DINSDAG 31 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 RAADSVERGADERING VAN EEN HALF UUR EEN HAMERPUNTENAGENDA. Do Leidsche gemeenteraad heeft gister middag een vergadering gehouden, die slechts ruim een half uur heeft geduurd. Er stond dan ook niets op de agenda waar over te praten viel. Dit wil niet altijd zeg gen, dat de raad er dan ook inderdaad niet over praat, maar ditmaal er wachtte nog een geheime zitting heeft men vlug voortgemaakt. De voorzitter, burgemeester Van de San- de Bakhuijzen, deelde na de ingekomen stukken mede, dat de begrooting voor 1934 is verschenen en aan de raadsleden zal worden toegezonden. De vergadering van de secties zal worden gehouden op 13 Nov. De heer Van Eek (s.d.) vond de tijd yan voorbereiding wel wat kort. De Voorzitter wees er op, dat de ge- Ieidebrief van de begrooting reeds gerui- men tijd in handen der raadsleden is. Daar in staan de voornaamste feiten. Spr. is daarom van meening dat de tijd dus wel kort maar niet onvoldoende is. De heer Van Eek stelde voor de ver gadering der secties te houden op Maan dag 20 Nov. Wethouder Gosling a deed een beroep op den Raad om de behandeling van de begrooting zoo snel mogelijk voortgang te doen hebben. Het voorstel-Van Eek werd verworpen met li tegen 12 stemmen. Hamerpunten Daarna werd de agenda afgehandeld. De Volgende punten gingen zonder meer onder den hamer door Praeadvies op het verzoek van P. A. Hib- ma om eerval ontslag als hoofd van de Jon gensschool voor u.l.o. Rekening, diienst 1932, van de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk Hulp betoon. Rekening, dienst 19J2, van de Stedelijke \Vwkinrichtine. Rekening, dienst 1932, van het College yan Vrouwenkraammoeders. Begrooting, dienst 1934, van het College yan Vrouwenkraammoeders. Staat van af- en overschrijving op de be grooting voor 1932 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Rekening, dienst 1932, - an het Heilige Geest,- of Arme Wees- en Kinderhuis. Rekening, dienst 1932, van de Gezondheids fcommissie. Voorstel om ftiede te werken aan het over hemen van een door M. Bol aangegane huur van perceelen weiland in den Stadspolder door Ph. van Gelderen. Voorstel in zake ondershandsche verpach ting van het baggenverk en de uitvoering van bijkomende werkzaamheden aan P. Kuiiff te Nieuwkoop. Voorstel tot aanvaarding van een drietal yergunningen tot het leggen en exploiteeren yan hoogspanningslijnen. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst, met Prof. C. Flu in zake het verrichten van bacteriologische en serologi- sche onderzoekingen. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen F. Lafeber, te Leiden en M. J. Lafeber, te Katwijk, tot vergoeding van aan een lantaarn op de Oude Vest toege brachte schade. Voorstel tot verkoop aan H. P. Jansen q.q. van een gedeelte bouwterrein aan de Suma- trastraat, hoek Javastraat, kad. bekend ge meente Leiden, Sectie N no. 838 (nieuw). Voorstel tot verkoop aan M. v. d. Velden q.q. van een gedeelte bouwterrein aan de Timorstraat, kad. bekend gemeente Leiden. Sectie N no. 838 (nieuw). Voorstel: a. tot aankoop van een strookje grond, 'deel uitmakende van het perceel kad. be kend gemeente Leiden, Sectie M No. 3065, gelegen aan den Zoeterwoudschesingel; b. tot overneming in eigendom en onder houd bij de gemeente van een gedeelte sloot kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M no. 1064 (ged.) en van een strookje grond, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M No. 776 (ged.) een en ander gelegen aan den Zoe terwoudschesingel. Voorstel tot aankoop van een strook grond achter de Tesselschadestraat ten behoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit. Voorstel tot aankoop van het bouwter rein aan de Marnixstraat, hoek Molenstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie N no. 809 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. Voorstel