JHcmue ftihstljt (Courant GEEN STAATSWILLEKEÜR HIJNHA /meest. N.V. HOUTHANDEL v.H. J, VAN SCHIJNCEL CO, ABONNEMENT» Per kwartaal In Lelden en In plaat- lin waar 11 agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- *che sending »4-50 Bu dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken No, 5012 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsL171 "ïlke regel meer0.22' 'rgez. Mededeellngen van 1—5 regels 240 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het Oevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang EERSTE BLAD Maar ontwikkeling in organische lijn „Het is een ellendige, maar ook een geweldig interessante tijd, waarin wij leven"; aldus begon onlangs de parle mentaire leider der Roomsch-Katholieke Staatspartij een redevoeringen de waarheid hiervan zal niemand ontken nen. Wij althans merken het dagelijks aan de nauwlijks te verwerken hoeveelheid ingezonden stukken van lezers, die onze aandacht op allerlei merkwaardige ver schijnselen van onze dagen vestigen. Die band der gemeenschap, we zeg gen het niet voor de eerste keer, stellen we immer op prijs; ook dan als hij soms lijkt op een geesel van touwtjes en de hanteering weinig zachtzinnig is Zoo denken we op dit oogenblik aan een brief, welke al eenige weken oud is en waarin de schrijver o. m. deze schuldiging richt aan de leiders dei- partij, van welke hij lid is, dat Dr. Kuyper wel heel mooi over de corpora tieve staatsgemeenschap geschreven heeft, maar dat zijn volgelingen er nooit iets voor gedaan hebben; ja, dat niet één van de tien met deze dingen behoorlijk op de hoogte is; zoodat het van zelf spreekt, dat anderen voor deze gedachte propaganda moeten maken. Hét zou in de lijn "van ons betoog lig gen om deze critiek te beantwoorden aan 't eind van 'n beschouwing over de toenemende belangstelling voor dit on derwerp; doch we wenschen voor dit maal met de slotconclusie te beginnen. We zullen geen enkele poging doen om te betoogen, dat leiders èn volgelin gen geen critiek hebben verdiend, maar we aanvaarden evenmin het harde oor deel van den briefschrijver, dat het uit sluitend aan die schuldige nalatigheid te wijten is, als er nu nog slechts gepraat wordt over de corporatieve ideeën, terwijl de toepassing er al lang kon zijn. We beroepen ons daarbij op Dr. Kuy per zelf, die zich hier, zooals ook bij het vraagstuk der vrije wetenschap, een profeet getoond heeft. In „Ons Program" handelt Dr. Kuy per (reeds in 1878 dus, vergeet dal niet) „over het gedesorganiseerde le ven, zich vooral openbarend in her ver slappen van den burgergeest en in de toenemende onverschilligheid voor de publieke zaak", maar laat daarop vol gen: „Niet alsof ook dit kwaad onherstel baar zou zjjn. Integendeelnu reeds ziet men in de Kamers van Koophandel en in de Ar beidersverenigingen de organische le venskracht der natie weer aan het werk, om deze verbrij zede geledingen te doen herstellen en weer aangroeien. Maar dit kost tijd. Dit zal niet zon der geweldige stuiptrekkingen tot zijn einde komen. En vooral; ook onze kin deren weten het: „de groei in het been te hebben" doet pijn. Toch groeit ook onder die pijn het organisch weefsel van lieverlee weer aan, en indien onze huidige Kamers op het Binnenhof eens „Kamers in ruste" zullen zijn, en een wetboek op den ar beid de ontwikkeling dezer volksgele dingen bevorderen inplaats van belem meren komt, bestaat er ook voor onze steden alleszins op herwinning van vroegere veerkracht hoop." De geweldige stuiptrekkingen zijn ze er nu? „Het is een ellendige, doch ook merkwaardig interessante tijd", sprak Prof. Aalberse. Maar de ontwikkeling der dingen kost tijd en teleurstelling. Van die teleurstelling weten we mee te praten. Ze is algemeen in onze tijd en heerscht bij alle groepen. Niet het minst bij hen, die het heil hebben ver wacht van de moderne democratie. Want immers, in de branding der tij den, toen er naar Dr. Kuypers woord klimmende verwijdering kwam tus- schen de bezittende en