Hicuwc L'riit5rl|r Courant MI HOUTHANDEL V.H. j.VAN SCHIJNDEL CO. XCONNCMCNTt "Per kwnrtaa' III 1-tMiliMi en in plnnt- r.3n wnnr n ag-Mitat-hnp irevestlgd Is f2 33 Franco per pnsl f 2.33 portokosten Pe; week >0.18 Vnni ln>i Huitenland bij wekelijk- iche tending .4 50 Bu dugenjksrho zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 28 OCTOBER 1933 NO. 5006 ADVERTENTIEN 1 Van 1 tot regelsl.lV/t Elke regel meer0.22VJ Jngez. Mededeellngen Van 1—6 regels 2-30 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Ioor het bevragen aan 't bureau wordt berekend O.ft 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit bladen EERSTE BLAD Grijpt, als 't rijpt Goddelijk bestuur en menschelijke handeling Waarom hebben wij dikwijls zoovee! moeite Gods leiding in het wereldgebeu ren te eeren en te eerbiedigen? Omdat wij Hem in onze kortzichtigheid vaak niet zien als de Almachtige en in zich zelf algenoegzame Souverein; maar het zij met alle eerbied gezegd als de alles regelende Hoofdambtenaar in het wereldproces, die daarbij, naar wij wa nen te weten, in veel tekort schiet. Als God dan de rechtvaardige rech ter over alles is, zoo spreken of denken velen gedurig, hoe kan hij dan toelaten, dat het kleine wordt vertreden en het ellendige verdrukt; dat hier het koren verstookt wordt en dat daar de grim mige honger heerscht; ja, dat in gruw zaam oorlogsgeweld de jonge mannen vallen als halmen voor de zeis? De wereld is immers een groot vat vol schreeuwende tegenstrijdigheden en het Godsbestuur, waaraan wij dan toch gelooven, is het grootste wereldraadsel. Vanwaar dit moeilijke probleem? Omdat we het is feitelijk toch zoo heel eenvoudig de Scheppingsorde omkeeren: wij zijn er niet voor God, maar God is er voor ons. De oude erf zonde, welke in de praktijk des levens nog boosaardiger gestalte krijgt in deze conclusie: Voorzoover wij succes heb ben kan God de regeling en ordening van het wereldbestuur wel aan ons overlaten: zoodra het echter mis dreigt te loopen hopen wij op Zijn interventie, want wij verwachten dat Hij het wel voor ons en te onzen bate in orde zal maken. Dit is, ieder onzer geeft het onmid dellijk toe, afzichtelijk goddeloosmaar zelfonderzoek leidt er immer toe, dat we de waarheid dezer beschuldiging te gen ons, niet kunnen ontkennen. Ja, wij moeten er aan toevoegen, de levensgang van individu en maatschap pij, geeft reden en oorzaak om zoo te denken. Immers, wij zien de menschen handelend optreden, alles gaat zoo zijn natuurlijke gang. We lezen in de Schrift van wonderen en van plotseling ingrijpen van Godswege, maar dat is.... geschiedenis In elk geval is het hooge uitzonde ring als wij kennelijk Gods hand mee- nen te speuren in een onverwachte ge beurtenis; we hebben geleerd en zeer terecht om hoogst gereserveerd te staan tegenover verhalen van mira- kuleuse gebedsverhooring, al heeft ieder wel eens iets ondervonden of aan schouwd, dat hem van de mogelijkheid overtuigde. Duidelijk spreekt echter de waarheid tot ons, dat 's werelds beloop heel ge woon doorgaat, dat met logische gang het een uit het ander voortvloeitdat als we aan Gods leiding gelooven ons gebed verhoord wordt op gansch „na tuurlijke" wijze. Hieruit kunnen we goede, maar ook goddelooze gevolgtrekkingen maken. De goede zijn deze, dat we volkomen schriftuurlijk doen wat onze hand vindt om te doenin het vaste geloof, dat God zit in Zijn regiment en alles wèl regeert, doch dat onzer is de plicht van activiteit en voortvarendheid. We trachten dan te leven naar het woord, dat Bismarck eens sprak: Ik blijf wachten tot ik het ruischen van Gods voetstappen hoor en poog dan de zoom van Zijn mantel te grijpen om Zijn leiding te kunnen volgen. Echter, er dreigt ook gevaar. Als wij niet aanvaarden, dat God achter alles staat, hoezeer