieel stuk. uitgaande van Ged. Staten en Ge meentebesturen komt de clausule voor: ten aanzien van het salarisvraagstuk wenschen we een afwachtende houding aan te nemen, zoolang het rapport der Commissie-Schouten niet verschenen is. Blijkbaar maakte men zich dus van dit rapport een gansch onjuiste voorstel ling en verkeerde men in de meening, dat deze commissie complete salarisregelingen zou voorstellen, waaraan men eigen rege lingen eenvoudig kon conformeeren: met alle voordeelen daaraan verbonden... Dit kon natuurlijk nooit de bedoeling zijn. De lagere besturen dienen hun auto nomie op zoo hooge prijs te stellen, dat zij zelf doen, wat noodig en billijk is. t Zou echter ook onmogelijk zijn. De commissie zelf erkent, dat het opstellen van concrete formules voor het bepalen van een plaatselijke loonstandaard niet wel doenlijk is. omdat de noodige gege vens een uitermate uiteenloopend en vaak tegenstrijdig karakter dragen. Zij wijst er daarom op, dat mede voor een juiste uit oefening van het toezicht der Regeering op de salarisregelingen van het overheids personeel behoefte bestaat aan een be hoorlijke statistiek omtrent de reëele sala rissen van het personeel in dienst der verschillende publieke organen, de per soneelssterkte en de personeelsindeeling. Hoe 2ou men dan van de commissie kunnen verwachten, dat zij in een paar maanden op grond van overal verspreide gegevens een schema zou kunnen opbou wen, waaraan men in heel het land hou vast zou hebben? Dit ware eenvoudig on denkbaar. Op zoo n revolutie in de salarieering stuurt de commissie trouwens niet aan. Zij pleit niet alleen voor omzichtige toe passing van nieuwe normen, maar doet overigens niet veel meer dan codificeeren vastleggen en omschrijven wat er langzamerhand op salarisgebied gegroeid en geordend is. Zelfs betracht zij zoozeer de voorzichtigheid, dat zij niet tot alge meene regel wil verheffen, wat hier en daar en ook in de Bezoldigingsbesluiten, van het rijk voorkomt. Ongehuwden- aftrek en kinderbijslagen keurt de com missie niet af, maar op universeele invoe ring wil zij niet aandringen, behoudens dan daér, waar op instigatie van de over heid een nieuwe regeling wordt opgezet. Men kan. misschien niet zonder grond, van meening zijn, dat dit resultaat van de commissie-arbeid blijft beneden de opge wekte verwachting: het heeft ook zijn goede zijde. De salarieering van personeel is niet een rekensom zonder meer, maar een zaak. welke teerheid en rechtvaardig heidsgevoel vraagt. En met deze elemen ten heeft de commissie, zoowel verticaal als horizontaal, ter dege rekening gehou den. De sociale inslag ontbreekt niet en misstanden worden niet in bescherming genomen. De commissie aarzelt niet om te erken nen, dat er heel wat salarisregelingen zijn, vooral op 't platteland, wejke zelfs in deze tijden onvoldoende moeten heeten. Dit verklaart, zonder dat het uitdrukke lijk gezegd wordt, de volgorde van be handeling, welke de commissie aanbe veelt. In de allereerste plaais moeten exces sen, welke het rechtvaardigheidsgevoel pijn doen. worden weggenomen. Laat de Regeering dus. zegt die Commissie, met de groote steden beginnen. Er is kans. dat men daar excessen vindt (of vond!) Vervolgens zijn de andere gemeenten boven de 40000 aan de beurt (waarbij men gevoeglijk ook wel de belasting vluchtheuvels met minder dan 40000 in woners nemen kan) en daarna dient de aandacht aan de provincies, zoonoodig allereerst Noord- en Zuid-Holland ge schonken te worden. Ten slotte komen dan de kleine ge meenten. polderbesturen en waterschap pen, waar in vele gevallen naar boven weinig te rectificeeren zal zijn. Meeri len hebben wij met voorbeelden aange toond. hoe zwak vaak de bezetting is van de secretarieën der kleine gemeenten en hoe hopeloos laag de bezoldiging van het personeel. Het is goed. dat de commissie ook hierop de aandacht vestigt: personeelsfor matie en belooning dienen in onderlingi verhouding bekeken te worden. In dit verband wijst de commissie ook. op cumulatie van ambten en salarissen Met de goede bedoeling om burgemees ters en secretarissen in draaglijke finan- cieele positie te plaatsen, bestaat er op dit terrein heel wat gerechtvaard;jgde cumulatie. Maarook hier dreigt ge vaar. Er zijn gevallen, waarin de gecu muleerde jaarwedden zeer. zeer vef uit steken boven de salarieering der ambtena ren. Toch kunnen ook de eerste fymctio- narissen niet meer geven dan hivn volle werkkracht, zoodat de cumulatie uitslui tend voordeel biedt aan burgemeester en secretaris, doch de gemeente extra op kosten jaagt. Afgezien nog van het feit, dat de ambtsdrager in twee of meer kleine gemeenten veel beter bezoldigd wordt dan zijn collega in één gemeente, welke veel meer inwoners telt. Echter, ook hiervan geldt, wat de com missie nimmer uit het oog verliest: wan neer er nieuwe regelingen getroffen wor den, dan dient zulks met zoodanige om zichtigheid te geschieden* dat een ge huwde ambtenaar niet mf»er dan lOpCt. ineens achteruit gaat en een ongehuwde collega hoogstens 15 pCf,. Diezelfde bezorgdheid; neemt de com missie in acht bij het ontslag der gehuwde vrouw. Het verheugt ons. 'dat de commissie hetzij om principieele redenen, hetzij op grond der abnormale omstandigheden adviseert tot ontslag, van de gehuwde ambtenares: maar er schijnbaar o bodig nadrukkelijk op wijst, dat er terdege rekening mx>et worden gehouden met huiselijke omstandigheden. Ook ten aanzier» van de pensioenstor ting spreekt de commissie zich positief uit. Zij wil meer jen meer in de richting sturen, dat ambtenaar en werkman in overheidsdienst zelf zijn pensioenpremie en dan iets hooqer dan tot heden gebrui kelijk is, betaa/t. Vooral in deze tijden kan dit zonder bezwaar ingevoerd wor den, tegelijk roet afschaffing der „tijde lijke" kortinge/n. welke maar ijdele illusies wekken. Ook hier fioogt de commissie tot code te verheffen, wat al meer gebruikelijk wordt. Mocht dte regeering de consekwentie trekken u/.t hetgeen de commissie op merkt ov?»r het personeel op arbeidscon tract, dart zou te dezen aanzien een in- orijpendf; verandering waarschijnlijk zijn. Wanne/>r voor het personeel op arbeids contract allerlei voorzieningen worden getroffen, welke analoog zijn aan de rege lingen., die voor ambtenaren gelden, dan zou dit er op wijzen, „dat personeel op arbeidsovereenkomst is in dienst geno men, hetwelk feitelijk tot het vaste per soneel is- te rekenen." Welnu. wij meenen, dat bij eenige over heidsdiensten zich dit verschijnsel voor doet. Voor de goedkoopte is er heel wat vrouwelijk personeel op arbeidscon tract in dienst genomen, hoewel daarvoor geen redelijke motieven zijn aan te voeren. In dit verband willen wij er ten slotte nog de aandacht op vestigen, dat de com missie blijkbaar de vraag ontweken vis. welke in de laatste maanden herhaalde lijk naar voren komt, of vrouwelijk per soneel niet voor een groot deel door mannen moet worden vervangen. De commissie wil slechts voor vrouwelijke werkkrachten een afzonderlijke loonrege- ling treffen, indien de werkzaamheden, waarmede zij belast zijn, normaliter uit sluitend of zeer overwegend door vrou wen plegen te worden verricht. Toch dringt dit vraagstuk zich steeds mer,- op de voorgrond. Blijkbaar echter heeft de commissie zich benaarstigd om die conclusies naar voren te schuiven, waarvoor vrij wel een communis opinio bestaat En in dat op zicht is het rapport volkomen geslaagd. BENEDEN A.P. GEZAKT Het zou een breedvoerige uiteenzetting eischen om duidelijk te maken hoe de op positie in de Amsterdamsche raad aan 't knoeien is en hoe zij de laatste maanden sedert het optreden van het nieuwe college op een conflict heeft aange stuurd. Voor het heden mogen we volstaan met te constateeren, dat het conflict thans ge komen is en de oppositie, zoo mogelijk be neden Amsterdamsch Peil is gezakt; een oppositiepeil, dat toch al ongelooflijk laag was. De heer Wijnkoop heeft dat in ruige oprechtheid geconstateerd, toen hij eerlijk beleed: het is er ons juist om te doen aan B. en W. het bestuur onmogelijk te maken. Welnu, dat heeft de rijk-gevarieerde op positie gister getoond. Onder aanvoering van een oud-wethou der (infna dignitatem!) hebben dreinerige soc.