Jlimure %t iitsrljr (ümraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken EERSTE BLAD ABONNEMENT» Ver kwartnn" In Leiden en In plant- ran wanr 'n agont.srhnp gevestigd Is ƒ2.35 Franco per pust 2.35 portokosten. Fe; week 0-18 Voor het Buitenland bi] wekelijk- iche sending w(.50 Bn dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent 'Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. soit Vrijdag 3 november 1933 ADVERTENTIEN J Van 1 tot 5 regelsf 1.1 Elke regel meer0.22Vi !r.gez. Mededeelingen - r' p 1 Van 1—5 regels 2.35 Elke regel meerB 0.43 Bil contract belangrijke korting. Voor tiet bevingen aan t bureau '1 wordt berekend f 0.19 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad TERUG IS MOEILIJK! De knappe Vlaamsche historicus Prof. Hans van Werveko schrijft in D e V laam- sche Gids van October j.l. een artiKel over Inflatie in vroeger T ij den. Dergelijke artikelen zijn hoogst nuttig. Het verleden is in wezen gelijk aan het heden: het was dezelfde worsteling van de zelfde menschenlevens om bestaan en voor uitgang en geluk. De geschiedenis is een spiegel; de ge schiedenis is een leerschool in psychologie, economie, politiek; de geschiedenis is een wegwijzer naar de toekomst; de geschiede nis is een waarschuwing voor klip en rots, waartegen menig schip te pletter sloeg. De geschiedenis leert ons ook iets omtrent de machtige en diep ingrijpende monetaire problemen van onze tijd. Vooreerst dit, dat inflatie geen specifiek modern verschijnsel is, maar ook vroeger .voorkwam. Het pond tornooise (livre tornois) was 1250 waard 9 gulden aan zilver. Deze waar de daalde echter voortdurend, zoodat ze in 1793 geraakte tot =t= 50 cent. Ten tweede dit, dat het goud steeds meer werd gebruikt voor „de aanzienlijke geld- operaties, onder- mèer voor den buitenland- schen handel" en het zilver, als van min der waarde voor het dagelijksclie leven. Daaruit volgt de beteekenis van het goud in het geldverkeer voor de. internationale handel. Ten derde dit, dat de vermindering van de waarde der munt, door velerlei knoeierij teweeggebracht werd, maar meestal ging langs lijnen van geleidelijkheid. Het bleef in den regel niet bij „een beetje inflatie, die zoo erg niet is", maar de val ging steeds sneller. Ten vierde dit, dat de voordeelen van in flatie bijv. met het oog op buitenlandsche concurrentie steeds gebleken zijn, van tij de lij ken aard te zijn. Van inflatie waren loonsconflicten, ontevredenheid, ja zelfs opstand het gevolg. Ten slotte dit, dat de vorsten wel eens hebben getracht tegen de stroom op te roei en en weer over te gaan tot muntverster- king, doch daarbij immer tot de ervaring kwamen, dat terug moeilijker is dan heen! Er waren te veel remmende factoren, te sterke groepen (kooplieden, winkeliers, grondeigenaren enz.), die belang hadden bij het handhaven van de inflatie-toestanden. Ook dit muntherstel heeft soms geleid tot geweldige oproeren, als in 1306 onder Filips de Schoone. Laten wij acht geven op de bakens in zee! Het volk heeft nimmer voor inflatie ge voeld en doet dit nog niet. En dat instinc tieve besef, dat noch inflatie noch deflatie yoor de welvaart bevorderlijk is, wordt door de historie als juist bevestigd. „Verzwakkingen noch versterkingen be zaten de volksgunst aldus Prof. van Wer- yeke. Luisteren we naar de vertoogen en klachten die de regeeringen bereikten, dan hooren we dat de openbare meenin.g alleen op stabiliteit in het muntwezen aanstuurde. Koningen en speculanten waren wellicht door de me nigvuldige wijzigingen gebaat,' voor de groote massa bleef het ideaal de volkomen onveranderlijke IJDEL VERTOOG Hoewel we er geenszins aan denken ons te mengen in interne vakorganisatie-aange