Kijk eens! VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat G. Splin ter te Leiden een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in het perceel Hoogewoerd no. 41, al hier. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 27 October 1933. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat dovoet- balverg. „Lugdunum", alhier, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een ver lof B voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik in haar clubgebouw, staande op een terrein achter „Pomona" aan de Nachtegaallaan, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 27 October 1933. GEMEENTEZAKEN HUIS VOOR DE CONCIERGE VAN WALL ON. De woonvertrekken van den concierge van het Gemeenthuis in het gebouw „Wal- lon" voldoen niet aan redelijke eischen. In het bijzonder klaagt de concierge over voortdurende vochtigheid van de slaapge legenheid. Aangezien in dezen toestand zoo eenigs- zins mogelijk verandering behoort te wor den gebracht, is reeds geruimen tijd uitge zien naar een betere gelegenheid voor huis vesting van den concierge, waarbij uiter aard ook op de belangen van den gemeente dienst wat de vervulling van z\jn functie betreft moest worden gelet. Na verschillende vergeefsche pogingen is het thans eindelijk gelukt de hand te leg gen op een ook met met oog op de genoem de eischen van den gemeentedienst alles zins geschikte woonruimte. De gemeente is n.l. in de gelegenheid de benedenverdieping met achterbouw van 't perceel Rapenburg No. 18 te huren, welk pand slechts door één perceel van het ge bouw „Wallon" is gescheiden. Ook in ander opzicht echter zal de ge meentedienst met hot huren van dit per ceelsgedeelte zeer zijn gebaat. Het aantal lokaliteiten dat thans in het tijdelijk gemeentehuis beschikbaar is voor het bestuur, is n.l. geheel onvoldoende. Eigenlijk is er slechts één vergaderlokaal aanwezig, waarin dus niet slechts de ver gaderingen van het College moeten worden gehouden, doch waarin tevens de bijeen komsten van Commissies en dergelijke in stellingen moeten plaats vinden, het stem bureau moet worden gehouden, enz. Van den aanvang af is dan ook groote behoefte gevoeld aan meerdere ruimte voor dit doel, waarin voor een groot deel kan worden voorzien, indien de vertrekken, die 'de concierge thans in gebruik heeft, vrij komen, terwijl het dan tevens mogelijk zal zijn ook nog in andere opzichten wensche- li.ik gebleken veranderingen in den admi- nistratieven gemeentedienst aan te brengen. De jaarlijksche huurprijs van de beneden verdieping c.a. van het perceel Rapenburg 18 bedraagt f 600, terwijl de huur kan wor den aangegaan voor den tijd van 5 jaren, of zooveel korter als de concierge de woning 'in het nieuwe Stadhuis eerder kan betrek ken of om andere redenen in het belang van den gemeentedienst het te huren pand eerder moet verlaten. B. en W, stellen voor tot de huur te be isluiten. CHR. WIJKVEREEN. STAALWIJK FEESTAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL In de Stadsgehoorzaal, die tot op de laatste plaats bezet was en nog kwam men plaatsen te kort is gisteravond ten bate van de wijkkas der Chr. Wijkvereeniging „Staalwljk" een feest avond gehouden, die in alle opzichten als geslaagd kan worden aangemerkt. Een strijkje onder leiding van den heer Kriek had weinig moeite om de opgewekte stemming, die reeds vanaf den aanvang aanwezig was, nog te doen toenemen. Ds. J. de Wit sprak inplaats van ds. D. Kuil man, die enkele weken geleden door een ongeval uit zijn werk is genomen, het openingswoord