-democraten, onverantwoordelijke com munisten en onwijze middenstanders (ook wel Weisianen genoemd!) een motie van afkeuring tegen het beleid van B. an W. aangenomen. Doch dat beleid gold slechts een subsidie voor een St. Nicolaasfeest op school. Hadden B. en W. 'deze motte au serieux BINNENLAND Economische koers der Regeering ORDENING VAN HET BEDRIJFSLEVEN Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Economische Zaken is de Minister van meening. dat de industrie niet bij den landbouw is achterge steld. ofschoon enkele crisisheffingen op grondstof fen voor de nijverheid, met name op graan graau-dcrivaten, sommige industrieën voor groote moeilijkheden hebben geplaatst. Op tweeërlei wijze wordt getracht, hieraan ten spoedigste tegemoet te komen. n.l. eenerzijds door crisisheffingen ook op afgewerkte producten, derzijds door restituties bij uitvoer. Met het denkbeeld van sommige ledén. restitutie te verleenen van accijnzen en heffingen speciaal voor de productie van die artikelen; welke ni. de eerste levensbehoeften behooren, omdat daarop het allereerst bezuinigd wordt, kan de minister zich niet vereenigen. Beperking van iederen invoer tot 100 percent acht de minister uit handelspolitiek oogpunt een veel te ruwen maatregel, die deels te ver, deels niet ver genoeg zou gaan. Ter bevordering van het gebruik van Neder- Iandsch fabricaat heeft de regeering In den loop van dit jaar 85.000 ten koste gelegd aan reclame-campagne. De medewerk;ng daaraan de zijde van het bedrijfsleven heeft echter niet aan de verwachtingen van de regeering beant- Vcrhouding tot het buitenland. Met betrekking tot den toestand van ons land. in vergelijking met dien van andere landen, welke eerder zijn overgegaan tot een stelsel van aa en verweer, kan de regeering de ongerustheid enkete leden niet met de cijfers der statistiek in overeenstemming brengen. Voorts kan een vergelijking tusschen verschil lende landen niet aan de hand van enkele gegevens worden gemaakt. Meer in het bijzonder met be trekking tot de werkloosheid moet. behalve aar valuta-depreciatie, zeer belangrijke invloed wor den toegeschreven o.m. aan autarkische en imperiale tendenzen en de structureele positie der onder scheiden landen. In verband met het laatstewordt uiteengezet, dat de industrieele productie zich merkelijk elastischer toont dan de agrarische. Wederkeerigheids-beginsel. Vooralsnog zal de meestbegunstiging op tarief- gebied niet worden losgelaten, aangezien daaruit ernstige nadeelen zouden voortvloeien. Nu de voordeelen van dit systeem niet voldoende zijn gebleken ter bescherming van onze exportbelangen, zal op het gebied der contingenteering. zoodra de gewijzigde Crisisinvoerwet van kracht zal zijn ge worden, het beginsel van-<k wederkeerigheid- den toegepast. De regeering is «-oorneraens. met verschillende landen in onderhandeling te treden over de afslui ting van de clearingverdragen, als bedoeld in artikel 1 der Clearingwet. Verdragen van Oslo ca Oüchy. 