.1 Witte Krui* ZATERDAG 11 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG 6 STADSNIEUWS WAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van L ution brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. J. v. d. Bijl en rechtverkrijgenden, tot het oprich ten van een banketbakkerij in het perceel Breestraat No. S3, kad. bekend Gemeente Leiden, Sectie G. No. 1818; b. J. H. S. Jas pers 3n rechtverkrijgenden, tot het oprich ten van een banketbakkerii in het perceel Haarlemmerstraat No. 197, kad. bekend Ge meente Leiden, Sectie H. No. 1928; c. de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Hoop" v.h. Gebrs. Boot en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een scheeps- bouwwerf op een terrein aan de Zijl, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. Nis. 778 en 288. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 11 November 1933. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. E. van Vel- zen, om vergunning tot het oprichten van een'brood- en koekbakkerij in het perceel Haarlemmerweg No. 25, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 2706; b. G. Filippo, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken en roolten van vleesch in het perceel Haarlem merstraat No. 252, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie II. No. 3486; Gelet op de art. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen ter Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd "alsmede dat op Zaterdag, den 25 Nov. 1933, des voorm. te half elf uren, in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 11 November 1933. LUTHERHERDENKING MAREKERK DOOR PROTESTANTSCH NEDERLAND In de Marekerk werd gisteravond vanwege de Vereen. Protestantsch Nederland de 450e geboortedag van den grooten kerkhnrmer Maarten Luther in een plechtige bijeen komst herdacht Dr. J. C. S. Locher, Herv. pred. alhier, las, nadat Psalm 138 1 en 4 gezongen wa ren, Openb. 6, waarna hij nog een kon openingswoord sprak, hierbij in herinnering brengende, hoe Luther overwonnen heeft door zijn onwankelbaar geloof. Ds. K. H. E. Gravemeyer, Herv. predikan. te 's-Gravenhage, die uitgenoodigd was om de herdenkingsrede uit te spreken, begon met te herinneren aan de groote strijd-die er ligt tusschen 10 November 1483 en *0 November 1933, om hierna aan te toonen dat God dikwijls het kleine gebruikt om Ziju werk te volbrengen. Luther was ook sleahts een eenvoudige inijnwerkerszoon. Naar aanleiding van Openb. 6 2 wilde Spr. vanavond spreken over den Overwin naar. Alvorens hiertoe te komen bepaalde Ds. Gravemeyer zijn gehoor bij den pro feet Zacharia, een fakkeldrager van Goa* heilig Evangelie, die leefde in een zeer don keren tijd en bij Openb. 19, waar gesproken wordt van het gevallen Babel. Tot zijn eigenlijke overdenkingstekst ko mende, wees Spr. er op hoe Johannes op Patmos de dingen heeft mogen zien van Gods kant, in Wiens handen alle dingen veilig liggen. Jonannes mocht op Patmos zien het witte paard, het overwinningspaard, en daarop den Overwinnaar, die overwonnen heeft aan het kruis, die de kroon ontvangen heen op zijn tijd. Johannes ziet daar Hem op het witte paard, de Christus Triomfator met een boog in Zijn hand en een kroou op Zijn hoofd. Op schoone wijze schilderde Spr. hoe de Ruiter op het witte paard één van zijn pijlen heeft afgeschoten, op Luther, die hoi tegen den Overwinnaar af moest leggen. Luther heeft toen verstaan dat Christus 1»« de wereld is gekomen om zondaren zalig to «naken. Nadat het Te Deum Laudamus (Gezang 3 4 en 6) gezongen was bepaalde Gravemeyer de aandachtig luisterena*. schare nog enkele oogenbl'kken bij de ovei winning van Christus. In het heele ewrk der Reformatie komt uit dat Hij het gedaa*. heetf. Wij zullen het niet verwachten van den mensch, maar alleen van Hem in Wien wij gelooven mogen. Christus heert overwonnen en in Hem de gemeente Christ. De gemeente heeft het gewonnen omda» Christus het gewonnen heeft. Maar wi* vormen nu de gemeente? De doodelijk ge troffenen, die net als Luther getroffen zUn met een pijl uit