MAANDAG 6 NOVEMBER 1933 Hollandsche kranten op bezoek bij de Duitsche pers V (Slot) (C.W.) We hebben nu en ook bij een vo rige gelegenheid herhaaldelijk gesproken oyer S.A. en S.S. Deze letter» beteekenen, ge lijk men vermoedelijk zal weten: Sturm- Ahtellung en Schutz-S'affel (aanvals-afdee ling en beschermlngsgroep); men spreekt b.v. ook van Staffel bij een groep vliegtui gen). Ons zeggen die woorden zonder meer niet al te veel; zelfs als men er mee rekent, dat de S.S. als de elite uit de S.A. kan worden beschouwd. Daarom heeft op den laatsten avond van het verblijf te Essen de gouwlei der ons een en ander meegedeeld omtrent de organisatie der nat-socialisten; tor or ën- tatie was deze uiteenzetting stellig nuttig. Aan het hoofd van de bewoging staal de „Führer", de leider. Een plaa svervanger is eveneens aangewezen. Voorts is het Rijk ver deeld in 32 gouwen, elk onder een gouwlei der met plaatsvervanger. Voor Essen waren dat staatsraad Terboven en de heer Unger. Laatstgenoemde was reeds op leeftijd en een der oudste aanhangers van het nat.-social- s- me. Om zijn politieke gevoelens verloor hij zijn bet/'ukking als boekhouder bij Krupp Hij was een onverschrokken militante geest. De gouwen zijn onderverdeeld in kringen, elk onder een kringleider. De s'ad Essen vormde zoo'n kring. De kringleider Is tevens politiek jelder in zijn gebied. Op den kring volgt naar beneden de z.g. Orl-gruppe, met ook een leider aan het hoofd. Zulke wijken telde Essen er 40 k 50. De onderverdeeling gaat dan nog voort in „cellen" en „blokken", alles met een „Führer" als verantwoordelijk hoofd. Zoo'n blok omvat een groepje huizen. De organisatie is dus wol zeer gedecentrali seerd, maar de leiding ls absoluut centraal. Gevolg van deze decentralisatie is, dat men nauwkeurig kan waarnemen hetgeen er om gaat en dat de le'ding steeds snel ge-infor- meerd is omtrent handelingen van degenen, die aan verzetacties zich zouden willen schuldig maken. Al deze „Führer" bij elkaar noemt men de 'Amtswealter. Het zijn dus de functionarissen der partij. Op Zaterdag 2 Sept. hebben we ze we schreven daarover op 5 Sept. j.l. ten getale van 160.000 te Neurenberg door Hitier hooren toespreken op het groote appèl Door den gouwleider ls een staf gevormd van medewerkers, z.g. Referenten. Dit ge zelschap in Essen waren het er 30 be studeert wat op ieder gebied valt te doen en wat voor het oogenblik mogelijk is. Staat kundig, economisch en cultureel worden de vraagstukken van den dag onder het oog gezien: Zijn er kwesties van inwendig-disciplmaa- ren aard of moeten vergrijpen van partij leden worden beoordeeld, dan is daarvoor een onderzoek:ngs-instelling en een beslech- tings-instantie bij Rijk, gouw en kring. Die beslissen onafhankelijk van den partijlei der. Hoogste instantie is het partijgerecht, waar de politieKe leider van den kring bui ten staat. De voorzitter van dit college be slist Dat besluit gaat naar den kringleider. Deze kan dan zijn oordeel uitspreken. Is hij het met de gevallen beslissing niet eens, dan treedt het gouw-partijgerecht in werking. De beoordeeling van overtredingen is streng. De N.S.D.A.P. moet een elite zijn, zoo rede neert men, en wie overtreedt wordt zwaar der gestraft dan een ander volksgenoot. Zijn het overtredingen, die bovendien met den rechter in aanraking brengen, dan kunnen partij straf en burgerrechtelijke veroordeeling samengaan. Onder den politieken leider der algemeene partijorganisatie staan onder-organisaties met bepaalde taak. In de eerste plaats de S.A.. de instelling ter bescherming tegen geweld van tegen standers. N'iet alle nat.-socialisten zijn dus S.A.