VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET KABINET-SARRAUT GEREED BONCOUR HOUDT BUITEN- LANDSCHE ZAKEN Nadat Saraut Donderdagavond laat den president der republiek had medegedeeld, dut hij definitief de opdracht tot het vor men van een kabinet aanvaardde, keerde hij naar het ministerie van oorlog terug, waar hij de onderhandelingen met de candi- daten voor zijn kabinet en met verschillen de bevriende politieke persoonlijkheden tot in dennacht voortzette. Eerst om 1 uur werd de volgende lijst van het nieuwe kaïbinet bekend gemaakt: Minister-president en minister van oor logsmarine: Sarraut; Justitie en vice-minis ter-president: Dalïmier; Buitenlandsche Za ken: Paul Boncour; Financiën: Georges Bonnet; Begrootingen: Abel Gardey; Binnen landsche Zaken: Chautemps; Oorlog: Dala- dier; Luchtvaart: Pierre Cot; Landbouw: Queuille; Pensioenen: Ducos; Openbare Wer ken: P"ganon; Onderwijs: De Monzie; Ko loniën: Pietri; Arbeid Frot; Handelsmarine: Jacques Stern; Gezondheid: Lisbonne; Han del: Laurent Eynac; P.T.T.: Listier. Het kabinet bestaat uitsluitend uit leden van de radicaal socialistische kamerfractie, de democratische linkerzijde van den senaat en verwante kleinere groepen. De neo-socia listen en de groep-Flandin zijn niet verte genwoordigd. Biografie van Sarraut De nieuwe Fransche premier, Albert Sar raut die in 1872 te Bordeaux werd geboren, werd in 1902 voor het eerst in de Kamer gekozen, waarna hij ononderbroken tot 1924 daarin zitting Utd. Van 1906 tot 1909 was hij onderstaatssecretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken. In 1909 ging hij als onderstaatssecretaris over naar het ministe rie van oorlog, onder Briand. In 1911 ging hij als gouverneur-generaal naar Indo-China; in aansluiting hierop werd hij in het ka- binet-Viviani benoemd tot minister van openbaar onderwijs, waarna hij van 1916 tot 1919 naar Indo-China terugkeerde. Van 1920 tot 1924 maakte Sarraut als minister van koloniën deel uit van de. regeeringen Briand, Leyges en Poincaré. In 1926 werd hij in den senaat gekozen en nam hij in het kabinet-Poincaré het ministerie van bin nenlandsche zaken op zich. Na de radicaal- socialistische landdag van Angers diende hij z'n verzoek om ontslag in en aanvaarde eerst weer een portefeuille in de radicaal-socialis tische regeeringen van Chautemps en Steeg. Herriot en later Paul Boncour benoemden hem ev.neens in hunne kabinetten, waarin DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE De hoofdcommissie der Ontwapeningscon ferentie heeft Donderdag in openbare zit ting na langdurige beraadslagingen het voorstel van het presidium zich te verda gen tot 4 December goedgekeurd en het presidium de gcwenschte volmachten gege ven voor het verder voeren der onderhan delingen. Dit is de derde verdaging der Ontwape ningsconferentie binnen enkele maanden. Op 29 Jimi had de hoofdcommissie zich verdaagd tot 16 October, vervolgens van 16 October tot 26 October en nu van 26 October tot 4 December. MOSKOU, 27 October. Litwinoff is gister avond om 6 uur (Moskousche tijd) voor zijn Amerikaansche reis uit Moskou naar Pa rijs vertrokken. Do Sovjetregeering bewaart het diepste stilzwijgen omtrent de bijzonderheden van Litwinoffs reds. Zij weigert mededeeling van de route die Litwinoff volgt Vóór Litwinoffs vertrek vergaderde gis terenmiddag nog het politiek bureau der Communistische Partij onder voorzitter schap van Stalin, in welke bijeenkomst uitvoerig dc vraagstukken werden bespro ken, waarover met Roosevelt onderhandeld zal worden. Duurdere productie De vertegenwoordigers der Zwitsersche in dustrie hebben vergaderd over de vragen van het I.A.B. betreffende de verkorting van den arbeidstijd tot veertig uren per week. Betoogd werd, dat voor Zwitserland als klein land met een belangrijke op den uitvoer aangewezen industrie aanvaarding van een dergelijke overeenkomst slechts dan kan geschieden, wanneer ook de landen, die met de Zwitsersche industrie op de bui tenlandsche markten concurreeren, dezelfde maatregelen nemen. Van de zijde der werkgevers werd er met nadruk op gewezen, dat verkorting van den arbeidstijd een duurdere productie betee- kent, hetgeen