Zijn boog in het hart. Christus gaat dor in zijn overwinning en Wij gaan van nederlaag tot nederlaag. Met nadruk wees spr. er od, dat, wil het goed zijn, wij moeten leven in Christus tsu Zijne gerechtigheid. Velen dwepen met het heerlijk Evangelie en dit is gansch verkeerd, door een pijl van Christus zullen wij getroi fen moeten worden; dan worden wij als een goddelooze door Christus gered en leeren wty evenals Luther het Evangelie als Evangelie kennen. De samenkomst, die door velen was be zocht, werd besloten met het staande zingen van twee verzen van het Lutherlied. IN DE EVANG. LUTH. GEM. Rede Prof. Dr. J. de Zwaan In de kerk der Evangelisch Luthersche Gemeente is gisteravond een herdenkings dienst gehouden ter gelegenheid van den 450sten geboortedag van Luther. Als voor ganger in dezen dienst trad op prof. dr. J. de Zwaan. Deze hield een rede over de be- teekenis van dr. Maarten Luther. Spr. be gon met er op te wijzen, dat wij hier her denken de werken, die God door Luthei heeft gedaan. Dat is het doel van dezen avond. Maarten Luther is ook thans nog een levende kracht. Om dat te illustreeren wil spr. speciaal stilstaan bij één jaar in zijn leven, een zeer stil jaar, waarin hij al leen maar drie boeken heeft geschreven. Het was zijn 37ste levensjaar. Met deze drie boeken liep hij gevaar zich de vijandschap van alle rangen en standen op den hals ie halen. Spr. staat eerst stil bij het laatste der drie boeken, n.l.: „Over die vrijheid van den ChriotpTiTnensrh". Dsprme^ wekte hij vijandschap van aio wereldlinn p. Met die vrijheid bedoelde Luther de vrij heid tegenoverde wereldsche vermaken. Daartegenover moet de Christen vrij zijn. Men moet ze los kunnen laten. Wij in de 20ste eeuw, met zijn weelde, een weelde waarin wij betrekkelijk allen leven, mogen daar wel eens bij bepaald worden. Het tweede boekje was getiteld: „De Ba bylonische ballingvhep van de kerk". Ook in dit boekje stond Luther voor de waar heid pal. Alle kerkelijke autoriteiten jaag de hij ermede tegen zich in het harnas. Hij moest het doen. Hij deed het niet overmoe dig, maar kalm en rustig. Zoo rustig als hij in den Rijksdag te Worms optrad. Het derde boekje was gericht aan do Christelijke adel van Duitsche nationaliteit. Dit boekje is mogelijk van nog meer In vloed geweest dan het hameren van de stellingen aan de Slotkapel te Wittenberg. In dit boekje kwam o.a. het zinnetje voor. ieder waar Christen is vam geestelijken stand. Welk een consequenties borg dat niet in zich? Ieder waarachtig Christen ls een priester Gods. Dat beteekende onver mijdelijk een hervorming van de kerk, van de kerk van het volk. Hieir komt Luther dicht bij onzen tijd. Ook in onzen tijd ls er een groote moeheid, waarin alleen een groote geestelijke ommekeer verandering kan brengen. Men zegt zoo vaak dat Luther eigenlijk de man zou zijn van het „met een hoeksken in een hoek sk en". Dat is een be wering geheel ten onrechte. Dit eene le vensjaar van Luther is er het bewijs van. Spr. vatte de inhoud van het laatstgenoem de boekje samen. Weg met de weelde aan het Pauselijke hof. Weg met de vreemde heerschappij in de kerk. Men leert de arme menschen met den gruwelijken aflaat mein eed en bedrog. Daar toornt hij tegen. Hij behandelt er nog verschillende andere mis standen in. Luther was geen man, die zich in zijn kerkelijke sfeer terugtrok. Hoe haa deze man ook zijn eigen volk lief! Welk een geweldige geestelijke kracht ls het Evangelie van Christus altijd geweest. Het is de kracht die Maarten Luther go- schapen heeft, die deze groote figuur aan de wereld gegeven heeft. Deze kracht be staat nog en wij kunnen er kracht uitput ten. Wij mogen ook aan Maarten Luthei denken als aan de stem die nog spreekt, waarnaar fce luisteren tot grooten zegen zal Z1J De heer Evert Miedema luisterde den dienst met solozang op. Aan het einde van den dienst werden twee coupletten van 't Lutherlied gezongen. MET KERSTMIS NAAR LONDEN De International Friendship League In Engeland organiseert in samenwerking met de Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer te Leiden een Kerstmisexcursie naar Londen "an een 25-tal jonge Nederlanders, die in gezelschap van jonge Engel- schen In Mill's University Hotel, gedurende 14 dagen verblijf zullen houden. Het Engelsche Comité en een groep studenten der Universiteit zullen de Nederlanders in Londen en omgeving rondleiden in hun eigen familie lntroduceeren, zoodat zij gelegenheid hebben, een Engelsch „Home" te leeren kennen. De Nederlandsche deelnemers (leeftijd minstens 16 jaar) zullen even voor Kerstmis over Vllssingen vertrekken. De kosten der reis Vlls gen-Londen en retour, een 14-daagsch verblijiep. Inrichting Londen Inbegrepen, zullen f 50—f 55 niet te bou ftntiripn gaan. Aanmelding vóór 1 December ls noodzakel F Inlichtingen: Secretariaat der Ver. v. Interna, - n tal Jeugdverkeer. Witte Rozenstraat 48, Leid Tel. 945. B Hooigracht GEM. REINIG1NGS- EN ONTSMETTINGSDIENST VERSLAG OVER 1932 Aan het verslag van bovengenoemden dienst over het Jaar 1932 ls het volgende ontleend: Hoewel In 1932 de reorganisatie een aanvang nam, werd de ophaaldienst het geheele jaar nog op de oude wijze uitgevoerd. Tegen de slechte gewoonte van helaas nog vele Ingezetenen, huisvuil, vischafval, etensresten e.d. te werpen in de grachten of op de -publieke straat, werd vanwege den dienst met kracht opgetreden! Er werden 50 processen-verbaal tegen overtre ders opgemaakt. Aan voeding voor paarden werd uitgegeven f 4551,72 of wel f 0.73 per paard en per dag. De auto- en paarden-sproeiwagen verbruikten gedu rende 108 sproeldaten 2846 kub. Meter duinwater. De hoeveelheid ingezamelde kolkenspecie be droeg 1080 kub. M. Totaal werd dit jaar verzameld een hoeveel heid hulsvuilnis groot 37.008 M3., waarvan ls af gevoerd naar de Gemeente Nieuwkoop 33.372 M3 en het restant, of 3696 M3 naar het gemeentelijk stortterrein aan de Zijl. Gedurende het geheele jaar werden de schuiten voor afvoer naar Nieuwkoop ook opgenomen naar het gewicht en bleek te zijn afgevoerd 13.803.561 K.G., zoodat het gemiddelde gewicht van het vuil, na aflading in de schuit, bedroeg rond 413 K.G. per M3. Het afhalen van bedrljfsvuil uit werkplaatsen, winkels, kantoren e.d. geschiedde ln hoofdzaak per schuit. Op 31 December waren 141 contracten loopen- de tot een gezamenlijk bedrag van f 6660.20, waaronder voor het afhalen van bedrijfs-, tuin- en kazerne-afval uit de gebouwen voor Universitair Onderwijs en kazerneering een bedrag, groot f 2546.70. Dit vuil werd afgevoerd naar het stort terrein aan de Zijl. Bovendien moest nog worden verzonden 250 M3 vuil van diverse andere gemeentelijke diensten, zoodat werd vervoerd naar Nieuwkoop totaal 33.622 M3. vuil. waarvoor aan genoemde gemeen te werd betaald f 28.578.70. De opgehaalde hoeveelheid baggerspecie 19.728 M3 werd vervoerd naar het baggerstalen-terreln aan de Zijl voor aanmaak van pootaarde. De raming der uitgaven bedroeg volgens de begrooting f 263.000. De uitgaven hebben bedra gen f 246.989.59. Minder uitgegeven dan geraamd f 16.010.41. De raming der ontvangsten bedroeg f 27.115.67 De ontvangsten hebben bedragen f 23.405.30. Min der ontvangen dan geraamd f 3.710.37. Voordeelig verschil m. d. begr. f 12.300,04. Het nadeelig saldo van den dienst over bedraagt f 223.584.29. Over de ontsmettingsdienst het volgende: Het aantal ontsmette vertrekken bedroeg 14, dat der partijen bed- en lijfgoederen resp. 613 Voor deze werkzaamheden verrichten de ont- smetters 298dag dienst. De ontvangsten hebben bedragen f 4.602.04. De raming der ontvangsten bedroeg volgens de be grooting f 3.714. Meer ontvangen dan geraamd f 888.04. De uitgaven hebben bedragen f 8.718.09. De raming der uitgaven bedroeg f 8.100. Meer uitgege ven dan geraamd f 618.09. Voordeelig verschil m. d. begrooting f 269.95. Het verliessaldg van dezen dienst bedraagt f 4.116.05. De kosten van de gecombineerde diensten per hoofd der bevolking bedroegen in 1914 f 1.80: 1919 f 2.41 Yr. 1920 f 3.65V2\ 1930 f 3.06 2/5; 1931 f 3.18 1/5 en in 1932 f 3.16. 