Jükttnrr %txttötfye (£mraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD ABONNEMENT» ^er kwartnai In Leiiton en In plna. '2n waar 'n a^ntarhap gevestigd is f2 35 Franco per poet f 2.35 -f portokosten. Pei week 0.18 Voor hPt Buitenland bij wekelijk- tche tending Bu dagenjksche zending .«.50 o 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeshvat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5009 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1933 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 6 regelsf.l7V Klke regel meer.....WM..w.<Mtt..M. m 0.22V ïtgez. Mededeellngen .Van 15 regels 2.30 Elke regel meer- - o.«3 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang flit nummer bestaat uit DRIE bladen IS DAT GEOORLOOFD? Men pleegt van jaar tot jaar een „Dieren dag" te houden; d. w. z. men wil op die dag zich in bizondere mate met de dieren bescherming bezig houden. Wij doen daar aan niet mee om redenen, welke men wel kan aanvoelen, zonder dat wij ze nader uit eenzetten. Doch dat beduidt geenszins, dat dierenbescherming, en dan overeenkomstig de Schrift, niet op ons program staat. En verheugen er ons over, dat de propaganda hij de laatste Dierendag gevoerd, zich ook voor deel beriep op den Bijbel. We brengen dat nog wel eens naar voren: we herinneren er thans aan, omdat ons iets al vele weken hindert Er schijnt een prachtig bont te bestaan, dat een fijne, artistieke krul kreeg, omdat men het ongeboren lam in en met het moe derschaap doodde. De laatste stuiptrekkin gen „veredelen" het bont. Wij behoeven de vraag niet te stellen of Christenen dit geoorloofd vinden? Daar valt eenvoudig niet over te praten. Dit moorde naarswerk in opdracht van de mode is god deloos en strijdt met de eerbied, welke Gods [Woord van ons eischt ook voor het leven van het dier. De Mozaïsche wet: Gij zult het bokje niet koken in de melk zijner moeder (om daardoor uw verfijnde smaak to streelen), is hier ten volle van toepas sing. Doch nu gaan we een stap verder. De Rundveecentrale koopt koeien op en ze wei gert alleenhoogdrachtige runderen. De andere in alle soorten en kwaliteiten zijn juist bestemd voor de slacht. Het geval ligt anders, we geven het direct toe, dan met het lam voor het fraaie bont; hier eischt de nood het offer; maar de vraag laat ons niet los: is deze methode geoorloofd? Wij gelooven, dat God het dier aan den mensch gegeven heeft om hem te dienen; ook, al vordert dat de dood van het dier: de Heere God immers maakte zelf voor Adam en zijn vrouw rokken van vellen, en toog ze hun aan. Zelfs willen we verder gaan en desnoods toegeven, dat nood vele wetten breekt en dat aan afslachting op groote schaal niet te ontkomen is; hoe onsympathiek ons deze maatregel op zich zelf is. We willen zwijgen; maar we moeten de vraag stellen: is het dooden van het onge boren rund geoorloofd? Men vergete toch niet, dat de mensch de vermenigvuldiging der huisdieren kan regelen en dat legt hem ook plichten op. Is teeltbeperking noodig, dan zijn daar andere middelen voor; de methode van nu werkt het kwaad in de hand; vooral door de toevoeging: „Wanneer na slachting blijkt, dat dieren niet drachtig zijn, zullen de prijzen met 40 pet. worden verminderd". Het kan zijn, dat sommigen ons ietwat sentimenteel vinden. Wij mogen er dan aan herinneren, dat er berocpsslagers zijn op het platteland, ruwe mcnschen soms en zeker niet weekhartig, die weigeren een drachtig heest voor de slacht te koopen. Dat is de eerbied voor het leven, welke er vaker dan men denkt, huist achter een ruig uiterlijk. Al ziet men, helaas ook wel eens het omgekeerde; zooals dezer dagen nog DE MOEILIJKHEDEN VER GROOT Het valt