Dictator Goering in de rechtzaal MAANDAG 6 NOVE'^ER 1S33 FORSTE BLAD PAG. NEEMT DE LEIDING HET PROCES Drciga.r.enten en scheldwoorden voor de beklaagde communisten Hot verloop van het proces te Berlijn is Zaterdag niet zeer gunstig voor Duitsch- land geweest. Goering, de Duitsche minister van bin- nenlandsehe zaken, Pruisisch minister president en voorzitter van den Rijksdag, was de man om vvien het dien dag ging. Hij kwam met een gevolg van wel vijf-ei- twintig, deels gcuniformde pcirsonen, de rechtzaal binnen en vestigdo door dit pom peus gedoe, alsmede door het feit, dat hij een uur kwam nadat hij verwacht was, ai dadelijk den indruk, dat hij niet als „ge woon" getuige kwam. De president van het gerechtshof, dr. Buenger, gedroeg zich in overeenstemming hiermee. Hij behandelde hem niet als ellc ander getuige, doch begon met hem het woord te geven voor oen langdurige poli tieke redevoering, waarin Goering gelegen heid had do nationaal-socialistische poli tiek tegenover het communisme uiteen te zetten en trachtte aannemelijk te maken, dat de brandstichting paste in het gehecle optreden van do communistische partij en dat die partij er voor verantwoordelijk was. Goering schijnt rotsvast overtuigd te zijn, dat Van der Lubbe's handlangers den weg goed wisten in het Rijksdaggebouw en daardoor hebben kunnen ontkomen on dat de Hollander door zijn onbekendheid met de situatie in de val geloopen is. Zóó vast is Goering daarvan overtuigd, dat hij zich niet ontzag, de personen, die hij als mede plichtigen beschouwt, in de rechtzaal te be- leedigen en schoften te noemen, die hij aan dc galg zal hangen en, volgens een der lezingen, Dimitroff, toen hij weer de zaal uitgebracht werd, na te schreeuwen, dat hij hem wel krijgen zal als hij uit de han den van het gerechtshof zal zijn. Dat de president van het gerechtshof al zulke dingen toeliet, teekende een zeker af hankelijkheidsgevoel. dat onmogelijk in het voordeel van de objectieve rechtsbedoeling In het huidige Duitschland kan uitgelogd worden. Men moet natuurlijk bij zijn beoordeo- ling van de dingen, die zich hebben afge spoeld in rokening brengen de revolutio naire mentaliteit, waarin het proces ge voerd wordt en den achtergrond van poli- tieken hartstocht. Toch zou men ook dan een waardiger optreden van een zóó mach tig man als Goering hebben mogen ver wachten. Maar men zal Goerings impulsief gedrag ln Duitschland vermoedelijk wel andera en beter waardeeren. Wie zich zóó woe dend op de communistische volksverder- vers kan maken, dat de scheldwoorden door de zaal daveren en men elk oogen- blilc handtastelijkheden verwacht, die kan zich onder de huidige omstandigheden bij onze Oosterburen van applaus verzekerd houden. Blijkbaar had het presidium van het ge rechtshof evenwel niet op zulk een zenuw uitbarsting gerekend. Toon een en ander achter den rug was, is een pauze ingetredon, die stilzwijgend tot hedenmorgen verlengd ia geworden. DE ZITTING VAN ZATERDAG Rode van Minister-president Goering Goering verscheen, vergezeld van zijn staf, in bruine uniform in de zaal, door de aanwezigen met den Hitler-groet verwel komd. De President noodigde hem uit onder eede zijn uiteenzettingen te geven tegenover de aantijgingen van het Bruin-boek. Goering legt de eed af en de Presi dent geeft hem dan het woord, zonder vra gen te stellen. Goering houdt dan een uitvoerige rede die wel twee uren in beslag neemt De uitlatingen van het „Brulnboek" noemt hij dei-mate groteske, dat hij het overbodig acht het gerecht nog bijzonderheden mee te deelen. Hij weet, dat het Bruinboek het resultaat van een betrekkelijk lucratieve bezigheid van allerlei schelmen is geweest. Het zgn proces te Londen duidt hij eveneens ai9 grotesk aan. Hij moet weigeren zicih to verdedigen tegen de verklaringen van dat gespuis, dat beweert, dat Goobbols hem op liet plan ge bracht heeft den Rijksdag in brand te sto ken en hij dit werk toen met vreugde heeft ten uitvoer gebracht en toen rustig heeft toegezien in een blauw-zljden toga- Het mankeerde er nog maar aan, dat hij, als Nero, op de luit speelde. Hij brengt de geheime onderaardsche gang ter sprake, die dient om do beschuldiging tegon hom aannemelijk te maken en merk. op, dat die gang voor ieder, die over straat gaat door een luchtkoker is te zien en ook niet Jn zijn woning eindigt, maar achter in de machine-ruimte. Voortgaande