VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. y' Een keurig motorvliegtuig waaraan de thans 17-jarige Helmut Schneider te Schönau op 15-jarigen leeftijd begon te werken. De spanwijdte is 6 meter, het gewicht 250 K.G. cn de motor is 50 P.K. sterk. Tante Pos maakt reclame. De ingang der Londensclie Post-, Telegraaf- en Telefoontentoon stelling in het voormalig Zuid- Afrikahuis. Een geweldige kaas die meerolde in den propagandastoet voor kaasver- verbruik te Berlijn. In het nieuwe gebouw van het Geologisch Instituut te Amsterdam, dat nog niet officieel in gebruik is genomen, is men reeds druk bezig Het plaatsen van geschenken, w.o. versteende schelpen. BINNENLAND. VREEMDEN IN NEDERLANDSCHE LOONDIENST NU EINDELIJK AFDOENDE MAAT- T REGELEN? Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van het verrichten van arbeid in loondienst door vreemdelingen. Verscheiden leden betreurden, dat de maatregelen tot het nemen waarvan de re geering nu de bevoegdheid vraagt, niet eerder zijn genomen. Zij hoopten, dat de regeering niet zal talmen, van de bevoegd heid onverwijld gebruik te maken. Volgens verscheiden leden had het wets ontwerp 'ook moeten bepalen, dat het aan vreemdelingen niet geoorloofd is, zelfstan dig een bedrijf uit te oefenen zonder voor afgaande vergunning. Naar de meening van andere leden had moeten worden voorgeschreven, dat alle vreemdelingen, die zich in ons land willen komen vestigen, in het bezit van een ver- blijfpas moeten zijn, terwijl aan het verlee- nen van dien pas voorwaarden hadden moeten zijn verbonden. In dit verband wees men op een Russisch bureau te Rotterdam, genaamd „N.V. Exportehleb", dat vreemde lingen naar ons land trekt met beloften van arbeidsgelegenheid en, wanneer zij wei geren, bepaalde, soms ontoelaatbare werk zaamheden te verrichten, hen ontslaat. De vergunning, zoo heeft de regeering te kennen gegeven, zal in den regel worden verleend, als niet is gebleken, dat er ge schikte Nederlandsche arbeiders beschik baar zijn, die in staat zijn, den arbeid te verriichten. Eenige leden vroegen, of deze gedrags lijn ook zou worden gevolgd ten aanzien van sinds jaar en dag in ons land in loon dienst werkzame vreemdelingen. En zul len de ingevolge deze wet werkloos gewor den vreemdelingen naar hun land worden teruggezonden? Bij artikel 2 vroegen eenige leden, of het wetsontwerp ook van toepassing zal zijn op de scheepvaart. H. i. zou wering van vreemde werkkrachten aan boord van Ne derlandsche schepen voor onze scheepvaart noodlottige gevolgen kunnen hebben. Zij verzochten der regeering, de Nederlandsche zeescheepvaart uitdrukkelijk van de wer king der wet uit te sluiten. Andere leden meenden, dat ook hier beperking in de aan stelling van vreemde werkkrachten noo- dig is. 1 K. L. M. Verschenen is do winterdienstregeling voor het E iropeesch luchtnet vgn de K.L.M. Zij eal 1 Nov a.s. van kracht worden. De [lichtdiensten zullen worden onderhou den tusschon: Amsterclam-Rötterdam-Lon- den v.v.; Amsterdam-Rotterdam-Parijs v.v.; Amsterdam-Rot terdam-Kopenhagen-Malmo y,V.; Amsterdam-Hannover-Berlijn v.v. In het binnenlandsch luchtverkeer wordt gedurende den winter tot nadere aankondi ging op werkdagen de dienst (Amsterdam)- Rotterdam-Haamstede-Ylissingen v.v uit gevoerd. ETSGRAVURE DR H. COLIJN Mazijks Boekhandel, Ged. Botersloot 97, aai wie de verkoop voor Rotterdam werd opge dragen. zendt ons een etsgravure met de beel tenis van Dr. H. Colijn naar nevenstaand por- Deze gravures zijn in drie formaten en tegen zeer billijken prijs ver krijgbaar. Waar pla quettes vaak duur