niet te ontkennen, dat Ged. Sta ten van Zuid-Holland en naar we mee- nen ook van een enkele andere provincie de moeilijkheden van goedwillende raads leden vergroot hebben. Reeds het vorig jaar was dit zoo. Toen zijn er in sommige gemeenten be sluiten genomen tot vermindering van de salarissen om daarmee de dreigende 3 korting op de uitkeering uit het Gemeente-; fonds te ontgaan en achteraf bleek, dat er niets van terecht gekomen was, omdat Ged. Staten over de salarissen van burgemeester, secretaris, wethouders en ontvangers geen dwingende beslissing hadden genomen. Thans leest men in de inleiding van vele begrootingen, dat B. en W. ten aanzien van de salarissen eerst eens willen afwachten, wat de commissie-Schouten zal voorstellen en wat de Regeering daarna zal doen. De raadsleden, die hun verantwoording voelen, wijzen het college er dan op, dat men zelf op deze manier de gemeentelijke autonomie in 't gedrang brengt. Het ge meentebestuur is de eerstgeroepene om de salarieering te bekijken. Eischen de om standigheden verlaging en laat de levens standaard het toe, dan moet men onaf hankelijk van hooger colleges zulks be vorderen. Is de loonstandaard, gezien ook het prijs niveau der eerste levensbehoeften van die aard, dat handhaving van het salarispeil rechtvaardig en billijk is, dan moet men desnoods tegen de Overheid in trachten om verlaging te voorkomen. Echter, wanneer raadsleden dit aan de dagelijksche colleges voorhouden, dan ver wijzen deze, niet zonder reden, naar hetgeen Ged. Staten van Zuid-Holland in de toelich ting op de Provinciale Begrooting 1934 schreven: „Ten aanzien van de salarissen van het „provinciaal personeel is aanvankelijk, met „het oog op den algemeenen economischen „toestand, door ons een verdergaande tijde- „lijke korting overwogen. Nu evenwel het „vraagstuk der salarieering van het over heidspersoneel in een nieuw stadium is w „komen door het bij Koninklijke Boodschap „van 14 Augustus 1933 ingediende vvetsont- „werp tot wijziging en aanvulling van de „artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet „1929 en de instelling der commissie-Schou- ,ten in verband daarmede, meenen wij op „dit oogenblik nog een afwachtende hou sing te moeten aannemen. „Wij stellen ons echter voor, om U in 1934 „dienaangaande een nader voorstel te doen ,,in den vorm, hetzij van een algemeene her ziening, hetzij van een verdergaande tijde lijke korting, en dit voorstel, zoo eenigszins „mogelijk, in Uw eerste gewone zitting van „1934 aanhangig te maken." Dit standpunt valt te laken. De eerste fout is, dat het gemeentebestu ren in do verleiding brengt om zich ook aan uitstel schuldig te maken; met het waarschijnlijke gevolg, dat men in 1934 salariskortingen met terug wei kracht (het ellendigste, wat denkbaar is; zal moeten toepassen. In de tweede plaats boeten Ged. Staten, welke immers toezicht op de gemeentfebe- sturen moeten houden, niet weinig van hun prestige in. En in de derde plaats maakt men zoo de salarissen van het personeel in optima for ma tot sluitpost der begrooting. 't Is alles even naar en verkeerd. In de Tweede Kamer is deze houding dan ook u n e s t genoemd. En hierin schuilt geen overdrijving. Nu kan men ons voorhouden, dat pas na de verschijning van de Begrooting de Re- geering in de Tweede Kamer heeft ver klaard, dat zij slechts in abnormale geval len en dan nog op keurige wijze zal ingrij pen, en dat de commissie-Schquten geen voorschriften maakt, doch slechts normen geeft en richtlijnen trekt; doch voor een besturend college is dit geen excuus. Eerstens had men dan de wijziging der Ambtenarenwet maar beter moeten lezen; en in de tweede plaats als men strui- kelde