VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 HoHandsche kranten op bezoek bij de Duitsche pers POLITIE-ORGANISATIE In de cellen - Politie-alarm EEN S.A.-TEHUIS II.*) (C. W.) Het Polizei-prasidium was het eerst aan de beurt. Politiepresident Zech ontving het gezel schap in zijn gebouw. Aan de hand van een schematische voor stelling, werd een inzicht g (reven in de or ganisatie der politie, waarbij we o.a. verna men, dat de politieke politie wordt gerccru- teerd uit de Kriminal-Polizei. Cijfers toonden aan, dat het aantal misdrijven en overtre dingen de laatste maanden zeer was ver minderd. Met groote gestrengheid wordt opgetreden tegen communisten en marxisten. Krach tens machtiging van het volk wordt auto ritair geregeerd, sinds op 5 Maart een vol strekte meerderheid die echter niet alleen uit nat. socialisten bestond zich voor de nieuwe regeering uitsprak. D- regcering voert de haar verstrekte opdracht autoritair uit en in dat systeem past niet het optreden of tusschentreden van een parlement of een groote verscheidenheid van partijen. In Duitschland wordt weer geregeerd. Alle gevoel van saamhoorigheid was er verdwe nen en het parlement had zich onmachtig getoond om behoorlijk te regeeren. Niemand lmd er eigenlijk meer vertrouwen in. Dat is nu anders geworden: het vertrouwen in een leiding gevend bewind is terugge keerd, maar daarom moet ook alles worden uitgeschakeld, dat in politiek opzicht bij de noodzakelijke oplossing der problemen het bederven kan door negatieve critiek. Marx zoo is dan verder de gedachtcngang is door het nationaal-socialisme ten volle overwonnen en heeft dus geen recht van be staan meer en evenmin alle andere anar chistische vok&vergiftigende richtingen, die Europa bedreigden, maar tot heil \an dat werelddeel door de nat. soc. beweging geheel zijn bedwongen. Sommigen verliezen dit punt wel eens wat uit het oog. Daarom en nu vervolgen we de be schouwingen van den politiechef dulden we geen actie of agitatie van communist n of marxisten. Hun politieke systemen mo gen geen rol meer spelen. Men heeft zich „zu fügen", te conformeeren, te onderwerpen Verdachten worden nimmer mishandeld; wie zich echter verzet komt in aanraking mot politiemaatregelen. Vooral in Essen moest streng worden op getreden. Het is een gevaarlijke stad en omgeving, omdat het een centrum vormt voor den mijnbouw, waarin groote hoev.eel heden springstoffen te vinden waren. Communistische cellen worden nog wel gevormd, maar tot actie komen ze zelden. De politie komt ze als regel op het spoor door haar eigen fijn vertakte organisatie en ook meermalen door verraad. Essen verloor in den bevrijdingsstrijd 16 dooden uit de S.A. beweging; zij rusten op het eere-keriklhof. Sinds het overnemen der macht is de vei ligheid dermate verbeterd, dat de hulppolitie kon worden afgeschaft; met de bestaande politiemacht heeft men alles streng in de hand. Deze mededeelingen werden later nog na der bevestigd door den commissaris voor cri mineele zaken. De misdadigheid: moorden, inbraken, beroovingen, zedelijkheidsdelicten zijn zeer teruggedrongen. Gemiddeld met 50 zoo vernamen we, maar voor sommige rubrieken met een nog belangrijk hooger per centage. Er wordt zoo noodig zwaar gestraft. Vroeger was er veel misplaatste humaniteit Vele misdadigers zijn ten eenenmale niet te I stond in ons blad van 23 October. staan. Er volgde een rondwandeling door het Eerst betraden we het politiemuseum. Hoogst interessante verzamelingen op ieder gebied van misdadigheid waren daar bijeen gebracht. Voor 'Vakmenschen buitengewoon leerzaam, ook wat de methoden van bestrij ding der misdadigheid betreft. Vervolgens werden ons verschillende cel len getoond. Ze zagen cr alle keurig netjes uit. Zindelijk, goed in de verf en behoorlijk door licht en lucht, bedeeld. I-Iet waren cel len voor verdachten. In een er van vonden we een vijftal personen bijeen, waaronder een S.A.