nen- I/RIJDAG 27 OCTOBER 1933 'rot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel VERGADERING TE UTRECHT ET FASCISME EEN REACTIONAIR SYSTEEM Voor heel Europa door en door gevaarlijk MIDDAGVERGADERING Gister hield de Prot. Chr. Bond van ipor- en Tramwegpersoneel te Utrecht 'n rgadering met afdelingsbesturen en ver niu onïina mien. De voorzitter, de heer J. Augusteyn, icndc de vergadering en hield een toe- raak. De vooruitzichten zijn allerminst moedigend. Spoor en Tram ondergaan >1 zeer den invloed der economische crisis, aar bovendien is het ongebreideld weg- rkeer bezig slóoperswerk te verrichten, [perking, bezuiniging, opheffing zijn drie lorden, uie aan de orde van den dag zijn. arnaast zien wij dat een ongebreidelde ncurrentie zich met alle geweld werpt liet goed georganiseerde verkeer dat ons id jaren lang mede welvaart heeft ge- icht. Laat den weg vrij, is de leuze. Den p vrij en met welk doel. Om ten koste veiligheid, door lange arbeidstijden en 6„ loonen geld te verdienen. Om zich te rpen op dat verkeer, dat kans biedt om nst te maken en aan spoor en tram al- m over te laten wat niet loonend is met daaraan verbonden gevolgen voor hen, in dat bedrijf een eerlijk stuk brood vw \fbraak en nog eens afbraak .wij ma- wel moeilijke tijden door. 't Is najaar, voor onze bedrijven. Zal daarvoor ook winter aanbreken? Wij zijn nog aller- nst overtuigd, dat spoor en tram ver- lerd zijn. Zeker, de tramwegen hebben gevaarlijken concurrent, die bezig is om zwaksten het leven te benemen en in n strijd wordt in den regel geen practi- hulp verkregen. Met leedwezen moeten kennis nemen van ontslagen aan vele inve leden. Gelukkig dat wij in de geval- waarin geen uitkeering plaats heeft londen, konden steunen, al was daar- de geen afdoende hulp geboden, eneens was het hard, dat maar tel- voorstellcn tot loonsverlaging kwamen alleen in sommige gevallen verzachting gelijk was. Het zvvaai-st wordt wel be kt het personeel der Nederlandsche m en wij lijden met onze makkers in Noorden mee. Zij zullen, naar wij ver- iwen, vooral in deze dagen begrijpen organisatie is, maar mogen zij bovenin vertrouwen stellen op Hem, die ook in ikere tijden ons nimmer verlaat. (ver de Spoorwegen kunnen wij evenmin i hooggestemd lied doen hooren. Ook ir is het dieptepunt wel zeer laag gelt en vele zijn de vragen, maar het ant- Drd is moeilijk, in den regel zelfs onmo- ïjk. Velen, die hoopten een vaste aan- ling te verkrijgen, hebben na beëindi- g van de aanstelling voor bepaalden tijd t arbeidscontract den dienst der Spoot ;en moeten verlaten. En dit niet alleen, reorganisatie "van cle diensten en ac oering van de Kunze-Knorr-rem doen overschot aan personeel ontstaan. Sp«- digde met de bede, dat onder Gods ze- deze vergadering moge slagen en dai met elkander en door elkander ver- •kt mogen worden in de liefde tot do vakbeweging, die gegrond op Gods on- baar Woord, tot taak heeft het bevor- en van ons aller belang, maar waar fddoel zij en blijve: Gods eer op ieder des Je ven* Jaarverslag ij de bespreking van het jaarverslag be irde Amersfoort het dat de gewes- ke vergaderingen nog niet werden aan- ondigd. Spr. wilde dat het hoofdbestuur ie gewestelijke vergaderingen zich meer doen hooren. volle vroeg wat het resultaat is van ;ewo&telijke vergaderingen en of 't hoofd uur voornemens is om de proef met de lestelijke vergaderingen voort te zetten. zit het met het Crisisfonds? Op de imcene vergadering moet meer tijd bl ikbaar komen voor de behandeling der ïda. nkhuizen vond dat op de geweste vergadering de leden aan het praten •acht worden, en niet het hoofdbestuur, krijgt daardoor een inufuk van wat dt ischen willen en een kern kan zich vor- Spr. is er tegen dat de najaarsverga- g een vervolg zou worden van de mecne vergadering. e Voorzitter beantwoordde de g«*- ikte opmerkingen. Als de gewestelijke aderingen een succes zijn geweest, dan it dat omdat juist de leden op die ver eringen aan het spreken komen. Hei er niet om, om mooie redevoeringor ooren. Door de gewestelijke vepgaderin- is er een goede geest gekomen in de at- ingen, dat bewijst b.v. de ledengroei in siand. De vergaderingen moeten geeD er karakter krijgen. Het hoofdbestuur Is s bezig met de voorbereiding voor dv estelijke vergaderingen. Spr. gaf een uit letting over de organisatie van het A. Vpersoneel. Dit personeel is alleen in Centralen Bond in de spoorwegperso- -organisatie georganiseerd in *n aparte ifdeeling, maar in de andere organisa- zijn deze m ens olie n ondergebracht bij de isportarbeiders-organisatie. Als algemeen ipoorwegpersoneels-organisaties zich met A. T. O.