legenheden, willen we toch een enkel woord zeggen over het verzoek dat de Ned. Vak centrale, de toporgianisatie van de z.g. neu trale vakbonden als Mercurius, C.B.P.T.T. en dergelijke, deed aan de andere vakcen trales. De Ned. Vakcentrale heeft zich n.l. ge wend tot het N.V.V., het R.K.W.V. en het C.N.V. om gezamenlijk over te gaan tot „de stichting van een algemeens raad, aan wel ke wordt opgedragen de bescherming van de algemeene belangen van de Nederland- sche vakbeweging". Immers, zoo heet het in het schrijven: ;,Een verdeelde vakbeweging, dit leerde ons Duitschland, is niet in staat tot een zoodanig krachtig verweer, dat het zelfbe staan van de vakbeweging niet wordt ge schaad". Nu is bekend, dat in onze kringen een federatief samenwerken voor bepaalde aan gelegenheden tusschen verschillende, naar het beginsel gegroepeerde organisaties niet afgekeurd wordt. Zooals ook Dr. Col ij n hel eenige jaren geleden, uitsprak tot de Chris telijke werkgevers: „Wanneer gij u ver warmd hebt aan de haard der eigen hegin- selen, valt er gezamenlijk met andersden kenden heel wat goed werk te doen". Ook organisaties van middenstanders en arbei- BINNENLANl) NED.HERV. STICHTINGEN VAN ZENUW- EN GEESTESZIEKEN JAARVERGADERING TE AMERSFOORT De algemeene ledenvergadering der Ned. Herv. Stichtingen voor zenuw- en geestes zieken is te Amersfoort gehouden onder voorzitterschap van den heer J. R. Sno IT enkemans. De directeur-geneesheer der stichtingen Drs. J. W. Bruijn heeft een referaat gehouden over De Angstidee in de Heilige Schrift. Spr. begon met een uiteenzetting te gev van wat wij onder angst moeten verstaan. Angst is een der diepst en sterkst aangrij pende gevoelens van den menschelijken geest en ons allen ingegrift als gevolg van de zonde. Er zijn vele soorten van angst, maar in zichzelf is angst onveranderlijk. Het is steeds de groote onzekerheid van een niet te omschrijven dreigend gevaar voói Ik-heid. Met uitlatingen van psycholo; toont spr. aan, dat de psychoanalytische school zeg^, dat angst het product is van verdringing, op grond van welke' bewijsvoe ring men de angst kan 'beschouwen als den verdrongen wensch tot zelfvernietiging. Vrees is steeds aan een object gebonden, in tegenstelling met angst, die volkomen ob jectloos is. Volgens de psycho-analytici is dit slechts ten deele waar. Zij beschouwen een onbewusten of onderdrukten wensch als het object van de angst, welke latei- vrees wordt. Angst kan volgens spr. zoowel gebonden zijn aan lust- als aan onlustgevoleens. Een kind kan heerlijk bang zijn bij het hooren van sprookjes. In de angstidee treft vooral het begrip enormiteit. Oorzaak van de angst kan lichamelijke of geestelijke sfeer zijn, misschien beide tegelijk. De angst op zich zelf kan een leegte zijn, waarin zich .geen andere gevoelens en kwaliteiten kunnen vastklampen. De begrippen angst en vrees dekken el kaar niet volkomen, hetgeen spr. aantoont met tal van aanhalingen uit den bijbel. Op grond van vele uitspraken in de H. Schrift meent spr., dat angst objectloos is, doch vrees niet. In den bijbel wordt vele malen gesproken van sidderen als gevolg van angst en vrees; hierin wil spr. een bevings- gecl-achte niet geheel ontkennen. Breedvoe rig weidde spr. uit over- hetgeen staat in Joh £:19: Gij gelooft dat God één eenig God is; gij doet wél; de duivelen gelooven dit ook en zij sidderen. In den bijbel is ook climax in de angst te bespeuren, n.l.' de angst, die de Heiland' om onze zonden doorgemaakt heeft, waar over gesproken wordt in Jesaja 53 8 en Marcus 1433. De genezing van angst, die wij zien als de dreigende doorbraak vai> onbewuste driften en zonden, ligt bij God. Tenslotte behandelde spr. in het kort de bipolaire