uit. Spr. begon met zijn beste wenschen uit te spre ken voor het herstel van ds. Kuilman. Vervolgens werd door ds. De Wit de bedoeling Van dezen avond uiteengezet, waarbij hij er op wees, dat het doel ligt in de richting van de oude Lammeschans. de wijk van het Staalwijkkwartier, waar onder Gods zegen een kerkelijk- en sociaal werk zal tot stand komen en reeds bezig is te Dit doel, aldus spr, zal ook aan dezen avond een bijzondere wijding en sfeer geven. Voorts werd door spr. in het licht gesteld hoe niet alleen de ouderen maar ook de jongeren in Staalwijk alle krachten willen aanwenden om toch maar iets voor de wijk, die ook hun wijk is te doen. Hierna gaf spr. nog een korte uiteenzetting van bet op te voeren tooneestuk. Vadertje Langbeen, dat daarop voor enkele medewerkers uit het Staal wijkkwartier op vlotte wi)ze ten tooneele werd gebracht. Alle meewerkenden gaven hun beste krachten. Miss Judy (Annie Korienberg) en „Vadertji Langbeen" (Bram Mennes) deden door hun keurig verzorgd spel bijna vergeten dat het amateurswerk Het grimeerwerk werd verzorgd door den heer Van Leeuwen. Een aardig moment was het toen op voorstel Van ds. De Wit werd besloten een telegram met wenschen van beterschap te zenden aan ds. Kuil man. Groot enthousiasme bestond hierover bij de aanwezigen, dat zich uitte in krachtig dubbel applaus. Van bestuurszijde vernamen wij nog, dat het plan bestaat gezien het resultaat van dezen avond nog een dergelijke avond dit Jaar te organiseeren. Dat dit een besluit is, dat groote v^aardeering zal vinden, behoeft geen betoog. Het was gisterenavond in de Stadsgehoorzaal een bij eenkomst, die een getuigenis afgelegd heeft den goeden geest die er leeft in het hart va Staalwijkvrienden. GOUDEN DOCTORATEN. Zondag zal het 50 jaar geleden zijn, dat Dr. G. Bouma, rustend chirurg te Sneek, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Maandag a.s. hoopt de heer Mr. P. Koninck Westerberg, oud-president der Rechtbank te Amsterdam, den dag te her denken waarop hij voor 50 jaar promoveer de tot doctor in do rechtswetenschappen aan de Universiteit alhier. Prof. VAN ITALLIE ONDERSCHEIDEN. Prof. Dr. L. v. Itallie hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit is benoemd tot eere lid van do Onstenriikschc Pharmaceutische Vereeniging lc Wc enen,. VERBOND VOOR NAT. HERSTEL Gisteravond is in de foyer van de Stads gehoorzaal een vergadering gehouden van de afdeeling Leiden van het Verbond voor Na tionaal Herstel. In deze vergadering, die vrij goed was bezocht, weid in de eei-sle plaats nadat de Voorzitter Mr C. P. de Vries, een kort openingswoord had gesproken, het woord gevoerd door liet lid der Tweede Ka mer Mr Dr W. M. Weetenman. In "t begin van zijn rede wees spr. er op, dat bet in dividualisme van de 19e eeuw een groote reactie heeft ontketend. Dat individualisme had wel enkele voordeelen, maar daar ston den veel grootere nadoelen tegenover. Het individualisme is de (bekroning van het be grip verspilling, zoowel geestelijk als mate rieel. Holland is van dat individualisme liet typische voorbeeld. Wij zijn in wezen arm land, maar desondanks zijn wij ei de rijkste landen van de wereld geworden. Door arbeid zijn wij groot geworden. Ons volk heeft zidh elke weelde kunnen veroor loven, die de 20ste eeuw opleverde, ook duurste aller weelden, de politieke democra tie. Zoo was de toestand voor den oorlo.