-man; men moet tot dit onderdeel wor den toegelaten. Verder ls er de S S., de N.S.B.O. bedrij fscellenorganisatie)de Hit- ler-jeugd (van 14IS jaar) en daaronder nog het „Jongvolk". Wie 1 8jaar is kan zich vrijwillg aanmelden voor toelating tot S.A. of S.S. Ook de vrouwen (Frauenschaft) zijn in organisaties ondergebracht. De S.A. was in het verleden het apparaat ter bescherming der beweging en tot het uit den weg ruimen van het communistich ge vaar. Thans beschouwt men haar meer als opvoedingsschool voor het Duitsche volk tot kloekheid, zuiverheid en discipline. Men leert ;er gehoorzamen en bevelen. De S.S. wordt getrokken tuit da S A. Het is de keurtroep der meest betrouwbaren en beproefden, bestemd voor de bescherming van den Führer. S.A. en S.S. dienden uitsluitend, ook wat de opleiding betreft, voor partij propaganda, fascineering der massa en nederwerping der communistische terreur. Met het leger had den ze nooit iets te maken. Het oude bewind stond steeds scherp tegenover de nat.-socia listen en heeft de beweging herhaaldelijk verboden of het spreken onmogelijk gemaakt Nog in '25 werd spreekverbod voor 2 jaar uitgevaardigd, om Hitler te treffen. De par tij telde toen 27.000 leden; na de twee jaren waren het er 72.000 en in Juni 1932 reeds 1.210.000. Het aantal behaalde stemmen was toen 13Vi millioen. In datzelfde jaar werden S.A. en S.S. nog als den staat vijandige or ganisaties vervolgd, verboden en tenslotte ontbonden. Leden van de N.SD.A.P. behoo- rende tot S.A. en S.S. konden zelfs geen ambtelijke betrekking krijgen en niet werk zaam zijn in een bedrijf van het leger. Als het geweten der bedrijfsarbeiders wordt de N.S.B.O. beschouwd. Zij ls eveneens opvoedingsschool op ieder gebied: staatkun dig, sociaal, cultureel en wereldbeschou wing. Een N.S.B.O.-man behoeft geen partij lid te zijn; S.A. en S.S.-menschen wel. In- tusschen moeten wel de leiders der N.S.B.O. lid van de partij zijn. De vrouwen worden in den arbeid voor de IV stond in ons blad van 1 November. volksgenooten betrokken voor zuiver wel- dadigheidswerk. B.v. voor inzamelingen voor de a.s. winterhulp. Het lidmaatschap der N.S.D A.P. ls volko men vrijwillig en niet gemakkelijk te ver krijgen. Slechts de ambtelijk werkende krachten worden betaald voor zoover de arbeid hun volle persoonlijkheid elscht. Overigens ge schiedt er on'zaglljk veel werk ter wille der beweging zonder eenige vergoeding. Tot aan „Kringgleider" ls alles „ehrenamtlich" De S.A.-man ontvangt geen cent vergoe ding voor zijn diensten, noch eenige exira ondersteuning. Voor dit laatste komt hij slechts in aanmerking wanneer hij in nood en behoeftig is. Maar de middelen daartoe worden dan door do' organisatie opgebracht; ieder man, die het missen kan, offert een kleinigheid. Ieder S.A.-man betaalt partijcontributie. Ook moet htj zijn eigen uniform desnoods op afbetaling betalen en haar in behoor lijke orde houden. Er is thans bij hel aannemen van nieuwe loden sterke selectie. Vroeger was dat niet zoo noodlg. Toen kwamen alleen de over tuigden en persoonlijk moedigen, die de ge varen durfden trotseeren, welke aan het dragen van het bruine hemd verbondon waren. Alleen de jeugd, die gestuurd wordt, wordt zonder meer opgenomen. In de gouw Essen (waartoe ook Düssel- dorf, Keulen en Aken behooren) zijn onge veer 40.000 S.A^nannen, die gecommandeerd worden door Oberführer Zapff; verder staan onder Oberführer Zech, den politiepresident, 8000 man S.S. De uniform behoeft alleen maar gedragen te worden, wanneer men dienst heeft; bui ten dienst mag zij echter gedragen worden. Er zijn er, die niets anders hebben dan hun dienstkleed/ing. Aan de manschappen wordt absolute discipline en zuiverheid als eisch gesteld. Do verbintenis is vrijwillig; wie er uit wil, kan er uit. Over wapens, zoo werd verzekerd, beschikken we niet .omdat ze er niet zijn. In de nat.lonaal-sooialistische partij denken evenmin als ergens elders allen precies gelijk. In het algemeen bestaan er geen rivaliteiten en van tegen elkaar instrovende richtingen is zeker geen sprake. Wanneer we het gebeuren ter z.g. Ontwa peningsconferentie nagaan, meenen we dat de oorlogskiemen daar in talrijker mate le ontdekken zijn dan in een ontwapend land. waarvoor oorlog met zelfmoord gelijk zou staan. Wij keeren thans weer tot den d.