IHmtttr (ürttrmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD Het Unieblaadje BINNENLAND. ABONNEMENTt per kwartaal In Lelden en In plant en waar 'n agentschap gevestigd Is f 2.3S Franco per post f 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending .4.50 Bu dageiijksche tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 31 OCTOBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot regelsl.I7^f 21ke regel meer0.22VS 'tgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 No. 5008 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau urordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Harde, maar ware woorden De jaarlijksche Unie-collecte ten be hoeve van de "scholen met den Bijbel ligt weer op de „loopende band" der Christelijke offervaardigheid en ieder Locaal Comité doet er met onverdroten ijver het zijne aan om het eindresultaat zoo gunstig mogelijk te maken. Dezer dagen kwam de negende lijst der 55ste inzameling binnen en voerde het eindbedrag op tot f 31.702.34. Maar de verantwoording van ingezamelde ccilecccii is daarmee nog lang niet af- O*ooi4.enhet bedrag zal nog wel aan merkelijk stijgen, al valt wel te voor spellen, dat deze collecte zal achterblij ven bij voorgangers uit vroegere jaren. Eensdeels is dat te begrijpen; ander deels valt het te betreuren. Het is begrijpelijk; immers sinds de financieele gelijkstelling doorgevoerd werd, kwamen de voornaamste uitga ven voor rekening van rijk en gemeen ten; offeren, zooals vroeger, was niet meer beslissende voorwaarde voor de stichting en instandhouding van Chris telijke scholen. De onderwijzers aan onze scholen komen niet meer honderd of duizend gulden in salaris ten achter bij gelijk- bevoegde collega's van het openbaar onderwijs; zij deelen thans met hen in de voorrechten van een aanmerkelijk verbeterde salarisregeling ofgaan als zij gebukt onder de periodieke kor tingen, welke de periodieke verhoogin gen nivelleeren of overheerschen. De collecte is dan ook min of meer waarom zouden wij het niet erken nen van aard en karakter veranderd. In de „Inlichtingen" welke de secre taris-penningmeester van het Bestuur der Unie „Een School met den Bijbel", aan de Locale Comité's verstrekte, wijst deze er op, dat onjuist is de mee ning van velen, dat de Unie-collecte ge handhaafd blijft uitsluitend als monu ment der historie, doch dat zij prac- tisch zonder eenig bezwaar zou kunnen worden afgeschaft. De staat zorgt im mers voor alles? Niets is minder waar: De opbrengst is noodig: 1. Voor onze plaatselijke scholen voor ge woon lager, uitgebreid lager en voorberei dend lager onderwijs; 2 Om het Locaal Comité in staat te stel- len handreiking Ic doen aan noodlijdende, scholen in andere plaatsen (hoe dringend heeft hijv. het Christelijk onderwijs voor schipperskinderen dien steun noodig); 3. Om de plicht der dankbaarheid na te leven tegenover de Oud-Strijders bij het- Christelijk Onderwijs, die midden in den schoolstrijd hebben gestaan en thans met een karig pensioen tevreden moeten zijn ol in het geheel geen pensioen genieten, en om de vereenigingen te steunen die aan onder- wijzers en hun weduwen barmhartigheid 'T^Om de plaatselijke propaganda voor de school met den Bijbel te kunnen bekos- 11 f bm de algemeene Uniekas in staat ia stellen, door een bijdrage uit de opbrengst der collecte, om werkzaam te znn voor de behartiging ran do algemeene belangen van bet Christelijk onderwijs. Op dat laatste vooral wordt bizon- dere nadruk gelegd. Laten wij niet vergeten, aldus lezen wij, 'dat ons Christelijk schoolwezen een een- lieid, een gemeenschap vormt. Kortzichtig egoïsme beperkt den blik tot de behartiging van de belangen van eigen school en doet vergeten, dat er ook verantwoordelijkheid is voor het welzijn van de gemeenschap, waar toe die eigen school behoort. En toch is het ook voor eigen school van zoo groot belang, dat het Christelijk school wezen als eenheid bloeit. Daarom is, zoolang behoeften van die ge meenschap om voorziening roepen, de plaatselijke toestand nimmer een