|liru«rr £cütsrijf (ücmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Kerknieuws. ABONNEMENT» 1*er kwartaal Id Lelden en Id plaat •en waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- ;che tending <.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7^2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5004 DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels1 1.1 W Tlke regel meer0.22Vj ^rgea Mededeellngen Van 1—5 regels 2^9 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen WAT WEL GEOORLOOFD IS. Menigeen vraagt zich af wat toch de prak tische inhoud is van het besluit van den Ministerraad, dat in deze woelige tijden de ambtenaar de Overheid in haar zware taak moet steunen en diensvolgens zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de Overheid en haar beleid. We geven onmiddellijk toe, dat het ant woord op deze vraag niet voor de hand ligt, dat het althans niet scherp omlijnd kan zjjn. Nochtans meenen wij, dat het in de prak tijk wel mee zal vallen, als men zich mutatis mutandis gedraagt naar de uit spraak van het Hoog Militair Gerechtshof opgenomen in „De praktijk van het Militair Tuchtrecht", een boekwerk, samengesteld 'door officieren, werkzaam aan het Departe ment van Defensie en door Minister Deckers van een inleidend woord voorzien. De uitspraak luidt, dat de krijgstucht niet eischt, dat men zich onthoude van elke be oordeeling en desnoods veroordeeling, van maatregelen en beslissingen, door den Minis ter van Oorlog of de militaire autoriteiten genomen, mits dit geschiedt op volstrekt zakelijke wijze en mits de gedachten en ge voelens worden gekleed in een vorm en ge steld in een toon, die niet alleen aan de .volstrekte zakelijkheid der beschouwingen geen afbreuk doen, maar ook doen zien, dat bij het opstellen de eerbied voor de autori teit, wier maatregel of beslissing besproken wordt ook al acht men dien maatregel of die beslissing minder juist, geen oogenblik is uit het oog verloren." Deze verklaring kan o.L wel als leidraad dienen. Een sprekend voorbeeld, hoe men voor zijn belangen kan en mag opkomen, was o.i. het v.erslag van de vergadering van Christelijke onderwijzers enz. te Rotterdam, dat men dezer dagen in ons blad kon vinden. Dat was zakelijke, geoorloofde en argu- menteerende critiek. f* NIET IN 'T WILDE WEG Men vraagt ons of onze liefde voor de Christelijke school ons ongevoelig maakt ,voor de rechten der openbare, en of we het toejuichen als men rücksichtlos zou door gaan met openbare scholen k tort et tra vers op te heffen? Die waag heeft, in alle bescheidenheid zij het gezegd, geen reden van bestaan. Wanneer wij pleitten tegen vergrooting vaai de afstand van 4 tot 6 K.M. ook te gen 5 K.M. houden we groote bezwaren dan geldt dat evengoed voor de openbare als voor de bizondere schooL Wanneer we lezen, dat sommige gemeente besturen eenstemmig rechts en links dus de opheffing van een openbare school af wijzen; dan blijkt dat onze menschen in de raden begrijpen, dat zij voor alle scholen behooren op te komen. En wanneer in een bepaald geval noch het onderwijs, noch de schatkist gebaat zou zijn met de opheffing van een reeds ten cloode opgeschreven school, dan hopen wij, dat de minister op zijn aandrang terug komt We zullen, ter illustratie, zoo'n voorbeeld aangeven, zooals het, naar onze kennis van zaken, werkelijk in ons land bestaat Ergens, waar, dat doet er niet toe staat een openbare school met minder dan twintig leerlingen. De minister wenscht op heffing van deze school. De leerlingen kun nen zonder groote bezwaren, op