-personeel gaan bemoeien, dan ook de Chr. Transportarbeidersbond de n der A. T. O. aan den P. C. B. over- in. We moeten nog wachten op de ont- keling dezer zaak. Het Crisisfonds heeft kkig veel goeds kunnen doen met name iet platteland. Allen die bij de Spoor- en ontslagen werden konden tot dusver uit het Crisisfonds geholpen worden, fonds wordt voorzichtig beheerd, en ordt zooveel mogelijk rekening gehou- met de belangen der menschen. Spr. te de leden op elke week een dubbeltje lijven offeren, waardoor nog veel hulp eend zal kunnen worden. uit de vergadering werd nog aange- igen op optreden via het C. N. V. tegen >vert reding der Arbeidswet bij het auto- 3 Voorzitter wees er op, dat hier- reeds lang aandacht wordt besteed. De ister van Waterstaat is bezig hier een Hing te maken. Spr. hoopt van harte, hij zal slagen. Het zal niet gemakkelijk Spr. uitte hier een woord van protest n de misleidende reclame door adver- ies en aanplakbiljetten onder 't motto t den weg vrij". Zooals in een compositie het thema tel keus terugkomt, zoo keert in het fascism* steeds hetzelfde thema terug, ongerekend de verschillende vonnen, waaronder het zich voordoet. Als Spr. dus het fascisme behan dclt, dan geldt dit ook voor het, Nationaal- Socialisme in Duitschland en de N. S. fa. in Nederland. De geschiedenis geeft telkens voorbeelden dat de massa zich door een or enkele suggestieve figuren liet leiden waar toe die massa in gewone toestanden nooit ge komen zou zijn, zooals b.v. 'tvolk der Joden zich liet opzweepen tegen den Profeet va»- Nazareth, den Christus der Schriften, toen Hij terechtstond voor Pontius Pilatus, en waar het eerst de voetstappen van den wcldoenden Christus zegende en Hem 1.'» feestelyken triumf Jeruzalem binnenleidde kwam tot het „Kruist Hem", daartoe ge prest, gejaagd, gedreven door de priesters; de pottenbaKkers en het leem! Zoo zien we den Uebermensch in Italië en men vraagt zich met verwondering at hoe deze het volk heeft kunnen brengen tot een totalen ommekeer welke niet anders is dan een slavernij voor den enkeling, tot een reactionair systeem, dat voor gobeel Europa door en door gevaarlijk is. Nu alles zich zet tot belemmering van de doorwerking van hot Christelijk beginsel in het. sociale en economische leven, is het dienstig na te gaan hoe de Christelijke vak beweging zich heeft te stellen ten opzichte van het Fascisme. Spr. behandelde daarna eerst den naam van het Fascisme, ontleend aan het Latijn sche woord fasces, dat roedenbundel betee- kent en aan de historie van Home ontleend werd. Ongetemde absolute staatsmacht is ge symboliseerd en komt uit in den iascis, den roedenbundel, met de oijl er in. Het Fas cisme drukt in de fasces: roeden en bijl, t«- samen uit, dat de staat absoluut beschikt over leven en dood van den staatsburger. Spr. ging daarna de geschiedenis van Benito Mussolini na. Nietzsche en Macchi- avelli waren zijn geestelijke vaders, wier denkbeelden hij in zich opnam. Spr. schetste den grooten ommekeer, die er in Mussolini s denken kwam toen hij overging tot hel aanhangen en propageeren van de politiek der interventie, waarmee hij kwam van het syndicalistisch socialisme tot hot nationa lisme, zijn optreden tot steun der regec- ring. Spr. gaf daarmee aan de parallel uer beweging in Duitschland. De slapheid der regeering was in Italië evenals in andere landen een gevolg van de liberalistische theorieën. Na behandeld te hebben de fas cistische revolutie, besprak Spr. de theorie an het Fascisme. Iiet is "njuist te beweren dat wat zich in de staats- en maatschappij-beweging ui Italië afspeelt een uitvloeisel zou zijn van hoogere beginselen. Het is alleen het stre ven van een dictator, die slechts kent berei king van zijn doel en daarvoor alle mid delen aanwendt De N. S. B. brengt niets Zij komt inet een ding: wij zullen de zaak- gezond maken. Maar ais men vraagt h o ejzooals <?p. §cn vergadering der. N. S. B. geschiedde) clan luidt het antwoord: Dat weten wij niet Het Fascisme is d'us een beweging van het oogenblik. Mussolini en de zijnen zijn bezig een nieuwe staatstheorie op te zetten, waarbij de staat als een zelfstandig organisme