WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS KOSTELOOZE GENEES- EN HEEL KUNDIGE HULP AAN ONVERMOGENDEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brongen ter kennis van hen. die op grond van onvermogen in aanmerking wènschen te komen voor het ontvangen, zoo noodig, van kostelooze genees- en heelkundige hulo gedurende het jaar 1934, dat zij zich ter verkrijging van het daartoe strekkend be wijs moeten aanmelden in het Ehsabeths- hof aan de Oude Vest op Woensdag 1 Nov. 1933, van des voorm. 9 tot des middags 12 uur, of van des nam. 2 tot 5 uur. Het trouw boekje moet worden medegebracht. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 25 October 1933. GEMEENTEZAKEN VERLAGING GASTARIEVEN VOOR DE KLEINE INDUSTRIE B. en W. stellen voor over te gaan tot vaststelling van een verordening, houdende wijziging van de tarieven voor de levering van gas aan de kleine industrie en ten be hoeve van ruimte-verwarming. Aan de toelichting van het voorstel is het volgende ontleend: Het is noodzakelijk het gastarief, in het bijzonder dat voor de kleine industrie en dat voor ruimte-verwarming in het voor- en najaar, eenigszins te verlagen. Bij de pro paganda voor meer gasverbruik of voor nieuwe toepassingen van gas stuit de Direc tie toch herhaaldelijk op het bezwaar van den tc hoogen prijs. Alleen door verlaging van het tarief kan worden bereikt, dat het gas voor bovengenoemde doeleinden de con currentie met andere brandstof kan blijvep volhouden; de hoeveelheden, waarom het in dezen gaat, zijn toch eensdeels te gering om daarvoor een bijzonder contract, als be doeld in art. 10, derde lid, des Gasverorde- ning, te kunnen sluiten, anderdeels niet zoo danig over het geheele kalenderjaar ver deeld, dat toepassing van een der geldende tarieven voordeelen biedt. Om nu aan het bovengeschetste bezwaar althans eenigermate tegemoet te komen, zal het in de eerste plaats noodig zijn, dat de bevoegdheid om bijzondere contracten af te sluiten, welke krachtens het bovengenoemd art. 10 der Gasverordening thans alleen bij een gegarandeerd gasverbruik van meer dan 30Ö0 M3. per jaar bestaat, wordt ver ruimd en dat haar die bevoegdheid mede wordt verleend in het geval, dat gaslevering ten behoeve van ruimte-verwarming wordl verlangd. Wordt ons die bevoegdheid ver leend, dan stelt men voor aan de gasver- bruikers, die zich bij jaarcontract verbin den boven hun bestaan verbruik, berekend over twaalf achtereenvolgende maanden aan het tijdstip van het sluiten van de over eenkomst voorafgaande, een bepaalde hoe veelheid gas m e e r af te nemen, liet gas op voordeeliger voorwaarden te leveren. De regeling zal in het kort hierop neerkomen, dat het bovenbedoeld grooter verbruik te gen een lageren prijs wordt berekend, waar door uiteindelijk ook de gemiddelde prijs van de afgenomen geheele hoeveelheid gas lager wordt. In de tweede plaats geven B. en W. den Baad in overweging om het tarief c, met be houd van het geldend vastrecht van f 3.50 per maand, aldus te wijzigen, dat het voor het geheele jaar geldende uniforme tarief van 5 cent per M3. (6 cent voor muntgas) wordt vervangen door een gedifferentieerd tarief en wel gedurende de zomermaanden (April tot en met September) van 5 cent per M3. (6 cent a oor muntgas) en gedurende de wintermaanden (October tot en met Maart) van 3Vi cent per M3. (4y2 cent voor munt gas). Venvacht mag worden, dat velen van de \erbruikers, die thans reeds ten minste 1300 M3. afnemen, door deze tariefswijzi ging hun verbruik zullen kunnen opvoeren; bij een gemiddelden prijs van 6 a 7 cent per M3. zal dit, gezien de ervaring in andere groote gemeenten, mogelijk zijn. Teneinde te bevorderen, dat ook bij de contractanten