de naburige openbare school terecht, en zullen dan in geen geval verder dan een half uur moeten loopen. Echter, algemeen neemt men aan, dat verreweg de meeste kinderen met 1 Januari a.s. naar één der twee dichterbij gelegen Christelijke scholen zullen verhui zen. Ha, zeggen dc mannen van „Volksonder wijs", daar hebt ge het al weer. Neen, vrienden, daar schuilt niets vreemds in. Want eigenlijk behooren bijna al deze leer lingen op de Christelijke school thuis; ze worden om allerlei persoonlijke redenen, niet uit overtuiging, naar de openbare school gezonden. Deze laatste heeft echter het voordeel, dat er nog niet zoo heel lang een ambi tieus hoofd werkzaam is, die zich uitnemend weet te verstaan met de bevolking ei verwaarloosde school (herhaaldelijk werd er tevergeefs een oproeping geplaatst) ken nelijk op hooger peil heeft gebracht. Dit behoeft men echter geen afdoende re den te achten om de school te handhaven, Maar er is een ander argument. En dat schuilt juist in de omstandigheid, dat de meeste ouders zonder eenig gewe tensbezwaar hun kinderen naar de Christelijke scholen zullen zenden. Naar alle waarschijnlijkheid zal daardoor één dier scholen zóóveel leerlingen krijgen, dat cv een onderwijzer méér noodig zal zijn. Wat wordt dus he* gevolg? Dat het hoofd der openbare school, die reeds heel wat dienstjaren heeft, op wachtgeld wordt ge steld en dat de kosten verhoogd worden met het salaris van een onderwijzer. Het doel van de minister is niet in de laatste plaats: bezuiniging; doch dit zal niet bereikt worden. Tenzij de regeering meent, dat concentratie van het onderwijs opheffing gewenscht maakt over welke kwestie we thans niet spreken zou er dus veel voor te zeggen zijn, om de actie welke er voor 't behoud van deze school ge voerd wordt, te doen slagen. We halen het geval naar voren, omdat er uit blijkt, dat dit vraagstuk meer kanten lieeft, dan menigeen vermoedt. HOFBERICHTEN TERUG NAAR HET LOO. De Koningin is gisteravond van de Resi dentie naar het Loo teruggekeerd. RIDDERKERK AAN DEN GROND TEKORT VAN RUIM 'N 'HALF MILLIOEN Blijkens de toelichting die B. en W. van Ridderkerk op de ingediende gemeentebegroo- ting hebben gegeven, zit ook deze gemeente in financieel opz'cht, hopeloos aan den grond De volgens de voorschriften van Gedep. Staten opgemaakte begrooting 1934 sluit met een totaal tekort van niet minder dan f568.532.71; daarbij dient echter te worden aangeteekend, dat op ver'mgen van Gedep. bet nadeelig saldo van de rekening 1932 en het geschatte nadeelig slot van 1933 op ae begrooting van 1934 werden gebracht. Het tekort, dat vermoedelijk in 1934 zal ontstaan, wordt geschat op f 166.719.51. Als d e groote oorzaak, die tot dezen nood toestand heeft geleid wordt genoemd de werk loosheid, zoowel in de scheepsbouw en ijzer- industrie als in de land- en tuinbouwbedrijven i de vlasserij. In Ridderkerk, een gemeente van 15.000 in woners staan 1833 werkloozen ingeechreven, wat, naar B. en W. berekenen, wil zeggen, dat 38% der bevolking op steun uit de over heidskassen is aangewezen, terwijl natuurlijk de middenstand den rechtstreekschen terug slag ondervindt. De belastingen zijn tot het uiterste opge dreven; zelfs wordt in deze gemeente op aan drang van Gedep. nog.een precario-recht ingevoerd; opnieuw wordt voorgesteld 5% op de loonen en ealarissen van het gemeenteper- soneel te korten en nog andere maatregelen te treffen. De belastingopbrengst daalde echter met 42% en de begrooting is niet sluitend te krij gen. Nu de tekorten zich opstapelen en de gemeente totaal onmachtig