MAANDAG 30 OCTOBER 1S33 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP AAN ONVERMOGENDEN Burgemeester eo Wethouders van Leiden bren gen ter kennis van hen. die op grond van onver mogen in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen, zoo noodig. van kostelooze genees- en heelkundige hulp gedurende het Jaar 1934. dat zij zich ter verkrijging van het daartoe strekkend bewijs moeten aanmelden in het Elisabethshof aan de Oude Vest op Woensdag 1 November 1933 van des voormiddags 9 tot des middags 12 uur. of van des namiddags 2 tot 5 uur. Het trouw boekje moet worden medegebracht. Leiden, 30 October 1932. A. v. d. SANDE BAKHUIJZEN. Burg. VAN STRIIEN, Secretaris. AFSLUITING VERKEER OVER SCHELUW- BRUG Burgemeester en Wethouders van Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat de Scheluw- b r u g, gelegen over den Oude Rijn nabij het Havenplein, ln verband met het uitvoeren van herstellingswerkzaamheden, met ingang van Dins dag 31 October as. tot nadere aankondiging, op werkdagen van des v.m. 7.30 uur tot 17 uur des Zaterdags slechts van des v.m. 7.30 uur tot 13 uur voor alle rij verkeer Is afgesloten. Leiden, 30 October 1933. A. v. d. SANDE BAKHUIJZEN, Burg. VAN STRIJEN, Secretaris. HET W1JKGEBOUW PNIEL BESTAAT 40 JAAR. Op 1 Nov. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat het Wijkgebomv „Pniël" in gebrul .c werd genomen. In de Pniëlbode, Wijkblaad- je van do Ned. Herv. Wijk VI wordt van deze 40 jaar het een en ander verteld. VVy ontleenen daaraan het volgende: Wat al werkzaamheden waren er aan voorafgegaan voor de bouw kon plaats heb ben. De Wijkprcdikant, Dr. J. H. Gunning J.Hzn., voelde de noodzakelijkheid van ecu flink lokaal, om daar zijn verschillende werkzaamheden te verrichten. In het Pniel- blaadje, dat in Januari 1892 voor het eerst werd uitgegeven, begon hij al dadelijk op zijn welsprekende manier te bedelen voor een Wijkgebouw. Groot was het resultaat. Van links en rechts kwamen gaven bin nen; drie koninklijke bijdragen, namelijk van H. M. de Koningin, de Koningin-Moe der en een van Prinses Sophie van Saksen Weimar, verder behalve vele uit Leiden, ook giften uit Lubeck, Stuttgart, Engeland, uit Toronto in Canada, uit Batavia, Am- boina, Padang en zelfs uit Jeruzalem. Le zingen werden georganiseerd, met rente- loor.e aandeelcn werd er gewerkt, enz enz. Door dat alles had Dr. Gunning op 1 Oct. 1893 de beschikking over een bedrag van niet minder dan f 14.250 34V2- Een terrein was inmiddels aangekocht aan de Middel stegracht, en do bouw was al in vollen gang onder de belangelooze leiding van architect W. Fontein. Do aannemer J Boom, bestuurslid van „Pniël", voerde het werk uit, ver beneden den laagsten inschrij vingsprijs. Dr. Gunning zorgde voor em marmeren steen, waarop in gouden lettors het volgende gedichtje staat gegrift.^ Dit Pniël blijve te allen tijd Den driemaal heil'gen God gewijd. Des ITeeren Woord en Jezus' kruis. Zijn d' eenige wetten van dit huis. De steen werd aangebracht in don muur Van de linker vestibule van Pniël. Op 1 November 1933 werd het gebouw door Dr. J. H. Gunning J.Hz. met een ope ningswoord in gebruik genomen. Onder de aanwezigen waren tal van autoriteiten. Nu kon het eigenlijke werk een aanvang nemen. Het bestuur, dat uit 10 leden be stond, n.I. de hoeren Dr. J. II. Gunning .T.Hz., J. B. Meijnen, Notabel; J. P. Fontein, Ouderling; J. Fontein, Diaken; J. Boon, Ouderling; E. van den Brandeler, Kerk voogd; A. E. v. Kempen, Kerkvoogd; Abr. J. de Lange, Notabel; F. J. Los, Ouderling en P. J. Mulder, Diaken; waarvan slechts Dr. Gunning en de heer Meijnen, resp. toen voorzitter en secretaris, thans nog In '.even zijn, had aanstonds vele dingen te regelen. Daartoe behoorde o.a. 't aanstellen van een concierge, 't vaststellen der vergoeding voor bet getoiik der verschillende lokalen, en liet beschikbaar stellen der zalen aan de Zondagsschool, Meisjesvereeniging en Jongelingsvernoniging. De wijkprcdikant mocht niet het genoe gen smaken lang in zijn Pniël te mogen arbeiden Op 6 Juli 1804, dus nn 8 maan den reeds, nam hij afscheid wegens non neming van een beroep naar Utrecht. Het contact bleef echter voorloopig toch be waard. zóó zelfs, dat hij in Fobr. 1895 nog een vergadering presideerde. Doch men zocht een plaatsvervanger. Deze werd wel iswaar gevonden door do benoeming van Ds. Herwaarden, maar hij heeft deze func tie slechts korten tijd vervuld. Ds. J. Hoo- genraad nam op 5 Oct. 1899 do leiding over. Hij voelde zich zeer