MAANDAG 20 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 TUSSCHEN AMSTEL EN IJ (Van c i Amsterdamschen redacteur) Morgen(Dinsdag)middag begint de Raad met de behandeling van de Gemeentebegroo- ting. Dat hiermede nog al wat tijd gemoeid is, valt te begrijpen, wanneer men het enor me boekdeel doorbladert waarin de talrijke begrootingsposten worden vermeld. In den goeden ouden tijd moest ie begroo ting vóór 1 November bij Gedeputeerde Sta ten worden ingediend. De wet eischt dat trouwens nóg, maar de heer Smeenk wees verleden week terecht in de Tweede Kamer op het feit, dat slechts weinig gemeente besturen zich aan dezen termijn houden. Langzamerhand toch is èn de begrooting èn dc lust tot spreken er over dermate uitge dijd, dat één week (zooals voorheen) lang niet genoeg is om aan de begrooting behoor lijk aandacht te wijden. Deze tijd schijnt intusschen bijzonder ge schikt om de weelderige bespraaktheid van sommige volksvertegenwoordigers en stads bestuurders eenigermate in te toornen. De burgemeester heeft althans het z.g. senioren convent (de leiders van de raadsfracties) op het hail gedrukt toch vooral niet uitvoerig te worden. Zoo wordt ook de spreektijd ge ducht ingekort, een rantsoeneering die ied'. weldenkend burger zal toejuichen. Naar verluidt denkt de burgemeester ongeveer half December klaar te komen, en mocht dit zoo zijn, dan is het record geslagen in zelf- beheersching, een deugd, die vooral het Col lege van vroede dames en heeren past, doch nittemin de laatste jaren schromelijk yeronachtzaamd. Evenals te Rotterdam liggen hier ter stede in de havens vele grootere en kleinere sche pen geruimen tijd zonder vracht. Het aan tal opgelegde schepen voor de groote vaart moge geleidelijk zijn geminderd, met de schippers voor de binnenvaart is het diep treurig gesteld. Reeds 3 a 4 jaren achtereen heeft de schipperij te worstelen met al min der vracht en steeds dalende inkomsten. Over het algemeen leeft de schippersbevol- king zeer teruggetrokken, zoodat het groote publiek over steuntrekkenden aan den wal meestal goed is ingelicht, maar van den nood der schippers nagenoeg onkundig is. Wie met de toestanden onder de schippers op de hoogte raakt, weet niet wat hij hoort en ziet. Gevallen van diepe arcnoede en ver- bijsterenden nood zijn niet zeldzaam, en daarom is het toe te juichen, dat de beken de Vereeniging „Het Anker" met haar evangelie- en verbandboot zich het lot van de schippers aantrekt. En zij*doet dat met zeer groote toeewijding, die te meer noodig is, omdat de talrijke te Amsterdam verblij vende schippers er wat overheidssteun be treft slechter aan toe zijn dan de steuntrek kende bevolking tusschen Amstel en IJ. Nu begon het werk van „Het Anker" in 1923, toen niet de maatschappelijke, maar de geestelijke nood onder de schippers de aandacht trok van hen die de vereeniging oprichtten met het doel evangeliseerend on der deze nomaden te water te arbeiden. Groot was de achterstand op dit gebied en inzonderheid vele jonge varensgezellen vie len daardoor ten prooi aan on- en bijgeloof. Van meet af stond op den voorgrond niet alleen het Evangelie te brengen, maar ook medische hulp te verstrekken, vandaar dat aan boord van de evangelie- en verband- boot niet alleen een evangelist, maar met den schipper ook een verbandmeester goede diensten bewijst. In de havens van Amsterdam, waar het communisme de armoede der schippers gre tig aangrijpt voor zijn goddelooze propagan da, is het werk bijzonder moeilijk. De be manning van de boot heeft toch reeds een zeer moeilijke en vermoeiende taak te ver richten. Dagelijks 20 tot 40 schepen op en af te klauteren, eischt groote inspanning. Be denkt men daarbij, dat deze stoere mannen menigmaal worden bespot en gescholden, soms zelfs ruw bejegend, dan kan men zich voorstellen welke geloofskracht en bezie ling noodig zijn om desondanks rustig te blijven voortwerken. De medische hulp baant dikwijls den weg tot