voor de Zwitsersche industrie op het oogenblik niet mogelijk is. Van an dere zijde werd er op gewezen, (jat het vraagstuk der .kloosheid zoo belangrijk en zoo dringend is, dat ook het middel van de verkorting van den arbeidstijd op zijn minst ernstig onderzocht moet. worden. GESPANNEN TOESTAND TE JATFA Om de Joodsche immigratie JERUZALEM, 27 Oct. Tengevolge van de toenemende verbittering onder de Arabieren over de grooter wordende Joodsche immi gratie, heerscht te Jaffa een zeer gespannen toestand. Het Arabisch Executief Comité heeft voor heden een algemeene staking afgekon digd in geheel Palestina. Tegelijkertijd za! ondanks het verbod van den Britschen hoogen Commissaris vanmiddag een massa- bctooging en een massale godsdienstoefe ning in de groote Moskee te Jaffa gehou den worden t Do Arabische leiders verklaren dat de natie vast besloten is haar protest tegen de toenemende Joodsche immigratie en den aankoop van grond door Joden op ondub belzinnige wijze tot uiting te brengen. Reeds trokken Arabieren uit alle deelen van Palestina naar Jaffa om aan de protest- botooging deel te nemen. De regeering heeft uitgebreido voorzorgs maatregelen genomen. Afgezien van de versterking der bereden politie en politie 1c voet, zijn twee Engelsche compagnieën, uitgerust mot machinegeweren, naar Jaffa gedirigeerd en zijn ook pantser-auto's van liet militaire vliegveld Ramloh naar Jaffa gezonden. AUéén Peltleclecê&uische'Jarulfwta doet Uw tanden MinUen als ivoor DUITSCHLAND VERLAAT HET ARBEIDSBUREAU TE GENEVE- Men schrijft ons uit Berlijn: Duitschland heeft thans ook nadat het den Volkenbond heeft verlaten zijn verdere mede werking aan ret Internationale Arbeid-'jureau of ficieel opgezegd. Reeds eerder had de rijksregee- ring te kennen gegeven, dat men niet voornemens was, aan de thans begonnen bijeenkomst van het zoogenaamde „Arbeitsamtmeer deel te nemen, daar men niet de verlangde verontschuldiging voor zware beleedigingen heeft ontvangen. De verwijten, welke indertijd tegen Duitsche verte genwoordigers zijn geuit, vormden ook nu weer een deel van het discours. Men heeft Duitschland onder meer verweten, dat de vroegere Hessischc minister Leuschner, een soc:aal-democraat, op be vel der tegenwoordiger regeering wegens zijn werkzaamheid als gedelegeerde in het Arbeids bureau is gearresteerd. Thans heeft de rijksarbeids minister in een schrijven meegedeeld, dat Leusch ner niet wegens zijn werkzaamheid te Genève. maar wegens zijn vroegere politieke werkzaam heid in Duitschland is aangeklaagd. Het bestuur van het Internationale Arbeidsbureau te Genève heeft dit schrijven van rijksminister Darré in ont vangst genomen, van zijn inhoud kennis genomen en is tot de orde van den dag overgegaan. Men vraagt zich af. nu Duitschland ook in het Arbeidsbureau te Genève niet meer meewerkt, wat er met de ongeveer twintig mannelijke en vrou wclijke ambtenaren en beambten moet gebeuren, die hier reeds tijdens de vroegere regeering werk zaam waren? Velen hiervan waren lid van de thans opgeheven sociaal-democratische arbeiders partij en onder hen zijn stellig enkelen, die onder de gegeven omstandigheden liever niet naar Ber lijn terug willen. Doen zij dit niet, dan krijgen ze echter geen salaris meer en komen ook voor pensioen niet langer in aanmerking. Hebben zij den moed, naar Duitschland terug te keeren. dan Is de kans niet gering, dat zij met het een of andere concentratiekamp in aanraking komen. HITLER TE KEULEN Htier sprak gisteravond te Keulen. Hij wees op dc resultaten van acht maanden. De partijen zijn overwonnen, de broeder strijd kan niet weerkeeren. Het gezag van het rijk is versterkt, geweld'ge werken zijn begonnen en deels uitgevoerd. Moedig is de taak begonnen, de beloften zijn gehouden, er is meer gedaan, dan in acht maanden be hoorde te worden gedaan. De werkeloosheid is gedaald van 6 tot 3.8 millioen. Hitier be schreef den reeds gevoerden politieleen en economischen strijd en de noodzakelijkheid de werkeloosheid steeds weer aan te vallen. De ontbinding der godsd'enst moet worden tegengegaan. Het is gelukt duizenden en dui zenden priesters uit de politiek te halen en weer