£ Thans, in deze crisistijd, is Nederland, pol: tiek-democratisch Nederland een belegerde veste. Dit beeld moeten we vasthouden. Als een hele eerde veste hebben we ons te ge dragen. Wat moet er gebeuren? Eerst imoet men in een belegerde veste overgaan tot inventariseering van de voorraad. Iedere particuliere werkzaamheid moet gecentrali seerd worden. Het stakings- en uitsluitings- reeht mag niet onbelemmerd gehandhaafd worden. Onze Regeering moet een krachtige buitenlandsche politiek voeren. Dat doet zij niet. Haar politiek is twijfelachtig. Neder land zal moeten terugkeeren tot een abso luut lagere levensstandaard. We kunnen aan de autarchie niet ontkomen. We hebben ons als natie vergist. We moeten tientallen jaren terug. Er moet een offer gebracht worden. Op 't ooeenlblik bestaat deze ge moedsgesteldheid; Ieder voor zich en Neder land voor de onnoozelen. Dat moet worden: Ieder voor Nederland en niemand voor zichzelf. Na uitvoerig het bestaansrecht van Natio naal Herstel te hébben aangetoond, noemde spr. nog enkele concrete dingen om te be wijzen, dat de Regeering te slap optreedt Er wordt niet één lijn getrokken. Men wil de kool en de geit sparen. Spr. noemde daarvan verschillende voorbeelden om ten slotte er typ te wijzen, dat Nationaal Herstel wil: gemeenschapszin kweeken. Het wil iedere Nederlander meer vreugde geven aan het feit, dat hij Nederlander is. Wij vragen een offer van ons volk, terugstelling van het eigen ik. Daarom zullen wij er komen. Vervolgens sprak Mr C. P. de Vries over het onderwerp: Wat er in Leidon te herstellen valt Na een beschouwing van de gemeente politiek in bet algemeen wees spr. er op, dat een stad als de onze groot belang hoeft bij een goed floreerende middenstand. Toch heeft deze middenstand in de Leidsche ge meenteraad geen behoorlijke vertegenwoor diging en de middcnstandsbelangen worden allerminst goed behartigd. Spr. wees ver volgens op het feit, dat het in Leiden moge lijk is dat de Wethouder van publieke wer ken tevens aannemer is. De man moest het zelf niet eens willen. Hoe het respect voor de regeerders, zelfs in eigen kring, zoek is, bleek wel uit hot feit dat op een convocatie voor de A.R. Kiesvereen. dezer dagen als onderwerp voortkwam: Worden de Leidsche burgers door den Wethouder van Financiën misleid? Een fraai voorbeeld van den huldi gen stand van zaken is wel, wat gebeurd is op den verjaardag van H.K.H, Prinses Juliana, toen de S.D.A.P. met vlaggen 1 Mei optocht hield met toestemming van het hoofd der gemeente en geëscorteerd door de politie. Spr. dwaalde daarna van Leiden af op meer algemeen terrein. In de kerken tvordt de klassenstrijd gepredikt in plaats van Christus. Spr. noemde ook verschillende voorbeelden van gisting in de socialistische partij. De arbeiders gaan reeds meer natio naal voelen. Als een bewijs dat uitbuiting niet alleen in vroeger tijden voorkwam noemde spr. het feit, dat in een conserven- fabriekje in onze 6tad 's Zaterdags- en 's Woensdagsmiddags wordt gewenkt door schooljongens. Dit fabriekje wordt geëxploi teerd door een christelijk man. ambtsdrager bij de Ned. Herv. Kerk. In zijn peroratie zeide spr. ervan overtuigd te zijn, dat de roode vlag door Nationaal Herstel zal wor den neergehaald Tijdens de pauze was er gelegenheid schrif telijk vragen in tc dienen. Deze werden na de pauize beantwoord. Er valt daarvan wei nig meer te zeggen. Wat de verhouding tot de N. S. B. betreft, merkte Mr. de Vries op, dat hij het zal toejuichen wa-neer Nationaal Hei-stel en N. S. B. zullen samengaan. Laat er meer toenadering en wederizijdflch respect komen. Voorts leerde ons Mr. de Vries, dat de heele Nederlandsche pers onbetrouwbaar is. De vergadering werd met twee couplet ten van het Wilhelmus gesloten. Na onze objectieve weergave van het ge sprokene hebben we weinig behoefte aan commentaar .Alleen moet het ons van het hart dat de rede van Mr. de Vries ons te gengevallen is na de veelbelovende aankon diging van het onderwerp. Wat valt er nu specifiek in Leiden te herstellen? De aanwij zingen van Mr de Vries waren uiterst poover. Ze waren er bovendien nog somtijds naast. Wat bewees nu de convocatie van de leden vergadering van de A.