NATIONALE TWEEDE BLAD PAG. S DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 1 TUSSCHEN AMSTEL EN IJ {(Van onzen .Amsterdamsdien redacteur) Onder de bezienswaardigheden in onze stad neemt „Artis" nog steeds een belang rijke plaats in. De schoone dierentuin, tot in het buitenland beroemd, is de trots der Amsterdammers. Dezer dagen is het jaarverslag van Artis '(of zooals de officieele naam luidt Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artis M agist ra") uitgekomen en daaruit bleek, dat ook Artis onder de ongunstige tijdsomstandigheden lijdt: contributies, entrées en verdere ont vangsten, waren sterk achteruit geloopen; de aankoop van dieren, 't vórig jaar f35.016 beliep in 1932 slechts f 2279. Toch is deze daling van inkomsten in geringe mate een crisisverschijnsel. Wat Artis in vroeger jaren vóór 't opkomend tourisme was, valt moeilijk te begrijpen voor den Amsterdammer van heden. Voorheen, toen het reizen en trekken zich tot de bevoorrechten beperkte en de men- schen dus meer in de stad bleven, stond Artis in het centrum van de belangstelling. Tot den goeden toon werd het gerekend lid van Artis te zijn, daaraan kon de gewone burger niet denken. Men kon voor f 1 per dag den dierentuin bezoeken en daarvan werd vrij druk gebruik gemaakt. Maar de groote stroom bezoekers wachtte tot Sep tember; dan kon men voor een kwartje terecht. Dat kwartje geniet historische repu tatie, want ondanks alle wisseling in prijs niveau in den loop der jaren, is het Artis te wartje gaaf gebleven, al moet gezegd wor den, dat men er voorheen meer waarde aan hechtte dan thans. In den goeden ouden tijd, toen nagenoeg alleen schoolkinderen en onderwijzers va- cantie genoten, pensions en badplaatsen nog maar door weinigen werden bezocht, kreeg het groote publiek zijn beurt in Sep tember. Een Artsdag was ongeveer voor iedereen weggelegd; 't inhouden van dezen dag was i.n dien tijd van schamel sociaal besef een schreeuwend onrecht. Dat alles is veranderd. Door de al ruimer Verleende vacantiedagen en het grootere gemak, waarmede men zich buiten de stad kon verplaatsen, taande de glorie van Artis. De elite onder het ledental verschrompelde; het lidmaatschap was veel minder dan vroe ger het kenteeken van bijzonderen maat- schappelijken welstand; de druk bezochte Artis-concerten verloren allengs hun aan trekkelijkheid, en het betreden van de be roemde Koningszaal bleef niet langer een Onbereikbaar ideaal voor de groote schare. Niettemin werd aan de dierenverzame ling en aan den tuin zelf al grooter zorg besteed. De tegenwoordige directie heeft de dierenbevolking steeds meer geperfectio neerd en de directeur heeft dan ook schoon gelijk, wanneer hij den aandrang van som mige kringen weerstaat en in Artis geen kermissen dulden wil. „Een zoölogische tuin", merkte de directie op, „is een zuiver cultureele instelling, welke uitsluitend ten doel heeft het publiek de uiterlijke verschij ning en het gedrag van het dier alsook do schoonheid er van te leeren kennen en waardeeren". Dat is een gezond standpunt, waarvoor men respect kan hebben en dat goede hoop geeft voor de toekomst. Artis komt er wel weer bovenop. Van meer ingrijpenden aard zijn de zor gen in kerkelijke kringen, die w e 1 met de financieele crisis in verband staan en helaas nog meer met de geestelijke crisis. Alle kerken ondervinden de gevolgen van den verlaagden levensstandaard, maar het meest de groote Ned. Herv. Kerk. Men weet, dat de bekende clr de Vrijer indertijd de noodklok heeft geluid met zijn befaamde veertien punten, waaronder ook voorkwam het sluiten van de Nieuwe Kerk gedurende een groot deel van het jaar. Nu, zoover komt het gelukkig niet: de Nieuwe Kerk, de historische kathedraal op den Dam, blijft het geheele jaar geopend. Maar wel worden vele bezuinigingen aangebracht en wat, het voornaamste is: in plaats van uitbreiding van het aantal predikantsplaat sen (in dezen tijd van geestelijken nood toch zoo noodig) wordt de 31e predikants plaats niet vervuld, en het getal godsdienst onderwijzers geleidelijk verminderd. Inderdaad beteekent dit alles groot gees telijk verlies. Bij dit sombere beeld bood de opgewekte herdenking van de Kerkhervorming een lichtpunt Meer dan vroeger wordt in de laatste jaren 't levenswerk van Luther, den held der