over een duistere plaats in de Talmud der salaris-schrifturen, had het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, dat in Den Haag zetelt, wel even een explicatie kunnen vra gen. Zooals het nu gaat, loopt het mis. In elk opzicht. HET VRAAGSTUK DER WERK VERSCHAFFING Naar aanleiding van een bericht in de Vooruit betreffende de werkverschaffing, waarin o.m. gezegd wordt dat er stagnatie is in de goedkeuring van werkverschaffing* plannen en dat de minister van sociale zaken aan den goedkooperen vorm van steunverleening de voorkeur geeft boven de bevordering van de werkverschaffing, hebben wij ons tot Minister Slotemaker de Bruine gewend om inlichtingen. De Minister zeide o.m.: „Het is best mogelijk, dat het onderzoek naar aanvra gen voorloopig iets meer tijd neemt aange zien bij de voorbereiding thans ook het ad vies van enkele deskundige instanties wordt ingewonnen, hetgeen vroeger niet 't geval wa6 Reeds met het oog op een juiste financie ring van de beperkte rijksmiddelen ver dient deze gewijzigde werkmethode de voor keur. Voorts wil ik er de. aandacht op ves tigen dat het buitengewoon opvallend is hoe vlot men in noodlijdende gemeenten is met het indienen van aanvragen; ook wor den er dikwijls plannen ingediend waarbij een zeer belangrijk deel van het geld aan materiaal zou heengaan. Hel is duidelijk dat in deze en andere ge- allen een nauwkeurig onderzoek noodig is. Dit heeft evenwel niets te maken met de stelling van de Vooruit als zou ik er naar streven om de werkverschaffing door steun verleening te vervangen. Daarvan is letter lijk geen woord waar. Het aantal te werk gestelden bedraagt op dit oogenblik ongeveer 40.000 en beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Wanneer er plannen moeten worden afgewezen dan zeggen wij dat dadelijk. Zoethouden met be- 1 loften is hier geen gewoonte. Bovendien heeft men nog zeer onlangs in dc pers kun nen lezen dat er in Gelderland op mijn initiatief door Ged. Staten ernstig naar wordt gestreefd om het aantal te werk ge stelden in onderscheidene gemeenten be langrijk uit te breiden. Niet alleen in Gelderland is het streven op dat doel gericht. Ook voor andere stre ken zijn wij uiterst waakzaam. Dat is dus precies het tegendeel van wat de Vooruit wil doen gelooven. Ook mij is het volkomen bekend dat werkverschaffing uit moreele overwegingen ver de voorkeur verdient boven steunverleening. KINDERARBEID BUITEN DE INDUSTRIE DE TOELATINGSLEEFTIJD BINNENLAND. VOOR VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD ADRES VAN HET N.V.V. Het N.V.V. heeft een adres tot de regee ring gericht over het vraagstuk van korting van den arbeidst'jd. In dit adres worden cijfers vermeld om trent werktijden van de arbeiders in een aantal bedrijven in ons land, waaruit blijkt, 'n zeer veel gevallen van een acht-uri- ge arbeidsdag geen sprake is en integen deel deze arbeidstijd in belangrijke mate. wordt overschreden. Werktijden van 60, 70, uur en langer per week komen, in deze tijd van werkloosheid, veelvuldig voor. Ook voor wat betreft de 40-urige arbeids week wordt een beroep op de Regaering gedaan. Bij invoering van de 40-urige beidsweek zou volgens adressante het 1 tal te werk te stellen arbeiders zeker op meer dan 50.000 worden geschat Tenslotte wordt er in het adres op aan gedrongen het verleenen vau overwerkver- gunningen tot een uiterst minimum tc be perken. alsmede het corps ambtenaren der Arbeidsinspectie te versterken, aangezien, zooals uit het verslag der Arbeidsinspectie gebleken is, het politietoezicht op de nale- ng der arbeidswetten op het platteland onvoldoende is. PARLEMENT EN KIEZER NIEUWE JAARGANG VERSCHENEN De 23ste jaargang