is zichzelf te hel pen, wordt een beroep op het Rijk gedaan. Oorzaak van het niet-sluitend maken der be grooting is niet gelegen in het feit, dat de gemeente op te grooten voet heeft geleefd, uitsluitend hierin, dat ze niet bij mach- de werkloosheidslasten te dragen, die haar worden opgelegd. De werkloosheidslasten zullen meer nationaal over alle ingezetenen das Rijks verdeeld moeten worden, omdat de ei'kloosheid een nationale ramp is. Reeds hadden B. en W. vroeger het Rijk verzocht vorige tekorten ad f 324.000 a fonds perdu te nemen; zij vragen thans dit bedrag te verhoogen tot f 568.532.71. ALMELO'S MOEILIJKHEDEN TEKORT GERAAMD OP 280.200,— B. en W. hebben de begrooting voor 1934 ingediend. In hun uitvoerige algemeene be schouwingen zeggen B. en W., dat het vooi- ontwerp een tekort aanwees van 766.500, dat verminderde tot 714.000 in verband met het inmiddels door den Raad genomen besluit tot classificatie der gemeente in de tweede klasse der gemeentefondsbelasting. Voor een deel kon dit tekort worden gedekt door te beschikken over het resteerende saldo van het „Fonds voor Bijzondere Doel einden" tot een bedrag van 221.200. Er bleef dus nog een tekort van 492.800. Door diverse bezuinigingen en be snoeiingen is men er in geslaagd dit tekort tot 270.000 terug te brengen. Echter de uitkeering uit het Gemeentefonds zal vei- moedelijk f 10.200 minder bedragen, zoodat het ongedekt tekort stijgt tot 280.200. Er zal, om evenwicht te verkrijgen, een bijdra ge tot dit bedrag van het Rijk wórden ge vraagd. LEGER DES HEILS Het was gister voor het Leger des Heils in Dordrecht een groote dag. Want een Drachtig nieuw gebouw werd in gebruik genomen, het voormalige weeshuis aan het Kromhout aldaar, dat tegen billijke condi ties van de gemeente werd gehuurd, en wel voor 25 jaren, de eerste 3 jaren tegen een huur van f 500 per jaar, de volgende 3 iaren tecen f 1000 en de resteerende jaren tegen f 1500 per jaar. De kosten van verbouwing, die geschiedde onder leiding van architect majoor Bakker, hebben de raming van f 28.436 overschreden De gemeente heeft de ze som beschikbaar gesteld. Ze wordt afbe taald in annuïteiten van 6% pet. tegen een rente van pet. De instalatie kostte f 12.000. Belangrijke kosten dus, maar met een prachtig resultaat. Behalve de vergaderzaal en verdere vertrekken voor het korpswerk zijn hier ondergebracht een metropool, een werkinrichting en een nachtasyl voor man nen en voor vrouwen. Alles is zonder luxe, maar uiterst proper, hygiënisch, gezellig, ruim en practisch ingericht. Bij de opening gistermiddag was er be langstelling uit allerlei kringen der burge rij. O.m. voerden bij deze gelegenheid het woord de heer P. L. de Gaay Fortman, burgemeester van Dordrecht, en de heer Bouwe Vlas, commandant van het I.,i ;ger des Heils in Nederland. DE BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN ONZE VERHOUDING TOT BELGIE EN DUITSCHLAND Volgens het voorloopig verslag der Twee de Kamer waren enkele leden -«an meening, dat Nederland zich uit den Volkenbond be hoort terug te trekken. Deze heeft slechts teleurstelling gewekt. Andere leden weer spraken deze meening. Juist in een tijd als nu, waarin het alom groeiend nationalisme dreigt de volken steeds meer van elkaar te vervreemden, en den oorlogsfakkel te ont steken, is het noodig de teere plant van samenwerking en eenheid, te Gcnèvc bloei end, te beschermen en tot ontwikkeling te brengen. De Belgische kwestie. Volledige inlichtingen werden gevraagd over het stadium, waarin de minister de z.g. Belgische kwestie bij zijn