zegt do Minister-president, dat de brand voor hem een verrassing was, als voor ieder behoorlijk denkond mensen. De nat-soclaliston hebben van 192-1 af de strijd op uitsluitend legale manier gevolgd en zijn niet in die mate togen het parlement gekant, dat zij het willen doen verdwijnen. Zij hebben zich alleen verzet tegen de werkwijze van het parlementarisme, zijn vernielende partijheerschappij enz. Zij had den het „svmbool" van de vernietiging du? niet noodig om aan te" toonen, dat zij den parlementairen staat hadden vernietigd. Hot ging in het begin van dit jaar niet meer tegen de Grondwet van Wcimar als zoodanig, maar bet ging uitsluitend tua- schen twee wereldbeschouwingen: die van den opbouw on die van anarchie en ver nieling, het communismo, Goering treedt dan in een beschouwing van de situatie- Het geheelo volk zag in hem bij zijn op treden als leidor van Pruisen den voor vechter tegen het Communisme. Hij moest werken met een politie, dm net vorig jaar nog onder Severing stond. Tli.l moest denkbeelden uit den weg ruimen, die dezen mensehen Jarenlang waren ingeprent Het was zijn bilzonder geluk, dat de kern van de Schupo zoo goed was, dat zij slechts een nieuwe leiding noodig had om in don koristen tijd eon bruikbaar Instrument van den Staat to worden. Ook met do recherche, zooals zij voor onzen strijd was. kon ik niets aanvangen Zij was volkomen Marxistisch geïnfecteerd aldus Goering. Was zij dus politiek onbruikbaar, ook zakolijk was zij volkomen ondeugdelijk. Ik heb bv. mijn eigen politic-stukken laten komen en wat ik daarin over mij opgetee- kend vond, waren kleine belachelijke din gen. Zoo was als ecnlgo polltiek-revolutio- nuire handeling eens geconstateerd, dat de Rijksdag-president bij mij was geweest- Ik z.-.g hier dus een politie, die in do hoogste ma to onbekwaam was. Ik bezat op 30 Januari wel den wil om den strijd te beginnen, doch geenszins de I middelen. Het zou gemakkelijk geweest zijn de S S. en S. A. t e g e b r u i k e n. Welbewust heb ik dat aanvankelijk niet gedaan. Ik wiide voor den nieuw gevorm de» Staat een nieuw beambten-corps op bouwen, hervormen en van eon nieuwe geest vervullen. Vanzelfsprekend was het mij duidelijk dat ik geen afstand kon doen van do mode- werking dor S A- on S.S. Anderzijds waren dat toch ook de mannen, die al die jaren den strijd tegen het Communisme hadden gevoerd, die sedert een tiental Jaren haddon voorkomen, dat het Communisme aan de macht kwam, want anders, m ij n e hoeren, zat gij allen niet hier. Lk stej mij niet voor, dat een revolutionaire rechtbank van den heer Dimitroff met ons op dezelfde wijze zou handelen. De procc- dude zou zeKer korter zijn geweest. Tien jaar lang heeft onze S.A- den strijd gevoerd in de communistische burchten, op de binnenplaatsen der Berlijnsche Huur kazernes. Daar werden de slagen gestreden Zij kenden hun vijanden. Wat de onbekwame politie van den heer Grzesinski niet wist, niet weten wilde, dat wisten onze S.A- lieden. Zij wisten: dat is een Roode Front-strijder, die al twee of dne moorden op zijn geweten heeft; dat is een die al zoo en zoo vaak op onze mcnschcn geschoten heeft Het sprak dus vanzelf, dat ik deze men- sohen niet alleen moest gebruiken, doch ook rekening moest houden met hun hartstoch ten, die er voor borg waren, dat dit ver schrikkelijke communistische gevaar over vvonnen zou worden. Waren wij er niet geweest, zou het Nat.- Socialisrae zich niet tegenover het Commu nisme hebben verzet, dan zou het Commu nisme reeds in 1924 of 1925 in Duitschland aan de macht zijn gekomen- GOERING Goering zet dan verder uiteen, dat de Com munisten door den 30 sten Januari waren verrast en verward. Ik ben zegt hij overtuigd, dat zij zóó verrast waren, dat zij de eerste dagen niet tot een gesloten optreden kwamen. Ik ge loof, dat het bij hen in die dagen leek op het bekende kippenhok. Maar iets doen moesten zij. Ik wijs op de terreurdaden van moord, die juist in den laatsten tijd voor wij aan de macht fcwamen zijn toegenomen. Men rekede zoo: wanneer wij het aantal moor den, zoolang de Staat er niefs tegen doet, opvoeren, moet er of een tegen-actie komen, or het vertrouwen in de N.S.D.A.P. moet ge schokt worden. Daartoe behoorde ook de vorming van illegale afweerorganisaties. Reeds vóór het aan de macht komen begon de terreur der K.P.D. met uniformen en insig nes van onze menschen. Deze daden van terreur, die deze lieden zelf hebben uit gevoerd, zijn dezelfde die in het Bruinboek als Nationaal-socialistische terreurdaden worden genoemd. Het grootste deel ervan is door Communistische spionnage-organisaües door lieden in Nationaal-socialistische klec- ding en mot Nationaal-socialistische insib ?s, uil gevoerd. Daarom was mijn allereerste bepaling, een order u.t te vaardigen waardoor de identi- van alle S.A.