f'lNSDAG 31 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG - BUITENLAND TANEFF EN D1MITR0FF een meineedig getuige Een ernstig hiaat in de instructie door Dimitroff aangewezen De zitting van het Rijksgerechtshof is gis termorgen met hei onverkwikkelijk incident begonnen, dat een getuige, S o e n k e gehee- ten. d.o aan beklaagde Taneff in de dagen omstreeks den Rijksdagbrand onderdak heeft verstrek* allerlei leugens stond te debitee- ren, die hij genoodzaakt werd al spoedig tegen te spreken, waarop hij wegens mein eed wend gearresteerd en door twee Schupo s weggevoerd. Wel interessant was, dat T a n c f zelf hem in het Russisch aanspoorde de waarheid toch te zeggen, met de toevoeging: „Er zal je niets gebeuren". Het teekent de mentaliteit waarin de rech tere langzamerhand gaan verkeeren, dat de procureur generaal, toen hij dat vernomen had, Tanef een uitbrander gaf wegens een poging oqi den getuige te beïnvloeden, liet moest den opeabaren aanklager duide lijk worden gemaakt, dat- he-t toch moeilijk in een aangeklaagde te laken valt als hij een getuige, aanspoort de waarheid te zeggen. Toen de procureur-generaal dat had inge zien, ontlastte zich zijn toorn tegen Taneffs tolk. want de Russische aanspraak was door hem niet overgebracht, maar een Baltisch journalist had haar opgevangen en aan den procureur-generaal meegedeeld. Rrjminal-Koiïïmissaris Bun ge, die het onderzoek heeft geleid, getuigde o.a., dat Vau der Lubbe hem had meegedeeld wel communist te zijn „maar met een bepaald verschil" en dat hij verwachtte, dat door zijn daad de arbeidersklasse zou worden op gezweept. Van der Lubbe kon Duitsch goed verstaan, en al was het ook langzaam, dui delijk antwoorden. Hij was ook bereid alle vragen te beantwoorden, vooral als hij merk te dat Wij aan iet* twijfelden. De door hem gevolgde weg door het Rijksdaggebouw heeft hij eenige malen beschreven en wij hadden den indruk, dat hij inderdaad den weg, dien hij beschreven had, had gevolgd. Hij zou van te voren besloten hebben, zich te laten arresteeren, ook als hij nog een uitweg had gehad. Toen ik hem vroeg: „Je wilt je dus als martelaar laten vieren?" ant woordde hij, dat daarvan geen sprake zou zijn." Op verdere vragen antwoordde getuige B u n g e, dat hij de overtuiging had dat de ruiten van het Rijksdagrestaurant van bui tenaf ingedrukt waren. Torgler vraagt get. Bunge: „U hebt zoo even iets verteld van uw gesprek met v. d. Lubbe. Deze heeft U verteld dat de arbei ders de bedrijven in handen moeten zien te krijgen en aandeel in de winst hebben. Is U bekend, dat dit het het typisch syndicalisti sche standpunt is?" Getuige Bunge: ,Dat wist ik niet.'' OcJk op andere dergelijke vragen kan getuige niet antwoorden, aangezien hij zich nooit met politieke problemen heeft bezig gehou den. President (tot Torgler): „U komt op politiek terrein. Ik kan niet toestaan dat LI thans een politieke rede houd." Torgler: „Ik ben tot deze vraag geko men omdat get. Bunge het gesprek heeft be schreven. Ik heb de vrijheid genomen te con stateeren, dat deze opvatting met commu nisme niets te maken heeft." D i m i t r o f stelt getuige Bunge eenige "vragen en zegt o.a. met stemverheffing of hij iets weet van het overnachten van Van der Lubbe in het asyl te Henningsdorf. Dimitrof bedoelde daarmede te wijzen op een hiaat in de instructie. Noch bij de politie van genoemde voorstad noch hij den houder van het asyl is eenige nasporing gedaan over het gezelschap waarin Van der Lubbe zich dien avond heeft bevonden, waarmee hij zich heeft bezig gehouden enz. Getuige Bunge antwoordde niets met dat Verblijf van Van der Lubbe te maken te heb ben 1 Dimitrof stelde dan voor, de betrokken politiebeambten en het personeel van het Tehuis voor Onbehuisden te Henningsdorf, waar van der Lubbe dikwijls geslapen heeft als getuigen te verhooren, en wel op de vol gende punten: 1. met welke personen Van der Lubbe daar bij de politie en in het nachtasyl in verbin ding is gekomen; 2. wat heeft Van der Lubbe daar in den avond van Febr. en in den nacht en den morgen van 27 Febr. gedaan?" De