component van de vrees, zooals hij die volgens de H. Schrift ziet, n.l. in at, idee van rust, terwijl hij het bipolaire vat. de angst ziet in de vrëdesgedachte, in de ders hebben vaak heden federatief samengewerkt met andere bonden, al zijn de teleurstellingen niet wei nige geweest; gelijk onlangs nog bleek ter zake van de Ziekteverzekering. Echter, -wat de Ned. Vakcentrale hier vraagt, is gansch iets anders. Zij wenscht een algemeene raad ter verdediging van ,de algemeene vakvereenigings- belangen. En op dat punt spréken ongetwij feld da beginselen mee. Zou menwerkelijk meenen, dat één vruchtbare bespreking mogelijk zou zijn, waarbij de mannen van het N.V.V. aan een tafel zaten met de R.K. leiders en de be stuurders van het C.N.V.? Wij achten dat, juist nu, ondenkbaar. Eenzelfde verzoek een bepaalde zaak is mogelijk; maar de argumentatie zou principieel verschillen. Trouwens, de Ned. Vakcentrale zou zelf :n sta-in-de-weg zijn. Bij haar uitnoodi- ging om de zaak eens te bespreken, voegde zij een resolutie over haar eigen grondslag doel. En daarin wordt met zooveel woor den, meer dan noodig is, zou men haast zeggen, haar liberal e opvatting naar oren geschoven, dat „de vermenging van de sociale en economische belangenbeharti ging mét religieuze of met partij-politieke doelstellingen en verbindingen niet in het belang zijn van de arbeidende klasse". Dat woord „vermenging" deugt niet, zoo- als we weten, en bewijst het gebrek aan in zicht. doch dit blijve nu maar buiten be schouwing.'De bedoeling is, dat godsdien stige "beginselen in het vereënigirigsjëvén genegeerd moeten worden; al. gelieft men dat dan eerbied voor geloof en Bijbel te noemen. Want, zoo heet het verder: „Ter beveiliging van de economisch- sociale, de cultureel e, zedelijke en staat kundige levensrechten van den arbeider, dient in de vakbeweging de volstrekte on afhankelijkheid ten aanzien van religie en partij-politiek te worden gehandhaafd.". Aldus: straks in die algemeene raad, zul len de mannen van R.K. en geloovig Pro- testantsche richting het zich voor gezegd hebben te houden: het godsdienstlooze be ginsel van de Vakcentrale en het N.V.V. zal heerschen. En blijkbaar begrijpt men maar niet, dat men van anderen beginsel loosheid eischt. De onkunde is wèl groot Tot bestuurslid werd inplaats van prof. Dorgelo gekozen ir. Dingemans te Delft. De begrooting voor 1934, die voor de ge wone dienst geraamd was op 171.930 voor de kapitaaldienst op 800.000, werd goedgekeurd. RUMOER IN DE HOORNSCHE RAAD De burgemeester van Hoorn, mr H. C. Leemhorst, heeft aan de Graal geen toe stemming gegeven voor het houden var Allerheiligen-optocht In den gemeenteraad heeft dit groote ontstemming gewekt, zoo wel aan R.K. als aan S.D-A.P.-zijde. Er ontstond rumoer, toen de heer Zijp (s.cl.) veronderstelde, dat deze beslissing zou zijn genomen op grond van instructies uit Den Haag. De Voorzitter bestreed die gedachte krachtig en ontzegde den heer Zijp het recht die beschuldiging te uiten, als zou hij niet naar eigen eer en geweten hebben gehandeld. De heer Stumpel (r.k.) maakte zich ten slotte zeer boos op den burgemeester en uitte de klacht, dat in dezen met den katholieken wethouder geen overleg was gepleegd, waartegen de voor zitter opkwam, omdat het hier louter een zaak Tvas, den burgemeester betreffende. Naar het' „H bl." ter oore kwam, zou de burgemeester het verbod uitgevaardigd 'heb ben, omdat hij geen toespitsing van de gods dienstige verhoudingen wenscht. Over her algemeen is men er in Hoorn tegen gekant, dat hij het uniform verbod instellingen als Graal en A.J.C. zijn toegelaten en men Zon dag j.l. nog een optocht van de Graal met ontplooide vaandels kon zien voorbijtrekken amsterdam GEMEENTERAAD DE GEWIJZIGDE BEGROOTING B(J den aanvang der gisteren gehouden raad: zitting stelde do BURGEMEESTER de vraaf of de Raad de nota van wijziging van B. en "Y\ op de gemeentebegrooting in de afdeelingej wil behandelen. SEEGERS (c.p.) wilde de nota lt li niets dan verslechteringen en afbraak ogde. De soc.