tot het doen rooien en verkoopen van door iepziekte aangetaste boomen. Voorstel in zake het brengen van wijzi ging in de vergoeding voor opneming van Leidsche kleuters in het Kleuterhuis der ver- eeniging Herstellingsoord „de Leidsche Bui tenschool" en tot vaststelling van den des- betreffenden begrootingsstaat. Voorstel in zake het aangaan met de ge meente Zoeterwoude van een overeenkomst betreffende de levering van gas in die ge meente. Voorstel in zake het iD eigendom over dragen aan de huiseigenaren van binnen leidingen waarvoor de huur geheel is ol zal zijn voldaan. Alleen over 't voorstel tot wijziging van de Verordening van 17 Dec. 1914 (Gemeentebl. no. 36) betreffende de levering van gas door de Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteft te Leiden en tot wijziging van de regeling van 4 Maart 1929 betreffende de tarieven voor de levering van gas door de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit, werd even De heer Van Eclc (s.d.) stemde slechts noode voor dit voorstel, omdat dergelijke kleine wijzigingen een algemeene verlaging tegen hoüden. De heer Van Weizen (comm.) zou zijn stem aan het voorstel geven alleen als ook de kleine verbruikers een verlaging kregen. Wethouder G o s 1 i n g a wees er op dat dit voorstel in 't geheel geen algemeene prijsverlaging in den weg staat. Integen deel. De gedachte van den heer v. Weizen zou te veel geld aan de gemeente kosten. Het voorstel werd daarna aangenomen Tenslotte werd ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel om over te gaan tot het huren van de beneden verdieping c.a. van het perceel Rapenburg 18 voor den prijs van f 600, ten behoeve van de huisvesting van den concierge van het Gemeentehuis. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer S c h 1- 1 e r (s.d.) hoe het zit met het prae-advies op de voorstellen van den heer Beeken kamp en inzake het adres van den heer Bekooy betreffende een bouwvergunnings kwestie. Wethouder Splinter antwoordde dat dit praeadvies eerstdaags in den Raad zal komen. De heer Coster (r.k.) vroeg éénrichting- yerkeer over de Burchtsteeg. De Voorzitter antwoordde dat een voorstel daartoe binnenkort den Raad zal bereiken. De heer Van Stralen (s.d.) vroeg of STADSNIEUWS HERDENKING LUTHERS GEBOORTEDAG DOOR DE EVANG. MAATSCHAPPIJ In de Hooglandsche Kerk is gisteravond vanwege de Evang. Maatschappij in een plechtigen dienst de 450ste geboortedag van den grooten Kerkhervormer Maarten Luther herdacht. Dr. J. Riemens voerde als eerste spreker, nadat oo de gebruikelijke wijze was geopend het woord. Spr. begon met er op te wijzen dat vanavond speciaal stilgestaan zal wor den bij den geboortedag van den grooten geloofsheld, wiens leven een leven van op bouw is geweest. Spr. zette voorts uiteen dat het bij den srijd om het evangelie is gegaan om klaarheid en waarheid. Belijdenis van het heilig evangelie is hierbij ook Luthers levensideaal gebleven. In het kort maar met nadruk wordt door spr. voorts gewezen op de verkeerde veron derstelling, ook zeer vaak bij Protestanten gevonden, dat der Ev. Mij. bedoelt hatelijk itez ijn tegenover andersdenkenden. Dit is geenszins het geval, doch zij wil al leen getuigen van de dwalingen die bij an deren gevonden worden en die zij door Gods goedheid heeft mogen opmerken. Als volgende spr voerde dr. J. F. Beerens van Utrecht het woord, die begon met op te merken, dat vooral in dezen tijd gevraagd wordt om leiding. De problemen vermeerde ren zich met den dag en menweet er niet meer -udt te komen. Velen geven de schuld hiervan aan de regeering, aan de democratie Men roept om een sterken man, om een. Mus sol in i of Hitier. Spr. begrijpt dat er zoo ge sproken wordt Eén Mozes weet een volk te leiden, één Paulus weet 300 schepelingen op te beuren, één Heiland heeft de verloss ng te weeg gebracht voor een geheele menschenwe reld. Ook dienen wij