-man; die met vctbonnen had geknoeid. Een flinke stapel hoeken en kranten stond te hunner beschikking. Verder troffen we een naar buitmlandsche vrouwen, die in het land, waar ze gastvrijheid genoten, zich on behoorlijk hadden gedragen; ook was er een omi-iunistische verdachte, lid van een kno- iereentrale, in" voor-arrest. VVe ontvingen alle vrijheid om met de menschen te spreken. Van de gelegenheid werd «Miim gebruik gemaakt. We zijn tevreden, we hebben niet te klagen, luidde hot bescheid als geïnformeerd werd naar voeding en behandeling. Van de 60 plaatsen in dit huis van bewa ring waren er 41 bezet. Essen is de politiecentrale voor het hee'i district. Alle draden komen er samen en al lerlei gegevens worden er verzameld. Voor de opsporing van misdadigers ook i misdaad is er methode is dat van groote beteeken is. De politie-inspectie bleek voortreffelijk ge outilleerd en geïnformeerd. Zij wijdt in het bijzonder haar zorgen aan staatsgevaarlijke politieke handelingen. Beschikt werd een collectie van 40.000 kaarten van perso nen, die op dit punt niet zuiver werden ge acht. Zij, dia voor hoogverraad aangoteekem' stonden hadden een blauwe kaart; voor landsverraders en spionnen was de oranje kleur gekozen Symboliek zit in deze kleu ren niet zoo werd ons verzekerd. Eiken dag bespreekt de commissaris van dienst met de agenten de belangrijke zaken van den vorigen dag. Dat ook overigens hier alle verdere middc len, welke de politie bij het uitoefenen haar taak noodig heeft, in prima orde ren, behoeft nauwelijks gezegd. Nu de politie ons eenmaal vast had, wensebte ze ons niet zoo dadelijk weer los te laten. We zouden ook nog een bezoek bren gen aan de oude politie-kazerne. Dat geschied de. Het was zeer eenvoudig in deze barak ken, maar organisatorisch bleek alles in de puntjes. waren 5 „Bereitsrhafte", 5 commando's ondergebracht, waaronder 1 beredene. Voorts het noodige materiaal: auto's en 2 pantser- Het iilarmceringsstclsel der politic bleek zeer fijn vertakt. Het was ingericht op de wijze als b.v. Den I-Iaag zijn brandmelders op straat heeft. Essen heeft 1000 van zulke alarmeertoesteilen. Elk toestel geldt voor een bepaalde groep straten. Komt er een melding dan rukt onmiddellijk een „OvervaI-Com mando" uit, dat zoo noodig telefonisch ver sterking kan vragen* Ten onzen pleiziere werd even alarm ge maakt. No. zooveel belt. Dat nummer co pondeert op een kaart, die terstond voor den dag wordt gehaald. Daarop vindt men de straat, huisnummer en de plaats in huis, vanwaar onraad is gemeld, terwijl een situa- tieteekening aan de achterzijde doet zien hoe de uitrukkenden tactisch zich hebben op te stellen, indien handelend moet worden op getreden. Binnen 3 minuten reed het gealar meerde commando per auto de poort uit. In aanbouw was een nieuwe politie-cen- trale. Een geweldig ding. Alles ijzer en be ton. Het terrein was 3 K.M. groot. In deze kazerne zouden 500 man onderdak vinden, aaronder 30 gehuwden. Voorts was er plaats voor 50 wagens. Een groep politieke gevangenen. Hier hadden we een der groote werken, die als werkverschaffing worden uitgevoerd. Reeds meent men op deze wijze ongeveer 2 millioen arbeiders aan het werk te heii- ben gezet: aan wegen, herstel van straten, woningbouw, ontginning, ontwatering, enz. Het loon der vakarbeiders bij dit werk was gemiddeld SO p.f. per uur, ongeschoolden ont vingen 50 pf. Dat klopt met andere gegevens, welke wc vroeger ontvingen en ook met het algemeen schema, dat hij de werkverschaffing woi gevolgd. Stuk voor stuk wordt deze op; bouwd in overleg met de patroons en arbeiders. Bedrijven