Hiflers politiek goedgekeurd Het geheim van de Volkskanselier MAANDAG 13 NOVEMBER 1£33 FORSTE BL AD PAG. Door 93*12 procent der Duitschers die stemden Opkomst der kiezers 95 procent Twee stemmingen zijn gisteren, 12 November, in Duitschland ge houden: één voor den nieuwen Rijksdag en één als referendum over de vraag of het Duitsche volk zich schaart achter de buitenland- sche politiek welke Hitier onlangs met het uittreden uit den Volken bond en uit de Ontwapeningscon ferentie heeft ingezet. De uitslag van de beide stem mingen beantwoordt volkomen aan de verwachting. Meer dan 90 procent van de Duitsche kiezers, die ditmaal in ongekend grooten getale naar de stemlokalen zijn gekomen, heeft nationaal-socialistisch gestemd wat den Rijksdag betreft en heeft ja" gezegd op de vraag of men het eens was met de politiek van Hit- Ier tegenover de internationale vraagstukken. Wat den Rijksdag betreft, wer den uitgebracht 43.029.285 stem men, waarvan 39.678.548 of 92.4 procent op de nationaal-socialisten en 3.350.737 of 7.6 pet. ongeldig. Bij het referendum werden nog enkele duizenden stemmen meer uitgebracht, n.l. 43.462.223, waar van „Ja" 40.605.476 of 93.6 pet., „Neen" 2.105.447 of 4.8 pet. en 751.300 of 1.6 pet. ongeldig. Het aantal stemgerechtigden be droeg 45.106.168, zoodat 97 pet. der kiezers is opgekomen. Het komt er nu niet op aan te theoreti- seeren over het percentage der stemmen, dat wellicht door vrees beinvloed is om voor het Hitler-bewind te stemmen. Vermoedelijk wordt deze factor door sommigen wat over dreven, want de stemming is ook nu vol komen geheim geweest. Het groote sucoes van deze stemmingen Voor de regeering hangt veeleer af van de nagenoeg volmaakte propaganda die ervoor gemaakt kon worden, terwijl elke tegen- redeneering al bij voorbaat gesmoord werd. Men zou kunnen zeggen: op die manier is het weinig kunst om een verpletterende meerderheid te krijgen. Maar men moet bij deze beschouwing toch niet uit het oog ver liezen, dat het nationaal-socialisme. nu het acht maanden aan het bewind is geweest, nog veel sterker beslag heeft gelegd op de volksovertuiging dan vóór dien tijd, omdat het aan de innerlijkste aspiraties van dat volk blijkt te beantwoorden en den indruk heeft weten te fixeeren, dat alleen in de vervulling van zijn streven het Duitsche volk weer de plaats zal krijgen waarop het onder de volken der wereld recht heeft. Naar onze meening ligt het zwaartepunt Van de stemming van 12 November in het referendum. Dat er thans een volksvertegenwoordiging gekozen is, die de alleenheerschappij van het nationaal-socialisme in Duitschland be vestigt, moge van practisch belang zijn, om dat de regeering nu voortaan bij elk belang rijk politiek punt op de zekere mstemnung van „het volk" kan wijzen de grootste waarde van de stemming ligt in de demon stratie naar buiten, dat het Duitsche volk als één man staat achter Hitier wanneer hij thans volkomen gelijkberechtiging eischt, maar tegelijkertijd een tot het uiterste gaan de vredelievendheid proclameert. Deze steimmingsuitslag slaat aan degenen die in Frankrijk, Engeland en België, het Duitsche volk een oorlogszuchtige stem ming verwijten, elk argument uit de han den en stelt al het misbaar, dat gemaakt wordt om een eenzijdige sterke bewapening tegenover het ontwapende Duitschland vol le houden, in een onbarmhartig fel licht. Hitier en de zijnen kunnen na deze stem ming vastberaden, in de wetenschap dat het volk" als één man achter hen staat hun buitenlandsche politiek van wederop bouw voortzetten en zij kunnen tevens voor het wereldforum hun eisch van vrede en eer voor het Duitsche volk met meer kracht dan ooit tevoren doen vernemen. Rijksminister Goebbels heeft, toen de uit slag bekend was, in een toespraak tot zijn medewerkers gezegd: Deze verkiezingsdag zal het begin zijn niet alleen van de bin- nenlandsche politieke ontwikkeling