van „Parlement e iezer", het bekende jaarboekje samenge- eld door J. A. Jungman en F. K. van Iter- son, is uee-r verschenen Teze gids op poli tik gebied blijkt ook nu 'weer tot im de aller kleinste bijzonderheden nauwkeurig ver zorgd te zijn. Men vindt er gegevens in over: de miniieteriën sedert 1848; de ministers cn hun biographic; id. van de Ministens van- Staat; id. van de leden der Staten-Generaal voorts de voornaamste partijprogramma's en partij-aangelegenheden, een overzicht van de voornaamste werkzaamheden der Sta ten-Gen raai in 1932—'33; de uitslag der laatste verkiezingen en bijzen dorheden over de Provinciale Besturen, enz. enz. Het is teveel om op te noemen Parlement en Kie zer is in den loop der jaren een vraagbaak geworden, di.e aan ieder, doe op dit gebied den weg zoekt, feilloos den weg wijst. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ont werp verdrag betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van niet-industrieeie werkzaamheden (Genè- ve 1932) wordt ontleend, dat bij het afdee lmgsonderzoek eenige leden de meening uit spraken, dat het verdrag ook toepasselijk is op den landbouw. Indien deze meening juist is, zou van de toepassing niet kunnen wor den uitgesloten niet schadelijke, noch nariee- lige, noch gevaarlijke arbeid, door kinderen verricht in het landbouwbedrijf, waarin niet uitsluitend leden van het gezin «■an, den werkgever zijn, bij voorbeeld het in som mige streken van ons land gebruikelijke, meer spelenderwijze uitgevoerde mede-oog- sten van aardappelen. De leden, hier aan 't woord, oordeelden dit een onnoodige vrij heidsbeperking. Andere leden konden deze zienswijze niet deelen en zouden het goed keuren, als zulke arbeid onder de verbods bepalingen van het verdrag zou vallen. Gaarne zou men te dezen aanzien nader worden ingelicht NED. MILITAIRE BOND Onder leiding van den heer J. J. C. van D ij k, lid van de Tweede Kamer, had de jaarvergadering van den Ned. Mil. Bond plaats in het Tehuis voor Militairen te Utrecht. In zijn openingswoord schetste de voor zitter den toestand van den arbeid in dezen zorgvollen tijd, die voor velen oorzaak is hun bijdragen voor de Tehuizen te vermin deren, dan wel geheel op te zeggen. Hij ge dacht den afgetreden voorzitter generaal Röell en den overleden 2en penningmees ter, den heer Joh. T. de Lange in gevoel volle woorden, om daarna de afgevaardig den op te wekken om in deze dagen den moed niet te verliezen, want de Heere re geert en Hij zal het werk Zijner handen bevestigen. Een telegram van trouw en hulde werd gezonden aan de Koningin, en een van dank aan den heer Röell, die tot eerelid werd benoemd. De verslagen over de beide laatste jaren werden, na breedvoerige bespreking, vast gesteld en de penningmeester voor zijn bc heer gedechargeerd. Hulde werd gebracht aan de redactie van het Bondsorgaan, de Ned. Krijgsman, en naar middelen uitgezien om den lezers kring van dit blad uit te breiden. Aangedrongen werd op een meer alge meene deelneming in het organiseeren van nationale vlagjesdagen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd nade re besprekingen te voeren met de afd. Nw. Milligen over de mogelijke overname van haar Tehuis door den Bond. Tot leden van het H. B. werden gekozen: in de vacature-Röell, majoor der Cavalerie Blussé van Oud Alblas te Amers foort, en in de vac.