Zijn handgreep onzicht baar en voor ons verborgen is, dan zullen wij de wereld wel regeerendan nemen wij, zonder Hem te erkennen, het albestuur wel op ons. Immers, niet Zijn dienst is het hoogste, maar de mensch is hoofdpersoon, is doel en cen traal punt van alles. In het eerste geval ontleden we de omstandigheden; speuren we naar de roode draad, welke er door het wereld gebeuren loopt; zoeken we naar de rij pende vrucht in de oogst van het maat schappelijke groeiproces; in het tweede geval gaan we iets nieuws, iets vreemds maken-, wij mechaniseeren de ontwik keling der dingen en we meenen, dat wij de motor construeeren kunnen, welke het levensrad van individu en maatschappij doet wentelen. Of, om het concreet te zeggen met voorbeelden van onze eeuwwe schouw den in 1918 de warreling aan; wij vreesden misschien dat de wijziging zich zonder ons voltrekken zou; en de wereldhervormers verdrongen zich op liet podium om ieder voor zich zijn eigen gloednieuw stelsel van maat schappij-bouw aan te prijzen. Men tim merde er lustig op los om een „raam" te maken, waarin de nieuwe samen leving moest passen. Vergis u niet en keer het niet om: niet het raam moest sluiten o.m de maatschappij, maar deze moest „pas klaar" gemaakt worden voor het „stelsel". Zóó meent het de mensch, die zich het middelpunt en de hoogste wetgever waant; die zegt: ik construeer het we reldplan. En hij scheldt te goeder trouw de anderen voor dompers en achterlingen, die hoogstens over „om bouw" der maatschappelijke ordening durven spreken. En toch hebben die laatsten gelijk en ze krijgen elke eeuw wat zeg ik? elke kwarteeuw of nog minder gelijk. Dat leert de Schrift en dat bevestigt de historie. Waarom? Door eigen wijs heid? Geenszins, maar omdat zij erken nen: God zit in Zijn regiment en regelt alles wèl! Nog hoort men dag aan dag de stem weerklinken: geen nood, wij redden 't zonder Hem; doch, die het zeggen, zinken En zij, die dit gelooven en Hem niet verloochenen, hebben niets anders te doen dan te letten op het rijpen der vruchten op de akker der maatschappe lijke ontwikkeling, en hun taak is de gerijpte vrucht te grijpen met vaste hand. Zeg niet, dat zulks aan lauwen en tragen, aan lijdelijkheidsmenschen overgelaten kan wordenhet eischt groote activiteit en onvermoeide bestu deering van de groeiende vraagstukken. We herinneren hier aan wat we on langs schreven: wie vasthoudt aan het beginsel, vindt zijn werk. Immers, hij hoeft de problemen niet te zoeken, nog veel minder te maken, zij stormen van zelf op hem af; hij sta gereed om ze aan te grijpen en onder de lamp, der beginselen te plaatsen en te onder zoeken. O, het ware gansch onverantwoorde lijk geweest, indien in een bewogen tijdsgewricht als 1918 de Christenen onbewogen aan de zijde van de weg hadden gestaan om de voortrukkende ideeën met eenige interesse, doch zon der daadwerkelijk mee te leven, voorbij te zien trekken. Het ware echter even dwaas geweest, indien zij zich met de stroom hadden laten meevoeren, meenend in een nieu we maatschappij terecht te komen, waar enkel democratische broodboomen zouden groeien. Dan zou ons thans dezelfde ontnuchtering treffen als de velen, die het zonder God dachten klaar te spelen. En die nu, want dat is het oordeel, dat op dezulken ligt, in hun verbijstering naar gansch iets anders grijpen. Maar die daardoor weer pre cies in dezelfde fout vervallen en nu hun heil zoeken in een gansch ander stelsel, waaraan ze weer ijverig knut selen als kinderen met een bouwdoos en even machteloos als de torenbouwers van Babel. Wij behoeven daar niet meer van te zeggen; de in wezen negatieve actie is voldoende veroordeeld door de recht bank der geschiedenis. En het boven staande, waarin we gepoogd hebben een principieel betoog te leveren, moge