BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MAANDAG 30 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFICIEELE BERICHTEN Verplaatsingen Ontvangers. plaatst en werkzaam gesteld aan de inspectie op hun nieuwe standplaats: L. Boot van Hei- mond. Inap., naar Amersfoort, lnsp. lnv. en acc.; C. Westerhof van 's-Gravenhage. dir. bel., naar •s-Gravenhape, in*. en acc.; J. J. Koster van Groos Daar Groningen, lnsp. 3e ard.. naar Gro ningen. insp. dir. bel., 2de afd/; J. Hilbrands van Den Helder, insp.. naar Groningen. Insp. lnv en aoc.; J. Hulst naar Haarlem, insp.. naar Haarlem, Insp. dir. bel.. H. J. Bakker van Haar lem, insp., naar Haarlem, insp. dir. bel.;fT. H. J. Kramer van Zaandam. Insp. naar Haarlem, insp. lnv. en acc.; A. W. J. van Rietschoten van Terneuzen. lnsp.. naar Middelburg, lnsp. dir. naar Rotterdam, insp. dir. bel. buitengemeen ten; J. F. M J. Shaettenberg van Sneek. lnsp. Istu afd.. naar Rotterdam, insp. inv. en acc.; H. Tak van Delfzijl, insp.. naar Rotterdam, insp. lnv. en acc.; F. A. van Alphen van Sittard. lnsp.. naar Schiedam, insp. dir. bel.; IJ. Hoog- mei van Leeuwarden, insp. 1ste afd.. naar Leeuwarden, insp. dir. bel.; J. Füls'tra van Leeuwarden, insp. 2de afd., naar Leeuwarden, lnsp. air. bel.; G. Prevoo van Eindhoven, insp. lste afd.. naar Eindhoven. Insp. dir. bel.; L. M. Jtïarée van Arnhem, lnsp. lste afd.. naar Arn hem, Insp. dir. bel., lste afd.; F. B. Sander" M. J. Gi Zwolle, insp., naar Zwolle, insp. dir. bel.; ind, insp. dir. bel.; H. J. Fokmi Delft, buitengemeenten.. insp. dlï. bel. n Bö beschikking van den Minister van Flnar ciSn zijn de volgende ontvangers der directe belastingen, enz. verplaatst: P. Schoutens van het lste kantoor te Nijme gen naar het kantoor der directe belastingen J. J. Lommei van het kantoor der directe be lastingen. Invoerrechten en accijnzen te Delfl naar het kantoor der directe belastingen aldaar; A- M. L. baron Mulert van het kantoor der Invoerrechten en van den accijns op de suiker te Roosendaal naar het kantoor der invoerrech ter. en accijnzen aldaar: H. J. C. Mensonldes van het kantoor Breda, buitengemeenten, naar het kantoor der Invoer rechten en accijnzen aldaar G. C. Vogel van het kantoor der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te 's-Her- belastingen. invoerrechten en acctlnzen te Dor drecht naar het kantoor der directe belastin- A. van Dlermen van het kantoor der directe belastingen. invoerrechten en accijnzen te Venlo naar het kantoor der directe belastingen. J. den Burs-er van het kantoor der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Eiisdei (station) naar het kantoor der invoerrechten BURGEMEESTERSBENOEMING Met ingang van 15 November 1933 is be noemd tot burgemeester der gemeene Ylst, H. J. L a n gm a n. De nieuwbenoemde burge meester is 27 jaar oud en te Harlingen ge boren en is Ned. Herv. en thans was hij ambtenaar ter secretarie te 's Gravenzande. WE ZIJN NIET BRIJ VAN INDIRECTE BELASTING Een redacteur van het „Dagblad van Noord Brabant" begint een artikel over „de dool tocht van de margarine" aldué: Bij het ontbijt. Links van het bord een aanmaning om den verloopen termijn van de Personeele Belas ting te betalen. Rechts het nieuwe aanslagbiljet van de Rijksinkomstenbelasting. In den suikerpot onze vaderlandsche sui ker, die we onder den rook onzer woonstede zien maken en waarop eenige honderden per centen belasting drukken. In den broodbak brood met eenige percen ten belasting vanwege de Tarwewet, In den boierpot 't luxe-artikel boter met eenige tientallen percenten belasting van wege de crisiszuivelwet C-i het vleeschschaaltje nog slechts spaar zame resten voor de meubileering van den boterham met verscheiden procenten belas