procureur-generaal Dr. Werner heeft tegen het eerste voorstel geen bezwaar, doch acht het tweede punt niet van belang aan gezien de beklaagde niet heeft beweerd, dat 'er op dat tijdstip iets belangrijks zou zijn geweest. Dimitrof: „Getuige Bunge heeft met Van der Lubbe gesproken, heeft hem ver hoord en ook een politiek gesprek met ».em gehad. Ik zou graag precies willen weten hoe deze Van der Lubbe (Dimitrof wijst na drukkelijk met zijn hand op Van der Lubbe in de beklaagdenbank) toen gesproken heeft Heeft hij verstandig gesproken?" Getuige Bunge: „Het was geen politiek verhoor, doch meer een gesprek huiten den dienst om. Hij zat naast mij, kort nadat hij li cl nroces verbaal had onderteekend- Ik heb hem ii. :e vragen uit persoonlijke belangstel ling ge-teld." Dimitrof: „De dagvaarding beschrijft Van der Lubbe als een professor. Wat voor indruk heeft Van der Lubbe gemaakt, intelli gent ol' niet?" Getuige Bunge: „Een intelligente in druk." Na do pauze wordt meegedeeld, dat het verzoek van Dimitrof wordt ingewilligd. Gedurïnde de daarna volgende verhooren verklua t beklaagde Torgler op den dag van den brand van 11 uur 15 tot 8 uur 15 of S uur 20 onafgebroken in het Rijksdagge- bouw Ie zijn geweest. Vier dagen te voren, dus op 23 Febr. is het mogelijk, dat getuige Gutschc hem omstreeks drie uur des mid dags he oft gezien. President: Gutsche verklaart daaren tegen. ii at het op 27 Febr. is geweest. T o rule r acht het mogelijk en denkbaar, dat getuige Gutsche zich wat den dag betreft l)c President vraagt aan Torgler of hij k-Mi bewijzen wat hij verklaart Dr. 1) roe sc her, medewerker van den pc schol' der Nat. Soc. Rijksdagfractie ver klaart i p den dag van den brand tegen half vijr door portaal 5 van den Rijksdag te zijn gekomen en direct een intensieve, doordrin gende lucht in de vestibule te hebben waar genomen. Het zou benzine of gaslucht kun nen zijn geweest De beambten zijn door ge Uiige op de mogelijke'gevaren gewezen. Ge tuige lv eft op den dag, dat de rechter van instructie getuigen verhoorde eenige perso nen on er bewaking zien zitten, van wie hij cui als Dimitrof herkende. In Sofia heeft getuige ui. eenigen tijd doorgebracht en daar heef! ie >n hem het portret van Dimitrof «enige i talen laten zien in verband met den aanslag op de kathedraal. Getuige herkent Dimii mf pertinent als dengene die hij met -Torglei in den Rijksdag heeft gezien. Torgler daarentegen verklaart met D mitrof te zijn samen geweest en Dimi trof pas voor de eerste maal in de rechtszaal te Leipzig te hebben gezien. Dimitrof die getirge eenige vragen stelt wordt het woord ontnomen, waarna de pre sident de zitting verdaagt tot Dinsdag. Als eerste getuige werd heden voorgeleid de glazenmaker August Leberman n, uit Hamburg, die roe da eeruimen tijd we gens diefstal in arrest is en vroeger deel uitmaakte van de communistische partij. De President wijst hom met nadruk op de beteekenis van zijn verklaring en vermaant hem uitsluitend de waarheid te zeggen. Getuige deelt mede, dat hij vroeger lid was van de communistische partij, doch tater uittrad, omdat de partij hem te radi caal werd. Hij was werkzaam als geheim koprier en bezat tot lfTO groot vertrouwen. Wegens ziekte moest hij zijn werk tot Augustus 1931, opgeven. Hij leerde Torgler op 21 October 1931 te Hamburg kennen, waar getuige lid was van een geheime an archistische organisatie. De leden kenden elkaar slechts van gezicht. Op straat mocht men elkaar niet aanspreken en niet groe ten Torgler beloofde get. hem wel eens te zullen waarschuwen voor een groote actie. Lehermann was met Torgler, die slechts eenige uren te Hamburg vertoefde, in ken nis gekomen door den communist Jess- ner. Torgler had gezegd dat hij in 1932 groot werk voor hem had. Men zou de nazi's een poets bakken, waardoor men een groo te propaganda-mogeliikheid zou hebben. Torg'er zou toen hebben gezegd, dat men openbare gebouwen, b.v. den Rijksdag, in brand moest steken en dat getuige daarbij een belangrijke rol kon spelen, omdat hij aan de politie onbekend was cn men niet wist dat hij in de partij een rol speelde, zoo