toe reikend zijn om ons bij de positieve waarheid te houden, dat het een nood lottige vergissing zou zijn, als we in het huidig tijdsgewricht werkeloos aan de kant bleven staan. Men zou zijn oogen moeten sluiten om niet te zien, dat er weer rijpende vruchten de aandacht vragen; dat het barnend wereldgetij de oeverbewoners met onaangename verrassingen be dreigt en heel veel van onze activiteit vergen zal. Echter, de gevaren en de dreiging zijn thans gansch andersoortig dan toen. Indien men ons niet verkeerd ver staan wil, dan zouden we het zoo dur ven zeggen: omstreeks 1918 kwam er heel veel tot stand, waarmee wij kon den instemmen, al werden anderen ge dreven door geheel andere beginselen, dan de onzethans heeft het althans de schijn, dat men bouwt op waar heden, welke steeds door ons als waar heid erkend en beleden zijn. Twee voorbeelden. Het algemeen kiesrecht, zooals het uitgaat van de idee, dat het individu de beslissende factor in de menschengemeenschap is, kan door ons niet aanvaard worden. Echter, het resultaat, dat van deze booze grondstelling het gevolg was, is door ons omdat principieele ombouw niet mogelijk bleek zonder v«cl be zwaar aanvaard. Wij verkiezen het immers verre boven het mammon kies recht, waaronder indertijd ons volk ge kneveld lag. Doch nu de keerzijde. In onze dagen heeft menigeen de mond vol van cor poratieve staat en maatschappij en stelt men het gaarne zoo voor, alsof men hier met iets gloednieuws komt. Het is echter de populariseering en te vens niet zelden de verbastering en be spotting van een oer-christelijke ge dachte, welke in de loop der eeuwen op velerlei manier gepredikt is. Deze roep wekt dus op het eerste gehoor sympa thieke gevoelens op, maar de uitwer king van het beginsel baart bittere teleurstelling. Wat nu te doen? Het kind naar het oude gezegde met het badwater wegwerpenöf actief deelnemen aan het oogstleven van onze tijd om met Gods hulp goede vrucht te kweeken uit een kostelijk beginsel en kwade ranken af te snijden? Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. Immers, zoo eindigden wij een vorig artikel: „Wellicht zal het in de loop der ko mende jaren duidelijker blijken dan iemand nu nog kan vermoeden, hoe groot de hervormde en reformeerende kracht des Evangelies is ook op maat schappelijk gebied." En wij schreven zoo in verband met een beschouwing over het manifest der Roomsch-Kath. Staatspartij, omdat daaruit weer zoo overduidelijk bleek, dat allen, die zich baseeren op de be ginselen van Gods Woord, wel naast, maar ten principale niet tegenover elkander kunnen staan, ook niet als nieuwe oriënteering op de dagorde geschreven is. Want al dezulken, hetzij ze zich al dan niet beroepen op de wijze inzichten ontvouwd in de cycliek „Quadragesimo Anno", begeeren „een maatschappelijke opbouw, welke de huidige individualis tische wanorde beëindigt en een orde in het leven roept, welke voor goed den klassenstrijd terzijde stelt, den over belasten Staat verlicht en den beroeps- standen hun plaats geeft in een corpo ratieve maatschappij". Te gelegener tijd hopen we hierop nader terug te komen. BINNENLAND. NIEUW HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND DE ONDERHANDELINGEN BEGONNEN. Van betrouwbare zijde vernemen wij. dat gister te 's-Gravenhage op het Departement van Economische Zaken de onderhandelin gen zijn begonnen over een nieuw Neder- landsch-Duitsch handelsverdrag ter vervan ging van het douane^ en credietverdrag dat op 31 December a.s. afloopt. Aan deze bespreking wordt deelgenomen door ambtenaren van verschillenden depar tementen uiteraard vooral door die van Economische Zaken. De onderhandelingen worden van Neder landsche zijde gevoerd door een delegate onder leiding van dr. Hischfeld, directeur generaal van