Eiken Maandag zonneschijn I WASCHT ALLÉÉN WOENSDAG 1 NOVEMBER 1933 pPDCTP Dl AD O Voor de huisvrouw, die Radion gebruikt, schijnt eiken waschdag de zon! Want Radion reinigt op dezelfde krachtige wijze als zon en frissche buitenlucht. Boenen en wrijven is geheel overbodig, want Radion verdrijft al het vuil zonder moeite uit het weefsel van het waschgoed. En het gaat zoo eenvoudig! Radion koud aanmaken, koud water in den ketel en dan opzetten. U bespaart tijd en moeite met Radion, het werkelijk Nederlandsch fabrikaat, en U is altijd verzekerd een schitterende wasch. van Bovendien bij elk pak Radion een bon voorfraaiegeschenken RADION INDERDAAD NEDERLANDSCH FABRIKAAT ,RAD 29- 0281H. jiwt <1*2 AMSTERDAM BEPERKING AANTAL WINKELS Het Raadslid A. Weiss (Midd.) heeft bij den Raad een voorspel ingediend, beoogende het aantal nieuwe winkels te beperken en vliegende winkels door een verbod te treffen De heer Weiss motiveert zijn voorstel door 'tb wijzen op de te groote koopgelegenheid, veroorzaakt door het onmatige getal winkels in het algemeen en de vliegende winkels het bijzonder. Een en ander veroorzaakt n onhoudbaren economischen toestand in het; winkelbedrijf te Amsterdam en de heer Weiss is van oordeel, dat het Gemeentebe stuur te dezen aanzien niet werkloos mag Van beperking van het aantal winkels ver wacht hij ln de toekomst een belangrijke ver betering en de heer Weiss formuleert in zijn voorstel de daartoe strekkende bepalingen. DE STADSDRUKKERIJ. Bij B. en W. is sinds eenigen tijd in on derzoek de vraag, of het voordeeliger is de stadsdrukkerij op te heffen en het drukwerk i particulieren op te dragen. Dit onder zoek. is nog niet geëindigd. DE VRIJHEIDSBOND. In „Krasnapolsky" alhier heeft de nieuwe voorzitter van den Vrijheidsbond, Mr. W. C. W e n d e 1 a a r, voor de afd. Amsterdam van dezen bond een rede ge houden over het onderwerp: De Vrijheids zin zit den Nederlander in het bloed. Nadat spr. ons nationaal karakter met dat van andere volken had vergeleken, kwam hij tot de conclusie, dat wij als Ne derlanders boven alles de vrijheid liefheb ben. Slechts het Zwitscrsche en Engelsche volk zouden met ons kunnen ijveren in vrijheidszin Spr. wees op wat hij noemde de dwang- psvchose, dat men meent niet te kunnen arbeiden onder een bepaald loon. Maar als het landsbelang een lager loon peil eischt, aldus spr., gaat het niet aan, :1e edelheid van de motieven van hen, die dit willen doorvoeren, in twijfel te trekken. Op welke wijze spreker do „loontrekkers" er van dacht te overtuigen dat niet alleen zij, maar allen gel ij kei ij k naar 'n la- eer levensniveau gingen, daarover liet hij zich niet uit EEN ONTSIERENDE RECLAME „Het Volk" heeft eenige weken geleden een lichtreclame aangebracht op he1; dak van bet hoekhuis Dam-Nieuwendijk, vlak bij het Ko- ninkllijk Paleis Het lid van den gemeenteraad de heer A. Bruinsma (Middenstandsfractie) heeft ongetwijfeld in den geest van een groot deel van de burgerij gehandeld, toen hij begin Oct. B en W eenige vragen over deze aangelegen heid stelde. De heer Bruinsma gaf als zijn oordeel te kennen, dat het aanbrengen van de reclame op de bedoelde plaats onkiesch was, bovendien uittartend, kwetsend en ergernis wekkend. Hü vroeg aan B en W om genoem de redenen de reclame te verwijderen. B en W zijn hiertoe blijkens hun antwoord niet bereid. Eerst stond Van Nelle met een lichtreclame op bedoeld perceel, ongeveer tien jaar lang. Wel worden hooggestelde lichtre clames niet meer tegelaten, maar voor dit perceel