aangetrokken tot Pniël, al aanstonds begon bij met de stichting van een fonds tot cventueele verbouwing van het Wijkgebouw of het aanstelion van eon godsdienstonderwijzer, hetwelk jaarlijks door giften of door de opbrengst van lezin gen werd vergroot. Op de Zondagsschool konden geen nieuwe leerlingen meer aan genomen worden, daar hun aantal reeds ge stegen was tot 300. De bijbellozingen wer den geregeld door ongeveor 100 personen bezocht. Met de Jongelings- en Knapenver- eeniging ging het als de baren van de zee Onder leiding van „Anna en Antje" werkte de jongedochters-vereeniging met succes, evenals de naaikrans van de dames Chr. Hoogenraad en J. Uitenbroelc. Ook de meis jesvereeniging „Wees Getrouw" met do da mes C. J. Lens en Joh. v. Polanen aan het hoofd deed goed werk. In 191B werd het 25-jarig bestaan der Wijk- vereeniglng in de Oostcrkerk plechtig her dacht. In de vergadering van 24 Mei 1917 deed Ds. Hoogenraad de mededeeling dat hij om gezondheidsredenen genoodzaakt was zich van „Pniël" los te maken, hetgeen hem niet makkelijk viel. Mot Dr. J. Riemens had hij reeds vertrouwelijk gesproken en hij meen de dat het toen een goede gelegenheid was zijn arheid in „Pniël" aan hom over te dragen. Op 11 Scpt, 1017 nam hij afscheid. Dr. J. Riemens nam zijn plaats in op voor waarde. dat Ds. Hoogenraad het eero-voor- ziterschap zou aanvaarden, hetgeen deze gaarne deed. De nieuwe voorzitter zag zich al aan stonds voor een moeilijkheid geplaatst. n.I. de eleetrlfhyitio van het gebouw, hetgeen op f 752 werd getaxeerd. Het gelukte hem met medewerking van het bestuur deze schuld spoedig af to doen. De heer J. P. Fontein, die de functie van penningmeester van de oprichting af had bekleed, nam in 1918 afscheid. Zeer veel heeft deze werker voor Pniël gedaan, voor al bii de oprichting. Op 27 Juni 1923 nam de heer .T. B. Meij nen. van de onrkMiug af secretaris. en de laatste van de destijds zittendo bestuurs- den, door drukke werkzaamhodon genood zaakt afscheid van Pniël. Hij deed dit niet zonder leedwezen, het bestuur miste in hem een bewaam secretaris, die tijdens zijn 32-jarige loopbaan bijzonder veel voor Pniël heeft tot stand gebracht In Pniël worden gehouden catechisaties, bijbellezingen, mannen- of vragenavonden, Zondagsschool, kinderkerk. samenkomsten der Jonjrelings-vereeniging, kleine- cn groo- te meisjesvereeniging en Driehoekswcrk. Het bestuur, dat thans fitting heeft, be staat uit: Dr. .T. Riemens, voorzitter; P. Bernard, secretaris: G. Seydell, penning meester: Dr. H. P. Velrlhuyzen, J. v. Pola nen. J. Langeveld, H. Kokkedee, C. H. v. d Wijngaard. .T. Oosting, één vacature; bui tengewone leden: H. v. Leeuwen. P. P. de Koning. K. West en IT J. Haarlem. Moge het met „Pniël" ook in de toekomst wel gaan; moge het Evangelie in Wijk VI in ruime mate worden verkondigd en mo ge het daarbij aan dominé en mevr. Rie mens gegeven zijn, onder Gods zegen nog land daaraan verbonden te blijven. MONUMENT WIJLEN Dr. MUYZERT Hot Comité voor oprichting monument voor wijlen Dr. W. A. MUYZERT. heeft de levering opgedragen aan W. F. Moem Steenhouwer, alhier. C. G. W. VOETBAL Zaterdagmiddag speelde C. G. W. I om een bronzen voetballer tegen K. N. G. De Chr. Wcrkloozcn werden verslagen met 91. Het C. G. W.-elftal telde verschillende invallers. Woensdagmidag 2 uur speelt een C. G. W.- combinatie tegen een Fabrieks-arbeidP',s- organisatie op een terrein achter Pomona. ONDER EEN AUTO Gistermiddag te twee uur is op den Hooge Rijndijk de ö1^ jarige G. W. V. .toen hij ach ter oen stilstaande tram vandaan kwam aangereden door een auto. De dokter van den E. H. D.. constateerde een ivchtarbovon beenbreuk en vermoedelijk een hersen schudding. De jongen is naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht AFSCHETD Do stationsbeambte de Groot en de «v* ladingmeester Hoogkamer gaan morgen den dienst der Ned. Spoorwegen met pen sioen verlaten. Morgenochtend te 11 uur zu' len zij afscheid nemen van hun kameraden „L. P. S. V."-MEDEDEELINGEN A.s. Dinsdag des nam. 2 uur. speelt het le elftal der L. P. S. V." haar le Ned. Pol. competitie wedstrijd op het Sportterrein aan den Zoeterwoud- schesingel tegen de Rotterdamsche Inspecteurs De internationale midvoorspeler Lagendaal speelt daarin mede. Bestuursveranderingen. Na gehouden bestuursverkiezing is thans het nieuwe bestuur als volgt samengesteld: le voorz. M. F. Frank. Evertsenstr. 22; Ie secr. A. P. Vleerbos, Meldoornstr. 