-de Lange, Mr. Maris te Utrecht. De heer Van Dijk stelde zich beschik baar om voorloopig als waarnemend voor zitter op te treden, waarom het kiezen van zulk een functionaris tot een volgende ver gadering werd uitgesteld. Naar aanleiding van een vraag eener *if- deeling werd besloten, de bepalingen om- ternt het optreden van vrijzinnige Leger- predikanten in de Tehuizen onverzwakt ie handhaven. Aan het einde der samenkomst dankte de heer B ree ba art van Leid ui den voor zitter voor zijn leiding, werd het Lulhcr- lied gezongen, en sloot Ds. Groote met dankgebed/ 1 HET RAADSCONFLICT TE IJSSELMONDE Bijna alle Raadsleden verlaten opnieuw de Raadszaal Er bestond voor de tegen gisteravond uitgeschre ven gemeenteraadsvergadering van IJsselr groote belangstelling. De Dorpsstraat stond »v~.. het gemeentehuis vol nieuwsgierigen, die blijkbaar hoopten, dat het conflict, dat vorige week Dinsdag in de geementeraadsvergadering tot uiting is ge komen een naspel zou hebben. Bij den aanvang der vergadering bleek, dat wethouder v. d. L en de heer Tuinenburg afwezig waren. Op het oogenblik, dat de voorzitter, burgemees ter Hazenberg, de goedkeuring van de noi len aan de orde stelde, vroeg de heer A. in Veld (C.H.) het woord voor een persoonlijk feit. Spr. las een verklaring voor, waarin werd geconstateerd, dat indien mogelijk door het op treden en de houding van den burgemeester de toestand sedert j.l. Dinsdag nog was verergerd. Spr. zegt de bewijzen bij zich te hebben, dat de burgemeester In het proces tusschen de gemeente en Mr. van Vessem een stuk heeft geantidateerd. Er is sprake van een vergadering van 6. en van Zaterdag 14 januari, in welke vergadering zijn besloten machtiging te verleenen voor weer tegen de vordering van Mr. van Vessem. Die vergadering is op dat tijdstip niet gehouden. Spr. noodigt den burgemeester opnieuw uit het presidium, voorloopig voor deze vergadering, neer te leggen: zooniet, dan zal hij de zitting verlaten omdat hij niet onder voorzitterschap van den bur gemeester wil vergaderen. De voorzitter antwoordt, dat hij er denkt het presidium neer te leggen. Hij zal dat nooit doen. Verder merkt hij op. dat hetgeen de heer in 't Veld heeft meegedeeld onjuist is. Op Zaterdagmorgen 14 januari heeft spr. samen met de wethouders in de kamer van den secretaris besloten protest aan te teekenen tegen de vorde ring van Mr. van Vessem en om, ter voorkoming kosten rechtskundig advies te vragen. De „w-taris was bij die bijeenkomst tegenwoordig zou er de waarheid van kunnen bevestigen. De heer In 't Veld roept uit: Hier heb ik het officieele stuk en daarmee ben ik volkomen antwoord. De voorzitter: Welk stuk bedoelt U? De heer I n 't V e 1 d: Dat is mijn zaak. Wethouder K o o y m a n zegt dat het college van B. en W. op Zaterdag nooit vergadert en hij is hier op Zaterdag nooit geweest. De voorzitter zegt, dat nog besloten is het besluit inzake het aanteekenen van verweer vast te hechten aan de notulen der vorige vergadering en verder ter voorkoming van proceskosten advies te vragen. Daar zal ik, zegt de burgemeester, mijn Op uitnoodiging van den heer Van Driel verklaart wethouder K o o y m a n nog eens, dat er op Zaterdag nooit vergaderd is. Hij kan het zich niet herinneren, gemeentesecretaris bevestigt de mededeellng den voorzitter. Het bewuste stuk is gevestigd ,1» wt.il» .-n 11 januari en in de vergadering bevestigd, dat tegen de vordering t op Zater- de notulen 18 januari protest is aangeteekend. Wethouder Kooyman: Er is r dap vergaderd. De gemeentesecretaris: U is in de war. De heer In t Veld: Ik heb hier de officieele verklaring van de wethouders, dat er niet verga- Dat moeten de wethouders weten. Als de voorzitter dan opnieuw de goedkeuring der notulen aan de orde wil stellen staat de heer Veld op. zegt. dat hij bij zijn ingenomen standpunt blijft en verlaat de vergadering. De heer Rombout maakt dan aanmerking op de notulen der laatste vergadering. Als hij echter ziet. dat de andere Raadsleden, op de heeren van