WOENSDAG 1 NOVEMBER 1933 BUITENLAND HET GETUIGENIS VAN DEN TUCHTHUISBOEF DIMITROFF FELICITEERT DEN OPENBAREN AANKLAGER Torglers gedragingen en verblijf na den brand Het getuigenis van Lebermann Zooals we in de vorige editie hebben ge meld, is in de zitting van het Rijksgerechts hof te Berlijn gisteren een getuige opgedo ken, die zeer bezwarende dingen aan Tor- gier ten laste heeft gelegd. Deze zou begin 1032 reeds getracht hebben hem over te halen don brand te steken in den Rijksdag, teneinde den nazis een poets te bakken. Torgler zou hem zelfs vervolgd hebben met dat plan van Hamburg naar Krefeld. Hij zou hem, als hij het deed 14000 mark heb ben willen laten verdienen, welke, als hij er het leven bij inschoot, aan zijn nabe staanden ten goede zouden komen En toen de getuige bang was en weigerde, zou Tor gler hem met „blauwe boonen" bedreigd .hebben. Deze getuige, zekere Lebermann, wasvoor zijn plotseling opgekomen „bekentenis" uit het tuchthuis gehaald, waar hij wegens roof en diefstal gevangen zit Dit laatste wekt al dadelijk gegronden twijfel aan zijn ge loofwaardigheid, maar zijn heele verhaal klinkt uiterst onwaarschijnlijk. Als Torgler iets dergelijks van plan was, zou hij b.v. zijn geheim niet hebben toevertrouwd aan een individu, dat hij voor het eerst in zijn leven ontmoette. Verder heeft Lebermann nog de hoogst onwaarschijnlijke mededee- ling gedaan, dat hij in dien tijd, toen er nog geen sprake was van een zoo strenge vervolging tegen de communisten Brü- ning was n.b. nog aan het bewind koe rier van de communistische leiders was. Anderzijds zou Torgler hem voor de brand stichting hebben uitgekozen, omdat hij bij de politie onbekend was. En Lebermann zou zich ten slotte uit angst voor Torgler of diens werktuigen wier namen hij niet kende, alleen hun bijnamen! bij de po litie hebben gemeld als iemand die zich aan roof en diefstal had schuldig gemaakt. Voegt men hier nog bij, dat Lebermann eerst op 13 October j.l. met zijn bekentenis gekomen is en er te voren niet aan blijkt te hebben gedacht, dan zal er wel niemand zijn die getuige Lebermann zijn volle ver trouwen zal gelieven te geven. Dimitroff, slagvaardig als steeds, stel de dan ook de sarcastische vraag: „Ik zou gaarne weten of deze getuige een getuige \an het Openbaar Ministerie is". Door zulke getuigen wordt n.l. de aanklacht eerder ver zwakt dan versterkt. En Dimitroff voegde er ironisch aan toe: „Ik feliciteer u, de ke ten is nu geslotenl" Torgler heeft met allen ernst zich te gen de aantijgingen van Lebermann verde digd. Hij verklaarde alles voor gelogen en zeide o.a. slechts één maal in Krefeld te zijn geweest, in '30 en in Hamburg nooit anders dan om avondvergaderingen bij te wonen. Ilij zeide slechts zijn grootste verbazing erover te kunnen uitspreken dat een mensen voor het hoogste Duitsche gerechtshof zoo veel leugens heeft kunnen zéggen. Later merkt Torgler nog op, dat het ver schil tusschen dezen getuige en getuige Soenke is, dat Soenke gisteren een kleine onwaarheid heeft gezegd, terwijl deze ge tuige voor het hoogste Duitsche gerechts hof niets dan een groote leugen heeft dur ven zeggen, ik hoop dat met dit feit reke ning wordt gehouden. De President verklaart, dat de be- eediging van getuige Lebermann voorbe houden blijft. Dr, P a r i s i u s (tot getuige)„Wat zegt u op de verklaring van Torgler?" Getuige: „Ik heb de zuivere waarheid gezegd. Ik ben door niemand beïnvloed". D r. Sack stel dan voor, den Officier van Justitie en den Procureur-Generaal uit Lu- bcck, die bij het verhoor van Lebermann den indruk hadden, dat hij geloofwaardig was, als getuige te vragen. Het verhoor van Lebermann is hiermede beëindigd. Hij wordt niet beëedigd. De vloeibare brandstof De politic-scheikundige, Dr. Schatz,uit Halle, krijgt dan gelegenheid zijn vroeger uitgebracht rapport aan te vullen. Hij heeft op 7 verschillende plaatsen in den Rijks- dags verbrandings-producten van zuivere phorsphor en zuivere zwavel gevonden. Bij het branden van de vloeistof worden de niet-verbrande resten van deze elementen in den vorm van roet neergeslagen. Het ge- lieele resultaat -fan den brand in de groote zaal is volkomen in overeenstemming