1932 slechte spijsvertering of ander maaglijden genezen onze maag- kruiden 11.75 per pak, spoedig en blijvend. G. A. REESKAMP, ass. apoth., Vlietlaan 60, Bussnm lÖorKtotlxxak rtovnCmen DE POEDERS VAN HET ligw allz soadanwwOpqntf) PER STUK 7 CENT PER DOOS VAN 8 POEDERS 4b CENl Winkelhuis en erf Oostdwarsgracht 7: i bod 2200, kooper de heer W. L. F. J. VorsR BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN q.q. voor f 2320. PTTITHH'H'm'TTTmWffïl GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van Mr. H. M. A. C< bergh, notaris te Leiden. Huis en erf Decimastraat 16: ln br f 3250, kooper de heer J. Keij q.q., vo< f 3250. V i MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST ben' En we hopen van harte dat het Bestuur van Toonkunst op den duur in staat zal worden ge steld. zich het bezit er van te veroveren. Doch dit moet bewezen worden. In ons vorig verslag over de uitvoering van het Nederlandsche Kamerorkest, waarbij Richard Boer de cembalo bespeelde, heeft men kunnen lezen welk een vol maakte harmonie het tonengeruisch van de clave- cirabel vormt met het overige orkest, wel te ver staan niet het modern geoutilleerde orkest, dat breede slagorden van klank oproept, doch het orkest zooals dat was in de 18de eeuw, het be scheiden orkest bestemd voor kleine zalen de eigenlijke groote concertzaal was er nog niet het bescheiden orkest, waarvoor Bach en Mozart hun onvergankelijke werken schreven, maar dat zij dan ook zoo in de finesses doorgronden, dat 't hun alle mogelijkheden schonk, die ze wenschten. Welnu, van dit 18de eeuwsche orkest was de cembalo voor bepaalde composities een onmisbaar onderdeel, gelijk In moderne werken soms de vleu gel dat is. We merkten verder op dat de moderne vleugel voor die oude werken te zwaar is, te materieel klinkt, eigenlijk door de klankproductie buiten de compositie komt te staan, en daardoor het zuivere aroom van deze wegneemt Gisterenavond nu, waren we in staat met het clavecimbel als solo-instrument nader kennis te maken. De Directeur van de Muziekschool, Richard Boer, die den vorigen avond zoo voortreffelijk het oude instrument bespeelde, hield een causerie, welke door de voordracht van verschillende ken werd toegelicht, en waarmee hij de aanwezigen zonder uitzondering, een uitgelezen schare muziekliefhebbers, wel ten zeerste heeft verplicht. Het herhaaldelijk applaus van de toehoorders kwam uit het hart en werd aan het slot nog onderstreept door het woord van dank door Not. Vygh gesproken, terwijl in de pauze nagenoeg allen zich verdrongen om iets te weten te komen van het mechaniek, waarmee de kunstenaar staat was, deze fijngesponnen sluiers van geluid voorschijn te tooveren. De heer Boer begon met te verklaren, dat hij in zijn jeugd zich steeds onbevredigd gevoelde, wan neer hij oude klavierwerken op de p'ano speelde. Aanvankelijk meende hij, dat het aan hem zelf lag, doch later begreep hij dat de oorzaak school in "t instrument. In het laatste kwart der 18de ontwaakte bij de componisten de zucht om bij het klavier meer klankvolume te produceeren en dit heeft geleid tot het hamerklavier, dat weldra de oude cembalo geheel verdrong. De gevolgen daar- van waren, dat de oude werken voor de piano werden gearrangeerd. Zoo deed Czerny met Bach. De oude werken werden niet meer stijlzuiver aan gevoeld, er werden allerlei willekeurige dingen aan toegevoegd en ze werden „gezuiverd" van datgene, wat juist het eigen leven gaf, bruisende barok- en fijne rococo-elementen. Romantiek kwam er voor ln de plaats. Eindelijk ls men sinds eenige jaren weer tot andere opvattingen gekomen heeft men de kwaliteiten van de cembalo ontdekt. Dat nu was het wat de heer Boer zocht en in zijn jeugd niet kon vinden bij het spelen oude composities op de piano. Het groote verschil in klankkarakter wordt oörzaakt door de wijze waarop de snaar tot tril ling wordt gebracht. Er ls bij het clavecimbel geen hamertje dat tegen de snaar slaat Neen, de wordt aangetikt door een leertje, dat dan terug springt en onder de snaar komt Dat geeft een korte, doch doorzichtige klank. Men moet het speeltuig hooren ln een niet te groote