met een eigen doel wordt beschouwd, met het doel de gemeenschap -hooger op te voeren. De staat is welvaartsstaat. Hij is souvereln en aan niemand verantwoording schuldig. Wordt de souvereiniteit van den staat aan vaard, dan wordt ook de organische opvat ting van dien staat aanvaard, waardoor aan de maatschappij een continuïteit ver leend wordt, die haar boven het kortston dig bestaan van het individu draagt. Dan moet ook dje staat hiërarchisch zijn inge Aan de corporaties wordt de grootste waarde toegekend. De individu heeft hij deze opvatting van den staat geen enkele, maar dan ook geen enkele waarde wanneer hij in conflict komt met den staat. Hoogsteiu kan het zijn dat de individu beschermd wordt, omdat het wenschelijk is dit te doen om den staat zijn doel te kunnen doen bereiken. Het gaat bij het Fascisme ook niet om de rechten van het individu, ook niet voor zoover zij vereenigbaar zijn met de rechten van den staat. Spr. toonde een en ander aan met vooi beelden, waarbij hij de staatsinrichting en de organisatie van den arbeid in Italië bezag. De Groote Raad is gevormd uit rasechte fascisten, door Mussolini zelf gekozen. Dit lichaam zal zichzelf aanvullen en is bestemd om later Mussolini te vervangen, daar len slotte Mussolini ook slechts een individu is, en zijn leeftijd ver achter blijft bij de massa. De Groote Raad is dus bestemd on. jaren en jaren aan den top der hiërarchie te staan en de massa tot welvaart te brei» gen. Hoe staat het Christendom tegenover hei Fascisme?, zoo vroeg Spr. ten slotte. De glorie van den staat met behulp der Kerst, ziedaar het Mussolini-ideaal; de glorie va_i de Kerk met hulp van den staat, ziedaar het Pauselijk ideaal. Hoe lang zal deze sa menwerking duren? Mussolini is een machtswellusteling, dien het niet te hoog schijnt om het nog eens door het volk toi Caesar te brengen. Overal elders voorzoover het regeerings- stelsel is gebaseerd op de volkssouvereiniteii door de democratie, leidt dit tot volslagen wanorde. Bovendien is de moraal zoo gede genereerd, dat de bodem rijp is voor het Fascisme. Uitwendige machtsverheerlijking van den staat is het Fascisme. Veel wat in Italië verricht wordt is aan lokkelijk en geweiischt, maar alles concen treert zich om Mussolini, om Hitier, om Mussert. Rome de glorie terug te brengen is Mussolini's hartstocht En in Nederland is Musserts ideaal: och mocht het Neder land terugkeeren van Jan Pieterszoon Coer en Piet Hein. Een streven naar 'n heidensch imperium is het steven van 't Fascisme. Een fascistische staat heeft, dus niets ge meen met een Christelijke staat. Een Chris telijke staat is het niet als de regeering zegi te regeeren bij de gratie Gods en de be stuurders met gebed hun beraadslagingen beginnen, maar dan als de overheid leeft uit het beginsel dat zij afhankelijk is van God en het besef heeft dat gehoorzaamheid aan God hooger is dan aan de overheid, als het besef leeft van 't woord van Chris tus: den naaste liefhebben als zichzelve als de staat de consciëntie der burgers eer biedigt en zich niet stelt op de plaats der burgers. Het Fascisme is onvereenigbaar met en staat onverzoenlijk tegenover een Christe lijke staats- en maatschappijleer. Het Fas cisme wil burgers, die teruggebracht worden tot de slavernij van het heidendom en wier consciëntie gebonden wordt door uit- wendigen dwang. De organisatie der maatschapp en he- sociaal-economische leven stelt ons voo. ontzaglijke problemen. Maar de oplossing worde niet gezocht bij den zoon van den smid van Romagna, maar bij den Zoon van den timmerman van Nazareth, den trou wen Leidsman, en worde niet gezocht in liet teeken van den roedenbundel met de bijt, maar in het teeken des Kruiscs, waarin economisch en sociaal, maatschappelijk en staatkundig eeuwig de overwinning zal zijn. We mogen streven naar maatschappelijke verbetering, maar bedenken dat we niet hierbij moeten stilstaan, maar moeten stre ven naar de eeuwige toekomst. Socialisme, bolsjewisme, anarchisme en fascisme zijn in hun wezen aardseh., maai de Christen ademt in den hemel, waar hij nauwkeurig bewaakt wordt door zijn he melse/hen Vader. Hij is onbewogen voor de hem omringende gevaren, wetende dat God hem bewaren zal. Als de Christen niet streeft naar eer en roem en heerlijkheid, maar het voorbeeld van zijn Heiland volgt als ware proletariër van het Koninkrijk der hemelen, dan zal het