werd een uitzondering gemaald:, orn aat de eigenaar van de lichtreclame zich over het door hem te duchten verlies spoedig beklaagde, toen de firma Van Nelle haar hoo ge standplaats niet meer begeerde. Twee jaar vergunning kreeg bedoelde eigenaar nog en in dien tijd zal de naam van „Het Volk" er mogen prijken met de toevoeging „actueel, strijdvaardig". B. en W. oordeelen de reclame niet tartend kwetsend en ergernis wekkend en zijn niet voornemens haar te doen verwijderen. NA DE STUCADOORSSTAKING. De stucadoors, die de staking hebben op geheven, hebben zich aan de verschillende werken, waar zij vóór de staking werkzaam waren, gemeld. Een honderdtal kon dade lijk het werk hervatten, maar het grootste deel kon nog niet aan het werk gaan. Daar over zullen vermoedelijk nog wel eenige dagen loopen. Bovendien blijven de stuca doors, die van buiten zijn gekomen, aan het werk en op de ingenomen plaatsen kun nen dus de ex-stakers niet meer werken. In de Maasstraat, waar stucadoors van buiten werkzaam zijn, hebben de Amsterdamsche stucadoors de kleeren van de werkenden met gips besmeerd. In verband met de tijdsomstandigheden schijnt de vraag, of het aanbeveling ver dient de samenvoeging van brandweer en politic in studie te nemen, weer door het college van B. en W. te worden overwogen. Sommige verwachten van deze samenvoe ging belangrijke besparingen. In hoeverre deze verwachtingen echter gegrond zijn, zou alleen een gedetailleerd onderzoek kunnen uitmaken. ERNSTIGE AANRIJDING. Omstreeks middernacht had op den N.Z. Voorburgwal bij de Lijnbaansteeg een ern stig auto-ongeluk plaats. Een juffrouw, die op den vluchtheuvel op de tram stond te wachten, werd daar plotseling aangereden door een auto, die links van den weg over den vluchtheuvel heenreed. De juffrouw werd zeer ernstig gewond en is in bewus- teloozen toestand naar het Binnen-Gasthuis overgebracht. De chauffeur, die hier ter stede een ver gadering bijgewoond had en onder den in vloed van sterken drank verkeerde, kon aangehouden worden. Hij is door de politie overgebracht naar het posthuis Molsteeg. Op den N.Z. Voorburgwal werd een 23-jarigo student bij het oversteken van den rijweg door een personenauto aangere den, waardoor hij kwam te vallen en ver wondingen aan rug en beenen opliep. ERNSTIGE AANRIJDING Op de Overtoom by de Const. Huyghens- straat is een 38-jarige wielrijder tegen tramwagen gereden. Met verschillende won^in-^i I hij naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. Gemengd Nieuws. BRANDEN. Te Voorst (Gld.) brandde door onbe kende oorzaak liet woonhiws en het meu- bolmagazijn van Ivoldenhof tot den grond af. Een belendend perceel wist de brand weer met moeite te behouden. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Heerenveen is een vrachtauto, aarvan de eigenaar is J. G. Knolbout, uit Beusichem, op de Verlengde Dracht in volle Vaart tegen een boom gereden. De auto, waar mee vee gehaald zou worden van de markt te Sneek, werd grootendeels vernield, zoodat reis niet kon worden voortgezet. De bestuurder was, evenals de beide per- men die by hem in de kabine zaten, door vermoeidheid in slaap gevallen. Alle drie per sonen werden gewond. AFGRIJSELIJK ONGELUK DOOR EEN AUTO ONTHOOFD. In den nacht van Maamdag op Dinsdag is op den Rijksweg tusschen Eysdeu en Maastricht de 57-jarige H. Coelen, oud-wet houder van de gemeente Rijckholt, door een auto, bestuurd door den heer V. uit Maas tricht aangereden en letterlijk vermorzeld. Het hoofd van den ongelukkige heeft men oog niet kunnen vinden. De auto is door gereden, maar de bestuurder heeft zich la ter, toen hij bemerkte dat zijn wagen duide lijke sporen droeg dat een zeer ernstige aanrijding had plaats gehad, bij de politie te Eysden gemeld. Naar wij uader vernemen was in den wa gen o. a. bovendien gezeten de commissaris van politie to Maastricht. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK TE HUIZEN (N.-H.) Men meldt ons uit Hulzen (N.H.): Vorige week ontving een inwoner onzer ge meente, zekere v. A. een brief, in blokschrift; om een bedrag groot f5000 ergens, op een bepaalde plaats te deponeeren in een trommel. Het geld zou binnen een jaar worden terug betaald en moest dienen tot voortzetting van een zaak. Dienzelfden dag ontving een jongmensch K. ook een brief ln hetzelfde schrift, met de opdracht b.v.g. trommel met inhoud af te halen, zoolang te bewaren tot deze trommel van zijn huis zou worden afge haald. Voor zijn bemoeienis zou K. ontvangen 1000. Natuurlijk werd de politie in de zaak be trokken. De trommel werd op de aangeduide plaats gebracht, door K. meegenomen naar zijn huis en aldaar gedeponeerd. J. 1. Zaterdagavond, kwam K. thuis. Geheel on verwachts stond een groot persoon voor hem, hield K. een revolver voor het hoofd en sommeerde di rect de trommel op te halen. Hieraan werd door K. voldaan. Zonder dat deze eenlg alarm maakte. De man vertrok met den trommel zonder K. voor zijn bemoeienis te bedanken. Intusschcn is de briefschrijver door gegaan met zijn werk. Bij K. zijn huiszoekingen gedaan door de politie. Eenige voorwerpen zijn in besiag geno- BRANDSnCHTINQ Te Edam is de bewoner van een winkel huis aan do Lingerzijde aangehouden we gens brandstichting Hij en iemand uit Am sterdam hobbon bekend den brand te heb ben gesticht. De inventaris was hoog ver zekerd. Hoe de margarine smokkelaars aan de Lim- burgsche grens georganiseerd zijn, vertelt „De Marisb.", na er op gewezen te hebben, dat de Duitsche margarinehandelaren de margarine- smokkelarij financieren. Zij zochten een nauw contact met de be kende smokkelbenden in het Limburgsche grensgebied en ze zyn er ten slotte in ge slaagd, zooals thans gebleken is, een onder linge samenwerking tusschen de verschillende smokkelbenden tot stand te brengen. Hoe dit komplot preciee in elkaar zit, daar omtrent is nog niet veel uitgelekt. Er moes ten middelen gevonden worden om wel het Duitsche kantoor te passeeren, doch vooral niet aan het Nederlandsche gezien te worden en getracht langs binnenwegen de grens te bereiken. Nu zijn er langs de Limburgsche grens en kele wegen, waar het Duitsche douanekantoor nog ongeveer 3 4 K.M. van het Nederland sche douanekantoor verwijderd ligt, zooals byv. aan de grensoverschrijdingen Weeze- Well en Brüggen-Swalmen. Deze punten zyn voor de smokkelaars zeer gunstig, ofschoon ook hier altyd nog het gevaar dreigt van kommiezen-op-den-weg. De vereenigde smokkelaars schijnen nu langs het geheele grensfront vaste posten te hebben aangesteld. Op die posten is overal te lefoon-aansluiting en in geheime code worden berichten telefonisch overgebracht. De chauf feurs der smokkelauto's ontvangen vanuit een centraal punt uitvoerige instructies en wor den van ieder binnenwegje en omtrent ieder berijdbaar stuk heideland nauwkeurig inge licht, zoodat zjj als het ware een leerschool in grensgeografie doorloopen. Dreigt er byv. by de grensoverschrijding van Weeze naar Well onraad, dan meldt de daar gestation- neerde post aan den chauffeur om langs de binenwegen in de richting