Veertigste procesdag ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND AMERIKA ERKENT DE SOVJET-UNIE W. C. BULLITT DE EERSTE GEZANT EERSTE TELEFOONGESPREK WITTE HUISMOSKOU Uit Washington: De onderhandelin gen tusschen president Roosevelt en Litwinoff hebben tot een voor beide partijen bevredigend resultaat geleid, v-noals blijkt uit een gepubliceerd ge meenschappelijk communiqué. LITWINOFF Gevolg gevend aan den wensch van Roosevelt, die alle voor. en~~ha- onrlogsche kwesties, welke voor ver effening in aanmerking komen, ten spoedigste wil geregeld zien. heeft Litwinoff besloten, nog ongeveer een week in Washington te blijven. Hij zal met de beambten van het Amerikaansche staatsdepartement de akten van de vroegere Russische lega tie onderzoeken, o.a. dus ook de do cumenten over de verplichtingen je gens Amerika van de tsaren-regee ring en van het Kerenski-bewind. Het Witte Huis is gister in telefo nische verbinding geweest met Mos kou. Litwinoff onderhield zich met zijn vrouw en zijn zoon. Hieruit, zoo mede uit het gemeenschappelijk com muniqué volgt, dat de erkenning der Sovjet-regeering en het herstel der diplomatieke betrekkingen tuschen beide regeeringen een feit is geworden. Nader: Roosevelt heeft officieel mee gedeeld, dat de Ver. Staten erin heb ben toegestemd, de normale betrek kingen met Sovjet-Rusland te hervat ten. Beide regeeringen zullen eerlang ROOSEVELT hun ambassadeurs benoemen. De eerste gezant van Amerika te Moskou wordt W. C. Bullit. Gemeld wordt voorts nog, dat ook over de godsdienstvrijheid, de propa ganda en de handelsbetrekkingen overeenstemming is verkregen. Groote uitvoermogelijkheden WASHINGTON, 18 November. In regee- ringskringen verwacht men, dat de erken ning der Sovjet-Unie door de Ver. Staten groote uitvoermogelijkheden voor den Amerikaansehen handel zal openen. Men verwacht, dat in het komende jaar voor 350 millioen dollar aan goederen nr~ Sovjet-Rusland zal kunnen worden uit„ voerd, waardoor duizenden Amerikanen werkgelegenheid zullen kunnen \indei Een deel van dezen uitvoer zal gefinancier worden door exportcredieten, die de Regec ring ter beschikking van Sovjet-Rusland stelt. Men verwacht, dat voornamelijk machines en landbouwproduc ten in Rusland gevraagd zullen worden. Groote vreugde in Rusland MOSKOU, IS November. Het bericht van de erkenning de jure vian de Sovjet-Unie door President Roosevelt heeft in alle dee- lcn van het land bij de bevolking groote vreugde veroorzaakt. Het wordt als één der voornaamste diplomatieke successen be schouwd sedert liet bestaan der Sovjet- Unie. Ook op de gewone bevolking maakt het feit indruk, temeer omdat men voelt, dat de samenwerking tusschen Rusland en Amerika invloed zal hebben op den toe stand in het Verre Oosten en Japan tot voorzichtigheid zal manen. VOOR EEN MILLIOEN FRANCS AAN BAREN GOUD GESTOLEN U4t Parijs: USit. een aiuto, die met een tramsport goud voor een der banken te Nice in een garage wee ge&talld dn afwachting van de opening van de Bank, is voor een millioen francs aan baren goud gestolen. Men vermoedt dot de diefstal na et in do gairaige heeft plaats gehad, doch reeds ge sohiiedde op weg van het station naar d( garage. CONCENTRATIEKAMPEN OPEN GEZET Uit Berlijn: Ofschoon de politieke amnes tie nog niet i6 afgekondigd, zijn de Sa.ksi- eche concentratiekampen, naar alhier ver- Ju'idlt, reeds open gezet. EEN GETUIGE, DIE ALLES HAARFIJN WEET Men denkt sprookjes te hooren vertellen Als men het verslag van den veertigsten procesdag leest en niets anders weet dan komt men werkelijk onder den indruk van het voor Torgler en Popof maar ook voor zoowat de heele leiding der K.P.D. vernie tigend getuigenis van den heer Otto Gro- the, gewezen metselaar, gewezen commu nist en, naar hij zelf beweert, gewezen groeps-aanvoerder van het Rood front. Op de in de Rechtzaal aanwezige buiten- landsche journalisten