niet-bezittende klassen der maatschappij, meende men dat het algemeen stemrecht in zijn meest revolutionaire vorm de oplossing zou brengen. Maar ach, hoe bedrogen zijn we daarmee uitgekomen. Zelfs de goede vrucht er van, de evenredige vertegen woordiging, heeft „de toenemende on verschilligheid voor de publieke zaak" in de hand gewerkt in plaats van te remmen. Het is nog maar bijna vijftien jaar geleden, dat de toen bestaande Arbei ders- en Soldatenraad te Berlijn een proclamatie richtte tot het Duitsche volk, waarin onder meer werd gezegd „Duitschland is een republiekgewor den. De snelle en consekwente doorvoe ring van de socialisatie der kapitalisti sche productiemiddelen is zonder sterke schokken door te voeren. Sociaal, eco nomisch en politiek is het land er rij p voor." Datwas de zegen der democratie. Doch, wat antwoorden nadenkende sociaal-democraten thans, als naar deze heerlijke maatschappij gevraagd wordt? „Men mag wel eens bedenken dat er in een socialistische maatschappij, zoo- al geen klassen, dan toch wel groepen zullen zijn, die uiteenloopende belangen hebben. Het is wel aangenaam, van een samenleving te droomen, waar alles vanzelf in volmaakte harmonie is, maar zulke droomen zullen wel altyd droo men blijven!" Neen, 'de democratie heeft ons niet gebracht, wat we hoopten. We keeren er ons van af en zoeken een andere or dening en om met Dr. Kuyper te spreken onder de pijn der teleur stelling groeit toch het organische weefsel. Doch, zoomin 4 hanengekraai de zon boven de Oosterkim haalt; zoo min zijn de ietwat luidruchtige propa gandisten van de corporatieve gedachte de scheppers van een nieuw idee. Wil men hun eenige roem toezwaaien, dan kan men hun een „hanenprijs" toeken nen; al rijst de vraag meteen, of ze misschien kraaiden omdat elders ge kraaid werd. Dit probleem heeft echter voor ons geen waardehet raakt de kwestie niet in het wezen. Evenmin als wij ons druk maken over de verzuchting van verschillende roomsch-kath. sprekers en schrijvers, dat er nu binnen drie maanden een be slissing moet komen, omdat het anders te laat is en de dictatuur alle vrijheden zal vernietigen. Gelukkig komt het bij beginselen die groeien, niet op drie maanden aan. Zooals ook de Regeering in de jongste memorie van antwoord opmerkt: „De thans plotseling naar voren ko mende belangstelling voor ingrijpende wijziging van onze staatsinstelling is op zich zelf geenszins zonder beteeke- nis. Maar dat is niet de hoofdvraag. De hoofdvraag is, of zulk een wijziging urgent moet worden geacht. Onmiskenbaar zijn er eenige duizen den Nederlanders wier politiek credo is saam te vatten in de woorden: zoo kan het niet langer, het moet anders wor den! Maar dat wil allerminst zeggen, dat zelfs deze ontevredenen met het be staande, één van zin zouden zijn ove: het nieuwe, waarom geroepen wordt, om van het rustige volksdeel maar niet te spreken." Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat we ons van deze dingen niets moeten aantrekken. Integendeel. We hebben af te weren, wat verkeerd isdat is, voor zoover men op het vage begrip van een corporatieve staat kan afgaan, een re- geeringsvorm, welke „het maatschap pelijk leven in al zijn geledingen aan de staatsmacht onderwerpt, omdat het kerk en godsdienst, wetenschap en be drijf van zijn natuurlijke vrijheden be rooft en alles dienstbaar wil maken aan de belangen van den staat". Want, als wij b.v. nagaan, wat de meest vooruittredende fascistengroep in ons land als staatsideaal beschouwt: „Het recht is niet iets buiten of boven den Staat, maar de Staat is het tot zelforganisatie gekomen recht, de hoog ste vorm van recht, als welke organisa tie de staat tevens boven hét recht staat, d. i. dit vaststelt, verandert en opheft", dan gevoelt men wel heel dui delijk, hoe volslagen in strijd zulk een opvatting is met onze Christelijke levensbeschouwing. Of, zooals Groen van Prinsterer het reeds in De Nederlander van October 1851 schreef: Volgens de vrijzinnige theoriën kunnen