35; le penn. J. B. Straathof, Javastraat 42a; 2e secr. N. Segaar; com- m:ssaris G A. van Hoeijen. De comissaris der materialen D. A. Louwerse is tevens belast met het secretariaat van de afd Voetballen. Alleen schriftelijk te bereiken, Steen straat 26. Willen de zustervereeolgingen daarmede rekening houden. Voor de Bfd. Boksen, Schermen en Gymnastiek Is het adres M. F. Frank, Evertsenstraat 2. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. Baart 23 j en H v. <t. Steen 20 J. GEBOREN: Johanna dr. v. W H A Hartman en E Kop. OVERLEDEN: N van Es, Jm. 6 wkn. Uit den Omtrek ALKEMADE RAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond te 7 uur. Tegenwoordig 11 van de 13 leden. Afweziig met kennisgeving de heer J. J. de Koning. Voorzitter Mr J W Peek. Na opening dor vergadering met gebruike lijk gebed, werden do notulen van de vo rige veijgwderlng gabezen en onveranderd vastgesteld. In behandeling wordt genomen •een reclame tegen den aanslag ln het school geld, welke wordt afgehandold overeenkom tvti'g voorviel van B. en W. Met alg. st. wordt vastgesteld de wijziging van de gemecnte.be- gorotlng voor het dienstjaar 1933, alsmede de vergoeding voor de R.K. bijz. 1. s. te Rijp- wet -ring ingevolge airt 101 der L.O.-wot over 1931, tevens afrekening over het driejarig tijdvak 1923/1931. Na vemohiiilflendo ingekomen stukken wordt in beha n deling genomen de bespre king van de ambtswoning voor den'burge meester. De heer De Jong, wethouder, lei-lt het onderwerp ln, cn deelt mede, dat bij een bezoek, dat burgemeester Peek aan de ge meente bradxt. de ambtswoning bezichtigd is geworden. De burgemeester, die Ln zijn vorige standplaats do beeohilkkimg heeft over een groote woning, vond de ambtswo ning luier te klein en bovendien ongerief* lijk. Om de woning voor den burgemeester geschikt te maken, moesten de noodige ver beteringen aangebracht worden, hetgeen met nog al groote koeten gepaard zou gaan. Toon besliist was. dat de woning niict ver bouwd kon worden, kwam de vraag naar voren of de gemeente een nieuwe ambts woning zou bouwen. De tijdsomstandigheden waren eohter van dien aard, clat van dit voornemen moest worden atgezien. Met bur gemeester Peek hebben B. en W. onderhan deld en bij deze on deiffoandelingen bleek dat Mr Peek zelf wel genegen was eon wo ning to bouwen einden- voorwaarde, dat .ie gemeente naderitwmd de woning bij vertrek of overlijden zou overnemen tegen nader ie stellen voorwaarden. Aangezien de woning zou worden gebouwd op gemeente-grond hebben B. en W. oen conferentie gehad met do Commissie voor de Landerijen, met <ule resultaat, dat B. en W. met do Commissie aan den Raad voorstellen aan den burge meester een perceel tuingrond to verkoo- pen, waarop deze een huls kan bouwen. De heer Bontje merkt op. dat hij geen ge legenheid heeft gehad de stukken in tc zien cn hij zou het daarom op prils stollen, ;n- dlen hot praeodvies van B. en W. werd voor gelezen. Nadat hieraan is voldaan, merkt de voorzitter op, dat 't ondcihoud een groote rol ©neeilt hij het bepalen van hot afschrij vingspercentage. Wanneer een huis goed wordt onderhouden, dan behoeft het percen tage Slechte zeer gering te zijn. Daarom heeft spr. er geen bezwaar tegen, de voor- waarden nog aan te vullöen met eon bepa ling dot de eógenMr verplicht is het huis in goeden staat te onderhouden en wel ten genoeze van do gemeente. De heer Clemens vraagt wat er mot de woning van den Burgemeoe»er gebeurt. De heer De Jong antwoordt, diat B. en W. vnn meening zijn, dat deze woning wederom voor dezelfde huurprijs kan worden ver huurd.. Do heer Iloogcnboom vraagt of de ge meente soms ail een huurder voor de wo ning heeft. De heer De Jong antwoordt, dat toen er sprake kwam den bouw van een vvo ning voor den Burgemeester, hij den ge meente-secretarie heeft gepolst of deze be reid zou zijn de woning te betrekken. Hij wist uit ervaring clat de secretaris liever n benedenhuis had. Op zijn vraag kreeg hij ten antwoord, dat de secretaris wel bereid zou zijn de woning te betrekken- Do heer Hoogcnboom vraagt hierna of Je cemeente dan al een huurder heeft voor de secretaris-won ing. ook hieraan hun aandacht hebben geeohon ken. De eerste ambtenaar, die verloofd is Da heer De Jong merkt op, dat B en W. gaat naau- alle waarschijnlijkheid wel eens trouwen en zaïl wellicht wel be redd zijn de wonting te betrekken. D« heer Hoogcnboom vraagt of d-e wo ning niet geschikt is voor den gemeente- ontvanger. Voorzitter merkt op, dat de gemeente-' ontvanger een pré heeft boven den eersten ambtenaar