optreden heeft aangetroffen en over het standpunt, dat hij in dit vraagstuk inneemt. In dit verband werd ter sprake gebracht hetgeen in de laatste jaren in de Centrale Rijnvaartcom missie is geschied. Daaruit toch bleek, dat de Belgische regeering haar doel niet moer uitsluitend door onderhandelingen met de Nederlandsche regeering trachtte te verwe zenlijken. Deze leden vroegen overlegging van alle documenten, welke betrekking heb ben op de pogingen, in de Rijnvaartcommis sie gedaan om haar bevoegdheid met be trekking tot Nederlands watergebied verder uit te breiden. Daarbij zouden zij tevens gaarne worden ingelicht over de houding, door de regeering tegenover die pogingen aangenomen. De Belgische fortenbouw. Het oordeel der regeering werd gevra jd over het feit, dat België, hoewel het verdrag van 1839 niet is gewijzigd, zich gedraagt alsof de neutraliteit van dat land is opge heven. Te dien opzichte is voor Nederland van bijzonder belang, dat België met Frank rijk een militaire overeenkomst heeft Qe- troffen, ten gevolge waarvan de fortenlinie langs de Fransche oostgrens wordt doorge trokken door België tot aan de Nederland- sche grens. Immers, daaruit ontstaat het gevaar ,dat een gewapend conflict tusschen genoemde landen en Duitschland op- Neder- landsch territoir zal worden uitgevochtên. Andere leden zagen in den bouw van r- ten in de nabijheid der Nederlandsche grens eer een beveiliging dan een bedreiging van ons land en waren in elk gevaï van or- deel, dat België's recht, zulke versterkingen aan te leggen, buiten elk verband staat met het verdrag van 1839. Onze landgenooten en de Nazis. Eenige leden zouden gaarne worden inge licht omtrent den invloed van het Duitsche nationaal-socialisme eenerzijds op de grens bevolking in Limburg, anderzijds op in Duitschland wonende Nederlanders. Men willen weten, hoe de oeconomische en politieke positie van al deze Nederlanders onder het nieuwe Duitsche regiem is. Is het -, dat drang zoo niet dwang op hen wordt uitgeoefend, om zich bij de nat. soc. beweging aan te sluiten? Het transfer-moratorium. Verscheidene leden verzochten volledig te mogen worden ingelicht omtrent den loop an zaken met betrekking tot het Duitsche transfer-moratorium. Betwijfeld werd, of de regeering in dit opzicht wel met de noodige doortastendheid is opgetreden. Russische centra in ons land. Sommige leden meenden te weten, dat in Rotterdam en Den Haag Russische centra bestaan, schijnbaar alleen ter behartiging van oeconomische belangen. Gaarne zou men vernemen, of de regeering van het be- en van het werkelijke doel van deze centra op de hoogte is. De Rijnvaart. Verscheidene leden vestigden opnieuw de aandacht op het streven, het natuurlijke goederenvervoer over onze Rijnhavens ten voordoele van andere landen van die ha vens weg te trekken. Zij stelden de vraag of hier geen taak voor de verkeersafdceling an den Volkenbond is weggelegd. Gevraagd werd of de minister bereid is met de Belgische regeering overeenstem ming te zoeken over een ten aanzien van dit bedrijf in het leven te roepen regeling >or de beneden-sleepvaart. Eenige leden hadden vernomen, dat in den laatsten tijd in Duitschland meermalen isitatie van Rijnschepen door daartoe on bevoegden S.A.-mannen heeft plaats, gehad. Mocht dit juist zijn, dan zou men gaarne maatregelen zien. ONDERNEMERSRAAD VOOR NEDERL.-1NDIE DE HEER WELTER VOORZITTER. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 November a.s. als voorzitter van den On- tlernemersraad voor Ned.