ja zelfs op de na- tionaal-socialisten en op den president van het hof zelf schijnen de verklaringen van Grothe echter niet zulk een diepen indruk te hebben gemaakt Ja zelfs de man, die zich 't het ergst zou moeten aantrekken wat Grothe hem ten laste legt, Torgler, zat, evenals Dimitrof, bijna voortdurend te glim lachen, toen de gewezen partijgenoot tegen zijn vroegere wapenbroeders aan het fulmi- neeren was en hun de ergste dingen ten laste legde. Alleen Popof maakte zich boos en kon zich niet weerhouden, om den „sprookjes- Teller" op een zeker oogenblik zooiets toe te voegen als „vuilpoets", wat van zijn standpunt uitstekend te verklaren was, want iemand die niet alleen een overlooper is maar daarna nog zijn best doet om zijn vroegere kameraden aan de galg te bren gen behoort niet tot een zeer edel soort. De Msb.-correspondent schrijft o.a.: Aan dat heerschap werden weer vijf volle uren besteed en toen deze afgeloopen waren, be gon men in te zien, dat men den man wel wat al te snel beëedigd had. Dat hij onder zijn eed had staan liegen, is blijkbaar zoo heel erg niet, wijl hij als getuige fi charge optreedt, maar het verleden van dezen ge tuige is tijdens het vooronderzoek onvol doende opgeklaard geworden. Hij lijdt aan spraakgebrek en toen Mr. Sack hem naar de oorzaak daarvan vroeg weigerde hij aanvankelijk hierover uitsluitsel te ge ven. Daarna vertelde hij, dat dit gebrek veroorzaakt was door een ongeluk, dat hij tijdens den oorlog had opgeloopen en toen Mr. Sack, die meer van de zaak scheen te weten, verder bleef aandringen, vernamen we, dat de getuige zich dit gebrek als kind op school aangewend had. Later ging Mr. Teichert een beetje wroe ten in het verleden van dezen getuige en in de verschillende aanrakingen, welke hij met de politie gehad heeft Op dit punt heerscht nog volkomen duisternis, maar intusschen was de man toch al beëedigd en had hij vijf uren tegen Torgler, Popof, Van der Lubbe en diverse voormalige kamera den mogen uitpakken. Hij legde zijn getuigenis zoo af, dat men slechts af en toe, ten koste van de grootste inspanning een woord ervan kon verstaan. Tegen het einde van de voorstelling kwam nog een tweede communist ten tooneele, maar ditmaal een, die zijn beginselen min of meer trouw gebleven is en daarom in een concentratie-kanyr resideert en meteen gevolg van twee Schupo's voor de recht bank verschijnt. Nadat deze heeren tegenover elkander geplaatst waren, mochten ze om de beurt zeggen, wat ze van elkander dachten en dat was wel het aardigste oogenblik van den dag. Zij vonden elkander wederzijds schur ken en bedriegers, maar dat konden ze na tuurlijk niet zoo zonder er doekjes om te winden zeggen, maar het lukte tenslotte toch en toen dat vastgesteld was, ging het gordijn omlaag. Er stonden voor Vrijdag slechts weinig getuigen op de lijst van het Rijksgerechts hof te Berlijn, doch in de kringen van het Rijksgerecht beschouwde men de getuigen van gisteren als zeer belangrijk, omdat eenige getuigen charge waren gedaagd, die, naar men verwachtte, belangrijke me- dedeelingen over het werk van den Rooden Frontstrijders Bond en de Internationale Roode Hulp kunnen doen. Ook zijn de ge tuigen Singer en Kempner weer gedaagd. Begonnen wordt met het verhoor van den getuige Otto Grothe. Grothe verklaarde o.a.: „Ik zou om te beginnen in het kort de motieven willen mededeelen, die mij ertoe genoopt hebben, mij vrijwillig als getuige te melden. In 1921 ben ik toegetreden tot de communistische partij om het proletariaat te helpen. Zeer spoedig heb ik echter door mijn werk kun nen constateeren. dat in het bijzonder in de laatste drie, vier -jaar. een onbeschaamd «mei met de belangen der arbeidersklasse werd gespeeld. De partij is volkomen bu reaucratisch geworden en heeft het prole- taritaat, dat zij zoogenaamd wilde bevrij den, belogen en bedrogen. Ik wilde als Duitsch