Rij Sr. en Lu.ienJtjlc na op pakt ook hij zijn papieren bijeen en verlaat de vergadering. Als na lezing van de lijst blijkt, dat voor stemming over de notulen niet voldoende Kaadsleden aanwezig zijn sluit de voorzitter de vergadering. UIT OOST-INDIE FINANCIERING DER INDISCHE PENSIOENEN Verschenen is een nota van den Minister van Koloniën naar aanleiding van hot ver slag der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp tijdelijke staking van de jaarlijk- sche uitkeeringen ten laste van de Indische geldmiddelen aan de bij de wet van 25 Juli 1918 opgerichte pensioenfondsen voor Euro- peesche en Inlandsche burgerlijke en mili taire landsdienaren in Nederl.-Indië enz. Hieraan wordt ontleend, dat ook de Minis ter zich niet ontveinst, dat de voorgestelde maatregel bezwaren kan meebrengen. Met name kan inderdaad de tijdelijke opschor ting van de jaarlijksche uitkeeringen aan de Indische pensioenfondsen een verschuiving van lasten naar de toekomst beteckenen, waardoor in latere jaren de Indische be grooting extra zwaar zou moeten worden be last. Ilct ware evenwei praematuur, thans reeds te treden in de vraag, wat zal moeten geschieden, als in 1935 en volgende jaren die begrooting zulk een last nog niet zal kunnen dragen. Een beslissing in deze toch hangt af van de verdere ontwikkeling van 's lands finar. cieelen toestand en van het advies, dat de pensicen-financieringscommissie zal uitbren gen o.m. over de vraag, of de geldende stel sels van financiering der pensioenen van het Indische overheidspersoneel en der uit keeringen aan de door dit personeel nage laten weduwen en weezen herzien dienen te worden en, zoo ja, in welken zin. Uiterlijk in den loop van Maart a.s. kan dit advies tegemoet worden gezien. DE MUITERS VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN" l BIJZONDERHEDEN OVI GEBEURDE HET REQUISITOIR Zooals wij gister nog in een deel van onze oplage konden melden zijn voor de Zeekrijgsraad te Soerabaja tegen een groep van negentien inlandsche beklaagden in zake de muiterij op de „Zeven Provinciën" straffen geëischt, die uiteenliepen van zes tot achttien jaar. Uit Soerabaja seint Aneta ons nu nog het volgende: In het requisitoir van den fiscaal wordt gezegd, dat van de vier ontwerpers van het plan om de Zeven Provijiciën te doen op- stoomen naar Soerabaja, er drie zijn over leden tengevolge van de bomontploffing, ter wijl de vierde gedurende den nacht van 4 Febr. te Kota-Radja aan den wal is geble ven. Het indtiaitief iB ufiteöuiitend uitgegaan n de terechtstaande inlandsche schepelin-' gen, hoewel een groot deel van de Europee- sche schepelingen en vrijwel alle inland-1 sche schepelingen kennis •van de plannen hebben gedragen Gebleken is, dat de inlandsche schepelin gen niet verzekerd waren van de medewer king hunner Europeesche medesohepelin- gen, doch dat zij mochten vermoeden, dat zij geen tegenwerking van die zijde zouden ontmoeten bij het uitvoeren van hun plan nen, zulks in verband met de actie die van tevoren door de Europeesche schepelingen was gevoerd, ziende de demonstratie welke door de Euiropeanen op 26 Januari te Si bol- was gehouden, de vergader-in^, Jan., die daarop was gevolgd te Sabang. het gepleegde overleg op 30 Jan. en ten slotte het weigeren tot het laden van kolen Sabang op 2 Februari. Uit het vervolg van het requisitoir blijkt, dat na het bekend worden van de dienst weigering van 400 Inlandsche schepelingen te Soerabaja het voornemen is ontstaan om het schip te overmeesteren en naar Soera baja terug te varen om de vrijlating van deze dienstweigeraars te vragen. Deze poging tot bevrijding van de gearresteerde kamera den geeft het ernstig karakter van deze