Reformatie, herdacht. Ook in de afgeloopen week geschiedde zulks in tal van kerken van onderscheiden formatie, en in deze week, Vrijdag a.s., den 450sten gedenkdag van Luthers geboorte, staan wederom een paar groote samenkomsten op bet programma. De heer J. van Meerveld, christelijk-his- thorisch raadslid, vierde in de vorige week onder talrijke blijken van belangstelling zijn 70sten verjaardag. De heer Van Meer veld is te eenvoudig van opvatting om er een „recht van niet-jubileeren" op na te houden en aangenaam deed het aan dezen degelijken man te zien, onder zooveel vrien den en vereerders, die hij zoowel onder boeren en melkslijters als onder raadsleden en wethouders heeft De jubilaris, die te Zunderdorp woont en sedert de annexatie van deze gemeente in 1921 raadslid is, mag een sieraad van den raad en van zijn fractie heeten ter oorzake van zijn rechtschapen karakter en begin- seïtrouw. In den Raad spreekt hij slechts zelden, maar als de heer Van Meerveld aan het woord komt, heeft hij iets te zeggen, waarnaar fnen gaarne luistert. Van reeen ten datum is de afstraffing, die deze dege lijke plattelander zijn communistisch mede lid Wijnkoop toediende, toen deze Mosko- vietische luidspreker orakelde over zaken waarvan hij niets wist. Laat ik dit weekoverzicht mogen beslui ten met, de mededeeling, dat het a.s. kope- 'jubiléum van den burgemeester in wijder kring 'belangstelling vindt Zoo juist komt mij ter oore, dat het Initiatief Comité ROFFELRIJMEN. Overtuiging Jan Punt was van-de-blauwe-knoop, Niet zoomaaris, een keer Hij was het, overtuigd, en dat Veranderde niet meer. 't Was z'n geloofniet, evenmin Een stokpaard van den man; Hij wist het: alles heeft z'n tijd, Daar hield hij zich maar an. Jan Punt was van-de-blauwe-knoop, Enhij was werkeloos; Hij zocht, hij worstelde om werk Dat deed hij al een poos. En op een goeie avond stond Een oproep in de krant, Een baantje, net voor hem geknipt, Een kolfje naar zijn hand; Wel stond er zoo precies niet bij Bij wie, wat, waar het was, Maar Jan begreep dat hij ervoor Geknipt, geschapen ivas. Jan schreef dus een papieren brief Met letter-zoo-en-zus, En zie: twee dagen later zat Een antwoord in de bus: U kunt direct beginnen bij Jeneverstokerij Met naam en toenaam enzoovoort Nauwkeuriglijk er bij Jan is gegaan, dat spreekt vanzelf; Jan ging naar het kantoor En stelde aan den directeur Zich rond en open voor, En zei beleefd en vriendelijk Dat hij er niet aan dacht Z'n brood te vinden in een zaak Die zooveel jammer bracht. De directeur keek eerst wat vreemd Toen vriendelijk, en zei: Zoo'n kerel met zoo'n vaste wil IVos anders iets voor mij! Ik heb respect voor jou en voor Je overtuiging, vrind; Ik hoop van harte dat je gauw Een goede werkkring vindt! (Nadruk verboden.) LEO LENS. (I.C.A.) en de Vereen. „Het Koggeschip" een huldigingsdefilé voorbereiden. Défilés val len in den smaak tegenwoordig. Moge ook het voorgenomen défilé in December slagen! LEVENSVERZEKERING-BANK. rotterdam Rentelooze leening aan verzekerden voor operatiekosten Ingezonden Mededeeling BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING CONSULAIRE DIENST Bij K. B. ie het consulaat der Nederlanden te Natal (Brazilië) opgeheven. Het ressort van den voormaligen post, te weten de Staat Rio Grande de Norte, is toegevoegd aan het ambtsgebied van het con&ulaat te Jo&o Pessöa. P. T. T. Bij K. B. Is met ingang van 1 Nov. 1933 aan den referendaris 2e kl. der P.T.T. J P M L. Lef eb er (o.v.) op haar verzoek eervol ontslag is mf?t Ingang van 16 Dec 1933 benoemd tot referendaris der P.T.T. J de Vries, tliaws refe rendaris 2e kl. der P.T.T. LANDMACHT Bij K. B. Is benoemd I e-offlcler van idheid der 2e kl bij de landmacht de heet J. L. van Laer, arts. Indringers dood gevonden „roote schade toebrachten. Op aanraden drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed ratten te dooden." Zulke ;zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen ver nielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en mor- ,gen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct., dubbele doos 90 cl Importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 44 Ingezonden Mededeeling BACONMOEILIJKHEDEN Zooals we reeds hebben medegedeeld in ons nummer van 31 October heeft de groote toename der