-Indië optreden de heer C. J. I. M. We Iter, oud-minister van Koloniën, en oud-vice-president van den rad van Nederlandseh-Indië. De heer Wei ter volgt op in het presidium van den On- dernemersraad ir. Kalff, den tegenwoordi- gen minister van Waterstaat. PRINSES JULIANA NAAR UTRECHT. Prinses Juliana zal de nationale politie ruiterwedstrijden te Utrecht ten bate van het Nationaal Crisis Comilé op Zaterdag a.s. ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de bereden afdeelintr derUtrecht- sche nolitie, bijwonen. NIEUWE RICHTLIJNEN NOODIG DE C.H.U.-AFGEVAARDIGDEN POLLEMA EN BAKKER AAN HET WOORD Vergadering der Kamerkieskring Leeuwarden der Chr. Historische Unie Gisteren heeft te Leeuwarden, onder pre sidium van Ds. Hoekstra een vergade ring plaats gehad van de Kamerkring Leeuwarden der Chr. Historische Unie Als eerste spr. trad op Mr. R. P o 1 1 c m a, lid der Eerste Kamer, met het onderwerp: Waarheen gaat gij? Spr. begon met te constateeren dat de be langstelling voor de politiek bij velen eerst ontwaakt, als men zich in zijn persoonlijke belangen gaat benadeeld gevoelen. Toen eenige jaren geleden de groote malaise be gon, heeft Colijn terecht een beroep gedaan ook op wat buiten de rechterzijde stond, om een zooveel mogelijk nationale regeering te vormen. Het marxisme en het communisme die aan ons nationaal volksbestaan vreemd zijn, hebben misbruik gemaakt der volks vrijheden. Thans zijn de oogen der massa daarvoor geopend. Tot de verwording van het parlementaire stelsel hebben volgens spr. zij ook medegewerkt, die zich thans aansluiten bij het fascisme. Het moet spreker van het hart, dat de leider van het Kabinet niet steeds voldoen de oog heeft gehad voor de christelijke cul tuurgoederen. Hij za.g de problemen te veel van den oeconomischen kant Spreker heeft nooit behoord tol hen, die in ons volk de schei lijn rechts1 inks de eenige mo 1 ij k e achten. Reeds jaren geleden heelt spreker de volgende scheidslijn getrokken. Te eenerzijde de aanhangers van het staatsabsolutisme, te anderer zijde zij, die wel de waarde van den staat erkennen maar voorts uitgaan van de groote waarde van de persoonlijkheid, die zich er volgéns de beginselen des Christendoms steeds te gen verzetten, dat de staat zich zal plaat sen tusschen God en individu. Spr. waarschuwde tegen het fascisme, dat reeds zoo groote invloed op de jongere generatie heeft. Met terzijdestelling van al les wat ons mag scheiden, zoo zeicle hij, moeten wij samen optrekken met allen, die zich ten doel stellen de vrijheid van den 'staatsburger te redden. Ook op de sociaal-democraten zal men misschien een beroep moeten doen. De ba sis van samenwerking moet zoo groot mo gelijk zijn. Echter willen wij, dat dé over heid zich zal houden aan Gods Woord en niets zal dulden wat den godsdienst kan schaden. Moge de GH.U. in getal achteruit gaan, zoo eindigde hij zijn rede, het is niet het getal, doch de geest, die ons bezielt, welke beslist! Rede Kamerlid Bakker Het Tweede Kamerlid J. Bakker sprak daarop over de nieuwe banen, die men zal hebben te bewandelen. Nieuwe politieke richtlij nen zijn noodig, zoo klaarde spr., en zoo de Unie daartoe niet zou komen zou dit haar graf kunnen worden. De eisch daartoe ligt in het gewel dige wereldgebeuren, waar van spr. als kern noemt. 1. Het felle nationalis me, dat zich onder de vol keren vast zet, ondanks j. Bakker (je gamenkomsten der ternationale organen. 2. De daaruit voortvloeiende geestelijke en maatschappelijke revoluties. 