-lieden onderzocht werd. Op deze wijze hebben wij velen kunnen be trappen, die zich in onze uniform hadden gestoken. Niet onbedenkelijk waren ook de aanval len van deze terreurgroepen op buitenlanders Men wilde daardoor het bu-tenland tegen Duitschland mobilisceren en helaas geschied de dit met succes. Wij hebben vastgesteld dat ook dit in de meeste gevallen door spi onnen gebeurde. Men bracht d.t aldus tot stand, door reeds lang van 4e voren spion- in onze rijen te sturen, die alles de den om bij ons in het kader te komen. Er doken dan ver valse h to bevelen van de z.g. S.A-leiding aan de S.A. op, waardoor o.a. de Rijkspresident en het Pruisische Mi nisterie van binnenlandsche zaken zouden worden uitgeschakeld en de politie door S.A. zou worden vervangen. Doze bevelen kwamen ook in handen van den rijks-pre sident, van minister Hugenberg, van den Stahlhelm en ook van mij. Zij waren onge twijfeld een belangrijk onderdeel in de voorbereiding van den ge wa penden opstand, want zij moesten in de eerste plaats de groots.te verwarring brengen in de bestaande concentratie en an derzijds de S.A. verleiden tot illegaal op treden. Op grond van mijn huidige ervaring meen ik te mogen zeggen, dat het hier ging om oen moza'ek, samengesteld uit vele honder den of duizenden steentjes, welks totaal het duidelijke beeld van gewclddadigen opstand on omverwerping van de bestaande staats macht toont. Een andere Communistische aanslag richtte zich op een der belang rijkste depot» van de politie, waarin pantser-auto's on snelle voortuigen ge reed stondon. Daar werd nl. een z.g. bevel mij ontvangen om eon groot deel van het materiaal, voornamelijk auto's aan een bepaald S.A.-commando over te geven. Qe- luklcig kreeg ik dit vervalscht bevel in han den en de daders kregen blijkbaar lucht er van, zoodat de S.A.-lieden die het materiaal ln ontvangst moesten nemen niet verschenen Wio dezo z.g. S.A.-lieden geweest zijn be hoef ik hier niet mede te deden. Meneer Torgler wil 't ons aanstonds misschien ver tellen. Zijn menschen wilden er blijkbaar •^0 uit rij don gaan. Voor een leder met eenlg inzicht is het echter duidelijk, dat men hier m«t een po ging te doen heeft om don gewapenden op stand mogelijk te makon. Do Communisten probeerden met alle hun dienstig schijnende middelen hun doel te bereiken. Zoo is ons bekend, dat zij daden van ter- ur wilden verrichten, o.a, door bruggen op te blazen en vooraanstaande natlonaal-socia- listen te vergifigen. Het Communisme is 'n beweging die slechts door terreur en moord groot kan worden. De voorbeelden zijn er in andere staten Men i et het aan de revolutie in Spanje. Wij kunnen me', materiaal aantoonen, hoe beestachtig het Communisme de menschen beeft vermoord, terechtgesteld en gefol erd. Wil men dan zeggen, dat deze onschuldige lammeren niet in staat zijn gilmoorden te plegen? De moord is het eerste denstorder die het Communisme heeft ui gegeven. Met behulp daarvan wil het zich in den zadel zetten en in den zadel houden. Voor hot gerecht en voor de wereld wil lk hier verklaren: „Thans is het Communisme niet gevaar lijk meer, doch slechts omdat mijn mon- schen ervoor gezorgd hebben, dat van dit gevaar in eenigen omvang niet meer gespro ken kan worden. Sedert acht maanden hebben wij een reusach ig werk verricht Wij hebben de Staatspol.tie ingesteld, die ononderbroken, dag en nacht voortdurend waakt. Als thans dc burgers rustig kunnen slapen, dan is het omdat anderen des nachts waken. net Duitsche volk, ook de Duitsche arbei ders, denken thans anders over het Com munisme, Wanneer het November-systeem geloofd heeft, dat menschenlevens zoo hei lig zijn, dat men ze nooit mocht aanraken, ook wanneer iemand drie of vier moorden op zijn geweten had, dan verklaar ik, dat het leven van mijn natie mij heiliger is en dat ik voor het behoud van dit leven het levon van den enkeling, die het vernietigen wil, neem. Op 1 Februari