doch ook zal zij ten opzichte van de buitenland sche politiek nieuwe perspectieven openen. Welke perspectieven hier bedoeld zijn is nog maar in het algemeen en deels zelfs al leen in het negatieve bekend. Het ging bij iele stemming om een uitspraak voor vrede lievendheid en rechtsgelijkheid en verder Svas bekend, dat de leiding te Berlijn niet meer voor een meedoen aan de tot dusver 'gevoerde Volken-honds- en ontwapenings tool itiek te vinden zou zijn. Wellicht zal dit negatieve na de stemming van 12 November vervangen worden door Iets positiefs. We kunnen er ons van verzekerd houden 'dat thans de heele wereld met spanning 'daarnaar uitziet Tot dusver heeft Duitschland de wereld ■willen „toonen zooals Von Hindenburg hot Zaterdag in zijn radio-toespraak zeide, 'dat men niet door kon gaan met de tot nu toe gevolgde methoden van onderscheid tus- schen overwinnaar en overwonnenen, tus- schen overwinnaars en overwonnenen, tus- tusschen vrije en onvrije volken" «n willen „verkondigen, dat een werkelijk begrijpen en een werkelijke vrede slechts te bereiken zijn op grond van gelijke rechten". Men verwacht thans te Berlijn een pro clamatie, die zal zeggen, dat de Duitsche regeering bereid is om alle voorstellen wel ke de overeenstemming onder de volkeren kan bevorderen, in het bijzonder, die, welke betrekking hebben op 't gemeenschappelijk Bi roven tot vermindering van bewapening in onderling overleg, in even welwillende als ernstige overweging te nemen. Daarbij zal echter tevens te kennen worden gege ven, dat het voor Duitschland in de tegen woordige omstandigheden zeer bezwaarlijk of nauwelijks mogelijk kan zijn weder op het parket van Genéve te verschijnen. Is deze verwachting juist, dan zal men hierin in ieder geval voor een onwrikbaar ïeit staan, waarnaar de Fransche politiek zich zal moeten richten, wil men niet de mogelijkheid van veel verdergaande beslis singen van Berlijn riskeeren. DE VLAGGEN UIT Ter viering van de geweldige uitspraak van het Duitsche volk vóór Hitier en zijn politiek van vrede en eer heeft de rijksre- geering voor Maandag bevel gegeven tot het uitsteken der vlaggen op de openbare ge bouwen. Het rijksministerie van propagan da verzoekt de gerheele bevolking de groote overwinning van de Duitsche eenheid feeste lijk tot uiting te brengen door het algemeen uitsteken van de vlag. DE STEMMINGSDAG Bijzonderheden. Uit Berlijn wordt gemeld: van de 2663 stembureaux in Berlijn trok dat in het res taurant ,/um Fürsten Bismarck" in de Jfi- gerstrasse de meeste belangstelling, omdat daar de verschiknde regeeringspersonen hun stem zouden uitbrengen. De eerste die er verscheen, was minister Goebbels, die hartelijk werd toegejuicht, toen kwam Von H ndenburg, vergezeld van staatssecretaris Meissner. De president be groette een aantal oorlogsinvaliden, die zich in rolstoelen daarheen hadden begeven, en nam van eenige kindertjes een bloemenhulde in ontvangst. Na als kkzer 9S2, zijn stem te hebben uitgebracht, verliet de president met een helder .goeden morgen" het stemlokaal. Hij werd gevolgd door zijn schoondochter, de vrouw van kolonel Von Hindenburg, die als officier der rijksweer niet aan de stem ming mag deelnemen. Van de later versche nen personen noemt het Wolff-bureau nog den minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, vice-kanselier von Papen, mi nister Goering, e.a. De rijkskanselier stemde in Siemensstadt, waar hij Vrijdag de Duit sche arbeiders toesprak, en niet, zooals ge bruikelijk, in de Jagers'.rasse. In Potsdam trokken de leden van de ex- keizerlijke familie de aandacht. De prinsen Eitel-Friedrich, August-Wilhelm en de ex- kroonprins brachten daar hun stem uiL Evenals in Berlijn trokken oorlogsinvaliden door de straten, die biljetten meedroegen, waarop stond: „Duitschers, hebt gij al ge stemd? Zoo niet, dan zijn onze offers nut teloos." Over de stemmingen