-dem. stelden wèl prijs op afdeellngs- onderzoek. Hun .woordvoerder, de heer DF. MIRANDA, erkende het recht van B. en W. on een wijzigingsnota in te dienen en hield dei heer Seegers het onmogelijke van zijn stand punt voor. Als de communisten zich tegen be handeling verzetten, zijn zij ondemocratisch ei. kunnen z(1 niet langer in den Raad blijven. Het vo'oistel-Seegers werd met 32 tege stemmen verworpen en zonder hoofdelijke s't ming tot afdeeiingsonderzoek besloten. Geen St. Nicolaas-subsidie Einde Tuil was -namens B. en "W. aan he' Comité voor hét St. Nicolaas-Kindérfeest be richt gezonden, dat dit jaar niet kon worder gerekend op het subsidie van f 8500. De heer TOORNSTRA (s.d.) intbrpelleerdt hierover en kreeg van wethouder ABRAHAMS (v.d.) te hooren, dat B. en W. op de tijdsoi 'inden van het door den "Raad :oegestane crediet gebruik op de gelden had gereke idigheden en de finanöleele ate) ereen vrijheid konden het vorig jaai iaasfeest dreigt dus. betoogde slachtoffer van do reeks bezulnigin; worden. Spr. diende een motie ln om h drag toch uit te keeren. De heer STEl NMETZJi\lc. ekend^ md" slachtoffer Ook de heer KETELAAR (v.d.) had erder geweten, en de heer WIJNXCOOP (con oceerde over „nieuw, 'dictatoriaal recht". Maai- weth. ABRAHAMS (v.d.) was het i eze critlek ganschelUk niet eens. Hü zette Alle uitgaven, die deze tijden van versob erleg'gei t o 1 hit volgde de St. Nicolaas-dlscussie was ■orpe'n. Hoewel de heer TOORN erlng het St. Nicolaasfeest een Het subsidie wordt alzoo niet uitgekeerd. bij ht wee3 de heer TER HAAR (c.h.) er >p (in antwoord op den aandrang om dit sub- idle nu toch maar te geven), dat gelijk be oog bij elke bezuiniging kan worden gehouden :n de Raadop die manier nimmer aan bezui niging toekwam. heeren STEINM;ETZ (r.-k.) en v. HAMERS ,D (r.k.) móe'ten nog leeren wat bezulni- betcekent, thans stemden zij.-voor de motie. De heer KETELAAR (v.d.) stemde tegen, zij i bloedend hart. de Federatie rwijderd uit de Centrale Commls- e voor Georganiseerd Óverleg op groijd van et bezigen van onbehoorlijke, taai ln woord en rvan. het gevolg, laar den zin; zij WIJNKOOP gaf allerlei commu- Na het behandelen van een aantal haruer- itukken werfl deze zitting gesloten. Hedenavond te 8 uur wordt de not», van wjj- ;iging op' de begrooting ln de afdeellngen be sproken. HET STOOMGEMAAL Woensdagmiddag is het stoomgemaal te Schellingwoude in werking gesteld. Aanlei ding hiertoe is gelegen in het feit. dat door den Noord-Westelijken wind IJmuiden geen water kan loozen. In dit verband wil men thans trachten het overtollige water in het Binnen-IJ weg te werken. MINISTER VERSCHUUR VOOR DE MICROFOON Minister Verschuur zal aanstaande Dinsdag van 20.00 tot 20.45 een radio-rede houden welke over beide zenders zal worden uitgezonden. De minister zal spreken over de oeconomische zorgen van regeeHng en volk in den huidigen crisistijd. GEEN HOOGE BOUW In April 1929 werd door B- en W. een commissie ingesteld, om te onderzoeken ol een etagehuis in hoogen bouw van 6—-10 of meer verdiepingen zoo is in te richten, dat het een behoorlijk woonhuis vormt voor arbeiders. Zij meent echter het stichten van arbeiderswoningen in hoogen bouw te moe ten ontraden, omdat er op die wijze thans zeker geen goedkoopere, doch slechts duur dere woningen te verkrijgen zijn. BRAND. Gistermiddag te kwart over 3 uur is een houten