aldus spr. voortgaande echter weer op te passen, want een sterke man wordt zoo gauw dictator en met dezen man komt zoo gauw het schrikbewind. Het gezag wordt dan vervangen door de macht. Een groote leider zien wij ook in en is nog heden ten dage voor ons Maarten Lu ther. Een sterke man niet lichamelijk, het geen ook niet meer kan gezien de vele emo ties, die hij heeft doorgemaakt maar die be schikt heeft over een geweldige geesteskracht die nog onze bewondering afdw.ngt. Van groote geesteskracht getuigde ook de daad van den 31en October, toen hij zijn stel lingen aansloeg niet beseffende wat voor een gevolgen dat hebben zou. Een sterke man was hij toen hij 10 Dec. 1520 de banbul in het vuur wierp met de woorden „omdat Gij den heiligen God «bedroefd hebt, vertere u het vuur". Een sterke man op zijn weg naar Worms. Een sterke man als hij staat voor den rijksdag en als hij o.a. antwoordt: „Mijn .geweten is in Gods Woord gevangen, ik kan, ik wil niet herroepen, hier sta ik, ik kan niet anders, God helpe mij." In dit al, en nog in andere voorbeelden door spr. aangetoond, zien wij den sterken an den geloofsheld Maarten Luther. De bron, aldus dr. Beerens, van zijn kracht as, enkel en alleen zijn onwrikbaar Gods- nrtrouwen, zijn kinderlijk geloof. Dat geloof maakte hem sterk. Hij hoorde de stem die ook tot hem zeide „Mijne genade is IJ genoeg en Mijne kracht wordt in zwak beid volbracht'. Met het woord Gods voelde hij zich sterk hetgeen hij ook zelf getuigde toeu hij zei: „wij kunnen alles missen be halve het Woord van God." Daarom is ook zijn eerste werk op den Wartburg geweest, de Bijbel te vertalen en zoo te brengen aan het Duiitsche volk. Was dat zijn eene wapen het andere wa pen van Luther was het gebed hetgeen door Spr. op schoone treffende wijze nog na der werd aangetoond Ook onze tijd vraagt op alle gebied om sterke mannen en vrouwen. reeds aandacht geschonken was aan de kwestie van de brandstoffen voor werk- loozen. De Voorzitter antwoordde dat deze zaak 6 November in den Raad zal komen. Daarna werd de vergadering gesloten. Wij moeten zware tijden doormaken en vele krachten zullen wijnoodig hebben zoo wel op maatschappelijk als geestelijk gebied. Laat ons in dezen zwaren tijd naar Luther zien, laten wij ons verdiepen in het woord van God en ons oefenen in het gebed, dan worden ook wij, zooals Luther, sterke man nen en vrouwen, zwak in eigen oog maar sterk in het geloof. Dan kunnen wij zingen met Luither: „Geen aardsche macht begee- ren wij..' Ds. Krijkam'p van Sassenheim sprak het slotwoord, waarbij hij herinnerde aan de laatste volkstelling er hierbij op wijzende, dat de Herv. Kerk met zijn 34 achteruit is gegaan vergelegen bij vijftig jaar geleden met zijn 54 Wij zullen ons hierop hebben «te bezinnen. Wij zullen geen twisters maar strijders dienen te zijn voor de groote zaak van God. Wij moeten uit het Woord van God weer graven, delven, weer kracht verzamelen. Ook het geloof dienen wij lief te hebben meer .dan wij tot nog. toe hebben gedaan. Deze samenkomst, die met solozang werd opgeluisterd van mej. Annie Temme, werd besloten met het zingen van het Lutherlied door den organist met een variatie op dit lied ingeleid. De groote Hervormer is in deze bijeen komst waardig herdacht! VOETBAL SCHOOLWEDSTRIJDEN VAN A.S.C. Een record-aantal inschrijvingen De schoolwedstrijden van A.S.C., om den Leidsch Dagblad-beker, mogen zich ineen steeds stijgende belangstelling verheugen. De bekerhoudster, de Gem. H.B.S., welke dit jaar met twee senior- en een junior elftal uitkomt, zal haar bezit tegen de na volgende ploegen moeten verdedigen: Gem. Kweekschool, Gymnasium, Ambachtsschool, Laboratorium XI, Muloschool Hibma, Ken nis is Macht, Chr. Kweekschool, Avond school v. Leeuwen, Chr. H.B.S., Chr. School Noordeinde (de Reuver), R.K. H.B.S., Ma thesis en Tuinbouwschool te Lisse. Voor de dit jaar voor het eerst