en wel krachtens zijn functie. Uitvoerig wordt daatrna besproken de kwee tie van de afschrijving. Besloten wordt' hot percentage te ©tellen op 1 pet. Wat de bouwgrond betreft wordt besloten aan Mr. J W. Peek een perceel tuimlamid ter grootte van ongeveor 7 Aren te verhuren tegen oen prijs van 40 et per RR. cn voor den tijd van maximum 40 jaren mot ddon verstande, dat do huur wordt geacht te eindigen op het tiidst.iip, waarop de woning in andere ban den overgaat. Bij de Rondvraag vraagt de beer Pen- niiinurs of voor hot luuiis van B. A. A. Iloogen- borvm ai] een huurder gevonden is. Re hoer Do Jong antwoordt, dat de huur der nog in de woning zit, omreden wegens ziekte van ©en zijner kinderen niet tot uit zetting kon worden overgegaan. De heer Riet-broek herinnert aan de des tijde ingestelde Commissie voor onderzoek noar den huurachterstand bij de woning bouw vereen i ging. Het resultaat is geweest dat degenen, die de volle huur niet konden betalen voor toeslag in aanmerking kwa men via het Burgerlijk Armbestuur. Spr heeft tot op heden nog niets vernomen of er toeslag gegeven wordt De heer Bontj.- beantwoordt de vraag van den heer Riefbroek en deelt mede, dat aan 8 a 10 gezinnen huurtoeelag wordt gegeven. Do hoer Los wijst op de verzekering van d« Foid-vrachtwagcn. Aan premie wordt jaarlijks betaald f 110, terwijl de waaide van de auto ©'echts zeer gering is. Spr. acht het in het belang vin de gemeente, dat de vrachtwagen alleen tegen derden wordt verzekerd, hetgeen belangrijke besparing voor de gemeente be teekent. De heer Heemskerk is oveneens voor om de vrachtwagen alleen nog tegen derden te verzekeren, went de auto is nog geen 100 gulden waard. Besloten wordt na te gaan, wanneer de ven-zekering afloopt en na den afloop de Ford-vraohtwogen slechts tegen derden te verzekeren. Hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN „VERBREED FRONT" Rede van den heer W. Strijbis. In de groote zaal van het Nut heeft de afd. Alphen, Chr. Fabrieks- en Transportar beiders een pronaganda-vergadering gehou den. Ondanks het minder gunstige weer was er veel belangstelling, voornamelijk van de zijde der S.D.A.P. Van drie predikan ten was bericht van verhindering ingeko men. Ds. J. H. A. Bosch, Geref. predikant, was aanwezig. Op gebruikelijke wijze opende de voor zitter, de heer Jac. van Nocrt De spreker, de heer Strijbis, gaf eerst een uiteenzetting over de Chr. beginselen, voor het staatkundig- en maatschappelijk leven. Worden deze beginselen door do mensch- heid in liet gemeen uitgedragen en beleefd, ongetwijfeld zou men kunnen spreken van een goede maatschappij. Hierna werd uitvoerig stilgestaan bij de toestanden zoonis deze zijn in Italië cn Duitschland onder de dictatuur van Musso lini en Hitier. Het schetsen 'van deze toestanden komt overeen met do redo van Mr. Bijleveld, waar van wc de vorige week uitvoerig verslag gaven. Spr. wees af het eenmans-recht voor alles en weos op de groote gevaren hierdoor ont staan. Eon ernstig woord sprak do hc/>r Strijbis tot hen, die vast houden aan de eeuwig onveranderlijke beginselen. Een ernstige waarschuwing tot hen die verwerpen den Schepper van hemel en aarde, verwerpen, zonder dnt cr eenig onderzoek is van ziju eeuwig Woord. Verschillende aanwezigen maakten ge bruik van de gelegenheid tot vragen stellen Onder hen was o.m. het raadslid Den Uijl (S.D.A.P.), die opmerkte, dat een raadslid verantwoordelijkheid moet hebben voor de gang van zaken in het gemeentelijk leven. Met de partij-politiek in Zaandam en Am sterdam, Kon Spr. dan ook niet meegaan. De beantwoording van de vragen geschied de op bovredigendo wijze. De-ze leerzame en alleszins rustige avond word door den voorzitter gesloten, na vooraf de heer Strijbis hartelijk dank te hebben gebracht voor zijn keurige rede. In gebed ging voor do heer Strijbis. GEVONDEN VOORWERPEN Buigtang, rijwielplaatjes, houten roeiboot, domoshorloge, twee kazen en autoped. In lichtingen poiitle-bureau. BELASTINGEN Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de inspecteur der directe belas tingen. invoerrechten en accijnzen der 2de afd., de heer B. Bannier, te Zutphen, aan gewezen als hoofd van de inspectie alhier: do heer G. F. Crone, inspecteur alhier wordt overgeplaatst naar Zwolle. BOSKOOP GEMEENTERAAD De Gemeenteraad heeft behandeld het be- grootingsvoorstel 1934, dat na een zeer lang durige discunsie werd goedgekeurd met op één na algemeene stemmen. Besloten werd o.a. alle subsidies met 20% te verlagen, met uitzondering van die aan de Vereen, tot T.B.C.