ting. In het eierdopje het kloek product van een leghorn met eenige tienlallen procenten be lasting. In het melkkannetje de onmisbare melk met de noodige percenten belasting. In de keuken rinkelen scherven. De ge dienstige probeert vergeefs of een drinkglas harder is dan de gootsteen. Weer maar nieuwe koopen met de noodige percenten be lasting erop. En dan belt het en stapt de aardappelboer binnen die winterprovisie komt afleveren met meer dan honderd percent belasting. En als je dan moppert over al die belas tingen dan troost de buitenman je met ver halen van aardappelen die „op het dorp" maar de helft kosten, van „Belse suiker"; „Belse boter" die je tegen zeer civielen prijs zoo maar voor den voet kunt krijgen. AMSTERDAM AMSTERDAM BLIJFT VRIJ In de Memorie van Beantwoording op het Afdeelingsverslag over de begrooting mer ken B en W. ten aanzien van de samenstelling van het College o.m. op dat voor hen het leidend beginsel is, dat het voeren van de gemeentelijke huis houding moet blijven berusten bij de ge meentelijke organen. Zij verliezen daarbij echter niet uit het oog, dat de gemeenten onderdeelen zijn van een grooter geheel, welke belangen van hoogere orde kunnen zijn dan die der gemeenten, welke laatste dus in dat geval zullen moeten wijken voor de eerste. In de tegenwoordige, hoogst ernstige tij den, waarin ons gansche volk groote geva ren bedreigen, dienen de gemeentebesturen meer dan anders rekening te houden met die hoogere belangen. Onder deze omstandigheden behoort het gemeentebestuur zelf de noodige maatrege len te nemen. Zou het hierin te kort schieten, dan heeft het gemeentebestuur het aan zich zelf te wijten, indien de gemeentelijke auto nomie een stelsel, dat zoozeer tot ont plooiing van krachten en tot zegen der plaat- seli. .e gemeenschappen heeft gewerkt wordt beknot of wellicht geheel te loor gaat Tot de maatregelen om dit te voorkomen behoort in de voornaamste plaats het reëel sluitend maken der begrooting. Geen afzonderlijke crisislasten meer. Dit standpunt van B. en W. brengt w ij z i- ging in de financieele politiek van de laatste jaren ten aanzien van de crisisuitgaven, die niet langer ten laste van den kapitaalsdienst mogen worden gebracht Het indertijd ingestelde Crisisfonds - - waar van het tekort einde 1933 zal zijn opgeloopen tot 16 millioen stellen B. en W. voor op te heffen en de crisislasten naar den gewonen dienst over te brengen. De gewone dienst wordt hierdoor verzwaard met een kleine 7 millioen, ongerekend de aflossing van boven genoemd tekort van het Tisisfonds. Nieuwe dekkingsmiddelen. Het nu sluitend maken van de gewijzigde begrooting willen B. en W. o.a. bereiken door: le. het beschikken over een gedeelte der reserve van het Fonds tot dekking van brandschade aan gemeente-eigendommen; 2e. halveering van de bijdragen aan den kapitaalsdienst, voor zoover zij betreffen uit gaven, die over een aantal jaren worden ver deeld; 3e. vermindering van afschrijvingen bij enkele gemeentebedrijven, en 4e. over brenging van de aflossing van leeningen, aangegaan voor grondexploitatie, naar den kapitaalsdienst. Deze noodgedwongen bijzondere maatrege len beteekenen, zooals B. en W. uiteenzetten, geringere kapitaalvorming dan voorheen gebruikelijk was. Door de invoering van de Omzetbelasting op 1 Jan. e.k. moet nog 6 ton worden ge vonden. Dit bedrag wordt opgenomen in de post onvoorziene uitgaven. Optimisme. B. en W. stellen geen maatregelen voor om te voorzien in het eventueel tekort ten gevolge van de verminderde uitkeering uit het Gemeentefonds. Zij vertrouwen, dat de Regeering, na kennisname van de bezwaren tegen het betreffende wetsontwerp, dit zal terugnemen. De bijzondere maatregelen van B. en W. komen tot