Handel en Nijverheid en van Duitsche zijde door een delegatie onder lei ding van dr. Koehler, „Ministerialdirektor im Reichsministerium fi?r Ernahrung und Landwirschaft". De Nederlandsche delegatie is als volgi samengesteld: dr. Hirschfeld, voorzitter; lr. Bonthuis, ir. Joustra, dr. Nederbragt, dr. Posthuma, mr. Ries, mr. Schaepman, mr Steenberghe, de heer Valstar en dr. Van der Waals. De Duitsche delgatie beslaat, behalve uit den voorzitter dr. Koehler, uit dr. Benzier, dr. Flach, dr. Walther en dr. Wucher. TEGENKANTING STEUN AAN DE TWENTSCHE INDUSTRIE In het nummer van 30 Sept schreef de Java- Bode het volgende: Zooals te verwachten was heeft de oeconomi- sche commissie, die advies moet uitbrengen over de suggestie van minister Colijn, tot contingcnteerlng van den textielimport ten voordeele van Twente, allereerst rekening gehouden met het belang der Indische bevolking. Voorloopig staat zij afwijzend tegenover dit plan. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat het van de baan is. Men moet waakzaam blijven, opdat deze maatregel Indië niet worde opgedrongen." Het Textielarbeidersblad van de Christelijke organisatie voegt hieraan toe. Vooral de laatste zin van dit bericht is veel zeggend. Men kan dien zóó lezen: Tot nu toe Is het gelukt, om maatregelen ten nadeele van de onreëele concurrentie vanuit Japan tegen te houden, doch wij moeten zorgen waakzaam te blijven, om te zorgen dat niet te eeniger tijd ops de contingen- teering van katoengoederen voor Nederiandsch- Indie toch nog wordt opgedrongen. Wat een treurige mentaliteit spreekt uit een der gelijk bericht. Men ziet blijkbaar liever, dat de exportraogelijkheid naar Indië. voor de TwenLsche katoenindustrie geheel te loor gaat ten voordeele van lapan, dan dat in dezen vorm de industrie hier de noodige steun geboden wordt. 't Is te hopen, dat de regeering zich door dergelijken tegenstand er niet van zal laten afbren gen om spoedig den steun te verleenen die noodig CONGRES OVER DE ARBEIDSTIJD Het N.V.V. dringt op verkorting in verschillende bedrijven aan Te Utrecht begon gistel-middag een con gres van het N.V.V. over het vraagstuk van de arbeidstijd. De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V.. releveerde de ontzaglijke werkloos heid. die momenteel ook in ons land op he- viee wiize heerscht en gedurende jaren wel zal blijven. Onze bevolking vermeerdert jaarlijks met 100.000 persone de emigra tie staat stop en duizenden vreemdelingen werken in ons land. Tegen het laatste kun nen we maatregelen nemen; de eerstge noemde factoren eischen verkorting van werktijd en langer leerplicht. De heer J. Hilgenga, secretaris van de moderne Landarbeidersbond, besprak de misstanden, welke heerschen onder zeker 350.000 mannen en 75.000 vrouwen in de plattelandsbedrijven. Spr. ging de arbeids duur in de land- en tuinbouw na, waarin de dagtaak varieert van 7V2 a 8 tot 15 uur. In het veelioudershedrijf komt het in hon derden, wellicht duizenden gevallen nog voor dat een vrije Zondag niet bestaat. Voor de jeugdigen moet tijd overblijven voor leeren en spelen, de gehuwde vrouwen moe ten zooveel mogelijk aan hun gezinnen worden teruggegeven en de volwassen man nen moeten niet langer in veel te lange arbeidsdagen worden afgebeuld. De orea- nisatie heeft altijd rekening met de moei lijkheden gehouden, heeft nooit een con stante S-urendag, maar een gemiddelde 48-nrenweek verlangd. De heer J. C. van Hulst, secretaris-pen ningmeester van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel noemde de werktijden in deze bedrijven op dit oogen- blik ongunstiger dan ooit tevoren. Deze lange arbeidstijden zijn ook buitengewoon ongezond. De sterftekans van het hotelper soneel is verreweg het grootst, grooter nog dan die van de steenhouwers. Spr. drong