vol doende verontschuldiging voor het nalaten der Unic-collecto." Op dit laatste argument komen we Straks terug. Het is begrijpelijk, dat door de wijzi ging in het doel de collecten teruglie pen. Vroeger stond het vast, dat de ouders hun kinderen naar de lagere school moesten zenden en velen niet in staat waren ten deze hun doopbelofte na te komen, omdat de geldmiddelen ontbraken; de Christelijke solidariteit begreep dus, dat hier „suppletie" gebo den moest worden. Thans is dat niet meer noodig en waarvoor zullen we dus nog offeren Het antwoord is hierboven door den secretaris-penningmeester van de Unie gegeven; een antwoord met vijf argu menten. Wij wenschen speciaal de aan dacht te vestigen op het Christelijk on- De groote Kerkhervormer, die 31 October 1517 zijn 95 stellingen spijkerde aan het portaal van de slotkapel te Wittenberg. derwijs aan schipperskinderen en het bewaarschoolonderwij s. Het eerste verkeert nog ongeveer mutatis mutandis natuurlijk in de zelfde positie als vroeger het Christe lijk onderwijs in 't algemeen; al is er nog geen leerplicht voor schipperskin deren. Hier is hulp dringend noodig; vooral nu Amsterdam en Rotterdam noodgedwongen het onderwijs aan schipperskinderen ^moeten staken. Wij behoeven er niet meer van te zeggen. Met 't Bewaarschoolonderwijs staat het eenigszins anders. D'at is geen ver plicht onderwijs en het is evenmin van onderwijskundig standpunt gezien noodzakelijk. Wij neigen zelfs tot de meening, dat het beter is als de kinde ren thuis blijven. Echter, sociale nood dwingt er vaak toe om de kinderen naar een bewaar school te sturen; helaas is de moeder niet altijd thuis, en ook groote, arme gezinnen kunnen niet buiten de be waarschool. Zeg nu maar gerust, dat de Unie collecte aanvankelijk volstrekt niet be doeld heeft het Bewaarschoolonderwijs te steunen, dan hebt ge volkomen ge lijk; maar ontken niet, dat Christelijke solidariteit eischt om anderen in hun sociale moeilijkheden bij te staan. Dan offert ge zonder morren. Er is echter nog iets anders. De mo gelijkheid bestaat, dat vroeg of laat, vanwege der tijden nood, de Overheid niet meer kan doen dan voor „het naakte bestaan" der scholen gelden be schikbaar stellen en aan de ouders moet overlaten voor de „welstand" der scholen noem het, zoo ge wilt, de franje te zorgen. Komt die booze tijd, dan zal het goed zijn, dat het mooie apparaat der Unie collecte in gevechtsstelling blijft staan, permanent gereed In gevechtsstelling! Als de School- nieuwsredacteur van de N. Rott. Crt. dit leest, dan zal hij zich misschien er geren, zooals hij zich geërgerd heeft aan het Unie-blaadje no. 67, waarin deze zin voorkwam; „Kunnen we eigenlijk onze beurs gesloten houden voor de school met den Bijbel? Stellen de vijanden des Heeren geen schat ten beschikbaar, om God te bestrijden? Legt men de giftige pijlen juist niet op 't kin derhart aan? Woord en beeld, vooral de film, gebruikt men, om de kinderziel afkee- rig te maken van God en Zijn dienst. Onze scholen moeten nu vooral van mid delen voorzien worden, om de aanslagen te verijdelen, 't Zou onverantwoordelijk zijn, om nu niet te geven". Indien de redacteur hierin meer leest dan er staat; laat ons zeggen een aanval op personen, die met name in deze dagen zich opmaken om tegen de h.i. „bevoorrechte positie" van het Christelijk onderwijs te ageeren; dan kunnen we de ergernis verklaren. Maar zóó is het niet bedoled. Wij zijn er van overtuigd, dat de schrijver van het Unieeblaadje, evengoed als wij en minstens evenveel respect heeft vooi de pogingen van „Volksonderwijs" om de voorstanders der openbare school te leeren offeren voor dit onderwijs. Het kan later te pas komen. Doch zóó, als de redacteur van de N.R.C. het blaadje las, mag men het niet lezenomdat men dan met hem tot de onjuiste conclusie zou komen, dat hier „met heilige wapens tegen windmolens gestreden wordt, welke de dolende ridder (Don Quichotte) althans nog te goeder trouw voor vijanden aan zag". De schrijver heeft niet begrepen waarom de nadruk gelegd werd op