Siebengewald te ryden om daar de grens te overschrijden. Ook de post, die in Siebengewald gestationneerd is, wordt ingelicht. Hij weet dan, dat er bij hem margarine over de grens komt en kan aldus alle maatregelen nemen om de party zoo spoe dig mogelijk aan den man te brengen. Bovendien hebben de Duitsche margarine handelaren, welke in deze margarine-smokkel- centrale betrokken zijn, het groote voordeel, dat nu bijna alle te smokkelen Duitsche mar garine slechts aan hen wordt besteld, daar de inkoop door de smokkelbenden thans gezamen lijk geschiedt. De handelaren kunnen daardoor nog consenten krijgen en aldus hun winsten steede opvoeren. Intusschen zal het den smokkelaars thans wel niet erg glad zitten nu van het complot al een en ander is uitgelekt e: douanebeambten in het Limburgsch grensge bied zyn stellig van plan nog actiever te werk te gaan dan vroeger het geval was. Dit mag reeds blijken uit het de talrijke aanhoudingen van margarine-smokkelauto'», welke in de laatste dagen, vooral in Noord-Limburg plaats vonden. Van den anderen kant is de aanvoer Duitsche margarine in ons land nog steeds zeer omvangrijk. EEN ONTSLAG Te Amersfoort zyn, naar „Het Handelsblad" meldt, twee verpleegsters uit het Ziekenhuis „De Lichtenberg" ontslagen. Volgen» g"e- noemd blad zouden naar aanleiding hiervan eenige huisartsen en specialisten een neutrale ccommissie van onderzoek in het leven willen roepen. GEVAARLIJK SPEL Men meldt ons uit Made en Drimmelen: Toen twee zoontjes van den brievenbestel ler L. Nollen, te Made, bezig waren met een luchtbuks te schieten, had daarbij de jongste het ongeluk zijn broertje het rechteroog te raken, waardoor het hevig begon te bloeden. Op advies van dokter Gaaijmans, werd het ventje in het Ignatiusziekenhuis te Breda, op genomen. Het onderzoek wee» uit, dat het ventje het oog zal moeten missen. HET FRIESCH IN DE RECHTZAAL Naar Frieeoh Dagblad mei dit heeft de heer H. P'iebenga, student te Utrecht, ingetrok ken de voorziening in cassatie tegen el arrest van het gerechtshof te Loeu werden waarbij hij vegens beleeddgng werd veroor deeld Hij wiilcle toen aliken in het Friescb antwoorden. Op de Van Liersbrug te Smilde is een vracht auto door de tram uit Oosterwolde aangere den. De vrachtauto werd licht, de tram-loco motief zwaar beschadigd, zoodat de reis niet kon worden vervolgd en eerst een reserve locomotief gerequireerd moest worden. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. Slecht9 het verkeer op de iyn Oosterwold— Amen ondervond vertraging. DE EERSTE KLAP..., Zondagavond heeft L. te Purmerend, ambtenaar ter secretarie en correspondent van de Arbeidsbemiddeling, bij de politie aangifte gedaan van mishandeling ge pleegd door den arbeider J. v. D. uit Pur merend. L. liep Zondagavond op het tram plein te Purmerend te wachten op de auto bus welke moest aankomen. De arbeider v. D sprak hem aan over het feit. dat L. hem van de Arbeidsbemiddeling of iets derge lijks zou hebben uitgesloten. L. hoorde hem aan toen v. D. hem plotseling een vuistslag in het gezicht gaf. L. die een wandelstok bij zich droeg, heeft toen de tweede klap niet afgewacht en v. D. met den stok een paar rake tikken op het hoofd gegeven. Deze kwamen flink aan. Van D. liep bloe dende wonden op en moest naar het gast huis worden overgebracht, vanwaar hij, na verbonden te zijn, naar huis kon gaan. Ook Van D., die beweert dat hij het eerst gesla gen is, heeft van de mishandeling aangifte gedaan. De politie heeft de zaak in onderzoek. BOUT èN BOUT Te