zijn. daar wordt hier iets geboden, dat ook bin nen het bereik van smalle beurzen ligt toch artistiek cachet En waar velen gaarne een beeltenis van den tegenwoordigen minister-president in hun woning zullen hebben, daar biedt dit koperen of verzilverd metalen schildje (rond of vierkant) daartoe een bizondere gelegenheid. DE NIEUWE NOODVERORDENING Het besluit van den ministerraad inzake het publieke optreden van ambtenaren, kan in de oogen van de roode pers natuurlijk geen genade vinden: „De ambtenaren mogen nu niet meer cri- tiseeren. De regeering roept zich zelve uit als de alwetende, de onfeilbare, die niet gecritiseerd mag worden. Wegens de „woelige tijden"." Hiermee wil deze pers echter niet gezegd heb ben, dat een ambtenaar bijna alles mag zeggen. „Het is ook onze opvatting, dat de ambte naar. degene, die de overheid vertegenwoordigt jegens het publiek, zich een bijzondere matiging in zijn openbaar gedrag dient op te leggen, zich steeds indachtig zal moeten zijn, dat hij te allen tijde in zijn functie door burgers van de meest verscheiden politieke opvatting niet als fel tegenstander geschuwd mag kunnen worden. „Wanneer het besluit van den ministerraad slechts bedoelde, dit den ambtenaren in te scherpen en hun voor te houden, dat zij zich ook bij critiek op de overheid en haar beleid in acht behooren te nemen en zich niet te buiten behooren te gaan in onmatige termen of in roekelooze oordeelvellingen, waaraan te recht aanstoot genomen zou kunnen worden, dan zouden wij geenerlei reden hebben om ons tegen zulk een vermaning te verzetten." Dit makke citaat is al weer een bewijs, hoezeer ook in deze kringen de evolutie merkbaar is. Eenige jaren geleden zocht men deze matigheid tevergeefs. En zelf is men heelemaal nog niet bang „roekelooze oordeelvellingen"; zooals zelfs ui i opschrift blijkt. OPHELDERING GEWENSCHT Het besluit, waarin de Regeering van den amb tenaar eischt zich te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid, cloet on middellijk verschillende vragen rijzen. En wel: wat verstaat de Raad van Ministers onder een zich onthouden van „elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid"? De een zal er toe rekenen een binnen gepaste grenzen optreden b.v. ten gunste der levensposi tie van den ambtenaar, een ander zal h-eronder verstaan een 2oodanig optreden tegen de overheid, dat daardoor aan haar gezag afbreuk wordt ge- Ons komt het voor. dat de laatstgenoemde op vatting de juiste zal zijn; zegt de r.k. Gelder lander. Voorts merkt het blad op, in tegenspraak met de zienswijze van Ir. Mussert, die hoofdi-.-jenieur bij de Prov. in Utrecht is: „Zooals de bepaling luidt, is ze algemeen ge houden. Per slot van rek.-.iing is het 't zelfde, of een rijksambtenaar of een ander ambtenaar in over heidsdienst ageert tegen de Regeering of tegen haar beleid of tegen een ander openbiar gezag. Ook een provinciaal- of gemeente-ambtenaar heeft zich te onthouden van acties, welke tegen het wettig gezag zijn gericht. Diametraal hier tegenover staat de meening van den heer Mussert. De Regeering zal goed doen, eens duidelijk te verklaren, hoe haar besluit moet worden opgevat Anders dreigt een toestand, die erger dan uit Breda, wees ook op deze isolatie. Daar om heeft Zoeuwsch-Vlaanderen recht op een kanaalverbinding SluiskilGraauw Brabant (bet pian-Bongaerts). Dit sluit dan aan bij het Brabantsche plan: Bintelsas, Ber en op ZoomWesterschelde. Dit plan, te ens do oplossing van de kwestie Rijn— Schelde-verbinding, noemde spr. bij uitstek nationaal Meer dan 100 jaar is men in Den Haag en Den Bosch