geestelijk contact. Is dit contact verkre gen, dan komt men menigmaal in aanra king met allertreurigste toestanden. Zooals reeds opgemerkt, wordt door de communis ten onder het varensvolk hard gewerkt Op ruiende lectuur verspreiden zij aan de beurs op het Damrak en in de havens, door mid- DE REVOLUTIONNAIRE TOTAAL-STAAT Onder dezen titel heeft de heer C. Smeenk de voorzitter van „Patrimonium", een bro chure geschreven over het fascisme en natio naal-soeialisme. De uitgave geschiedde door de drukkerij der Christelijke arbeidersbeweging „Edeca" 'e Hoorn. In deze brochure wordt op duide- d'el van vergaderingen wordt de ontevreden- j '>jke wijze geschetst welke beginselen fascis- heid aangewakkerd en begrijpelijk is dat j ten en nationaal-socialisten nastrev Doch ook hier keert Gods Woord niet le dig weder. Daar is onder de schippers steeds geweest een vragen naar God en Zijn Woord, maar door de eigenaardige bezwa ren van hun beroep zijn de hindernissen hier vele. En wanneer de evangelist van „Het Anker" eenmaal een aanknoopingspunt heeft gevonden, moet dikwijls zijn eerste werk zijn de schier uitgedoofde vonken van Godskennis aan te blazen. Als het gesprek in een benauwd roefje waar men ternauwer nood rechtop kan staan, aan den gang is, dan is er veel tact, veel geduld en veel lijd zaamheid noodig om den rechten weg, het pad naar de Schrift, te wijzen. Wanneer dan bovendien, óok naar de Schrift, de hongerigen worden gespijzigd en gezorgd wordt voor onder- en bovenkleeding want meestal heerscht aan boord nijpend gebrek dan komt menige schipper tot an dere gedachten. Dan dankt vooral de zorgen de en zwoegende schippersvrouw met tranen in de oogen de manhen van „Het Anker", die haar weer in de gelegenheid stellen haar taliijk kroost eenigermate te verzorgen. Zie, dat is nu practisch Christendom, het welk we in dezen bangen tijd zoo noodig hebben. Steun te vragen voor dit werk on der dc schippers, waarvan velen schapen zonder herder zijn, acht ik roeping en plicht. En zeer te hopen is dat velen on dei- de lezers deze roepstem verstaan. Men kan dit doen door financieele hulp en het zenden van goederen voor den bazar, die tot steun van het schoone werk onder de schippers wordt georganiseerd. Deze bazar is geopend de volgende week, Maan dag-, Dinsdag- en Woensdagavond van 8 10 uur en Dinsdag- en Woensdagmiddag van 2uur, en wordt gehouden in het wijklokaal Hugo de Grootkade 28. De bekende missionaire predikant onder de Joden te Amsterdam, Ds. C. Kapteijn, secretaris-penningmeester van „Het Anker", hoopt op veler medewerking. Zijn adres is: Haringvlietstraat 59. Amsterdam-Zuid. FRISO. De verkeersbrug bij Zaltbommel THANS DRIE VAN DE NEGEN GELDERSCHE BRUGGEN VOLTOOID! Bij de Zaterdag onder groote belangstel ling plaats gehad hebbende plechtige ope ning van de brug voor gewoon verkeer over de Waal bij Zaltbommel. door Minister ir J. K a 1 f f hebben nog gesproken i r van den Broek, hoofdingenieiy-directeur van den Rijkswaterstaat, hoofd van den dienst dei- wegen, die er o.m. op wees, dat dit groot- sche bouwwerk een half jaar eerder dan het oorspronkelijk plan, was tot stand ge komen; voorts sprak hij er zijn groote waar deering over uit, dat de minister persoon lijk de brug heeft willen openen. Na de rede van minister Kalff werd nog het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Z. Exc. mr S. baron van Heemstra, die in zijn rede o.m. zeide, dat Gelderland op het gebied van bruggenbouw uit den aard van naar gesteldheid, de meest veeleischen- de provincie is. Spr. dankte de Regeering BINNENLAND. ZAANDAMS BEGROOTING 1934 Zaandams gemecnteibegrooting voor 1934 wijst in ontvangsten en uitgaven een eind cijfer aan van 5.0.57.357. Als eerste post ondeT de uitgaven wordt vermeld een bedrag van 87.057 als nadeelig slot van den gewonen dienst over 1932. Bovendien is op de begrooting, dienst wegens bijdragen van den kapitaal dienst aan den gewonen dienst ter bestrijding van