er geen vrijheden of regten be staan. Dit zou met het wezen van den alver- mogenden Staat in strijd zijn. Vrijheden en regten; ja, doch voor :oolang en zoo ver de Staat het vergunt. De Staat, dat is, zij door wie, namens den Staat, het woord gevoerd wordt: het Gouvernement. Vrijheid behoudens autorisatie. Regt bij vergunning." Maar recht en macht zijn immers zedelijke begrippen en geen staatswille- keur. Terecht blijft de Regeering daarbij evenwel niet staan. £jj erkent volmon dig, dat de corporatieve gedachte in de maatschappij-omvorming groeit. „De regeering wil aan die ontwikke ling, naar mate der mogelijkheden, medewerken, gelijk blijkt uit haar voor nemen de uitvoering der Bedrijf sraden- wet zooveel mogelijk te bevorderen. Maar aan den anderen kant wenscht zij er tegen te waarschuwen om zich niet te spoedig gevangen te geven aan de leuzen van den dag." „Vele voorstanders van de corpora tieve ordening van het bedrijfs- en be roepsleven gaan toch in hun begeerte naar toezicht en leiding van de over heid daarbij zóó ver, dat men ten slotte den corporatieven staat, met zijn heel het leven bestrijkende macht, angstig dicht nadert." Ook deze zin uit de Memorie van Antwoord der Regeering kon zoo uit „Ons Program" geciteerd zjjn. Immers, Dr. Kuyper schreef het reeds, toen hij handelde over publiekrechtelijke corpo raties en het oude Gildewezen: „Er bestond ook in ons land vrijheid, o, ja, vrijheid tot in het bandelooze somsmaar, let wel, voor de corporatie, niet voor den burger als mensch en familiehoofd. De burgers mochten doen wat hun aanstond, maar om dit als burgers te kunnen doen, sprongen ze met den enkelen burger om naar hartelust en willekeur. Dat liep vanzelf uit op oligarchie en nepotisme, en bracht ons zoo van lie verlee in een toestand, die, onder den schijn van vrijheid, de overgroote meer derheid in een onwaardige verhouding van onderworpenheid, bijna van slaver nij, hield, en alzoo oorzaak werd, dat de veerkracht van den Staat te gronde ging en de verbittering in het hart der burgers niet meer was te bezweren." Het merkwaardige in deze dingen is, dat behalve ministers der rechterzijde ook mannen van liberalen en vrijzmnig- democratischen huize zonder aarzeling hun handteekening onder dergelijke verklaringen zetten. Er zijn echter nog meer merkwaar digheden; het is immers een ellendige tijd, want het aangroeien van het orga nisch weefsel doet pijn; maar ook een interessante tijd; zooals nader zal blij ken. BINNENLAND. H. TURKENBURG t Gistermorgen over leed op 62-jarigen leeftijd, de heer H. Turkenburg, In leven mede-directeur van Turkenburg s Zaadhandel. Met den heer H. Turkenburg is de laatste der vlei kenden D. Turken- burg, grondlegger der alom vermaarde zaadhandel. te Bode graven heengegaan. Als we het wel hebben is er thans uit dit geslacht der zaadhandelaren nog maar een naamhouder, een kleinzoon, in het leven. De heer H. Turkenburg werd door een beroerte getroffen, die in weinige dagen een eind aan arbeidzaam leven maakte. Voor het personeel hij een humaan patroon, een vriend van allen, die in de laatste jaren wegens ernstige doofheid wel niet veel meer met hen kon omgaan, doch die niettemin in hun harten bleef leven. Zijn zwakke gezondheid deed hem de laatste jaren zich geheel uit het zakenleven terugtrekken. Maar niet nadat hij voor zijn personeel nog een pensioenfonds stichtte. Op kerkelijk gebied n vooraanstaande plaats ir president-kerkvoogd bij - durende vele jaren. Hij m de overledene hij was ouderling Hervormde Kerk ge- s de nestor der Gerefor meerde beweging in de Hervormde Kerk te Bode- Als vurig strijder voor het Christelijk onderwijs werd eertijds mede onder zijn leiding de M.U.L.O. school gesticht. Dat zijn arbeid ook hier gewaar deerd is bleek uit zijn benoeming tot Eere-voor- zitter van het Schoolbestuur. De overledene was voorts commissaris van de Bodegraafsche Waterleiding. Hij zal op velerlei terrein noode worden gemist. Niet het minst zal zijn verscheiden