arbeider niet dulden, dat de Na- tionaal-Socialisten, van wie men bij ons als van „Hitier en zijn consorten" sprak, ten onrechte ervan beschuldigd zouden worden den Rijksdag in brand te hebben gestoken. Thans, na negen maanden, is bewezen, dat deze mannen werkelijke staatslieden zijn". Getuige Grothe doet uitvoerige mededee- lingen over de organisatie van den Rooden Frontstrijdersbond, waarin hij zelf een lei dende functie zeide te hebben gehad. In den laatsten tijd had iedereen een wapen. Som mige leden, die bijzonder betrouwbaar wa ren, bewaarden in hun woning de wapens voor vier of vijf kameraden. In zulke wo ningen was men voortdurend op zijn hoede en deze waakzaamheid werd nog verscherpt toen Hitler Rijkskanselier was. Naar de er varing van getuige moest het parool „slaat het fascisme neer waar ge het treft", niet in geestelijken zin worden opgevat, want waar men 'de kans kreeg, werd daadwerke lijk geslagen. Omtrent den communist Singer, die ook als getuige zal worden gehoord, verklaard Grothe o.a. „Ik ken Singer uit mijn cel, waarin hij als leider gewerkt heeft. Hij is een groote opschepper en een zwendelaar eerste klas". President: „Bij welke gelegenheid hebt u Singer na de brandstichting in Rijksdag gezien?" Getuige Grothe: „Sedert Maart wilde ik met de partij zelf niets meer te maken hebben. Het laatst had ik nng de leiding van een cartotheek en moest ik nog eenige gelden afrekenen. Ik ging daarom Zondag middag 3 April naar éen vergadering. Daar verklaarde Singer dat allen gezondigd had den. Wij spraken ook over den Rijksdag brand en er werd gezegd, dat de Nationaal- Socialisten den Rijksdag in brand hadden gestoken. Singer had toen een veelzeggen de beweging gemaakt en gezegd: „Hoor eens, zoo gemakkelijk kan men toch niet met de zaak omspringen". Toen men hem vroeg hoe hij erbij kwam, niet te gelooven, dat de Nationaal-Socielisten den Rijksdag in brand hadden gestoken, antwoordde hij: ,Ik wil er niets meer van zeggen, doch ik was op dien dag de koerier van de centrale, die in verbinding stond met den Rijksdag brand". President: „U hebt vroeger ook ge zegd, dat Singer heeft verklaard dat de Rijksdagbrand het signaal had moeten zijn om erop los te slaan". Getuige Grothe: „Jawel, dat kan zoo uitkomen. Ik herinner het mij thans ook. Ilij zei: „De Rijksc1~r"b:«iad is het lignaal geweest om erop los te slaan". Het bewijs daarvoor was ook, dat op 23 Februari wa pens zijn uitgedeeld". De getuige deflt verder nog eenige ge sprekken mede, die hij met den koopman Moritz Kempner, eveneens een communis tisch functionaris, die als getuige gehoord zal worden, heeft gehad. Deze Kempner ha.1 klaarblijkelijk een bijzopdere vertrouwens positie in de K.P.D. Getuige Grothe leerde hem reeds in 1924 kennen en heeft hem ongeveer een jaar en drie maanden in zijn woning geherbergd. Hij beschreef Kempner als een gesloten mensch, die van de partij verschillende opdrachten kreeg. Eenigen na de brand had getuige dezen Kemp- ontmoet en was een gesprek met hem den brand begonnen. Bij deze gelegen heid verklaarde Kempner o.a., dat wanneer hij geweten had dat de zaak een fiasco voor de partij zou worden, hij nooit eraan zou hebben medegewerkt. Getuige had Kempner toen gevraagd, of hij zelf bij de brandstich ting was geweest. Kempner had toen geant woord: „Jawel, ik was degene, die het brandmateriaal naar den Rijksdag heb ge bracht Ik heb het in een reiskoffer in de brandgang afgegeven". Kempner zou voorts verteld hebben, dat Torgler en Koenen de brandstichters in den Rijksdag hadden ge- Voorts doet getuige de mededeeling, dat naar een verklaring van Kempner op 23 Februari een bespreking door de brand stichters is gehouden. De dag van de brand stichting was toen niet precies vastgesteld. Wel had men afgesproken dat de brand stichting zelf in' handen van Torgler zou blijven en dat op den dag, die werd