voor groote hoeveelheden be langstelling blijft bestaan voor het afsluiten .van voor hen voordeelige overeenkomsten herhaaldelijk bereiken de Directie van die zijde verzoeken om reductie op de over eengekomen, prijzen toe te staan zal de bovenbedoelde tariefswijziging met een ge leidelijke verlaging van de grondslagen van deze contracten gepaard moeten gaan. De in de eerste plaats voorgestelde tariefs verlaging kost de Gasfabriek geen geldelij ke offers, omdat, zooals reeds is uiteenge zet, het lagere tarief uitsluitend voor het grootere verbruik zal gelden; meer vertiruik beteekent dus hoogere inkomsten. Indien de voorgestelde wijziging van ta rief c onverhoopt niet tot een grooter ver bruik zou leiden, zal zij een verlaging van pl.m. f 9000 's jaars aan inkomsten be teeke nen, terwijl dan de geleidelijke verlaging van de grondslagen van de contracten voor groote hoeveelheden pl.m. f 15.000 's jaars zou kosten. OVERDRACHT BINNENLEIDINGEN B. en W. deelen mee dat zij zich kunnen .Vereenigen met een voorstel van Commissa rissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit om, in verband met hun besluit inzake afschaffing van het instituut van den aanleg van huurbinnenleidingen, die binnenleidingen, waarvoor de huur geheel is of zal zijn voldaan, kosteloos aan de huis eigenaren in eigendom over te dragen. B. en W. doen daarom den Raad in over weging om, zulks met afwijking van het daaromtrent bepaalde in art. 6 der Electri- citeitsverordening, Commissarissen te mach tigen de binnenleidingen, waarvoor de huur gedurende 15 jaren is of zal zijn be taald, kosteloos aan de huiseigenaren in eigendom over te dragen. HET UITBREIDINGSPLAN AAN DEN RAAD OVERGELEGD R. en W. hebben aan den Raad ter vast stelling overgelegd het ontwerp-uitbreidings plan voor de gemeente Leiden. Zooals be kend, werd dit plan ontworpen door het ar chitectenbureau Granpré Molière, Verhagen en Kok, te Rotterdam. Tiet omvat: le eon herziening van het bestaande uit breidingsplan, vastgesteld bij Raadsbesluit van 18 April 1907; 2e. vaststelling van een nieuw uitbrei dingsplan voor die gedeelten der gemeente, welke niet tot de bebouwde kom behooren on waarover het bestaande uitbreidings plan, voorzoover het niet wordt ingetrok ken, zich niet uitstrekt; 3e. vaststelling van de boven reeds ge noemde verordening, houdende voorschrif ten ten aanzien van de bebouwing en het gebruik van dc in het uitbreidingsplan der gemeente Leiden begrepen gropden, welke verordening gegrond is op art 39 der Wo ningwet. Wat het uitbreidingsplan van 1907 be treft, daarvan is gehandhaafd, c.q. gewij zigd datgene, wat thans daarvan nog van belang is; overigens moet het worden inge trokken. liet nieuwe plan bestrijkt het geheele ge bied der gemeente tusschen de bebouwde kom eenerzijds en de grens der gemeente anderzijds. Overeenkomstig art. 36 lid 3 der Woning wet is op het plan voor die gronden, waar op is aan te nemen, dat de bebouwing zich in de eerstvolgende jaren zal uitbreiden, de bestemming in onderdeden aangegeven, ter wijl voor de gronden, ten aanzien waarvan zulks niet is te verwachten, met aanduiding van de bestemming in hoofdzaak is vol staan. Deze laatste gronden zijn gelegen in het zuidwestelijke deel der gemeente (in den Boschhuizer- en Gasthuispolder), als mede ten noordoosten van den Maredijk (in den Kikkerpolder). Met inachtneming van het bepaalde in art. 36, lid 3, laatsten zin; der Woningwet wordt voorgesteld aan de bepaling van de bestemming in onderdeden op het plan de bevoegdheid voor ons College te verbinden om binnen daarbij aangegeven grenzen van het plan af te wijken. Deze bevoegdheid schijnt onontbeerlijk voor het verzekeren van een bevredigende