aan op invoering van de Arbeidswet in het hotelbed rijf. Mej. van Andel. voorzitster van den Bond van Huispersoneel, vestigde de aandacht op den ongelitimeerden werktijd (70—100 uur ner week) die door jeugdig perspneel in huishoudelijken dienst wordt verricht Voor meisjes en vrouwen in de bedrijven is de werktijd wel wettelijk vastgesteld, maar ook voor het huispersoneel moet dit wette lijk worden geregeld. Er is ook hier eeD taak voor onze regeering weggelegd. De heer W. Brouwer Jr., secretaris van den Alg. Bond van Handels- en Kantoor bedienden sprak over den arbeidstijd van kantoor- en winkelpersoneel en reizigers alsmede van opzichthoudend en technisch personeel Spr. drong aan op krachtige pro paganda om te bereiken dat ook voor het kantoor- en winkelpersoneel en voor reizi gers de Arbeidswet verplichtend gesteld wordt Te halfzes werd het congres geschorst tot hedenochtend halftien. AMBTSJUBILEUM MR A. SLOB Onder groote belangstelling heeft gisteren r. A. Slob zijn zilveren jubileum gevierd als burgemeester van Haarlemmermeer. Op het raadhuis in Hoofddorp werd des mor gens de jubilaris met zijn familie door het gemeentepersoneel ontva/igcn en gehuldigd onder aanbieding van een zilveren theeser vies. Na een zanghulde door de schoolkin deren vertrok men naar Schiphol, waar de directeur der gemeentelijke handelsinrich- tingen van Amsterdam, de heer Boogert, en de heer Thomson van de K.L.M. "mr. Slob hebben toegesproken. In een speciale raadsvergadering is de uhilaris des middags door de burgerij huldigd, waarhij hem haar geschenk, een bedrag van ruim 3200 werd overhandigd, dat bestemd is voor een te stichten fonds voor een tehuis van ouden van dagen. Namens het gemeentebestuur van Am sterdam werd in deze vergadering nog het woord gevoerd door wethouder dr. Vos. Na de raadszitting is een zeer druk be zochte receptie gehouden. De feestelijkheden des avonds moesten wegens den regen worden afgelast. HET DIENSTBODENVRAAGSTUK Onder leiding van den directeur van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling werd op het departement van sociale zaken een vergadering gehouden van vertegen woordigers van vereenigingen voor vrouwen en meisjes, die zich met plaatsen van huispersoneel bezighouden, en enkele vakcentralen. Uit de besprekingen bleek, dat nog steeds een belangrijk tekort aan Nederl. huispersoneel bestaat. Zeer veel meisjes, die mogelijk wel genegen zouden zijn zich als dienstbode te verhuren, missen een voldoende opleiding. Daarom werd er op aan gedrongen cursussen in het leven te roepen en waar deze reeds zijn, de deelneming zooveel mo gelijk te bevorderen. De voorkeur voor het in dienst nemen van buitenlandsch personeel spruit niet voort uit de zucht om Ned. meisjes te passceren. Talrijke families, die huispersoneel noodig hebben, zouden gaarne Nederlandsche krachten aannemen, doch slacen daarin niet. Waar het bier een zeer belangrijk, doch lang et eenvoudig vraagstuk geldt, werd aangedrongen voortzetting van de bemoeiing en stiniuleering door de regeering. Medewerking van alle organisa- van belanghebbenden werd gevraagd en voor er mogelijk ook toegezegd. 0e Tfledec&uuhche landfiasta 1 POOS 20 CT.-TUBE 35 EN 60 CT. 1 AMSTERDAM Naar wjj vernemen is gistermiddag de sta king bij de bevrachting alhier opgeheven. De Nationale Schippersvereeniging, de Internatio nale Schippersvereeniging, de Chr. Protestant- sclie Schippersvereeniging, en de Katholieke Schippersbond, hadden zich naar ons van de zijde der bevrachtingscommissie wordt meegedeeld tot deze commissie gewend, met het verzoek, het hare te willen doen opdat de werkzaamheden hervat zouden kun nen worden. De commissie heeft zich hiertoe bereid verklaard op voorwaarde, dat de Bon den hun medewerking voor een goeden