vast gesteld, 's avonds om halfacht de brand ge heel voorbereid moest zijn. Aan deze be spreking zouden behalve Kempner ook Ernst Thaelman en eenige andere personen hebben deelgenomen. Onmiddellijk voor de brandstichting zelf heeft nog een bespre king plaats gevonden met Van der Lubbe en de Bulgaren. Kempner had o.a. de na men van Van der Lubbe en Popof genoemd en gezegd, dat Popof de leiding zou heb ben. Torgler en Koenen zouden er voor zor gen dat Popof het brandmateriaal zou krij gen. Er was nog een andere Bulgaarsche naam, iets als Gorgef of Drogef of iets der- ;elijks, van iemand die ook een rol zou spe en. Popof zou de brandstichters in den rug dekken. President: „Is bij een der gesprekken tusschen u en Kempner ook erover gespro ken, dat vooral buitenlanders naar voren moesten worden geschoven?" Getuige Grothe: „Kempner heeft woor delijk gezegd: „Voor dergelijke acties zijn speciaal slechts buitenlanders aangenomen, om de Duitsche partij niet onder verden king te brengen". Op een vraag, uit welke overwegingen nij mgifte had gedaan, antwoordde Grothe, dat Kempner hem alles zoo vertrouwelijk en zoo vertrouwenwekkend had verteld, dat hij er niet aan kon twijfelen of alles stem de werkelijk met de.waarheid overeen. Grothe wilde zich niet strafbaar maken door van de zaak te weten en zijn mond te houden. Popof heeft getuige tweemaal op het bureau van de I.R.H. gezien. Popof moet opstaan en Grothe verklaart, dat hij hem beslist herkent Opgewonden roept Popof Grothe het woord Vuilpoets toe en krijgt van den Pre sident daarvoor een berisping. Grothe verklaart nog verder, dat hij noch Kempner, noch Singer vijandig ge zind is. De door hem genoemde vergadering voor den brand, waaraan ook Thaelmann heeft deelgenomen, werd gehouden in het Karl Liebknechthuis, op 22 of 23 Februari. De President en de beide verdedigers Dr. Sack en Dr. Teichert stellen get. Grothe verscheidene vragen, waaruit blijkt, dat tal van punten niet kloppen met vroe gere verklaringen van Grothe. Vele bijzon derheden, die hij vlot heeft verteld, heeft hij verzwegen bij het verhoor door de po litie op 3 April j.l. President: „U heb er bijv. niets van gezegd, dat op 27 Februari 's avonds om elf uur de nationaal-socialistische lokalen en de politiebureaus bestormd moesten wor den. Hoe was u dat indertijd te weten ge komen?" Get. Grothe: „Ik had dat als functio naris van twee kanten gehoord, o.a. ook van Kempner". P te s i d e n t: „U hebt vroeger zegd, dat ongeveer vierduizend vuurwape nen uitgedeeld zouden worden". Get. Grothe: „Dat wis ik uit vertrou welijke besprekingen. Alle bijzonderheden kon ik toen nog niet mededeelen". Dr. Sack: „Indertijd hebt u ook gezegd: „Nadat de geprepareerde plaatsen waren aangestoken, had Popof gemeend, dat v. d. Lubbe al op den terugweg was en daarorrj had hij het niet noodig geacht nog naar v. d. Lubbe uit te kijken. Daarom kon v. d. Lubbe gearresteerd worden". Bovendien hebt u gezegd, dat wanneer de revolutie i1. Duitschland zou zijn geslaagd, Popof ook te Warschau en Praag dergelijke brand stichtingen zou verrichten". Grothe geeft onduidelijke en verwarde antwoorden. Over het prepareeren van het brandmateriaal had hij ook met Kempner gesproken. Op welke plaatsen en in wiens tegen woordigheid deze besprekingen zijn ge voerd, kan Grothe niet meer zeggen. Op vragen van Dr. Teichert antwoordt hij, dat hij Popof eens op straat heeft ontmoet in gezelschap van Kempner. Eens in 1931 had hij Popof ontmoet in een Agit-Prop. verga dering, waarbij Koska aanwezig was ge weest en later had hij hem nog eens gezien in Januari 1933. Grothe verklaart verder, dat het gewapende kader in circulaires wekenlang de belofte van de hoogste partij- instanties had: in de komende dagen krijgt ge gelegenheid practisch werk te doen hij de bestorming van Nazi-lokalen en politie- bureaux. Op 27 Februari zou elke beschik