moeten tenminste zonder verl werken en voor de arbeiders geldt: wie beidt zal eten. Als minimum-maandloon geldt een bedrag van 135 Mark per maand, dat echter minderen kan tot 100 Mark. Nemen de ders toe, dan worden nieuwe menschen geschakeld en stijgt geleidelijk het loon. En korte pauze in het officiers-casino bood weer gelegenheid tot het stellen van vragen, ten deelc ter bevestiging van allerlei wat reeds besproken was, anderdeels nieuwi gebieden betredend. Zoo spraken we over de scholing der S.A menschen. De organisatie daarvan is eener zijds centraal. Zij wordt van bovenaf gere geld, maar bij de uitvoering is er sterke de centralisatie. Over van alles wordt daarbij gesproken, maar niet over republiek of narchie. „Das ist keine Frage". We hebben teveel andere dingen te doen, hebben in do 'eerste plaats te zorgen voor rust cn orde. voor werk en brood. Voor den „Fiihrer" koestert het volk een diepe en echte ver eering en het waardeert ook zeer de hou ding van rijkspresident von Hindenburg, di toch een man is van de oude school, afstan den kende, maar toont zijn positie in de vei anderde omstandigheden volkomen te vei Het slot van den middag werd besteed aan een bezoek aan een S.A.-Heim, een tehuis, zouden wij zeggen, voor S.A.-Iieden en werk- loozen. „Unterkunft Erich Garthe", heette het. Het was een oud-mijngebouw, staande op het terein van een wijl de kolen te ver af lagen onrendabel geworden mijn. Het reeds sterk vervallen gebouw was door- de eigen menschen, de toekomstige bewoners dus, opgeknapt en zag er binnen behoorlijk uit. In 8 weken was deze halve ruïne be woonbaar gemaakt en als Führerschule, op leidingsschool voor leiders, ingericht. Aan dit werk hadden zelfs menschen mee- Aan dit werk hadden zelfs menschen mee gedaan, die preventief gevangen zaten. Hat eten en de verder behandeling lokten hen daartoe. Binnenkomende werd de aandacht getrok ken door de spreuk: Mann, deine Ehre heiszt Treu en door een gedenkteeken aan „un gefallenen Kameraden" gewijd. Leszaal, levensmiddelenmagazijn, keuken, wascli- en slaapruimten en eetzaal waren al le zeer zindelijk. Er was plaats voor 120 man. Het dagelijksch werk geschiedde door vrij willigers tegei. vergoeding van den kost. Slechts een enkele vaste employé wordt be taald. Degenen, die in dit Hcim een onder dak hebben gevonden, zijn werkzaam buiten de deur. Aan dien arbeid nemen ook politiek verdachten deel. Ze komen 's morgens uit de gevangenis en gaan er 's middags weer heen maar ontvangen de verpleging en verzorging van het huis. We zagen zoo'n groep van het werk terug komen, netjes in het gelid. Er werd halt en front gemaakt. Vraagt U maar weer, zei ons de politie president. Hebt U hier goede verpleging? Jawohl. Worden jullie behoorlijk behandeld? Jawohl. Heb jullie soms nog wat aan de Hol- landsche hecren te zeggen, zoo richtte pre sident Zech zich tot de werkers. Een trad er uit het gelid. Hij had zich te beklagen. Ik ben hier omdat ik voor de grap heb geroepen: Heil Moskou! Ja, zelfs dat kunnen we niet toestaan, repliceerde de politiechef. Maar als het slechts voor de grap geweest -is, dan zal dat gauw genoeg blijken en zal je wel weer gauw weg zijn. Algemeen gelach natuurlijk.. De troep kon afmarcheeren. Per auto en zingend vertrokken ze naar hun nachtver blijf. a zulke menschen zijn er al een 50 los gelaten. Sommigen van hen, waaronder ook x-communisten keeren vrijwillig terug om huishoudelijk werk te verrichten. Vijftien er ïrbeiden reeds vrijwillig mee. ir den volgenden dag stond een op dit gebied nog interessanter bezoek op de dag orde. We hebben daarover ook nog een en ander te zeggen en komen dan meteen op den „Arbeitsdienst" wat uitvoeriger terug. HET SPIONNAGE-WEB VOOR EN NA DEN GROOTEN OORLOG NEDERL. ROODE KRUIS Gisteren werd door den Prins der Neder landen als Voorzitter van het Ned. Roode Kruis in de vergadering van het dagelijksch 'bestuur het kruis van verdienste uitgereikt aan luitenapt-kolonel P. W. Best, chef van den etappe- 'en verkeersdienst, d e 1 Novem ber a.s. aftreedt als lid van het hoofdbestuur in verband met zijn benoeming tot comman dant der luchtivaartafdeeling te Soesterberg. II.