-aad onzer besprekingen terug, die zich voorts bezig hielden met de verhouding: fascisme en na- tionaal-socialisme. aliaansche fascime was voor de Duitsche beweging geen voorbeeld. In beider ontstaan valt al dadelijk een kenmerkend verschil waar te nemen. Het Fascisme iseigenüjk van bovenaf op gelegd; corporaties vervingen er staat en maatschappij; een dictator, die op een ge geven oogenblik de macht had gegrepen, kwam aan het hoofd. Het nationaal-socialis- me daarentegen ls als zuivere volksbewe ging van onderop gegroeid. Aanvankelijk waren er slechts enkelingen, die na enkele jaren elkaar zochten en vonden in distric ten en gouwen. De gouwleiders zijn hun werk ook van onderop begonnen en na jaren van arbeid tot gouwleiders geworden. In de hiërarchische autoritaire republiek hebben zij van den leider van den totalitair en staat hun autoriteit ontvangen. Aanvankelijk was aller hand tegen de nieuwe beweging, die in 1920 de S.A.-orga- nisat e stichtte, toen het Marxisme Hitiers vergaderingen onmogelijk trachtte te maken en de politie niets deed ter bescherming. Eer nog sloeg ze los op degenen, die ver in de minderheid waren. Toen is men zich zelf gaan beschermen. Gelijk reeds gezegd wer den in de S.A. de strijders vereenigd, terwijl later in de S.S. de gesterkten, de „gezeefden' ondergebracht werden. Het waren aanvan kelijk slechts kleine groepen, die den naam van „Rollkommandos" droegen. Daarin werd hun bewegelijkheid uitgedrukt. Om te doen zien, dat inderdaad het nat.- socialisme klein begonnen is, vertelde de heer Terboven, dat hij in Essen in 1924 met 10 man voor het eerst een vergadering hield; de bekenden uit de omgeving waren daarbij. Eenlgen tijd later was de kring tot 40 uitgebreid. Toen is het circus afgehuurd een openbare vergadering te houden. Er en binnen een half uur 5000 menschen de zaal binnengestroomd en buiten stonden er nog net zooveel. Met groote opzichtige roode plakkaten was propaganda gevoerd. De betaalde leiders van soc.-dem. en commu nisten werden daarin aan de kaak gesteld, zooodat ze zich op 't laatst erg onprettig gin gen voeden. In de zaal waren de veertig partijgenooten oordeelkundig verdeeld. Een rede werd ge houden en het kwaim tot aan de discussie. Toen ontstond er herrie. Maar het resultaat was, dat men in Essen over de zaak ging praten. Dooden en gewonden vielen in vecht- partijen en sluipaanvallen, maar de bewe ging groeide en er kwam ontzag voor haar. Vóór de S.A. optrad kwam de tegenpartij vaak in drie k vier-voudige overmacht op zetten. De oud-frontsoldaten waren echter door hun tactiek veelal in gunstiger positie dan de ongedisciplineerde aanvallers. De en keion, die aanvankelijk met het later als uniform ingevoerde bruine hemd zich op straat waagden, moesten het steeds ontgel den. Men was er op aangewezen elkander te beschermen en in groepen naar huis te brengen. De adressen der in den beginne weinig talrijke nat.-soc. waren den tegen standers bekend en steeds stond 's avonds of 's nachts een veelvoudige overmacht ge reed om de bruinhemden af te ranselen. Toen is men elkaar georganiseerd naar huis gaan brengen. De beste strijders en propagandisten voor pen afdeling der 5, A, het nat.-socialisme zijn gekomen uit de rijen der communistische idealisten, die tot het inzicht kwamen, dat hun eigen beweging geen uikoinst kon brengen en hun leiders niet de mannen waren, waaraan het voJk behoefte had. Zij wisten „de massa", waar ze zoo d.chtbij hadden ges aan, te pakken. Van het begin al heelt in de beweging het leider-princiep gegolden. Het is vruent- baai geblekeh. Voor allen was het vaandel het symbool, dat met heldenmoed weru vei dedigd. Werd het verloren, dan werd alles in het werk gesteld om het teiug te kiijgon. Het Führerschap, zoo luidde de verzeker.ng, is absoluut In onze ziel verankerd uit zuiver idealisme. Gnze mannen doen alles voor ons, mits wij voor hen en voor onzen eigen Führer hetzelfde doen. Zij willen hun Führer steeds bij zich zien en op de ge vaarlijkste plaatsen. De Führer moest steeds de eersie zijn en steeds paraat; de laatsie was hij, die het strijdtouneel verliet en b.v. bij verpleging als de troep gezamen lijk uit was. Zoo had men liet in den' oorlog geleerd en zoo hebben de leiders het ook in den strijd der tiat.