ruimte, anders verlies het veel van zijn charme. De fijne expressie, de fijne nuanceeringen gaan dan loren. De antieke davedmbels, men vindt ze nog ln het Museum-Scheurleer, zijn onbruikbaar ge worden. Doch men heeft naar dezelfde principes cleuWé instrumenten gebouwd. Spr. geeft de keur aan die van Gaveau. Ook Pleyel heeft mooie Instrumenten gebouwd, doch deze geven meer 'het oorspronkelijke klankvolume en zijn een promls tusschen cembalo en modern klavier. Verder zijn er nog die van Neupert die echter wat erg metaalachtig klinken. Doordat de snaren getokkeld worden kan van expressief spel geen sprake zijn. Hieraan komt men evenwel tegemoet door het aanbrengen van pedalen, waardoor verschil van sterkte en klank kleur kan worden teweeg gebracht. De oude meesters hielden van plotselinge contrasten. Over gangen. zooals wij die kennen, b.v. het langzaam aanzwellen van 't klankvolume e.d. waren hun vreemd. Ze speelden met vol werk, met een enkel of meer registers in verschillende combinaties. Ten overvloede hadden zij twee klavieren die gekop peld konden worden. Ten slotte waren er dus vele mogelijkheden die het voordeel gaven dat men een duidelijk en logisch beeld van de compo sitie kreeg. Regelen voor het pedaalgebruik. althans geschreven regelen, schenen er niet te zijn. Dit werd overgelaten aan den smaak der uitvoerenden en we weten hoe verfijnd die smaak was in de 18de eeuw. Een pianist die clavecimbel wil leeren spelen moet zich een korten aanslag eigen maken en verder leeren met de pedalen om te gaan. Dat is wel te leeren en het loont de moeite. De heer Boer geeft vervolgens nog eenige inlichtingen de pedalen. En daarna gaat hij er toe over e voordrachten te geven van Raraeau. Bach en Cou- perin. We zullen deze werken niet afzonderlijk bespreken. Gedeeltelijk waren het werken illustratief karakter, zooals het zeldzaam geestige „La Poule" van Rameau, waarin een geheele kelende en tokkende hoenderfamilie bijeen is. Aan deze muziek bemerkt men weer, hoe een muzikaal streven der Middeleeuwen zich tot diep In de 18de eeuw voortzet, gelijk trouwens ook bij andere kunsten soms merkbaar is. Het is hier de zucht om een plastisch beeld te geven van dingen uit het leven of uit dc natuur. Doch ook hoorden we werken van de genoem den, die als absolute muziek, dus zonder program ma, zijn bedoeld. En dan treft het uitermate welk een verfijnde weelde van teer klankschoon de heer Boer in deze werken wist te scheppen. Zoo'n Fuga van Bach doet sterk aan een orgel denken: de fijne toontjes flikkeren en tintelen ln gracieuze opeen volging en samenklank, terwijl de diepe tonen doorklinken: 't is of het zonlicht in duizend facet ten spiegelt over een donkeren breeden stroom. Een suite geeft een rij miniatuurtjes, alle even fijn en subtiel als de miniatuurportretjes op blank ivoor, die men in de 18de eeuw zoo zeldzaam schoon verstond te maken. Wij hebben ons venus- tlgd aan deze voordrachten, waardoor de oide werken weer in hun stille, serene praent tot ons kwamen. Inderdaad wij hopen, dat Lelden in 't bezit zal ko'hen van een clavecimbel, en dat Richard Boer ons nog vele malen de herfstlljke schoonheid, der 18de eeuw op zoo'n instrument moge vertolken. BOEKVERKOOPING Van 20—27 November zal in Templum Sala- monls door de fa. Burgersdijk en Niermans een verkooping plaats hebben van diverse bibliotheken, nagelaten door ds. A. Klaver, remonstrantsch pre- ikant te Hoorn. Mr. Th. Heemskerk, oud-minis- ?r van Justitie. Ch. F. H. Dumont. oud-leeraar aan e Koloniale Landbouwschool te Deventer, Dr. E. Smit, predikant der Ned. Herv. Kerk te Zalt- •ommel, K. C. Remmerswaal. leeraar gymnasium Dordrecht; voorts belangrijke inzendingen over eschiedenis, geneeskunde enz. De uitvoerige cata- jgus bevat ruim 3000 BURGERLIJKE STAND E Folkertama en L Been Wilhelmus Jol.nn ips 7. v P l'Aml en C A v d Hoorn Fran-zl»- :us Alnyslus z v J Molenkamp en J M v Tienen Elisabeth Mar's d v H Devilee en S E Vei- plnn- Dlck ben Jansen s jannel it. d v J L-p-cu- en M Sloos OVERL'ïr-HN v rt L.ek, zn 2 wkn U tr i