in de verschillende districten meldt het Wolff-bureau nog dat in het Joodsche ziekenhuis in Wedding 120 6temmen werden uitgebracht, waarvan 70 voor de nationaal-socialisten en 50 ongeldig. In het concentratiekamp Usthofen bij Frank fort a.d. Main werden 88 stemmen uitge bracht, waarvan 78 met „Ja." In het concentratie-kamp Brandenburg werden voor de Rijksdag-verkiezing 1037 stemmen uitgebracht, waarvan 1006 voor de N.S.D.A.P. en 31 ongeldig. Bij het referendum werden 1036 stemmen uitgebracht, waarvan 1024 met „ja" en 12 met „neen". In het conoentratie-kamp Oranienburg stemden van de 517 stemgerechtigden er 301 voor de N.S.D-A.P., terwijl 76 stemmen on geldig waren. Bij het referendum antwoordden 330 met ,ja" en 33 met „neen". De deelneming aan de verkiezingen was overal zeer groot. In Oost Pruisen had om 12 uur reeds 75 procent der bevolking ge stemd, in het distriot Lünenburg ging de ge heele bevolking naar de stembus, evenals in Ludwigshafen, München en Augsburg. In Keulen was de belangstelling zoo groot, dat de kiezers soms anderhalf uur in de rij moesten staan, alvorens zij het stemhokje konden betreden. Duizenden Duitschers uit Nederland en Zwitserland kwamen over de grens om hun stem uit te brengen. Door de Duitsche radioberichtgeving wer den deze en andere feiten gebruikt om de bevolking aan te sporen naar de stembus te gaan. Duitschers in Italië en in Dantzig gingen stemmen aan boord van schepen, die voor dat doel daarheen waren gezonden. Voor Italië lag de „Duisburg" in de haven van Civita Vecchia. De „Ponoio d'Italia" en andere bladen pu- bliceeren een nota over de herbewapening van Duitschland, welke vergezeld gaat van een commentaar, waarin wordt gezogd, dat Duitschland zich waarschijnlijk reeds min of meer heeft bewapend. Wij moeten ons daarbij neerleggen, zegt het blad, en indien het voor het sluiten van een algemeene conventie noodig is Duitschland eenige wa pens meer toe te kennen, dan die, welke toegestaan zijn in bet Verdrag van Versail les, dan zou het mogelijk zijn dien eisch van Duitschland in te willigen. HITLER DANKT HET DUITSCHE VOLK BERLIJN 13 November. Hitier heeft de volgende oproep tot het Duitsche volk ge richt: Duitsche Volksgenooten! Vijftien Jaar lang heb ik, vervuld van een onverwoestbaar vertrouwen in de eer van het Duitsche Volk en geloovend aan zijn toekomst, voor die toekomst gestreden. Thans dank ik de millioenen volks genooten uit een overvol gemoed, voor de in de geschiedenis eenige uit spraak ten gunste van een werkelijke vredelievende politiek doch ook voor onze eer en onze eeuwige gelijke rech ten. Mijn medewerkers en ik willen ech ter daardoor opnieuw gesteund onver droten onze plichten blijven vervullen. Nationaal-Socialisten, Fartijgenooten! Een onvergelijkelijke overwinning is bevochten. Het Duitsche Volk dankt u in de eerste plaats voor uw altijd gelooven- de trouw, uw nimmer verzwakken den arbeid. Mannen van onze organisatie, van onze vereenigingen van S A; S S en S T, gij hebt gesteund door de actie van onze jeugd, onze vrouwen, tal- VOORLOOPIGE EINDCIJFERS Opgekomen aantal kiezers: 44.831.071 (97 pet.) RIJKSDAGVERKIEZING Totaal aantal stemmen: 43.029.285. Op de lijst der N.S.D.A.P.: 39.678.548 (92.4 pet.). Ongeldig 3.350.737. REFERENDUM over de vraag: ,JCeurt gij, Duitsche man, en gij, Duitsche vrouw, de politiek van uw rijhsregeering goed en zijt ge bereid te verklaren, dat deze de uitdrukking van uxo eigen opvatting en van uw eigen wil is en u plech tig daarvoor uit te spreken?" Totaal aantal stemmen: 43.462.223. Ja: 40.605.476 (93,6 Neen: 2.105.447 Ongeldig: 751.300 De nieuwe Rijksdag zal bestaan uit 606 leden (vroeger, vóór ontbinding der partijen, 648). Op 5 Maart j.l, is .88.7 der kiezers opgekomen en werden op de Nat.