hel feit, dat „ons Christelijk Schoolwezen een eenheid, een gemeenschap vormt". En dat het niet gezien kan worden bui ten het verband van heel de Christelij ke actie, zoodat de oude waarheid zien ook hier laat gelden: het gaat vóór of tegen den Christus. Dat is een harde waarheid, doch die niettemin niet geloochend en door ons niet vergeten mag worden. Met die vijanden zijn niet bedoeld enkele personen, die misschien de on dergang der Christelijke'school begee- ren en zoekenmaar heel de Christus' vijandige wereld en wereldmacht, die alles in dienst stelt en neemt, de gifti- film niet in de laatste plaats, om de kinderziel afkeerig te maken van God en Zijn dienst. Er is in de wereld nog niets veran derd, sedert Paulus schreef, dat het Evangelie van Christus den Grieken een dwaasheid en den Joden een erger nis is. Licht men het Christelijk onderwijs uit de algemeene Christelijke actie, dan kan men den schrijver toestemmen, dat er misschien geen geld noodig is om .aanslagen" op onze scholen te ver ijdelen. Doch ondertusschen laat de anti-christelijke wereldactie niet af om op allerlei wijs het regiment van Chris tus te bestrijden en zoo mogelijk te overweldigen. Hieraan worden geld en wetenschap, boek en krant, rechtstreeks of indirect, dienstbaar gemaakt. En tegen deze vijanden bindt elk Christen naar Paulus' woord in Efeze 6 12 de strijd aan. De Unie-collecte is een on derdeel, misschien maar een heel klein, doch niet te versmaden onderdeel van de wapenrusting, welke „aangedaan" moet worden om den vijand te weer staan. AMSTERDAM WIL DE HAVEN GELDEN VERLAGEN NA VOORAFGAAND OVERLEG MET ROTTERDAM ïn verband met de lage tarieven, welke in met Amsterdam concur- reerende havens worden geheven, en de dientengevolge bestaande kans op verplaatsing van de scheepvaart, achten B. en W. van Amsterdam een verlaging van het havengeld geboden. Zij zijn er van overtuigd, dat het handhaven der tegenwoordige tarieven een ver mindering van het havenverkeer en daardoor van de werkgelegen heid tot gevolg zal hebben. Het be drag, dat de gemeente door ver laging van het havengeld derft, staat naar hun meening in geen verhouding tot het veel grootere bedrag, dat aan ondersteuning zal moeten worden uitgekeerd, indien het verkeer nog meer mocht terug- loopen. Intusschen deelen B. en W. mede, dat zjj niet een voorstel tot verlaging zullen indienen, dan na dat met Rotterdam overleg is ge pleegd hiermede is bereids een begin gemaakt. EEN VRAAG Aan de dienaren der overheid is de genheid geboden om zich te verklaren trent hun gezindheid ten aanzien van het wettig gezag. De staatsorganen behooren onder alle omstandigheden betrouwbaar te zijn. Accoord. Men vraagt ons echter of op dit gewich tig punt uitzonderingen zijn toegelaten. Naar verluidt zou aan hoogleeraren. lec toren en assistenten een dergelijke loyali teitsverklaring niet zijn voorgelegd. Aan de universiteiten zouden dus communisten en andere revolutionairen met hun vergifti gend onderwijs vrij spel houden. Het komt ons voor, dat niet geheel ten onrechte van zekere inconsequentie kan worden gesproken; indien bedoeld gerucht waarheid bevat. De ervaring heeft geleerd, dat staats- en gezagsondermijnende invloe den in niet geringe mate van de universi teiten kunnen uitgaan. Dat onze overheid met haar eigen geld eigen positie moreel zal laten ondergraven is dan ook bezwaar lijk te gelooven. Wie de lagere ambtenaren op hun betrouwbaarheid onderzoekt, be hoort aan de hoogere geen vrijbrief voor het leeren van hun verderfelijke denkbeelden te vcrleencn. Dat zou een slechten indruk maken. We nemen aan lenzij het tegendeel zou blijken dat de Regeering te dezer zake geen uitzonderingen maakt en op het punt der betrouwbaarheid aan transigeeren niet denkt. GEZANT TE WASHINGTON Naar wij vernemen, is binnenkort de be noeming te verwachten van jhr. mr. H. M. van ITaersma de With, I-Ir. Ms. gezant te Praag tot Hr. Ms. gezant te Washington. DE GELDEN VOOR WERKLOOSHEIDSZORG VOORSCHRIFTEN VOOR DE BESTEDING. De ministers van Sociale Zaken, van