Tholen (Z.) zag iemand, die met zijn vrouw in de omtrek wandelde, tusschen de voren op het land, een vette haas liggen, zoo roerloos stil, dat hij dacht, dat deze was aan geschoten en niet verder meer kon. Toen de avond was gevallen toog men in blijde verwachting op pad, gewapend met een flinke zak. Na eenig zoeken ondekte men don aangeschoten vlugvoeter; een greqp. de zak open en weg naar huis. Toen men thuis kwam en den buit te voorschijn haalde, bleek het, dat een mooi opgevulde hazenhuid door een grappenmaker in de voren was gelegd. Op den straatweg bij Velp (N.-Br.) be merkte een motorrijder, dat er iets aan zijn voorwiel haperde. Hij stopte en ontdekte tot zijn groote verwondering, dat er tusschen do spaken een flinke haas geklemd zat, die zich hii hpi nverstp'-pn van Hon uiao on rlsio n,U«a Rechtzaken. Het Amsterdamsche gerechtshof, zette do behandeling voort van de strafzaak tegen de oud-wethouder van Don Helder, D.C.A. de Z. Verd. was door de arrondissementsrecht bank te Alkmaar veroordecjd tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf., met aftrek van zeven maanden voorarrest wegens ver duistering. Als penningmeester van den Bond van Koproraals en minder marine-personeel zoi» de man in het tijdvak Januari 1933 tot Aug. 1931 omstreeks 20.000 hebben verduisterd. In hooger beroep werd het dagvaarden van eenige getu gen noodig geqcht. Volgens den boekhouder was er geen con trole van het bestuur en een verslag werd uiterst onregelmatig uitgebracht. Na getuigenverhoor houdt do procureur generaal zijn requisitoir. Hij zegt o.m., dat uit de balansen blijkt, dat op 1 Juni 192S het kassaldo 18.000 bedroeg. Verd., moest hier van op de hoogte zijn. In 1931 moest dit saldo zijn opgeloopcn tot 23 a 24.000. Hij heeft verzwegen dat hij het kassa ilo niet had. Van een vergissing of een fout in de boekhouding is geen sprake. Zeer gevaarlijk was het voor verd.-, dat hij zijn e gen kas bij bank en giro vermengde met die van den Bond. Door den accountant is berekend, dat de verduisterde som ten minste 18.000 be draagt. Het is zeer waarschijnlijk, dat verd. pl.m. 2000 per jaar uit de kas heeft ver bruikt ten eigen bate. E sch bevestiging van. het vonnis van de rechtbank (anderhalf jaar met aftrek van voorarrest). Als verdediger trad op Mr. Buiskool uit Schagerf, die op juridische gronden vrij spraak ple tte. Arrest 14 November. De Almelosche Rechtbank veroordeelde J. b. te Enschedé, die op 28 Juli j.l. op do werkverschaffing van het Twente-Rijn- kanaal te Markelo den opzichter 1) heeft mishandeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was een jaar gevangenisstraf. HAAGSCH GERECHTSHOF DE AFGEBROKEN RADIOREDE VAN ZWEKTBROEK Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest ge wezen in de procedure tusschen do V.A.R.A, en den Staat over de op S October 193b afge broken radiorede van G. J. Zwertbroek, secre taris van de V.A.R.A. Zooals men zich her innert, heeft de Radio-Controle Commissie op genoemden datum deze rede. die vanuit Lei den werd uitgezonden, afgebroken. De V.A.R.A. achtte deze afbreking onrecht matig en stelde een vordering in om le af breking onrechtmatig te verklaren, terwijl vergoeding van de geloden schade weid ge vraagd. De Haagsche rechtbank wees deze vordering toe, doch de Stat ging van dit vonnis in hoo- toe, doch de Staat ging van dit vonnis in hoo ger beroep. Het Hof heeft het vonnis van do rechtbank vernietigd en de ingestelde vorde ring alsnog afgewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3