-socialisten van de 39.343.315 stemmen er 17.277.180 uitgebracht. EEN DOODGEWONE STERVELING IN DE BRUINE KIEL DER N.S.D.A.P. Maar die de ziel van het volk aantast, omdat hij zijn volk liefheeft (Van onzen Duitschen corespondent) Meesterlijk verstaat de regeering van het Derde Rijk de moeilijke kunst, het volk, de groote massa, voor de nationaal-socialisti- sche gedachte te winnen. Met de millioenen, die sedert jaar en dag hebben meegevochten om het ideaal van Adolf Hitler te verwe zenlijken, is zij niet tevreden: ook de on verschilligen en de twijfelaars, zelfs de voor malige vijanden moeten gewonnen worden om de eenheidsstaat tot werkelijkheid te maken. Eeuwige vijandschap wordt hun ge zworen die niet geneigd blijken, aan dit ti- tanenwerk hun zij 't ook nog zoo bescheiden aandeel bij te dragen. Het gaat om Duitsch land, om het gansche rijk en volk, om de toekomst eener natie van zestig millioen menschen, omgeven door een wereld van vijanden, vastgeketend aan een vredesver drag, welks onuitvoerbare bepalingen tot op etandigheid heoben geleid. Met de meest moderne verkeersmiddelen van onzen tijd spoedt volkskanselier Hitlerv zich van land tot land, van stad tot stad, om allen aan hun plicht te herinneren, om zelf het voorbeeld te geven van ijver en toe wijding. Nauwelijks heeft hij in München zijn trouwe volgelingen van den 9en November 1933 herdacht of wij volgen hem te Berlijn in de Wilhelm- strasse naar het machtige bedrijf der Sie- mens-Schuckert-Werke, waar hij temidden van duizenden arbeiders de beteekens van den 12en November wil weergeven. Van den nuchteren werkdag wordt een onvergetelijke feestdag gemaakt. Een uur lang wordt elk bedrijf stopgezet, moet iederen burger dc mogelijkheid geboden worden, naar den leidsman te luisteren, heerscht een minuut absolute stilte, opdat allen met elkander den ernst van het oogenblik voelen. Op de deuren, ramen of muren van win kels, café's en kino's is een gedrukte uitnoo- diging geplakt: „Hier kunt gij luisteren naar de redevoering van den leider!" Overal staan reeds 'n uur van te voren groepen menschen geduldig op dit historisch oogenblik te wach ten. Overal hoeft men luidsprekers aange bracht, om Hit Iers stem hoorbaar te maken over de gansche stad. Van alle daken en vensters wappert in den herfstwind de roo- de vlag met 't hakenkruis. Dit alles zien en beleven wij in de gevaarlijkste maand van het jaar, in November, de maand der revo lutie en algemeene staking, de maand, die aan het rampzalig einde van den oorlog herinnert, de maand van de omwenteling, toen de communisten en de sociaal-democra ten het bewind aanvaardden. Nog een jaar geleden zag men ze marcheeren en weer klonk de Internationale in alle wijken van Berlijn. Door het Brandenburger Tor rijden wij in schommelende omnibussen via Charlotten- burg naar de Siemensstad en om de strenge controle te passeeren, beeft men ons een insigne gegeven, waarop te lezen staat „Ver- anstaltung der Reichsregierung in Siemens stadt" Ongehinderd komen wij zoodoende door de „Sperre" der vriendelijk groetende schupo. Duizenden mannen en vrouwen staan voor de poort op de komst van den volkskanselier te wachten en een groep Hit- Ier-meisjes wil hem klaarblijkelijk met bloe men begroeten. Een bejaarde vrouw heeft zelfs een klapstoel meegebracht en is druk doende, zich met een dikken deken tegen de kou te beschermen. Tegen twaalf uur komt dr. Goebbels met met zijn staf aangereden. Voordat Hitier verschijnt wil hij het publiek een half uur tje bezig houden en hij doet dat uitstekend, zoodat ook zij, d.e ver buiten Duitschland zitten te luisteren, zich een beeld kunnen vormen, van wat er in Berlijn eigenlijk gaan de is. Óf er dan werkelijk buiten Duitsch land voor zooiets nog belangstelling be staat? Twee der grootste Noord-Amerikaan- sche radio maatschappijen hebben voor con tact met Berlijn zorg gedragen, Rio de Ja neiro en Pernambuco gaven den wensch te kennen, naar Hitier te luisteren, de „British Broadcast.ng