-sociahs.en toegepast. Dat heeft hun het volle vortrouwen gegeven. „Eerst de mannen en dan de leiders", dai is het oude, thans herleefde Pruisische be grip. De persoonlijkheid beslist, niet de uni form; de Führer is de helper van den man in elk opzicht. Bij den inwendigen dienst gaat de arbeid voor. Voor appèls en onderwijs worden daarom alleen de avonduren gebruikt. Bij dat onderwijs wordt de christelijke wereld beschouwing als grondslag voor hei volksbe staan aanvaard. Die mag niet worden aan getast of beleedigd. Dat heeft b.v. te beden ken de atheïst, die lid der beweging zou zijn. Geestelijken zijn zielszor^ers en hebben zich dus niet inet de politieke beweging in te laten. (Of het omgekeerde niet gebeurt?) Ieder, die zich voor de S.A. aanmeldt, be- ;int van onderop. De politie-president Zech i.v wa> kapitein m het oude leger, maar is als gewoon S.A.-man In de organisatie moe ten treden. Hetzelfde is met generaals en andere hooge auoriteiten gebeurd. Het verhaal gaat b.v. dat een oud-generaal heeft moeten loopen met zooiels als een reclame bord, waarop een of andere leus of aankon diging was aangebracht. Stands- of klasse- verschil tellen niet mee. Niet wie iemand is, maar wat hij beteekent beslist. En wie wat worden zal, moet op de onderste sport beginnen. Dat is solidariteit en democratie, naar Duitecho opvatting. Al pratende en vragende waren we de nachtelijke uren reeds ingegaan. Daarom werd „Schiusz gemacht". We hadden ons ook nog wijl het verblijf te Essen met een dag was ingekort, waarmede een bezoek aan Wesel en omgeving verviel voor te borciidcn op de reis naar Neurenberg, waar de Rijkspartijdag der N.S.D A.P. zou worden gehouden, die we zouden bijwonen. We hebben op 4 en 5 September over dit deel van onze reis reeds het noodige gezegd en zien geen reden om daarop nogmaals te rug te komon. Na Neurenberg volgde nog een bezoek aan Berlijn, waar we onze Indrukken nog eens hebben kunnen coutioleeien. Ook di' waren uitermate leerzame dagen. Ze vonden een waardig slot in een lusiigen avond, die ge-, leganheid bood de vele indrukken ten deeie nog eens de revue te doen passeeren in een menigmaal geanlmeerdon kout. Hartelijk was liet afscheid van onze men-. tors, de heeren dr. Faber en Dürselen. On vermoeid hebben ze onze weetgierigheid be vredigd, zonder ook maar in eenig opzicht de vrijheid van oordeel der gaston geweid aan te doen. Den volgenden morgen bracht de Luftr Hansa ons in 3y2 uur naar het vaderland terug. Iets van onze indrukken hebben we ge tracht weer te geven; ieder bezie ze naar eigen overtuiging, maar met oordeel onderscheids en met ernst. Schoolnieuws. HET GJLO. EN U.L.O. IN 1932 Mededeeling 26 van de afd. onderwijssta tistiek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bevat de voorloopige cijfers over de aantallen scholen, leerlingen on leerkrachten bij het gewoon en uitgebreid lager onderwijs in 1932. Daarenboven zijn daarin de laatst- bekende cijfers over de grootte der scholen opgenomen. Wij zullen den lezer in kort be stek een overzicht van de belangrijkste fei ten geven. Wie echter prijs stelt op het ge- heele materiaal, kan bij genoemd Bureau te '8 Gravenhage een exemplaar aanvragen, heb welk dan kosteloos wordt toegezonden. HET GEWOON L.O. IN 1932 Het totaal aantal scholen bedraagt thans 7553, d.l. 17 meer dan in 1931. Deze aan was van 17 scholen is ontstaan door een mindering van het aantal openbare scholen met 109 en een toename van het aantal bij zondere scholen met 126. Bij het Protes* tantsch Christelijke g.l.o. kwamen er 37 bij, bij het Roomsch Katholieke 83, bij het neu traal bijzonder onderwijs 6. De totale toename van het aantal scholen is dlmaal