te houden juniorescompetitie is ingeschreven door de Chr. School Noordeinde (Gathier), idem (de Reuver), Gem. H.B.S., R.K. Ulo-school (Snij ders), Chr. H.B.S., Centrale School (Bloe- mink), Kennis is Macht en R.K. H.B.S. Hedenavond vindt de loting plaats. GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag 3 November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat Dr. R. J. van der Wal, thans woonachtig te Den Haag, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschap. TEGEN MISSTANDEN IN HET ADVERTENTIEBEDRIJF. Wij vernemen dat de Commissie ter be strijding van de uitwassen in het adver tentie-bedrijf reeds van verschillende zij den betuigingen van instemming met haar werkwijze en doel heeft ontvangen Zij hoopt er in te slagen om langs min nelijken weg en door middel van arbitra ge tot oplossing van enkele kwesties, welke onder de aandacht der Commissie zijn ge bracht, te komen. Intusschen is haar gebleken dat het goed is dat zij haar pogen om te trachten met medewerking van belanghebbenden en be trokken vereenigingen in het algemeen be lang tot eon georganiseerde bestrijding van verwerpelijke praktijken op het gebied van advertentie-colportage te komen, onver zwakt voortzet. WINTERLEZINGEN OVER CHR. KUNST. Op initiatief van den Christelijken Let terkundigen Kring te Leiden vormde zich een Comité, dat zich ten doel gesteld heeft in Leiden een drietal lezingen over Chr. kunst te doen houden. Woensdag 22 November zal de eerste le zing worden gegeven door .den schrijver van „Koningskinderen", den heer C. Rijns dorp, die spreken zal over „Mansfiguren uit eigen werk", waarbij hij o.a. ook zal lezen uit de nieuwe roman, waaraan hij werkt. In het begin van 1934 zullen voor het Comité spreken de kunstschilder Gerretsen en da bekende schrijfster V/ilma. Er bestaat gelegenheid tegen aanmerke lijk gereduceerden prijs een abonnement op de serie te nemen hij den secretaris van 't Comité, K. Raimond, Hooge Rijndijk 9S. AFSCHEID AAN HET STATION EEN HARTELIJKE HULDIGING. Hedenmorgen heeft in de 3e klasse wacht kamer van het station alhier het afscheid plaats gehad van den stationsbeambte J. Groot en den onderladingmeester B. Hoog kamer, die beiden met ingang van 1 Nov. eervol uit den dienst der N. S. zijn ontsla gen. De kleine plechtigheid werd bijge woond door allen, die op dit moment uit den dienst konden worden gemist. De schei dende beambten werden toegesproken door den stationschef, den heer J. F. v. Druten, die er op wees, dat er tusschen den tijd van komen en gaan de vele jaren liggen waarin men werkt aan de taak die aan iedereen is opgelegd. Het komt er niet op aan van welken aard die taak is. Het gaat or maar om hoe men die taak volbrengt Spr. wilde geen pluimstrijkende woorden gebruiken. Groot en Hoogkamer zijn best zelf in staat om hun leven te overzien te constateeren wat zij er van gemaakt hehhen. Groot zegt spr. dank voor de van hem ondervonden steun en Hoogkamer voor de door hem aan den dag gelegde ijver. Tenslotte bood spr. namens het personesl als bewijs van vriendschap en waardeering aan beiden fraaie geschenken aan, verge zeld van een album met de namen der ge vers. De cchtgenooten van de scheidenden ontvingen bloemen. Zoowel de heer Groot als de heer Hoog kamer zegden met enkele woorden voor de hartelijke huldiging dank, waarna alle aan wezigen hen persoonlijk de hand ten af scheid drukten. TENTOONSTELLINGEN LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. De Leidsche Kunstvereeniging stelt zich voor gedurende het komende seizoen de volgende tentoonstellingen te houden: In November werken van A. C. Willink. In December werken van leden van „De Brug". Begin 1934 werken van Const. Permeke. LEIDSCHE BELASTINGOPHAALDIENST. Deze dienst heeft in de afgeloopen maand f 13.649,73 aan den Rijksontvanger afgedra gen, benevens f 2237,11 aan den Gemeente ontvanger De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven VAN WIE? Bij de politie is een onbeheerd gevonden heerenrijwiel te bevragen. K. VAN K. RIJNLAND Wijziging. Firma Vreem. Leiden. Diefsteeg 1, spekslagerij, vleeschhouwerlj. Wljz. uitgeoef. bedr.: rund-, kalfs- en varkensslagerij; trndel in fijne vleeschwaren en spek. G. Boekee en Zonen. Leiden. Zoeterw. Sin gel 96. Bloembollenkweekerij en -handel. Uittr. E.: C. Boekee. Leiden, dd. 1 Mei 1933. N. E.: A. Boe kee, Voorschoten. Coop. Centrale Spaar- en Voorschotbank „Boaz" (f). Alphen a. d. Rijn, v. Mandersloostr. 