-bestryding, aan de Bur gerwacht en aan de Bfjz. Vrijwillige Land storm. CBR. JONGEL. VEREEN. „SAMUEL" Bovengenoemde vereen, zal Woensdag 1 November a.6. in de Ned. Herv. Kerk haar 35-Jarig bestaan herdenken, waarbij als ©prekers zullen optreden Dr D. Jacobs, van hier on Ds J de Bruin van Alphen ad Rijn. De Chr. Zangvereniging „Hosanna" ver leent hoax medewerking. AANGEREDEN Op do Zijde werd dezer dezen mej. B. R. bij het ovensteken van den weg door een auto oangereden. Mej. R. liep een arm en beenbreuk op en moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. Onop'ettcndhecd ie de oorzaak van dit ongeval. Den Chauffeur treft geen schuld. HAZERSWOUDE GEREF. KERK Woensdag 1 November des avonds 7 uur zal in de Geref. Kerk dankuur voor 't ge was worden gehouden, waarin hoopt voor to gaan Ds Van 't Veer, van Zevenbergen. Dit jaar zijn bij de Geref. Kerk aan de beurt van aftreding als ouderlingen, de hoeren IJ. Bol en J. Ilasscfras en als diaken de heer Joz. Pels. KATWIJK DE K. W. 162 De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de klacht van den inspecteur-gene raal voor de Scheepvaart, tegen den kapitein van den motorloggcr „Willem" KW 162, wegens het niet stoppen van den motor bij bet hooren van een mistsein. De raad verklaarde de klacht gegrond, en strafte den aangeklaagde, door het uitspreken van een berisping. KATWIJK AAN ZEE NED. HERV. GEMEENTE Aan de beurt van aftreding zijn dit jaar de ouderlingen T, Nijgh, L. v. Beelen en W v. Beelen, en de diakenen P. Dijkdrenth, J. Vnoijs on W. van Rijn. Evenals vorige jaren wil de Kerkeraad stemgerechtigde lidmaten in de gelegenheid stellen om de aandacht te vestigen op personen die hun inziens ge schikt zijn voor het ambt van ouderling of diaken. Zij kunnen hiervan mcdedeoling doen, schriftelijk en onderteekend aan den voorzitter van den Kerkeraad, Ds Pras,vóór Woensdag 1 November. KINDERKERK Bij wijze van proef is gistermorgen in 't cateohisatiellokaal bij de Oudo Kerk, een dienst gehouden voor kinderen van 8 tot 13 jnar. Reeds lang voor tien uur was 't ruime lokaal geheel gevuld, zoodat zeker meer dan honderd kinderen geen plaats konden vin den. Zoodoende is gebleken, dat deze eerste kinderkerk, bij welke dienst Ds Rutgers voorging, in een behoefte voorziet, en zal voortaan, naar wij vermoeden, evenals voor de jeugddienst, die eenmaal per maand ge houden wordt, de groote zaai in gebruik genomen moeten worden. KERKHERVORMING In de Oude Kerk werd de Kerkhervorming door Ds IT. Stolk, van Seheveningen, hor- dacht. met als tekst Ps. 119:96 en 89: in de Nieuwe Kerk sprak Ds W. M. A. Kalk man oen herdenkingsrede uit naar aanlei ding van Jer. 30 17b. S.O.S VOOR BLINDEN Het bestuur der Vereen, tot Werkversch. aan Hulpbehoevende Blinden, heeft momen teel een tekort van meer dan f 2ó.00ft Ter verkleding hiervan zal a.s. Zaterdag alhier eer. speldjesdag worden gehouden, waartoe dit woord van aanbeveling. Zij, die zich be schikbaar stellen als collectant, worden vriendelijk verzocht zioh aan te melden bij don heer C. v. d. Rhee, hoofd dor Herv School I. WINKELWEEK 1933 Het staat thans vast, dat de Winkelweek dit jaar gehouden zal worden van 1' Decem ber tot en met 9 December a.s. De organi satie berust bii de Winkelweek-commissie uit den Chr. Middenstands-Bond; de deel name staat open voor alle, ook ongeorgani seerde, winkeliers. VOETBAL Adsp. KatwijkAdsp. Rijnsb. Boys Het terrein was Zaterdagmiddag goed be speelbaar. De eerste aanvallen ziV voor Katwijk, dat spoedig met 20 vóórstaat. Hierna komen de Rijnsburgers opzetten, maken gelijk en komen zelfs met 32 in de meerderheid, totdat de thuisclub vijf minu ten voor het einde gel^k maakt. Naar wij vernomen is door Katwijk een protest ge zonden aan den L.V.B. wegens door Rijns burg in het veld brengen van spelers boven den leeftijd. LEIDERDORP GEMEENTERAADSVERGADERING Vlet verloop Vaststelling bogrooting De Voorzitter is Burgemeester Burg. Alle leden zijn aanwezig. Met gebed wordt de vergadering geopend, de secretaris leest do notulen, dezo worden vastgesteld. De Voorz. deelt mede, dat le. zooals de toeren zien ,de kachel der raadszaal is ver vangen door gasradiatoren, hetwelk eon goede verbetering Is; 2e. B. on W. tot con troleur hebben benoemd do heer J. M. de Koning. De Voorz. brengt ter tafel: 1. een verzoek van de Commissie voor Jeugdige Werkloozen om medewerking van het gemeentebestuur, indien het noodzakelijk blijkt, dat de ontwikkelingscursussen weder zullen beginnen. Dit verzoek wordt toegestaan. 