*) (Slot) vergist men zich. De Intelligence Service werkt vermoede lijk nog op volle kracht, en ook het, tweede bureau van liet Fransche Ministerie zal zijn activiteit eerder hebben uitgebreid dan ver rriindeed, geleerd door de opgedane erva ring. En dat ook Duitschland, ondanks de militaire beperking, die Versailles het heeft opgelegd, niet slaapt, blijkt wel uit de ar restaties, die in dat opzicht, dank zij de rontra-spionnage van het Fransche leger konden worden gedaan, en zcu wellicht nog sterker blijken, wanneer meerdere van zul ke agenten in handen vielen. Op een dezer vond men een lijst, waaruit bleek, dat van hem verlangd werden inlichtingen over de prototypen der vliegmachines van leger en vloot; de bewapening; het nieuwe leger pistool van groot kaliber; 't nieuwe Chatel- lersult-geweer: het nieuwe pistool, te ver anderen in geweer; het laatstp model mi- trailleusedarne: de normale tanks: de tanks Benaüld voorzien van het nieuwste disposi tief, ja zelfs woonplaats en persoonlijk adres van den uitvinder van de nieuwe ketting dezer tanks. En een andere lijst, gevonden bij een anderen spion, bleek wetenswaardig lieden te wensclien over de kusten van het Kanaal, de nieuw sedert den wapenstilstand aangebrachte versterkingen, de nieuwe vliegkampen, bombaardeer- en torpedeer- machines, de middelen ter verdediging dei havens, de depóts van kolen- en levensmid delen, de stabiliteit van de ketting der nieuwe Renatild-tonks, de supertanks van Citroen, de mitrailleuse Browning, in Bel gié gefabriceerd, en dergelijke. De betref fende agent had zich reeds met. verschillen de personen in verbinding gesteld, die hem bij het verkrijgen dezer inlichtingen van dienst zouden kunnen zijn, maar zijn ma teriaal was nog weinig uitgebreid. De on bezorgdheid, waarmede men vooral in groote landen inlichtingen van dezen aard geeft, is voor den Deze spion was een vrouw, die in het net liep toen zij met een al te goed aangeschre ven officier van de oorlogsschool betrekkin gen wilde aanknoopen! Een derde geval is dat van den Fransch- man, die een groote liefde had opgevat voor een meisje in Düren, en die niet alleen haar geld en mooie dingen zond, maar ook \oidecd aan al haar wenschen die zij uitte. Nu was zij erg belangstellend naar de elec- trifiraticplannen van de Compagnie P. O., cn de wijzigingen, die deze plannen konden brengen in liet transport der troepen in ge val van mobilisatie. Zij wilde ook graag wat weten van de bruggen, door de genie gebouwd, en van het nieuwe station van Sens en de daar uitgevoerde kunstwerken. Zelfs was haar het leerboek, dat gebruikt wordt voor den hoogsten graad der militaire luchtvaartschool, niet onwelkom, en even min enkele bijzonderheden over gassen, die voor eventueele gevechtsdoeleinden worden gefabriceerd. Dat deze minnaar, hij moge dan doos zijn liefde nog zoo alles hebben vergeten wat hij maar denken kon, bij al deze vragen niet achterdochtig werd, is moeilijk aan te nemen. Gevallen van zoo danige spionnage zijn dan ook daarom wei nig aantrekkelijk, wijl zij elk element van elfopoffering en verloochening missen. De spion, die in vollen oorlogstijd zich in het hol van den leeuw waagt, hij moge naar al- gemeene militaire begrippen een minder verheven zending vervullen niets is er in hem te veroordeel en, althans meer dan wat nu eenmaal door den oorlog