crisisuitgaven geraamd een bedrag van 347.738. Het nadeelig slot van 87.057 is een ge volg van overschrijding van de posten: bur gerlijk armbestuur met 20.228; ondersteu ning werkloozen met 46.437 en subsidie aan werkloozenkassen met 20.228. Daarbij is van het rijk voor ondersteuning van werkloozen 35.240 minder ontvangen dan geraamd was. De totale crisisuitgaven over 1932, die niet uit de gewone middelen bestreden kon den worden, hebben derhalve bedragen f 434.794.85. Hierop is over 1933 afgeschreven 81.279.75 zoodat nog resteert een tekort van 353.515.10. en W. stellen den raad voor dat dit be- j in 6 jaren zal worden afgeschreven en op den dienst 1934 een bedrag van 5S.930.10 zal worden aangewend voor afschrijving. Nieuwe belastingen of verhooging van be staande worden niet voorgesteld. Bij deze begrooting is evenwel geen reke ning gehouden met de voorgenomen verla ging van de uitkeering uit het gemeente fonds. Evenmin is gerekend met de nieuwe regeling betreffende de rijksbijdrage in de kosten van ondersteuning van werkloozen en in die van de werkverschaffing. menige door de hardnekkige malaise verbit terde schipper ten slotte naar hen gaat luisteren. De ax-beid van „Het Anker" wordt hier door buitengewoon verzwaard, en groote bewondering moge men hebben voor de .mannen, die toch dit werk opnemen en met blijmoedigheid verrichten. Menig welke gevaren van die kant komen. Door samenwerking van C.N.V., de aange sloten bonden en den uitgever, konden 120.000 ex. van deze brochure worden ge drukt., die thans aan alle leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond worden uitgereikt. Ook uit de kringen der Anti-Revolutionaire lezer zal zich wellicht slechts moeilijk den Kiesvereenigingen en van Patrimonium zijn geestelijken en maatschappelijken nood kun-«on groot aantal bestellingen binnengeko- hen indenken waarin de schippers leven te men, zoodat de oplaag dezer brochure de midden van verleiding en opruiing. 150.000 overschreden heeft. 1 MEI-REDE NA EEN GEHUICHELDE ORANJEVIERING Dc redacteur van „Kerk en Volk" is de soc. dem. predikant Ds. D. Bakker to Drach ten. Hij weet in het orgaan van alle vrijz. godsdienstigen ieder het zijne te geven, schrijft „Onze Wachter", een vrijzinnig gods dienstig maandblad. Zoo heeft hij als re dacteur „ook van harte mede gedaan aan de Herdenking van den grooten Oranje en het woord gegeven aan echte oranje-vereerders als Prof. Dr. L. Knappert, Prof. Dr. J. Lin deboom en den Heer F W J van der Poel, die met enthousiasme de litteratuur van den dag over dezen grooten man bespreekt. Maar op 1 Mei sprak Ds. Bakker in Leeu warden voor de SJJ.A.P. En wat kan men nu lezen in het verslag van zijn Meirede? Dit: „Overal ook in ons land wordt de persoon lijke vrijheid geknot En, dat in het jaar dat de burgerij Willem van Oranje eert, dan volgt: „Deze vereering is een en al huichel". De vergadering applaudisseerde, maar schrijver in „Onze Wachter" ziet hier een „hinderlijk diialisme". Het woord dualisme lijkt ons veel te mooi voor een dergelijke mentaliteit. De clou van t openingsfeest: Minister Kalff knipt het lint door; de Zaltbommelsche brug is geopend! voor den bouw van deze brug van het ver langlijstje van negen bruggen zijn er thans drie voltooid; nl. de bruggen te Katersveer, Grave en de onderhavige brug, twee andere naderen hun voltooiing, terwijl spr. den bouw der overige bruggen in de bijzondere belangstelling van den minister aanbeval. Nadat minister Kalff het Oranjelint had doorgeknipt, met behulp van een schaartje, hem aangeboden door het dochtertje van ir. W. J. H. Harmsen, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat en directeur van het Bruggenbureau, dat den bouw van de brug ontwierp, werd een groote rood-wit-blauwe vlag, die den toegang tot de brug geheel afsloot, opzij geschoven en maakte 't groote gezelschap van genoodigden de wandeling óver het bouwwerk naar het Zuidelijk einde waar de plechtige onthulling