met de resultaten van het chemisch onderzoek. Van der Lubbes kleeren zijn ongetwijfeld met de bedoelde vloeistof in aanraking ge weest. De deskundige Leeft geconstateerd, dat voor de verdeeling van de vloeistof over de zetels in de groote zaal 5 5 6 minuten noodig waren. De deskundige besluit zijn rapport met de verklaring, dat aansteken van de groote zaal phosphor met een zwavelverbinding gebruikt is. Uit het onderzoek in het Rijksdagrestau rant is gebleken, dat aan de gordijnen en portieres geen sporen van do vloeibare brandstof en geen resten van petroleum te vinden waren. Hieruit concludeert Dr. Schatz, dat de brandstichting in het restau rant een andere is geweest dan die in de groote zaal. Hij noemt 7 plaatsen, waar hij zelf ontbrandende vloeistof heeft geconsta- De rest van de zritting ging heen met her verhooren van kellners en anderen die Tor gler. Koenen en anderen den avond van den brand in restaurant Aschinger en in het bierhuis van Strawicky hadden gezien en die o.a. hadden waargenomen ,dat deze lieden zeer geheimzinnig met elkander zaten te fluisteren en niet, zooals anderen, verschrikt naar buiten lie^-m toen het bericht van den Rijksdagbrand de ronde deed. Dat een communistisch gezelschap op den bewusten avond, toen de dagen van het com munisme in Duitechland schenen geteld te zijn, of Rijksdag in brand was .gevlogen dan wel ongeschonden was gebleven, is na- tuurlijk niets bijzonders te achten. Dat zij voorloopig bleven zitten en schuw naar bui- ton keken, zooals een getuige zeide, is ook te verklaren, want het lag vooc de hand, dat zij van de brandstichting zouden ver dacht worden. 1-Iet ligt in ditzelfde veiiband ook, dat Kuehne te Londen heeft gezegd, dat hij Tor- ,'t'er dien avond mee naar huis heeft geno men voor diens veiligheid. Torgler kon met dc nachttram n'et meer thuL komen zonder na de tramrit nog vijf kwartier te moeten loonen. Men wierp hem nog voor de voeten, dat hij toch nog een tram voor werklieden had kunnen hebben, die verder doorreed. Torgler had van die werkliedentram nog nooit ge hoord, zeide hij, en ook dat behoeft niet tegen hem te worden uitgelegd. Torgler h eft er natuurlijk belang bij den schijn weg te werken als zou hij zich den bowusten avond voor de politie hebben wil len verbergen. Ten slotte is nog de student Perl ge- HERVORMINGSDAG IN DU1TSCHLAND HERSTEL VAN DE VROEGERE VIERING. Voor de roode revolutie van Nov. 1918 werd in de Protestantsche gedeelten uit Duitschland de Hervormingsdag min meer officieel gevierd. Vooral in Saksei dat wel is waar een Roomsch-Kalholiok tot Koning had, maar overigens bijna geheel Protestantsch was, was de Hervormingsdag vrijwel een gewone Zondag; de politie hield er de hand aan, dat de winkels gesloten waren, dat er geen hinderlijk straatrumoer was, dat er in de schouwburgen slechts ern stige, het liefst toepasselijke stukken den gespeeld en dat er geen volksvermaken plaatsvonden, die op het kerkbezoek rem mend zouden werken. In r.-ka'hotieko dee- len van Duitschland werden de groote Ka tholieke feestdagen op dezelfde wijs gevierd; in Beieren waren b.v. Allerheiligen en Al lerzielen dagen, die door de Regeering ge heel voor de uitoefening van den roomsch- katholieken eeredienst waren gereserveerd, Van strubbelingen tusschen Protestanten en Katholieken hebben wij nooit iets gehoord op dit gebied. Men had respect voor eikaars overtuigingen en de overheid beschouwde het als haar eerste plicht, den godsdienst steun te verleenen, waar <lat noodzakelijk Toen kwamen de roode heoren aan het bewind, die den godsdienst officieel als pri vaatzaak of eigenlijk als een privaat zaakje beschouwden, maar stillekens zoo veel mogelijk de kerk tegenwerkten. Dit kwam het sterkst bij de bid- en boetedagen tot uitdrukking, die in de verschillende dee- len van Duitschland op ongelijke dagen ren vastgesteld. "Vooral de Saksische er Pruisische Regceringen probeerden op alle mogelijke manieren, deze dagen afgeschaft te krijgen. Wat echter nooit gelukte. Duitsche publiek mocht rood gestemd heb ben, het was op deze boetedagen, waarop het, evenals op zijn Dooden-Zondag, naar de kerkhoven ging, zeer gesteld. Thans worden al deze plechtige dagen weer volgens de oude traditie gevierd. Reeds thans is aan* de directies der open bare vermakelijkheden meegedeeld, dat de Dooden-Zondag. dat is de laatste Zondag van het kerkelijk jaar, dus de Zondag voor den eersten Advent, en de Busstag, zonder eenig publiek vermaak zullen worden ge vierd. De Hervormingsdag is in Saksen en in andere declcn van Duitschland, waar weinig of geen r.