184. Hoofdz.: Amsterdam, Heerengracht 580. Het bijkantoor te Alphen a. d. Rijn is opgeheven, dd. 25 Oct. 1933. N.V. Exploitatie Maatschappij van Onroe rende Goederen „Oegstgeest". Leiden, Stations- 18. Uittr. Comm.: Mr. E. J. M. H. Bolsius, Leiden en L. van der Laan, Leiden. N. Comm.: G. E. van der Werff Jr., Amsterdam; H. C. J. Kouwenhoven, Rijswijk en L. Prins, Wassenaar. N.V. Algemeene Bouwmaatschappij „Albo- Leiden, Stationsweg 18. Uittr. Comm.: Mr. E. J. M. H. Bolsius,' Leiden en L. van der Laan. Lei den. N. Comm.: G. E. van der Werff Jr., Amster dam en B. C. van den Berg, Den Haag. Naamlooze Vennootschap Handelmaatschap pij „Groot-Amsterdam". Leiden. Hoogewoerd 41. groothandel in karpetten, enz. Uittr. Dir.: C. L. van Bergen, Leiden. Uitr. Comm.: A. Henkemans, Den Haag; B. J. Huurman Dzn., Leiden en J. Splinter Gzn., Leiden. N. Dir.: G. Splinter, Leiden. J. Ginsberg. Lelden, Kort Rapenburg 17, uni versiteitsboekhandel en antiquariaat Vest fil.: Leiden, Stationsweg 24. Velzen, Leiden, Haarlemmerstraat 23, broodbakkerij. Overl. E.: E. van Velzen. Leiden, dd. 6 Oct. 1933. Wljz. handelsn. in: Wed. E. van Velzen. N. E.: Wed. M. J. van Velzen, Oorschot Stoomoliefabriek voorheen Sillevls en Rutten, Leiderdorp, Burg. v. d. Valk. Boumanweg 36. N. Comm.: A. van Unen .Leiden. Loonzetterij „Efficiency" (f), Leiden, Oude Varkenmark 17, hoofdz.: Rotterdam, Spoorsingel la. Het filiaal te Leiden is dd. 1 Oct. 1933 opge heven. Nieuwe inschrijving: J. van Rhyn en B. Dub- belaar. Lelden, de la Reystraat 24. schildersbedrijf. E.: J. van Rhyn, Leiden en B. Dubbelaar, Katwijk i. Zee. K. F. W. van Luyken Sr., Oegstgeest. Weth. Duivenvoordestraat 21a, grossier in kooien. E.: K. F. W. van Luyken, Oegstgeest Automatic Modern, Lelden, Steenstraat 31, itom. consumptie verkoop inrichting. E.: A. J. Koppe, Leiden (H.V.). Leidsche Gramofoonplaten Centrale, Leiden, Steenstraat 35, verhuren van gramofoonplaten. Venn.: L. J. Liezenberg, Oegstgeest en H. J. Reyst, Leiden. BURGERLIJKE STAND BEVALLENn Guldemond—Verbeek z.; d W Korsuize—v d Wetering d.: C M DevileeGee- ve d.; M P Pb'nacker—Kins d.: H F Kleijn—van RUk d.: A v d Wetering—Melet "V M Lange- d Werf 1 lk d.; M G van 'estrienen—Koet d Gvd ReUdenLaurier z. P Fuchs zn 36 J.; J P Fasel jm 66 J.; P Pieterse wed.i 73 P F Maas dr d.: A de Vries m 69 J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN VERGADERING VAN DEN RAAD Voorstellen tot bezuiniging. Verhooging subsidie Burg. Arm bestuur met 10,000,Belas- tingverhooging in 't zicht, n.l. verhooging opcenten pers. bsL van 155 tot 200 opcenten en Gem. Fondsbelasting van 80 tot 100 opcenten. Onder leiding van burgemeester Colijn >vgaderde Maandagavond de raad. Secr. de hepr K. Salverda. Aanwezig alle leden. Ope ning met gebed. Mededeeling wordt gedaan van goedkeu ring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. B. en W. deelen mede, dat de financieele omstandigheden, waarin de gemeente vei- lceert, hen hebben weerhouden aan den raad de verlenging voor te stellen van de aanstelling van den heer J. Wolthers, te Utrecht, als leeraar in lichamelijke oefe ning aan de U.L.O.-school, Oudshoorasche- weg. Hij houdt daardoor 1 Dec. a.s. op vak onderwijzer aan die school te zijn. Aan de O.L.-school en U.L.O.-school, Ouds- hoornscheweg en O.L.