van het monu ment, aangeboden door de Kamers v|p Koophandel te Utrecht, Den Bosch, Eind hoven, Tilburg en Tiel, plaats had. Honderden belangstellenden uit de omge- vnig, o.w. besturen en leden van verschil lende plaatselijke vereenigingen, hadden zich hier opgesteld. Ook was aanwezig hét regiment wielrijders uit Den Bosch, onder leiding van kap. Kloppenburg. Een plaatse lijk muziekkorps bracht bij de plechtigheid enkele malen het Wilhelmus ten gehoore. Onder de genoodigden bevonden zich nog de Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht Z. Exc. mr 's Jacob en gene raal Seyffardt, chef van den Generalen Staf met zijn adjudant. Na deze plechtigheid geschiedde de ont vangst door het gemeentebestuur van Zalt- Bommel. DE NIEUWE RECHTSGEBIEDEN Zaterdag is de nieuwe vaststelling afge kondigd van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, be- hoorende tot de gerechtshoven te Den Bosch Arnhem, Den Haag, Amsterdam en Leeuwar den. BURGEMEESTER VAN NUMANSDORP Aan den heer W. Paans, is met i MIDDERNACHTZENDING De afdeeling Zuid-Holland van de Neder- landsche Middernachtzending-Vereen, begon haar win tercampagne met een welgeslaagde bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Gou da, waar als sprekers optraden ds. D. P. Kalkman, Geref. predikant te Moordrecht; ds. H. van Dijken Gzn., Ned. Herv. predikant te Gouda; ds H. C Leep, Vrij-Evang. predi kant te Gouda; E. C. Brusse, secr.-dir. der Ned. Middernachtzendingver. te 's-Grav hage. E'r was een bevredigende opkomst de hoorders lieten het aan belangstelling niet ontbreken. Voor Gouda werd een commissie ter be hartiging van het werk benoemd, reeds voor toetraden ds. H. C. Leep boven genoemd en de heer W Knecht, ambtenaar bij de politie te Gouda. Deze commissie zal spoedig worden aangevuld. Op het winterprogramma staan nog sa menkomsten te Reeuwijk, Wassenaar, Noot- dorp, Dordrecht en Wateringen. Het bestuur van de Provinciale afdeeling onderging eenige wijziging en uitbreiding. In de vacature-dr. Snoeck Henkemans werd gekozen dr. J. C. de Heer, geneesheer te Rotterdam, terwijl als nieuwe bestuursleden optraden de heeren J. A. baron Bentinck en ds. J. W. Groot Enzerink, Ned. Herv. pre dikant te Leiden. Samenkomst te Haarlem De afd. Noord-Holland van de Ned. Mid dernachtzending Vereeniging hoopt Donder dag a.s. te Haarlem haar huishoudelijke vergadering te houden. De heer G. V e 11- huysen Jr, secretaris van het hoofdbe stuur, spreekt er, na afdoening der huis houdelijke zaken, over* „Dc nieuwe Duit- sche wetgeving in den strijd tegen de zede loosheid, in het bijzonder de Sterilisatiewet" Des avonds acht uur zal een openbare samenkomst worden gehouden in de Geref. Kerk aan de Ged. Oudegracht, jn welke ver gadering als sprekers hopen op te treden Ds W. J. v. E 1 d e n, Herv. predikant te Haarlem en Ds C. von Mevenfeldt, Geref. predikant te Alkmaar. Laatstgenoem de met het onderwerp: „De sexueele nood van onzen tijd". Ook zal de heer J. L. Fe ij t e n, uit Utrecht, zijn medewerking verlecnen. DE NACHTDIENST OP HET VEER MOERDIJK-WILLEMSDORP In het nachtelijk vervoer over het veer Moerdijk-Willemsdorp, een proef van de A.X.W.B. en K.N.A.C., blijkt in October, ver- vergeleken bij de vier voorgaande maanden, een aanzienlijke inzinking te zijn ontstaan. Teneinde het welslagen van de proef te verzekeren zal het noodig zijn dat het ver voer gedurende de volgende twee maanden zal toenemen; daarom meenen genoemde Verkeersvereenigingen nogmaals een beroep te mogen doen op de weggebruikers om van de nachtelijkee- veerdienst, bij de bestendi ging waarvan ook na 1 Januari a.s. zij zei ven in de eerste plaats belang hebben, zoo veel als doenlijk is gebruik te maken. In herinnering wordt gebracht, dat de vertrekuren van Moerdijk zijn vastgesteld op 0.30, 1.30, 2.30 3.30. 