bacon productie in Engeland er toe geleid, dat het invoer contingent opnieuw verlaagd zou worden en wel met 16 pCt., zoodat Engeland dan slechts 59 pCt. van de hoeveelheid van 1932 zou willen importeeren. In bovengenoemd bericht werd ook mede gedeeld, dat Denemarken met Engeland een contract had gesloten, waarbij bepaald werd. dat dit land 62 pCt. van het toe te staan contingent bacon zou leveren. Dit was niet geheel juist Denemarken onderhandelde toen met Engeland over deze plannen en het had op dat moment alle schijn, dat het zoo zou gaan als door ons werd medegedeeld. Ondertusschen zijn deze onderhandelingen afgeknapt en zit men in Denemarken voor een zeer moeilijk probleem, de groote hoeveelheden spek en bacon, die thans niet meer naar Engeland kunnen geexporteerd worden, kwijt te taken. Dit is zooveel te erger nu ook daar evenals bij ons, de uitvoer toch reeds belangrijk ge daald is. Thans lezen we echter in het „Berliner Ta- geblatt" een artikel over de Deensche bacon- productie, dat eenigszins te denken geeft Het blad wijst er op, dat Denemarken wel gaarne Duitschland als een goed ofnemer van zijn bagon zou hebben en meent, dat er momenteel de kans groot is, dat bij een mogelijke onderhandeling Duitschland wel ontvankelijk zal zijn voor Deensche voor stellen in verband met baconlevering. De Duitsch-Deensche handelsbalans is in Augustus gekomen op een passief van 7.5 millioen kronen ten nadeele van Denemar ken, het jaar daarvoor was er pog een saldo van 2.2 millioen kronen. Nu Duitschland met Nederland en Fin land onderhandelt over den invoer van zuivelproducten en eieren, meent het blad dat onderhandelingen met Denemarken, dat ook zeer geïnteresseerd is bij den uitvoer dezer producten, van groote beteekenis zijn. Het „Berl. Tageblatt" meent zelfs, dat deze onderhandelingen met Denemarken nog van grooter beteekenis zullen zijn, dan die met Nederland en Finland. Dat wil dus in goed Hollandsch zeggen? Wees maar wat scheutig Holland, want de Duitsch-Nederlandsche handelsbalans zijn lezers willen voorleggen? Dat zou in dit verband heel leerzaam zijit voor zijn lezers. Van 11 Dec. tot 10 Jan. wordt weder eeö serie weldadigheidspostzegels uitgegeven, ditmaal ontworpen door Mr. J. Sjollema te Amsterdam. De waarden zijn 1% cent, 5 cent, 6 cent en 12V2 cent. Tegelijkertijd worden uitgegeven twee nieuwe series Drentbriefkaarten; de eene houdende 6 reproducties naar schilderijen van Rembrandt en de andere getiteld: j)e vreugde van de jeugd" en voorstellende de kinderspelen in de verschillende tijden dea jaars, met de bij iedere maand behoorende teekens van den dierenriem, ontworpen door mej. D. Duyvis te Amsterdam. De prijs vani iedere serie is 0.35. J BURGEMEESTERSINSTALLATIE Zaterdagmiddag had te Friezenveen da installatie plaats in een buitengewone raada zitting van den nieuwen burgemeester den heer A. P. F. A. I. A1 b a r d a van Utrecht, Door een comité uit de burgerij werd da heer Albarda op de grens der gemeente tus« schen Almelo en Friezenveen ontvangen. D« installatierede werd uitgesproken door dea loco-burgemeester Wethouder H. Stege» man. In het dorp hadden verschillend* feestelijkheden plaats. 1 Weer werd 'n automobilist de dupe van den onhoudbaren toestand aan den nieuwen Rijksstraatweg te Overschie* Mr. dr. S. de Vries Czn., wethouder man Den Haag, verlaat met z'n bruid Mej. E. Coster, het stadhuis. Minister-president Göring tijdens 't verhoor in het proces van den Rijks- danhrnnd te Berlijn. De heer prof. mr. D. v. Blom, die bij 't 350-jarig bestaan der Universiteit van Edinburgh het eere doctoraat verkreeg. Luchtfoto van de oude Maasbrug te Maastricht, die geheel gerestaureerd en weer voor het publiek open gesteld werd. De huldiging van C. N. A. Loos Sr, bekend Hillegersbergenaat die 70 jaar werd. Het huldigingscomitè biedt 'n geschenk aan. 11 orum van Caesar te Rome, volgens Senator Ricci, die d.e herstel- en opruimingswerken leidde, een der prachtigste monumenten uit de oudheid, die door afbraak der miserabele omgeving zijn vrijgekomen. Het in gebiuik genomen gebouw van de De nieuwe armbewegingen bij de Rott erdamsche verkeerspolitie zijn gistereik Ned. FascistenStationsweg, Rotterdam. voor het eerst toegepast. Op de Noorderbrug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5