doof geweest voor de erl an trens van Wést-Brabant Maar nu kan spr. tot zijn blijdschap meedeelen, dat het ont.vateringskanaal in West-Brabant dat oor de omgeving van Roosendaal groote /erbetering zal brengen, er spoedig zal ko nen. Er is ook vee 1 dat de hoop wettigt, dat ve totstandkoming van het, kanaal Dintel- lasBergen op ZoomWesterschelde zullen beleven. Spr. wees in den breede op het groote be lang van het kanaal SluiskilGraauw. In aezci streek zijn de kansen aanwezig voor bloeiende industrie. Op Walcheren en Zuid-Beveland waren die niet. Ook aan het kanaal door Zuid-Beveland zal de industrie zich niet ontwikkelen. Zoeuwsch Vlaanderen kan en mag geen genoetren nemen met een speelgoed-verkeers weg en met een speelgoed-inloophaven. Spr. meent dat het plan-inloophaven in den Perkpolder feitelijk al begraven is en dat het wei niet tot uitvoeripg zal komen. HET ZEEUWSCH-VLAAMSCH KANALENPLAN Zooals reeds enkele weken geleden is ge meld wil de Rijkswaterstaat, nu de nieuwe motorveerbooten in gebruik zijn gesteld, ver andering brengen in de verbinding Hans- weert —Walsoorden. Het blijkt noodig te zijn de bestaande aanlegsteigers te vervangen door inloophavens. Deze zouden dan ontwor pen zijn te Kruiningen en in den Perkpolder Tegen dit plan is vooral vanuit Hansweert cn Walsooroen ze'f krachtig verzet gelioden Nadat reeds op enkele plaatsen vergaderin gen zijn gehouden heeft een openbare ver gadering plaats gehad te Kloosterzande, uit geschreven door het Zeeuwsch-Vlaamsche kanalencorrrité Aanwezig waren verschil lende colleges van Burg. en Weth., het Ka merlid v d. Putt, het oud-Kamerlid de heer Lockefeer, het lid van Ged. Staten de heer J. A. van Romp, vertegenwoordigers, van de Kamer van Koophandel te Terneuzen, enzoovoorL De voorzitter van genoemd comité, de heer J. W. Vienings burgemeester van Clinge, verwelkomde de aanwezigen en wees op het doel van het comité: bevorde ring van den economischen opbloei van het nu nog geïsoleerde Zeeuwsch-Vlaanderen, i De spreker, de heer Dr. A. van der Poel CHR. MARINE-PERSONEEL MOET DE VEREENIGING VERDWIJNEN In Ons Baken, het orgaan van het Chr. georganiseerd Marinepersoneel, wordt mee gedeeld, da? deze organisatie groot gevaar loopt. Immers, de Minister wenscht een wij- iging der Statuten, welke inhoudt een ver bod tot het hebben van begunstigers. Deze wijziging zal op de inkomsten der vereeni- ging van zoodanig ruineuzen invloed zijn dat, blijft dit verbod gehandhaafd, het hoofd bestuur zich genoodzaakt zal zien aan een buitengewone algemeene vergadering de be slissing omtrent het al of niet voortbestaan van de organisatie voor te leggen. Het weren der minderjarigen kostte d^ vereeniging reeds 17 pet. van het aantal le den; het verbod van begunstigers zal het inkomen met 25 30 pet. verminderen. Ge schiedt dit dan is het voortbestaan onmoge lijk geworden. Bij de bedoelde Ministerieele beslissing is ten onrechte in 't geheel geen rekening ge houden met het feit, dat de organisatie niet uitsluitend, doch tevens militaire belangen vereniging is en dat de begunstigers niet steunen de behartiging van de met de mili taire positie der leden verband houdende belangen maar uitsluitend de behartiging van de belangen, welke op geestelijk terrein liggen. Ons Baken zegt. Jat de slag te zwaar der treft, omdat het geschiedt onder een Re geering, van welke onze Christelijke orga nisatie op grund van haar verleden meende alle mogelijke medewerking en zoo noodig ook eenige faciliteiten te mogen ver wachten. Het hoofdbestuur verklaart zich niet in itaat van deze zaak, die de leden tot in de ziel heeft geschokt, momenteel meer te zeggen. RECHT OVEREIND IN BED Nachtenlang niet anders dan hoesten .,Meer dan 4 jaar lijdende te zijn is iets dat met geen pen te beschrijven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. 