-R. kiesvereeniging? De Wethouders van Financiën was in de roode pers aangevallen. Hij zou de burgerij mie- leid hebben met zijn verklaring in den Raad omtrent de begrooting. Daarom vond hij ge- wenscht zelf hij is voorzitter der kiesver eeniging in den kring van zijn partijgc- nooten aan te toonen wat er van dat praatje waar was. Is daar iets op tegen? Hoe kan men dat nu gebruiken als men het onder werp bespreekt: Wat er in Leiden te herstel len valt. Het is ons allerminst duidelijk en zoo zal het velen wel gegaan zijn. Vermeld dient tenslotte nog te worden, dat door de politie proces-verbaal werd opge maakt tegen Mr de Vries wegens het dra gen van zijn (opzichtig?) partij-insigne. Ook hier zal het wel de bedoeling zijn een proef proces uit te lokken. DE WERKLOOSHEID. Op den 2Gen October 1933 waren 2936 (v. j. 3158) werkzoekenden ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier. AGENDA Vrijdag 27 October. Stadsgehoorzaal, acht uur. Openbare Vergadering afd. Leiden van de Alg. Ned. Fascistenbond. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 October a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge woerd 171, telef. 502, en D. J. v. Driesum, Mare 110, telef. 400. Bontgarneering is de groote mode voor dezen herfst. Wat echt bont is, moet ge bij ons maar eens komen kijken. Het is een kostelijk bezit, dat luxe geeft zonder kostbaar te zijn. Elke gulden is er éénl! Ons personeel staat U met raad en daad ter zijde, ge kunt rustig zonder koopdwang Uw keus maken. Wij willen, dat ge geheel voldaan zijt. Want alleen dan heeft de klank der neergetelde guldens aan de cassa muzikale waarde voor ons, wanneer hij vergezeld gaat van de tevreden glim lach van den cliënt. DEN HAAG: Groote Marktstraat/hoek Spui. Haagsch Modehuis, Groote Marktstraat hoek Spui, Den Haag is Zaterdags tot half twee gesloten. BUURTVER. EENSGEZINDHEID HERDENKING TIENJARIG BESTAAN Op feestelijke wijze heeft de buurtvereeniging „Eensgezindheid" gisteravond de viering van 1 tweede lustrum der vereeniging besloten met e goed geslaagden avond in „Concordia". Het is dit jaar een goed jaar geworden voor „Eensgezindheid". Op velerlei manieren werden den afgeloopen zomer nuttige en aangename dingen met elkaar vereenigd om het tienjarig bestaan zoo goed mogelijk te herdenken en deze feestavond bc-j kroonde het geheel op waardige wijze. Dat de „Concordia"-zaal geheel gevuld laat zich gemakkelijk begrijpen en dat er van het gebodene genoten is, dat bewees de stemming, welke er dezen avond heerschte. De voorzitter, de heer W. F. v. d. Broek., ipende te ongeveer 8 uur den feestavond op eeip wel buitengewone manier, n.l. temidden van he|t volledige bestuur, dat op het podium had plaaös genomen. Spr, heet welkom de hoofden der scholen Ooi- terstraat en Munnikenstraat, de zustervereenigirlg Zuiderkwartier, de Turnclub Aquaduct en diin heer Kersten. Spr. hoopt, dat de avond zal bijdragen tot den em, die de vereeniging in haar tienjarig bestann heeft weten te verwerven. Spr. noemt dit een zeldzaam feit, want