voort, rran 60 J M J de Lang»—Smi'ing wede 66 j. K. VAN K RIJNLAND OPENBARE VERGADERING Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Gate Brouwer. De notulen werden gearre steerd. Onder de ingekomen stukken be vindt zich een adres van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, waarin verzocht wordt een bijdrage van f 2.500 om het Waar borgfonds voor de in 1935 te Heemstede te houden groote bloembollententoonstelling. Het Bureau stelt voor in dit Waarborg fonds een bedrag van f 1000 te storten Al dus wordt hpsloten. Voor de Leidscbe Win kelweek 1933 wordt een subsidie van f 25 beschikbaar gesteld. Een vijftal andere ver zoeken om subsidie zullen worden behan deld bii de begrooting. In behandeling komt daarna bet concept adres inzake de verbooging van den ac cijns op sigaren, welk adres in ons blad reeds is gepubliceerd. De heer A n p e 1 vindt bet adres zeer be scheiden pn bad gaarne gezien dat de Ka mer zich vierkant tegen deze areüns had verzet Het staat bij spr. vast dat deze vor- hooging een groote steg voor de sigaren- branche zal ziin, terwiil snr. er tevens van overtuigd is dat de onbrengst van de ac- ciins door bet minder gebruik, dat er het gevolg van zal ziin, zeer zal tegenvallen. Snr. drinet er on aan dat nog in het adres zal gevoegd worden een verzoek om de na vordering niet door te voeren. De Voorzitter gplooft dat bet adres geheel a-n ri» wenschen van den heer van Annel voldoet De beer de Goover vindt verzending van het adres overbodig. Is bet nift veel eenvoudiger alteen maar te refereeren nnn het adrps van de Kamer van Koophandel van Rotterdam. De heer van Appel wil aan het adres nog een alinea toevoegen waarin er op aan gedrongen wordt dat. als de accijns wordt ingevoerd, ontheffing zal worden gegeven van de navordering. Besloten wordt het adres met deze toe voeging te verzenden. Op voorstel van het Bureau der Kamer wordt vervolgens besloten nogmaals bij de Alg. Landsdrukkerij er op aan te dringen, om, als statuten van naamlooze vennoot schappen niet meer verkrijgbaar ziin, door fotografische renroducties op weinig kost- hare wijze aan dit bezwaar tegemoet te ko- Na de pauze komt in behandeling 't reeds door ons in groote trekken vermelde adres aan den Minister van Waterstaat inzake 't concessie-stelsel voor personen en vracht auto-ondernemers en instelling van een ver- voerraad met verstrekkende bevoegdheden ten aanzien van de Ned. Snoorwegen om een goede coördinatie van bet personen- en vrachtgoederen verkeer voor te bereiden. De beer de Gooyer gaat princinieel met het adres accoord. maar de redactie ls van dien aard. dat de Kamer toch wel heel goed van verschillende dingen op de hoogte moet zijn om het zoo te kunnen verzenden. Er worden verschillende dingen positief in ge zegd, die hpfpr informatief hadden kunnen worden gesteld. De heer Heringa sluit zich hierbij aan. De heele critiek op de Spoorwegen is die wel zooals wij die wenschen? Aan auto wegen e. d. besteden wij momenteel groote kapitalen. Is dat wenschelijk, terwijl wij goede spoorwegen hebben? Ligt het ook wel op den weg van de Kamer om deze materie te behandelen. Het is toch geen dtetrictsbelang. De Voorzitter zegt dat het adres be rust op de meening bij het Bureau dat de •Snoorwegen niet het hunne hebben gedaan om het noodlijdend bedrijf weer rendahel te maken. Het Bureau heeft er geen be zwaar tegen bepaalde scherpe uitdrukkin gen te verzachten, hoewel deze uitdrukkin gen overigens wel juigt zijn. De Kamer moet duideliik laten blijken, dat zij er be zwaar tegen heeft, dat nu weer particuliere bedrijven worden geschaad terwillc van de Ned. Spoorwegen, waarvan de leiding te rechter tijd in gebreke is gebleken. De heer Meijers is het geheel met het adres eens, evenals de heer van der La a n. Ook de heer W e r n i n k verklaart zich er voor. De heer Z onneveld vraagt of het niet tijd wordt, dat een lichaam wordt ingesteld ten dienste van de verbruikers, zoowel van de spoorwegen, als van gas- en electrici- teitsfabrieken, posterijen enz. Er ontstaat hierna een uitvoerige