Binnenlandsche Zaken en van Financiën hebben uit overweging, dat het wenschelijk is met betrekking tot de besteding der op derijksbegr^oting uitgetrokken gelden voor werkloosheidszorg ecnigo algemeene voor- schrifien vastgesteld. De Rijksbijdrage vormt een percentage .an het bedrag der uitgaven. Dat percen tage wordt voor elk daarvoor in aanmerking komende gemeente bepaald aan de hand van een schaal, bij welke schaal de uitga ven worden uitgedrukt in percenten van de som van de na te noemen lielastingopbreng- sten, vermeerderd niet de uitkeering uit het Gemeentefonds over 1931-1932 en bovendien vermeerderd met do middelen van de over de dienstjaren 1927 tot en met 1931 ten goe de van den gewonen dienst der gemeente komende winsten uit de gemeentebedrijven. De belastingopbrengst De som der belastingopbrengsten wordt •erkregen door sanientclling van de zui- .ere opbrengst, welke de gemeente over het boekingstijdvak 1931-1932 verkregen zou hebben door heffing van A. 100 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting bij rangschikking der gemeente in de eerste klasse; B. 50 opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting; C. 80 opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting wegens ge bouwde eigendommen; D. 20 pCt opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting wegens ongebouwde eigendommen; E. de hoofdsom der Parsoneele belasting volgens het tarief der wet op de Personeele belasting-1890, vr- meerderd met 150 opcenten, in de klasse, waarin de gemeente gerangschikt is; F. 75 pCt, op de hoofdsom der Grondbelasting. Toekenning der bijdrage, Voor toekenning van de bijdrage komen slechts die gemeenten in aanmerking, welks a. ten genoege van genoemde ministers aantoonen, dat de uitkeeringen aan behoef- tigen in den zin der Armenwet, voor zoo ver dit geschiedt met geld uit de gemeente kas, niet in onjuiste verhouding staan tot de uitkeeringen, welke door deze ministers voor werkloozen zijn vastgesteld; b. zich geheel gedragen naar de voorschnf ten door den minister van Sociale Zaken gesteld of alsnog te stellen ten aanzien van steun verleening en werkverschaffing. Bij de berekening van het bedrag der bij drage wordt slechts in aanmerking ge nomen: a. steunuitkeeringen voor zoover die zijn verstrekt aan werkloozen voor wie de des betreffende regeling door de ministers van kracht is verklaard en welke steunuitkee ringen zijn vastgesteld overeenkomstig de bepalingen van die regeling; b. arbeidsloon, betaald bij werkverschaf fingen aan werkloozen voor zoover deze be trekking hebben op de door de ministers goedgekeurde loonregelingen cn werkver- schaffinsrs-objecten. n van de wet heenglippen. Het nieuw ste is de baby-taxi, een crisisveischijnsel, waarvan Amerikaansche importeurs publiek tegen gemakkelijke 'betalingemetlio voorzien. De omvang van dit kwaad, zei de spr., is zoodanig, dat de speculatie zucht 'wakker wordt en allerlei onwaardige practijken opkomen, zooals het eisclien een waarborgsom en verplichte afn; an materialen van den werklooze, die zijn geluk als snorder will beproeven. Deze talrijke taxi-snorders met hun langi erktijden en zuinig onderhouden wagens leveren een gevaar voor de veiligheid op berokkenen schade aan spcor, tram autobus. Vooral dit laatste bedrijf heeft eel last van de snorders-concurrent waartegen de Bond moet ageeren. Niet het geregelde taxi- of autobedrijf wordt door den Bond bestreden. Tengevolge van bet in gebruik stellen van de autobus is bet isole ment van vele streken opgeheven en spr, zette nader uiteen wat tegen het taxisnor- door den Rond kan worden ged«a.n, Spr. vraagt hiertoe medewerking van overheidswege. AUTOBUSDIENSTONDERNEMERS HET TAXI-VRAAGSTUK De Nederl. Bond van Autobusdienst- ondernemers hield gistermiddag zijn ai meene vergadering in het Cariton-hotel te Amsterdam. Vele afgevaardigden hadder. aan de uiitnoodliging gevolg gegeven, te meer wijl de Bond terugziet op de eerste tien jaren van zijn bestaan. Dit tweede lustrum werd eenigszins feestelijk gevierd. Na het