4 30 en 5,30 en van Wil lemsdorp een kwartier later. Hierbij is aan sluiting op den door de gemeente Dordrecht geexploiteerden dienst op het veer Dor- drecht-Zwijndrecht vice versa verzekerd. NAT. BLAUWE WEEKCOMMISSIE Onder presidium van den heer J. C. Rugaart, van Apeldoorn, werd Zaterdagmid dag te Amsterdam de jaarlijksche gedele geerdenvergadering gehouden van de Nat. Blauwe Weekcommissie uit de Nat. Com missie tegen het Alcoholisme. Na opening der vergadering kwamen al lereerst cle jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, den heer H. Ploeg J r, te Utrecht, ontleenen we, dat momen teel zijn aangesloten 19 organisaties. Tijdens de jongste blauwe week tusschen Hemel vaart en Pinksteren werden 167.136 blauwe bloempjes verkocht. De Blauwe Week Cou rant verscheen onder redactie van de hee ren Rugaart en Scheps in een oplage van 267.246 ex. Een speciale actie werd in de blauwe wec-k in de Veenkoloniën georgani seerd. In 281 gemeenten werd actie gevoerd. Het verslag van den penningmeester, den heer C. J. Toebes, te Rotterdam, maakt melding van een eindcijfer in ontvangsten en uitgaven van f lO.OSSAöVe en een batig saldo van f 3865.30^. Beide verslagen werden goedgekeurd en de penningmeester, gehoord het rapport van de commissie van controle, van zijn beheer gedechargeerd. De aftredende bestuursleden de heeren J. C. Rugaart te Apeldoorn; II. Ploeg Jr, te Utrecht; C. J. Toebes, te Rotterdam; Ds A. J. Montijn, te Utrecht; G. L. de Haas, te Utrecht; W. C. F. Scheps, te Den Haag en B. Gerretsen te Nijmegen werden allen her kozen. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering om de sluitings-deraonstratie van de Blauwe week in 1934 op den Twee den Pinksterdag te Hilversum te houden en die te zetten in het teeken van geheelont houding en alcoholbestrijding bij snelver keer. Ook zal een aantal Prov. meetings op Hemelvaartsdag gehouden worden. Het Rei zend Drankweercomité zal in de Blauwe Week een tournee maken door ons land en in Zeeuwsch-Vlaanderen zal vanwege de BI. Weekcommissie een speciale propaganda gevoerd worden Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Wetenschap. Dr. J. W. H. GOOSSENS. f Overleden is de rijksarchivaris te Maas tricht Dr. J. W. H. Goossens. De overledene heeft eerst voor het archief en de biblio theek der gemeente Maastricht veel nuttig werk verricht, maar hij kwam eerst als rechte man op de rechte plaats toen hij als rijksarchivaris in Limburg in de gelegen heid gesteld werd de uitoefening van dit ambt in onze zuidelijkste provincie te bren gen op het hooge wetenschappelijke peil, waarop het behoort te staan. Goossens was buitengewoon nauwgezet, was een grondig kenner van de oudheid in het algemeen en die van de Zuidelijke Nederlanlen in het bijzonder. Vooral voelde hij zich aangetrok ken tot de praehistorie en de Romeinsche periode in ons land. Kunst en Letteren. PROF.VONDER PFORDTEN OVERLEDEN Vrijdagavond is Dr. Hermann Ludwig Freiherr v. d. Pfordten op 77-jarigen leeftijd te München overleden. Von der Pfordten was een der bekendste vertegenwoordigers der Muziekwetenschap in Duitschland, waar hij vooral bekend werd door zijn talrijke studies op muzikaal gebied en door zijn actie voor Richard Wagner. Hij was de eerste hoogleeraar, die in de periode, toen Wagner nog geen erkenning had gevonden, zijn werk ver dedigde. DE VERGELDING IN DE ROMAN In Galsworthy's bekende werk The For syte Saga hebben de kinderen te lijden als gevolg van de daden van hun oudei's. Jon en Fleur, die elkander hartstochtelijk lief hebben, worden toch uiteen gedreven, om dat het voor Jon's moeder en Fleur's vader eenmaal onmogelijk is, dat deze twee jonge menschen trouwen. Die zeggen wel: wat hebben wij toch met het verleden te ma ken? Maar het verleden bergt het drama van hun ongelukkige liefde in zijn schoot. Het verleden is nu eenmaal een sterke kracht, aan welks greep het nageslacht zich niet ontworstelen kan. In het verleden ligt het heden, heelt een onzer dichters gezegd; en hij herhaalde daarmee de oude waar heid, dat de zonden der vaderen bezoclu worden aan de