werking van het plan. De hiervoren onder 3e. genoemde verorde ning is te beschouwen als de aanvulling en uitwerking van hetgeen op de kaarten van het plan met kleuren is aangegeven. Zij regelt de bestemming en het gebruik van de in het plan begrepen gronden. Regeling ook van het gebruik is noodig, ten einde te voorkomen, dat gebouwen, opgericht over eenkomstig de voorschriften van het uit breidingsplan, later een bestemming erlan gen, welke met dat plan in strijd is. Ter toelichting van de bepalingen der ver ordening merken B. en W. o.a. het volgende op: Art. 2. Het bouwen op gronden, welke val len buiten het gedeelte der gemeente, waar voor on het plan de bestemming in onder deden is aangegeven, moet worden tegen gegaan, ten einde te voorkomen, dat aan een verdere doelmatige stadsuitbreiding be zwaren in den weg worden gelegd. Om voor d<> hand liggende redenen dient echter een uitzondering te worden gemaakt voor som mige gebouwen. Door het stellen van voor waarden zal ons College kunnen waken te gen oprichting enz. van gebouwen, welke met het oog op den verderen stadsuitleg on- gewenscht zijn te achten. Art 4. In de bij de verordening behooren- de tabellen is de aard der aan de verschil lende straten op te richten bebouwing na der omlijnd. Ten einde eenige variatie in de gevel wanden mogelijk te maken, is het in- tusschen wenschelijk, dat van de aangege ven goothoogten, perceelsbreedten en dak hellingen kan worden afgeweken. Bij het toestaan van afwij kingen zal uiteraard ge waakt moeten worden tegen onaestheti- schen of te onregelmatigen bouw. Dit geldt mede ten aanzien van de hoogte van win kelhuizen, winkels met woningen en open bare gebouwen, welke niet per se gelijk he hoeft te zijn aan die van de aangrenzende bebouwing. Art 5. Dit artikel strekt om te voorko men, dat de ruimten binnen de bouwblok ken worden gebezigd voor doeleinden, wel ke niet in overeenstemming zijn met de be stemming van den grond (bijv. het bouwen van zgn. boxengarages). Het tweede lid maakt op dezen regel, waar zulks toelaat baar kan worden geacht, uitzonderingen mogelijk, waarbij door het stellen van voor waarden tegen hinder enz. kan worden ge waakt Uitvoerig worden een aantal bezwaar schriften behandeld, die tegen het plan zijn ingediend. Van de opzet en de strekking van het plan wordt verwezen naar de toe lichtende beschrijving, welke ingevolge art. 15 lid 1 van het Woningbesluit bij het ont wierp is gevoegd. Mogelijk kunnen wij daar uit binnenkort med,edgelingen doen. DE FA. L. F. SERVAAS EN ZONEN BESTAAT MORGEN 50 JAAR De bekende zaak van de fa. L. F. Servaas en Zonen, thans uitsluitend gevestigd op de Hoogewoerd, no. 17 bestaat morgen 50 jaar. Op 26 April van het jaar 1883 opende de heer L. F. Servaas in het perceel Diepsteeg IS een zaak in kantoor-, schrijf- en teeken behoeften, een zaak op bescheiden voet, die zich echter snel uitbreidde, zoodat toen na dertien jaar .de verplaatsing paar de over kant, naar perceel no. 15, plaats had, de heer Servaas reeds een belangrijk bedrijf in exploitatie had. Na dien tijd is het nog steeds Excelsior gegaan. In 1918 werd de zaak van de firma J. J. Sluyser aan de Hoogewoerd overgenomen. Tot 1929 werdi ook de zaak in de Diepsteeg gehandhaafd, maar in April van dat jaar is deze winkel opgeheven en werd het be drijf uitsluitend voortgezet op de Hooge woerd. De oude heer Servaas, de oprichter, die thans dén leeftijd van 74 jaar heeft be reikt, zwaait daar nog steeds de scepter, bij gestaan door zijn zoon den heer L. K. Ser vaas, die bij de overname van het bedrijf aan de Hoogewoerd, zijn intrede in de zaak heeft gedaan. Des middags tusschen 3 en 5 uur wordt ten huize van den heer L. K. Servaas, Fruin