dat men niet zou kunnen aannemen dat de daad door de K P D. was gepleegd. President: Hii heeft dus in Jan. 1932 reeds over den Riiksdag gesproken? Get.: Jawel, hij wilde den nazi's een poets hakken. Er zouden openbare gebou wen in brand worden gestoken en hij heeft uitdrukkelijk den Rijksdag genoemd. Dat was on 25 of 26 .Tan. 1932. De President constateert, dat getuige zijn aangifte bij de justitie te Hamburg kort voor 0«t. 1933 heeft gedaan. Get. gaat voort te vertellen, dat Torgler hem had gezegd, dat get. nog maar eens over de zaak moest nadenken. Op 6 Maart '32 zou de brand gesticht worden. Get zou dan naar Berlijn komen en om 2 uur aan het Anhalter Bahnhof zijn. Daar wilde men hem ontmoeten en hem den Rijksdag laten zien, zoodat Torgler hem den weg kon wijzen door het gebouw. Getuige zou zich zeer verdacht gedragen en als het vuur was aangestoken in ae buurt blijven rondloopen en zich laten snappen, opdat de anderen konden wegkomen. Er zouden bo vendien nog twee Hamburgers meedoen. Get. kende hen niet hij hun namen, doch wel hun hijnamen, „Zwarte Willy" en „Al- raune". I-lij is op 6 Maart echter niet naar Berliin gegaan, omdat de zaak hem te ge vaarlijk was Drie dagen later was Torgler nogmaals bij hem geweest om te vragen, waarom hij niet gekomen was. President: Waarom was Torgler weer in Hamburg? Getuige- Hij had besprekingen met anarchisten. Dat hoorde ik van collega's. Door een zekeren Werner liet hij mij roe pen en had gezegd, dat ik een gemeene ■choft was, en dat hij mij hij gelegenheid een paar blauwe boonen door de kop zou jagen. Sedertdien zijn wij niet meer samen geweest. Op 6 Juli is Torgler met 2 mannen aan mijn huis te Barnbeclk geweest De ecne noemde zich Rindi, de andere Edi. Beide heeft getuige toen eenige weken lang in Lu beek gezien. Nadat hij hen had ont moet is hij via Bremen naar Krefeld gegaan om hem kwijt te raken. (De zitting duurt voort) Uit Munch en: TeBerglern hij Erd'ng Boven Beieren) heeft zich zekere Oskar Muelder bij de de politie aangemeld, deze zou in October 1932 met v. d. Lubbe in de buurt van Con- stanza hebben rondge'rokken. Men neemt aan dat Mulder naar Berlijn zou zijn ontbo den. duitschland en rusland OVEREENSTEMMING INZAKE HET CONFLICT MET RUSLAND OVER HET VERBIJ? VAN WF.PERZIJDSCHE JOURNALISTEN Officieel wordt te Berlijn medegedeeld: Nadat het bekende journalisten conflict in den laatsten tijd herhaaldelijk voorwerp diplomatieke besprekingen tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland had fl«- ormd, heeft over deze aanelegenheid kort geleden een bespreking plaats gehad tus schen den rijksminister van buitenland- sche zaken, Freiherr von Neurath en den Russischen ambassadeur, Sjintsjoek. Daar bij is overeenstemming bereikt over de bij- legging van het conflict. Uitgangspunt en basis van de overeen stemming is het accoord der beide regee- ringen over het punt, dat de uitoefening der wederzijdsche betrekkingen onaange tast moet blijven door het onderscheid der regeeringssystemen in de beide landen. De journalisten der Sovjet-Unie zullen hun werkzaamheid in Duitschland en de Duit- sche journalisten, hun werkzaamheid in de Sovjet-Unie weer uitoefenen. In opdracht van den senaatspresident zullen de verte genwoordiger van het Tass-agentschap en de vertegenwoordigster van de Iswestija toe gangskaarten krijgen voor het rijksdag brandproces. DE BUREAU-VERGADERING OP 3 NOVEMBER GAAT NIET DOOR Henderson is met zijn plam om net bu reau der Ontwapeningsconferentie op 3 November bijeen te roepen inplaats van op 9 November, op zooveel tegenstand gestuit, dat het plan geen voortgang kan hebben. Norman Davis, de Amerikaansche gedele geerde, gaat als gevolg daarvan Zaterdag naar Washington terug om zijn regeering te raadplegen. Voor 4 December hoopt hij terug te zijn, bij de vergadering van de al- gemeene commissie. BETAALT FRANKRIJK DEN DECEMBER- TERMIJN NIET? Uit New-York: Volgens berichten uit Amerikaansche bron te Prijs zou de regee- ring-Sarraut voornemens zijn, den in Dec. vervallenden termijn van Frankrijke schul den aan de Ver. Staten niet