'i c.i aanzien van het Verdrag van Ouchy deelt de minister mee. dat, hoewel de vooruitrichten op een verwezenlijking van de daarin neergelegde beginselen zeker niet gunstiger zijn geworden, de geeering thans den regel volgt om nieuwe meest- begunstigingsverdragen slechts voor korten termijn aan te gaan. om zoo den weg vrij te houden wanneer door middel van verdragen in den geest van Ouchy tot tarief-afbraak op ruimer terrei kunnen worden overgegaan, tot een gewijzigde situatie te kunnen geraken. Hoewel de bepalingen van bet verdrag Oslo, voor zoover zij betrekking hebben op de mededeeling vooraf van voorgenomen tariefver- hoogingen. getrouw worden nagekomen, kan de minister de verdere perspectieven van dit verdrag niet gunstig noemen. Naar aanleiding van de vraag met betrekking tot de van sociaal democratische zijde georgani seerde boycot-actie van Duitsche waren, moge de ter verklaren, dat hij. hangende het gevoerde interdepartementale overleg, zijn standpunt in deze wenscht voor te behouden. De ordening van het bedrijfsleven. Het vraagstuk van de oeconomlsche samenwer king tusschen ondernemers van denzelfden be drijfstak heeft reeds gedurende eenigen tijd 'smi- kiinnen nemen, dan hadden de wethou ders moeten aftreden. Maar de oppositie zelf voelde zoozeer dat het klein gedoe was, dat men onmiddellijk n«a de stem ming met de behandeling der gemeentebe- grooting begon alsof er niets gebeurd was. Het is nog niet duidelijk, waar men heen wil. Durft men straks niet tegen de be grooting stemmen en dient dit ter aflei ding, zoodat men beweren kan: wij hebben B. en W. het vertrouwen opgezegd, doch de heeren blijven kalm zitten? Stuurt men misschien welbewust op een regeeringscommissaris aan, om zoo alle verantwoordelijkheid van zich te kunnen afschudden? Och, alles is mogelijk met een oppositie, welke een meerderheid kan vormen in de Amsterdamsche raad, doch wegge vaagd zou worden van het politieke too- neel, indien de goedgezinde burgerij gele genheid kreeg zich uit te spreken. De S.D.A.P. slaat zich in de laatste da gen op de borst en beweert met hoovaar dig gebaar: Wij moeten de democratie redden! De S.D.A.P. is het ijverigst in de weer om do democratie te vermoorden en de dictatuur in te halen. In Amsterdam is het conflict nu geko men. B. en W. kunnen niet anders doen, dan elke botte oppositie straal te negee- ren; wat er straks zal gebeuren, als nood zakelijke voorstellen afgestemd worden i- een andere vraag. De gevolgen van een oppositie, welke be neden een zeer laag A.P. zakte, zullen niet uitblijven. nisters aandacht. Hij overweegt de mogelijkheid, een regelmatiger contact te krijgen, met organen uit daarvoor in aanmerking komende bedrijven. Dit contact zou aan gezonde normen van samen werking steun en leiding kunnen geven, terwijl tevens tegen handelingen, onredelijk de vrijheid be perkende of schadelijk voor de gemeenschap, be zwaren zouden kunnen worden ingebracht. Voorts zou de regeering regelmatig voorlichting en wen schen uit de bedrijven in ontvangst kunnen nemen Een bedrijf, wellicht voor zulk een stap rijp, zot kunnen zijn de schoen- en lederindustrie. De regee ring mag echter voor de gestie van een bedrijf geen verantwoordelijkheid dragen, welke zij niet op zich De crisis-organisaties. Zeker is bij sommige crisisorganisaties groote inyloed toegekend aan bepaalde belanghebbende personen. Bij de keuze dezer personen is echter groote voorzichtigheid betracht, terwijl de instel lingen, waarbij zij werkzaam zijn. met zoo groote waarborgen zijn omringd, dat objectieve uitvoering van de getroffen maatregelen verzekerd is. Een nauwgezettecontrole wordt uitgeoefend op de gesties der crislsbureaux. Krachtens de bepalingen van het crlsisorganisa- tiebesluit 1933 zullen eenige rechtsprekende in stanties in het leven worden geroepen. De nadere regeling van deze rechtspraak en van de scheids gerechten heeft de minister aanstonds ter hand genomen. Hij hoopt voor den aanvang van nieuwe jaar met de voorbereiding daarvan ver te zijn gevorderd, dat in 1934 alom de c rechtspraak haar bevredigenden invloed kan doen gelden. Aan een directorium van eenige hoog staande en deskundige personen tot bijstand v de regeering acht hij de behoefte niet aanwezig. Het óverleg met der. minister van justitie