gevoeld wor den door de zeer velen, die in den loop der jaren financieel door hem zijn geholpen. Niet licht klopte iemand vergeefs bij hem aan en de sympathie, die hij zich hierdoor In wijden kring had verworven, was dan ook wel zeer groot. Hoevelen zullen zich nog zijn vriendelijke blik en zijn warme handdruk herinneren, verblijd als hij was iemands nood te hebben mogen lenigen. Na zijn drukke levenstaak zocht hij in zijn nieuwe woning „Sursum Corda" de welverdiende rust, die hij echter maar kort heeft mogen ge- CONSULAIRE DIENST De vice-consul der Nederlanden te Swansea root-Brittannië). de heer J. H. Roberts, is over leden. De waarneming van het vice-consulaat Is opgedragen aan den heer A. G. Sadd. VERSTERKING HUIZER ZENDER GEVRAAGD DE POLITIEK IN DEN AETHER De post en het platteland Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de begrooting van 't staats bedrijf der P. T. en T. voor 1934 wordt ge waardeerd, dat dit staatsbedrijf ook dit jaar een sluitende begrooting heeft en dat zelfs nog winst geraamd kan worden. Verscheidene leden klaagden, dat het platteland onbillijk bij de steden wordt ~.ch- tergesteld. Is het juist, zoo werd gevraagd, dat de verzending nog meer dan tot nu toe op den nacht zal worden geconcentreerd? Dan zal daarvan wel het gevolg zijn, dat nog meer dagbladondernemingen verplicht worden de couranten per auto te verzenden, en dat ook andere zaken daartoe genoopt zullen wor den. Men vroeg maatregelen om de bestel ling der avondbladen op het platteland mo gelijk te maken. De Indische postvluchten. Is het niet mogelijk, zoo werd gevraagd, de aankomst van de postvliegtuigen in Ne derland een dag vroeger te stellen? Brieven uit Indië zouden dan per keerenden post kunnen worden beantwoord. Thans komen de postvliegtuigen Donderdagmiddag aan, terwijl de vliegtuigen in omgekeerde rich ting dienzelfdcn ochtend zijn vertrokken. Arbeidsweek van 51 uur! Verscheidene leden drongen opnieuw aan op verkorting van den arbeidsduur bij het geheel? bedrijf, doch bijzonder voor de be stellers, die nog een 51-urige werkweek heb ben. Verkorting der diensttijden zou, indien bet al niet mocht leiden tot aanstelling nieuw personeel in ieder geval de afvloeiing van reeds in dienst zijnd personeel vermin deren, hetgeen in dezen tijd van werkloos heid van het grootste belang is. Het omroepvra^gstuk. Geïnformeerd werd naar de plannen der regeering met betrekking tot het omroep- vraagstuk. Een aantal leden gaf uiting aan de ge mengde gevoelens bij hen opgewekt door het koninklijk besluit van 22 April j.l., het welk een verscherping bevat van de eischen waaraan radio-uitzendingen moeten voldoen Eenerzijds juichten deze leden het toe, dat de regeering er eindelijk toe overgegaan is, de vrijheid van uitzending, welke h. door een omroepvereeniging werd mis bruikt, nog meer aan banden te leggen, derzijds konden zij de wijze, waarop de re geering gemeend haeft het euvel te moeten keeren, niet bewonderen. Zoo bestaat ge gronde twijfel, of een dergelijke verscher ping der normen wel bij eenvoudig konink lijk besluit kan worden uitgevaardigd; de normen zijn in da wet vastgelegd en het Kon. besluit heeft meer dan interpretatieve waarde. Het was den leden, hier aan het woord, niet duidelijk, waarom de regeering niet tot een algeheel verbod van politiek in den aether is overgegaan zooals dit vrijwel overal in het buitenland bestaat, althans in de practijk. Dit behoeft geenszins een e- perking to betcekenen yan het uitzenden van levensbeschouwingen. Gaarne zóu men de otic ven willen kennen, die de regee ring hebben geleid tot het niet volgen van den van vele zijden in de Kamer op G Dec. 1932 geuiten wensch om te komen tot een verbod van politieke uitzendingen. Andere leden konden met de critiek, ge oefend op het Koninklijk besluit van 22 April, niet instemmen. Van verschillende zijden werd den minis ter gevraagd, hoe zijn standpunt is t. o. v. de door verschillende omroepvereenigingen gedane aanvragen om