Kruis zegevieren en de heele wereld zal het dan verstaan: in het teeken des Kruises zult gij overwin nen. Eens zal Christus Koning zijn over alles. Maar wij moeten worstelen tot 't tijd is. Fas cisme en vakbeweging zijn onvereenigbaar. Fascisme wil de knoet, de Chr. vakbewe ging wil jie doorzuring met de beginselen van het Christendom. Waakt mannen broe ders voor ge onder den voet geloooen wordt. Weest loyaal tegenover don tegen stander maar bestrijdt hem niet de wapenen van het Christendom. Waakt en bidt tot de Heiland u aflost Na de rede volgde een hartelijk applaus, en vervolgens een geanimeerde bespreking. Sluiting Na een kort slotwoord van den Voorz. eindigde Ds. Bik de vergadering met dank gebed. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beioepen: Te Ouddorp (Z.-H.), C. B. Holland te Putten <G.). Te Akker- en Murmerwoude, H. A. Molenaar te Idisegahui- GEREF. KERKEN Tweetal: Te Schoonebeek, cand. ii. Riphagen te Apeldoorn en cand. W. K. van Zuylen te Kampen. Ds. G. J. BREUKELAAR. Ds." G. J. Breukelaar, em.-pred. der Geref. Kerk te Surhuisterveen, die sinds 1927 hulp dienst aan de Kerk van Haaksbergen bewees, zal dezen arbeid Zondag 12 Nov. a.s. met een afscheidswoord beëindigen. Ds. Breukelaar, die 45 jaar in het ambt stond, werd in 188b predikant te Hasselt terveen. i in 1902 te Surhuis- J. L. KOOLE Naar wij vernemen, ontving de heer J. L. Koole te Amersfoort, cand. aan de Theol. School te Kampen, van het bekende Studen- tenconvict voor Prot. Theologen, het „Jolian- neum" te Berlijn, een uitnoodiging om daar gedurende dezen winter te verblijven, geldt hier een „Ausliinderstelle", die geregeld bezet wordt door niet-Duitschers, die aa Berlijnsche Universiteit studeeren. Meestal geschiedde dit door Amerikanen. Thans wordt >or het eerst een Nederlander uitgenoodigd. W. VAN OEVEREN De heer W. van Oeveren te Wolfaartedijk. op Kerkelijk en sociaal gebied in Zeeland een zeer bekende figuur, vele jaren lid van Prov. Kerkbestuur en Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk en penningmeester van „Aanpakken", viert Zondag 5 Nov. a.s. zijn 80sten verjaar dag. In „Doet. Weekbl." wordt hij door Ds. H. Visser gehuldigd om wat hij door de Ver- eeniging ^Aanpakken" (bijeenbrengen van één millioen voor het Syn. Fonds) voor de schraalste predikantstractementen heeft ge daan. Sinds 1916 werd van die som ai Synode afgedragen. De Regeering benoemde hèm tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- lu. EMERITAAT Ds. F. G. Befrghauser Pont, Ned, Herv. predikant te Meerkerk, heeft bij het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland zyn erae- ritaats-aanvrage ingediend. Hij heeft steeds (41 jaren) te Meerkerk gestaan. REORGANISATIE-ONTWERP De Vereeniging „Kerkopbouw" zag nu, m jaar studie en een half jaar van samen- spreking met allerlei groepen, het groote Reorganisatie—rapport voor de Ned. Herv. Kerk gereedkomen. Het ontwerp (100 pag. druks), dat de voor gestelde redactie van een paar honderd arti kelen geeft, omvat: 1. Algemeen Reglement; 2. Regl. van Kerkel. Opzicht en Tucht; 3, Regl. voor de behandeling van bestuurszaken; i 4. Regl. op de Kerkvisitatie. Fundament van het reorganisatie-voorstel vormen Art. 1 en 2 van het Alg. Reglement: Art. 1. De Ned. Herv. Kerk, als deel de Eene Algemeene Christelijke Kerk, ge bouwd op Jezus Christus alis eenig fundament, heeft tot doel, in aansluiting aan hare histo rische belijdenis, het Woord Gods te verkon- Art. 2. De verkondiging van het Woord Gods sluit voor al haar lidmaten, inzonder heid voor allen, die een ambt bekleeden, voor al haar uitvoerende organen als taak 1. de zorg voor de prediking van het heilig Evangelie, de bediening der heilige Sacra menten en wat verder tot den openbaren een»- dienst behoort; 1. de herderlijke zorg voor haar leden tot opbouw in kennisse Gods en Christelijken levenewandel 8. de zorg voor de opleiding van de diena ren des Woords; 4. de zorg voor de belijdenis opdat het geloof der Kerk in hare symbolische en litur gische geschriften steeds zuiverder tot uit drukking kome; 5. de zending, in het bijzonder in het Ko ninkrijk der Nederlanden binnen en bulten Europa; 6. het onderhouden van betrekkingen met andere deelen van de Eene Algemeene Chris telijke Kerk; 7. het getuigen van den eisch, dien Gods Gebod stelt ten aanzien van het leven van enkeling en maatschappij. B\j allen