-katholieken wonen, weer als gewone Zondag gevierd. In Berlijn met zijn gemengde bevolking bleef het een werK dag, maar de overheid zorgde er voor, dat alle Protestanten, die zulks wenschten, voor zoover dit van haar afhangt, de godsdienst oefeningen kunnen bijwonen. Dit geldt dus in de eerste plaats tnor het overheidsperso neel. Verder gingen de leerlingen van alle Berlijnsche scholen, voor zoover zij dan na tuurlijk geen r.-katholiek karakter dragen, onder leiding van de leeraars of onderwij zers ter kerke. De studenten gaven hot voor beeld. Zelfs waren de leerlingen van de hoo- gere vakscholen, waar vaklieden uit de practijk, veelal reeds huisvaders, enkele se mesters meemaakten, om verdere theoreti sche scholing te verwerven, verplicht, aan deze godsdienstoefeningen deel te nemen. Wij Nederlanders zullen dezen dwang niet gemakkelijk billijken. Er zullen nu toch ook menschen ter kerke gaan, die hiertegen bezwaren hebben. Op dit gebied hebben de verschillende Regee ringen, die elkaar in Duitschland opvolgden elkaar niet al te veel te verwijten: werden niet de leerlingen uit anti-republikeinsche kringen destijds verplicht, en wel op straf fe van ontslag, b.v. het feest van de Grond- wet, dat telkens in Augustus gevierd werd bij te wonen? hoord, die met Van der Lubbe verward zou kunnen worden. Perl zeide echter den hee len dag niet op de verdiepine te zijn ge weest waar men Van der Lubbe hoeft mee- nen te zien. Wel is hij met een groot pak papier den Rijksdag binnengekomen, dat men voo. een kist heeft kunnen aanzien. De zitting is daarna gesloten. Dimitroff weer uitgesloten BERLIJN, 1 November. Waarschijnlijk in verband met het sensationeele begin van de zitting van gister, was de zittingszaal heden morgen bij de opening van de zitting weer geheel gevuld. Ook vanmorgen heeft de sensatie niet onf broken, want opnieuw heeft de president hef noodig geoordeeld Dimitroff van de zittini van vandaag uit te sluiten en wel voorna melijk naar aanleiding van de opmerkingen die Dimitroff gister heeft gemaakt Dr Bünger deelde mede, wat Dimitroff heeft gezegd: „De getuigenkring tegen ons, communisten, is met Lebermann geslotpn. Hij begon met Rijksdagafgevaardigden dor Nazi's, toen kwamen Nazi-journalisten en hij eindigt met een dief". Dr Bünger vervolgde: Deze uitlating van Dimitroff heb ik gisteren niet gehoord. Ook mijn bijzitters niet. Ik heb slechts het bcgir gehoord, anders had ik ingegrepen. De oor zaak waardoor ik dee.e woorden niet heb verstaan is, dat Dimitroff niet oirhoudt met spreken als ik begin. Ik voeg daaraan too de eisch aan Dimitroff onder alle omstan digheden het spreken te staken, wanneer spreek en ook niet verder te spreken wan neer ik hein het woord heb ontnomen. Dimitroff: Mijnheer de president P r e s i de n t: Ik geeft u thans het woord niet Dimitroff: De Volkiscihe Beobachter President: U wordt van de zitting van vandaag uitgesloten. Alvorens Dimitroff wordt weggeleid pakt hij vrij langzaam zijn stukken hijeen en rekt den tijd, waarvan hij gebruik maakt om in felle woorden te prolesteeren teg-n het besluit van de senaat. Ook Dr. Werner verklaart, dat hij Pi- mitroffs uitlating gisteren niet heeft ver Als eerste getuige wordt gehoord de re- cherge.'ieambte Spitz uit Berlijn-Lichten- berg, die op 28 Februari opdracht had Torgler 's morgens vroeg in diens woning te arresteeren. Op zijn bellen was de deur pas na twee A drie minuten door mevrouw Torgler geopend. Op de vraag, waar haar man was, verklaarde zij, dat hij in de pro vincie op reis was. Dc gezochte was echter in werkelijkheid thuis. Getuige was van 611 uur 's ochtends in zijn woning. Toen tegen 8 uur de telefoon ging sprang hij toe en hoorde dat een vrou wenstem Mw. Torgler iets van een bijeen komst zei. Mevr. Torgler zeide, dat zij