kinderen. Aan deze probleemstelling dachten we ROFFELRIJMEN. Een aparte wereld Dat is een aparte wereld Die daar dobbert op de zee, Een apart soort maatschappijtje Met z'n eigen wel en wee. Of de schuit nu groot of klein is, Vijftig of tienduizend ton 't Is en blijft een schuit, met menscheti Snakkend naar een brokje zon Daar vanbuiten, daar vanbinnen, Waar 't zoo duchtig waaien kan, Naar een veilig hoekje haven Waar de schuit in draaien kan 't Is een wereld vol geschillen En van taaie, sterke trouw, Innerlijk meest licht bewogen, Uiterlijk slechts ruig en rauw Onder de verschoten truien Klopt een krachtig mannenhart, Met z'n eigen gulle vreugde En verborgen diepe smart. Dat is een aparte wereld, Met z'n zonde en z'n strijd Waar de christen zonder anker Vaak wanhopig schipbreuk lijdt; Waar de golfslag van het leven Zoo ontaard tekeer kan gaan Dat een mensch met zeemansbeenen Van de sokken dreigt te slaan. Dat is een aparte wereld Die niet van veel praatjes houdt, Waar de Christen dient te wezen Lichtend licht en zoutend zout. Daarom is het zoo te prijzen Dat er Christen-Zeelui zijn Die zich niet te sieren wemchen Met een schijntje vrome schijn, Maar een lichtbaak willen wezen Midden op de levenszee; Zulke mannen zijn de trouwe Leden der N. C. Z.V. Wü je er wat meer van weten Luister Donderdag dan mee Naar het Zeemansuur van onzen Zoo bevaren dominee. (Nadruk verboden.) LEO LENS toen we het verhaal gelezen hadden vart Gerard Walschap, dat hij onder de titel „Trouwen" bij Nijgh en Van IDitmar te Roti terdam heeft doen verschijnen. Ook hier woe den de daden van het verleden de oorzaken van het ongeluk van later dagen. Rik is in zijn jeugd een nietsnutter ge weest; hij is opgestaan tegen zijn vader, die altijd veel te zacht geweest was, omdat hij vóór zijn trouwen huisknecht geweest was bij de aartsbisschopen toen nooit andera hoefde te zeggen dan „goed, monseigneur* goed, meneer de prior". Daardoor deed hij nu tegenover zijn verwende bengel ook maar niets anders dan goedvinden. Toen zijn zoon echter de hamer zwaaide om er z'n vader mee te slaan, zei Toon „onthoud wat ik u zeg, uw kind zal er u mee slaan, en dan zult ga op mij peizen". Dat was uitgekomen- Wel had Rik een flinke vrouw gekregen, dia hem behalve een talrijk kroost een flink be staan schonk, al was ze dan van heel laga komaf, doch het kind zijner zonde, dat door een weesmeisje ter wereld gebracht was, leefde ook nog. En dat werd oorzaak dati het ongeluk in het gelukkige en voorspoe» dige gezin kwam. De zoon sloeg de vader, die de bloedschande vreesde en het geheim niet durfde onthullen, met de hamer op het hoofd, maar de moeder werd het slachtoffer en gaf de geest. De vergelding is daarmea echter uit, want op de grondslagen van do werkzame moeder bouwt het gezin voort en breidt zich uit, doordat nieuwe gezinnen er uit voortspruiten, en Rik die in zijn Jeugd om zijn slechtheid over ieders tong ging, is nu een voorbeeld van christelijke levens wandel. Het verhaal speelt in Vlaanderen. Het is ook zoo écht Vlaamsch. Wie weet wat dat zeggen wil, weet ook dat daar dikwijls veel bij is, wat menig Hollander niet kan waar- deeren. Wij vreezen, dat de lezing van dit boek velen niet zal kunnen bevredigen. Op vele bladzijden is er een platheid die afstoot, terwijl het nogal groote aantal vloeken en bastaardvloeken wel zeer hinderlijk is. We vermoeden ook zoo, dat ouders maar lievefi niet dit boek op de tafel zullen laten slin geren, omdat ze het beter zullen vinden niet te riskeeren dat hun opgroeiende kinderen de platheden en de onverbloemde uitdiuk- kingen of schilderingen die erin voorkomen, onder de oogen krijgen. - De nieuwe Waalbrug bij Zaltbommel Het doorknippen van het lint werd automatisch gevolgd door het ivegschiuven der dundoekgordijnen. Een groote. groep autoriteiten begeeft zich thans op de brug, voorafgaan door Zijn Excellentie Minister Kalff.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5