in de kerk te plaatsen. Vervolgens g ng hij weer over tot de bui tenlandsche politiek en zeide o.a.: Dc wereld moet weten, wanneer ik verklaar dat wij den vrede willen én de verzoening, ook met onze vroegere tegenstanders, dat 't geheele Duitsche volk bereid en willens is deze poli tiek des vredes als zijn politiek te aanvaar den. Onwaardige verdragen zal ik niet onder teekenen. Mijn vredelievendheid is de vre delievendheid van het geheele Duitsche volk, mijn eeropvatting is die van het geheele volk en wij zijn nooit meer bereid als tweedeklas sevolk deel te nemen aan overeenkomsten. Niet voor mij behoeft gij naar de stembus te gaan, maar voor u zelf. Niet ik behoef ge steund te worden, ik ben sterk en hecht ge noeg. Uw rijk moet gij steunen. Hc zal niet wankelen, maar gij moet de wereld toonen, dat het Duitsche volk niet meer wankelmoe dig is. LUTHERHERDENKING EN VOLKS REFERENDUM EEN PROCLAMATIE VAN DEN RI(KS- BISSCHOP Beroep op dc geheele Christenheid tegen den leugengeest Uit Berlijn: In verband met den 450sten verjaar dag van de geboorte van Maarten Luther op 10 Nov. a.s. publiceert de Rijksbisschop een procla matie, waarin hij o.m. verklaart: Ik wek alle evangelische kerken en gemeenten in Duitschland op zich bewust te zijn van de ge weldige nationale taak, welke ons is opgedragen en bij iedere gelegenheid ook bij de godsdienst oefeningen en bij kerkelijke plechtigheden dt ge meentenaren te wijzen op de vervulling van hun vaderlandschen plicht op 12 November. Bij deze gelegenheid en in dit verband moet ik mij even wel ook tot de geheele Christenheid der geheele wereld wenden om der wille van het goede ge weten en van de waarheid: bij den grooten rtrijd der meeningen, welke ontstaan zijn door het uit treden van Duitschland uit den Volkenbond, gaat het immers om veel meer dan om de dingen van het uiterlijke vergankelijke leven. Het gaat er om of in het leven der volken en der menschen de waarheid zal overheerschcn of de leugen. Wij leven in Duitschland als op een eiland, dat omgeven is van sterkbewapende volken. Wij zijn ontwapend en weerloos gemaakf als geen volk ter aarde. Ons is heilig beloofd, dat alle landen der wereld hun bewapeningen zouden be perken, wanneer Duitschland zou zijn ontwapend. Deze belofte is niet nagekomen. Daartegenover versterkten alle volken rond om ons,nog in waanzinnige verblinding hun wapenin gen. Zij spreken van vrede en bedoelen den oorlog. Tegen de heerschappij van zulk een vijandelijken geest van leugen en onwaarheid roep ik de ge heele Christenheid der wereld op tot een vlam mend protest. Uit zulk een van God vervreemden geest kan geen eerlijke en rechtvaardige vrede onder de volken ontstaan. Haat en tweedracht vergiftigen menschen en vol ken. Zij brengen ongeluk en nood over alle landen. In dezen tijd van nood, nu het om de beslissen de kwestie gaat of de waarheid of de leugen in de wereld zal regeeren, verzoek ik alle Christelijke kerken in den strijd voor de waarheid aaneenge sloten te staan, opdat wederom God de eer zal worden gegeven en de waarheid van God de wereld zal verlichten en heiligen. HET PROCES-VAN DER LUBBE BERLIJN. 27 October. Na de onderbre king van gister wordt heden het getuigen verhoor voortgezet. Wederom zijn dezelfde getuigen gedaagd alsmede zij die Woens dag niet meer gehoord konden worden. Thans is ook verschenen de journalist Wal- ther Oehme. De voormalige communistische afgevaardigde Dr. Neubauer wordt weer door twee Bchupo-beambten voorgeleid. Ook de getuigen die h°'len gehoord worden moeten voornamelijk verklaren Torglers verblijf en zijn bezoeken aan den Rijksdag op de dag vam den brand. Dr. SöDERMANN OVER VAN DER LUBBE De Zweedsche privaat-docent dr. Söder- inann die aan het hoofd van het crimono- logische instituut te Stockholm staat en vier weken lang het Van der Lubbe-proces gevolgd heeft, publiceert in „Dagensny- hetcr" zijn indrukken over het proces. Sodermanm heeft, zooals bekend, v. d. Lubbe in zijn cel opgezocht en hem op ver zoek van het rijksgerechtshof onderzocht. In het artikel schildert hij de teleurstelling die hij ondervond, toen hij in plaats van een willoos werktuig der nationaal-socialis- ten,, zooals het bruinboek v. d. Lubbe schil den, een a-socialcn, wilden en gesloten geest vond, een type, waarover Lombroso zich in stilte verheugd zou hebben. Het cynische stille lachen van v. 