straat 12, gelegenheid gegeven de firmanten te complimenteeren, waarvan ongewijfeld door zeer velen zal worden gebruik gemaakt K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving 24 Oct. 6289. J. van den Oever, Katwijk aan Zee, Blommerstraat 6, brood- koek- en1 banketbakkerij. E.: J. van den Oever, Kat wijk aan Zee. Wijziging 23 Oct. C. van Schie, manufacturier, Kat wijk a. Zee, Baljuwstraat 35. Uittr. Beh. fil.: Wed. H. Vooysvan Schie, Katwijk a. Zee. 24 Oct Fa. van der Heden Spoor, Lei den, Turfmarkt 5, landbouwwerktuigen, enz. N. E.: Wed. M. Korswagen-Kooy, Lei den. ONTSLAG EN BENOEMING. Mej. J. W. Hoek, onderwijzeres aan ds Chr. Opleidingsschool voor U.L.O. enz., Hooge Morsrhwcg 12, is wegens voorgeno men huwelijk eervol ontslag verleend met ipgang van 1 Nov. In haar plaats is be noemd mej. Th. V. C. Schaum (tijdelijk). EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin aangekondigd wordt een plechtige bijeenkomst van de Afd. Leiden en Omstreken van de Evangelische Maat schappij, ter herdenking van den 450sten geboortedag van Maarten Luther. Dc bij eenkomst wordt gehouden op Maandag 30 Oct. te 8.15 uur in de Hooglandsche Kerk. Als sprekers zullen optreden Dr. .1. F. Beerens te Utrecht en Ds. W. G. Ivrij- kamp te Sasscnheim. Z.-H. VER. ..HET GROENE KRUIS'' Gisteravond had onder voorzitterschap van dr H. J. M. Boonacker, in de bestuurs kamer van het Gebouw Pieterskerkgracht 9 do najaarsvergadering van 't Groene Kruis plaats. De notulen der vorige vergadering wer den door den secretaris, den heer H. Filippo voorgelezen en onder dankbetuiging goed gekeurd. Aan de orde was de behandeling van de begrooting voor het jaar 1934. De penning meester. mej. F. A. lo Poole, lichtte verschil lende posten nader toe. Hoewel enkele ont- vang-posten wat lager ger aamd werden kon toch deze begrooting sluitend gemaakt wor den, zonder dat het noodig werd. de sala rissen van verpleegsters en andere functio narissen to verminderen. Do begrooting wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van f 6700. Voor onvoorzien blijft f 104.42 over, terwijl voor aankoop van nieuwe ver- plegingsartikelen een bedrag van f 750 werd uitgetrokken, zoodat de magazijnvoorraad der verplegingsartikelen ook in 1934 aan hooge eischen kan blijven voldoen. Het aan de beurt van aftreden zijnde be stuurslid, de heer nar H. M. A. Coebergh, werd herkozen. Als nieuw bestuurslid, in de vacature Ds Prins, werd met algemeene stemmen be noemd de heer H. P. H. Würtz. Tot leden der l/iscommtssle werden aan gewezen mej Oetavla Parmentier en de heeren dr M. D. Horst en Th. Hiemstra. De voorzitter verklaarde zich bereid als afgevaardigde voor Leiden de vergadering der Z.-H vereeniging op Vrijdag 27 October a s. te Botterdam bij te wonen. De agenda dezer vergadering werd vervolgens be sproken. De voorzitter herinnerde er voorts aan, dat de afd. Leiden in December a s. 25 jaar bestaat en sprak den wensch uit, dat ook in de toekomst het Groene Kruis zal kunnen voortanen met zijn nuttigen arbeid, zoodat do ziekenverpleging in eigen omgeving steeds de plaats moge behouden, welke deze ten volle toekomt. De leden, die meenen wel te kunnen bedanken, omdat ze eenige jaren geen direct voordeel van hun lidmaatschap genoten, mogen wel bedenken, dat het voor hen van groot belang is, lid te blijven van een goed georganiseerde Groene Kruis-ver- eeniging De voorzitter dankte de aanwezigen voor hun belangstelling en sloot daarna deze slecht bezochte vergadering. DRAGEN VAN HET PARTIJ-INSIGNE DER S.D.A.P. Processen-verbaaL In de gisteravond gehouden protestverga dering door de afdeeling Leiden van de V. A. R. A. belegd is, aldus deelt ..Vooruit" mede, tegen een