on verwacht bezoek had en gocn afspralken koe maken. DE TOESTAND IN PALESTINA Zooals gameid, is door den Britschen hoo- gen commissaris in Palestina de staat van beleg afgekondigd naar aanleiding van de Arabische agitatie tegen de immigratie der Sir Arthur Wauchope wordt hierdoor met ver strekkende: volmachten op schier elk gebied bekleed, zooals het recht tot verban ning, berechting van burgers door krijgsra den, dwang tot diensten, onteigening of ver nietiging van eigendom enz. Reeds is een strenge censuur afeekondigd op de pers. Te Jeruzalem duiirt de staking dor win keliers en der chauffeurs voort. Gistermorgen lagen do straten met spij kers bezaaid, blijkbaar om het transport on mogelijk te maken. Gisternacht zijn er np en dan schoten ge lost op het reeeerimrsbureau. De politie be antwoordde het vuur. De nieuwe haven van Haifa is gisteroch tend door den hoogen commissaris officieel doch zonder de voorgealomen feestelijk heden geopend. Bij die gelegenheid heeft de secretaris ven koloniën het Palestijnsdhe volk ernstig gewaarschuwd, dat de mandAtaire verplich tingen ten aanzien van de Joelen en Arabie ren streng zullen worden nageleefd, zonder vrees, zonder begunstiging ook van deze of gene partij. De plicht van den staats man dataris om de orde te handhaven zal even eens stipt worden nagekomen. Het nieuwe havencomplex van Haifa, welks aanleg in het geheel l1/; milJioen pond sterling heeft gekost, beslaat een op pervlakte van niet minder dan 1£00 H.A. Schepen tot 30.000 ton toe kunnen in deze haven voor anker gaan. De haven zal bij zonder groote beteekenis voor de Enpelsche vloot krijgen, aangezien de pijpleidingen voor olie, die van Bagdad uit loopen, hier zullen uitmonden. De Joden in Egypte toegelaten, De Egyptische regeering heeft toegestaan, dat de joden, die zich aan boord bevinden van de „Polonia" te Port Said landen, na dat de regeering van Palestina haar de ver zekering had gegeven, dat deze Joden in Palestina zullen worden toegelaten. De emi- gré's zullen nu over land Palestina binnen trekken. STORM OP DE NOORDZEE visscherij gestaakt Te Hamburg teruggekeerde visschers zeg gen,dat thans hevige etounen boven Noordzee woeden. De visscherij ten Noorden en ten Zuiden van Doggersbank moest gens don storm, welke met orkaankracht woedde, tijdelijk worden gestaakt. De voer van versche vi6ch is daardoor aanzien lijk verminderd. 50 K.G. GOUD GESTOLEN GOUDTRANSPORT TE LONDEN OVERVALLEN Gisteren is in het centrum van Londen een kist met gouden baren met een gewicht van 50 kg, en een waarde van 15.000 pond van een wagen, waarmede de kist naar de „Esssyer-inrichting" vervoerd werd, gestolen De dieven zijn er klaarblijkelijk goed van op de hoogte geweest, dat het transport op zeer eenvoudige wijze en zonder veel voorzorgen geschiedde, De kist werd gewoon op een sleeperswagen vervoerd. Toen de koetsier zich even verwijderde en den wagen aan een jongen overliet, kwam plotseling een auto aangereden, waaruit vier mannen stapten, die het paard bij den kop pakten en den wagen naar een alge legen zijstraat geleidden. De jongen werd eenvoudig opzij geschoven. In de zijstraat werd de kist van den wagen genctnen en In de auto gebracht, waarop de dieven zich met hun buit uit de voeten maakten. ROYEMENT IN DE FRANSCHE SOCIALISTISCHE PARTIJ De uitvoerende raad van de Fransche socialisti sche partij nam een besluit tot royement van de 28 leden, die voor de ïegeering Daladier hebben gestemd. Renaudel kondigt nu de stichting van nieuwe partij aan. Niet tegen een vogel gevlogen. Nadere berichten over bet verongelukken van De Verneilh's vliegtuig „Biarritz" ge ven als vermoedelijke oorzaak aan: slecht zicht, waardoor de vlieger op de hoogte van Sobema in de boomtoppen terecht is geko men. Aan De Verneilh verliest do Fransche luchtvaart een buitengewoon bekwaam vlie ger. die verscheidene groote tochten ge maakt heeft. Hij was zeer jong in den vlieg- dienst gekomen en was nu nauwelijks der tig jaren. Hij was gehuwd en vader van Uvee kinderen. Nog een ernstig vliegongeluk. Een Fnansch driemotorig vliegtuig van de lijn Bazel—Parijs is op weg naar Parijs ten gevolge van den mist neergestort op een helling bij