dook reeds een intensieve actie op, die tot een systematische controle op de K.P.D. en tot huiszoekingen bij do functionarissen leidde. Men heeft zich verbaasd, dat op den nacht van den brand een door mij gegeven bevel om de leiders te arresteernn, zoo prompt kon worden uitgevoerd. Dat bewijst niet, dat ik den brand heb voorbereid, doch is een teelten, hoe juist deze controle-maat regelen genomon waren. Op 22 Februari werden de regeerings- presidenten erop opmerkzaam gemaakt, dat de K.P.D. verboden betoogingen trachtte to houden met behulp van sociaal-democrati sche organisaties. Men verbaast zich mis schien erover, dat op dit tijdstip nog steeds betoogingen van het IJzeren Front en van de S.P.D. gehouden konden worden. Ik heb deze betoogingen met volledig be wustzijn geduld. Ik voelde van het eerste oogenblik af, dat dc gewone middelen dér S.P.D. tegenover haar aanhangers niet moer gebruikt konden worden. Nu kwamen ook de Communisten in hun bctoo- ginggen omdat hun eigen betoo gingen verboden waren. Ik zei nu tot mijzelf, dat de strijd zoo gevoerd moest worden, dat hij tot de definitieve ovenvin ning van den een en den ondergang van dpn ander moest leiden. De Communisten moesten op een of andere manier actief wor den. Daarvan is hot ook een ge volg, dat dit gebouw in vlammen opging. De tegenstanders waren met energie geladen. Toen dan van der Lubbe hij het Slot naar boven klom, daarbij heeft hij waarschijnlijk het hoofd hooger gehou den dan hier, toen hij met belachelijke mid delen op andere plaatsen ook branden trachtte te stichten, was dat slechts een be wijs van de onbruikbaarheid van de midde len, doch voor het voornemen om openbare gebouwen in brand te steken en de sfeer van den burgeroorlog te schep pen. Nu nog een verklaring waarom ik in den nacht van den brand zoo precies op de hoogte was van het optreden der voornaam ste communisten. Reeds mijn ambtsvoor ganger had een geheime order uitgevaar digd om de woningen der communistische functionarissen te controlceren. Onmiddel lijk nadat ik aan het bewind kwam, liet 1U dezen order verscherpen en aan hot resul taat is het in de eerste plaats te danken, dat ik onmiddellijk na den Rijksdagbrand duizenden Communistische functionarissen kon arresteeren. Goering deelde nog mee, dat Hitier en hij zich togen een verbod van do communisti sche partij hadden verzet omdat zij hadden ervaren, hoe een partij door een verbod ge- Sterkt wordt. Waarom zouden wij ons werk, de Com munistische Partij definitief te vernietigen, door een verbod bemoeilijken? Ongehinderd door den President had Goe ring deze politieke uiteenzetting van de voorgeschiedenis van den brand kunnen geven. Thans ging hij verder met zijn ver klaring over den brand zelf: Wat ik zooeven gezegd heb, is slechts om te verklaren, dat de brand in den Rijksdag voor mij zonder eenig belang was. Ik ga een stap verder, opdat de communisten mij juist zullen verstaan. De Rijksdag- brand was mij zelfs uiterst on welgevallig, zooals een veldheer, die een grootsch opgezet plan voor een slag, wil uitvoeren, en door een impulsieve hande ling van den vijand plotseling gedwongen wordt een geheel andere positie in te no men. Ik haa mij erop voorbereid gedurende een zekeren tijd do Communistische Partij nog te blijven waarnemen. Geen mensch had mij van mijn mooning kunnen afbrengen, dat in de komende drie of vier weken dus ten laatste na do bijeenkomst van den Rijksdag, op het oogenblik dat do Communistische manda ten ongeldig zouden worden, de Communis- ton indien zij geen zelfmoord wilden plegen, tot een daad moesten komen. Dezo daad wilde ik afwachten om de Communisten dan te treffen met een shag, waarvan zij zich niet zouden kunnen herstellen. Ik verklaar voor de geheele wereld, dat ik betreur, dat door den Rijksdagbrand een aantal Communistische leiders zich van de galg heeft kunnen redden. Het was mijn stellige bedoeling de leiding te vernietigen op hot eerste oogenblik, dat zij oen opstand zou beginnen. Alleon met het oog op de stemming onder het volk heb ik den eer sten aanval reeds in den nacht van den brand geopend. De Rijksdagbrand beteekent voor mij de absolute vernietiging van mijn plan. Hoe kwam de Communistische Partij ertoe, den Riiksilag aan te steken? Mijne Heeren, U mout II in de plaats der Communistiscnc leiding denken. Wekenlang werd zij, waar zij zich