moet ge schieden. De militair of de vaderlandslie vende die dit beroep waarneemt in vredes tijd, gedreven door patriotische overwegin- ;en, moge in veler oogen dwalen, te veroor- deelen is hij niet. Maar zij, die dit beroep ter hand nemen hij of zij kan niet scherp genoeg worden eroordeeld, en met zulke personen worden .n den regel korte metten gemaakt. Geen doodstraf als in oorlogstijd, maar langdurige gevangenisstraf, verbanning en schande, die niet minder tellen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de aandacht van een eenvoudigen tuinman te Parijs viel op het huis, waarin zijn mees ter woonde. Een mooi hotel in de onmiddel lijke nabijheid van het Bois de Boulogne, omgeven door een grooten tuin, die het ge heel van den weg afsloot. Eens gebeurde het, dat de tuinman, uit eigen liefhebberij, later bleef werken dan gewoonlijk, zoo laat, dat de duisternis reeds inviel. Toen zag hij aantal mannen en vrouwen zich aan de deur aanmelden, gedeeltelijk van den weg, I stond in ons nummer v 25 Oct. jl. gedeeltelijk ook van de achterzijde gekomen Nieuwsgierig geworden, vroeg hij daarover den volgenden dag aan den knecht, die be weerde mets te weten. Het oude soldaten- instinct ontwaakte in dezen man: hij had vier jaren in de loopgraven medegemaakt en daar meer dan eens gehoord van de ge heimen, die op allerlei ondcrgrondsche wij zen werden verraden. Vanaf dat oogenblik was hij eiken nacht op post en zag ook el- ken nacht mannen en vrouwen binnengaan en het huis perst na geruimen tijd verlaten. Hij deed aangifte ervan bij de politie, die. zonder hem dit mede te deelen, het huis reeds geruimen tijd in het oog hield. woonde er: de hank deed geen groote zaken en veroorloofde geenszins de gedachte, dat winsten werden gemaakt, evenredig aan de levenswijze van den directeur. Elke week verliet een luxueuse auto het hole), z.g.n. met bestemming naar het kasteel van den bankier in het Oosten van het kind. Een maal werd deze auto achterhaald, maar zij ontwikkelde een plotselinge snelheid, die niet kon worden overtroffen. Een anderen keer was men voorzichtiger; van een panne werd gebruik gemaakt om de auto te onder zoeken en toen vond men een groot aantal belangrijke gegevens. Het waren z.g.n. blauwtjes, copiecn van aanteekeningen, aan het Ministerie van Oorlog ontstolen, die bun belang verloren, nu men ze in andere ban den wist. Zorgvuldig werden zij weer op de oude plaats gelegd, en vermoedelijk nog langen tijd is de z.g.n. bankier met zijn spionnage doorgegaan, zonder dat het hem mogelijk zal zijn geweest belangrijke gehoi men te ontdekken. Daarvoor was hij, ook al bemerkte hij dit niet, te goed bewaakt! Spionnage van dezen aard zal doorgaan zoolang, ondanks alle overeenkomsten, die gesloten zijn of worden op het gebied van wedcrzijdsche mededeeling van legergehei- men, de oorlog als een middel tot berech ting van geschillen blijft bestaan. De. ont wapening zal ook deze spionnage treffen Gemengd Nieuws. HUN VIJFTIENDE Te Ilerkir.gen is in het huisgezin van den landbouwer E. Struijk het vijftiende kind geboren. AUTOONGEVAL Bij S t e o n w ij k is een auto van de firma Ibelings te Leeuwarden door den mist mis leid, op den heek RijksstraatwegPompsta tion tegen een wegwijzer en daarna tegen een boom gereden. Van de passagiers, die verbonden zijn door Dr. Brons, is er een naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De totaal vernielde auto is door een kraanwa gen weggesleept. EEN ROOFOVERVAL Te Sittard werd de 60-jarige Tummcrs, een alleenwonende man in de Dorpstraat, op de binnenplaats van zijn woning ern stig gewond aangetroffen. Hij was door twee personen aangevallen, die het op zijn geld gemunt hadden. Radio Nieuws. ZATERDAG 28 OCTOBER (1875 M.) K.R.O. 8.00 