een eigen zender te mogen bouwen. Men verklaarde te vertrou- dat de minister spoedig een beslissing zal nemen, die voor het Nederlandsche om- roepwezen, als geheel bezien, geen noode- loozo geldverspilling zal veroorzaken. Verscheidene leden vestigden de aandacht op het feit, dat de ITuizer-zcnder te zwak is en niet kan concurreeren tegen de veel ster ker zenders van het buitenland. Thans heeft de uitzending plaats via den staatszender- Kootwijk, dit kan echter op den duur niet zoo blijven, een dergelijke toestand zou er wellicht ook toe kunnen leiden, dat een staatsbedrijf ontstond, waartegen deze leden ernstige bezwaren zouden hebben. De Hui- zer-zender kan evenwel zeer goed versterkt orden, voor welke versterking door den K. R. O. en de N. C. R. V. een aanvrage om machtiging bij de regeeriug is ingediend. Op deze aanvraag is nog geen beslissing genomen. Deze leden drongen er bij den minister op aan, de gevraagde machtiging te verlecnen. ■■PIOT AMSTERDAM EEN R.A.I.-TENTOONSTELLING IN 1934 Naar de „Tel." verneemt, heeft de R.A.I. be sloten, het volgend jaar wederom een auto-tentoon stelling te organlsecren. Deze zal gehouden worden 9 tot 19 Februari 1934. GEEN SINTERKLAAS-SUBSIDIE en W. hebben besloten aan de door den raad aangenomen motie-Toornstra, waarin verzocht •d het voor 1933 voorloopig op 8500 vastge stelde subsidie voor het Sinterklaas-kinderfeest 3 uit te keeren geen gevolg te geven. Reeds geruimen tijd was bekend, dat de boek houding van den koster van de Nieuwe Kerk der Ned. Herv. Gcm. te Amsterdam niet in orde was. Een maand ongeveer geleden is deze beambte toen geschorst. Bi] het daarop gevolgde volledige-onder- zoek is gebleken, dat ongeveer f 10.000 is ver- He.t gisteren onthulde Lorentz-monument. BEVORDERING VAN ZONDAGSRUST Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereen tot bevordering van Zondagsrust zal in de binnenkort te houden algemeene vergadering de vraag aan de orde stellen of het moet overgaan tot een grootscheepsche actie tegen het verkeerd gebruik van der. Zondag. Mocht daartoe niet worden besloten dan zal bet voorstellen tot ontbinding der eeniging over te gaan. dwenen. Deze gelden betreffen de opbrengst va de collecten van de verschillende Ned. Herv. Kei ken te Amsterdam, die worden afgedragen aan d kosterij van de Nieuwe Kerk. Het Kerkbestui heeft thans aangifte gedaan bij de politie. D koster is in arrest en ter beschikking van de justitie gesteld. OUDE VROUW AANGEREDEN - Een 60-jarige vrouw is op de Martelaarsgracht aangereden door een wielrijder. Met een gebroken been is zij overgebracht naar het Binnen-Gas ROTTERDAM Inkomen gedaald met 56 millioen; vermogen met 159 millioen Blijkens heden verschenen mede- deelingen van het gemeentelijk bureau voor de statistiek is voor het belastingjaar 1932/1933 het inkomen te Rotterdam vastge steld op 310.000.000 of 56 mil lioen gulden lager dan in het daaraan voorafgaande belasting jaar. Het vermogen daalde van 893 tot 734 millioen of met 159 millioen. Het aantal personen, die niet meer voor de belasting aange slagen konden worden omdat hun inkomen beneden de grens van 800 daalde bedroeg ruim 20.000, sedert twee jaar 30.000: het aantal aangeslagenen met een inkomen van f 50.000 en hooger daalde met bijna de helft; het aantal millionairs liep terug van 114 tot 73. Gemengd Nieuws VRACHTAUTO RIJDT OP SCHOLIEREN IN EEN HUNNER GEDOOD. Bij Vuren is een vrachtauto ingereden op een groepje leerlingen van die Chr. kweekschool te Gorinchem, die per fiets op weg waren naar school. Enkele jongens werden gewond. De leerling van Hossen uit Herwijnen was er zeer ernstig aan toe. Zwaar ge wond werd de jongen opgenomen en in een woning binnengedragen. Een kwartier na het ongeluk is de jongen overleden. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Amsterdam is een luxe auto, in twee Leidschc studenten, tegenover dpn Osdorperweg in het water van de Haar lemmervaart gereden. De studenten werden door handreiking op het droge gebracht. Dc kraanwagen van de brandweer heeft de auto uit het water gehaald. Bij Moergestel N.