openingswoord van den voorzit ter, den lieer G. P. II, Wortmaa werd het welkom toegeroepen aan den vertegon- woordiger van den Minister van Water staat. De jaarverslagen werden goedgekeurd in drie. bsstuursvacatures voorzien, terwijl als plaats van de volgende vergadering Utireoht werd aangewezen. Na afhandeling dezer huishoudelijke za ken verkreeg de secretaris, de heer N. Kraak Steeman n, van Amsterdam, het woord om te spreken over ..Het taxi- vraagstuk" hetwelk de spr. nader om schreef ats het euveil van het taxi-snorren en door hem werd gekarakteriseerd a autobusdienst zonder vergunning. Vele zijn de klachten van de Bondslieden over de concurrentie van ontslagen chauf feurs, die als snordeuv optreden cn door de De heer en mevr. Ver/ter, die zich qedurende vele jaren zeer verdienstelijk maakten voor het Clir. Marine-lchuis te Socrabaia en daarvoor dezer daqcn te Den Helder qehul- diqd werden. Norman Davis gaat naar Washington, nu de Bureauvergadering te Genèvc niet op 3 November plaats he Het Rijksdagbrandproccs. E:n getuige! we gens meine.d gearresteerd. Dimitroff wijst n ern.- ie hiaat in het vooronderzoek, len nu nog z~l trachten aan te vullen. De Engelsche regeering zal beperking van le invoer van boter met 16 pet. voorstellen. De Duitsche scrips. Duitschland zou een rroote hi veelheid rogge in ons land mogen invoeren. (blz. 8) HollancLsche kranten op bezoek bij de Duitsche pers III. Een eigenaardige „hervormer" I, door A« De Lutherberdenking en Hervormingsdag. BRANDSTOFBIJSLAG VOOR WERKLOOZEN HOOGSTENS 1.— PER WEEK. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij goedkeurt, dat, evenals den vorigen winter, aan ondersteunde werkloozen een brand- stoffenbijslag wordt verstrekt. De repeling treedt vandaag in werking. Zij eindigt 31 Maart 1931. Voor den bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners, als mede z.g.n. op zich zelf wonende personen. Kostgangers komen voor toekenning van den bijslag niet in aanmerking. Evenals het vorig jaar mag ook thans de brandstoffenbijslag tot gevolg hebben, dat de maximum-steunbedragen worden over schreden. De bijslag bedraagt ook thans ten hoog ste f 1 per week. BOOTTREIN MIJ„NEDERLAND" De speciale trein met passagiers en post, in aansluiting op het d.d. 3 Nov. van Genua vertrekkend s.s. „Johan de Witt" zal Don derdagochtend 2 November om acht uurvi Den Haag vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 9.03 uur, van Arnhem 9.59 uur. van Nij megen 10.2S; vertrek van den aansluiten Jen trein naar Utrecht: van Amsterdam (C.S.) 7.58 uur, van Amsterdam (W.P.) S.13 uur an Rotterdam (Maas) 7.22. Aankomst te Genua Vrijdagochtend a.s. om 7.31 uur. IN WERKVERSCHAFFING VERBETERING DER ROODE BEEK. Naar wij vernemen, heeft de Ned. Heide maatschappij een plan ontworpen tot het in werkverschaffing verbeteren van de z.g. Roode Beek, plegen in de gemeenten Doe- tinehem, Zelhem en Ilummelo en Keppel. De kosten van oen en ander zijn geraamd op circa f 150.000. De raad van de gemeente Zelhem heeft in een Zaterdag gehouden spoedeischende vergadering besloten mede te werken aan deze plannen tot verbetering van de Roode Beek. AMSTERDAM LOONSVERLACING VOOR GEMEENTE PERSONEEL. Een reeks van maatregelen. Naar de „Tel." verneemt, zal de bezuini ging op de loonen van liet Amsterdamsche gemeentepersonecl verkregen worden door een stelsel van verschillende maatregelen. In de eerste plaats zal een aantal bijsla gen en toelagen vervallen. Ten stadhuiz; noemt men dat: de „franje" zal verdwijnen. Verder zullen alle groepen een vermin dering ondergaan, terwijl enkele afdeelin- gen van de werklieden in een lagere groep zullen worden ondergebracht Van het denkbeeld oni een extra korting toe te passen op de ongehuwden en op de gehuwde vrouwen is men teruggekomen, Wel wordt overwogen om de ambtenares, die in het huwelijk treedt, ontslag te ve leenen. Ten slotte zal ook de wachtgeldverord ning onderhanden worden genomen en ri zeer gunstige bepalingen worden herzien i een voor liet personeel ongunstigen zin. Het stelsel der