3. De veranderde maatschappelijke con structie en de gewijzigde geestelijke struc 4. De opkomende nationalistische stroo mingen ook in ons land. 5. Nieuwe banen op den ouden grondslag. De gevaren, die Nederland bedreigen, zijn het vergroeien in de richting van de autarkie, het staatsabsolutisme, en de sevo lutionaire stroomingen van fascisme, natio naal-socialisme en communisme. Er moeten nieuwe richtlijnen op maat schappelijk en geestelijk gebied worden uitgestippeld. Het optreden door woord en daad tegen onzen staatsvorm worde verbo- De Unie wil strijden tegen het opkomend staatsabsolutisme ,voor de geestelijke vrijheid, de zelfstandigheid de kerk, voor een krachtig gezaf voor handhaving van recht e christelijke zede, vot de natie nale gedachte, ja, voor alles wat voor ons land en volk geestelijk en maatschap pelijk noodzakelijk is. er geweest, die drie of viermaal terugkwa men, eer de strenge keurders tevreden wa- ern. Zelfs zijn er geweest, die met een heei stel nieuwe banden terugkwamen. Van het totaal aantal gekeurde wagens waren er 2314 uit Den Haag en Zuid-Holland afkomstig en 220 uit de overige provincies. Naar de provincies verdeeld, hebben aan de keuring deelgenomen: 2314 wagens uit Zuid-Holland, 143 uit Noord-Holland, 25 uit Htrfeclit, 11 uit Overijssel, S uit Gelderland, 5 uit Noord-Brabant, 5 uit Friesland, 3 uit Limburg, 2 uit Drente, 1 uit Groningen en nul uit Zeeland. Verder: 10 wagens \an het Rijk met de letter R, 3 uit Indic, 2 uit Bel gië en 2 uit EngelaDd. Groc-te medewerking heeft de K.N.A.C ook ondervonden van de autoriteiten, het Staats- boschbeheer (voor de ingebruikgeving van de Boorlaan, die onder dat Staatstoezicht resorteert), de firma R. S. Stokvis, de Int Automobielmij. (Studebaker), de garage Janssen voor de inrichting van diverse toe stellen, enz. De K.N.A.C heeft besloten een complete veiligheidsluan-installalie aan te koopen, om ook eiders in het land zoo n laan te kun nen inrichten. Zij verdient daarmede den dank van autorijders en andere weggebrui kers. ïn het belang van aller veiligheid is zij werkzaam. Blijke van algemeene waar deering voor haar belangrijk en waardevol initiatipfl DE VEILIGHEIDSWEEK VAN DE K.N.A.C. We hebben bij de K.N.A C. nader een en ander vernomen omtrent de resultaten van de gehouden veiligheidsweek, met name de to Den Haag ingericht* veiligheidslaan. De bedoeling was de vele tienduizenden autorijders (e interesseeren voor de veilig heid van hun wagen. Dat doel is in belang rijke mate beieikt Velen hebben uit ciget beweging hun auto's doen controleeren. In het bijzonder 1 eeft echter do Haagsche vei- ligheidslaan de gelegenheid verschaft om ter zake de belangstelling te peilen. In totaal zijn er 2534 automobielen ge keurd waarvan aan 867 geen wimpel kor woiden uitgereikt. Na eerste keuring kon aan 1284 automobilisten de begeerde „KNAC- vlag" zooals de w I npel vaak werd ge noemd worden toegekend, 383 verworven haar eerst na revish en herkeuring. 2r ?;in LAND- EN TUINBOUW VERDERE ORGANISATIE VAN DEN GRAANSTEUN TWEE ORGANISATIES Teneinde een grooten voorinvoer te voor komen en tevens zooveel mogelijk ook den geheelen oogst 1933 der te steunen gewassen van de steunmaatregelen te doen profiteeren moest, na de totstandkoming van de aanvul ling van de Landbouwcrisiswet 1933 op 5 Augustus zeer snel worden gewerkt. Daar het om deze reden niet mogelijk was reeds op 14 Augustus daarvoor een blijvende rege ling te maken, werd bij wijze van tijdelijken maatregel de stichting Tijdelijke Graan-Cen- trale opgericht De leiding dezer organisatie werd opgedra gen aan een bestuur, bestaande uit den voorzitter der Meelcentrale en den voorzit ter en secretaris