's Nachts zat ik dikwijls recht overeind ed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden werd ik opmerkzaam ge maakt op Abdijsiroop. Nadat ik een flesch an deze bijzondere siroop had gebruikt, :wam het slijn los en na 4 flesschen ge bruikt te hebben, voel ik mij weer beter dan ooit, terwijl ik thans nog steeds Abdij siroop in huis heb en regelmatig gebruik mij er best bij vind". Zoo schreef ons de Heer Joh. de L. te Seh., wiens origineele brief voor elk ter inzage ligt De op bijzondere wijze samengestelde Akkers' Abdijsiroop werkt heerlijk slijm- oplossend, verzachtend, hoeststillend; ver ruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grondoorzaak aan, vermijdt etterige slijm- vorming en ontsteking. Door Abdijsiroop te nemen hebt Gij iets bijzonders voor borst en keel en op iederen leeftijd kunt Ge Abdij- oop gebruiken. Thans per flesch 1. 1.50 en ƒ2.75. Alom verkrijgbaar. VOOR VROUWEN EN MEISJES LEDENVERGADERING DER FEDERATIE De ledenvergadering der Federatie van Christe lijke Vereen-gingen van en voor Vrouwen en Meis jes. de Nederlandsche tak van de World s Young Women Christian Association (World's Y W. C. A.) zal op 8 en 9 November a.s. plaats vinden te Amsterdam in het Wijkgebouw „Moria". Speer straat 7, onder leiding van jonkvrouwe A. M. Martens var Sevenhoven. Aan den avond van 8 November zal een Wi|- dingsdienst gehouden worden in de Lutaer-kapel, Euterpestraat. waar alle belangstellenden hartelijk welkom zijn. Deze dienst zal geleid worden door mevrouw C. Siekesz-Snijder. Den volgenden dag wordt de vergadering voortgezet. Na mede- deelingen van de verschillende federatie-secretares sen over haar specialen arbeid, en van belangen uit de World's Y. W. C. A.. zal mr. N. Stufkens des middags spreken ov r „Stroomingen onder de jeugd". Ook deze lezing staat open voor alle be langstellenden. Het bureau der federatie is gevestigd Heeren straat 40, Utrecht. ROFFELRIJMEN Verdiende dank ZANDVOORT. 21 Oct. Gisteravond om halflwaalf stopten ln het over volle Casino de draaiende schijven. In een nachtfeest met een knalfuif Is het afscheidsfeest gevierd Van het Zandvoortsche casino Waar 't Straperlo heeft getierd. Het uitbundig opgewekte Dat dit feest gekenmerkt heeft Toont dat zelfs de felste gokker Vroolijk 't afscheid overleeft. 't Heeft me dan ook niet verwonderd Dat op die begrafenis De champagne open knalde Tot dier lieden lafenis, Maar wat mij een heel klein beetje Pnkkelig heeft gefrappeerd Was de speech des Burgemeesters, Geestig gul gepresenteerd, En met name wat hij uitsprak Na de dosis geestigheid Lijkt niet uit het hart gegrepen Van de Hooge Overheid: Hij betuigde zijn waardeering Onomwonden, onverveerd, Voor hetgeen de heer Tuschinski In het bad heeft gepresteerd... Wel een prachtige prestatie, En uitzonderlijk „verdiend"! Ook al is het dan gelukkig Dat meneer is uitgekiend. (Nadruk verboden.) LEO LENS4 CORRESPONDENTIE. Voor de spaarpot van Jaap Smit, de dappere redder, ontvangen van N. N. te V. f 0,50, N. N. te V. f 0,50, W. S. te T. f 0,50, van de kinderen der Chr, School te Middelburg van A. C. f 1, v. d. W. te L. f 1,—, H. R. te S. f 1,—, J. L. R. te H. 1,—, N. N. te R, f 0(25, T. T. te S. f 0,50totaal f 7,75 Een prachtig begin! Hartelijk dank cit aanbevolen. L. L*

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5