te betalen. BOMAANSLAG OP RIJKSSTADHOUDER VERIJDELD Uit Hamburg: Rijksstadhouder Karl Kaüf- mann, die in een verkiezingsvergadering in Hamburg rt woord voerde, is door de op lettendheii van de politie ontkomen aan een bomaanslag. boris en carol confereeren VOOR DEN VREDE OP DEN BALKAN Nieuwe bijeenkomsten voorgenomen Uit Sofia: Koning Boris heeft zich, verge zeld van minister-president Moesjanov, van Roestsjoek naar de op den linker Donau- never gelegen Roemecnsche havenplaa's madan begeven, waar hij door koning Carol in wiens gevolg zich de Roemeensche m" ter-president Waida en de minister van tenlandsche zaken Titulesco bevonden, aan KONING BORIS boord van het Roemeensche koninklijk jacht plechtig ontvangen. Het gezelschap begaf zich daarop naar Roestsjoek Uit Boekarest: Bij de bijeenkomst op den Donau, in de buurt van Roestsjoek, van de koningen van Roemenië en Bulgarije en de ministère van beide landen werden politieke, economische en cultureele kwesties bespro- Er werd besloten tot instelling van twee gemengde commissies, om alle bijzonderhe den uit te werken. Bulgarije heeft zich verplicht, rigoureuze KONING CAROL maatregelen te nemen tegen de komitadjis. Op politiek gebied kwam een toenadering tot stand tusschen Bulgarije en de andere Balkanstaten. Er zal binnenkort een bijeenkomst der bei de koningen plaats vinden te Boekarest, waaraan ook zal worden deelgenomen door den koning van Joego Slavië. In een te Sofia verschenen officieele mede- deeling heet het, dat Bulgaarsche staatslie den met hun Roemeensche collega's een langdurig onderhoud hebben gehad over de belangen der beide landen en den vrede op den Balkan. Van beide zijden werd de wensch uitge sproken, zoo spoedig mogelijk de hangende kwesties tusschen de beide landen in het reine te brengen en samen te werken aan de consolideering van den vrede in den zin van een hartelijke vriendschap. Koning Carol heeft den koning van Bul garije de hoogste Roemeensche orde, die van Carol I verleend. de opwinding in palestina ALGEMEENE STAKING DUURT VOORT Uit Jeruzalem: De spanning in Palestina duurt voort. Het aantal dooden bijde on lusten is gestegen tot 33, daar drie zwaar ge wonden bezweken zijn. Alle poorten van Jeruzalem worden door de politie, die niemand laat binnenkomen of vertrekken, bewaakt. Engelsche onderda nen zijn opgeroepen, om politiediensten te verrichten. Te Haifa is de opwinding onder de Ara bieren zeer groot: bij een straatbetooging werd Maandag, evenals in 1929 geroepen: „doodt de joden". 1 Een deputatie van Arabische vrouwen is door den hoogen commissaris ontvangen. Zij hebben geprotesteerd tegen hét bloedvergie ten. De algemeene staking duurt nu reeds drie dagen onafgebroken voort. Alle Arabische inkels zijn nog steeds gesloten. Ook te Damascus, de hoofdstad van het Fransche mandaatgebied in Syrië, is zooals gemeld een algemeene staking geprocla meerd ten teeken van sympathie met de Palestijnsche Arabieren. In alle moskeeën te Damascus zijn de bij de onlusten gedoode Arabieren herdacht. De Fransche autoritei ten hebben alle Arabische bladen verboden. Het Deensche schip „Polnis", waarmede 900 Joodsche emigranten zich naar Pales tina willen begeven, moest op last der Palestijnsche autoriteiten koers zetten naar Egypte. De Egyptische regeering zal den joden echter evenmin toestaan te landen Uit Londen: In verband met de onrust onder de Arabieren zijn de feesten, dip Dinsdag bij de opening van de nieuwe haven van Haifa gehouden zouden wórden, afge last. STAAT VAN BELEG IN HEEL PALESTINA JERUZALEM. 