van de Centrale Tarwe- Organisatie, terwijl de directeur van de Meelcentrale in zijn qualiteit van directeur der Tijdelijke Graancentrale met de dage- lijksche leiding was belast. De moeilijkheden bij het plotseling aan vaarden van een nieuwe veel omvattende taak, waaraan een groote geldelijke verant woordelijkheid was verbonden, werden nog verhoogd, doordat men het oog op later te nemen maatregelen overgegaan moest wor den tot het herkenbaar maken van bepaal de partijen van ingevoerde monopoliepro ducten. Het ligt dan ook in de bedoeling dezen arbeid en de daaraan verbonden moeilijk heden binnen korten tijd te verdeelen twee organisaties, mede in verband met het feit, dat dank zij de snelheid van handelen, reeds thans zal kunnen worden begonnen met de uitvoering van het eigenlijk doel der steunmaatregelen, het verleencn van steun aan de daarvoor in aanmerking komende granen, rogge en gerst. De te verrichten werkzaamheden worden onderscheiden in: a. de steun aan de binnenlandsche granen; b. de invoer van granen; c. de invoer van producten van granen en zaden; d. de verwerking van granen en daaruit bereide producten. De verdeeling van deze werkzaamheden is zoodanig geregeld, dat alles wat betreft de granen dus zoowel de steun als de im port, wordt opgedragen aan de Sticht Nederlandsche Graancentrale, terwijl alles wat betreft de producten van die granen, dus zoowel de import als de verwerking daarvan, wordt opgedragen aan de Stichting Nederlandsche Meelcentrale. Een uitzondering hierop maakt het artikel rijst, waarvan zoowel het graan als de pro ducten vallen onder de bemoeienis der Ne derlandsche Meelcentrale. Een gevolg van bovenstaand is natuurlijk, dat de thans bestaande vereeniging Nederlandsche Meel centrale moet worden opgeheven. De controle op het geheel blijft opgedra gen aan het Regeeringsbureau voor de uit voering van de Tarwewet-1931. De aard barer werkzaamheden brengt mede, dat de stichting Nederlandsche Meelcentrale be halve regelend, ook controleerend optreedt bij de verwerking van de verschillende pro ducten. Het is om deze reden, een voordeel, dat de directeur van de Stichting Nedo landsche Meelcentrale tevens do funct van hoofdcontroleur der Tarwewet-1931 ve vult. (blz. 1) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over begrooting van Buiten- Jandsche Zaken. Op een vergadering te Leeuwarden van de Chr. ITist. Unie is door de heeren Mr. R. Pollema en J. Bakker het woord gevoerd over het nationale standpunt dat zij in de Unie innemen. fblz. 2) Torgler beleeft een moeilijken dag bij het Rijksda.gbrandproces. Kameraden laten hem in den steek en de voorzitter beknot zijn erdediging. De Ontwapeningsconferentie tot 4 Decem ber verdaagd. Joecro Slavië waarschuwt Ita lië tegen interventie in Oostenrijk. Besluiten van net I. A. B.-bureau. Sarraut met de Fransche kabinetsforma tie belast. Vermoedelijk heden een nieuwe regeering. Voor het Haagsche Gerechtshof is in hoo ger beroep de zaak tegen accountant R. Heijne behandeld. (blz. 5) De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot hefifng van een Omzetbelasting aange nomen. Op onderzoek in Duitschland XLIV. (blz. 3) Te Amsterdam is de Algemeene Neder landsche Zendingsconferentie voortgezet NED. HERV. KERK CANDIDATEN TOT DE H. DIENST Cand. W. E. M. Eggink te Rotterdam, Saft- lcvenstraat 46 (R. Un. Leiden), is door het Prov. Kerkbestuur van Gelderland tor de Evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. Cand. P. v a n T i 1 te Emmatil (Thcol. School, Kampen), door de Classis Grootcgast na