bare man op bepaalde plaatsen aanwezig moeten zijn. Alvorens de President de middagpauze aankondigt, vraagt Popof het woord, om te verklaren, dat hij Grothenog nooit heeft gezien, dat hij nog nooit bij de I.R.H. is geweest, niets met de I.R.H. te maken heeft en ook Kempner niet kent De verklaringen van getuige Grothe zijn voor zoover het hem betreft onwaar. Na de pauze valt het op, dat Van der Lubbe nu en dan zonder aanwijsbare reden voor zich heen zit te lachen. Dan zakt zijn hoofd weer neer alsof hij inslaap verzinkt Vervolgens wordt gehoord de communisti sche chauffeur Singer, die evenals Gro the uit een concentratiekamp is gehaald. Hij wordt niet beëedigd. Hij verklaard nooit met communistische leiders te zijn samen geweest. Hij bekleed de maar een ondergeschikte functie. Een zit.tine van de Roode Hulp heeft hij even min bijgewoond en hij heeft zich nooit uit gelaten in den zin als Grothe. beweert Ook met terreurgroepen heeft hij nooit te maken gehad. Grothe stond in de partij bekend als onbetrouwbaar, als een opschepper, die al tijd zijn best deed in de krant te komen. Als Singer en Grothj geconfronteerd worden, slingeren ze elkander allerlei ver wijten naar het hoofd. Singer verklaart, dat Grothe heelemaal geen leidende functie in de partij had, doch de laagste die mogelijk was: kassier van een kleine groep personen. Op een vraag van den procureur-ge- ENGELSCHE EN FRANSCHE PLANNEN VOOR GENEVE OM UIT DE IMPASSE TE GERAKEN Uit Londen: Het na de kabinetsbijeen komst van Woensdag plotseling genomen besluit, dat sir John Simon naar Genève zou gaan, beteekent n et, dat de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken met eenig plan of definitieve voorstellen ter ontwape ningsconferentie zal verschijnen. Hoewel men echter aanneemt, dat sir John Simon met leege handen naar Genève ver trokken is, hoopt de regeering, dat na een onderhoud met Henderson en met de ver tegenwoordigers der andere mogendheden oen of andere weg zal worden gevonden, om uit de huidige impasse te geraken. Van andere zijde wordt gemeld, dat het plan bestaat terug te keeren tot het zuivere plan-Mac Donald en nog vóór Kerstmis een conventie op te stellen, die ook voor Duitschland aanvaardbaar is, teneinde dat land weer tot de conferentie en tot den Vol kenbond terug te brengen. In de conventie zou de gelijkberechtigd heid vervat zijn en het toestaan aan Duitsch land, zooals het gevraagd heeft, van enkele prototypen van alle definitieve wapenen voor oefeningen en het nemen van proeven. De overgangsperiode zou op vijf jaar blijven vastgesteld, de proeftijd van vier tot één jaar worden teruggebracht Fransch contróleplan. De Fransche delegatie te Genève heeft een controleplan gereed gemaakt, met de strek king: voorkoming van een aanval. De in te stellen commissies zouden zich moeten be perken tot controle minstens éénmaal per jaar bij alle onderteekenaars en rapporiee- daarover bij de permanente ontwape ningscommissie. Een officieuse Duitsche beschouwing Een (officieus) Wolff-tele-gram uit Berlijn meldt in verband met het hervatten va besprekingen te Genève: Bij de beoordeeling van de ontwikkeling der ontwapeningskwestie moet men zich voor oogen houden, dat de nieuwe Fransche «•egeering betrekkelijk zwak op de beenen staat en daarom blijkbaar aarzelend zal op treden. Anders moet de houding van Enge land beoordeeld worden. Engeland, dat tot nu toe steeds gaarne de rol van den „eerlij ken makelaar" gespeeld heeft, is anderzijds evenzeer onze ontwapeningsschuldenaar als Frankrijk en is door het verdrag van Ver sailles evenals Frankrijk aan de ontwape ningsverplichtingen gebonden. Duitschland zal afwachten, wat Engeland van zijn terri toriale wapening bereid zal zijn prijs te ge ven of wat het Du'tschland langs den weg van gelijkgerechtigdheid wil toestaan. De heele ontwapeningssituatie is voor Duitschland op