'd. Lubbe logenstraft den schijn, dien hij zich tracht te geven, dat hij n.l. geheel apatisch het proces volgt. Zijn houding vloeit ongetwij feld uit niets anders voort daai uit zijn ver achting voor zijn rechters. Do nationaal-socialisten hebben niets te vreezen, als v. cL Lubbe zou spreken en zij wenschen niets vuriger don dat hij dit ein delijk doet. Södcrmann spreekt als zijn overtuiging uit, dat het zwijgen van v. d. Lubbe niet legen dc nationaal-socialisten uitgelegd kan worden. De deelneming van de overige beklaag den aan de misdaad kan niet als bewezen worden beschouwd, doch het staat vast, dat de nationaal-socialisten in geen geval de hand in het spel hebben gehad bij deze ge heimzinnige misdaad. De berichten, dat v. d. Lubbe dagelijks afgeranseld zou worden, of dat zijn apati- sclie toestand te verklaren is door het toe dienen van \ergiften of door hypnose, zijn onzin. Als gevolg van het besluit van de Volken- bonds-assemblée heeft de waarnemende Pre sident van den Volkenbondsraad heden een Hoogen Commissaris voor de Duitsche vluch telingen benoemd. In overleg met verschil lende regeeringen is benoemd de Ameri kaansche professor James Mac Donald De benoemde Volkenbondscommissaris ver toeft momenteel nog te New York maar is voornemens reeds dadelijk zijn nieuwe werk te beginnen. Het commissariaat is volgens de jongste beskuiten van de Volkenbondsassemblée een van den Volkenbond onafhankelijk orgaan De commissaris wordt bijgestaan door een Raad van Beheer, waarin vertgenwoordigd zijn de regeeringen van Enceland, Frank rijk, Belgio, Nederland, Polen, Tsjecho- Slowakijp, Argentinië, Brazilië en de Ver- eenigde Staten. De Volkenbond is verder niet betrokken bij het vluchtelingenwerk. Het werk van den vluctkelingencommis- saris zal zich voornamelijk beperken tot de zorg vor de onderbrenging, paspoorten voor de vluchtelingen en de regeling met de verschillende regeeringen voor de technische verzorging der vluchtelingenkwesties. Het werk draagt in geen enkel opzicht een poli tiek karakter. Prof. James Mac Donald is geen actief po liticus, doch reeds geruimen tijd voorzitter van de groote American Society for Foreign Affairs. LONDEN, 27 Oct. In verband met hevige stormen maakt men zich ernstig ongerust over het Jot van de beide Lindberghs, die gisteren vanuit Schotland zijn vertrokken. Lindberghs bestemming was onbekend en voor zoover men weet had hij niet meer dan ongeveer 100 gallon brandstof aan boord Indien Londen zijn bestemming was had hij daar gisteravond om 6 uur moeten arri veeren. Gisteravond om 11 uur had men nog niets van hem vernomen. Het Ministerie van Luchtvaart verzocht overal om inlichtingen. Het is niet onmoge lijk dat zij op een afgelegen plaatsje zijn geland en daarvan geen mededeeling heb ben gedaan. HEVIGE OCTOBERSTORMEN In Canada's Atlantische provincies Uit Halifax: Vernietigende stormen heb ben ontzaglijke schade aangericht in de At lantische provincies van Camda. Zeven houtvlotten, d'ie op een klein eilandje in de Laurens-rivier een toevlucht hadden ge zocht, zijn door de watermassa's meege sleurd en verdronken. In Nieuw-Schotland zijn vele bruggen weggespoeld, straten onder water gezet en spoordijken vernield. Het verkeer is ten deele stilgelegd en in het westelijk gedeelte der provincie zijn vele dorpen van de bui tenwereld afgesneden. Het. scheepvaartver keer in de havens is geheel gestagneerd. In Dalmatië Uit Belgrado: Het eiland Hvar aan de kust van Dalmatië, is geteisterd door waterhoos, welke in drie dorpen op het eilanden enorme schade aanrichtte. Terwijl een ontzettende storm woedde, stak plotseling een grontc kolom van dui zenden tonnen water uit zee op en stortte zich uit op het eiland. De steenen huizen schudden onder het bombardement van wa ter en steenen en over een lengte van vijf K.M. werden akkers en wijngaarden totaal vernield en eeuwen-oude olijfboomen ont worteld. Sinds menschenheugenis heeft men op I-Ivar