uitdrukking op talrijke wijzigings- posten en betreffen in de eerste plaats beperking i i uitga door inkrimping van personeel het intrekken of verminderen van subsidies, opheffing van de quarantaine-inrichting als verplegings- inrichting, opheffing van het Gemeentehu- reau voor Beroepskeuze, besnoeii g op on derwijsuitgaven, minder bestratingswerk zaamheden enz. Voorts wordt deze beperking gezocht in verder gaande loons- en salarisvermindering korting zullen nieuwe loon- en salarisrege lingen worden voorgesteld. Dan willen B. en W. eveneens met ingang van 1 Jan. e.k. den 9-urigen werkdag invoeren in de ziekenhuizen der gemeente, waardoor ook besparing wordt verkregen. Door onderscheidene maatregelen denken B. en W. do inkomsten te verhoogen, o.a. door een tarief voor de pontveren over het IJ (voetgangers en wielrijders hiervan uitgezonderd), herziening der marktgeld- verordening, heffing voor ventersvergun- ningen, hoogere begrafenisrechten, aanmer kelijk meer straatgeld, 100 (inplaats van 80) opcenten op de Gemeentefondsbelasting hoogere zakelijke bedrijfsbelasting en hoo gere uitkeeringen uit de in aanmerking ko mende gemeentebedrijven. Crisisbeleid. Behalve deze financieele beschouwingen bevat de Memorie van Antwoord nog een repliek over de onderwerpen van allerlei aard. Zoo deelen B. en W. mede, dat van vacantietoeslag in 193 niets kan komen, en dat een voordracht tot ontslag van gehuwde vrouwen in gemeentedienst in bewerking is. Politiezaken worden uitvoerig besproken, ook de kwestie van de 60 pCt. en .iet défilé in het Stadion. In verband met de omstan digheid, dat de Burgemeester zich niet lan ger interpellabel acht ten aanzien van zijn beleid als hoofd der politie, zegt de burge meester dat krachtige controle op optochten en openbare vergaderingen in deze moeilijke tijdsomstandigheden zeer noodig is. In de ontworpen herziening der politieverordening zijn o.a. bepalingen opgenomen betreffende beveiliging van voetgangers tusschen voet pad en tramhalte, scherper toezicht op zwem men en zonnebaden, en een verbod om do straten te beschilderen. B. en W. zijn voornemens, de Regeering te verzoeken meer goedkoope levensmiddelen te verstrekken. Het probleem van de noodzakelijkheid van huurverlaging heeft hunne volle aandacht, de krotopruiming gaat in langzaam tempo. B. en W. weren, waar mogelijk buitenland- sche studenten aan de Universiteit en zien overigens met zorg de uitbreiding van het aantal studenten; grootere zorg geeft het steeds met verlies werkende trambedrijf. Tal van onderwerpen komen in de Memo rie van Antwoord nog ter sprake. Wij mee- nen evenwel onzen lezers een genoegzamen indruk te hebben gegeven van den vasten wil van het College van B. en W. om het mes er in te zetten waar dat nu eenmaal noodig is. EEN LEGER DES HEILS-DEMONSTRATIE Men meldt ons, dat van Zaterdag 4 tot Maandag 6 November enkele honderden Leger des Heils-muzikanten uit alle deelen van ons land in de hoofdstad bijeen zullen komen. Op Zaterdagavond heeft men een groot- sche uitvoering georganiseerd in het Con certgebouw, die ook voor het publiek toegan kelijk is. Des Zondags zal een drietal be sloten samenkomsten gehouden worden in het .gebouw voor de Werkende Stand", on der leiding van kommandant Bouwe Vlas. Legervrienden of families, die een leger- muzikant voor deze beide dagen te logeeren zouden kunnen hebben, worden vriendelijk tgenoodigd hiervan even kennis te geven „an: het Muziek-departement van het Leger des Heils-hoofdkwartier. Prins Hendrikkade 49-51, aangezien het eenige moeilijkheden schijnt op te leveren om dit enorme aantal muzikanten in eigen kring onder te brengen. DOODELIJJK MOTORONGELUK. Vrijdagmorgen reed de motorrijder T met den hij