-school Schoolstraat en Raadhuisstraat zijn vakonderwijzeressen werkzaam in nuttige handwerken. Deze kunnen naar het oordeel van B. en W. mist worden. Voorgespeld wordt deze met ingang van 1 Jan. a.s. te ontslaan, welk voorstel z. h. s. wordt aangenomen. Naar aanleiding van een vraag in vorige verg. van den heer Koelewijn over verstrek king van brandstoffen, wordt mededeeling gedaan van een missive van den Ministei van Sociale Zaken, dat ajs het bedrag van anderhalve H.L. cokes onder 1,blijft, dit bedrag in mindering moet worden ge bracht. B. en W. stellen voor algemeen te ver strekken 1 H.L. cokes en 0.25 in contan ten, daar de prijs der cokes aan de gas fabriek 0.50 bedraagt De heer Boeren wenscht de groote gezin nen, n.l. van vier personen en daarboven te verstrekken 1 H.L. cokes en 0.50, even als het vorig jaar. Naar het oordeel dit raadslid is dit niet in strijd met de mis sive daar bij aankoop vaat brandstoffen men voor een half mud meer dan 0.25 moet betalen, daar de gasfabriek voor alle personen niet anderhalve II.L. heeft. De voorzitter merkt op, dat dit niet de opvatting van den Minister is, daar do prijs der cokes aan de gasfabriek 0.50 be draagt. Ook moeten we helaas rekenen met de gemeentefinanciën. Bij de verdediging hiervan zegt de voorzitter o. m., dat heden middag werd ontvangen een schrijven den Minister, dat Alphen van de Rijks- werkloozen-subsidie 10.000,minder zal ontvangen en wijst de leden er op, dat bij de a.s. be handeling van de begrooting er een voor stel zal komen de opcenten Pers. belasting te verhoogen tot 200 en die van de Gem.- fondsbelasting tot 100. Hiermede komen tegen het plafond, want hooger kan niet. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, nadat verworpen is het voorstel ve Boeren. Voor dit voorstel zijn de heert Boeren, Coxc, Koelwijn en Den Uijl. Ingekomen stukken Missives van den Minister over het or gaan voor steunverleening. B. en W. stellen voor de noodzakelijke wijzigingen aan te brengen en dat men or steunuitkeering te genieten zes maanden i: de gemeente moet zijn. Verder is een schrijven ingekomen van C. Buwiel en negentien andere personen inzake bijverdienste door steuntrekkende handelaartjes. Thans is het zoo: steun geen handel of handel en geen steun. Na eenige bespreking zegt de Voorzitter, dat het in de bedoeling ligt handel wel toe te staan, maar dan wordt 6,van steun afgetrokken. Wat men boven 6, verdient wordt natuurlijk ook afgetrokken. Ook zijn ingekomen verschillende versla gen en rapporten en een verzoek van de Pluimveevereen. „Eendracht maakt Macht' te Aarlanderveen voor beschikbaar stellen eereprijs. B. en W. stellen voor niet gunstig te beschikken. Een voorstel van den heer Verdonk om wel gunstig te beschikken wordt verworpen. Op het verzoek toekenning subsidie Ver een. Tuinhouwoverw. wordt afwijzend be schikt. Agenda. 1. Voorstel van B. en W. inzake het adres van W. Rijlaarsdam en C. Baelde alhier in zake weder-aansluiting aan de drinkwater leiding en watermeteronderzoek. Z. h. s. Eiangenomen. 2. Advies van B. en W. naar aanleiding van het beroep van" den len stoker dei- Water- en Lichtbedrijven A. van Wilgen tegen hem door B. en W. opgelegde straf. De heer Den Uijl komt het voor, dat ook bij andere personen van plichtsverzuim sprake is. De heer Van Kleef vraagt ook of Van Wilgen alleen de schuldige is, en hoe de oven was voor de bewuste en na de bewuste nacht. Door den Voorzitter wordt gezegd, dat de grootste grief is, dat Van Wilgen is ge waarschuwd, maar de waarschuwing heeft genegeerd op ongepaste wijze. Weth. Herngreen zegt, dat hier sprake is van verregaande achteloosheid, en de heer Den Ouden merkt op. dat Van Wilgen ver antwoordelijk is en daarom staat spr. aan de zijde van B. en W. Voor het advies van B. en W., om te straffen door schorsing van een week met inhouding van loon, wordt aangenomen met 134 stemmen. Tegen: Groeneveld, Den Uijl, Koelewijn en Van Kleef. 