-Br.) slipte een auto op den Oirschotsenweg, botste tegen een boom en reed toen te water. De passa giers, twee mannen en vrouwen uit Rotter dam, werden bevrijd. Een der vrouwen had yendige kneuzingen opgeloopen. terwijl i der inzittende hoeren ernstig aan de handen was verwond. De beide andere pas sagiers bleven ongedeerd. De zwaar beschadigde auto meest met een takelwagen worden gelicht. DOOR TIEN MESSTEKEN GEWOND. Bij Duishur;. in Duitschland is een ze kere Adalbert Smit, die in ons land een rol gespeeld heeft in de nat.-socialistisclio beweging, door een groep andere nat.- socialisten overvallen en door tien messte ken ernstig aan het hoofd gewond. Ingezonden Mededceling Voornaamste Nieuws. (hlz. 1) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie voor 1934. Overleden is de bekende zaadhandelaar en philantroop de heer H. Turkenburg. (blz. 2) Het plan-Swope in de Ver. Staten. Sarraut krijgt na de regeeringsverklaring- de meerderheid in het parlement- Een merkwaardige niet-Ariersvergadering in Berlijn- Het Rijksdagbrandproces. Bomaanslagen en overvallen door staken- 'de boeren in den Amerikaanschen staat Iowa. Sovjet-Rusland wil een niet-aanvalspact met China sluiten. Japan ontruimt het Chineesche gebied bezuiden den Grooten Muur. Morgen hutspotdag in Duitschland. (blz. 3) ^Erief uit Tropisch Nederland. De Pers op Damrubriek. (blz. 9V Op onderzoek in Duitschland XLVII. (blz. 10) Het rapport der commissie ingesteld door en W van Amsterdam inzake hoogbouw thans verschenen. Overleden is Dr. Emile Roux. directeur an liet Instituut Pasteur, de laatste mede werker van Pasteur. DE VERGIFTIGING TE SCHOONHOVEN OOK DE OUDE MAN OVERLEDEN. Men meldt ons uit'Schoonhoven: In den afgeloopen nacht te 12 uur Is ook de 66-jarige schoenmaker A. Walter, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag ten gevolge van gasvergiftiging in een perceel aan dc Varkensmarkt bewusteloos geraakte, overleden. De toestand van mej. v. d. Berg is rede lijk. Zij is overgebracht naar liet St. Jozef paviljoen te Gouda. Het onderzoek wordt nog voortgezet. DOODELIJX AUTO-ONGELUK. De 7-jarige H. O. is te Gieten, onder Zuid- _aren, terwijl hij voor het huis aan het spelen was, door een auto overreden. ITet kind was onmiddellijk dood. OPLICHTING DOOR EEN ASSURADEUR Te Fleiloo (N.-H.) is een Amsterdamsch as suradeur gearresteerd, die verdacht wordt van oplichting. Hij had zich eenigen tijd geleden vervoegd ten huize van een tuinder te Heiloo, die had gereflecteerd op een advertentie, waar in hypotheken tegen een lage rente werden aangeboden, en had gezegd zich te belasten met het bezorgen van dergelijke hypotheken. Voor de te nemen moeite werd hem op zjjn verzoek een voorschot van f40 door den tuin der ter hand gesteld. Eenige dagen later kwam hij weer terug en vroeg nogmaals f20, welk bedrag hij ook weer van den tuinder kreeg. De beloofde hypotheek bleef echter uit en ten slotte mengde de tuinder de politie in het geval, met als resultaat, dat de assuradeur is gearre»;taferd en ter beschikking gesteld van de justitie te Alkmaar. De man zou in verschillende plaatsen op de zelfde wyze oplichting hebben gepleegd. Op de Veluwe was er vanwege den dra- pen zomer een geweldig Inge wgierstancL Hot waterniveau in den bodem was aan zienlijk gezonken. Voor vele boonun werd gevreesd vanwege de gmolc drooeic. Dank Zij de lievige regens werden voor den bosc.'i- douw \ole gevaren afgewend. Er zal over den regen veel zijn gemopperd, maar zeker mei met het oog op den lagen Vcluwsehen waterstand. HOOGE RAAD DE PALETSLOTEN 1867 rorden1 in* h^t VOOr. II"°son Raai) ttietffrd Shhh0f T'' Amster vasCveroori W;,nrblJ lut Gorec-ht.-hof het-ft echterede t van kei ijk v-rklaard. pleit Mr a. e. J. Ny- HOOFDKANTOOR OPSL*~PLAA SEN C0STZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: MASSAUHAVEN BGEREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1