31 October. De Britsche Hooge Commissaris Lt. Gen. Sir Arthur Wauchope. heeft 'erband met de.Jongste onlusten den staat van beleg afgekondigd voor geheel Palestina. Aanschaffing van Mandsjoerijsche vloot? De Chineesche pers deelt mede, dat het Japansche ministerie van Marine heeft be sloten de schepen, welke volgens het verdrag Washinglon zouden moeten worden ge sloopt te verkoopen aan Mandsjoekwo. De Chineesche pers verklaart, dat Japan de Mandsjoerijsche regeering het recht zal toekennen, te Dairen een vlootbasis te on derhouden. De Chineesche regeering ziet in deze poli tiek van Japan een schending van het Vloot- verdrag van Washington. Dit bericht is offi cieel niet bevestigd. een japansch protest te washington Zaterdag is op het departement van Bui- tenlandsche Zaken te Tokio bericht ontvan gen van Katsoeji Deboetsjf, den Japanschen ambassadeur te Washington, die verklaarde bij het Amerikaansche staatsdepartemont te hebben geprotesteerd tegen de confiscatie door Amerikaansche regeeringsau'oriteiten de aan Isjizo Sjimitsoe, een Japansch onder op het eiland Guam van grond toebehooren daan en het uitvaardigen van een verboc om de scihepen van Sjimitsoe in de-haven var Guam toe te laten of vandaar tc laten ver trekken. Het Staatsdepartement heeft Deboetsji ge antwoord, dat het departement van Mar zal worden opgedragen een onderzoek in te stellen, waarna d-e zaak zal worden afgehan deld. een internationale conferentie te tokio? Uit Tokio: Volgens uit Foekoei ontvangen persberichten is generaal Araki, de minis'er van oorlog, die thans aldaar vertoeft in ver band met de groote militaire manoeuvres, voorstander van bijeenroeping van een inter nationale conferentie te Tokio voor het jaar 1935, teneinde een cluurzamen vrede in het Verre Oosten te vestigen, de vlootverdragen te herzien, het negenmogendhedenverdrag in overeenstemming te brengen met de werke lijke toes'anden in het Verre Oosten en een niet-aanvalspact met Rusland tot stand te brengen. Indien de voorstellen vasten vorm zullen aannemen, zullen uitnoodigingen worden ge zonden aan Engeland,. Amerika, Frankrijk, Italië, Du-itschland, Nederland, Rusland, Siam. Indië. Afghanistan en Mandsjoekwo. LITWINOFF De Russische volkscommissaris Litwinoff heeft op reis naar Amerika Berlijn en Parijs aangedaan en daar met de betreffende mi nisters van buitenlandsche zaken besprekin gen gevoerd. FRANSCHE VLIEGER VERONGELUKT Tegen een groote vogel aangevlogen De Fransche vlieger Verneilh is Maan dag bij Dyon met een driemotorig vlieg tuig in den mist tegen een vogel opgevlo gen met het gevolg, dat het vliegtuig neer stortte. Verneilh is gedood, de radio-tele- giafist gewond. Hoewel ongelukken met vliegtuigen door het aanvliegen van zeer groote alpen vogels tot de zeldzaamheden behooren, is het niet uitgesloten, dat bij een dergelijke bolsing de schroef en de motor van een vliegtuig worden vernield. Tot nu was dat evenwel nog slechts het geval met lichte sportvlieg- tuigen. Op het kleine kerkhof in Saaleck, bene den de Rudolfsburg, bij Bad Koesen, is Zon dag met een stille plechtigheid een graf steen onthuld, die de herinnering moet be waren aan de beide daar ter aarde bestelde „vrijheidsstrijders" Fischer en Kern. Officieus wordt hieraan toegevoegd: „In een tijd toen de volksche zelfbezinning en volksche moed tot de zeldzaamheden, behoor den, hadden beiden hun leven geofferd. Gebo ren werd de daad aan den soort- en volks vreemden minister Rathenau, uit den on- buigzamen weerstandswil, waartoe een klei ne groep volksche activisten binnen de twee de marinebrigade alle bestrijdingen ten trots zich ontwaakt voelde." Voor de onthullingsplechtigheid was een reeks mannen bijeengekomen wier na men in den strijd om de bevrijding van Duitschland een bijzonderen klank heeft. Zoo de gebroeders kapitein-luitenant Karl Til- lesen cn Heinrich Tillesen, verder de gebroe ders Techow en eerste luitenant Schulz. Van de bloedverwanten der gevallenen waren de moeder en de broer van Fischer benevens de ouders, de zwager en de zuster van Kern aanwezig. Na een plechtige godsdienstoefening begaf de stoet zich naar de graven. Hier waar deerde partijgenoot kapitein-luitenant Til- lessen de daad als een offer in Dienst van het Derde Rijk, dat als eerste gelden moet voor de „rassische" vernieuwing. Vervolgens volbracht Hans Gerd Techow de eigenlijke onthulling van dén gedenksteen. Groot was het aantal kransen, o.a. van de rijksleiding der N.S.D.A.P., van de Thuringsche staats- regeering in opdracht van den Saksischen minister president von Killinger en den op- perpresident van Oost Pruisen, Koch, ver der van de