Corporation", ja, zelfs Siam liet zich ditmaal aansluiten. Op de minuut af beginnen de sirenen te huilen, wordt het bedrijf over heel Duitsch land stopgezet, dreunen de machines niet langer en kondigt Goebbels de komst van Hitier aan. Wij spoeden ons naar een der groote zalen, waar zooeven nog ijverige ar- looze partijgenooten en onze pers, in vier weken tijds iets machtigs gepres teerd; de weergalooze grootte van onze overwinning is voor u allen de groot ste dank. De redding van het vaderland zal eens uw dank zijn. beiders den hamer hanteerden. Overal liggen stukken ijzer, loopen wij bijna tegen 'n ma chine en moeten wij aan mannen in een blauwe kiel naar den weg vragen. Die heb ben schik in 't geval, want zulk een eer werd hun nooit te voren door een kanselier bewezen. Hier krijgt men het zeldzame schouwspel te beleven, dat kanselier en fabrieksarbeider kameraden blijken te zijn De fanatiekste twij felaar of pessimist, moet, dit ziende, erken nen, dat Adolf Hitler niet slechts de stem maar ook het hart van den e:nvoudigen ar beider heeft gewonnen. In hun gezelschap voelt hij zich thuis, met hen wisselt hij graag van gedachten en hij doet zulks op een manier, welke voor iedereen begrijpe lijk is. Hij zegt het met een duidelijkheid, welke niets te wenschen overlaat:, „Niet de intellectueelen, maar de eenvoudige arbei beiders zijn het geweest, die mij in de moei lijkste jaren van mijn strijd terzijde ston den en trouw bleven". En om de millioenen anderen, die niet do lust cV de gelegenheid hadden, weer te winnen, voegt hij eraan toQ, dat er tegen woordig geen verschil van stand meer be staat: „Ik ken geen verschillende standen meer, ik ken alleen nog maar Duitschers!' Hier, in de fabriek van Siemens en Schuckert, in deze harde, nuchter aandoende omgeving, komt het geheim om Adolf Hit ler voor mij tot een oplossing. Ik luister naai een man, wiens stem heesch geworden is in de drukte van den verkiezingstijd. Zoo hoon de ik hem twaalf, dertien jaar achtereen, ,toen hij nog weinig of niets te zeggen had, |toen hij bespot werd door zijn vijanden, die hom haatten ais het grootste gevaar voor do verwezenlijking der internationale gedachte. Thans, nu hij op aandringen van Von Papen en met goedkeuring van Von Hindenburg aan de macht gekomen is, kunnen zij in 't openbaar geen tegenactie meer ondernemen. Hoogstens plakken zij 's nachts zoo hier en daar in de donkerste straten kleine papier tjes op de reclamezuilen: Hitier verrecke! Heil Moskou! Maar de weinigen, die hier toe nog den moed hebben, loopen gevaar, van de waakzame S. A. een stevig pak ran sel te krijgen en naar Oranienburg getrans porteerd te worden. Daar staat hij temidden van de juichende arbeiders, Adolf Hitler, zonder eereteekenen in de bruine kiel der N.S.D.A.P. een man, zooals er duizenden zijn, niet mooi en niet leelijk, een doodgewone sterveling. Maar als hij zijn mond slechts opendoet of even wenkt met zijn rechterhand, dan heerscht er adem looze st'lte en zijn woorden worden ver- 'slonden en toegejubeld. Waarom? Omdat hij de ziel van het volk aantast, omdat hij zijn volk liefheeft en alles doet, wat binnen zijn thans niet meer perkt vermogen ligt, om dit volk onder alle volken der wereld de hem toekomende plaats terug te bezorgen. Allen voelen het: hij werkt niet uit eerzucht, niet voor zichzelf, hij werkt voor een ieder van ons en voor ons allen. Zeg nu niet afwijzend: de geestdrift der massa was nooit van blij venden aard! Waar Pm zouden wij ons thans bez.'g houden met feiten, v elke nog in de toekomst verborgen liggen. Vooralsnog geniet deze man het ver trouwen van de overgroote massa van het Duitsche volk en de uitslag der verkiezingen zal hier weinig aan kunnen veranderen. Se dert Bismarck was er te Berlijn geen kanse lier, naar wiens stem met zulk een eerlij ken eerbied geluisterd werd. Met de fijnge voeligheid van