Morg®n« 1.15 Concert 2.00 Voor de r - 2..'10 Kin deruurtje 4-00 Grim amofonn 5.30 Orkest 6 20 1 il 6.45 Orkest 7.35 Orke«t - ,ys 8.30 Yaz Dias 8.35 Coni ne "OF KRO boys 9 20 C< (296 M.) V.A.R A 1S 15 "orkest °9.10 Zans iiht 10.00 Orke'st 11.00 i 0.00 Morgenwijding:. Vlaamsch) 337.8 M. 12.20 Orkest [1634.9 M.) 6.00 org (1153.8 M.) 12.05 Concert ofoi.n 2.50 Concert S.05 Orkest 9.00 Concert 9.45 Zang :ert 10.35 Zang 10.50 Orkest on don Nat. (261.3 M.) 5.35 Orkest 7.05 Zang /ondon Ree. (355.0 M.) 6.50 Concert 7.35 Orkest 8 20 Orkest I i d 1 a n d Reg. (398.9 M.) 4.35 Concert 6.50 Koor 7.20 Orkest 8.20 Orkest 'ar (Js'iRadlo Pa. (is) (1724.1 M.> 8.05 Gramo 7.10. 7.40 en 8.20 Gramofoon Varsckau (1411,8 M.) 4.15 Concert 5.4Ó Concert 7.20 Orkest 9.35 Concert INBRAAK IN EEN PASTORIE In den nacht hebben onbevoegden zich toeganL' verschaft tot de r.k- pastorie te Wes terhlokker, door verbreking van een raam in de serre. De inbrekers zijn zeer brutaal te werk gegaan en hebben ales overhoop ge baald, alle kasten en bureaux werden open gebroken, doch de buit bestond slechts uit een trommel, inhoudende, ongeveer f 25. De trommel is later in de onmiddellijke nabij heid van de kerk teruggevonden. Op het spoorwegemplacement van staats mijn Maurits heelt de 36-jarige ploegbaas J. M. uit Geleen bij het lossen van rails een daarvan op het hoofd gekregen. De ongeluk kige kreeg een halswervel- cn sehedelfrac- tuur en was op slag dood. Hij laat een we duwe met vier kinderen achter. Dinsdagmiddag hebben twee tewerkgestel de» bij de gemeentelijke werkverschaffing te Heesch (N.-Br.) zekere S. en V. aldaar, den voorwerker der Nederlandsche Helde- Mij., W. S., uit Uden, op de grens der ge meente. Heesch en Nistelrode, met een schop op het hoofd geslagen. S. liep een ernstige hoofdwonde op. Nadat geneeskundige hulp was verleend is hij per auto naar zijn woon plaats gebracht De mannen zijn gearre steerd en opgesloten. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door G. TH. ROTMAN Er kwam namelijk plotseling een auto voorbijvliegen, welks bestuurder blijkbaar het over den weg gesjiannen touw niet ge zien had. Ook Jodocus en zijn helper hadden in bun ijver de auto niet zien aankomen... Rrt de auto sluerde het touw mee, Jodocu? en do boer rolden allebei over den grond en Pieter, die liet touw met de kracht der wanhoop vasthield, zwierde een oogenblik als een vlieger door de lucht. 82. Vlak daarop kwam hij midden in de telefoondraden terecht, waar hij bleef han gen; het touw was afgeknapt cn had zich om den telefoonpaal geslingerd. „Komaan!" dacht hij, „in elk geval ben ik alvast aan den goeden kant van de sloot; de vraag is nu alleen nog maar: hoe kom ik hier van daan!" Want in het klimmen was Pieter nooit een baas geweest (Wordt Maandag a.s. vervolgd). FEUILLETON WAT EEN KIND VERMAG Naar het Engelsch van FLORENCE MONTGOMERY (30 Het komt John Ramsay voor, alsof hij jaren lang daar gezeten liiad, woorden e.i zinnen saamvoegend en alsof Gillie sinds jaren vóór hem had staan tellen. Hij ontwaakt weer door het geluid van dc kinderstem. Over twee-en-tachtig nu, oom I John, en de klok luidt maar steeds voort! Op hetzelfde oogenhlik wordt de deur ge opend en treedt juffrouw Pryor binnen, ter wijl de vreugde uit haar oogen straalt en in al haar trekken te lezen is. „De boodschap van de pastorie is gekomen (mijnheer!" roept zij uit, „de dominé is den nacht goed en wel doorgekomen en de dok- I ter heelt, hem buiten gevaar verklaard." Er volgt een vreugdekreet van Gillie, die met den verlangenden uitroep: „Is hij liee- lemaal, hcelennual beter? O, wanneer mag ik naar hem toegaan?" naar juffiouvv I-Tyor toesnelt en men hoort het liefkoo^mde antwoord der goede vrouw, terwijl ze hei kind met kussen overdekt. Maar