het ooogenblikeigenlijk eeen inte- SCHIP MET 27 MAN VERGAAN IN DEN STORM OP DEN OCEAAN Het s.6. „Saxilby", met 27 koppen bomend verkeerde Woensdag vierhonderd mijl uit de Ien&ohe kust in nood. Verscheidene schepen zijn te hiulp ge sneld dodh hebben geen spoor van schip of bemanniiaig gevonden. Dinsdagmorgen te 9 uur onitvimg het radic-station te Valentia aan de Iersche kust een draadloos bericht van het Neder la ndsche stoomschip „Boschdijk" van de HollandAmerika Lijn, meldende, dat men do plaats waar de „Saxilby" in nood moet hebben verkeerd, heeft afgezocht, doch zonder resultaat. Ook de „Berengaria" en de „Manchester Regi ment" meldden, dat hun zoeken geen resul taat had opgeleverd. Des namiddags had men nog geen uieuws over de „Saxilby" ontvangen, zoodat men aanneemt, da* de bemanning het eChip heeft verlaten. Te laatste mededeeling is geweest, dat de opvarenden trachtten de stoepen uit te brengen Is de bemanning nog in leven? LONDEN, 17 Nov. Nadat men te Londen reeds alle hoop op redding vaö de 27 op varenden van bert stoomschip „/Saxilby" had opgegeven, zijn in den loop van Vrijdag van schepen, die op het Noord-Atlantisch traject varan, berichten ontvangen, dat zij raketten hebber gezien met noodsignalen. Het stoomschip „Mercian" zou deze raketten kort voor het aanbreken van den dag heb ben waargenomen op ongeveer 150 zeemij len van de gemelde plaats des onheils. Ook de „Oku" zou deze signalen hebben gezien. De hoop. dat de bemanning van de „Saxil by" nog in leven i6. is evenwel niet groot. Het Engelecbe stoomsdliip „St Quentin", welks roeiünriohting defect is geraakt op 400 zeemijlen ten Westen van Ierland, doch op eigen kracht zijn koers heeft kunnen vervolgen, heeft een Nederlandsche zeesleephoot ontmoet. Dit schip zal, zoo noo dig, de St Quemtiin hulp verleenen. Weerbericht 3t scha v o r d e voor zoover wij niet meer onmiddellijk ob ject van de ontwapening zijn en de andere mogendheden alleen moeten bijeenkomen en onder elkaar moeten uitmaken, hoe ver zij tot ontwapening bereid zijn. De mogendhe den hebben niet meer de mogelijkheid bij iedere kleine gelegenheid de verantwoorde lijkheid op Duitschland af te schuiven. Als in dit verband uit Genéve wordt ge meld, dat op Fransch initiatief de controle kwestie weder op den voorgrond gebracht bracht zal worden moet daartegenover door Duitschland met allen nadruk vastgesteld worden dat ditmaal het ontwapeningspro gram volgens zijn waren inhoud moet wor den afgewerkt en dat de controle daarbij slechts een secundaire rol speelt. Controle is slechts mogelijk als de ontwapening uitgevoerd is en zij als vanzelfsprekend op alle belanghebbenden wordt toege past. PARLEMENTSVERDAGING IN ENGELAND Gister heeft de parlementsverdaging in Engeland plaats gehad met de voorlezing van de troonrede van den Koning door den In de troonrede wordt o.a. opgemerkt: Het vertrouwen is hersteld door het volgen van ■een gezonde finAnoieele politiek, gepaard ir.et redelijke maatregelen tot bescherming ran de industrie van het Vereenigd Ko ninkrijk. Het aantal werkloozen is helaas nog veefl te groot dodh is aanzienlijk ge daald en deze daling is in de afgefloopen maanden voortgegaan, ondanks de gebrui kelijke soizoenbewegiiing in omgekeerde richting. DUITSCHLAND EN POLEN VOLDOENING TE BERLIJN Uit Berlijn: De verklaringen van den Pool eohen minister van buitemlandsdhe zaken, Beck, over de ontvangst van den PooQscihcn gezant Lipski door den Duitsohen rijks kanselier, waarin Beek ziiob in positieven zin uitspreekt over de inleiding van de Duilteoh-PoolBohe besprekingen, worden te Berlijn met levendige voldoening begroet Door minister Beek, adhter wien de groote figuur van den Poolschen staatsman Pil- soedski staat ie thans het initiatief geno men, om door redhtstreeksohe gedaohten- wisselimgen, met. het derde rijk tot overeen stemming te komen. Daarbij moet er