belangrijk minder dan in 1931, toen zij 97, en in 1930 toen zij 155 scholen be droeg. Voor een zeer belangrijk gedeelte moet dit worden toegeschreven aan de omstandigheid dat in 1932 het totaal aantal leerlingen der scholen voor g.l.o. van 1.201.544 tot 1.199.593, dat is met 1951 leerlingen (of 0.2%) verminderde. Over do oorzaak van deze teruggang zullen wij nog afzonderlijk be richten en bepalen ons thans tot de rich tingsverschillen. Het leerlingental der openbare scholen be draagt thans 427.072 of 14.078 (3.2%) minder dan in 1931. De gezamenlijke bijzondere scholen zagen haar bevolking met 12.127 (1.6%) tot 772^21 leerlingen stijgen. De Protestantsch-Christe lijke schoolbevolking groeide met 0.6%, de Roomsch-Katholieke met 2.3 en die der neutrale bijzondere scholen met 0.6%. Het aantal leerkracht en bedroeg op 31 December 1932 36.479 of 347 minder dan in het vorige jaar. Daar het aantal leerkrachten het verloop van de aantallen leerlingen vrij nauwkeurig pleegt te volgen, geeft deze du- ling geen aanleiding tot bijzondore opmer- kingen. is In 1932 iets gestegen, n.l van 32.6 tot 32.9. Deze stijging is vrijwel geheel tcw te schrij ven aan het openbaar onderwijs, waar dit gemiddelde van 30.6 tot 31.5 steeg. Bij het Pro testantsch Christelijk onderwijs viel een af name van 33.1 tot 32,8 bij 't Roomsch Katho liek onderwijs van 35.1 tot 34.9 waai te ne men. Het gemiddelde bij de neutrale bijzon dere scholen Jiep van 24 op tot 24.2. Tenslotte vermelden wij nog, dat het aan tal leerlingen der openbare scholen thans 35.6% van het totaal aantal leerlingen be draagt, dat der Protestansch-ChrigteJIjke scholen 25.4%, dat der Roomsch Katholieke S7.5%, dat der neutrale bijzondere 1.5%. De gemiddelde schoolgrootte bleef in 1932 constant op 159. HET U.L.O. IN 1932 Het verloop van de aantallen scholen, leerkrachten ei. leerlingen bij het uitgebreid lager onderwijs in 1932 ie geheel anders ge weest dan bij het g. 1. o. Het aantal scholen steeg in bescheiden mate, n.l. van 792 tot 802. De openbare scho len namen met 3 toe, de Proteetantsch- Christelijke verloren er 2 en de Roomsch- Katholieke groeieden met 9 scholen. Het aan tal neutrale scholen bleef gelijk. Het aantal leerlingen bedrar rt thans 75.240, dat is 8.136 n er dan een jaar te voren* Deze groei met 12.1 pCt. avertreft die van het vo rig jaar (10,4 pCt.) en van 1930 6.7 pCt.) aanzienlijk. Bij geen enkele tak van onder wijs is de toename in 1932 zoo enorm ge weest als thans bij het u.l.o. BIJ het Voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs bedroeg de aanwas in 1932 5 pCt., en bij het hooger onderwijs, waar het accres toch waar lijk niet gering was, slechts(!) 6 pCt. Het is dan ook evident, dat de groei bij het u. 1. o. buiten alle evenredi gheid tot het verloop der bevolking staat en dat ook nier, evenals bil het v. h. m. o. en bij het hooger onderwijs, aan een typisch crisisverschijnsel gedacht moet worden, dat jongelui, die nè. de lagere school geen emplooi kunnen vin den, ei toe brengt verder te gaan studeeren. Alleen neemt het verschijnsel hier bedenke lijke airnetingen aan. Gelukkig heeft de toename niet tot oi dige scholenbouw geleid, doch is het gemid deld aantal leerlingen per school belangrijk gestegen. In 1931 bedroeg het 85, in 1932 reeds 94. Bij de openbare scholen steeg dit middelde van 110 tot 123, bij de Protes tantsoh-Christ"lijke van 77 tot 88. bij de Roomsch-Katholie'.e an 70 tot 75, bij de neu trale schole van 54 tot 5-r Het aantal leerki chten der u. 1. o scholen steeg hegrii eliikerwijze eveneens en wel met 186; het bedraagt thans 3.470. Toch was de toenam.. elatief niet zoo groot als die der leerlingen. -Iet gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer is dan ook var 20.4 op 21.7 gestegen. Aangezien deze stij ging bij de richtingen ongeveer even hoog was (slechts de neut rale scholen vertoonen een kleine >ruggang) volstaan vij met de vermelding van het genoemde Rijks-gemid delde. Keeren wij thans terug tot het accres der leerl'ngen, dan zien wii. dat de groei bij hel openbare u. 1. o, (12.4 pCt.) ditmaal sterker geweest ls dan die der gczamenl'" e bijzon dere scholen, welke 11.8 pCt, bedroeg. De toename der Protestantsch Christelijke u.l.o.