praeparatoir examen beroepbaar verklaard, zal gaarne een ev. beroep bij de Gercf. Kerken in overweging nemen en des Zondags die Kerken AFSCHEID BEVESTIGING, INTREDE Men bericht ons: Ds. E. Douma preekt Zondag 19 Nov. as. te Oostkapelle afscheid en hoopt bij de Geref. Kerk te Muiden Zondag 3 Dec. d.a.v. intrede tc Voornaamste Nieuws. afscheid te nemen en Zondagmiddag 19 Nov. d.a.v. te Hillegom intrede te doen. Bevestiger: Ds. J. van Veen te Workum. Ds. I. J. H. VISCH Ds. J. H. Visch te Breedevoort. beroepen predi .kar.t bij de Ned. Herv. Gemeente te Zait-Bommel, kon geen approbatie krijgén. omdat bezwaar was ingebracht dat hij „op beroep gepreekt" zou heb ben. Het Prov. Kerkbestuur van Gelderland heeft het beroep alsnog goedgekeurd. Ds. S. VAN DER WAL Ds. S. van der Wal. em.-pred. der Geref. Kerk JUBILEUM Ds. A. T a p te Den Haag, em.-pred. der Ned. Herv. Gemeente te Schiedam, viert Zaterdag 28 October a.s. zijn gouden ambtsjubileum. Hij werd 27 Febr. I860 te Ressen geboren, studeerde te Zetten (Chr. Gymn.) en Utrecht (Ri|Ksun.) en deed 28 Oct. 1883 intrede te Hall. In 18S8 vertrok hij naar Baambrugge. in 1891 naar Gameren en in 1895 naar Schiedam waar hij 1 October 1927 emeritaat verkreeg. Hij was ruim 20 jaar scriba van het Class. Bestuur van Rotterdam, 24 jaar redacteur van de „Zondagsbode", secretaris van de Martha-Stichting, voorzitter van Chr. School besturen. Hij vertaalde enkele werken uit het Duitsch. EVANGELISATIE Te Balfo is in een vergadering gerapporteerd over lectuurverspreiding, openluchtsamenkomsten (ook te Leens en Winsum) en huisbezoek, van wege de Evangelisatie der Geref. Kerken in die omgeving. Het werk wordt zeer gezegend. INWENDIGE ZENDING Te Rotterdam in Coomans hebben, onder presidium van Ds. G. W. K. Hugenholtz te Zwar- tewaal, gisteren rechtzinnige Ned. Herv. Kerke raden, predikanten, evangelisten e.a. vergaderd en kwam men principieel tot overeenstemming La.v. de noodzakelijkheid van de stichting cener Vereen, voor Inw. Zending in Z u i d-H o 11 a n d. Op Woensdag 8 Nov. a.s. zal een Reglement worden vastgesteld en een Bestuur gekozen. Voor Friesland hoopt men 10 Nov. a.s. te Leeuwarden een dergelijke constitueerenrte verga dering te houden. Daar is reeds 2^2 jaar actie voor gevoerd. ZAKBIJBELBOND In de Jaarvergadering is meegedeeld, dat 1200 nieuwe leden zijn gewonnen (vor g jaar 600). Of schoon er geen verplichte contributie voor het lid maatschap bestaat, v. as er nog een batig saldo van vrije giften. VOOR CHRISTUS' KONINGSCHAP In de Roomsche Kerk wordt actie gevoerd tot het dragen van insignes op het Feest van Christus' Koningschap als massaal getuigenis van geloof in en liefde tot God tegenover de al driester worden de haat tegen God en Zijn gebod. STORM OP DE SCHELDE TWEE SCHEPEN VLUCHTEN DE HAVEN VAN TERNEUZEN BINNEN Vanmorgen om half elf is te Ternouzen door de sleepboot „Ravmond" binnenge sleept bet Duitsche binnenschip „Robert", komende uit cle richting Antwerpen en be stemd voor Geut, De „Robert", die gesleept werd door de sleepboot „Annie", maakte ten gevolge van den N.W. storm veel watei, tenvijl eenige dekklcedon weggeslagen wa ren. Daar bet gevaar bestond, dat bet schip vol water zou slaan, rieji de schipper de hulp ïn van de ter plaatse varende sleep boot „Ravmond". De „Annie", dio ook het Belgische sleepschip „Vogel" trok, kon we gens den storm de heide scheper 'in nen brengen. De sleepboot 1 oft h -r voor anker gegane Bc!"' -upocbip „Vogel" uit Antwerpen behouden in dè ha ven binnengebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1