tweetal aanwezigen proces verbaal opgemaakt wegens het dragen van een partij-insigne. Het betreft hier het uitlokken van een proefproces, ten einde een nader criterium te verkrijgen van art 435 van het wetboek van Strafrecht, zooals dit werd vastgesteld bij de wet van 15 September j.l. luidende: Hij, die in het openbaar kleedingstuk- ken of opzichtige onderscheidingsteeke nen draagt of voert, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig stre ven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of een geld boete van ten hoogste honderd gulden. De comnuissiaris van politie heeft gister avond opdracht gegeven tot het houden van de hier toegepaste controle, die door eenige rechercheurs, onder leiding van den inspec teur der recherche W. G. Weijers, werd uit gevoerd, ten einde een principieele uit spraak te verkrijgen of partij-insignes al of niet onder dit artikel vallen. Op het dragen van het V. A. R. A. front insigne, de drie pijlen en het gebroken ge weertje werden geen aanmerkingen ge maakt. BRANDSTICHTING. Hedenmorgen is voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage de behandeling voortgezet van de zaak tegen C. P. L. te Leiden, ver dacht van brandstichting in den nacht van 8 op 9 Februari in een perceel aan de Hee- rengraeht alhiea\ De rechtbank had hem veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Als getuige werd nog gehoord de agent-recher cheur Both, waarna de procureur-generaal bevestiging van het vonnis vroeg onder af trek van de 6 weken preventieve hechtenis. De verdediger Mr. L. Weyl te Leiden be pleitte voorwaardelijke veroordeeling subsi diair een lichte straf. Uitspraak over 14 dagen. BURGERLIJKE STAND d Spek z.\ C Be- Uit den Omtrek. ALKEMADE INSTALLATIE BURGEMEESTER Mr- J. W. PEEK. De bevolking van Alkemade heeft heden haar burgemeester een blijde incomste be reid. Van vele huizen wapperde de driekleur. Om 1.15 werd de nieuw benoemde Burge meester vanar Leiden afgehaald door het gemeentebestuur. Aan de grens der gemeen te werd de Burgemeester ontvangen door den gemeenteraad, waarna de stoet zich be gaf naar de R. K. Bijz. school te Oud-Ade, waar de schoolkinderen zich opgesteld had den ter begroeting. Vervolgens werd een be zoek gebracht aan de R.K. Bijz. school te Rijpwetering, waar de schoolkinderen even eens van hun hulde blijk gaven. Hierna passeerde men den driesprong bij Nieuwe Wetering, waar de kinderen v*n de B.K. en Bijz. Christelijke school met de fan fare „Door Gunst Verkregen" zich opgesteld hadden. Ook hier mocht Burgemeester Peek de noodige huldeblijken in ontvangst nemen Aan het raadhuis gekomen bood het doch tertje van den gemeentesecretaris een bou quet bloemen aan, waarna de stoet zich ba- gaf naar Oude-Wetering, waar eveneens de schoolkinderen van de R.K. en Bijz. christe lijke school een lied zongen ter eere van den Burgemeester. Ten slotte kwamen de jongens en meisjes school van Roelnfarendsveen aan dc beurt, waarna de rondgang met muziek door de gemeente een einde nam aan het raadhuis. Hier aangekomen nam de plechtigheid een aanvang met het voorlezen van het Kon. Besluit, houdende de*-benoeming van Mr. Peek tot burgemeester van Alkemade. De Loco-Burgeimeester hield vervolgens een toespraak, waarin hij o.m. de hoop uitsprak, dat de belangen der gemeente den nieuwen burgervader na aan 't hart zullen liggen. Dc tijdsomstandigheden, aldus spr., waar onder u hier uw ambt van Burgemeester aanvaardt zijn met gunstig, omdat de Land en Tuinbouw, die dc hoofdbronnen van be staan hier vormen, door de huidige Crisis, zeer veel te lijden hebben, met als onver mijdelijk gevolg een groote werkloosheid. Uw taak zal dan ook in den beginne, ge achte Burgemeester