een geboren staatsman Adolf Hitler op dezen historischen dag naar de arbeiders gegaan en de ontvangst, welke hem door deze eenvoudigen van hart werd Ibereid, dwingt ons de vraag te stellen: zou het niet voor de gansche wereld beter zijn, ■wanneer men hem gehoor schonk? (Berlijn, 11 November 1933 HET RIJKSDAGBRANDPROCES Het O.M. heeft Zaterdag bij het Rijksdag brandproces weer eens twee personen uit de gevangenis gehaald, die bereid waren tegen Dimitroff te getuigen. Een ervan een valsche munter, beweerde Dimitroff verschrikt te hebben zien kijken toen hij hem, tijdens het voorarrest, in het oor fluisterde dat zijn portret in de krant 6tond. Een belangrijk feit tegen een beklaag de. zooals men wel zal willen toegeven! „Ik ben niet geschrokkeu" zegt Dimi troff o.a. „dat komt bij mij niet voor." (Hilai Vit.) ..Ik stelde er alleen maar belang in. of mijn Bulgaarsche bekenden ook afgebeeld waren. Als de getuige er inderdaad bij was. zal hij mijn vraag wel verkeerd begrepen hebben." Dimitroff was alleen maar verbaasd ge weest. zeide hij. De rechercheur Braschwitz heeft den geheimzinnigen naam „Weiss" die meer bij de communisten voorkomt in cahiers van Dimitroff geworden en had den indruk ge kregen, dat D'mitroff een hooge functionaris in bet communistisch Middel Europeesch bu reau moet zijn. Dat hij alleen voor Bulga rije werkte acht get. niet denkbaar Blijk baar had hij hier een centraal bureau. Dimitroff ontkent zich met den bin- nenlandschen toestand van Duitschland te hebben bemoeid. Het zou Zaterdag onthuld worden Zaterdagnacht te 1 uur hebben 3 onbekenden op het landgoed van Briand oen monument ter herinnering aan den Franschen staats man onthullen. Inmiddels hebben onbeken den in den nacht te voren het standbeeld Briand te Trebeurden met hamerslagen ernstig beschadigd. De neus werd van het standbeeld afgeslagen, evenals een deel van ■de snor, terwijl het gez cht zoodanig is be schadigd dat het werk van den beeldhouwer als vernield kan worden beschouwd. HET AUTO-ONGELUK BIJ METZ Thans dertien dooden en vierentwintig gewonden. Het aantal slachtoffers van het ernstige auto-ongeluk dat Vrijdag bij Metz plaats had, is gestegen tot dertien dooden en vier entwintig gewonden. DE BIJZETTING VAN NADIR KHAN Uit Kaboel wordt gemeld dat aldaar Vrij dag het stoffelijk overschot van den ver moorden Afghaanschen Koning Nadir Khan plechtig is bijgezet Aan de plechtighe d na deel de geheele Koninklijke Familie on der leid ng van den jongen Koning, alle leden der regeering, het parlement en het geheele diplomatieke corps. Opvallend was het groote aantal leiders van verschillende Afghaansche stammen, die bij de plechtig heid aanwezig waren en waarschijnlijk naar Kaboel zijn ontboden voor een bespreking over den politieken testand. DE GUERILLA IN OOSTENRIJK Zaterdagnacht te één uur hebben drie on bekenden twee Heimwehr-I eden, die als hulp-gendarmes patrouilledienst verrichtten, op den straatweg bij Lochau in Vorarlberg, neergeschoten. De eene was onmiddellijk dood, terwijl de ander door een kogel in den linkerslaap vaar gewond werd. Uit Bregenz wordt verder gemeld, dat al daar Vrijdagavond een bom is geworpen in de woning van den Landdagafgevaardigdè 'Rupp. Het vertrek waar de bom terecht 'kwam, werd geheel vernield en ook de wan den van het huis werden zwaar beschad gd. In verband met deze voorvallen heeft de •Veiligheidsdirecteur van Vorarlberg alle ver gaderingen en betoogingen te Bregenz, Lo chau, Hoebranz en Hohenweiler verboden. Bovendien is Zaterdag de Oostenrijk-Be er- sche grens gesloten en mochten slechts Duit schers die in het bezit waren van een stem biljet, de grens overschrijden om aan de ver kiezingen deel be nemen. HET TAPPEN VAN BIER IN DE V. S. De New-Yorksche alcohol-conruif>san6 heeft een verordening uitgevaardigd, v bij in de bare de zgn. .jsailoone", liW.i.