toonde, aangepakt. Zij wist geen uitweg meer. De Rijksdagverkiezing brand de hun in de handen. Op eeuige ma nier moesten zij toonen, dat zij nog bostonden. Aldus bezien was het juist, dat zij iets moesten doen dat als een brandsignaal opvlamde. Zooals gewoonlijk ging ik op den dag van don brand tegen elf uur 's morgens naar liet Ministerie van Binnenlandsche Zaken Ik had daar weken lang tot in den nacht ,-oz-cton, omdat hot in do periode was, dat het interne apparaat geheel gezuiverd en gereorganiseerd moest worden. Zoo zat ik ook dien dag midden in het werk, het kan s avonds togen negen uur zijn geweest, toen ik bericht kreeg, dat er brand was in den Rijksdag. Ik kwam in het geheei niet op het denkbeeld dat er brand gesticht kon zijn, maar dacht oan brand door onvoorzichtigheid of iets dergelijks. Ik wilde belefonoorcn, doch dacht bij mij zelf: „Jij bont Rijksdagpresident en hoort er zelf naar toe te gaan". Toen wij door den Brandenburger Tor kwamen, stop te de auto een oogenblik voor het politic cordon. Ik vroeg wat er aan de hand was en hoorde iemand het woord brandstichting gebruiken. Toen kwam bij mij voor de eerste maal de gedachte aan een dergelijke brandstich ting op. Het was ra ij a 1 s o f m ij de schellen van de oogen vielen. Op dat oogenblik wist ik: do commu nistische part ij is de schuldige aan dezen brand. Ik wcnschte slechts dr* de overige wereld dat ook zoo precies h^il ingezien. Ik wilde tegenover het huis van den Rijksdagpresident, waarin ik overigens in het geheel niet woonde, het gebouw in. De brandweer was nog bezig de deur te nnenen en ik riep nog: „Sla de deur toch eenvoudig in". Toen ben ik naar ingang II geloopen en liet de brandweer-comman dant Gemmp komen. Hij deelde mij in het kort mee. welke maatregelen hij genomen had en vroeg mij naar verdere bevelen. Ik zei toen: „Noen, hier bent U verant woordelijk" Ik ben toen door ingang II het gebouw binnengegaan en weiJ op een der brandhaarden opmerkzaam gemankt. Ik rende naar boven in de richting van de bibliotheek, omdat naoir mijn meening in don Rijksdag twee bijzonder kostbare din gen aanwezig waren, deze bibliotheek en de gobelins, die ln een vertrek achter dc diplomatenloge bewaard werden, Ik gaf op dracht beide zoo goed mogelijk te beschor men en ging naar de groote zaal. Ik zag dat zij in lichte laaie stond, doch men kon zien, dat hier verscheidene brandhaardon waren geweest. De diplomatenloge brandde geheel apart. Goering beschrijft verder, wat hij zag. Hij ontmoette daar den Rijkskanselier en Von Papen, die ook de vaste overtuiging had den verkregen, dat de brandstichting een „Fanal'' der communisten was. De Rijks kanselier noemde het een teeken des hemels dat aangaf, waar het naar toe zou zijn ge gaan, als de communisten de macht in han den hadden gekregen. Uit zijn woorden kwam duidelijk naar voren, dat hij zich met stelligheid had voor genomen: „Nu is het genoeg"- Daarop nam ik als minister van binnen landsche zaken mijn maatregelen tegen do communisten, die door den rijkskanselier bekrachtigd werden, Ik heschermde in de eerste plaats alle historische gebouwen en voor alles de musea, om de onvervangbare cultuurschatten van de natie te vrijwaren voor aanvallen. Ik was toen van plan, den bra n n- stichter Van der Lubbe nog in denzelfden nacht te laten ophan gen en daarmee zouden wij niemand ge hinderd hebben Dat ik het niet deed, had slechts één grond. Ik dacht: wij hebben er één, maar het moet een geheele bende ge weest zijn, misschien hebben wij Van der Lubbe al8 getuige noodig- Het lag voor de hand, dat Van der Lubbe gearresteerd ls. De andere brandstichters kenden den weg fn het gebouw. Die hebben zich uit de voe ten gemaakt en zijn het slimst geweest. ÏJaar mijn overtuiging hebben zij van de gang gebruik gemaakt. Ge'uige legt er nogmaals den nadnik op, dat deze gang niet in zijn woning uitkomt, maar achter het gebouw van de centrale verwarming. Wij hebben ons direct afgevraagd wie als mededad-er in aanmerking kwam. Er werd vastgesteld, dat Torgler en Koehnen het laatst in het gebouw waren geweest, hun arrestatie werd daarom onmid dellijk bevolen. Torgler, laat ik hem dat tot troost zeggen, zou in ieder geval gearresteerd geworden zijn, precies als alle andere communistische leiders, waarop wij de hand hebben kunnen leggen. Ik ben er als een helderziende van over tuigd, dat de communisten het gebouw in brand hebben gestoken. Het geheele onder zoek werd in d e richting uitgebreid. Het ge heele politie- en staatsapparaat werd in werking -esteld en omdat dit niet voldoende was liet ik ook S.A.