vereeniging van de oude „Baiti- kum-strijders" en de voormalige marine brigade, van den Stahlhelm en van de Hitlerjeugd. Op 1 November a.s. openen de Duitsche Rijksspoorwegen de eerste door de spoorwe gen geëxploiteerde luchtlijn van Berlijn naar Koningsbergen, waarop 's nachts ge vlogen zal worden, terwijl de Duitsche Luft hansa overdag en 's Zondags het traject be vliegt. Vier personen gedood Uit Westboro in Massachusetts wordt ge meld, dat aldaar een vliegtuig is neergestort eaarbij drie mannen en een vrouw werden gedood. MANDSJOEKWO EEN MONARCHIE? Uit Dairen: De plannen voor het instellen van een Mandsjoekwo-monarchie zijn thans in een vergevorderd stadium, aldus meldt de correspondent van de Daily Telegraph. De correspondent voegt hieraan toe, dat Peo r in toegestemd heeft het eerste gekroon de hoofd te worden van de nieuwe monar chie. BRUSSEL, 31 Octobei. De Belgische Regeering heeft den ambtenaar het lidmaatschap verboden van organisaties wier actie tegen den staat gericht is. Deze maatregel richt zich voornamelijk tegen de Vlaamsche 'Nat. Socialisten, de z.g. Dinaso's en de communisten. Gemengd Nieuws. NOODLANDING omstreeks 5 uur is een vliegtuig :n, die een bezoek aan Neder land brengen, op een weiland aan den Brassers- kade nabij Delft gedaald. De bestuurder had op Waalhaven te Rotterdam willen landen, doch urfde dit wegens mist boven het vliegveld niet an. De landing is vlot geschied. levering van vee De Crisis-Rundvee-Centrale maakt be kend, dat aan haar kan worden geleverd drachtig rundvee in alle soorten on kwali teiten (uitgezonderd kunnen worden bij de afn. zeer hoogdrarhtige dieren), voorloopig op Donderdag 2 November te Venray, van 310 uur, te Schagcn van 8—10 uur, te Zutphen van 8—10 uur, te Gouda van 810 uur, Vrijdag 3 November te Utrecht van 8 —11 wv, telkens op de Veemarkt. De voorwaarden zijn ais gister vermeld voor de andere plaatsen. auto- en MOTOR-ongelukken Te Amerongen had op den hoek Nieu we BetonwegKoenestraat een ernstig auto-ongeval plaats. De automobilist W. J F. R. uit Amsterdam reed aldaar den 06- jarigen man S. V. uit Amerongen aan. De. laatste was onverwacht den weg overgesto ken. Zeer ernstig gewond werd V. naar het .Tohanniterhospitaal overgebracht, nadat ur. Rijf kogel de eerste geneeskundige hulp had verleend. Te Hillegom slipte oen zekere Snoep met zijn wagen door de gladheid van der. weg over de tramrails en reed dwars over het trottoir in een poortje tegen een muur De schok was zoo hevig, dat de auto in el kaar schoof. De bestuurder werd ernstig gewond naar het Diaconessenhuis overge bracht. De muur werd zwaar beschadigd, terwijl een tuinhek vernield werd. Te U t r e c h t had bij de MUseumbrug een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een tot nu toe onbekend persoon werd ter plaatse aangereden door een auto. komende uit de richting De Bildt. In ernstigen toestand werd het slachtoffer naar de Rijksklinieken overgebracht. Bij Vught (N. Br.) moest op den weg van Den Bosch naar Eindhoven een auto, bestuurd door Van D., uit Velsen uitwijken voor een bierwagen. Daarbij kwam de auto te slippen en eleed over den gladden weg, juist toen uit cïe richting Boxtel een andere aulo naderde bestuurd door baron van Voorst tot Voorst, inspecteur van het L. O. te Den Bosch. Een botsing was niet te vermijden. De auto van baron van Voorst tot Voorst werd door dia van v. D. gegrepen, van welke laatste het portier werd opengerukt, mt het gevolg tint v. D. en zijn echtgenoot® uit den wagen werden geslingerd. Spoedig was hulp ter plaatse en werden allen in eer. nabij gelegen woning binnengebracht, waar dr. Hullen zijn geneeskundige hulp verleende. H«t bleek, dat allen er vrij goed waren afgekomen en hoofdzakelijk door glas scherven waren gewond. Baron van Voorst tot Voorst was met kracht op zijn stuur geworpen en klaagde over pijn m de borst Hij en twee medepassagiers konden naar den Bosch terugkeeren terwijl ook het echt paar v. D. de reis naar Velsen voortzette. De auto's hebben zware schade geleden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Zondagavond om