Etobon (Haute Saone). Een van de passagiers en de marconist zijn gedood, de bestuurder en een andere passagier zwaar gewond. BATA JR. HEEFT EEN VLIEGONGELUK Tom Bata, de zoon van den schoenenko ning Thomas Bata, die door een vliegtu g- ongeluk het leven verloor, i9 in gelijke om- landigheden ternauwernood aan den dood ontsnapt. Hij had een beziek gebracht aan de Joego slavische filiaalfabriek van het Bata-con- cern en besloot per vleigtuig naar Zlin terug te keeren. Even nadat het vliegtuig zich van den grond had begeven, stortte het met den neus naar beneden omlaag. Het toestel werd totaal vernield. Tom Bata en zijn be:de medepassagiers nl. de directeur van de fabriek te Zlin en de directeur van het Joego-Slavische filiaal ble ven ongedeerd, maar de pdoot werd ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. De reizigers zetten hun reis per trein voort naar Weenen en namen vandaar een ander vliegtuig naar Zlin. DE GRAF ZEPPELIN TE SEVILLA Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gister avond na voor de vijftigste maal den Oceaan te hebben overgestoken, boven Se- aangekomen, waar het luchtschip tot hedenmorgen zooi blijven. HULL OVER DAVIS' VERTREK. Uit Washington: De staatssecretaris van buitenlandscho zaken, Huil, heeft, in ver band met het vertrek van Norman Davis uit Genève verklaard, dat Amerika bereid is, Davis weer naar Genève te zenden, zoo dra de stand van zaken de aanwezigheid van den vertegenwoordiger der Vereenigde Staten rechtvaardigt. Huil wees er met klem op, dat de terug keer van Norman Davis slechts van deze voorwaarde afijangt en niet van de politieke problemen in Europa. SCHEPEN IN NOOD IN DE OOSTZEE In het Noordelijke deel van de Oostzee hebben Dinsdag eenige ernstige scbeepsongelukken plaats ?»had. In de buurt van bet eiland Gotland is het insche zeilschip „Alice Gaulke" gestrand. De vier mannen, een vrouw en een knaapje bestaande equipage bevindt zich nog aan boord. Tot m is het nog niet gelukt de schipbreukelingen te be- In de buurt van Gotland bevindt zich voorts een viermaster, waarvan de naam en de nationa liteit niet bekend zijn. in nood. De bemanning be staat uit 12 personen. Men vermoedt, dat men te doen heeft met het Finsche schip „Salisburry". Ten slolte zou een Noorsch schip gestrand zijn. Bij Carloe is een reddingsgordel aangespoeld van de „Homledal". De Japansche minister van oorlog, gene raai Anaki, die teruggekeerd is van de groo te militaire manoeuvres te Foekioe, heeft te genover persvertegenwoordigers verklaard, dat zijn voorstel, een internationale vredes conferentie te Tokio bijeen te roepen, blijk baar opzien heeft gebaard. Hij is van meening, dof Japan een duide lijker houding in buitenlandsche politieke aangelegenheden moet innemen door de po litiek van gereserveerdheid op te geven. Araki voegde _hieraan toe, dat voor Japan vele mogelijkheden bestaan, indien de mo gendheden mochten weigeren do uitnoodi- gingen voor een internationale conferentie aan te nemen. JAPAN WIL ZIJN ONDERZEEERS BEHOUDEN In verband met een bericht van de „Daily Tele graph", volgens hetwelk Japan onder zekere voor waarden bereid zou zijn zijn onderzeeërs af te schaffen, verklaarde de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heden, dat afschaffing van onderzeeërs voor het oogen voor Japan geen sprake kan zijn. De opinie in vlootkringen gaat accoord met de afschaffing van aanvalsschepen, gelijk vliegtuigmoederschepen, doch kan afschaffing der onderzeeërs, die beslist defensief zijn, niet ln overweging nemen. Onderhandelingen met Denemarken zonder resultaat. Uit Kopenhagen: Naar uit Londen verluidt zou den de Deensch-Engelsche onderhandelingen over het baoonvraagstuk zonder resultaat zijn afge broken. In Deensche bedrijfskringen noemt men den toe stand zeef ernstig. Teneinde een exportcatastrophe te vermijden wordt o.a. voorgesteld de abattoirs voor den duur van een weak te sluiten, dan wel de overtalllge varkens te vernietigen en tot zeep verwerken. Een zeer groot aantal varkens zou >or vernietiging in aanmerking komen. SNEEUW IN NOORD ITALIË In Noord Italië is de temperatuur sterk gedaald, en heeft het hevig gesneeuwd. De ltaliaansche Alpen