on derneming aan. Ook het doorzetten van het plan is uit deze doelstelling te verklaren. De daad is uitgevoerd door het laden van kanonnen in verband met do aanwezigheid van den stoocner der Gouvernementsmarine „Aldebaran" op de reede van Oleh-Leh; ver der door het richten van het kanon en het huiten boord baksen van kanonnen op later in zicht komende „Aldebaran", met de „Zeven Provinciën" meevoer; voorts door de weigering om het bevel over te on. het niet voldoen aan de sommatie >au het vliegtuig en het uitseinen van het radio grafisch bericht„Ons niet hinderen.'. Het doorzetten van de daad is verder be- ezen door het tijdens de vaart houden van de vergadering, waarin de korporaal Bos- schart om het vertrouwen der muitende sche pelingen te herwinnen zeide, dat, als de In landers zoo gaarne Soerabaja in elkaar wil len schieten, hij het eerste schot zou lossen Uitgaande van den grondregel van de leer an mede-daderschap, dat binnen de gren zen van gezamenlijk opzet mededaders aan- ssprakelijk zijn voor eikaars handelingen en de gevolgen daarvan, kan aan alle beklaag den primair het geheele gebeuren ten laste worden gelegd. Voornaamste Nieuws. GRIFFORMEARD FRYSK SELSKIP EERSTE HERFSTVERGADERING. De eerste herfstvergadering van het Ge reformeerd Frysk Selskip is uitnemend ge slaagd. De vergadering, die te Leeuwarden werd gehouden, stond onder leiding van den Selskipvoorzitter Ds. J. Douma, van Britsum. Na een kort openingswoord iasde Skriuwer de heer W. Cuperus van H ester Nijkerk, de notulen der Pinkster- verEadering Hierna trad als spreker op Ds. Th. Boersma, van Hijlaard, piet een rede over „Fryske Idealen", waarin hij er op wees, dat we den strijd hebben naar twee fronten, n.l. de Friesch nationalisten en 't Friesche volk voor zoover het nog onver- EEN TEKORT VAN 153 MILLIOEN OP DEN GEWONEN DIENST. BATAVIA, 31 October. (Aneta). Voor het dienstjaar wordt voorloo pig een tekort op den gewonen dienst verwacht van ruim 153.000.000 op basis van een totaal aan Landsuitga- ven van 396.000.000. De buitengewone dienst vertoont een groot voordeelig saldo hetgeen wordt veroorzaakt door terug- vloeiing van 26.000.000 van bij den Pandhuisdienst uitstaande leensom- men. schillig staat tegenover onze Friesche taal beweging. Niet enkel negatief kan onzr actie zijn. We moeten niet alleen zeggen hoe we niet willen, maar moeten ook ten aanzien van onderscheidene punten komen tot een klaarder positief program. Het be ginsel vooröp stellend, moeten we ant woord zoeken voor de vraagstukken waar voor onze taalbeweging ons op het terreiu van kerk en staat stelt, omdat het leven nu eenmaal organisch in elkaar grijpt. Op deze interessante rede volgde een animeerde discussie, waarbij er op gewezen werd dat onze Geref. beweging wel terdege ook positief is, waar ze op grond van Gods Woord komt met den eisch het natuurlijke niet te verachten en eigen taal te gebrui ken ter eere Gods. De heer Riensma, van Rinsumugeest. de nestor van het Selskip, droeg daarna een „teltsje" voor uit ons Friesche volksleven Bij de rondvraag sprak de heer Bekiin, van Gouw, den wensch uit, dat het Selskip zijn standpunt t. a.v. de ook in de rede van Ds Boersma aangeroerde kwesties nader vaststclle. Aangenomen werd een voorstel om een commissie van vooraanstaande Selskipsle- den te vormen, teneinde een en arulor on der de oogen te zien en het resultaat inden "irm van een rapport onder de aandacht in het Selskip te brengen. Nadat gezongen was Ps. 75 1 werd de ze goedgeslaagde werkvergadering gesloten. W. TJEENK WILLINK, f Te Lugano (Zw.), alwaar hij met zijn g°- n vertoefde, is plotseling overleden de heer W. Tjeenk Willink, lid van de Hf f J- Tjeonk fblz. 1) De zitting van de Zeekrijgsraad te Soera- baya heeft de zaak tegen de Indische muiters van de Zeven Provinciën voortgezet. fblz. 2) De hooge commissaris van Palestina waar schuwt de bevolkin' Huil over het vertrek van Davis uit Genève Het Rijksdagbrandproccs. Het getuigenis van den tuchthuisboef Lebermann tegen Torgler. fblz. 9) Hollandsche kranten op bezoek bij de Duitsohe pers IV. (blz. 11) Wie is Dimitroff? DE OPBRENGST DER LANDSMIDDELEN BATAVIA. 