half elf is in de Booten- laan Ie Strijp de 4(fjarige zwerver C. V. door een hem achterop rijdende auto aange reden. De man is kort na het ongeluk aan de hekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer, dat op de fiets was, welke niet was verlicht, schiint plotseling den rijweg te hebben overgestoken, en was niet °PJ®' merkt door den chauffeur van de auto. Het lijk is naar het lijkenhuisje overgebracht. MEISJE LEVEND VERBRAND Zondag zou de 16-larige dochter van den smid A. Riemersma te T w lj z e 1 (Fr.) het petroleum stel bijvullen, toen plotseling de vlam haar in het gezicht sloeg. Zij liep ernstige brandwonden op. Aanvankelijk liet de toestand zich met ongunstig aanzien maar later verergerde deze en Zondag nacht is het meisje aan de gevolgen overleden. TRAGISCHE DOOD Te Maastricht bracht een zekere mevr. Melissen een bezoek bij haar dochter, die tn het ziekenhuis was opgenomen. Bij het ziekbed van haar kind gekomen, zakte zij ineen en was dood. MEISJE GESCALPEERD Tp Veldhoven (N.Br.) kwam door eigen onvoorzichtigheid een 26-jarige fabrieksarbeidster od de N.V. Van de Sandens Schoenfabriek te dicht met haar hoofd bij de machine welke zl bediende. Het meisje kwam met haar hoofd met een drijfriem in aanraking, zoodat haar haar en de hoofdhuid totaal werden afgerukt. In zorgwekken- den toestand moest zij naar het Binnengasthuis te Eindhoven worden overgebracht. INBRAKEN Te Enschedé hebben Zondagnacht ©en of meer onbekend gebleven personen en ruit stukgeslagen van den winkel van den hor logemaker C. Heimann in de Oldenzaal- schestraat. Uit de etalage werd een aantal horloges en zilveren voorwerpen gestolen. Omwonenden, die wakker geworden waren, waarschuwden onmiddellijk H., die op straat nog «enige zilveren vorken en lepels, een klokje en een horloge vond. De ontvreemde voorwerpen vertegenwoordigen een waarde van eenige honderden guldens. Bij den kruidenier Lans in de L'PP&r- kerkstraat werden dienzelfden naoht geld en eetwaren gestolen. FELLE BRAND TE SPRANG Vee in vlammen, gïoote roggepartij.en vernietigd. Men meldt ons uit Sprang (N.Br.): Door tot op heden onbekend gebleven oorzaak werd Maandagmorgen om ca. 4 uur de met riet gedekte boerderij en woonhuis van den molenaar Folker in de oude straat door brand vernield. Toen de bewoners het bemerkten kon aan redding n een of ander niet meer gedacht worden. In chtgewaad moesten man. vrouw en kinderen het is verlaten. De geheele inboedel. boerderi|inven- uai'is, een paard. 5 varkens, een hond en 150 kippen gingen verloren. Ook een groote partij rogge, welke door ver schillende boeren aldaar was heengebracht voor de z.g. verving voor de regeering. werd een prooi der vlammen. Huis en inboedel is laag verzekerd. LEVERPASTEI VOOR DE ARMEN De N.V. Zwanenberg's Fabrieken te Oss heeft aan het Nationaal Crisis-Comité 10.900 blikjes leverpastei geschonken ten behoeve an arme gezinnen. INBRAAK IN EEN KERK Zondagmorgen omstreeks 12 uur is Ingebroken in de Parochiekerk te Maasniel. Door het uit snijden van een ruit wist de dief een dertigtal gouden en zilveren voorwerpen te bemachtigen. Van den dader heeft de politie een vrij uitvoerig signalement, WAARSCHUWING politie te Gouda waar schuwt tegen de N.V. Bouw- en Exploitatie- Maatschappij „Lado", postbus 11 te Apel doorn, welke tracht de bezitters van waarde volle stukken als spaaraandeelen in de in staat van faillissement verkeerende onder nemingen Die Haghe, Beider Belang, Ned. Handels- en Landbouwbank e.a. over te ha len die stukken aan de N.V. „Lado" te cedee- door zij lid worden van de clubs der „Lado". Weerbericht- Het dunne pelltje geeft den vorlgen slanc Hoogste stand te La Com na 767.0. Laagste stand te Hernösand 737.4. Stand vanmorgen, half twaalf 753.3. WEERVERWACHTING Matige tot krachtige, Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, later iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt Dinsdag 8.55 v.m. aan de posten van Hoek van Holland tot Nieuwe- sluis; Weest op uw hoede. THERMOMETxiRSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 NOVEMBER. Van 's avonds 5.00 uur tot 's morgens 6.28 uur waterstanden rivieren Heden Vorig Heden Voreï Wnrtzbnrg 0.00 0.00 Straat,-burg 0.00 -0.oo Brela h 1.28 1.25 Rhelnfriden 2.1R 2.11 2.65 2.56 Krtil Maxau Dledeshetm Mannheim 3.91 3.9' 0.57 0.5(1 2.50 2.48 1.10 1.01 0.32 -0.34 Caub Eins Cohlenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusaeldorf Maastricht hoogwater ned zeehavens 1 Nov> mber Delfzfjl 10.23 22.56 Hollevoetal. 