zulk een storm niet beleefd. De wervelwind wierp rotsblokken de lucht, in en greep de bewoners met ontzet ting aan. Ernstige persoonlijke ongelukken hebben zich echter niet voorgedaan. In Italië Ufit Rome: In de laatste 24 uren heeft het boven Midden- en Zuid-Italië hevig gere gend. Te Napels heeft het noodweer ver schillende aardverschuivingen veroorzaakt. Er zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. In de omstreken dor stad zijn een boor en diens twee zoontjes door den blik sem getroffen. Een der kinderen is om het leven gekomen. Aan Engelands Oostkust De Engelsche C 'kust werdvWoensdag en Don 'erdag door ige stormen geteisterd, welke gepaard gi n van regen- en hagel buien. In de have an Scarborourgli zijn verscheidene viss< sschepen en zeilbootei. gezonken. Eenige oomschepen zijn van hun ankers weggeslagen. Het dak van het paviljoen op de pier werd weggerukt Te Lowestoft heeft de stomi een aardveil schu ving veroorzaakt. Tal van huizen, welke langs de rotskusten staan, verkeeren in gevaar. „Men wist geen raad meer" In drie maanden de pijn verdwenen en voor goed „Het is mij een behoefte", schrijft de Heer J. G. te Amsterdam, „U te laten weten, dat het gebruik van Kruschen Salts mij radicaal heeft bevrijd van zware rheumatische pijn. Ik heb speciaal hiermede gewacht totdat ik de absolute zekerheid had, dat geen herha lingen zich voordeden. Had twee jaar gele den hevige rheumatische pijnen, welke zoo erg waren, dat men geen raad meer met mij wist Heb toen langen tijd getobd met krui den, magnetiseurs en dergelijke, totdat jk ben overgegaan tot Kruschen Salts, en na drie maanden was alle pijn verdwenen, zoo dat ik weer kan loopen, fietsen en autorijden als gewoonlijk. Heb echter nadien trouw gezworen aan Kruschen Salts en zal dit blijven doen. U kunt volgens goeddunken van dit schrijven gebruik maken, waar noodig", J. G. te Amsterdam. Alweer een verklaring bij de zoovele dui zenden, dat Kruschen Salts zelfs dc zwaarste rheumatiek bestrijdt Wat zeer begrijpelijk is. De oorzaak der rheumatiek is immers een teveel aan urinezuur, dat ontstaan kan, wanneer de inwendige organen niet voldoen de werken en de afvalstoffen zich in het lichaam kunnen ophoopen. Wanneer U dan bedenkt, dat de verschillende zouten in Kruschen de afvoerorganen aansporen, zoo dat alle onheilbrengende afvalstoffen dus ook het kwaadaardige urinezuur geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden, dan zult U toegeven, dat Kruschen Salts bij rheumatiek verlichting móét bren gen. En indien dan de „kleine dagelijksche dosis" U inwendig „schoon" blijft houden, kan de rheumatiek nooit meer vat op U krijgen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren zonder dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs >nder de apothekers en dro gisten een aantal flacons Kruschen verdeeld, die alle verpakt zijn met een gratis proefflac. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te opc nen. En indien U na deze proef niet volko men tevreden bent, kunt U den grooten fla con ongeschonden terugbrengen naar den apotheker of drogist bij wien U dezen go- kocht hebt. Hij zal U uwe geheele uitgave 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijgbaar is. Gaat dus nu naar uw apotheker of droeict. voordat hij deze „Groote Proefpakken" uit verkocht heeft. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) FRANKRIJK UIT DE DOUANE WAPENSTILSTAND De Fransche regeering heeft den secreta ris-generaal van den Volkenbond een noia doen toekomen, die practiseh neerkomt op een terugtrekken van Frankrijk uit de ter economische wereldconferentie van Londen gesloten douanewanenstilstand. Land- en Tuinbouw. DE WERKING VAN DE NEDERL. GRAAN- EN MEELCENTRALE Op 10 October O.S. zal de Tijdelijke Graancen- tumheden beëindigen; deze orden voortgezet door de Nederlandsche n'crale en door dc Nederlandsche Meel- en zulks op de volgende wiize: voer van tarwe, rogge, mals. haver en Li geschieden door de Nederlandsche ntrale, Korte Voorhout 10. Den Haag. band hiermede, verzoekt do Nederland- lancentrale ons het navolgende onder de t van onze lezers te brengen: m 30 October a.s. zal de Neder- entralo slechts granen invoeren 'an die importeurs, die zich vooraf ils „contractant" hebben doen cr- hieryoor benoodlgde rale haj landsche Gra.