gang van zaken zouden verleenen. Dit is geschied en sinds gistermiddag kwart voor drie werd door de schippers weer geregeld genummerd. Over de aanleiding van het conflict, de opge legde straf aan een schipper, deelde mer nog mede, dat deze straf niet is ingetrokken, maar dat de commissie over deze aangelegen heid heden een beslissing zal nemen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DEN IJPOLDER. Donderdagmiddag te omstreeks kwart voor 5 bad op den Hemweg een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij één persoon zwaar en eer ander licht werd gewond. Een vrachtauto, waarop, behalve den chauf feur, nog drie personen waren gezeten, reed vanaf de Hembrug in de richting van de stad. Vermoedelijk doordat twee auto's van tegen overgestelde richting kwamen, raakte de chauffeur op een gegeven moment het beheer over zijn stuur kwijt. Hij remde sterk, waar door de wagen slipte en tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Door den schok vloog de auto over den kop. De chauffeur werd licht gewond. De naast hem zittende persoon is er echter zeer ernstig aan toe. Door den G.G.D. is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De twee andere personen kwamen met den schrik vry. De auto behoorde aan de firma Van Egas in de Legmeerstraat. De wagen werd ernstig beschadigd. BIJ EEN BRANDJE GEWOND. De brandweer bluschte met een straal op de motorspuit een kleinen brand, op een ter rein aan den Papaverweg, waar een houten keetje, vermoedelijk tengevolge van hitte- uitstraling van een kachel, in brand was ge raakt. Een 71-jarige melkventer, die het keetje in gebruik had, trachtte een jas, waarin f 4U aan bankpapier, uit het vuur te redden, w bij hij brandwonden aan het gelaat en zijn handen opliep. Hij moest in een gasthuis ter verpleging worden opgenomen. DE GEMEENTEBEGROOTING. Heden zullen de memorie van beantwoor- ding op het afdelingsverslag en de daarby behoorende nota van wijziging van de gemeente begrooting worden gepubliceerd. De bedoeling is, deze nota van wijziging opnieuw in de afdeelingen van den gemeenteraad te doen onderzoeken, wat vermoedelijk de volgende week Vrijdag geschiedt, nadat de raad op Donderdag nog een gewone zitting heeft gehouden. Dan verschijnt er een tweede memorie van antwoord, waarna ten slotte omstreeks half November de begrootings- óiscussies in den gemeenteraad aanvangen, waarbij dan al deze stukken een leiddraad zullen zijn. DEN HAAG SCHEVENINGSCHE LOGGER IN DEN STORM VEERMAN OVERBOORD GESLAGEN EN WEER GERED Gistermorger_9 uur is de Scheveningsohe logger SCTI 2S5 in de Scheveningsche bin nenhaven binnengekomen. De schipper M. Pronk heeft medegedeeld, dat hij gistermid dag te 12 uur door een stortzee is o\ervallen. Het water, dat me* groote kracht over het dek 6loeg. richtte vrij ernstige schade aan. Vier leden van de bemanning werden over boord geslagen, terwijl een vijfde, dc 3S- jarige K. P. tegen het dek werd geworpen tengevolge waarvan hij een beer brak, on verschillende wonden aan het gelaat be kwam. De vier mannen, die over boord sloegen, konden allen worden gered. Drie van hen waren licht gewond, de vierde, de ongeveer 30-jarige W. den II. had echter eenige kneu zingen aan het dijbeen opgeloopen, alsmede een hoofdwinde. Alle gewonden werden gisterochtend door den Geneesk. Dienst naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. DE VERBETERING VAN DE ZIJL Ingediend is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening voor de v:-betering van de Zijl door afsnij ding van bochten, met bijkomende werken in de gemeenten Warmond en Ocgstgeest. De verbetering zal bestaan in het wegne- mne van twee voor de scheepvaart hinder lijke bochten. Dc eerste bocht is gelegen in de gemeente Warmond nabij den watermo len van den Boterhuispolder en zal als vaar- ater worden vervangen door een afsnijding 1 den Zwanenburgerpolder. De tweede bocht ligt op ongeveer 1200 M. ten Zuiden van be doelde afsnijding en zal worden verbeterd door afsnijding van een strook grond langs den Westelijken oever van de Zijl, in de ge meente Oegstgeest. Voornaamste Nieuws* (hl*. 