verre van gemakkelijk zijn, doch de moeilijkheden zijn er nu een maal om overwonnen te worden. De wijze waarop U tot ons gekomen is, heeft ons de overtuiging gegeven, dat wij in U zullen vinden een man, begaafd met een helderen geest en een goede kijk op huis houding van de gemeente. Wij van onzen kant geven U hierbij gaar- e de verzekering, dat wij niets liever wil len, dan door eendrachtige samenwerking met U de opbloei van onze gemeente te hel pen bevorderen. Ook namens mijn mede-wethouder en den Gemeente-secretaris zeg ik U gaarne mijn volle medewerking toe. En U. mevrouw, wensch ik ook een enkel woord toe te voegen, wij heeten U van harte welkom in onze gemeente en hoopen, dat U met man en kinderen zeer vele en geluk kige jaren in ons midden zult mogen door brengen. Mag ik U, mijnheer de Burgemeester, thans bekleeden met de teekenen uwer waar digheid, daarbij den hartgrondigen wensch uitsprekende, dat God U de noodige kracht zal schenken, om de zeer verantwoordelijke taak U op de schouders gelegd zoo te ver vullen, dat deze zal mogen strekken tot heil en ten zegen van de U toevertrouwde Ge meen te. ALPHEN AAN DEN RIJN „de beginselen van fascisme en NAT.-SOCIALISME GETOETST" Belangrijke rede van Mr. H. Bijleveld van Amsterdam De laatste jaren maakten we meer dan één vergadering mee op politiek terrein. Maar zoo'n mooie en geestdrift-wekkende aansporende bijeenkomst als we gister avond meemaakten, waar mr. Bijleveld sprak voor de A.-R. Kiesvereeniging, kan met recht als een hoogtepunt worden aan gemerkt. Vol, zeeir vol waren de drie zalen van ..Concordia", waarbij meerderen met een staanplaats genoegen moesten nemen, toen de voorzitter der Kiesvereeniging de heer J. H. Belgraver, opende. Terstond bij den aanvang van zijn rede wist mr. Bijleveld beslag te leggen op zijn hoorders, die van diverse pluimage waren. Beslag te leggen door zich bijzonder te richten tot de jongeren, zonder terzijde stelling van de ouderen. Groen van Prin- sterer heeft eens gezegd, aldus spr., dat geen revolutie ooit heeft plaats gehad, of ze heeft rechten en vrijheden weer op hun plaats gebracht of misstanden weggenomen. Hiermee was Groen niet tevreden, door dit te constateeren. Dan zou iedere revolutie goed zijn. Het gaat om deze vraag „wat is het leidend beginsel". Niet welke misstan den ruimde ze op; maar wat was het be ginsel, uit God of uit den mensch. Uit den mensch, dan wordt het ondergang. Wat zeggen vele Jonge menschen? Als men vraagt aan veel jonge menschel, om eerlijk te zeggen, hoe ze over politieke zaken denken, zeggen ze: Die bende, dat zoodje van volksopruiers, hoe eerder weg hoe beter; laten redevoeringen drukken op staatskosten; vrijheid die niks anders is dan kletspraatjes; als er nou maar eens zoo'n vent is die ze er alle uitgooit; je ont komt er toch niet aan, en dan maar li voor vzag en Koningin; kijk naar Mus solini, naar zijn knuppel en wonderolie, kijk naar Duitschland, weg met het com munisme, zegt Hitler en j>e hoort niks meer; we willen Hollanders zijn". Met klem en groote bezieling wees de spr. er op, vóór alles te letten op de begin selen; op de kern der dingen. Anti-Revolu- tibnairen belijden, dat er een God is, zon der Wien niets zich beweegt. Alles gaat naar Zijn Raadsbesluit, al is dit soms on begrijpelijk voor den mensch. Zien de scu- vereiniteit Gods en Zijn ordeningen in het menschenleven. ■'Is de beweging uit God of is het men- schelijke zaak. Wat is Gods wil en Zijn be stel. Het Nat.-Socialisme in Nederlaind Is nog niets anders dan theorie, en dan naai Duitsch voorbeeld. Men zegt echt Hol- landsch te zijn, maar vraag je wat is de bedoeling dan stuit men op de bezwaren. Dit is zeker, de gedachtengang is Humanis tisch, het gaat alleen om den mensch. Fascisme en Nat.