de ver eeniging is bekend geworden niet alleen hier [er stede, maar ook ver daarbuiten. En de vereenigjng is vooral bekend om haar „eensgezindheid". Een overzicht van de geschiedenis der vereeni ging te geven, lijkt spr. ondoenlijk, maar zulkl is ook niet noodig, wijl de groote opkomst bew|jst, dat de vereeniging in de afgeloopen tien jtjren goed gewerkt heeft. Spr. deelt dan mede, dat is ingekomen een tele gram van een mede-oprichter, de heer EJkerpout uit Maarssen. verder gelukwenschcn bestuur der Chr. Schoolvereeniging en onderwijzend personeel der scholen Oostersfraat Munnikenstraat. Spr. zeide verder er verheugd te zijn, dat de scholen dezen dag de vlag hebben uitgestoken ter gelegenheid varj het 10-jarig bestaan. Het succes, dat de vereeniging heeft mogen boe ken. dankt spr. aan het ijverige bestuur en flaar- heeft spr. zijn medebestuurders uitgenopdigd het voetlicht te komen. Daarvoor hulde. Dat es dankt spr. ook aan de hartelijke medewer king van het bestuur der bouwvereenlging, hpt be stuur der Chr. Schoolvereeniging, de pers, dei mede •kers en medewerksters ,de leden, de Chr. Gym- nastlekvereeniging, D. O. S. en verder altyn, die steeds bereid waren de vereeniging ter vJille te |n. Hierna werd gelegenheid gegeven tot hpt aan bieden van gelukwenschen. Hiervan werd gebruik gemaakt door den heer Borsboom namens Aquaduct, die een wit-blauwe wimpel voor de vlag aanbood. De voorzitter van Zuiderkwartier, de heer Reeman, was de tweede spreker en bracht de ge lukwenschen van deze vereeniging over. Daarna sprak de beer C, Spaanderman die een vaandellied aan het bestuur aanbood. Dit lied door hem zelf vervaardigd met muziek van den heer H. v. Wel. Dit lied. op melodieuse wijze getoonzet, daverde daarop onmiddellijk door de zaal, wel een bewijs, dat de componist den goe den toon gevonden had. Dan gingen de zaallichten uit en in den schijn in een projectielantaarn trad „Chronos". „Vader Tijd" naar het tooneel „Chronos" werd uitgebeeld door den heer Brussel en deze vertelde over lang vlogen jaren en over den tegenwoordigen tijd. Daarbij werden verschillende tafereelen, betrekking hebbend op de vereeniging uitgebeeld. „Chronos" bracht verder hulde aan het bestuur, dat tien lange jaren vrijen tijd en persoonlijke opofferingen heeft gegeven voor de vereeniging. Aan het einde daarvan bracht de heer v. d. Broek dank voor de gebrachte hulde, maar die hulde vond spr. onverdiend. Het bestuur heeft nim mer anders gedaan dan zijn plicht, nimmer anders willen doen dan de saamhoorigheid onder de leden te bevorderen, nimmer meer gedaan dan getracht den kinderen vermaak en iets nuttigs te bieden. Spr. bracht dan hulde aan mevr. Brouwer, heeren Brussel. Mulder (eerelid), Spaanderman i v. d. Pijl voor hetgeen zij steeds voor de vereer ging hebben gedaan. In de nu volgende pauze had het dagelijksch bestuur de genoodigden in de bovenzaal van Con cordia nog eens bijeen geroepen, om hen allen dank te zeggen voor de wijze waarop zij de vei eeniging hadden gesteund. Na de pauze volgde het optreden van de Chi. Gymnastiekvereen. D.O.S., afdeeling dames, die verschillende goed uitgevoerde oefeningen beste gaven. Dan was het woord weer aan den heer Spaan derman, die onder hartelijk applaus der aanwezigen een transformatieschets ten beste gaf. waarbij hij verschillende personen op karakteristieke wijze uit beeldde. Het i VEREEN. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST LEZING VAN DEN HEER HARTIN In het Rembrandtieke clair-obscuur van een door een moderne „tooverlantaarn" lichte Nutszaal heeft gisteravond de heer Martin, oud-directeur van 't Friesch Museum een lezing met lichtbeelden gehouden ovei het leven en de werken van Rembrandt. Het is altijd moeilijk van een lichJbeel- denavond verslag te maken omdat het er zoo donker is! maar moeilijker wordt het nqg wanneer de lichtbeelden schilderijen voorstellen en deze kunstwerken door den causeur worden besproken. Men zou bij zulk een verslag de schilderijen moeten re- produceeren, om dan de toelichting van den spreker daarbij weer te ge\en. In deze toelichting ging de heer Mart'n diep in op de psyche van onzen genialen schilder-stadgenoot, die in 1006 aan de wnddesteeg bij de Witte Poort afliier wera geboren. Het was waarlijk een genot om naar tb luisteren, hoe de lieer Martin een groot Rembrandt-vereerder de werken van Rem brandt uit verschillende tijdperken van diens leven besprak, daarbij wijzend op hou mystieke en vergeestelijkte dat aan al van Rembrandts werken eigen is, hetzij de kun- stenaar een landschap of portretten scliil- Nog voel te weinig waardeert ons volk dezen grootsten der grooten onder de kun stenaars eon kind van ons eigen volk in onze eigen omgeving. Wanneer deze avond er toe heeft I ngedragen veler oog voor Rem brandts majesteitelijke kunst te openen, za, do heer Martin daarmede oen goed wen» verricht hebben. De vrij talrijke aanwezigen volgden go causerie met gespannen aandacht en dank ten den spreker met een hartelijk applaus. JUBILEUM LEIDSCHE CHR ORANJEVEREEN. HET EEEE-CCMITE. Het Eere-Comité dat ter gelegenheid van iet 25-jarig bestaan der Leidsche Chrislo- itjlce Oranjevereeniging is saamgesteid be staat uit de navolgende heeren: Mr. A. van de Sande Bakhuijzcn, Burgemeester der ge- ineen te; Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, oud- Burgemeester, Lid der Eerste Kamer; Prof. F. W. A. Korffj Prof. G. de Zwaan j T. S, Goslinga, Weth.; J. Splinter, Weth.; Ds. J. de Wit, Herv. Pred.; Ds. A. de Bondt, Geref. Pred.; Ds. C. de Meijere, Ev. Luthersch Pred.; W. v. d. Laan, Voorz. der 3 Oct. Ver eeniging; B. de Koning, bestuurslid der 3 Oct. Vereeniging; P. C. Labrijn, Voorz. Verg. Koninginnedag; J. F. X. Sanders, bestuurs lid Verg. Koninginnedag; J. W. Henny, Dir. Leidscli Dagblad; J. Groenewegen, Dir. Nieu we Leidsche Courant; Mr. P. E. Briët; H. M. Markusse, Notaris; v. Wave ren, Luit. Kol. Kon. Mil. Invalidehuis; Dames Bink; Mej. I-I. van Loo, Presidente Chr. Vrouwenbond E. Rn<ams. PI. Leider B. V. L.; F. Eikerbout: Dr. J. de Bruijne; A. Schoneveld, Voorz. Chr Besturenbond; N. de Noef, Voorz. Chr. Har- monievereeniging. Naar wij voorts vernemen zal op de feest- avond, die 22 November in de Stadsgehoor zaal zal worden gehouden, ds. Douma van Arnhem, onder wiens leiding voor 25 jaar de Vereeniging is opgericht, de feestrede uitspreken. Ook zal een revue „Oranje- I-lutspot" worden opgevoerd, terwijl een strijkje onder leiding van den heer Plu voor do muzikale afwisseling zal zorg dra gen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H M W de Groen—Goemans z. J NeuteboomTruUera z.: II KevellneSchim nel d.: C van R(jn—Kromhout z. OVERLEDEN. JSC Toske—v Ea vr 05 J. ONDERTROUWD: W v d Steen 23 j en I tuinhout 20 J. W D Leeflang 22 j en MT H Doh- nen 24 j. Uit den Omtrek ALKEMADE COLLECTE CRISIS-COMITE In do week van 29 October tot 5 Novem ber zal weder langs de huizen der ingeze tenen een geldinzameling worden gehouden ten bate van het Plaatselijk Crisis-Comité in deze gemeente. De kas van het comité is bijna geheel uitgeput, terwijl