-mannen on S.S.-mannen aan het onderzoek deelnemen. Zonder hun hulp zou het niet mogelijk geweest zijn, dien nacht 4 tot 5 duizend comm. leiders achter slot en grendel te brengen. Uitvoerig beschrijft get dan, welke maat regelen er genomen zijn en welke bespre kingen gevoerd zijn. Het is de taak van het gerecht, de schuld van de verdachten te bewijzen. Mijn taak echter is het, vast te stellen, wie aan de touwtjes trokken bij deze geweldiero heizepropaganda. Het proces mag afloopon zooals het wil, de schuldigen zal ik vinden en zij zullen hun gerochte straf niet ontkomen. Op vragon van Dr. Werner vertelt Goe ring dan nog, dat hij destijds geen tijd had Berlijn te verlaten voor verkiozingsredevoe- ringen. I-Iierop brengt Werner het z.g. Oberfohren- memorandum ter sprake. Goering is over tuigd, dat dit vervalscht ls. Uitvoerig zet hij hieromtrent zijn meening uiteen. Dimitroff staat dan, onder algemeene spanning, op cn stelt Goering enkele vragen. Conflict Goering—DimitroH Als hij vraagt of de minister niet reeds van oordeel wa9, dat de communisten de brandstichters waren, vóór er oen politie- of justitieel onderzoek had plaats gehad, zegt Goering: de politie gaat alle sporen na. weest U maar gerust lk echter dien vast te stellen of het hier gaat om 'n politieke mis daad. Het was 'n politieke misdaad en op hetzelfde oogenblik was 't mij duidelijk, dat do daders ledon van Uw partij zijn. Dimitroff (hoonond): Do partij, die, zooals get, zegt, zulke misdadige wereldbe schouwingen heeft, regeert echter een zesde gedeelte der wereld. De Sovjet-Unie heeft diplomatieke, politieke en economische be trekkingen mot Duitschland. Door haar be stellingen krijgen Duitsche arbeiders werk. Is U dat bekend? Goering (op scherpen toon): Dat is mij bekend. Wat er in Rusland gebeurt is mij onverschillig. Ik hob alleen met de Com munis' ische Partij in Duitschland te maken. Ook hier heeft Dimitroff weer wat tegon. HIJ vindt, dat de minister nat-soc. propagan da maakt. Hij verklaart dan verder: Deze bolsjewistische wereldbeschouwing regeert de Sovjet-Unie, het grootste en het heste land van de wereld. Weet U dat wel? veroorlooft U zich nog dergelijke brutalitei- 'en tegenover bet Duitsche volk. Ik ben hier echter niet om mij door U te laten uitvragen U bent ook een van die schurken, die aan den galg hoort te bengelen! (bravogeroep van het publiek). President: „Dimitroff, ik heb u reeds gezegd, dat ge hier geen communistische propaganda moet voeren en ge behoeft u ook niet te verwonderen, als de getuige op die wijze loskomt. Ik verbied u deze pro paganda ten strengste. Ge hebt zuiver za- kplijke vragen te stellen Dimitroff: „Ik ben zeer tevreden over het antwoord van den heer mlnister-presi- den i.". President: „Of ge tevreden zijt of niet, ls raii onverschillig. Ik ontneem u thans het woord". Dimitroff: „Ik heb nog een zakelijke vraag tj stellen". President (nog scherper): „Ik ont neem ii hot woord". Dimitroff: „U is zeker wei bang voor mijn vragen, mijnheer de minister-presi dent?" Goering: Wat denk je wel, schelm? Dimitroff er oit. President: Er uit, Dimitroff! (Bekl. Dimitroff wordt door twee beambten uit de zaal geleid.) (Volgens een andere lezing van het inci dent, bulderde Goering, toen Dimitroff bleef praten, plotseling door de zaai: „Breng dien communist schen misdadiger weg!" De poli tie leidde daarop Dimitroff weg die luid pro testeerde, terwijl de pres'dont zich haastte om de uitsluiting van Dimitroff nf te kondi gen. Goering riep daarbij: „Wacht maar, tot we jou buiten de macht van dit gerechts hof bobben!") Nadat Dimtroff verwijderd was ontspon zich nog een discussie tusschen Torgler en Goering. Torgler verklaarde o.a. dat hij persoonlijk noch zijn partij iets met den brand uitstaan- re heef! cn dat de communistische partij die er bij de heerschende werkloosheid zoo goed voor stond, een propaganda van die soort niet noodig had. Torglcrs verdedigen- Dr. Sack vraagt: Waren de te verwachten uitslagen van de verkiezingen voor de nat.