arbeid, die namens haar verricht wordt, heeft de Kerk tot plicht te waken voor de eerbiediging van haar karakter als Kerk van Chr-'irtus. Alzoo wordt aan de „historische belijdenis' vastgehouden en als taak erkend de zorg daarvoor. Ten aanzien van het bestuur der Kerk wordt met de huidige organisatie gebroken. De lei ding der Classis berust by de Class. Verga dering, die tweemaal per jaar vergadert (w.o. éénmaal als breede Cl. Verg. met de verte genwoordigers van allerlei Chr. arbeid). Een Alg. Claci3. Commissie krijgt de dagelijksche leiding, waarin ook diakenen en kerkvoogden leunnen worden benoemd. Alzoo wil men het Kerkelijk leven classicaal ontwikkelen. Aan een provinciale organisatie is niet ge dacht, al zijn er wel enkele prov. commissies voor bepaalden arbeid (proponentsexamen en kerkrecht voor advies aan de Synode). De Synode zou eens per drie jaar vergade- n in een breede Alg. Synode met vertegen woordigers voor Zending, Onderwijs, Diaco- Beheer, Oec. Beweging enz., waarvoor afzonderlijke commissies worden be noemd. De leden der Prov. Synodes worden benoemd door de Class. Vergaderingen, die der Alg. Synode door de Prov. Synoden. De provincies krijgen in de Alg. Synode zetels naar gelang het aantal predikantsplaatsen. De Waal- sche Gemeenten vormen één Classis, gevoegd bij de prov. Utrecht. In „huisgemeenten" kunnen minderheden un minstens 1/3 der Gemeente of minstens 200 lidmaten zich organiseeren, (mits zij met Art. 1 en 2 Alg. Regl. instemmen) voor pre diking, godsdienstonderwijs en pastoraal werk. De bediening der Sacramenten blijft bonden aan de eigen Kerkgemeente. Een Class. Comm-ssie houdt op de „huisgemeen ten'' toezicht voor geregelde Sacramentsbedie ning. Het Kerkelijk Onzicht moet zoo lang moge lijk 400r broederlijk vermaan werken, eerst daarna volgt tuchtoefening, die men geeste lijk wil houden, blijkend uit de scheiding van het Reglement voor Kerkelijk Opzicht en Tucht van dat voor de behandeling van ge stichten. Een nieuw Reglement op de Kerkvisitatie draagt de nauwkeurig geregelde administra tieve controle aen de Clnss. Commissie op en de z.g.n. geestelijke kerkvisitatie aan provin ciale kerkvisitatoren. staande onder een door de Synode benoemden moderator. Vanwege „Kerkopbouw" (C. M. van Riet, W. Barentszstraat 77, Utrecht) verschijnt een brochure ever rapport en reglement, waarin Ds. O. Noordmans over de beginselen en Prof. Dr. G. C. Wagenaar over haar uitwerking schrijft. HERDENKING. Te Tilburg is in de keurig versierde kerk Zondag j.l. het 3Q0-jarig bestaan der Ned. Herv. Gemeente met een rede van Ds. P. van der Wal herdacht. De overtol lige kerkgangers konden in „Nieuw Leven" (telefoon en luidsprekers) den dienst vol gen. Ter receptie verschenen o.a. de Bur gemeester, twee Wethouders, de Gemeente secretaris, een deputatie der Joodsche Ge meente, van de Alg. Synode, de Vereen, van Kerkvoogdijen en haar afd. West- Brabant e.a. Mevr. van Maren bood namens de Gemeente een beduidende som aan voor vernieuwing van het middenschip dsr kerk. Des avonds gaf Ds. v. d. Wal een interessante rede over de geschiedenis der Gemeente. De Koraal-vereeniging (dir. P. Knook) zong liederen. Een gezellig samen zijn in „Nieuw Leven" besloot de herden king. Do historische tent voorstelling on dervond veel belangstelling. DIACONALE CONFERENTIE. Te Almelo wordt Zaterdag 29 October a.s. de 23ste Diac. Conferentie in de Classis Deventer der Geref. Kerken gehouden. Re ferenten zijn Ds. P. Prins, Deventer: „Dia kenen en Diakonen"; en de heer J. Boers- Enschede: „Hoever behooren de Diaco nieën te gaan met steun aan een gezin, dat door daling van den loonstandaard op in Tager5 niveau wordt gebracht". LUTHER-HERDENKING. Te Dessau (Duitschland) wordt een 4-weeksehe Luther-tentoonstelling gehou den. Er zijn o.a. brieven van Luther van het begin der Hervorming tot aan zijn dood, vele geschilderde portretten en bij zonderheden omtient Luthers bijbelverta ling. TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT. Ges!.: Scheikunde: prop, ex., de heer A. A. Korporaal te Den Haag. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. Rechtswetenschap: cand. ex.. de heer C. A. A. Vornholt te Den Haag. Indisch Recht: cand. ex., mej. J. F. Laöh te GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Gesl.: Apothekersassistent, de dames P. A. J Schaap te KTlversum en me\r. H. C. M. Dank' meüer—Kleeman te Amsterdam. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. ex.. de heer G. H. A. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl. emecr; seml-arts-ex„ de heer H. T. Sterringa. Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Scheikunde; oct. ex.. de heer H. W. Meüer, EXAMENS-WISKUNDE Den HAAG. 26 Oct r- heer J H. do Les L. O. Art. 86. Geëx. lej. M. G. J. Ho M. O. Akte K i te Bllthoven. 3. gesl. alle 3 ce G. W. Kolthof in Winte EXAMENS-NATUURKUNDE EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG, 26 Oct. Gesl. voor he gesl. alle 3 cand.. Oct. Gesl. de heere st, hoofd te Papekop: M. en Otter, or H. A. te Hoogvliet: J H. Nüland. ld. S. en G. S. A. J mot aant. G. S Utrecht; Mej. ZENDING. Ned. Zendingsraad. De heeren W. J. A C. Bins, vertegenwoordiger der Ind. Kerk hier te lande, Ds. W B. Breukelaar D. Pol uit den kring van de Zendingsdeputa- ten der Geref. Kei-ken, hebben de benoeming tot buitengewone leden van den Ned. Zendings raad aangenomen. In de jaarvergadering op Woensdar 15 Nov. a.s. te Amsterdam, zal O. W. Nortier, Theol. docent te Malang, over de Oost-Javaansche Kerk, van wier S>T.ode hij voorzitter is, enkele mededeelingen doen. Des avonds wordt in de Westerkerk geordend Ph. van Akkeren als zende'ing-leeraar naar Oost- Java en spreken Ds. R. Dijkstra en Dr. S. F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel. Schoolnieuws. STUDENTENCORPS N.D.D.D. De Senaat van het Studentencorps aan de Vrije Universiteit te Amsterdam onder de zin spreuk N.D.D.D., heeft zich als volgt gecon stitueerd: J. Thomas, rector; W. P. Kramer, ab-actis, Keizersgracht 458 (vacantie-adres IJsselstraat 5, Velp, G.); J. v. d. Berg, fiscus, giro 226614; H. H. J. de Vries, assessor D. C. van Lonkhuyzen, HOOFDBENOEMINGEN. Dry ber (Chr. Nat. Schood), J. Jonker, nd. te Emmen (U.L.O.-School). De Lier (Herv. School), S. Bottinga, ond. te Apeldoorn. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Dordrecht (Prinses Julianaschool, Singel 291, hoofd B. J. Wisse), W. P. van der Stoel te Rotterdam. Middelburg (Geref. School, Graven straat 190, hoofd T. Winter), C. van Moolen- broek, aldaar. Voor tydelyk. BEZUINIGING. Te Amsterdam hebben de hoofden van Openbare Scholen den Raad gewezen op de hooge uitgaven (dit jaar ruim f96.000) voor reparatie aan schoolgebouwen door Publ. Werken. Zij toonen in onderdeelen met cijfers aan, dat particulieren dat werk voor het halve geld doen. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepro moveerd Is tot Doctor In de Letteren en us- begeerte, op proefschrift: „De standen b)j d< Boeglneczen en Makassaren", de he r H. J Frlederlcy, geboren te Onstwedde. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge promoveerd Is tot Doctor In de Letteren er WUsbegeerte op proefschrift: „Studiën ovei v". de heer G. ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDELSHOOGESHOOL TE ROTTER DAM. Gesl.; Handelswetenschap: doct.ex. heer P. C. van Loon; cand. ex.. de heeren van Thull. M. van Knaap en W. A. Tat< slanz en mej. K. van Dalfsen. J. do Jong. Hfd. te i Fer- wanneer de geheele oogst zal zijn gc- dorscht; wel wordt voorschotregeling 111 overweging genomen. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat gerst die, alle waarschuwingen ten spijt, gedurende het tijdvak 16 Augustus1 Oc tober 1933 door de telers is verkocht, niet wordt gesteund. Deze regeling geldt alleen voor inheent- sche gerst van oogst 1933. De uitzaai van gerst voor het volgend jaar is niet beperkt. Dr. F. E. POSTHUMA Afscheid van de F.N.Z. In een op 25 dezer gehouden bestuursver gadering heeft de heer Dr. F. E. Posthuma afscheid genomen als voorzitter van de F.N.Z. De heer L. F. Britzei te Usquert werd tot opvolger van den heer Posthuma be noemd. Des avonds werd in hotel du Vieux Doe- n aan de familie Posthuma een maaltijd aangeboden, waarbij door vertegenwoordi gers van alle aangesloten bonden in harte lijke bewoordingen afscheid van den voor- zietter werd genomen. ITALIË WEIGERT VOORLOOPIG ONS VEE Mond- en klauwzeer de reden De directie van den Landbouw deelt mede, dat, in verband met den stand van het mond- en klauwzeer hier te lande, de Ita- iaansche regeering de afcifte van invoerver gunningen voor levend vee, uit Nederland afkomstig, tijdelijk heeft gestaakt. ROGGESMOKKELARIJ Naar ons gemeld wordt, heeft de Tarwe- en Meelcentrale bijzondere maatregelen