tijdelijke kortingen wordt verlaten, d.w.z. de loonen worden opnien en dan op een lager niveau vastgesteld. De nieuwe loonen treden in werküig met in gang van den eersten Januari 1931. Naar wij verder vernemen zal de con sic van Bijstand voor Arbeidszaken deze week bijeenkomen, om de voorstellen te heoordeelen. Vermoedelijk zullen de vol gende week de centrale commissies worr" opgeroepen. DE VACANTIE-TOESLAG VERVALT DEFINITIEF! In den loop der laatste loononderhande ling is in liet G. O. door B. en W. medege deeld, dat, indien over de verlaging va inkomen overeenstemming zou worden be reikt, het collego bereid zou zijn, in het Voornaamste Nieuws. jaar van dit jaar in overleg te treden om trent het toekennen van een vacantie-toe- lag in het jaar 1931. Deze toezegging was, riiter aan het bereiken van overeenstem- rag onverbrekelijk verbonden, hetgeen bij- onderhandelingen overduidelijk op den uond is gesteld en door de personeels- t trenwoordiging in de centrale commis- ;ie onk zeer wel is begrepen. Nu de over eenstemming niet is bereikt, is deze bereid verklaring automatisch vervallen. De vraag, of het college alsnog bereid is, het geven een vacantie-toeslag in 1931 in de cen trale commissie aan de orde te stellen, geeft B. en W. aanleiding inede te deelen, dat dit met het oog op den financieelen toestand niet verantwoord kan worden geacht. MEDEZEGGENSCHAP GEMEENTE- PERSONEEL. Een concept-praeadvies aan den Gemeen teraad in zake de medezeggenschap van 't personeel is opgesteld en. met het oog op de techniek van de medezeggenschap, oni advies in handen gesteld van het Instituut can directeuren van gemeentediensten en •bedrijven. ONTSLAG DER GEHUWDE VROUW. Een voorstel van B. en W. aan den ge meenteraad in zake het in gemeentedienst zijn van gehuwde vrouwen is in concept ge reed en zal, nadat het in 't georganiseerd overleg is behandeld, nog dit jaar worden, ingediend. i DEN HAAG GEMEENTERAAD Tot nabetrachting biedt de Raadszitting van gisteren weinig stof. Bij de Mededeel ingen werd nog al ge praat over een adres-v. Bodegom. We heb ben aanvankelijk den indruk, dat B. en W. in liet geschil met deze aannemers een weinig billijk standpunt hebben ingenomen. Indien de niededeelingen in het adres der klagers juist zijn, zouden ze ernstig zijn tekort gedaan. We spreken er thans nog geen oordcel over uit, nu liet College, (in gewijzigde samenstelling) de zaak nogmaals in behandeling zal nemen en zij ook nog in de commissie voor Publieke Werken aan de orde zal worden gesteld. Formeel recht mag niet tot materieel onrecht wor- De nieuwe wachtgeldregeling ging er vlot door. Ter zake was het Georganiseerd Overleg onder tijdelijk weth. Smidskamp tot overeenstemming gekomen: voor hoofdbetrekkingen zal de regeling van art. 51 der Lager Onderwijswet gelden en voor nevenbetrekkingen de Rijkswachtgeldrege ling. B. en W. hadden aanvankelijk do laatste de voorkeur gegeven. Ter wille ech ter van de eenheid, die verkregen was, meenden ze echter ten slotte het iets duur dere voorstel, dat nu is aangenomen, niet te moeten afwijzen. De verkregen bespa ring blijft toch belangrijk. Een vrij nutteloozen en onredclijken strijd voerde de lieer v. Bommel tegen een kleine verhooging van het tarief voor groote auto maten. Hij wensehfe het voorstel zelfs van de agenda te verwijderen, maar vond in dat pogen slechts steun bij de communisten en den lieer v. Steenbergen. Deze wonderlijke combinatie legde echter spoedig het hoofd in den schoot, zoodat de wijziging der Ver ordening er met algemeene stemmen door ging. De in de vorige raadsvergadering inge diende motie-v. Langen betreffende hand having van de bestaande steunregeling voor werkloozen, waarover toen de stemmen hadden gestaakt (20 tegen 20) werd ditmaal, gelijk te verwachten viel, verworpen met 25 stemmen. De voorstemmers waren de zelfden van de vorige keer. B. en W. zijn er dus van ontslagen om te dezer zake tot den minister van Sociale Zaken een nutte loos betoog te richten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1