discus sie over het adres, waarbij de heeren He ringa en de Goover met verschillende be zwaren komen. Tenslotte wordt besloten 't adres nog eens nauwkeurig onder de loupe te nemen en het Bureau machtiging te ge ven het daarna te verzenden. Aan het Bureau wordt machtiging gege ven over te traan tot de benoeming van een lid en eventueel een plaatsvervangend lid in de Commissie voor de Evpnredige Vracht- verdeeling in de Binnenscheepvaat In de vacature ontstaan door het bpdanken van den heer H. Ntemever, indertijd voorgedra gen door verschillende schippersoreanisa- Bij den Minister van Binnenlandsche Za ken zal worden aangedronaen op pen spoe dige behandeling van het in uitzicht ge stelde wetsontwerp inzake credlet aan den Middenstand. De vergadering wordt daarna gesloten. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN GEMEENTEBEGROOTING 1934 De korting per inwoner uit het gemeentefonds, beteekent voor onze gemeente voor 1934 een be drag van f3413.02; welk bedraq door bezuiniging van uitgaven moet worden gevonden. De gemeentebegrooting 1934 werd gister aan den raad toegezonden en daarbij schrij ven B. en W. dat van de Ged. St. dezer provincie de mededeeling kwam, dat de Re- geering voornemens is een vermindering op de uitkeering per inwoner uit het ge meentefonds toe te passen met ingang van 1 Mei 1934. Zij hebben B. en W. gevraagd hij de samenstelling van de gemeente-be grooting hiermede rekpnincr te houden. Bi) de reeds samen gestelde ontwerp-hegrootir die reeds aan de raad was aangeboden, was hiermede geen rekening gehouden. Het be drag, hetwelk volgens de regeeringsvoorstel- len in 1934 op de uitkeering onzer gemeente zal worden gekort, bedraagt, volgens de be rekening van B. en W. 4 pCt De uitkeerinz oor 1934/35 wordt berekend op f 113.73390. vaarvan voor de begrooting 1934 komt of f85300 43. De korting voor dat jaar moet dus worden geraamd op f3412.02. Van weg*' den ernstigen toestand der financiën der gemeente moet dit bedrag aan hozuiniging op de uitgaven worden ge\onden. Aanvan kelijk meenden B. en W. dit wel op den post van Onvoorziene uitgaven te kunnen vinden, maar zij zijn daarop teruggekomen, daar deze post beschikbaar moet blijven omdat, zooals ook in 1933 blijkt, te dikwijls daaraan fonds moet worden onttrokken. In verband met «en en ander stellen B. Radio Nieuws. ZATERDAG 11 NOVEMBER Programma 3: 9.20— 11.20 ParUs Radio; 1120 —12.20 Langenberg: 12.20—14.20 Parijs Radio; 14.20—16.50 Kalundborg: 16.50—17.15 Davenliy; 17.35—18 20 Londen Nat: 18 20—1.9.20 Boedapest 19.20—20 Kalundborg: 20—afloop: VVcenen; daarna Deutschl.sender Programma 10.50—11.30 Daventr 12.20— 13 05 Brusel VI: 13.05—16.50 Daventr; 16.50— 17.20 Deutschl.-sender: 17.20— i9.2«i Muhlacker; 19.2021.20 Bonden Keg; 21.20—2220 Ci.omun- ster; 22.20—afloop: Warschau ZONDAG 12 NOVEMBER. Programma 3; 8.30—12.50 Langenberg: 12.b0— 16,50 Da vent ry- 16.50—20.05 Londen Reg.; 20.05 afl. ParÜ3 Radio;daarna Luxemburg of Ka- holm); 21.25—afl. Dai MAANDAG 13 NOVEMBER. Programma 3: 11,20—12.20 Langenberg: 12.20 —14.20 Luxemburg: 14.20—15.20 Kalundborg; 15.2017.20 Langenberg: 17.20—18 Brussel VI.; 18af). Boedapest: daarna Deutschl.sender. Programma 4 11.20—12.tO Kalundborg; 12 20 17.40 Londen R.; 17.40—18.20 Warschau; 18.20 21.20 Deutschl.sender; 21.20afl. Weenin; daar na Daventry. AGENDA De Zondagsdienst der hulsartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Janssens, Nieuw- zwaag, Poortman, Rassers en Verbrugge. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt morgen waargenomen door Dr. Varekamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken P. du Crola, Rapenburg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. en W. den raad voor de begrooting als volgt te wijzigen en de navolgende posten te verlagen: Jaarwedden van de ambtenaren en be dienden der gemeente-secretarie, etc. f300 (van de aanstelling van een 2e klerk aan de le afd. der secretarie moet worden af gezien). Renten van geldleeningen door conversie f 730.Belooning van vakonder wijzers f276.