2. een reclame tegen de straatbelasting. On deze reclame wordt afwijzend bosohikt, alsmede op eon reclame tegen schoolgeld- belasting, zijnde de belastingen overeenkom stig de verordening geheven. 3. twee missiven van don Minister van Sociale Zaken betreffende de steunverlee- ning. Deze worden voor kennisgeving aan genomen. In verband met de uitbreiding der werk zaamheden van het grondbedrijf, stellen B. en W. voor, de jaarwedden van den admi nistrateur vast te stollen op 100 en daar op geen korting toe te passen. Met algemeene stemmen wordt zoo beslo ten. Vervolgens wordt de 'begrooting 1934 voor het Grondbedrijf vastgesteld. Waarna de behandeling van de gemeente- begrooting 1934 volgt. Do commissio tot na zien dor begrooting brengt in haar verslag uit, dat zij met genoegen konnis heeft geno men van deze begrooting. Uit de beschou wingen blijkt, dat de toestand van do ge- meentefinanciën in hot algemeen gunstig mag worden genoemd. Zij brengt hu1 de aan het voorzichtige beheer van B. en W. In het verslag wordt de aandacht gevestigd op de, voor deze gemeente, te hooge trouwredhten, voor het trouwen op een buitengewoon uur. In aansluiting hiervan, stellen B. ©n W. voor oen nieuwe klasse tusschen te voegen, t.w. trouwen vóór 2 uur 15.nil 2 uur 25. Dit wordt met alg. stemmen goedgevonden. Verder vraagt de commissie inlichtir.-ren over het schrijfloon van den Bnrgerl. Stand, do vaklitteratuur, do vernachting van a«ch en vuilnis, de kosten van het onderwijs, alsmede over het nut van d* heoordee'ing van bouw plannen door het Instituut van stad en Land- schan. De voorzitter bespreekt een en ander breedvoerig en verstrokt do gevraagde in lichtingen. De begrooting 1934 wordt med a'gemeene stemmen vastgesteld: gewone dienst tn ont vangsten en uitgaven op ƒ112.268.89 (de post onvoorzlenen irtgaven bedraagt f 15.141.90) de kapitaaldienst sluit ln ont vangsten en uitgaven op f 13.529,12. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van den pensioensgrondslag van den Burge meester an den ambtenaar van den Buigerl. Stand wordt aangenomen. Het suppletoir-kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld. Voorts is aan de orde een voorstel van B. en W. om een nieuw tarief voor schoolgeldheffing vast te stellen. Met alg. stemmen wordt be sloten het bestaande tarief 25 pCt. te verla gen voor de eerste tien klassen en de laag ste klasse beneden 800.— inkomen, vrij te stellen. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van de gasoVe-eenkomet met de gemeente Le den wordt met alg. stemmen aangeno men. Het gascontract wordt als volgt ge wijzigd: le. het wordt verlengd tot 31 Der.. 1965 met verlaging van den gasprijs met 1 cent per M3. (zijndo 1 cent boven het LeTdsch ta rief en dus 10 cent per M3); 2e. het leggen van nieuwe hoofdgasleidin- gon tot een maximum van 5 M. per perceel dat op die leiding wordt aangesloten, .ge sohiedt zonder kosten der gemeente. Op een verzoek van 0. F. Wisse, om steun uit de gemeentekas voor vervoer van zijn kinderen naar de openbare lagere school, wordt afwijzend beschikt, daar de afstand van rle woning van C. Wisse naar de school nvnder dan 5 K.M. bedraagt. Hierna wordt een wijziging in de begroo ting 1933 aangebracht. Aankoop perceel Thans stellen B. en W. voor, het perceel IToofstraat 23 met bij behoorenden grond, toe behoorende aan den heer Alb. van Klaveren, aan te koopen voor 8GÓ0, ir het belang der Volkshuisvesting. De bedoeling is de Eikenlaan door te trekken; het perceel zal echter niet worden afgebroken. Met alg. stemmen wordt dit voorstel aan genomen alsmede het voorstel van B. en W. om aan gebr. A. en N. Mol een stuk bouwgrond te koop aan de Lindenlaan voor het bouwen van 12 woningen voor de som van 12.000. Rondvraag Bij de rondvraag beantwoordt de voorzit ter een vraag, in de vorige vergadering ge steld. door den heer Klaver, betreffende de bestrating in Achthoven. De voorzitter deelt verder nog mede, dat het in het voornemen ligt, de doortrekking van de straat uit te voeren in werkver schaffing en vraagt den Raad B. en W. te willen machtigen tot het aankoopen van steenen- De heer De Haas informeert of dezen win ter nog bons voor brandstoffen w< f '.en ver strekt De voorziter antwoordt hierop, dat dit van Regeeringswege wordt beslist. De heer Groenendijk verzoekt of de lan taarn bij de overzet „De Ooievaar" niet wat langer kan branden. Besloten wordt de lan taarn 's avonds tot 10 uur te laten bran den. De heer Klaver vraagt inlichtingen om trent de verlichting in de Kastanjelaan. Do voorzitter zegt, dat daar reeds een lantaarn is geplaatst. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. (Ongecorrigeerd. LEIMUIDEN BtinoicnM.TKB STAiVD. ONDERTROUWD: C Samen 61 J. en C Devle- mlnok «2 j. GEHUWD: A HoogteUling 31 J. en A van den Oever 28 j. OVERLEDENH Moerkerk 78 J., eehtgen v .T Roere A J de Graauw 74 J., echtgen v H van Harten. LISSE DROEVIG ONGEVAL De 17-jarige zoon van den heer W., wonende in het buurtschap „De Engel', die met de tram ui: Leiden kwam en zich naar zijn ouderlijke woning begaf, werd door een auto gegrepen en ou slag ge dood. De chauffeur beweerde door de lichten van een tegemoet komende auto te zijn verblind. Begrijpelijkerwijs wekte dit droevig ongeval deernis bij de omwonenden. Eenige jaren geleden overkwam de ongelukkige een tramongeluk, waar bij hij zijn beenen verloor. BOUW GEREF. KERK De bouw van de nieuwe Geref. Kerk maakt goeden voortgang. Aan het eind der vorige week is de kapconstructie geplaatst. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN De werklooze arbeider v. L„ die wegens on rechtmatig steuntrekken veroordeeld was tot 3 maanden gevangenisstraf, en hooger beroep aan- teekende .is door het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van .3 Jaar. NOORDWIJKERHOUT KERKDIENST LUTHER-HERDENKING In verband met de Luther-herdeking zal er op Dinsdag 31 October een herdenkingssa- menkomst gehouden worden en wel des avonds om half acht. In deze dienst zat voorgaan Ds. van Noort GODSDIENSTOEFENINGEN Op Zondag 5 November zal wederom be gonnen worden met do avondgodsdienstoefa- ningen, welke zullen aanvangen om 5 uur des namiddags. Ook nu zullen deze diensten wedfr eenmaal per drie weken gehouden worden. CRISIS-COMITE SPELDJESDAG A.s. Woensdag zal te Noord wij kerhout ten bate van het plaatselijk crisis-comité een speldjesdag worden gehouden. Het is zeker wel overbodig dc ingezetenen van Noordwijkerhout aan te sporen om op dien dag een speldje te koopen. Dat de nooden van vele kleine zelfstandige werkers hoog gestegen zijn Is voldoende bekend. Ook is het voldoende bekend, met welk een succes de vorige twee winters in deze nooden het plaatselijk crisis comité verlichting heeft gebracht. De kas van het crisis-comité is leeg en zooals de vorige winters zal te beginnen in November het comité met zijn werkzaamheden aanvangen. Om zulks te kunnen doen en het nuttige werk te kunnen voortzetten is geld noodig en om de Ingezetenen in de gelegen heid te stellen het comité geld te verschaffen wordt begonnen met deze speldjesdag. De speldirs zullen voor 10 cent per stuk worden verkocht. Dat ieder een zijn waardeering voor het werk van het crisis comité late blijken door een speldje te koopen en voor dit speldje Iets meer te betalen dan minstens een dubbeltje. We spreken de hoop uit dat de speldjesdag a.s. Woensdag een klinkend succes moge worden, RIJNSBURG BEDANKT VOOR BEROEP Ds. S. A. Timmer te Bedum (Fr.) heeft Hp.dankt voor h«t. op hem uitgebracht beroep hij de Geref. Kerk alhier. EEN MOOIE VERBETERING De verbetering van den Noord wij kerweg, waarop zoo meermalen en van verschillonni zildpn li aangrdrongcu, heeft thans zijn be- clng gekregen. Vooral zij, die den laatsten tijd van de ren drukken verkeersweg naar Noordwilk gebruik moesten m«-kcn, zullen weten, hoe dringend noodig dit was. De weg ia thans voorzien van oen asfalt- Laatste Nieuws. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Enschedé üvangelisa-. tie), G. C. Schellenberg te Jdarkelo. Radio Nieuws. MAANDAG 30 OCTOBER Programma 3: 812.30 Langonbarg; 12.20— 18.20 North Reg; 15.20—16.20 Deutschl.wmd.sr: 16,20—17.35 Daveni-y: 17.36—19.10 Londen Nat.; 19.10—20.50 Berorminatjr: 20.50—afl. Parü» Ra dio: daarna Kalundborg. Programma 4: 11.20—13.20 Kalundborg; 13 30 14.20 Parijs R.; 14.3015 20 Deutachl.sender; 15.20—1%.45 Langen berg; 16.45—17,20 Deiitschl. sender; 17,30—18.20afl. Weenen; daar ia Du- DINSDAG, 31 OCTOBER Programma 3 8—12.20 Langonberg: 12.20—14 Daventry; 14—16.15 Kalundborg; 161317.20 Warschau; 17 20—19 35 Brussel VI.; 19.35—22,30 Praag; 22.20afl. Kalundborg. Programma 4: 11.2013,20 Kalundborg; 13.20 —14.20 Deutschl.sender; 14,20—16,30 North Reg 15.2017.35 Langcnbeig; 17,357 8.20 Londen Nat.; 28.20afl. Weenen; daarna Deventry. AGENDA Dienst der apotheken. De avond-, nacht- e.. Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 October tot en met Zondag 5 November a.s. waar genomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. bitumen dek en in alle opzichten uitstekend te berijden, zoodat een groote verbetering ie tot stand gebracht. RIJNL. BOYS—FIDES PACTA I 5—3 Ondanks de vele regens is het veld uit stekend bespeelbaar. R. B. heeft den ster ken wind me^, doch is cr in 't begin geheel uit, zoodat Fides Pacta spoedig met 2i» voorsprong heeft. IDan weet J. Iterson (ia achterstand te verkleinen, doch weer is het F. P. die de leiding neemt Nog voor cr* rust zijn het A. v. d. Vijver on A. Heem» kerk, die de partijen op gelijken voet bre* gen. Na de thee neemt R. B. het spel in handen, ondanks de sterke tegenwind e» neemt weldra de leiding. De achterhoede der Boys met keeper Glasbergen aan 't hoofd, verricht prachtig werk, ook de middenliuie is er nu goed in. Do voorhoede onderneemt telkens gevaarlijke aanvallen, uit een waar van de midvoor no. 5 scoort. Hierbij blij ha het. R. Boys heeft dezen geanimeerden wed strijd verdiend gewonnen. De heer Kruyt leidde uitstekend. SASSENHEIM GUNNING Door den architect Noë, uit Haarlem, is aan den aannnemer C. Meiman alhier ge gund de bouw van vier burgerwoonhuizen aan de Wilgenlaan te Halfweg, als zijndo de laagste inschrijver met f13.500. E.H.B.O.-CURSUS Vrijdagavond 7 uur a.s. in het K.S.A.- gebouw een cursus gegeven worden voor eerste hulp bij ongelukken, door Dr. C. Zijderveld alhier en den heer Ritze uit Warmond. DIEFSTAL Ten nadeele van een bewoner van de Jac. van Beierenlaan zijn een zevental konijnen ontvreemd. Het is voor den man die op dezo wijze nog wat extra trachtte te verdienen, een leelijke tegenvaller. TWEEDE AARDBEIENOOGST De heer Barnhoorn in de Hoofdstraat, is zoo gelukkig om dit jaar voor de tweede maal aardbeien te kunnen plukken. De op brengst i» begrijpelijkerwijs niet groot, maar het gebeurt ook niet ieder jaar dat men in den herfst nog versche aardbeien kan eten. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: G J LugtlKhsld—Guldemcmd d. GEHUWD: P J den Boer 26 j cn C J Eiat- geest 25 J. VOORSCHOTEN LEZING Dr. KROP. Vrijdagavond trad op uitnoodiging van een comité, waarvan de heer P. J. H Pieron de leiding heeft, voor ons op Dr. F. J. Krop, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, om een lezing met lichtheelden te houden, waarin uiteengezet werd de nood van de Christe nen in Rusland. Ds. J. C. Houtzagers, Geref. predikant, onende do vergadering met het laten zin gen van Ps. 118 3 en gebed en gal, na een korte inleiding, het woord aan Dr. Krop. Op de hem eigen wijze bracht hij ons op de hoogte hoe hoog de nood daar is geste gen in het 't bijzonder voor hen die hun God willen belijden; deze worden, als zijn de g o v a a r 1 ij k, niei langer in de samen leving geduld en verbannen, gemarteld of van het leven beroofd. Verschikkelijke toe standen behandelde do spreker, welke dui delijk werden gedemonstreerd door ver schillende plaatjes welke er bij werden vertoond. Welk een verkwikking is het voor onze modebroeders en -zusters daarom een pakje levensmiddelen te mogen ontvan gen en daardoor het leven van hen en dc hunnen te kunnen rekken, welke pakjes door bemiddeling van Dr. O. Schabert hun geworden. Wij hebben gezien de rijkdom welke wij bezittpn door vrijelijk ons gods dienstig leven te kunnen loven zooals wij dat hier doen. In de pauze werd met lectuur geeolpor- toerd en een cöllecto gehouden voor da kosten van dezen avond, terwijl aan het einde gecollecteerd werd voor de Christenen in Rusland, Do kerk was goed bezet en wn geen ge-, legonheid heeft gehad dezo lezing lij te wo-" nen. raden wij aan jeeiuur nnn le vragen hij Dr. Krop of der» heer Piersm, ondat mede hierdoor hun harten mild gestemd worden voor epn financieel offer ten hate van onze medebroeders en -zusters' aldaar. Ds. Fortgens, Herv. pred., snrak een dank en slotwoord, waarin hli er ook op wees dat alle verschil hier wegvalt en wij samen voelen en samen bidden of bet God moge behagen hier uitkomst te geven. Na tot zingen van Ps. 27 7 en gebed gingen al len diop onder den indruk naar huis. COLLECTEOPBRENGST De netto-opbrengst der collecte van het sub-comité voor uitzending van zwakke kinderen naar var.antiekolonics bedroeg f 177 65 WOUBRUGGE RAADSVERGADERING IDe Raad dezer gemeente komt Dinsdag a.s.. des voormiddags 9.30 uur. In openbare vergadering bijeen ter behandeling van do cemeentebegrcoting 1934 en wat verder ter tafel zal worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6