-tond l'ier mag wor.lva getapt Voorts 6 m «Ho instellingen met vergunning het ver koppen van ail-coholische dranken buTto'shiiis ver boden. In den kleinhandel is de alcohol verkoop naar bet voorbeeld van Canada be perkt tot dirie flessohen. DE LINDBERGHS IN SPANJE De Lindberghs zijn Zaterdagavond te tona bij Santander geland. SOC.-DEM. BETOOGINGEN TE WEENEN 225 personen gearresteerd. Ondanks het verbod hebben de soc.-dera. toch in de hoofdstraten van Weenen gede monstreerd Herhaaldelijk werden zij door de politie met de gummi-stok uiteenge dreven. De soc.-democraten hebben op tal van ge houwen, vooral op de gemeentelijke woning blokken. roode vlaggen geheschen, die door de politie verwijderd werden. Op enkel»* plaatsen werden ook Hakenkruisvlaggen geheschen. CONFLICT TUSSCHEN VATICAAN EN RIJKSREGEËRING? Naar m Vaticaanstad verluidt, zal de H Stoel een protest indienen bij de Duitsche rijksregsering in verband met de verkie zingsredevoering van Goering, waarin hij de katholieken „zwarte mollen" noemde DE WAPENSTILSTANDSHERDENKING. Communisten veroorzaken Incidenten In geheel Engeland hebben Vrijdag her denkingen wan den wapenstilstand plaats gehad. Te elf uur 's morgens wend de bruikelijke stilte van twee minuten in acht genomen. Hier en daar vonden incidenten plaats die te Oxford en te Cambridge het ernstigst waren. Studenten, die lid zijn ian de com munistische Nooit-Meer-Oorlog Beweging, hielden en betooging en verstoorden de stilte, zoodat het tot botsingen kwam met andere studenten. Waardeer mg roffelrijmen. Uit Oost-lndie En toenvrijgesproken! BATAVIA 11 Nov. (Aneta). De gewezen kapitein der chineezen op Banka, d;e door den Raad van Justitie alhier op 5 Aug. jl. werd veroordeeld wegens valschheid in ge schrifte en meineed tot twee jaar gevange nisstraf, en die zich sedert 6 April 1932 in preventieve hechtenis bevond, doch 22 Juli jl. werd vrijgelaten, is in revisie door het •Hooggerechtshof voor Ned. Indië vrijgespro ken. Het vonnis van den raad van Justitie te Batavia werd vernietigd, omdat het wettig en overtuigend bewijs volgens het Hoogge rechtshof niet was geleverd. Deze uitspraak trekt zeer de aandacht, aan gezien beklaagde ru m oen jaar in preven tieve hechtenis heeft doorgebracht en ont slagen is als kapitein der Chineezen. DECORATIE WEGENS DAPPERHEID SOERABAJA, 11 November (Aneta). Gis termorgen werd in het Marinevliegkamp Morokrembangan het Ridderkruis in de Orde van Oranja-Nassau uitgereikt aan den offi ciervlieger Van der Graaff wegens betoonde dapperheid bij het losmaken van een licht- parachute van den vleugel van een Dornier Walvl egtuie tijdens een oefenvlucht DE KRAKATAU WEER IN ACTIE BATAVIA, 11 November (Aneta). De Kra- katau is wederom actief. Bij het aanbreken den dag van 10 November warden 31 erupties waargenomen, waarvan de hoogsie 250 meter was. NAAR LAGER NIVEAU? BATAVIA, 11 November (Aneta). De „Java-Bode" meldt, dat in overweging is op de hoogere rangen in het ]6ger een versobe ring in te voeren, door chefs van enkele diensten en wapens voortaan een lageren rang te doen bekleedcn dan thans het ge val is. Een comité voor werkeloozen- ontspanning had iets moois bedacht H't werd bekeken en besproken en toen tot uitvoering gebracht: Een mannenkoor werd uilgenoodlgd om „ook eens iets te willen doen", Dnt werd natuurlijk niet geweigerd, dat kan ook niet met goed fatsoen. Het mannenkoor ging repeteeren, het moest weer „af zijn, als altijd, Door directeur en leden werd er een extra-avond aan gewijd, Maar toen de avond naderbij kwam bleef er één openstaande vraag: De gulle mannenzangers zaten met vrouw of meisje in hun maag, Het zou natuurlijk stampend vol zijn, Maar als je vrouw niet mee kan gaan Dan is er voor een echte zanger, dat snap je zeker wel, nikaan. Ze zoude.i het er maar op wagen; ze waagden het, en het ging goed: Ze gingen vroeg, en 't laat zich denken, toen was er plaats in