Goipshuisje aan den Landsmeerderdijk, dat bewoond werd door den drogist W. West zijn echtgenoote, tot den grond toe Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat, toen de bfand uitbrak, W. in den winkel bezig was. Uit de kelder had hij een flesch met 10 liter benzine gehaald en deze op den grond neer gezet; terwijl hij met zijn werk voortging liep dé poes, die blijkbaar honger had, voortdurend langs zijn beenen. Toen hij het beest wilde wegduwen trapte hij de flesch met benzine om met het gevolg, dat de flesch brak en door de hitte van een kachel de benzinedampen vlam vatten. In een oogwenk stond de geheele omgeving in lichter laaie. De Amsterdamsche en de Landsmeersche brandweer wisten het aangrenzende perceel te behouden. Wel kreeg dit ernstige water schade. De drogist is voor f 30U0 verzekerd. De schade is echter zeker twee maal zoo groot. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat men niet precies wist of het grondgebied waarop het verbrande huisje gestaan heeft, tot Amsterdam of Landsmeer behoort. Gemengd Nieuws, DOOR TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Donderdagmorgen werd de 80-jarige Jaq. ijRosen uit Well (L.) aldaar bij het over- 'steken van den weg door een passeerende ,ti;a,m van dé Maasbuurtspoorweg Nijmegen- 'Venlo gegrepen en op slag gedood. SMOKKELAUTO BESCHOTEN. Terwijl de grensbeambten nabij Swalmen een passeerende smokkelauto beschoten, passeerde daar plotseling een groenteauto van Van de Biezen uit Swalmen. Enkele kogels troffen toen de groenteauto in de voorruit. De chauffeur werd door glasscher ven aan het hoofd gewond. MAN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. De 25-jarige J. Dijkhuizen, die op een tuin te Monster aan het werk was, werd tijdens een hevig onweer gistermorgen door den bliksem getroffen. De man werd gewond aan linkerschouder en -hand, terwijl ook het linkeroog werd beleedigcl. Door een geneesheer werd D. verhonden. De wonden blijken niet van heel ernstigen aard te zijn, zoodat de man er nog vrij goed is afgekomen, hoewel hij door brandwonden nogal pijn ondervond. MARGARINESMOKKELAAR GESNAPT. Men meldt ons uit Moerdijk; Door kommies en marechaussee werd j.l. Dinsdagavond alhier een luxe auto aange houden, bestuurd door zekere R. J. uit Bles- kensgraaf, waarmede hij 2500 K.G.Belgi sche margarine over de grens had gesmok keld. Alles werd inbeslag genomen. MOORDAANSLAG IN DEN NACHT 's Nachts is te Gieten (Dr.) met revolvers en geweren, geschoten op de slaapkamer van de villa van de fam. Sol. Vermoedelijk heeft men het gemunt gehad op den heer S. die echter juist in een ander deel van het huis sliep. Talrijke kogels zijn in en bij het schot der slaapkamer aangetroffen. Vermoed wordt, dat deze schietpartij in verband staat met de arrestatie van zekere S- uit Wildervanksterdallen, die wegens diefstal van kippen is gearresteerd. De marechaussee stelt een onderzoek in. DE LINDBERGHS IN ONS LAND Voornaamste Nieuws. OP SCHELLINGWOUDE GELAND DAARNA NAAR DE RESIDENTIE Donderdagmiddag om 1 uur werd bekend dat het echtpaar Lindbergh van het Fransche vliegveld Les Mureaux was gestart, met bestemming naar Amster- Even na drie uur kwam het toestel van kolonel Lindbergh in het gezicht, en weldra streek het, na eenige malen te hebben gecirkeld boven het Buiten-IJ, voor de vliegloods van de militaire lucht haven Schellingwoude neer. Bij de aankomst van Lindbergh was Be trekkelijk weinig publiek aanwezig, daar 't bericht van zijn komst nog weinig bekend was. Het was heel den dag bovendien slecht weer geweest en klaarde nu juist wat op. Bij het neerkomen op 't Buiten-IJ trachtte kolonel Lindbergh, wiens hoofd uit den cockpit stak, tusschen de beide