op worden gewezen, dat met minister Beck, die affcmstig is uit den officiersstand, in de Europeesahe diplomatie een geiheefl nieuwe figuur is opgedoken, met volkomen nieuwe inzichten. Na den teflieoirsbël lenden afloop van zoo vele internationale besprekingen, de be sprekingen over het tarieven/bestand, de economiisohe conferentie en vooraJl de ont wapeningsconferentie wordt tibans voor den eersten keer getracht, door directe Poolsch-Duitsohe onderhandelingen, politie ke problemen met z'n tweeën te regelen. Gelijk de laatste maanden te Dantzig door het initiatief van senaatspresident Baa nimg het terrein is voorbereid voor nii onderhandelingen, zoo is thans door hert onderhoud tussdhen den rijkskanselier den Poölsdhen gezant en door de uitingen van dien Poolschen minister van buitenfland sdhe zaken op gelijke wijze een betere at mosfeer geschapen. Pijltje geeft di Hoogste stand te Hernosand 781.7. Laagste stand te La Coruna 749.5. Stand vanmorgen half twaalf: 761.9. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bel Kon. Ned. MeteoroL Instituut te Do Bilt) Matige O. tot Z. wind, aanvankelijk half tot zwaar bewolkt, met weinig of geen re gen, later betrokken met kans op neerslag, aanvankelijk weinig verandering in tempe ratuur, later wellicht kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Institnnt te "ie Bilt) In het geheele Oosten blijft de luchtdruk stijgen, zoowel in het gebied van strenge vorst in Scandinavië en Finland als in Centraal Europa. De depressie in het Z.-W. trekt verder naar den Oceaan terug en zij veroorzaakt met een gebied van hoogen luchtdruk over Z.-O. Europa een warme fönstrooming in de bovenlucht over Duitschland en Frankrijk, die de uitbreiding naar het Zuiden van het vorstgebied aan de Noordzijde van de Oost zee terughoudt Een reeks van diepe luchtdruk minima aan de Westzijde van het strookvormige ge bied van hoogen luchtdruk dat nog steeds tot de Azoren reikt, veroorzaken een krach tige strooming van warme lucht over IJs land langs den rand van het Poolgebied naar de Barendzee. In Frankrijk vielen plaatselijke zware re gens, vooral in het Oosten. Hoewel aanvan kelijk zacht weer te wachten is, is later opschuiving van de koudestroom naar onze omgeving niet uitgesloten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf: 7.0 gr. C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 NOVEMBER. Van 'b avonds 4.31 uur tot 's morgens 7.01 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig i 1.43 1.45 Heden Vorig Wurtzburg 0.00 0(H) Straatsburg 0.00 0 00 Breisach 0.13 0.98 Rhelnfelden l.ül 1.88 Kehl Maxau Dledesheim Mainz Hingen 0 47 0.51 2.23 2.25 1.17 1.18 0.15 0.17 1.30 1.30 Coblens Trier Kenlen Rührort We8el Emmerik Dusseldorf Maastricht -0.27 0.24 -0.67 0.52 0.72 0.80 Te Barcelona is gister gepleegd op de electriciteiiteoenitrale der stad. Twee transformatoren werden volko men verwoest, terwijl ook verder groote schade werd aangericht. Van de daders ntbreekt tot dusverre ieder spoor. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 November Delfzijl 12.09 Terschelling 9.21 2144 Harlingen 10.20 Uit Oost-lndie JERUZALEM, 18 November. Het Arabisch Executief Comité heeft in een bijeenkomst te Jeru zalem besloten de door den Britschen Hoogen Com missaris ingestelde commissie van onderzoek naar de jongste onlusten te boycotten. Op 9 December a.s. zullen groote herdenkingsplechtigheden voor de bij deze onlusten gevallen Arabieren worden ge houden en in Januari zullen opnieuw groote betoo gingen plaats vinden. SNEEUWSTORM IN NOORD-ITALIË MILAAN, 18 November. Boven Turijn en omge ving heeft een hevige sneeuwstorm groote schade aangericht en belangrijke storingen voor verkeer en bedrijfsleven veroorzaakt. Te Turijn zelf wer den verscheidene electrische en telefoongeleidingen vernield. DE FRANSCHE ESKADERVLUCHT Uiit Baimoko: De deelnemers aan de