zijn ree»is geheel met «neeuw bedekt en ook van de bergen ron dom het Lago Maggiore en fel de nabijheid Varese zijn de toppen tot op een hoogte van dujzend meter m«et 20 tot 40 cM. bedekt. Aan de Adratische Zee, vooral in de om geving van Triest, woeden hevige hagelstor men. In de haven van Triest raakten twee schepen op drift die een kademuur bescha digden. Een 60-jarige we^d door den storm opgenomen, kwam in het water terecht en verdronk. DE COMMUNISTEN IN DUBTSCHLAND De staatspolitie heeft in verschillende stadsdeelen van Recklinghausen en Heme nieuwe illegale organisat. e der K.P.D. ontdekt. Honderd vijf en twintig communis ten zijn gearresteerd GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ENGELAND Heden worden in meer dan 300 steden in Engeland en Wales gemeenteraadsverkiezin gen gehouden. 'J de vorige verkiezingen, drie jaar gele den hebben de conservatieven 112 zetels ge wonnen. Uit de uitslagen van verleden jaar blijkt echter, dat de kansen ten gunsie van Labour keeren. Aan de aanstaande algemeene verkiezin gen in Spanje zullen, naar gemeld wordt, ook de kloosterzusters deelnemen. Zij zullen haar religieus kleed alsdan tij- deijk afleggen en gewone keeren dragen, aan de s'embureaux niet te zeer de dacht te trekken. Voor de meesle dezer zusters is dit de eerste maal, sedert het afleggen der gelofte, dat zij het klooster zullen verlaten. Op het Weensche stadhuis hebben gister namiddag nationaal-socialisten een grooote hakcnknuisvlag geheschen. De politie zette alle uiilgangen af, drong het gebouw binnen, verwijderde de vlag en stelde vervolgens een onderzoek in naar de daders, die zich vermoedelijk in het gebouw moesten bevin den. De daders zijn echter onbekend ge bleven. Gemengd Nieuws. CONTINGENTEERINGEN Do Staatscourant bevat een Kon. besluit waarbij de invoer van elect r. eto./uiigers en ondordeelen daarvan wordt gecontuigenteerd voor den tijd van zes maanden, te rekenen van 1 Octobei af_ Het percentage van den toogestancn invoer is bepaald op 100 van het aanta/l stofzuigers, dat gemiddeld per zes maanden in dc jairen 1930—1932 is inge voerd. Voorts bevat zij een Kon. beskuit, waarbij de contingenteering van den invoer van gloeilampen voor den tijd van zes maanden ongewijzigd wondt verleend. Tenslotte bevat zij een Kon. beslurit, waarhij de invoer van euDle broodsoorten en deeg 'voor den tijd van twaalf maanden, aanvangende 1 November, wordt gecontin- genteerd. Percentage 100 van het gewicht van de gemiddelde invoer per 12 maanden to de periode 1 Nov. '31—1 Nov. '32. In ver band hiermee vestigen we de aandacht er op, dat de thans afloopendie contingentee- ringsbepalingen voor brood eloohts betrek king hadden op tarwebrood en deeg van tarwebloem en tarwemeel. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP Zondagavond liep een beschonken man aan het Zuiderdiep te Groningen. Zonder dat er eenige aanleiding bestond ricn hij plotseling legen een viertal mannen, dat in zijn gezelschap was: „ga weg of ik steek jullie dood". Hij voegde de daad bij het woord, trok een geopend mes uit zijn zak en sloeg daarmede naar hen. Drie wis ten door opzij te springen een klap to ont- loopen, maar de vierde kreeg met het nies een diene steek in den arm. De dader, de 33-jarige L. P., werd door een paar agenten gearresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij, nadat hij zijn roes had uitgeslapen, in verzekering 's gesteld. NOG 'N OVERVAL OP GELDTRANSPORT Te Marseille is 'n overval gepleegd op een geldtransport Een bedrag van 90.000 francs viel den roovers in handen. De aanvallers slaagden er in per auto te ontkomen. PER ZEILJACHT OVER DEN OCEAAN Uit Londen: Captain Rees is op Nassau (Ba hama eilanden) aangekomen. Met zijn jacht van acht ton was Rees alleen van Falmouth vla de Azoren gezeild. De reis van de Azoren af heeft 6-f dagen geduurd. Tijdens den oorlog heeft Rees zich onderscheiden als vlieger. HIJ is drager van het Victorlakruis. In Itaillië is het feest van het huwedijik gevoerd, waarbij 2500 paartjes te Rome ailleen 700 in dpn echt verbonden zijn die edik vain Miussoiiuii een huwelijksgift van 500 Irire hebben ontvangen. LEVENSLANG De Oekraïner Lemyk, diie