landings steigers van de vliegloods' te taxiën. De eerste maal lukte dit. niet, doch de tweede maal slaagde de manoeuvre met een groote bocht volkomen. Een motorsloep van de marine, die reeds geruimen tijd gereed had gelegen, voer het toestel, toen dit eenmaal op het water was neergestreken, tegemoet om kolonel Lindbergh de noodige aanwij zingen te geven. Eenige minuten later lag het toestel ge meerd en begaven Lindbergh en zijn echt genoot zich aan wal. In de vliegloods waren tal van autoritei ten aanwezig. Namens den Minister van Defensie begroette de commandant van de Marine te Amsterdam, kolonel Van Reede het echtpaar. Bij de ontvangst waren verder aanwezig de consul-generaal van Amerika, de heer Hoover, de directeur van de K L M., de heer A. Plesman, de chef van de K.L.M. op Schiphol, de heer J. Thomson, en vele andere personen uit de vliegwereld. Nog steeds Jag het toestel op het water, daar Lindbergh zelf rtiij de berging ervan in de loods toezicht wulde houden. Het vlieg tuig moest óp een wagen worden geladen, wat echter niet zoo gemakkelijk was als het in het begin wel leek. De wagen wordt n.l- uitsluitend voor Nederlandsche marine- toestellen gebruikt en bleek voor de drij vers van de Amerikaansche vliegmachine nie; te passen. Daarbij kwam nog, dat het water erg laag was en er ook moddervor- ming> plaats had. Matrozen met lange waterlaarzen aan, probeerden telkens weer met behulp van touwen en katrollen het toestel op het land te trekken, doch dit ge lukte niét,1 zoodat men de pogingen om het op te bergen, moést staken en het toestel op het water moest Jaten liggen. Al dien tijd had Lindbergh; die intusschen weer naar buiten was gekomen, nauwlettend toe zicht gehouden, opdat zijn machine niet zou worden beschadigd. Toen het karwei mis lukt bleek, begaf hij zich weer naar binnen, waarna hij een lang onderhoud aanknoopte met den heer Plesman, directeur van dé K. L. M. Mevr. Lindbergh had zich in dien tijd met de echtgenoote van den consul- 'generaal, mevr. Hoover, in een der vertrek ken van de loods teruggetrokken- Tegen den donker heeft het Amerikaan sche vliegpaar zich per auto naar Den Haag begeven, alwaar het zijn intrek heeft ge nomen in Hotel Wittebrug. Kolonel Lindbergh schijnt het voornemen te hebben daar tot Maandag a.s. te vertoeven DE MIJDRECHTSCHE MILLIOENENZAAK. Nog zeven getuigen gehoord Het Gerechtshof te Amsterdam wees een interlocutoir aiTest in de zaak tegen den Mijdrechtschen kweeker, die door middel van valsche stukken gepoogd zou hebben de zeer groote erfenis van mevr. van Wie- ringen uit Mijdrecht te bemachtigen. De rechtbank teUtrecht had hem tot twee jaar en zes maanden veroordeeld. Het Hof bepaalde in het interlocutoir arrest, dat op Vrijdag 17 November nog zeven getuigen moeten worden gehoord, omdat het onder zoek niet volledig is. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Dezer dagen had op den Utrechtschewe? onder Jutphaas, een aanrijding plaats, waarbij een gemeentewerkman van Utrecht, die aan het wegdek arbeidde, aan 't hoofd nog al, ernstig werd gewond, door een vrachtauto. De man is naar de Rijksklinieken over gebracht, waar hij, naar wij thans veme- aan de gevolgen is overleden. Donderdag had te Utrecht in het veilinggebouw aan 't Paardeveld de officieelc opening plaats van het nieuwe gebouw van de Vereen. Bloemen- en Plantenveiling „Utrecht en OmstrekenBurgemeester Dr J. P. Foclcenia Andreae hield de openingsrede' Op den zelfden dag kwam plot!