31 Oct. (Aneta). De opbrengst der Landsmlddelen in Aug. 1933 bedroeg f31900.000 tegen f 3S.800.000 in Augustus 1932. De opbrengst over de eerste acht m anden van 1933 bedroeg f251.600.00 tegen in de overeenkomstige periode van 1932 f 278.000.000. Deze achteruitgang is voor vijftig procent te wijten aan de mindere op brengst der belastingen. Alle bronnen van inkom sten zijn sinds 1932 teruggeloopen, behalve de groep producten, waarvan de opbrengst gedurende de e acht maanden van 1933 f 5,600.000 boven ■an dezelfde periode van 1932 was, als gevolg de groote verkoopen van Banka-tin. welke de maand Augustus 1933 alleen reeds rond 12.500.000 bedroeg. De ontvangsten der Staats spoorwegen bedroegen gedurende de eerste acht maanden van 1933 f 51.800.000 tegen in de overeen komstige periode van 193 f 63.600.000. Deze ver mindering is hoofdzakelijk te wijten aan de min dere opbrengst van het Java-net. HET AANTAL PEST-STERFGEVALLEN BATAVIA, 31 Oct. (Aneta). Het rapport over het derde kwartaal van 1933 betreffende sterfge- aan pest wijst voor Midden-Java een totaal van 359, waarvan 44 aan longpest. Voor West-Java wijst het rapport 3582 sterfgevallen aan. waarvan 454 aan longpest. waarin zijn be grepen Garoet met totaal 2199 waarvan 316 aan longpest en Bandoeng met totaal 1042 waarvan 97 aan longpest. SCHULDEN AAN DEN LANDE BATAVIA, 31 October. (Aneta). Het totaal van de op ultimo 1932 nog vorderbare schulden van gewezen Landsdienaren aan den Lande bedraagt volgens een bij den Volksraad ingedienden staat 517.753.37. DE UITVOER VAN POOTAARDAPPELEN Op de vragen van het Kamerlid Bakker inzake den uitvoer vap pootaardappelen heeft de Minister van Economische Zaken geantwoord: Het is den minister bekend, dat zich ten aanzien van den uitvoer van pootaardappe len eenige wrijving tusschen belanghebben den heeft voorgedaan, welke er toe leidde, dat de werking eener onderling afgespro ken regeling dreigde te worden bemoeilijkt. De aankoop voor uitvoer in sommige ge deelten van het land kan hiervan invloed hebben ondervonden. Dientengevolge kan het zijn. dat niet al leen de Friesche exporteurs en leveranciers doch ook anderen, die zich wel aan boven genoemde regeling hebben gehouden, zijn teleurgesteld. Een algemeen bindende regeling verkeert in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Tegen eventueele overtredingen zijn daarbij maatregelen getroffen. Rechtzaken. OPRUIING verwierp het caesatleber tn het Kamerlid Roest,-im Effcndl. u'« Inz. «Wadi* optreden tegen VERKOOP OP ZONDAG srantwoordea pindanootjes te verkoopen. Het de rechtbank oordeelden dit oge Raad ontaloeg de Juffrou' terdam door i'kMtong10 DOODELIJKE MISHANDELING De Hooge Raad verwierp _he* caasatiebt W., door het Hof i t doodelijkc-n afloop in HET MISTSEIN De Raad voor de Scheepvaart d< de klacht van den lnspec de Scheepvaart tegjn d-n lotorloggi-r „Willem" KW 16: INBREKERS VOOR DÊ HSéITBANK rdam stond *te™ ebt^enntoofb^" "I6 betonwerker Si i verschillende kleine diefstallen raak hadden gepleegd. lte der i rlngsrapi Dn Officie de tegen genisatri uidde ztfér ongunstig Justitie. Mr \V. Reilingh. vor. e verdachten zes maanden ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1