2.02 14.24 Terschelling 7.H9 20.08 Willemstad 2.57 i5.i7 Harllngen g.35 2".55 Krouwersh. 1.14 13.36 Den Helder 6.15 18.50 Zlerlkzee 1.51 14.t)6 IJinuiuen 9.06 14.23 Wemeldlngt 2.11 li.28 H v. Holland 1.2(1 13.45 Vliasingen 0.25 12.39 Scheveningen 1.30 13.55 Terneuzen 0.57 13.12 Rotfc rdam 3.26 15.31 llausweert 1.39 13.50 SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN In de vroegte zijn de marechaussee en douane beambten van het Noord-Limburgsche grenskan- toor Bingsfort erin geslaagd nabij Venlo, na een hevige beschieting, een smokkelauto tot stilstand te brengen. Bij onderzoek bleek de auto niet min der dan 2500 K.G. margarine uit Duitschland te bevatten. Een en ander werd in beslag genomen. Beide inzittenden zijn gearresteerd. Het zijn K. D. uit Venlo en J. P. uit Maasbracht. VIJFTIEN VECHTERS IN EEN KROEG Zaterdagavond omstreeks half 12 heeft in een café te Oss een vechtpartij plaats gehad, waaraan door niet minder dan 15 personen werd deelge- Zekere van O., die in beschonken toestand ver keerde, viel den café-bezoeker B. lastig. Deze liet zich dit niet welgevallen en verweerde zich. Weldra ontstonden er twee partijen van cafébezoe- kwers, die elkaar duchtig te lijf gingen, zoodat rake klappen werden uitgedeeld. Eenig café-meu bilair werd daarbij vernield. De politie, welke op het tumult verscheen, ontruimde het café. Van O. was echter niet tevreden over den afloop der vechtpartij en begaf zich wederom naar het be wuste café. Hij sloeg eenige ruiten stuk en ver wondde zich daarbij zoo ernstig, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Het bleek, dat de polsader was geraakt. Later op den avond Is van O. wegens vernieling gearresteerd en In het arres tantenlokaal opgesloten NOTARIS GEARRESTEERD Verdacht van verduistering. Gisteren is te Maarssen gearresteerd notaris G. A. Ie J. als verdacht valschheid in geschrifte en verduistering, meermalen ten nadeele van verschil lende personen te Maarssen, te hebben gepleegd. Hij is naar Utrecht overgebracht. Notaris le J., verhoord, zijnde, bekende onregelmatigheden te hebben gepleegd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. ERNSTIG JACHTONGELUK Te Stiphout had de heer J. F. van Rooy uit Eindhoven op jacht zijnde, het ongeluk zijn eigen drijver bij het aanleggen op een haas in het linkeroog te schieten. De man Is per auto naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd. Hij zal het oog moeten missen. HET DEEVENCOMPLOT TE ZAANDAM In verband met den uitgebrelden diefstal van koopmansgoederen ten nadeele van de firma P. Schoen 6 Zn., verffabrikanten te Zaandam, zijn wederom drie personen aangehouden, die verdacht worden van diefstal van een groote partij leeren zakken, die evenals dit met de koopmansgoederen het geval was, door den expeditieknecht op den steiger aan de Zaan klaar gelegd waren. Van deze verdachten zijn twee te Zaandam en één te Koog aan de Zaan woonachtig. Thans zijn met betrekking tot den diefstal in totaal 10 personen aangehouden. LICHAMELIJKE OEFENING voetbal NAGEKOMEN UITSLAGEN Kampen: D.O.S. IIZ.S.V. II uitgest. Nunspeet: Stormvogels I—Volharding II 1 1 Enter: Ent. Boys I—Excelsior I 3—4 Nljverdal: Volharding I—Sparta I 01 Notter: Sportclub I—Volharding II 4—1 Vriezenveen: Sportclub II Volharding III 2—2 Hardenberg- H.V.C. I—Ent. Boys II 6—2 Westerhaar: Victoria I—Roda I 6—5 Enkhulzen: Dindrua I—Jong Holland I 6—0 Amsterdam- D.V.V. I—SO.S. I 20—0 Holl. Veld: H.S.C. I-Sparta I 2-6 Apeldoorn: Deto IDevo I 9—0 Harderwijk: H.V.C. I—N.A.S. I 5—0 Nijkerk: Sparta I— D.V.S. I 2—8 Ermclo: D.V.S. IIIVolharding III 01 Spakenburg: N.A.S. II—H.G.M. II 5—2

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2