overvloed/ Ze zaten op de eerste rijen, ziezoo, zij zaten alvast best, En voor de gasten-werkeloozen bleef er een groote, ruime rest... Daar kwamen ze, 't liep tegen achten, een, twee, drie, uier, toen even stop, Toen drong een vijfde en een zesde nog tegen nummer zeven op. En toen er na een klein kwartiertje nog vijf minuten was gewacht, Kwam, met een werkzaam comitélid, ook werkelooze nummer acht..J De president kón tot z'n spijt niet, nou ja, zooiets gebeurt vel mee:; Medunkt, zoo'n vijftig mannenzangers gaan zónder hem ook wel tekeer... Het werd een vrachtigmooie avond; het koor was vol van z'n succes: Zoo'n avond voor da werkeloozen was werkelijk voor hen... een lesl (Nadruk verboden.) LEO LENS Weerbericht THERMOMETERSTAND Hoogste stand te Stencele 762.8. aagste stand te Reykjavik 740.1. Stand vanmorgen halftwaalf 756.9. WEERVERWACHTINO (Medegedeeld door hel Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Aanvankelijke zwakke veranderlijke, later toenemende Z.Z.W. wind, nevelig tot be trokken of zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen, later toenemende kans op regen; iets zachter. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 NOVEMBER. Van 's ajvonds 4.38 uur tot 's morgens 6.52 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wortzborg 0.00 0 00 Canb 1.63 1."'4 Straatsburg 0.00 0 00 Ems 1.16 1.19 Rreisach 1.15 1.17 Coblena 1.75 1.93 Rheinfelden 1.97 2.12 Trier 0.35 0.55 Kehl 2.48 2.51 Keulen 1.45 1.«4 Maxan 3.79 3.'2 Rührort 0.14 0.36 Dledeshelm 0 56 0.00 Wesel 0.12 0.17 Mannheim 2.44 2.58 Emmerik 1.20 1.52 L«hr 1.24 1.25 Dusseldorf 0.89 0.00 Mainz 0.36 0.00 Maastricht 40.95 4085 hingen 1.54 1.58 Venlo 10 78 1078 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 14 November Delfzijl 7.49 18.26 Hellevoetsl. 12.23 Terschelling 5.09 15.6 Willemstad 0 55 1317 Harlingen 5.55 16.16 Brouwersh. 11.35 23.57 Den Helder 3 30 1467 Zierikzee 1155 H.v.Holland 0.02 20 45 Wemeldinge 12.23 IJmui.'en 11.52 17.20 Vlissingen 10.4 23.1 Scheveningenl2 02 22.10 Terneuzen 10.11 2.54 Rotterdam 1 *4 Hansweert 11.43 EEN FAMILIE MET AUTO TE WATER Mein seint ons uit Zwollerkerspel: Gisteravond tusschen 11 uur e;i half 1? geraakte een luxe auto, komende uit de rich ting Meppel, nabij het z.g. Plankenloodsje, in het Lichtmiskanaal en verdween onder water. In de auto was gezeten de familie H. uit Ede, bestaapde uit man. vrouw en drie kin deren. De oudste dezer kinderen, een 13- jarige zoon, zag kans een portierruit stuk te trappen, waardoor hij een erns'ige voet- wonde opliep. Toch wist hij via de kap de inzittenden met beihulp van een scnipper te bevrijden. De ongeveer 45-jarige moeder was reeds bewusteloos. Marechaussee uit Zwolle en uit Lichtmis hebben een uur lang vruc.ite- loos getrocht de levensgeesten op te wek ken. Het slachtoffer is naar het Sofia-zieken- huis te Zwolle overgebracht, alsmede de oudste zoon, die ernstig gewond werd. De oorzaak van het ongeval is tot nog toe onbekend. De weg is ter plaatse vol doende breed en de afstand van den straat weg naar het kanaal bedraagt ongeveer drie meter. DOODELIJK MOTORONGELUK Te Den Haag kwam gistermorgen een auto op den Benoordenhoi-^— leweg in botsing mot den 50-jarigen motorist v. d. B. uit Wassenaar. De man werd zoodanig gewond (schedelbreuk), dat hij 's avonds iin Bro- novo is overleden. Een dame in de auto kreeg een lichte hersenschudding en een kind een hoofdwonde. Het ongeluk ont stond. doordat de auto wijken moest voor een fietser, die plotseling den weg overstak. BRANDEN Tc Deurninge (Ov.) werd tn de vroegte brand ontdekt in de woning van H., waarin tevens gevestigd is een schoenmakerij. Het vuur breidde zoo verrassend snel uit, dat eenige Jeugdige kinderen slechts met moeite gered konden worden. Het perceel brandde geheel uit. Woning en in» boedel waren laag verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2