op het Sovjet consulaat te Lembcrg d.n eecrotairis Muilof heeft doodgeschoten, is tot levenslange ge- va/ngeiiisetrai veroordeeld. De rijksveldwacht te Wijk aan Zco is er in geslaagd den verdachte op te sporen, die de vorige week D. Jansen, jachtopziener op het landgoed van jhr. mr. Boreel van Hogelanden te Wijk aan Duin, in het jacht veld aanviel en bij de ontstane vechtpartij dezen probeerde te worgen. Gearresteerd is de 26-jarige D. te T.Tmui- den-Oost, die evenwel hardnekkig ontkent zich hieraan te hebben schuldig gemaakt. De jachtopziener moet hem hebben her kend. INBREKERS GESNAPT De pöTitie te Enschedé is erin geslaagd do daders van de brutale inbraak bij den horlogemaker C. Heimann te Enschedé aan te houden. Het zijn de 31-jarige J. K. en de 27-jarige G. L. die reeds eerder voor een dergelijke inbraak v.jjn veroordeeld. Een hunner was juist uit de gevangenis ontsla gen. De politie kwam hen op het spoor, doordat het beken# was geworden, dat zij horloges in verschillende café's te koop hadden aangeboden. Alle gestolen voorwerpen zijn gevonden onder struikgewas bij de Edo-Bergsmabrug te Enschedé. De aangehoudenen worden ook verdacht van een dergelijke inbraak te Losser. TNVAL IN EEN ANARCHISTISCHE DRUKKERIJ .In verband met het pnbliceeren van op ruiende artikelen, waarin o.a. werd opgb- wekt tol dienstweigering, is door don offi cier van justitie een ini#l gedaan in de drukkerij van liet gebouw „De Volharding"' aan het Hoendiep te Groningen, waarin ge drukt wórdt het anarchistisch weekblad „De Arbeider". Er werden verschillende papieren in beslag genorpen. terwijl tevens eenige onderdeden van een zetmachine de pers werden meegenomen, waardoor de drukkerij niet meer in bedrijf kan worden gesteld. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen den drukker van het blad, len tegen den schrijver van de artikelen i vervolging zal worden ingesteld. VOLGENS DE „LETTER" DER WET De „Harderw. Crt." meldt het volgende: 't Moet gebeurd zijn niet zoo ver van Harderwijk. Een boertje vervoert een vrachtje aard appelen, niet gedekt door een vervoerbewijs. Iemand, belast niet het toezicht op de na leving van 's lands wetten ten opzichte der aardappelen, houdt hem aan. „Mag ik uw vervoerbewijs zien?" vraagt ,,'k Heb er geen", antwoordt ons boertje, „Dan moet ik ie aardappelen in beslag nemen", aldus de aanhouder. Waarop on6 boertje voor de oogen „dés veifiaasden aanhouders den inhoud zijn* zakken uitstortte op den weg en zegt: „De aardappelen kun je in beslag nemon, maat» de zakken niet Raap ze maar op!' DE GEARRESTEERDE NOTARIS De notaris te Maarsseo, die wegens frau de gearresteerd is, is den zestigjarigen leef tijd gepasseerd. I-lij is reeds jaren weduw naar en .heeft slechts één kind, een dochter van ruina twintig jaar, die ten zeersle be gaan is met het lot van haar vader. De ge arresteerde leidde, naar aan de Tel. verze kerd wercL geenszins een verkwistend leven. Vermoedelijk is hij eerder door ar moede tot ktnoeierii gedreven. Volgens hëjt ,Hbl." deelde de notaris in een plaatsje Van 5000 inwoners, het nota riaat met den- heer James, zoodat voor bel den geen voldoende bronnen van inkom sten bestonder*. Tal van menschen in Maarssen zijn Latusschen dupe geworden. Weerbericht. i pelltje geeft don Hoogste stand te La Coruna 76S.8. Laagste stand te Rost 745.2. Stand vanmorgen halftwaalf 754.3. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meest matige >V. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen, aanvan kelijk nog regen- of hagelbuien, weinig ver andering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld dooi het Koq. Ned. MeteoroL Instituut te "^e Bilt) Tengevolge van drukstijgingen over de Oostzee verplaatste zich het centrum der depressie naar de Noorsche kust, terwijl do secundaire bij het Skagerak hier te lande nog zeer buiig weer brengt en zich over het Z.O. uitbreidt. Onweersbuien brachten zware regen in het N. en midden van ons land (Helder 27 m.m.). Bijna overal viel regen, in het N. plaatselijk sneeuw. De vorst nam in midden-Scandinavië iets toe, in het N. af. Stormachtige N.W. tot W. winden waaien over de Britsche eilanden, de Noord zee en het Kanaal; matige Z. winden met veel regen in Duitschland. Ook in Z.