hem in dienst zijnden 27-jarigen H. Voogd op den Oliemolensingel te Ensche- d e. Toen hij moest uitwijken voor een melkwagen slipte het motorrijwiel met het gevolg dat de duorijder er af werd geslingerd Deze bekwam zulke ernstige verwondingen dat hij in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. BRANDEN Te Z u f e n brak brand uiit in de. garage van den heer Kahl. Het pand brandde geheel uit Een drietal auto's werd een prooi der vlammen. Het vuur deelde zich vervolgens mede aan het naast de garage gelegen land bouwbedrijf van den heer Hendrix. De stal brandde geheel, 't woonhuis gedeeltelijk uit Een groote voorraad hooi ging verloren. ROOFDIEREN VAN DEN WEG Wees voorzichtig met „eindjes meerijden' Vrijdagmiddag is te Boxmeer een 13- jarige jongen ontvoerd. Een autobestuurder vroeg hem den weg naar Spanlbeek. De jon gen ging op de treeplank staan. Toen hij een verzoek om mee te rijden afsloeg, trok de autobestuurder hem de auto in en reed snel weg. De jongen begon te schreeuwen en op de ruiten te slaan om de aandacht te trekken. Een (bewoner van den Spambeeksche Voor zondaars Hervormingsdag* Nog klinkthoog boven het rumoer. Der volkrenwoeling uit, De nooit verstomde echo van Het wekkend klop geluid, De wonderlijke hamerslag Die in de morgen vroeg De zware deuren van de Kerk Voor ieder open sloeg. Nog klinkt de slag van het houweel Dat muren heeft geslecht En Gods onmetelijke schat Voor ons heeft bloot gelegd: De schut van Gods onfeilbaar Woord, De gids naar Christus' Kruis, De staf, die moede pelgrims voert. Naar 't hemelsch Vaderhuis. En op de puinen van de schijn Heeft God Zijn Huis gesticht; Daar brandt hoog op de kandelaar Het louterende licht Dat heel het leven met zijn gloed En glorie rijk doorstraalt En in de diepste schachten van Ons leege leven daalt. Hier heet de Vader ons Zijn kind Hier koestert ons Gods Zoon, Hier kiest de Geest bij armen en Verkommerden Zijn woon. Hier is des Heeren heerlijkheid Aan ons geopenbaard: Hier is de nevelige nacht Voor zondaars opgeklaard. (Nadruk verbodenLEO LENS weg heeft dit gezien, Ook hoe de chauffeur hem een klap gaf, doch schonk verder gees aandacht aan het geval. De jongen bleef zich echter verzgetten, zod dat de ontvoerder blijkbaar angstig werd en te Groeningen uit de auto gooide. Geheel ontdaan is de jongen naar huls teruggeloopon. De politie heeft de zaak ln onderzoek. Men meldt ons uit Spakenburg: Nog laat, tusschen half elf en elf uur, reed een auto door Spakenburg, waarin personen zaten. De avondcatechisatie was geëindigd en eenige meisjes, die wat nage praat hadden in de consistorie, gingen naar huis. In Spakenburg werden tot 3 maal een! paar meisjes aangegrepen en werd ge tracht ze in de auto te krijgen. Steeds stop te de auto als er een paar meisjes gepas seerd werden. Een jongeling ging per fiets de auto. die koers zette naar Bunschoten, achterop. Reeds meende hij deze niet te kunnen inhalen, toen buiten Bunschoten do auto weer stopte, om een paar meisjes, die naar huis toe gingen, te grijpen. Daardoor kon het nummer van de auto opgenomen worden. De politie heeft de zaak in handen. De kabinetsformateur Albert Sarraut (met bolhoed in de hand), tui zijn succesvolle poging tot het vormen vaneen ministerie temidden der leden van 't nieuwe kabinet. Herfst in het park van kasteel Marquette te Heemstede, dat pas voor het publiek is opengesteld. Op het landgoed Eikenhorstte Wassenaar werd de keuring van Roode Kruis-honden gehouden, waarbij Prins Hendrik aanwezig was. Links: de Parijs, het eerste na Lindberghs bekende oceaan- aankomst van den Prins; rechts,flora", een Fransche herder, toont zvin vondst aan den baas. vlucht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5