—; Aanschaffing van school- meubelen f 400.Belooning van vakonder wijzers f368.Reiskosten van den leeraar in de gymnastiek a. d. school Oudsh.weg f 100; Vergoeding aan schoolbesturen als be doeld in art 101, 9e lid. der 1. o. wet 1920 f 105; Kosten commissie tot wering van schoolverzuim f105.Rente en provisie tijdelijke voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gelden f550.Het aan tal dezer verlagingen bedraagt f3565.ter wijl zooals bovengemeld de uitkeering wordt verminderd met f3412.02. De post onvoor ziene uitgaven wordt hierdoor verhoogd met f152.95. Tengevolge van de vermoedelijke opening in 1934 van den schrijven B. en W. voorts aan den raad moet de kapitaaldienst als volgt worden aangevuld. Bijdrage ten behoeve van den aanleg van dezen spoorweg 25.000. (Bij raadsbesluit van 19 Oct 1917, gewijzigd 29 Nov. 1917 van de voormalige gemeente Al phen is bovenvermelde bijdrage verieend,) Zij moet worden betaald drie maanden nadat de dienst geopend is. De opening zal vermoedelijk Mei 1934 plaats hebben. Van deze uitgaaf zal het gevolg zijn dat, om binnen een kapitaalsuitgaaf te blijven van totaal 40.000 ongeveer, het geheele bedrag op post 576 (kosten van verbetering van een gedeelte der wegen) uitgetrokken niet zal worden besteed. A.-R. KIESVEREENIGING Onder leiding van den heer J. H. Bel- graver vergaderde Vrijdagavond in gebouw „Concordia", de A.R. kiesvereeniging. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzit ter over de laatste Kamerverkiezing en ge waagde met dankbaarheid over het vele propagandawerk door meerderen verricht De secretaris de heer E. v. d. Pol, gaf een toelichting op de voorstellen van het Cen- traalcomité tot wijziging van het program van Beginselen. Hierop volgde een levendige bespreking, inzonderheid over het 10e voor stel aangaande de Nederl. Handelspolitiek. Verschillende leden waren van oordeel, dat dit voorstel hetwelk betreft een nieuw artikel, niet thuis behoort in het program van beginselen, maar in het program van actie. Het bestuur zal schriftelijk de geuite bewaren aan het Centraal-Comité kenbaar maken. Tot afgevaardigden naar de Deputaten- vergadering, die D.V. Woensdag 10 Januari a.s. zal worden gehouden, worden gekozen de heeren G. M. Hemgreen, E. v. d. Pol. T. Scheer, en F de Vries; plaatsvervangende leden de heeren J. G. Baart, K. Salverda en D. Raaphorst Sr. In bespreking werden gebracht de voor stellen tot reglementswijziging van het Ka- merkieskringbestuur Leiden, inzonderheid aangaande Hulpcentrales. Verschillende leden informeerden naar het nut van deze centrales, hetwelk nader werd aangegeven, waarna de vergadering het bestuur vrijheid gaf naar eigen inzicht te handelen. De vergadering werd op gebruikelijke wijze gesloten. GEBEDSSAMENKOMST Gedurende de gebedsweek van de Chr. Jeugd vereenigingen heeft de Chr. Jeugd- federatie op a.s. Woensdagavond na afloop van den kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk Ju liana straat, in het vereenigingsgebouw een gebedssamenkomst belegd. WIE IS DE EIGENAAR? Aan het politiebureau Julianastraat zijn inlichtingen te bekomen omtrent een twee tal onbeheerd gevonden rijwielen. „DE STAD DER MENSCHEN" Ds S. van Dorp hoopt a.s. Donderdag avond in 't Evangelisatielokaal Hooftstraat voor de N.H. Geref. Jongel. „De Heere is onze Banier" te spreken over bovenstaand onderwerp. Aanvang half acht. THANS EIGENAAR EN RIJWIEL BEIDEN ZOEK Door den heer A. werd eenige weken terug achter zijn pakhuis aan den Steekter- weg een onbeheerd heerenrijwiel gevonden. Toen na eenige dagen de eigenaar nog met kwam opdagen, heeft A. het even aan iemand uitgeleend. Dit even duurt echter ook al weer dagen zonder dat de gebruiker met het rijwiel terugkomt Thans heeft A. aangifte gedaan bij de politie, die zal trach ten dit rijwiel raadsel op te lossen. GEVONDEN VOORWERPEN Zak gemengd voer, lederen handschoen, bos rozenstruiken, portemonnaie met In houd; 2 zwarte broekspijpen; autoped; be- lastingplaatje; eenige fantasiesoelden; da- mestasch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6