nopens maatregelen op het gebied van het executierecht vordert snel: de ministers hopen, de indiening v: hun voorstellen zoo spoedig mogelijk te doen plaats vinden. Scheepvaartbelangcn. De maatschappij tot behartiging der nationale scheepvaartbelangen heeft sinds haar oprichting aan acht ondernemingen hulp verleend door het openen van credieten tot een totaal bedrag 9.6 millioen gulden, waarvan thans 5.5 millioen gulden is opgenomen. Ten einde het groote verschil in gage tusschen opvarenden van Nederlandsche en andere West- Europeesche koopvaardijschepen te overbruggen, stelt de genoemde maatschappij als overgang* maatregel Nederlandsche reederijen In staat het n de loonsverlagingen overgebleven verschil als rentedragend crediet op te nemen. Van deze rege ling wordt door 21 Nederlandsche reederijen ge bruik gemaakt. De Rijnvaart. Het is den minister niet bekend, dat een zienlijk aantal opvarenden van Nederlandsche vaartuigen .die-den Rijn bevaren, vervangen zijn door Duitsche arbeidskrachten. Hij zal zich naar aanleiding van de te dezer zake gemaakte opmer kingen met zijn ambtgenoot van sociale zaken verbinding stellen. De minister kan vooralsnog geen vrijheid vin den om mede te werken tot. invoering van nacht en Zondagsrust in de binnenvaart DOUANEVERSPERRING AAN DE BELGISCHE GRENS De Kon. Ned. Automobielencluh meldt ons de Belgische douane op verschillende groote wegen de grenskantoren van zonsondergang tot zonsopgang versperringen heeft aangebracht, hetzij door het spannen van kettingen, hetzij door het leggen van boomstammen dwars over deg weg. Zulks is o.a. fiet geval te Wuestwezel. Putte. enz. Midden op den weg wordt in die gevallen vóór de versperring ter .waarschuwing een roode lantaarn geplaatst. Pas nadat de visitatie is geschied, wordt de versperring weggenomen. Automobilisten zullen dus goed doen. met het gevaar, dat deze versper ringen kunnen opleveren, rekening te houden. BESLISSING IN DE HAARLEMSCHE GRENSKWESTIE Thans is de beslissing gevallen van de Kroon inzake het bedrag der schadeloosstelling door de gemeente Haarlem uit te keeren aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude ingevolge art. 19 der wet van 21 April 1927 tot grenswijziging der gemeente Haarlem. Haarlemmerliede had een bedrag gevraagd van f 36.790, terwijl Ged. Staten f 5670 vermeerderd ente hadden toegekend. K.B. is thans het bedrag der uitkeering vast gesteld op f 9.582,80. NUMANSDORPS BURGEMEESTER TWEEDE KAMER-OVERZICHT ONVERMIJDELIJKE MAATREGELEN DE KAMER TOONT DE MOED TOT DADEN Onvermijdelijk, absoluut onvermijdelijk zijn de finanrieele maatregelen der Regee ring, heeft Min ster Oud gisteren in de Tweede Kamer betoogd. De overgroote meer derheid is hem bij zijn voorstellen gevolgd, zoodat achtereenvolgens. 1. 6y2 millioen beschikbaar gesteld werd voor noodlijdende gemeenten; 2. De uitkeeringen u t het Gemeentefonds werden verminderd met 10.9 millioen, waar van 714 millioen aan het dienstjaar 1934/35 ten goede komt, 3. Gecontinueerd werden de reeds be staande 30—150 opcenten op de Gemeente fondsbelasting en 30 opcenten op de Vermo gensbelasting. (Opbrengst 24.339.000, waar van 16.260.000 voor bet a.s. dienstjaar); 4. Verschillende heffingen ten bate van het Leeningsfonds met 5 jaar verlengd werden. Opbrengst 19.230.000. 