< lar.dscho Gr; behal irkrUgb; der Neder- Korte Voorhout 10, Den gesteld bü het Comité Rotterdam, de Ver- De monopolie-c oei de Nederlandse! eerden aangegaan, der. Bond va s te Rotterdam i Meeihandeiarc Ned. Graan- :n den Ned. Bot i to Dordrecht. mstaando adrc Nederlandsche Gra verschil vóór den import Do Nederlandsche Gri i in duplo lnge- ancentrale te Den 'terw til het aan de Ie ve.V -huldigde, prtis loet worden voldaan. graanhandel te die- tan bU Giaanhandele afsluiten Ji selienpersoon od te treden. Mede d«>or het f. dat door dit Comltó geldelijke zekerheid w< vlot verloop hebbi vende geldzendingen door zün bemiddeling wor d'ii voorkomen. Bo cnclien behoeven nu niet meer do verschillende „contractanten", die aan- i.ce in een lading van een binnenkomend schip hebben, ieder afzonderlijk met de Nederland sche Graancentralo een monopolie-overeen komst aan te gaan, doch kunen zU, door aan het Cor.iité de behartiging hunner belangen op te dragen, dit in stat stellen slechts één enkele overeenkomst liet dc Nederlandsche Graancen- trule aan te gaan terzake van de geheele la ding van het schip. ïrdere be-hande Per dozijn f 1.50-1.60 Per stuk 13-14 ets. MEY's BOORDEN met linnen overtrek blijven langer schoon dan gewone linnen boorden. Wanneer ze smoezelig zijn werpt men ze weg en zijn daarom een hygiënische dracht. Bovendien hebt ge nooit last van rafels of scherpe randen! Amsterdam! fb. Rolff. Vl|M|jtrant 17. TeL 37326i Vluer-Pleglnq. Bi Gemengd Nieuws. schled? door den daar- >rd. Het Comité dun wel of deze contractanten In Rottei zelf of elders in Nederland woonachtig Het heeft zich ook bereid verklaard zjjn iceilngen desverlangd uit to breiden tot an Indien deze regeling inderdaad de gunstige isultaten oplevert, welke de Nederlandsche laancentrale daarvan verwacht, is do Neder- lendsche Graancentrale bereid om, indien daar- le behoefte blilkt. ook mot andere organi saties, die voldoende flnancleele zekerheid kun- in stellen, een dergcltJko overeenkomst aan to daai >rko- hot denatureeren aan do grens wordt en, zoodat voortaan alleen ongedenaturoerde ranen kunnen worden ingevoerd. De Importeur kan deze granen Ineens door leren naar do plaats hunner bestemming er> ln zijn hoedanigheid van erkende omstig de bepalingen van het Denaturatie- eglement der Nederlandscho Graancentrale. aorbu ook de vergoeding, uit to betalen na de ?-naturat1e der granen, is geregeld. Mccht de importeur hebben verzuimd zich nle blrnenlardsche handelaar door do NederI: ïrker Het Comité var in heeft zich 01 .ratio in de havi importeur, die zulka kan hli >rltlaard, de deni islcundlgo be daarvan, waardoor zoowel voor de Ne iche Graancentrale als den betrokken :ant een vlotte en deskundige bchande- -zekerd Is. OVERTREDING UNIFORMVERBOD Mr. Westerman geverbaliseerd Gisteravond is na afloop van een vergadering in de Stadsgehoorzaal te Leiden, waar hij 'l woord gevoerd had, tegen het Kamerlid Mr. Dr. Wester man proces-verbaal opgemaakt terzake van over treding van het uniformverbod. Het betreft hier het dragen van het insigne van het Verbond van Nat. Herstel, een klein schijfje. 1 2/io c.M. 'ang en 1 c.M. breed, dat als een opzichtig onJerschei- dingsteeken, uiting gevend aan een bepaald staat kundig streven is aangemerkt. Het insigne :s in beslag genomen. Tegen den voorzitter der Leidsche afdeeling Mr. de Vries is eveneens proces-verbaal opgemaakt. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Gontum (Fr.) reed een autobus te gen een boom. Drie passagiers werden der mate door glasscherven gewond, dat onmid dellijke geneeskundige hulp noodig was. Te Haarlemmermeer reed op den Sloterweg de aiuto van burgemeester Mr. A. Slob waarin behalve de burgemeester ook gezeten was de gemeentesecretaris. Mr. Jan- 6onius, bestuurd door den agent van politie v. d. Ley met een matige vaart op genoem den weg achter een andere auto. De twintigjarige mejuffrouw N. Sparnaay uiit Hoofddorp wilde op dat moment den weg oversteken maar zag de burgemeesters- auto niet naderen. Zij werd aangereden en zeer ernstig gewond.. O.m. had zij een hals- wervelbreuk bekomen. In zorgwekkenden toestand is zij opgeno men en naar een der Haarlemsche zieken huizen gebracht, nadat dr. Bult uit Hoofd dorp de eerste hulp had verleend. De inzit tenden van de auto waren zeer onder den indruk van het ongeluk. In de Torensche allée tusschen Dieren en Brummen werd de 25-jarige wielrijder W. Boesveld uit Brummen achterop gereden door een auto, bestuurd door den aannemer Rood uit Deventer. Boesveld werd zoodanig gewond, dat hij korten tijd daarna aan de gevolgen is overleden. SCHAKING VAN EEN MEISJE Na twee jaar gearresteerd Men meldt ons uit Bodegraven: Door de gem.-politie van Zwammerdam is. Donderdagmorgen met assistentie van de gem.-politie te Bodegraven gearresteerd we gens schaking van een minderjarig meisje zekere J. K. uit Den Haag, wiens opsporing wegens genoemd feit in November 1931 door den Commissaris van Politie te. Den Haag was verzocht Bedoeld meisje is om streeks dien datum plotseling uit de ouderT lijke woning verdwenen en trots alle. na sporing van de politie, tot in het buiten land toe, werd geen spoor van hen ontdekt De gem.-politie van Bodegraven kreeg deze wepk van de politie te Den Haag een aan wijzing dat zi. zich vermoedelijk in deze omgeving moesten ophouden. Inderdaad werden bedoelde persjnen in een woon schuit, liggende bij „Paard en burg" te Zwam merdam, aangetroffen. Gebleken is, dat deze personen telkens van woonplaats verwissel den. de schuit veranderden en ook op an dere wijze zich aan de nasporing van de politie trachtten te onttrekken. Het meisje werd in deze schuit in gezelschap van J. K. aangetroffen. Op last van den burge meester van Zwammerdam, aan wien hei onderzoek door de politie alhier werd over gedragen, zijn beide personen gearresteerd en heden op transport gesteld naar Den Haag en ter beschikking gesteld van de politie aldaar. OPLICHTER GEARRESTEERD Hij inde „kwade posten". In den laat sten tijd wilde in het Westland bij verschillende particulieren en vereenigingen de 43-jarige F. v. d. M. uit Rotterdam zich gaarne belasten met het innen van de z.g.n. kwade posten. De man vertelde deurwaarder te zijn, terwijl hij zich soms ook wel eens als zaakwaarnemer voorstelde. In 's-Gravenzande kreeg hij zijn eerste opdracht van een huiseigenaar, die achterstal lige huur te innen gaf. v. d. M. kweet zich goed van zijn taak. Hij maakte het den schul denaars zoo lastig, dat sommigen betaalden. Maar, hier hield de taak van den deurwaar der-zaakwaarnemer blijkbaar op, want op zyn beurt werd hjj de „kwade post" van den huis eigenaar. De man droeg n.l. het ontvangen ge'd niet af. Ook in Monster had v. d. M. relaties gekregen, mede dank zij eenige aan bevelingen, die hij elders had weten los te krijgen. Een huizenverhuurdersvereeniging liet v. d. M. eveneens achterstallige huurbedragen innen. Aanvankelijk werden enkele huur ge'den afgedragen, doch toen het een beetje „liep", vond v. d. M. dat blijkbaar niet meer noodig, en verdween met de ontvangen huurbedragen. Wanneer de huurders niet snel genoeg bereid waren hun schuld te vereffenen, dan dreigde hij met uitzetting. Zoo heeft hij enkele malen een deurwaardersacte opgemaakt, waarvoor hij dan flink liet betalen. Doch hij wachtte zich er wel voor de acte bij het kantongerecht te laten beteekenen. Op allerlei manieren schar relde hij met kwitanties, zoodat de zaak vrij ingewikkeld werd. Aanvankelijk was het moeilijk de noodige bewijzen van oplichtingen tegen v. d. iM. in handen te krijgen. De politie meende dezer dagen evenwel, dat het voldoende was, en op verzoek werd v. d. M. te Rotterdam gearresteerd en naar Monster rergbracht. Daar werd hij enkele dagen in bewaring gesteld, waarna v. d. M naar het Huis van •warin- te 's-Gravenhage is overgebracht. Er zijn eenige processen-verbaal wegens ver duistering en oplichting tegen hem opgemaakt. DROEVE TIJDEN. Voor de vervulling van een vacature als agent van politie te Vlissingen hebben niet minder dan 360 soHicitanten stukken ingezon- onder vie verschillende personen met middelbare diploma's, ook op technisch terrein, reserve-offic>>ren p"*: Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogsto stand te Isafjord 774.3. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Matige tot krachtige W. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, iets kouder. THERMOMET*JRSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2S OCTOBER. Van 's avonds 5.08 uur tot 's morgens 6.21 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wurtzburg 0.01 0.00 Straafe-burg C.(X> -P.C0 Brels h 1.17 1.11 UhelnMden 2.23 2.< 6 Kehl 2.51 2.37 Mnsau 3.74 3.7R DFdeshelm 0.50 0.42 Mannheim Lolir Hingen 8.94 2.24 1.00 0.98 Canb Cohlenz Trier Rfthrort Wesel Emmerik Dusseldorl Maastricht Venlo HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 3.4S 16.49 llarlingen 4.30 17.hu Den H» Ider 2.1i> 15.30 IJmaineu 1l.lHi3.nu 11 v. Holland 10.33 23.07 Scheven In;, en li'.43 23.17 Rett, rdam 12.17 Zlerikzi Wemelding. Vlissingen Terneazen 10.31 23.16 il.OO 23.39 9.26 22.14 9.53 22.43 10.22 23.10 BRANDEN Men meldt ons uit Blokzijl: In de buurtschap Nederland nabij Blok zijl brandden door onbekende oorzaak twee boerderijen af. Het eerst werd de brand waargenomen in het onbewoonde perceel, eigenaar J. P. de Dood, het tweede er naast, bewoond door den eigenaar H. Oostenbrink Jr., was ook spoedig een prooi der vlammen. In een paar uur tijds lag al les tegen den grond. Van het huisraad kon weinig worden gered. Veel hooi ging er verloren. De perceelen waren beidé verze kerd. BRUTALE INBRAKEN Men meldt ons uit Vianen: Een brutaal stukje werd Donderdagmor gen omstreeks halfzes in de Lombardstraat alhier uitgehaald. Door het inslaan van een ruit brak men in in den goud- en zil verwinkel van den heer J. B. Oosterbeek. Voor een waarde van ongeveer f 150 werd aan zilveren horloges enz. meegenomen. Gelukkig had de heer O. weinig of geen gouden werken in de etalage. Om den tijd, dat de inbraak plaats had, zijn reeds veel menschen op de been en de heer O. was op het gerucht onmiddellijk aanwezig. Men heeft echter niemand meer ontdekt. Te Eindhoven zijn 's nachts dieven in geslopen in de woning van v. G. Op een der slaapkamers hebben zij colliers, oorbel len, ringen en een tweetal portemonnaies meegenomen. Van de daders geen spoor. AANVAL OP EEN JACHTOPZIENER Te W ij k aan Duin (N.-I-I.) is de jacht opziener D. Jansen, in dienst van het land goed van Jhr. Boreel van Hogelanden, in de duinen bewusteloos gevonden. Men heeft hem naar zijn woning gebracht, waar hij na geruimen tijd bij kennis is gekomen en de mededeeling deed, dat een stroopcr een jxi ging heeft gedaan hem te worgén. Hij heeft slechts een vaag signalement van den da der kunnen opgeven. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. ENORME VISCHVANGST. In den Buitenwiel te Almkerk wist de heer Van B. tijdens het zegentrekken 1600 pond visch te bemachtigen. ONDER EEN LOCOMOTIEF. Op het terrein van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij te IJmuidcn stond gis-teren de ongehuwde machinist Bakker op een locomotief van een zandtrein, toen de stoomleiding van deze locomotief sprong. Om verbranding door stoom te voorkomen, sprong Bakker van de locomotief. Van den anderen leant nadere juist een zandtrein, waar Bakker onder geraakte. Zeer ernstig gewond werd de ongelukki ge naar het. ziekenhuis te Beverwijk over gebracht Uit het Sociale Leven. Naar de Maasbode verneemt hadden de werk gevres in 't binnenbeurtvaartbedrijf de betref fende transportarbeidersbonden uitgenoodigd tot het voeren van besprekingen. De eerste besprekingen hebben nu plaats gehad. Zij liepen over de loon- en arbeids voorwaarden, neergelegd in een overeenkomst, die echter direct opzegbaar is. De staking van bouwvakarbeiders te Gro ningen breidt zich meer en meer uit. Thans hebben weer een 50-tal arbeiders, werkzaam bij den aannemer E'eveld het werk neerge legd. Voorts zyn in staking gegaan de arbei ders werkzaam bij een zevental aannemers. Het totaal aantal stakers bedraagt thanG plm. 250. De volgende week zal de Ned. Bond van Bouwvakarbeiders een beslissing nemen omtrent het al dan niet aanvaarden van de verlaging van 4 cent per uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2