1) Gister zijn te Den Haag onderhandelingen geopend in verband met het op 31 Dec. a.s. Bij de Hembrug is een auto te water reden, waarbij twee personen zijn om; komen. (blz. 2) Voortgezette verhooren te Berlijn. De span ning om Torgler duurt voort. Henderson wil het bureau der Ontwape ningsconferentie reeds 3 November doen bij-' een kómen. Dc B/itsch-Amerikaansche schuldencon ferentie. Leith Ross terug naar Londen om rapport ui., te brengen. (blz. 3) De Varkens- en de Rundveecentrale in de practijk. (Blz. 5) Verschenen is het Voorloopig Venslag der Tweede Kamer over de begrooting van Defensie. (blz. 9) Prof. Dr H. H. Kuyper zal het Diacones- senhuis te Haarlem tijdelijk ver' ten. De 37ste algemeene vergadering van het Groene Kruis is gister te Rott.rdam ge- houden. 1 (blz. 10) Financieel Weekoverzicht: Geen muntsta- bilisatie in de Vereen. Staten. Schaak rubriek AUTO TE WATER BIJ DE HEMBRUG TWEE PERSONEN VERDRONKEN Gisteravond tegen half tien had bij de pont over het Noordzee kanaal bij de Hembrug een zeer tragisch auto-ongeluk plaats, dat aan twee personen, de heer en mevrouw Sibben uit Bakkum het leven heeft gekost. Ze waren in een gesloten personënauto, waarin behalve genoemde personen ook nog een dokter eveneens uit Bak kum, de heer van der Sluis gezeten was, op weg naar Amsterdam. De oprit naar genoemde pont, bij de Ar tillerie Inrichtingen was, mede door de slechte weersomstandigheden tamelijk in duister gehuld. Waarschijnlijk heeft de be stuurder hierdoor de verkeerde oprit van de pont genomen, zoodat de auto pardoes in liet Noordzeekan-a,al terecht kwam, dat daar ter plaatse bijna 4 Meter diep is. Dc auto verdween geheel onder de oppervlakte. De bestuurder, dr. Versluis uit Bakkum, wist door het inslaan van een ruit naar bui ten te komen en zwemmende den wal te bereiken. Door een militaire politie en een voorbijganger werd hij op het droge ge haald. Het mocht hun echter niet meer ge lukken de beide andere inzittenden, de heer en mevr. S. te bevrijden, hoewel zij zich di rect in een roeiboot naar de plaats des on- heils begaven. Door een beambte van de Artillerie Inrichtingen werd onmiddellijk de politie te Zaandam en die van het bu reau Spaarndammerstraat te Amsterdam gewaarschuwd, welke laatste de Amster- dnmsche brandweer alarmeerde, die onmid dellijk met een kraanwagen uitrukte. Do auto werd toen op het droge gebracht. Kunstmatige ademhaling bij den heer en mevr. S. inocht niet meer baten. Beide slachtoffers zijn door den G. G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. De be stuurder, dr. Versluis is er vrijwel zonder letsel afgekomen. Hij heeft eenige schram men en beenwonden opgeloopen en 's naar het ziekenhuis te Zaandam vervoerd. Daar het Amsterdamsch grondgebied be treft is de auto door de Anisterdamsche po litie, die onder leiding van commissaris Thumann aanwezig was, voor onderzoek in beslag genomen. De oorzaak van dit 'tragisch ongeval is moeilijk na te gaan. De verlichting van dc oprit was goed, terwijl ook het roode stop licht brandde, daar de pont op dat ongen- hlik aan de overzijde van het knnml lag. Volgens ooggetuigen reed de dokter niet een matige snelheid wat ook hieruit af te leiden valt, dat de auto betrekkelijk zeer dicht bij den kant lag. Waarschijnlijk is het uitzicht belemmerd door de hevige re genvlagen. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: G0STZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1