eska- dervlucM onder leading van generaal Vuillle- miin zijn in Bemoko enthousiast ontvangen. Hod en wordt cte tocht voortgezet naar n e r a a 1 erkent Singer niet te weten welke functie Grothe bij den Frontstrijders- bond bekleedde. Dimitrof stelt vragen, waarop S i n- ger antwoordt, dat het uitgesloten is dat tijdens de conferenties der lagere partij- instanties gesproken is over den Rijksdag brand en soortgelijke acties te Warschau of Praag op de wijze, zooals Grothe heeft ver klaard. Op een tweede vraag van Dimi trof deelt getuige mee, d-t in Februari bij de communistische partij geen alarmtoe stand bestond. Als een der rechters opmeiltt, dat het gaat om een alarmtoestand bij den rooden Front strijdersbond, verklaart getuige opnieuw, van den ronden Frontstrijdersbond niets af te weten. De roode Frontstrijdersbond zou geen actie hebben kunnen steunen, welke indruischte - tegen de algemeene politieke gedragslijn der partij. Daarna wordt de verdere behandeling vau het proces tot heden verdaagd DE BIERACCIJNS BATAVIA, 17 Nov. (Anata). Het Departement van Financiën stelt voor den accijns op bier ad. f 3, welke per 16 December as. automatisch ver hoogd moet worden tot f 5 (aangezien dan de proeftijd voorbij is), te laten doorloopen tot het nieuwe tarief wordt ingevoerd, hetwelk voor hier te lande vervaardigd bier f 5 bedraagt plus 50 opcenten en voor geimporteerd bier f 11 plus 50 opcenten. HET BIJZONDER ONDERWIJS Herziening der subsidieering BATAVIA, 17 Nov. (Aneta). Naar het „Bat. Nieuwsblad" verneemt heeft de Raad van Ned.- Indië een voorstel in behandeling van het Depar tement van Onderwijs en Eeredienst tot herziening van de subsidieering van het bijzonder onderwijs in dien zin dat het gemeentelijk onderwijs met in gang va 1935 niet langer op denzelfden voet zal worden gesubsidieerd als het particulier onderwijs, doch naar de draagkracht van het betrokken res- Den Helder 8.00 20.25 H.v.HolIand 3.37 15.55 iJmuiiien 245 15.02 Scheveningen 2 55 15.12 Rotterdam 4.59 17.07 ïöl 0.33 12 5» :hell. 10.10 22.28 Harlingen 11.10 23.20 Den Helder 8.55 21.05 IJmulden 4.26 16.46 Radio Nieuws. Orgelspel; 2. Votui I. Zingen Ps. 139 vt h. 10 vs. 22—38; 7. i 8—11; 9. Zingen Pt 4. Wet des 14; 6. Schrlft- rebed; 8. Tekst 3; 12. 2e ged. der g; 11. Zingen Ps. 84 -ediking; 13. Dankge- vs 7; 15. Zegen; 16. ïziek door Geref. Stads-Bvan- i Orgelbespeling. gen Gez. 238 5. Tekst; Zon. 7. Zingen; 8. 1 Ned. Herv. Kerk (Grc Gebed); 6. Gebed; ediking; 9. Zingen LI. Dankgebed; 12, Gewilde muziek. Morgenwijding. (1634.9 M.) 8.15 i HeilevoetsL 3.37 15.54 Willemstad 4.25 16.42 Brouwersh. 2.49 15.06 Zierikzee 3.27 15.43 Wemeldinge 3.49 16.03 1.46 13.69 1.37 13.55 3.18 15.33 4.24 16.41 5.12 17 28 3.36 15.53 Rotterdam 6.4-. n "R o g. <365*9 M.) 8.20 nm. Kerkdienst MAANDAG 20 NOVEMBER Hoekzema, te Hilv. Chr. lectuur 11.30 Grs mofoon 12 30 Orgelconi mofoon - 2.00 1 - 2.45 1 l Bijbellezing door Brou- 5.00 Gramofoon 5.15 Concert 6.30 Vragenuurtje 7.15 Ned. Chr. Pers t ;r. 7.30 Vragenuurtje 8.00 Samenkomst /an het Leger des Heils 9.30 Concert 10.00 Vaz DIas 11.00 Gramofoon 111 ver Bum (?96 M.) A V.R.O. 8.00 Gramo- foon 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramo- j foon 10.30 Voordracht 11.00 Orgel 12.01 Concert 2.30 Gramofoon 3.00 Con cert 3.50 Gramofoon 3.55 Concert 5.30 1 Orgel 7.30 Concert 8.01 Vaz Dlas 8.05 1 Orkest 9.30 Radio tooneel 10.05 Concert 8.20 Gramofoon 9.20 O (Fransch) (509 8 M.) i2.20 Gramofoon 1.20 Orkest 5.20 Concert 6.35 Gramofoon 9.05 Zang Da ven try (1554 4 M.) 12.20 Orgelconcert 1.05 Orkest 1.50 Gramofoon 3-20 Gramo j foon 4.20 Concert 4.50 Orkest 6 50 :ert 9.00 Gramofot nberg <472.4 M.) 6 20 Morgendienst Iramofoon 11.20 Concert 12.55 Gra I i 3.20 Orkest 4.05 Concert 4 50 11.20 Gramofoon 12.20 Orgelconc Reg. <355.9 M.) 9.20 Orket

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2