ge nomen om te- voorkomen, dat de smokkel handel in rogge, welke in Zeeuwsch-Vlaan- deren zoo goed als tot het verleden behoort, zich zou verplaatsen naar Noord-Brabant. Controleurs der Centrale hebben dezer da gen wederom verschillende partijen smok- kelrogge in beslag genomen. DUk, ond. mot H. Schoonho' Bovendien verkro- hould te Rouv l. te Heemstede Halfwecr. allen re het diploma, daarop de at Land- en Tuinbouw LANDBOUWPRODUCTEN TEGEN KAU INTERNATIONALE GOEDERENRUIL. Zooals we reeds verleden week mede deelden zijn door de Vereen, van Impoi teurs van Spaansche kalizouten (Viska) te Madrid de mogelijkheden besproken om agrarische producten uit Nederland te ruilen tegen Spaansche kalizouten. Deze pogingen om tot een productenruil met Spanje te komen, zullen zeer waar schijnlijk aldus wordt ons medegedeeld succes hebben. Door verlaging van de invoerrechten op Nederlandsche landbouw producten in Spanje zou de uitvoer van Nederlandsche landbouw-producten naar dit land een belangrijke verbetering onder gaan. Deze verbetering is echter alleen te verkrijgen wanneer hier te lande Spaansche kalizouten worden ingevoerd. Wat dit laatste betreft kunnen wij ^icuc- deelen, dat reeds groote" hoeveelheden de Spaansche kalitzouten-40 pet. meer nog van kalizout-20 pet. in ons land zijn verkocht Zoo heeft de directie van den Wieringermeerpolder na gehouden inschrijving 800.000 K.G. kalizout-20 pet be steld bij de Viska. De prijzen zijn zeer curreerend en de kwaliteit is prima en moet wegens het minder hard worden groote voordeelen geven boven andere kalizouten. vrees die gekoesterd werd, dat ook de Spanjaarden wel spoedig in het Duitsch- Fransch-Poolsche Kalisyndicaat zouden worden opgenomen, blijkt ongegrond. Wel is dit reeds meermalen door het Kalisyndi caat beproefd. Kort geleden zelfs nog, doch de Spaansche mijndirecties voelen er niets voor om zich te binden. Vooral niet nu ze wat kwaliteit en wat capaciteit der mijnen aangaat de anderen overtreffen. STEUN AAN DE GRIEND CULTUUR De steunplannen bekend Do Rogeeringscommissaris inzake steun- verleening aan de griendcultuur deelt mede, dat de plannen, met betrekking tot de steun maatregelen ten behoeve van de griendcul tuur, gewas 1933. thans hekend zijn en m verband hiermede toezending van een des betreffend reglement aan alle bekende adres van belanghebbenden heeft plaats ge had. Degenen, die het reglement nog niet ont vingen en voor toezending alsnog in merking willen komen, kunnen hunne aan vragen daartoe richten aan het bureau Hoog straat lil te Werkendam. CONTINGENTEERING SIERGEWASSEN. De minister van Economische Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend tot regeling van den invoer van niet-houtvormende siergewassen. De invoer van deze planten, alsmede van de Azalea Indica en Hortensia zal den tijd van een jaar beperkt dienen te worden tot honderd procent van den ge middelden invoer in de jaren 1930 en 1931. STEUNREGELING INHEEMSCHE GERST OOGST 1930. De Gewestelijke Rogge- en Gerstorganisa tie voor Noord- en Zuid-Holland deelt ons Nu de maatregelen in verband met bo venstaande steunregeling vaststaan, geven wij hieronder een samenvatting daarvan De toeslag welke op inheemsche gerst van oogst 1933 aan de gersttelers zal den uitbetaald en die op f 3.50 per 100 K.G. is gesteld, wordt uitsluitend uitgekeerd aan: a. degenen, die vóór 16 Augustus j.l. gerst hebben verkocht en daarvan behoorlijke op gave hebben gedaan; b. degenen, wier voorraad gedorschte gerst bij de inventarisatie op 30 Sept j.l. door de Gewestelijke Tarwe-Organisatie is vastgesteld: c. degenen, die hun ongedorschte gerst De onder a. en b. genoemde hoeveelheden zijn reeds vastgelegd en behoeven dus geen nadere toelichting. Van de onder c. genoemde gerst dient te worden opgemerkt, dat deze alleen dün voor vergoeding in aanmerking komt als de dorsching na kennisgave aan en in over leg met den districts-secretaris, onder trole geschiedt. De dorsrh-resultaten worden op dorschopgaven vastgelegd, welke opga ven door den teler en de controle moeten worden get-ekend; de toeslag wordt bere kend over het schoone gewicht. Op alle gerst die gedorscht wordt zonder inacht- name van deze bepalingen, verbeurt de teler zijn recht op vergoeding. Het ligt in de bedoeling de vergoedingen eerst tc betalen nadat alle onder a. b. en c. genoemde gegevens verzameld zijn, dus Nederlan