-schonlhpvolking is echtor in 1932 verre- •eg het grootst geweest .n.l. 13.1 pCt. Bij de Roomsch-Katholieke 6cholen hedroeg 11.2 pCt.. hti de neutral. 7 pCt. De relatieve ster!.te van de richtingen ten aanzien van het aantal leerilngen is in 1932 weinig veranderd. Slechts zij opgemerkt, dat de openbare en de Christelijke scholen hun positie ©enigermate ten koste var der Roomsche en neutrale scholen hebben versterkt. DE SCHOLEN VOOR G.L.O. ONDER SCHEIDEN NAAR HET AANTAL LEERLINGEN Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft In Mededeeling no. 26 van haar afdee ling onderwijsstatistlek een overzicht opge nomen van het aantal scholen voor g.l.o. op 31 December 1932, onderscheiden naar het aantal leerlingen volgens een met 20 opklim mende schaal. -Niet alleen is .daarbij onder scheid tusschen de gemaakt, doch ^daarenboven is rubriceering in bekende gemeentegroepen ingevoegd, ter wijl buitendien een speciale aan duiding het mogelijk maakt de ongesubsidi eerde bijzondere scholen er uit te lichten. De publicatie van dit materiaal is van bij zonder belang. De laatst-gepubliceerde offi cieele cijfers betroffen het jaar 1929 en sinds dien is de schoolgrootte het voorwerp va buitengewone belangstelling geworden. V Jen, al of niet deskundig, hebben op eigen houtje meer recente statistieken omtrent deze materie opgesteld, wolke becijeringen dikwijls in flagranten strijd met de werke lijkheid bleken te zijn. Zij, die zich aan de officieele cijfers hielden, kregen te hooren, dat zij zich op verouderd materiaal berie pen. Daarom is het goed, dat va-n officieele zijde thans de laatst-bekende cijfers gepubli ceerd worden. De cijfers staan er en zijn iniet te weerleggen. Wij zullen er niet veel commentaar op leveren. Zij sproken voor zichzelf! Wij vermelden slechts enkele fei ten, waarbij wij begrijpelijker wijze de on gesubsidieerde scholen buiten beschouwing laten. I. Kleine Scholen: Scholen met 120 1.1.: Openbare 83, Prot.- Christelijke 0, R. Katholieke 2, neutrale 0, to taal bijzonder 2. Scholen met 2140 1.1.: Openbare 249, Prot- Christelijke 42, R.-Katholieke 14, neutrale 6, totaal bijzonder 62. Scholen met 41—60 1.1.: Openbare 345, Prot- Christelijke ISO, R.-Katholieke 68, neutrale scholen IS, totaal bijzonder 266. II. Groote Scholen: Scholen met 301400 1.1.: Openbare S3, Prot-Christeiijke 89, R.-Katholieke 212, neu trale 2, totaal bijzonder 303. Scholen met 401—500 1.1.: Openbare 4, Prot.- Christelijl.e 28, R.-Katholieke 47, neutrale 1, totaal bijzonder 76. Scholen met 501 en meer 1.1,: Openbare 1, Prot.-Christelijke 11, R.-Katholieke 8, neu trale 0, totaal bijzonder 19. III. Verhoudingscijfers: Kleine Scholen (met 1—60 1.1.): Openb. .3%, Prot. Chr. 11.7%, R. Kath. 3.6%, neu traal 19.5%, totaal bijzonder 7.6%. Groote Scholen (301 en meer 1.1.): Openb. -,2%, Prot. Chr. 6,7%, R. Kath. 11,4%; neu traal 2.4%; totaal bijzonder 9,1%. Als deze cijfers geen duidelijke taal spre kenIntusschen is het wellicht niet on dienstig op te merken, dat in den loop van dit jaar reeds onderscheidene kleine open bare scholen, dank zij het ingrijpen vaq Mi nister Marchant, opgeheven of in liquidatie Uit Mededeeling 26 van de afdoeling On- denvijsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt duidelijk wolken in- toed de verhooging van den toelatingsleef tijd op het aantal leerlingen der scholen voor g I.o. gehad heeft. Zooals bekend is, wordt het getal leerlin gen der scholen voor g.l.o. voornamelijk be paald door de geboortecijfers 6 tot 12 jaar te voren. Het is dan ook mogelijk om uitslui tend op grond van de geboortecijfers te bere kenen of het aantal leerlingen In een be paald jaar zal toenemen of dalen. Een langs dezen weg ingesteld onderzoek heeft