5. Voortgezet werden de heffing van kele tijdelijke invoerrechten en verhoogde invoerrechten op sommige opcenten. Op brengst 40.900.000. Alles bij elkaar 'n dikke S0 millioen gul den die dienen moeten ter gedeeltelijke dek king van ons begrootingstekort De Kamer toont den moed tot daden. Al leen de soc. dem. met nog enkele eenlingen vergenoegden zich met de gemakkelijke rol van tegenstemmen. We zullen niet in beschouwingen treden over dezen productieven Kamermiddag. Wie er belang in stelt leze de Kamerrede van den Minister van Financ ën na. Op bekwame en ernstige wijze heeft hij daarin zijn financi- oele ontwerpen verdedigd, allerlei verwijten weerlegd en verschillende bezwaren tot meer reëele proporties teruggebracht Bij de bestrijding van de stelling als zou principieel het Rijk alle crisislasten behoo ren te dragen, werd de mededeeling gedaan dat bij het saneeren der gemeentef nanciën verlaging der steunnormen blijken kan niet tot de onmogelijkheden te behooren. Door zelf aan te pakken, kunnen de meentebesturen zorgen uit handen van het centrale gezag te blijven. Als bezuinigingsmaatregel van kleinen omvang kan beschouwd worden een z.h.s. goedgekeurde wijziging der Comptabiliteits wet De beteekenis daarvan is, dat het aan tal leden van de Algemeene Rekenkamer zal worden beperkt tot 3, terwijl voorts de leeftijdsgrens van 70 jaar is opgenomen. Een kort debatje had plaats, over een twee tal overeenkomsten betreffende olie-ontgin ning op Sumatra. De soc. dem. getuigden nog eens van hun voorliefde voor staatscxploita tie. Minister Colijn kondigde een wijziging in onze oliepolitiek aan. 's Avonds werd Justitie onderhanden ge nornen. Heden is aan de orde de interpellatie- Cramer met betrekking tot de politieke ge beurtenissen in ludië, met name komen daarbij in bespreking de jongste maatrege len tegenover de z.g. nationale beweging, de arrestatie van Ir. Soekarno en dergelijke onderwerpen. (Voor verslag zie men blz. 9) LAND- EN TUINBOUW D- burgemeester van Xumansdorp, de heer W1 Paans, heejt tegen 1 Januari 1934 ontslag aangevraagd. Hij hoopt zich alsdan te r>r,cf,-rhppii te vestigen. SU1KERBIETENSTEUN PRIJS OP ELF GULDEN GESTELD De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden ten behoeve van de telers van suikerbieten, die ten kantore van de „Com- ie inzake steun aan de suikerbieten teelt" te Bergen op Zoom, als gerechtigd tot het telen van garantiebieten, oogst 1933, staan ingeschreven, uit het Landhouw-Crisis fonds steun te verleenen overeenkomstig bet bepaalde bij het „Reglement-Suikerbie- tensteun 1933". Aan dit reglement wordt het volgende ontleend: Uit het Landbouw Crisisfonds wordt ten behoeve van de telers van suikerbieten, voor zoover die bieten op Nederlandschen bodem zijn geteeld en aan de Nederlandsche coö peratieve fabriek en of aan de Centrale Sui ker Maatschappij te Amsterdam ter ver werking op suiker zijn geleverd, voor vol gens dit reglement vastgestelde hoeveel heden aan de fabrieken steun (garantie) verleend tot zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantiebieten), geleverd op de gebru kelijke condities aan grootscheepsvaar- water, gemiddeld ongeveer 11.— per 1000 K.G. netto zal kunnen worden uitbetaald. Als garantiebieten wordt voor de campag- ie 1933 per bietenteler aangemerkt een hoe- eelheid overeenkomende met het gemid delde van SO pet. van zijn teelt in 1929; 80 pet. van zijn teelt in 1930 en 100 pcL van zijn teelt garant ebicten in 1932. De Commissie voor de uitvoering van de garantieregeling kan het recht om garantie bieten te leveren op ruimere schaal toestaan zoolang het totaal der ingewilligde aanvra gen het quantum van 1710 millioen K.G. ga rantiebieten niet overschrijdt. De Commissie is voorts bevoegd het recht tot het leveren van garaantieb:eten te beper- pen tot een door haar vast te stellen tijdstip Uitbetaling De fabriek verplicht zich de uitbetaling aan de leveranc-ers van garantiebieten te tullen bewerkstelligen, zoo spoedig moge lijk na ontvangst van den steun met inacht neming van den tijd, welke voor de admini stratieve organisatorische maatregelen ver- li t wordt oor zoover de getroffen maatregelen en de 1 'betaling van den steun aan de fa- t mogelijk maken, zal de u tbela 1- - 'er geval geschieden. a. vihir de garantiebieten, welke vóór 1 No vember 1933 zijn geleverd, in de maand No vember 1933; voor de-earantiebieten, welke in de maand Voornaamste Nieuws. (hl*. 1) Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het hoofdstuk Economische Zaken der Rijksbcgrooting 1934. fblr 2) Foekien heeft zich onafhankelijk ver- De aanstaande verdaging van de Ontwa- penings conferentie. Grucht over een mogend hedenconferentie te San Reino. mvinning der rechtschen in Spanji. Ter herdenking der Afscheiding heeft zich een Comité gevormd tot het verzamelen van gelden voor enkele speciale doeleinden. (blz. 5) De Gemeenteraad van Amsterdam is gis ter begonnen met de algemeene beschou wingen over de begrooting. Een sociaal-de mocratische motie van afkeuring inzake het geen gevolg geven door B. cn \V. aan de motie-Toornstra inzake het subsidie voor hot SL Nicolaasfeest werd aangenomen met 23 tegen 14 stemmen. (blz. 91 De Tweede Kamer heeft de wetsontwerpen tot steun aan noodlijdende gemeenten en vermindering van de uitkeering uit de Ge meentefonds- en .Vermogensbelasting goed gekeurd. In de avondvergadering is de be grooting van Justitie behandeld. (blz. 10) Kerkelijke vraagstukken in Duitschland. (Van onzen Duitschen correspondent.) Tijdens de zitting van de gemeenteraad van Amsterdam hebben vóór het stadhu s betoogingen plaats gehad. November 1933 zijn geleverd, in de maand December 1933: voor de garantiebieten welke in de maand December 1933 zijn geleverd, in de maand Januari 1934, en wel telkens nvt minstens S0 pet. van den daarvoor vastgestelden prijs; b. voor alle garantiebieten vóór 1 Mei 1934 met het nog niet uitbetaalde gedeelte van den prijs. EXPORT VAN RUND- EN KALFSVLEESCH De Crisis Rundveecentrale verzoekt per sonen, welke in de periode, loopentle van 1 Januari 1927 tot 1 Juli 1933 geslachte kal veren of runderen in versch of bevroren toe stand, uit Nederland hebben geëxporteerd, zich met de Crisis Rundveecentrale in ver binding te stellen. Formulieren tot het doen van opgave van het aantal geëxporteerde dieren worden op schriftelijk verzoek door de Crisis Rundvee centrale toegezonden. VERLAGING VAN DE MOXUPOL1E- HEFFING OP FRUIT Met ingang van 15 December ais. zal de heffing der Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale op in vaten verpakte appelen, worden verlaagd van 4 cent op 2 cent per kg. bruto gewicht. Nu de voorraden fruit van eigen oogst hier te lande grootendeels zijn geruimd, is het wenschelyk, met het oog op een zoo ruim mogelijke voorziening van de Nederlandsche markt, het tarief op dit zoo by uitstek ge wilde volksartikel te verlagen. Met ingang van heden is de heffing op gedroogde appel schillen met het oog op de belangen van de siroop-industrie komen te vervallen. COMMUNISTISCHE BEDRIJFS CELLEN IN OVERHEIDSBEDRIJVEN. Het 'weekblad van de communistische partij Holland geeft een verslag van pon gehouden „organisatie-conferentie' in Zuid- Holland. Daarin wordt het volgp.v.p mede gedeeld: „Reeële bedrijfscellen be-i. an alleen in Rotterdam op bepaalde afdeolingen van twee verschillende overheidshedi ijven". Het zal voor de stedelijke overiieic! nurilg zijn op deze realiteit het oog te 1 «.i.don en uit te viqden waar en hoe decc bedrijts- celien werken. Uit Oost-lrvdie SOEKARNO'S VERHOOR EN A.S. INTER FERING BATAv'IA. 21 Nov. (Ancta), Ir. Soekarno zal Donderdag a.s. door den resident van Bandoeng op vraagpunten worden gehoord, waarop alleen ja ■en geantwoord kan worden .'V ;rtouwingen :n slechts In den vorm van een i..einorie bij den resident worden ingcditnd, De aanwijzing van 't interneerin 1 J _-jl door den directeur van Binnen;and 1 mr met de thans te Buitenzorg vertoe\cr- ..ur-hoofden orden besproken. O a. is gcu- ccn der ieine Soenca-eilanden. Het hoofdbestuur der Partai lndonc.Ma deelt ieoe. van den heer Ir. Soel arno een brici te heb- cn ontvangen, waarin deze mededeelt, dat hij zich it de politieke beweging terugtrekt cn verzoek hem af te boeken als lid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1