de nood in den aanstaanden winter weer groot zal zijn. Het comité doet een krachtig beroep op een ieder om naar vermogen bij te dragen. Elke gift groot en klein •wordt dankbaar aan- caard, terwijl oog giften in natura welkom zijn. AARDAPPEL-ORGANISATIE In verband met de aanhangige plannen tot beperking van de aardappelteelt in 1934. waardoor het noodzakelijk zal zijn, dai alle telers zich onder controle van de aardappel-organisatie stellen, bestaat er naar ons gebleken is. tot 1 November 1933 nog gelegenheid om zich bij den kantoorhou der, don heer N. Bakker Hzn., te Roelof- arendsveen, als „nagekomen lid" op te ge ven. Deze gelegenheid is echter beperkt tot hen, die nog over eigen verbouwde voor- ■aad beschikken. HAZERSWOUDE GOUDEN JUBILEUM „EERE ZIJ GOD" De herdenkingsavond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dor Chr. Jongelingsver- eeniging „Eere zij God", zal worden gehou den op Dinsdag 31 October a.s., in de Ned Ilerv. Kerk, des avonds te 7 uur. Door Ds. P. L. Kiebl, eere-voorzitter der vereeniging, zal een openingswoord worden gesproken, waarop door Ds. S. van Dorp, van Den Haag, Ds. W, F, van der Kodde, van Delft Radio Nieuws. ZATERDAG 28 OCTOBER Programma 3: 813.GO Langonberg: 13.50— 16.50 Davontry10.50—17.35 Midland Rog: 17.33 —18 Londen Nat; 18—10 Brussel VI; 19—21.25 Midland Rog; 21.25—afloop: Praag Programma 4: 8—11.50 ParUs Radio; 13.05— 16.40 Kalundborg; 16.40—1740 Doutaehl-sïnder; 17.40—19 Warschau. 10—19.20 Milaan; 19.20 21.20 North Reg; 21.20—22.20 Beromunster; 22.20—23.20 Deutachl.-sender en Ds. D. A. van den Bosch, van Den Haag, oud-voorzitters der vereeniging, een her- denkingswoord zal worden gesproken. Door den heer J. W. Fase, voorzitter dor vereeni ging, zal een slotwoord worden gesproken, en door de Chr. Gem. Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" zullen eenige zang nummers worden uitgevoerd. CONTROLEUR AARDAPPELENCENTRALE Tot kantoorhouder der Aardappelencen trale is aangesteld de heer L. Jacobs, land bouwer alhier. SCHOUW Door het bestuur dor Hazerswoudsche Droogmakerij zal op Maandag 6 November a.s. schouw worden gehouden volgens art, 5 en 21 der verordening. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW De 'beperking van de teeltregeling in derï tuinbouw gaat meer en meer de algemeene aandacht vragen bij de tuinders. Nu aller- wege blijkt dat er op uitbreiding van den export niet te rekenen valt en productie voor binnenlamdsch gebruik voor alle producten te groot is, voelt, ieder het aan, dat het den weg uitmoet van teeltbeperking, ook al zul len hierdoor duizenden hectaren teelgrond komen braak te liggen, ook al zullen land eigenaren hiervan de nadeelige gevolgen on dervinden, ook al zullen hierdoor landarbei ders werkloos moeten worden. Alleen door. teeltbeperking kan weer prijsherstel intre den en zal men weer kunnen hopen op prij zen, die voor dc tuinders loonend zijn. Er zullen moeilijkheden aan een beperking ver bonden zijn, doch zulks mag geen reden zijn' om er niet toé over te gaan. Het zou toch dwaas zijn om, met de wetenschap dat ei', geen afzet zal zijn voor het product, toch gewoonweg met produceeren voort te gaan. Dit is ook al voldoende ingezien en de tuin bouw heeft, bij monde van de groote organi saties, zich al duidelijk uitgesproken voor teeltbeperking en daarvoor de medewerking en steun der regeering gevraagd. Zelfs is ge vraagd, dat de maatregelen tot teeltbeper king van de Regeering zullen uitgaan cu van Regeeringswege zullen worden gehand haafd. Thans is het dus de