-Frank- rijk viel weer zware regen. De algemeene toestand duidt op buiig weer met afnemende wind en meer opklaring. thermometmrstand Stand vanmorgen halftwaalf 7.6 C. 2 NOVEMBER. Zonsopgang 6.58 ulr, zonsondergang 4.29 uur Maan: Laatste kwartier 0.38 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 NOVEMBER. Van 's avonds 4.59 uur tot 's morgens 6.30 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Hhelnf' Iden O.Oi 0.00 0.00 Ca nb 0.00 -o.oo Ems Co hleiu 0.fi5 0.57 2.5(5 2.50 1.10 1.10 0.35 -0.32 1.43 1.16 Rüh rort VV nsel Emmerik DuaseliJort Maastricht Venlo HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzijl 11.01 23.3*2 T'-mchellinw 8.19 2 '.41 Hnrhn»en 9.15 21.35 D- n H. I.loi 0,5'! 19.25 lJinui<.en '.42 14.5h II V. Holland 1.57 11.18 Behi'veniun 9.( 7 14 2i R.it.niain 4.'i. 16 10 2.32 14.45 2.52 15.U6 1.0' 13.18 1.34 13.47 «.au iao AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Bij Echt (L.) is op den Rijksweg een bejaarde zwerver door een automobilist uit Arnhem aange reden. De man kwam onder den wagen terecht en werd zwaar gewond. In bewusteloozen toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. De indentiteit van den man kon nog niet worden vastgesteld. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. De marechaiuf see heefi den bestuurder een verhoor afgenomet Te Horst (L.) werd het zesjarig zoontjf van P. Jacobs, toen hij plotseling den weg oven stak, door een juist passeerende au.io gegrepet Zeer ernstig gewond werd het knaapje in zorgwek kenden toestand naar het St. Servatius Gesticht te Venlo overgebracht. VROUW LEVEND VERBRAND Men is er in geslaagd het slachtoffer var brand te Rosmalen (N.Br.) te lndentificeere 'an de vrouwelijke verpleegden uit ae p> atrische inrichting „Couoewater". De vrouw sedert Zondagmiddag vermist. EEN OPLICHTER Gesnapt De commissaris van politie in de tweede afdee- ling te Utrecht heeft aangehouden den 43-jarigen directeur J. H. van de HoJlandsche Maatschappij Handel, Industrie en Verzekering, van welke onderpeming het kantoor gevestigd is in de Justus ""in Effenstraat te Utrecht. Verschenen er advertenties in de kranten, waar in medewerking voor de oprichting van een naam- looze vennootschap werd gevraagd, dan schreef H. op en den belanghebbenden werd verzocht een i over te maken voor het maken van statuten verdece werkzaamheden. Omtrent deze bedra gen werd dan verder niets gehoord. Dit was ook het geval met een bedrag van 200. dat een in gezetene van Den Haag voor vorengenoemd doel einde aan H. had overgemaakt. De politie heeft boeken en bescheiden m beslag genomen, prpces-verbaal tegen H. opgemaakt egens oplichting van 200 en den man opge- De grenspolitie ean de Limburgsch-Bel gische grens is er lVj Budel in geslaagd een troep van acht smd^kclaars Ie arrestcercn. j waren juist bezig*, een partij suiker inet .wielen over de greens te smokkelen. Rij wielen en suiker wetjden in beslag geno- maa. BLOEDIGE TWIST SCHEPEN UIT DEN ÜW.-STORM GERED Men meldt ons uit Torneuzen: Vanmorgen om negen uur zijn de slecp- booten „Jan" en „Hollamflia" er in geslaagd de binnenschepen S.H.V. <31 van do Sleen- kolen-Handels-Ver. te RiV(ter<iam en de I bietênmes een steek in de borst Duitsche „Walküre", die «abij Terneuzen tengevolge van den N.W.r£torm in een moeilijke positie verkeerden; behouden in de haven alhier binnen te sk'eepen. Dn.vr,^,™ Dc S.H.V. Gl, de Walkure k-n de Ouder- BRANDSTICHTING ZO.-S waren op weg van Hanlsweerl neer In hM wh, H„ N,dcrIa„d b k Gent en werden gesleept door* de sleepboot v.a--en twee hoprrWüpn in a» *^1 „„i-ru Alice. De Alice heeft de Ondefteor* Wonen- is do» de njkspoliüe in verrekende "twartü gesieept. Do schepen hebben geen every geStcld dc D„ bi) wien de brand is ontslaan, bekomen. Hij wordt verdacht van brandstichting. Te Waardenburg bij Zalt-Bommel had de 16- jarige M. W. verkeering met zekeren v d. V. tegen den zin der ouders. Zondagavond ontmoet te de broer van het meisje v. d. V., die zich in gezelschap van het meisje bevond. Er ontstond vist, waarbij v. d. V. den broer met een

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2