-soc. partij zoo slecht, dat de partij een of andere bijzon dere propaganda noodig had? Getuige Ontkent dit. Wij hadden, zoo zegt hij, ieder moment de verkiezingen kunnen houden met absoluut geen andere propaganda dan die de gebeurtenissen zeli leverden. Dr. S a c k Een buitenland6ch persbureau heeft geschreven, dat twee leden van de Duitsch-nationale partij gezegd zouden bobben, dat de verkiezingscampagne zoo slecht ging, dat Goering een daad van pro vocatie van plan was. Getuige: Als die twee personen, die dat gezegd hebben, inderdaad bestaan, dan hebben ze een kolossaal geluk, dat ik ze niet ken. Bestaan ze echter niet, dan heeft de journalist geluk, dat lk niet weet, wie bij is. Het is een infame bronnenvergifti- ging, zooals we die al zoo dikwijls beleefd bobben. Wet zouden de Engelschen, Ame rikanen en Franschen zeggen, wanneer ze zelf een of ander politiek proces voerden en wij er ons op die manier mee bemoeiden? P o p o f f verklaart nog, dat hij Duitsch land alleen voor de Bulgaarscho commu nistische partij werkzaam is geweest. Ook T a n e f f vraagt het woord en zegt, dat hij twee dagen voor den brand naar Duitsch land is gekomen. De behandeling wordt dan verdaagd tot heden. DE ZITTING VAN HEDEN BERLIJN, 6 November. Heden zal als ge tuige worden gehoord de politie-prosident van Breslau, Hoines, die inmiddels is terug gekeerd van zijn buitenlandscho reis. Dimitroff is uitgesloten van de zitting van vandaag, terwijl dr. Sack vervangen is door zijn confrater dr. TelLmann. Holnes, die hoofdleider der S.A. en lid van den Pruisischen Staatsraad is, wordt gehoord. Heines zet uiteen, dat hij door do Marxistische hetze van veemmoorden be schuldigd was, wat tot de bekende proces- een leidde. Hij zeide overtuigd te zijn, dat een landverrader eenvoudig daarheen ge zonden moet worden, waar hij behoort. In den tegenwoordigen staat is dat niet meer noodig, omdat de tegenwoordige recht spraak cn de tegenwoordige Staat zelf daarvoor zullen zorgen, dat landverrraders streng gestraft worden. Ik geloof, dat dooi de verklaring der andere getuigen reeds duidelijk is geworden, dat ik op 27 Februari to Gleiwltz was. Heines zeide in het verloop van zijn „verdediging": Ik kan hier openlijk zeggen, dat ik mij ook hier vertegenwoordigei der S.A. voel cn dat wij, S.A.-kamernden, nauw- lijks begrijpen, met welk een lankmoedig heid de beklaagden hier behandeld worden President: Dat hoort hier niet bij. Het procos duurt daarom zoo lang, omdat zeer voel vragen moeten worden beant woord. Het stellen van deze vragen wordt niet voorzien in de gewone proces-orde. De aandacht is gevestigd op een zeer breede grondslag, n.I. op de vraag: „In hoe verre het communisme inderdaad schuld heeft aan deze hrandstichting. Indien het alleen om v. d. Lubbe ging, zou alles na tuurlijk sneller zijn verloopcn Getuige: Ik zou ook iets over Torgler willen zeggen. Er wordt zoo vaak beweerd, dat deze zoo conciliant is. Ik heb hem dik wijls leeren kennen als een cynicus, wien Ik zonder meer het deelnemen aan de brano stichting toevertrouw. Juist tpgen hem moest ik dikwijls optreden. Toon ik las, dat hij dien avond in den Rijksdag was, was ik ervan overtuigd, dat hij bij do brand stichting was geweest. (Be zitting duurt voort) Weerbericht Hoogste stand te Valentia 769.6. Laagste stand te Andaenes 733.5. Stand vanmorgen halftwaalf 764.7. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door bet Ron. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meest matige Z.W. tot W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenig" regen, aanvankelijk zachter. THEAMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 5.0. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Institont te ~>e Bilt) De depressie die Zaterdag storm bracht over IJsland, is naar N. Scandinavië ge trokken cn wordt vermoedelijk door oen andere govolgd. De hooge drukking heeft haar centrum nog op de oceaan ten Z.W. van Ierland, maar breidt zich sterk over Midden-Europa uit, zoodat de kans op wind en regen in onze omgevin,, toeneemt en aan vankelijk stijging van temperatuur is te wachten. Aan de Noorsohe kust waait nog een stormachtige N.W. wind, met regen en sneeuw; in N.-Zweden vriest het meer dan 10 gr. C. Op de Britsche eialnden is bij ma tige N.W. wind de temperatuur tot boven normaal gestegen en valt lichte regen. Mid den-Europa hoo't windstil weer. met mist of zwaarbewolkte lucht, waarbij in onze om geving en !n Z.