iraöerde to Rotterdai Hoofd" ter bespreking va ie Molenaarsbond In „Het Gouden i huidige moelltlk- Inlelder was Mr. Van Hey, me't het onder' Je molenaar en de crialswetgevlng". Spr. handelde achtereenvolgens de schade, die molenaars rschillige houding woordlging die pogen het mol< de olks' an de tegen- opzlchte rentio van de meelfabrikanten, ,aT8deblet tot 7.1ch te trek- j meel onder den kostprüs open en tenslotte door do coöperatie, dis i uitvoering op alle mogelijke manleren drong er dan ook op aan, om een com- van de drie Molenaarsbonden ta doen ren zich tot de regeering te wenden en In ihriftelijk betoog uiteen te zetten de moei lijkheden van "de molenaars eindelijk d< algemeei welk I recht to doen weder- ■lult door de vergadering met werd goedgekeurd. Schaakrubriek. HET TOURNOOI TE PARIJS Het aangekondigde tournooi te Parijs is dezer dagen begonnen. De deelnemers zijn Aljechin/Tartakower, Lilienthal, Frentz, Cu- kierman, Raizman, SnoskoBorofski, Baratz Gromer en Lazard. Er zijn thans 3 ronden gespeeld en de stand na de derde ronde luidt: Ajjechin 3, Ba- Ratz 2y2, Lilienthal, Raizman, Tartakower en Snosko^Borofski 2, Cukierman 1, Gromer y2, Frenlz en Lazard 0. De wereldkampioen staat dus reeds thans alleen aan den kop Weliswaar heeft hij de sterkste deelnemers nog niet ontmoet hij overwon achtereenvolgens Lazard, Gro mer en Frentz doch zijn gevaarlijkste con currenten, Tartakower en Lilienthal, zijn reeds een vol punt op hem ten achter en moeten tegen Aljechin dus winnen om hem in te halen, want met remise zijn ze niet gebaat Of zij daartoe in staat zijn, valt te betwijfelen. Zóó kwistig is de wereldkam pioen niet met verliespartijen. Overigens is het door hem vertoonde spel in de eerst9 drie ronden weer van superieure kwaliteit geweest VooraMn zijn partij tegen Gromer behandelde hij een toreh-eindspel op buiten gewoon fijne wijze en had het slechts daar aan te danken, dat hij kon winnen en de partij niet remise werd. LASKER IN UTRECHT De oud-wereldkampioen Lasker heeft, voor zoover wij althans weten, gedurende een reeks jaren niet in het openbaar geschaa-kt. Onlangs trad hij echter plotseling in Parijs op, om er een simultaan seance te geven, waarop bleek, dat hij ondanks zijn geringe oefening der laatste jaren nog steeds een zeer sterk speler is. Lasker accepteert zelden of nooit in den laatsten tijd uitnoodigingen van vereenigin- gen of wedstrijd-comilé's, welke hem willen laten simultaanspelen of aan toumooien willen doen deelnemen. Hij schijnt echter steeds een warm hart toe te dragen aan do schaakvereenigingen, die zijn naam dragen. Zoo is het begrijpelijk, dat de Utrechtsche Studenten Schaakvereenigingen „Lasker", welke dezer dagen haar 25-jarig bestaan vierde, er in geslaagd is den oud-wereld kampioen in haar feestelijkheden te betrek ken. Maandagavond heeft hij een lezing over „Schaakspel en psychologie" gehouden terwijl hij den volgenden avond tegen een aantal leden en genoodigden der studenten club simultaan speelde. In het geheel had hij 25 tegenstanders te bestrijden, onder wie zich o.a. Van den Bosch, Spanjaard en Ham ming bevonden. Lasker legde zich er niet op toe om zijn tegenstanders in recordtijd te verslaan. Hij trachtte niet, door ongebruikelijke openin gen te kiezen, reeds in het begin der partij" door zijn grootere theoriekennis in beslis send voordeel te komen. Integendeel, ieder kreeg zijn volle kans om louter door zijn speel-capaciteiten iets te presteeren. Doch wpinigen hebben dit gedaan, zij kregen er de kans niet toe. Slechts 5 van de 25 wisten remise te spelen en de 20 overigen, onder wie zich Hamming en v. d. Bosch bevonden, moesten de vlag strijken. Voorwaar een fraai resultaat, terwijl daarenboven het ge boden spel kwalitatief zeer hoog stond. Moge het een spoorslag voor dr Lasker zijn om weer eens wat veelvuldiger da schaak-arena te betreden. Rechtzaken. OVERTREDING INVALIDITEITSWET Voor he-t kantongerecht te Zevenborgen stomC ------ B, directeur der NV tereoht zekere J M P A Steen- en Paanenfabrlek Ruephen, wonende Roosendaal. treding dor Invaliditeitswet, nl. het niet plak ken van rentezegels voor een aantnl arbeiders over diverse weken. HIJ werd door den kanton rechter conform den elsch van het O. M. ver oordeeld tot 438 geldboeten elk van 0.50, suba te vervangen door 438 dagen hechtenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3