aange toond, dat het aantal leerlingen tot cn met 1933 zou stijgen en in 1934 voor het eerst zou gaan dalen. -r 1932 werd het te verwachten accrea op pun. 19.000 becijferd. De feitelijke telling heeft •ciiter een daling met bijna 2000 tot -rAtnjxJte^ H eu sch, veilig rijden kost niet veel tijd. Veilig rijden is „de moeite waard": 5 minuten tijdverlies kan het be houd van Uw leven zijnl Neemt steeds: uitkomst gehad. Dit verschil van ca. 21.000 is veroorzaakt door de verhooging van den toelatingsleeftijd van b1/jaar tot 5 jaar en 9 maanden in 1932. De tweede etappe van dezen maatregel, dc verhooging van 5 jaar 9 maanden tot 6 jaar, kan dan ook ve.lig andermaal op 21.000 leerlingen gesteld wor den. Waarschijnlijk zal het aantal leerlingen in 1933 wederom een geringe afname vertoonen. Uit deze korte uiteenzetting blijkt, hoe ge rechtvaardigd de maaregel der verhoog ng van den toelatingsleeftijd is geweest. Daar door is het immers mogelijk gebleken de toe name van het aantal leerlingen, welke on vermijdelijk kostbare scholenbouw zou ver zaakt hebben, te beletten. Behalve dat de afd. onderwijsstatistiek van het Centraal Bureau voor de statistiek ons land in de weinige jaren, welke sind: haar oprichting in 1929 verliepen .reeds met een aantal belangrijke werken heeft ver rijkt, welke zoowel in binnen als buiten land zeer de aandacht hebben getrokken streeft zij er ook naar het verwerkte mate riaal zoo spoedig mogelijk te publiceeren Eei belangrijk hulpnvddel is daarbij het doen verschijnen van kostelooze mededeel in- gen geweest welke voor leder belangstellen de op aanvrage beschikbaar „ijn. Blijkens een zinsnede uit Mededeeling no. 26 streeft men er thans naar ook de volledige statistieken in sneller tempo doen verschij nen. Een statistiek over het gewoon en uitge breid lager onderwiis in de jaren 1930, 1931 en 1932 is in bewerking en zal nog in dit jaar verschijnen. Met dien tak van onderwijs is men dan volkomen bij. Kunst en Letteren. Onlangs hebben wij met waardeering de aandacht gevestigd op de veertiendaagBche uitgave van „Pioteetantsohe Kerkmuziek' en de maandolijksche uitgave „Nederland- 6che OrgeJwei ken", beide onder redactie van Willem Zorgman, organist te Velp. Ver schillende Nederlandsche onganieten-compo nieten werken geregeld aan deze beide uit gaven mee. De uitgever-redacteur Zorgman draagt er blijkbaar nauwkeurig zorg voor. dat er alleen prima werk in verschijnt. Zou krijgt men als abonnée op deze muziekblaad jes vrij spoedig een belangrijke verzameling konaad'bewoukimgen, voorspelen enz. in huis, waarvan men het waardevolle steeds hoo ger gaat sohatten, zoowel om het hooge peiO in 't algemeen ails om de groote verscheiden heid van karakter en opvatting, die hot na tuurlijk gevolg is van de veelzijdige mede werking. Het is allies kna-p work, van vak- menschen, diai in deze beide reeksen ver schijnt, work van menschen, d'ie éón van zin zijn, cim de goede traditie in het k-erk- orgelepe) voort te zetten en op te voeren en diie de kunst verstaan een koraailmelodie in verband met den tekst op de juiste wijze te belichten. De redacteur en uitgever Wülilem Zorg man zelf levert nu en dan, vooral in de oude kerktoonsoorten, die zijn liefde heb ben, een juweeltje van stijl en stemming, zooals nr 58 in „Protestantsche Kerkmu ziek". Om enkele zijner medewerkers te noemen, J. G. Groothengel (Hilversum) is een bijzonder vruchtbare Hij sobrijft prach tig-doordachto komaibewerkimgen en kloeke voorspelen en toont rijk te zijn in melodische invallen. J. Nauta (Sneek) werpt zich nu en dan met succes op moderne ha-rmondeche effecten, zooals in zijn pos-versohenen Inlei ding en koraal „Een vaste burg is onze God". Gjorge Stam (Leeuwarden) beoefent Radio Nieuws. DINSDAG 7 NOVEMBER. Huizen _,i.oo Lui HBOTJ8 3.00 Orkest 3.45 Zuntr (1875 M.) K R.O. 8.00 Morgei.concsrt 2 00 Vrouwenuurtje 4.15 Orkest im Zang 8.15 Orkest 6.30 Giamofoon 6.30 Gramofoon 7.35 Grumofoon 8.00 KRO- boys 8.30 Vaz Diaz 