-Frankrijk lichte vorst is voorgekomen. De algemeene vooruitzichten wijzen op toenemende Z.W. wind en zachter weerT met af en toe regen. VOERTUIGEN MOEIEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 NOVEMBER. Van 's avonds 4.60 uur tot 's morgens 6,40 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Strasb-hurg O.fto -0.ro BrHn h 1.47 1.70 IfheinMden 2.3" 2.57 K<-hl 9.34 3.0(1 Mftxau 4.37 4.65 DMeshelm 0.74 1.19 Mannheim 3."7 8.85 Lohr 1.05 |,31 Mainz 0.96 -0.69 Hingen 2.09 1.81 Canb Ems Cohlenz Trier Realen Rfihrorl W»nel Emmerik Dusseldorl Maastricht Venlo 1.63 1.22 I.58 l.i8 41.30 41.52 II.15 10.96 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 7 Nov- mber Delfzijl 1.41 11.07 Terschelltne 11.19 23.29 liarllngen 12.00 L)en Ht-ldei 9.4 21.40 IJ malden 5.16 1*.U0 Holland 4.56 17.1 6 Schevenlui;t-n 5.06 17 16 rdam 6.61 19.13 Helle voetsL 5.41 17.53 Willemstad 6.85 18.50 Uroawureh. 4.i3 17.05 Zierlkzee 5.93 17.40 Wemeldlng» 5.49 18.118 Vlisslngen 3.62 16. IB «v— 4>a7 1646 6.U8 I7.V6 Ternei Oberfohren vond men de cliché's van die anonieme ..en tegen zijn leider. Men herinnert zich nog, dat Oberfohren „uit overwegingen van ziekte" plotseling het voorzitterschap neerlegde. Hij moest X neerleggen, hij was ontmaskerd. Dienteuge volge heeft hij zich ten slotte doodgescho ten". PAINLEVé BIJGEZET Het stoffelijk omhulsel van oud-minister Painlevé is Zaterdag met nationale eer in het Panthéon te Parijs bijgezet. Op het doodt punt. Na een conferentie in het Witte Huls tusschen Roosevelt. Leiih Rosse en ambassadeur Lindsay verluidt, dat de Amerikaansch-Engelsche onderhan delingen over dc schuidenlcwestie volkomen op het doode punt zijn gekomen en dat waarschijnlijk geen verdere conferenties in het Witte Huis zulJen plaats vinden. Een offlcieele verklaring over dc gevoerde onderhandelingen ls de volgende week te verwachten. DE ZELFMOORD VAN OBERFOHREN In zijn rede In het Rijksgerechtshof heeft Roering ook gesproken over het z.g. memorandum van Dr. Oberfohren, de D. nat. leider die zich onlangs geselfmoord heeft. Goering zeide, dat de zelfmoord absoluut niets met den brand te maken heeft. Oberfohren heeft zijn memorandum geschreven, nadat bij dood was. Oberfohren heeft zich doodgeschoten om 'n reden die volgens bepaalde opvattingen van eer zulks eigenlijk noodzakelijk maakte. Minister Hugenberg leidde de Dultsch-nanonale partij ezer sterk zelfstandig volgens het leidersbe ginsel. Zijn fractieleider Oberfonren gaf hem wel ln het openbaar gelijk, doch achter zijn rug streed hij ten scherpste tegen zijn eigen leider. De heeren zullen izch herinneren, hoe voor meer dan een jaar zoogenaamde brieven aan alle leiders der economie, aan leidende figeuren der Duitsch- nationale partjj en van andere p irtijen werden rond gezonden, brieven, die Hugenberg, zakelijk en per soonlijk, zeer sterk aangrepen en hem vuil belas- Bij de huiszoeking in het Berlijnsche bureau van Rusland zal scherp protesteeren Van offlcieele Russische zijde wordt in verband met het in den laatsten tijd her haaldelijk vorschijnen van Japansche bom bardementsvliegtuigen boven Sovjet-Rus- ssch gebied, vastgesleld, dat dit een schen ding van de souvereinitoit der Sovjet-Unie beteekent. Dit feit zal de regeering der Sov jet-Unie aanleiding geven een scherp protest te Tokio in te dienen. MOSKOU, 6 November. Omtrent het vlie gen door Japansche militaire vliegtuigen boven het gebied ten Z.W. van Wladiwostock wordt door het offlcieele Sovjettelegraaf- agentsohap nader gemeld, dat een achttal verkenners en bombardementsvliegtuigen heeft gevlogen boven de verschillende Rus sische gebieden rondom Wladiwostock. De Japansche vliegers, die over cle Sovjet grenzen vlogen, vlogen ongeveer 30 K.M. diep het land in, Geconstateerd wordt, dat ook vroeger Japansche vliegers de grens reeds hebben geschonden, doch dat dit geval zoowe lwat het aantal vliegtuigen als van den omvang van het Russische gebied vvanr over gevlogen werd betreft, zonder weerga is. Japan spreekt tegen TOKIO, 6 November. Het Japansche Mi nisterie van Oorlog dementeert met steilig- he:d de berichten uit Moskou over een acht tal vliegtuigen, dat over Russisoh-Siberisch gebied zou hebben gevlogen. Van hot geheele incident is te Tokio niets bekend en cr zijn ook geen berichten van de Japansche luchtvaartautoriteiten hierover ontvangen. (Zie verder bis. 3J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2