3. Advies van B. en W. inzake het be zwaarschrift van D. Kruijt tegen het besluit van B. en W. d.d. 19/25 Augustus j.l. waar bij hem een bouwvergunning is geweigerd. Z. h. s. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een schenking van Dr. H. J. Lovink, ten bedrage van f 433.33 aan de gemeente kas. Z. h. s. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening ad f 100.000 met de N.V. Hollandsche Sociëteit van Levensverzekerin gen Anno 1807 te Amsterdam. Z. h. s. aan genomen. 6. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening groot f 69.950 voor conver sie eener loopende geldleening groot f69.950. Z. h. s. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot verlaging der huurprijzen voor de volkstuintjes. Z. h. s. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. in zake verhuur van de panden Bruggestraat hoek Van Man dcrsloostraat, gerekend met ingang van 1 April 1933 voor f 1500 per jaar. Z. h. s. aan genomen. 12. Voorstel van B. en W. in zake wijzi ging van het plantsoen- en stratenplan „Ha- zeveld". Z. h- s. aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. in zake verkoop van een perceel bouwgrond aan het „Haze- eld" aan den heer G. W. Vis alhier, q.q. Z. h. s. aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. in zake beschik baarstelling van gelden aan de Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener school met uitgebreid leerplan in welke het onderwijs Gods Woord tot grondslag heeft, voor de aanschaffing van leermiddelen voor hare scholen voor G. L. O. en U. L. O. aan do Stevinstraat. De heer Boeren zegt het bijzonder onder wijs een goed hart toe te dragen. Tot in de kleine zaken letten we op elk dubbeltje. Heeft men dit bedrag niiet kunnen bestrij den uit de exploitatiekosten? Eigenaardig vindt spr. het, dat men de bedragen aan merkelijk heeft verlaagd. B. en W. schijnen deze zaak geen zekerheid te hebben, daarom moet men verder overwegen en Ri chtingen inwinnen bij het Dep. van Onder 'ijs. Spr. verzoekt het voorstel terug te ne men. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich wel degelijk met het Dep. van Onderwijs in ver binding hebben gesteld, maar dat kan ook niet heslissen. Bij de oude wet was het volle bedrag zeker toegewezen. Daar men bij de eerste inrichting niet het volle be drag heeft aangevraagd, en daar door de Radio Nieuws. DINSDAG. 31 OCTOBER Programma 3: 812.20 Langenberg;; 12.2014 Daventry; 14—16.15 Kalundborg; 16.15—17.20 Warschau; 17 20—19.35 Brussel VI.; 19.35—22,30 Praag; 22.20afl. Kalundborg. Programma 4: 11.20—13,20 Kalundborg; 13.20 14.20 Deutschl.sender; 14.20—15.20 North Reg 15.20—17.35 Lnngenberg; 17.35—18.20 Londen Nat.; 28.20afl. Weenen; daarna Deventry. 17.35 North Reg: 17.35—18.20 Londen Nat: 18.20 Warschau; 20.35— 10—17.20 Mtlaai 1020 Beromunster; 20—23 Locnle niuis.)s 23afloop: Muhlacker AGENDA Dienst der apotheken. De avond-, nacht- e. Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 October tot en met Zondag 5 November a.s. waar genomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. verlaging, waar het bestuur mee instemde, n.l. van f5900 tot f3100, het gemeentebelang zeker gediend wordt, dient dit voorstel te worden aangenomen. Door den Voorzitter wordt bij de verdere bespreking opgemerkt, dat het in deze zaak niet een loven en bie den was, maar een ernstige samenspreking. Z. h. s. aangenomen. Een voorstel om de subsidie van het Bur gerlijk Armbestuur met f 10.000 te verhoo gen wordt z. h. s. aangenomen. Nu hadden verkiezingen plaats in ver schillende vacatures en commissiën en bij de rondvraag brachten meerdere leden iets ter sprake. De heer Veltman vraagt den Voorzitter o. m. of de werkzaamheden aan de Hofbrug wat vlugger kunnen geschieden. Daar dit raadslid in de zitting naast den heer Den Ouden, aannemer van dit werk, zijn zetel heeft, merkt de Voorzitter op: „vraag het even aan uw buurman". We kunnen hier wel aan toevoegen dat men druk bezig is met de afdamming en dit werk nu zeker vlug zal gaan als do vorst niet tusschenbeide komt. Deze vergadering kenmerkte zich door vlugge afdoening van zaken. TE WATER. Een motorrijder met zijspan geraakte Maandagmiddag bij de Lindehovenstraat door gladheid van den weg en slechte ge legenheid tot uithalen, te water, in een sloot langs den weg. De berijders kwamen met den schrik en een nat pak er af. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Door de jonge, maar ijverige afd. Alphen van de „E.H.B.O." zijn in onze gemeente reeds verschillende Hulpposten geplaatst, doch nu zijn dezer dagen ook in gereedheid gebracht de tusschenposten. Op elke post bevindt zich een verbandkist met verdere benoodigdheden voor eerste hulp, een lijst met de namen der geneesheeren, R.K. gees telijken en van de leden der vereeniging die bet dichtst bijwonen met vermelding van de event, telefoonnummers. De post is herkenbaar aan een wit bordje waarop een zwart en de letters E.H.B.O. Elk gediplo meerd lid moet bij zich hebben het diploma met een zakverbanddoosje. Bovendien is in bewerking een eenvoudig kaartje van de gemeente Alphen, waarop alles staat aange geven wat een E.H.B.O.'er(ster) direct noo- dig kan hebben. De posten zijn over de gemeente als volgt verdeeld: Hooge zijde: Hoorn 204 C. I. de Vogel H.P.; Grijpest.straat 50 J. Rijlaars dam T.P.; Prins Hendrikstraat 29c J. v. Brummen C.P.; Gouwsluisweg 106 G. Vrees wijk T.P.; Steekterweg 120 Mej. K. Bakker IïP.; Lage zijde: Gnephoek 26 D. Taber nee H.P.; Hooftstnaat 117 Mej. A. Best T.P.; v. Boetz.straat 55 H. van Beek T.P.; Raadh. straat 31 J. Schuurman H.P. HAZERSWOUDE COLLECTE ZONNEGLOREN De collecte door eenige jonge meisjes ge houden aan de woningen der ingezetenen onzer gemeente, ten behoeve van de stich ting „Zonnegloren", heeft opgebracht f 43.15. EIER VEILING Bij de gehouden veiling waren aange voerd 1730 eieren, waarvoor werd besteed voor kipeieren f 6.206.80 p 100 stuks; een deneieren 1 4.15—4.80 p 100 stuks. Pluimvee: kippen 15 ct. per stuk. AANRIJDING Gistermiddag werd op het dorp bij het raadhuis, bij het oversteken van den weg een 6-jarig zoontje van den heer J. v. D., uit Rietveld, aangereden door een luxe auto. De chauffeur remde uit alle macht om een aanrijding te voorkomen, maar kon niet verhinderen, dat de knaap door de auto werd gegrepen en over de straat geworpen. Met een bloedende wond aan het hoofd werd hij door den chauffeur naar de woning van dr Zoete gebracht, waar hij werd verbonden. Daarop werd de knaap door den chauffeur per auto naar de ouderlijke woning in het Rietveld gebracht. KATWIJK AAN DEN RIJN AANGEHOUDEN Door de poitie alhier is aangehouden J. ter Voort ujt Amsterdam, die wegens open bare dronkenschap nog 25 dagen hechtenis- straf had te ondergaan. Hij is op transport GEVONDEN VOORWERPEN Een draagpenning van de Maria-congrega tie. Een doosje inhoudende een alpacca rozenkans, een rijwielbelastingrnerk 1933— 1934. Een autovelg met binnen- en buiten* band. KATWIJK AAN ZEE HARINGVISSCHERIJ Over de aanvoeren in de nu afgeloopen overzichtsperiode valt niet te klagen, in ver gelijking met de overeenkomstige weeik van het vorige jaar, zijn ze zelfs belangrijk grooter. In hoofdzaak bestonden de vang sten nog uit haring van de Doggersbank, waartusschen af en toe een klein partijtje haring aangebracht werd, kennelijk iets Zuidelijker gevangen, zonder nog specifiek de eigenschappen van Engelsche walharing te bezitten. Van deze soort is de aanvoer tot heden zeer gering geweest Het blijkt ook wel, dat een groot gedeel te van de vloot de visscherij nog steeds op en om do Doggersbank voortzet, voorname lijk als gevolg van het feit, dat er nog steeds groote hoeveelheden tegelijk gevan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6