er is geen ander geluid in de kamer John Ramsay sprak of bewoog zich niet. Kort daarna stond hij langzaam en me' moeite van zijn stoel op en waggelde i de kamer uit. De spanning en daarna de plotselinge geruststelling waren te veel voor hem geweest en toen hij de bibliotheek bereikt had, legde hij zijn hoofd op zijn bevende handen en weende als een kind. HOOFDSTUK XVIII. Een onderhoud. Op een sofa bij het open raam lag Gilbert, Ramsay in den toestand van zwakte, her stellenden eigen. Hij was geheel alleen. liij lag daar, zwak en terneergedrukt, te denken aan zijn 'toestand, dien hij zich duidelijk trachtte voor tc stellen, met wee moed te denken aan zijn ondermijnde krach ten en aan zijn werk, waaraan een einde was gekomen. Het vereischte al zijn geloof en onderworpenheid om de toekomst ond - de oogen te zien en zich voor haar te Voor het. oogenblik was zijn gezondheid verwoest, met zijn werk was hij maanden ten achteren gekomen, zijn inkomen was niet bestand legen de zware offers, die er van gevergd werden cn zijn lnfis onbe woonbaar. llij en zijn gezin móesten verhuizen, zeide de dokter. 1-Iet was dringend noodzakelijk. En hij zelf moest maanden lang afleiding rust, vrijheid en allerlui andere dingen heli- hen, die evenzeer buiten zijn bereik lager.. Dit alles was licm in de laatste dagen voor den geest gekomen. Tot nu toe was i, te ziek geweest om dit goed te weten, te zwak om zich, door welke gedachte dan ook, te laten verontrusten. Maar het tijdperk van beterschap was nu voor goed ingetreden en hij moest en wilde nu aan de toekomst denken. Niets hield nu meer den onstuimigen loop van treurige en neerdrukkende gedachten terug, die hem beroerden. Op dit oogenblik overweldigden ze hem. .Tuist toen trad een der dienstboden zacht jes binnen en zeide, dat de lieer Ramsay van Manor House beneden was, die wcnschte te welen, of hij ontvangen kon worden. De zieke huiverde zichtbaar. Een oogenblik deinsde hij voor de ge dachte terug. Hij voelde, dat hij het nau welijks zou kunnen verdragen. Een gevoei van alkeer kwam bij hem op, waartegen hij de kracht niet had te strijden. „I-Iet is mij onmogelijk" zeide hij tot zich zelf. Natuurlijk wist 'bij niets van wat er al dien tijd gebeurd was, zelfs niet, dat zijn breeder A!*—.or House, bewqonde. Hij wist, dat zijn kleine jongen bij juffrouw Pryor Zijn broeder was voor hom slechts de John Ramsay, met wien hij dat pijnlijke, teleurstellende onderrhoüil gehad had en verder de John Ramsay, die aan zijn ver zoek om de ramp tc helpen afwenden, die hem sedert had getroffen, geen gevolg had gegeven. Lang was bij bereid geweest bet beste van zijn broeder te denken en diens gedrag op de meest liefderijke wijze uit te leggen. Hij had zich de Welwillende veronderstel ling opgedrongen, dat hij liet belangrijk? van zijn eerste mede'deeling niet had be grepen, haar niet de noodige aandacht had;] geschonken, ja haar niet ontvangen had Daarom had hij na een poosje weder go- schreven en wel dringender dan den eersten keer. Maar toen het tweede verzoek op dczellde wijze ontvangen werd, kon hij zichzelf niet langer bedriegen. Hoe weinig hij ook wenschte, hij was genoodzaakt aan te nemen, dat zijn eenige bloedverwant niei pi eer om hem en zijn kinderen gaf dan om wild vreemden cn dat deze, zooals hij bij bun kort onderhoud in Londen reeds half vermoedde, een hardvochtig, koud, \ve- reldsch, zelfzuchtig en gierig man was. Hij kon geen andere gevolgtrekking mak ;n. Voor een man als Gilbert Ramsay, die zoo lang voor en in anderen geleefd had, dm zijn leven reeds gewijd had aan zijn Mees ter, dat wil zeggen aan den dienst van zijn niedcschejiselcn, was z.ulk een gemoedstoe stand bijna onbegrijpelijk. Die ongevoelig heid voor de zaken en gevoelens van