vraag, wanneer zal men hieromtrent iets definitiefs te weten, komen, wanneer zal men officieel in kennis worden gesteld, dat men vergunning heeft bepaalde producten in 1934 te telen. Daarop is thans het wachten en, begrijpe lijk, gaan er al ongeduldige stemmen op, dia meenen, dat het meer dan tijd is, om van een en ander nota te bunnen nemen in ver hand met de te treffen voorbereidingen voor de teelt van sommige producten, die men in 1934 wenscht te telen, doch waarvoor mis schien toestemming noodig zal zijn. Voor sommige streken, als in N. Holland en in en rond het Westland, waar men voorname lijk op export was aangewezen is al een en ander bekend al is het nog niet officieel. Een groote inkrimping van de vroegere aardap pelenteelt en van de sluitkool, ook van de glascultuur, zal tot het onvermijdelijke be lmoren. Dat het voor landbouwers-veehou ders niet toegestaan zal zijn tuinbouwpro ducten te telen, staat ook wel vast. De kleine bedrijven, zuivere tuinbouwbedrijven, zullen •ermoedelijk de minste moeilijkheden on dervinden bij de teeltbeperking. En daar teeltbeperking in de tuinbouw en steun van de regeering ten nauwste met elkaar ver bonden zijn, is het niet uitgesloten, dat, ten dienste der goede controle, het veilen der producten verplichtend zal worden gesteld. Ook in de oorlogsjaren, toen scherpe contro le op den uitvoer noodig was, gold deze laat ste bepaling. Inmiddels klopt veler hart in afwachting wat, naar men hoopt spoedig, de teeltrege- ing en de beperking voor hen brengen zal. ONVEILIG DUIN. Het eohietterrein achter de Rijksschietba nen zal volgende week wegens schieten met scherp onveilig zijn: Maandag en Woensdag an 9 uur vin. tot 3 uur nam. LEIDERDORP AANVULLINGSAGENDA In de hedenavond te houden Raadsverga dering zal alsnog een voorstel behandeld worden van B. en W. tot verkoop van grond voor 12 woningen aan Gebr. A. en N. Mol alhier, KOUDEKERK SERENADE Het fanfare corps Kunst na Arbeid bracht gisteravond een serenade bij het echtpaar W. Batelaan ter gelegenheid van zijn 25- jarige eohtvereeniging. VERKIEZING AMBTSDRAGERS GEREF. KERK (Door den kerkoraad der Geref. Kerk zijn wegens periodieke aftreding van één ouder ling en een diaken n.l. de heeren J. Baie- laan en P. Boer de navolgende dubbeltallen gesteld, lil. de heeren P. Klok, IJ. Zintel, B. den Braver en G. Los, terwijl in de vaca ture als diaken wegens vertrek van den lieer K. Bi miekade zijn gesteld T. Molema Wzn. en A. van der Vis. LISSE CHR. HIST. JONGERENGROEP Donderdagavond werd door de Ghr. Hist. Jongerengroep alhier een vergadering ge houden in hotel „De Witte Zwaan". Als spreker voor dezen avond was uit- genoodigd de heer J. Dekker, hoofd der Ned. Herv. school alhier. De heer Dekker hieJd een vcrvolg-lezing over het onderwerp .Ony Staatsinrichting". Vbordat de heer Dekker zijn lezing aan- •ing sprak de leider van dezen avond, do heer Wiersma, een kort woord van opwek king tot de leden en wekte op tot actief me deleven in deze campagne De heer Dekker behandelde daarna zijn onderwerp. Spr. deed dit op zeer duidelijke en bevattelijke wijze waardoor de jongeren een duidelijke inzicht kregen in de Staats huishoudkunde. Er werd gelegenheid gege ven tot vragen stellen. De heer Dekker dien de van antwoord. Na de pauze werd overgegaan tot behan deling der huishoudelijke zaken. avond werd opgeluisterd door piano muziek, hetgeen tot gezelligheid veel bij droeg. Deze avond mag zeer zeker als goed ge slaagd beschouwd worden. _j

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6