6.S5 KRO-boys 8.50 Giamofoon 9 00 Orkest 9.50 Voor dracht 10 10 Gramofoon 10.30 Va» DUa 10.85 KRO-boys 11.15 Uramofoon Hilversum (?96 M. foon 10.01 Morgen foo.i 10.S0 Zang voordracht 11.00 Vo de keuk-sn 11.30 Plano 13.01 Concert 2 30 Gramofoon 3.00 Knipcursus 4.00 Viool - 4 30 Zang 5.00 Voor kleinere kin deren 6.01' Concert 7.25 Gramofoon 8.01 Vaz Dlas 8.06 Orkest 10.00 Radio- tooneel 10.36 Orkest 11.00 Va» Dias V.P.R.O. 5.30 Bpr. Ds. B. J. Aria, te Amster* dam. truss el (Vlftnmsch) (337.2 M.10.20 Gramo foon 1.30 Orkest 5.20 Gramofoon 6.50 20 Zang 8.20 Orkest 1.20 Gra 5.20 Orkest 6.36 Concert 6.60 Orkest 8.20 Orkest 9.20 Orkest 10.05 Zang (1564.4 t 1.5- 6.50 Orgel 7.60 Orkei ulundborg (1163.8 M) 11.20 Conca 2.20 Concert 7.20 Ci foon 9.55 Concert t 9.35 Grai (472 4 M.) 6.20 Morgendienst 10.46 Gramofoon 11.15 Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgelconcert foon 12.20 Gi Radio Pa-tie) (1724.1 M.l 8.05 (ïremo npfoon 7,05 Gramofoon dezen stijl nu en dan ook, zoodat niwt atn«r* liefhebbens van den klassieken vorm maar ook de modem georiënteerden hun deol krijgen. De uitgave „Protestantsche Kerkmuziek" kan ook den harmoniumspeler veul genoe gen bereiden. „Nederlandsche Orgelwer ken" brengt uitsluitend muziek voor orgel met pedaal, zoodat de kerkorganist hier op zijn speciaal domein verkeert. Wjj wenschen deze frissche orgelmuziek gaarne in veler handen. ONZE TAALTUIN No 7 van dit maandblad voor de weten schap der taal (uitgave Brusse, Rotterdam) bevat een uitvoerige studie van prof. van Ginneken: „De vernieuwende invloed dec talen op elkander en het begrip der taal verwantschap"- Voorts een taalkaart over poosje en een beschouwing over het gym nasiale eind-examen-opstel. GEDENKTEEKEN BENOÏT De Vlamingen willen de nagedachtenis van hun groote toonkunstenaar Peter Benoit eeren met een gedenkteekon te Ant werpen. Wie daaraan mee wil helpen, zende een bijdrage aan Jos. Cools, Capuciener- straat 16. Antwerpen. Het uitvoerend comité heeft ook doen samenstellen een „Bloemenkrans uit de :en van Peter Benoït", waarvan de bate ook ten goede komt aan hov gedenk- teeken. BIOGRAFIEëN De Engelsche boekhandel kondigt tal van nieuwe biografieën aan; over Thomas Aquins, Beethoven, Mickens. Franklin, Li vingstone Heine, Lincoln, Milton, Rousseau, Wiison, enz- enz. LEIPOLDT ALS DICHTER Prof. Dr. G. Dekker heeft hierover een be langrijke studie gepuhllceerd in Die Nuwe Brandwag 1933 nrs. 1, 2 en 3. Uitgave J. H. Bussy, Amsterdam. DE NIEUWE TAALGIDS 27e jaargang. No 8 Prof. Wille: „De Proofstoen van den Trou-ringh; J. E. v- d. Laan: „Do teorie van het naamwoordelik gezegde; C. F. P. Stut- terkens: ,De taal en haar „klank-logica"; prof. de Vooys: „Uit de tijdschriften". NEERBOSCH ALMANAK VOOR DE JEUGD. 't Is haast niet te grlooven, dat voor zulk n luttelep prijs een zoo keurig uitge voerd boekje van ruim 100 pag. wordt ge leverd. En de inhoud is even mooi on de gelijk als het uiterlijk van dezen almanak. De leuke en mooie illustraties, waarvan velen in kleurendruk, zullen do Jeugd gre tig doen grijpen naar den almanak. En om het even, of de ernst of de hu mor bij afwisseling aan het woord is, altijd is het lectuur, die groote vormende waarde heeft voor de jeugd. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door O. TH. ROTMAN l. En zoo moesten Pieter en Jodocus met den trein naar huis terug.... Toen ze thuis kwamen, werden ze door juffrouw Sietje. die net met haar hoed op klaar stond om boodschappen te gaan doen, geducht uitge lachen. Ach .twee dagen later zou juffrouw Siet je .niet meer lachen.... 90 De arme vrouw kreeg namelijk gewel dig de griep, waarbij nog hevige aanvallen van kiespijn kwamenJa, dat zag er leelijk uit voor Pieter en Jodocus. want ze moesten nu de heele huishouding zelf doen. Don eersten morgen kregen zo er al ruzie over, wie er open moeat gaan doen voo- deo bed uit0r' 10 wi,den R60n van »cidon hun Wordt Woensdag vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3