an deren, waardoor het ten laatste onmogelijk wordt zijn eigen „ik" ter zijde te zetten en in anderen op te gaan, kon hij niet begrij pen. Zijn broeder cn diens gedrag waren voor hem verzegelde hoeken met een on doorgrondelijk geheim. Maar hij was een zeer verdraagzaam man en vrij van vooroordeelen. Hij kon eon zaak altijd van twee kanten beschouwen en er hel vóór en tegen behoorlijk van overwegen zelfs waar het met zijn eigen inzicht in de zaak streed. In de groote fabrieksstad, waar hij zijn halve leven had doorgebracht, had hij aller lei karakters ontmoet en hij putle zijn menschenkennis niet uit boeken alleen, j maar uit de studie van het levend model zelf. Hij was altijd bereid verzachtende omstan digheden in aanmerking te nemen. Het lag niet in zijn natuur iemand te veroordeelen zonder hem gehoord te hebben. Daarom duurde 't gevoel van afkeer slechts enkele oogenhlikken. Zijn broeder zou misschien zijn gedrag nog kunnen ophelderen. Zijn betere natuur Kreeg de overhand en hij zeide zeer k.-i „Laat. den heer Ramsay boven komen". Na een kleine pauze werd de deur ge opend en trad John Ramsay op zijn broe«le. toe; Beiden waren verlegen en gedwongen. Gilbert stak de hand uit en John vatte haar toen in stilte. Toen zeide John Ramsay in afgebroken woorden, wat hij reeds zoo lang 'had willen zeggen, vertelde hij zijn broeder, hoe innig hij zijn gedrag betreurde cn vroeg hem om vergiffenis. Dit had Gilbert blijkbaar niet verwacht. Verwonderd keek hij op, de oogen dor broeders onWnoetten elkander; zij zagen elkander aan. Er was iets in de vcrtcederde uitdrukking van het gelaat, waarnaar hij keek, dat hein trof, en hij riep uit: „Wel John* gij zijt een ander man dan toon ik u het eerst zag!" „Schrijf dit aan bet kind toe", zeide deze heesch, en deed toen in antwoord op zijn broeders verwonderden, vragende» bliK zijn verhaal, en met een stem, die bij bet begin haperde, maar vaster werd naarmate bij voortging, vertelde hij, hoe de reine in vloed van een schoon jong leven, dat bij dagelijks voor zicli ?ag in al zijn eenvoud, al zijn ernst, al zijn onschuld cn al zijn liefde hem weer mensch had doen worden, hem had verteederd en opgeheven. Levendig schilderde hij den toestand, wat» in. hij te voren geleefd had, ziel en ge— dood en begraven uit welke afschuwe lijke gevangenschap hij door middel vaa het kind verlost was. En hij eindigde met zijn broeder te smee- ken zijn vergiffenis te toonen door hem toe te staan, alles wat hem in het vervolg mo gelijk was voor hem en zijn gezin te doen* En toen wachtte hij zijn antwoord. Het duurde eenige oogenhlikken, voordat Gilbert het gaf. Hij wendde zijn gelaat af om de tranen te verbergen, die in zijn oogen opwelden. Door de gedachte aan zijn kind en aan alles wat dat kind als een werktuig in Gods hand had verricht, werd hij bijna meer be wogen, dan hij in zijn tegen woord igen ton- stand van lichamelijke zwakte verdragen Gedurende eenige oogenhlikken kon hif aan niets anders denken. Maar met een krachtige poging bedwong hij zijn gedachten, want dat was op het oogenblik niet het punt, wiarbij hij wenseb te stil te staan. Hij bleef peinzend uit het venster staren, maar zijn gelaat werd kar mer en de stroom zijner gedachten vloei Jo in een andere richting- Zooals wij zooeven zeiden was hij gewoon zich (in figuurlijken zin) in de plaats van anderen te stellen en te beproeven de zaken uit hun oogpunt tc beschouwen, wol weten de, dat de moeilijkheden van onze mei'f menschen er geheel anders uitzien van hun standpunt dan van het onze. Dit deed hij nu. Hij trachtte zich in zijn broeders plaats te stellen op den tijd, toen diens gedrag zoo gevoelloos, zoo onbegrij pelijk scheen. (Slot volgt).

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9