(eU*-g het bericht los, dat Utrechts Burgemeester binnenkort benoemd zal worden tot Commi.saris der Koningin in Groningen. V.'e geven dus hier boven de meest recente foto van Dr Fockema Andreae. (hlz. 1) Ministe rVerschuur zal Dinsdag a.s. een ede houden voor de microfoon. Een vreeselijk auto-ongeval op onbewaak- ten overweg tusschen Tilburg en Breda heeft twee dooden geëischt. (blz. 2) Het nationalistisch kabinet op Malta doof den Engelschen Gouverneur ontslagen. De woelingen in Palestina. De aanstaande Fransche eskaden Tucht, j Het proces te Berlijn heiwat, (blz. 9) Een eigenaardig hervormer, III (slot), door A. M. Wessels. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.ï Meditatie: Volkomen overgave. Van uoeken en schrijvers: Rijnsdorp' over literatuur, en christelijke opvoe- dinq. Kort verhaal van G. Vermeulen: 'n Kleinigheid. Vrienden, vers van J. W. Oeverriet. Van bonte dingen: Enfleurage, door G. K. A. Nonhehel. Bij- ons in Batakland, door M. A. M. Renes-Boldingh. Mathilde Wrede (slot), door Gré van Ast. Dit dat. Vervolgverhaal van K. Jonkheidi Langs kromme wegen. Dafgboek van de familie Berkelmans. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver haal van G. Mulder: De gebroken, ruiten. Kleuterkrant je. VREESELIJK ONGEVAL BIJ 0NBEWAAKTEN OVERWEG TWEE DOODEN Men meldt ons uit .Tilburg; Bij wachtpost 14 aan den onbewaakten overweg aan de spoorljjn Tilburg—Breda is door den trein, die te 11.14 uur uit Breda, in de richting Tilburg vertrekt, een vracht auto aangereden. De twee inzittenden, de chauffeur van den expediteur S. van de Brande uit Til burg en de veehandelaar Ph. Roksnoer, eveneens uit Breda, werden op slag ge- do9d. Het uitzicht op den overweg is goed, zoodat de chauffeur, vermoedelijk door den regen, niet goed heeft uitgekeken. Het voorste gedeelte van de vrachtatuo, de ca bine. werd door den trein als het ware af gescheurd. .j DE STORM. Te IJmuiden is het Noorsche motortank schip „Noreg", dat in de buitenhaven bezig was olie te bunkeren, door den storm uit de trossen gewaaid. Sleepbootassistentie werd verleend. Van het Japansche stoom schip „Ivifuku Maru", dat aan de Hoog ovens ijzer ligt te laden, zijn de staaldra den gebroken, evenals van het stoomschip „Stad Zwolle". De loodsdienst werd ge staakt. KRING GOUDA VAN A.R. PROPAGANDACLUBS Maandag 6 October a.s., hoopt in de Chrt School no. 1, bij het dorp Nieuwerkerk a. d. IJssel, op te treden de heer R. A. den Ouden, met het onderwerp: „A.R. begin selen en de Staatsleer van fascisme en nat.- socia'.isme" Voorts zullen ei' cursusvergaderingen be legd worden in Bergambacht en Waddinx- veen. Datum en plaats van samenkomst worden nader bekend gemaakt De „Kring" bestaat nu uit negen propa- pandaclubs Voorzitter is Alb. van Wijk; secretaris M. A. Wegenwijs, Wijdstraat G, Gouda. GRATIS PROEFAANBOD VAN KRUSCHEN Indien U Kr'uschen nog steeds niet gepro beerd hebt probeer liet dan nu eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pakken verkrijgbaar gesteld, waar door het U gemakkelijk wordt gemaakt de werking van Kruschen zelf eens te onder vinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak,a 1.60, voordat deze alle zijn uitverkocht. Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon Kruschen 1.60 en nog een apart-n proefflacon. Welke voldoende is voor onge veer een week. Open eerst den proefflacoii, proheer dezen en wanneer U daarna niet volkomen overtuigd bent, dat Kruschen illes doet, wat er van beweerd wordt, is de zewone flacon nog ongeschonden. Breng lezen terug. Uw apotheker of drogist is gemachtigd U uwe heele uitgave a 1.60 )ii middel lijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zon der dat het U iets kostte. Kan het gemak kelijker? Let op, dat op het etiket op do flesch, zoowel als op de huitenverpakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amsterdam .voorkomt. .(Adv.)J

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1