-Soc. zijn verwante be wegingen. Macht, geweld, Staat, zegt het Fascisme. Niets, maar dan ook niets in hei menschenleven buiten den Staat. Vasthou den aan een mythe. Inbrengen, inhameren van een gedachte die in staat is het volk ln vuur te doen komen. Eén doel: hartstocht op te wekken, 't Heeft niets te maken met waarheid of onwaarh^d. Alteon maar d» prikkeling, daarom ook de herinnering aai oude P.omeinsche feesten. De Calvinist principieel hiei tegenover Breedvoerig toonde spr. aan, dat de Cal vinist tegenover dit alles principieel staar. Heel de schepping Gods met het leven vi wetenschap en kunst, dat er was voor Overheid werd ingesteld. Het leven naar God, om het recht te handhaven, door de Overheid. Maar de mensch, die het leven zonder beperking door macht en geweld aan zich onderwerpt, is met Gods schepping en Recht absoluut in strijd. Dan is er een vervallen in bande loosheid eenerzijds en anderzijds een on derwerpen aan macht en geweld. Ook in Nederland is het Nat.-Soc. naai- het Humanistisch voorbeeld opgebouwd. De samensteller van het program is echtei iemand die niets, niets heeft meegemaakt van den strijd van Kerk en Staat en niets begrijpt van de historie. De zedelijke norm is bij den mensch. Zeer duidelijk gaf spr. aan, dat het program ook van de Nat.-Soc. in Nederland verderfelijk is, omdat alles uit den mensch is en men wetenschap en kunst, ja alles daaraan ondergeschikt wil stellen. Ook bij ons zijn er fouten. Ook fouten in het piaFTbmentaire stelsel. Maar van dit stelsel is ook veel goeds te zeggen, hetwelk spr. duidelijk aantoonde o.a. door de behan deling der omzetbelasting en onderwijs. Met alle kracht, die in den spreker was, drong hij aan. pal te staan voor het schoo- ne A.-R. beginsel en dat beginsel in Gods kracht te beleven. Bij de bespreking, waarhij alle vragers tot volle tevredenheid werden beantwoord, werd door den spr., o.m. opgemerkt, dat de S.D.A.P. b.v. in Amsterdam doorklaar hou ding in Gemeentezaken, de groots! e propa ganda maakt voor het Nat.-Soc. De S.D.A.P, moet voorzichtig zijn, want ook deze partij is niet uit God cn veel van haar is schuim en pap Ten opzichte van de communisten in de Kamer werd opgemerkt, dat hier de strijd moet gevoerd worden op geestelijk terrein, maar er kan een grens komen, die ligt op het punt als de Overheid wordt aangetast in de gronden van haar gezag. Onder gelach der aanwezigen merkte spr. ook op, dat men veel vraagt: kom vooral spreken over Fascism een Nat.-Soc., maai twee jaar vroeg men: kom vooral ovei ontwapening spreken. Na een kort slotwoord van den voorzittei ging mr. Bijleveld voor in gebed. De vele honderden aanwezigen gingen naar huis, dankbaar voor zulk een leer zame bijeenkomst, die niet weinig heeft medegewerkt tot meerdere bekendheid van de schoone A.-R. beginselen. DIPHTHERIE. De laatste dagen komen in onze gemeen te eenige gevallen van diphtherie voor, hoe- el meest van minder emstigen aard, moest toch gister in Den Hoorn in een ge- :in één der patiënten worden overgebracht raar het Academ. Ziekenhuis te Leiden, daar operatief ingrijpen noodzakelijk bloek. ONTMOETING MET KATUIL De postbestelle-r A. H. had gisterenavond tijdens de avondbestelling op de laan bij den landbouwer IC een rare ontmoeting. Plots fladderde n.l. voor zijn rijwiel een katuil. Het beest kwam allereerst tusschen zijn spaken en daarna in de langs genoem de laan gelegen sloot terecht. VERGADERING GEMEENTERAAD. Maandag 30 October a.s. zal de Gemeente raad in openbare vergadering bijeen komen. JAARVERGADERING GROENE KRUIS. Deze werd gehouden in haar wijkgebouw aan de Prins Hendrikstraat. De voorzitter, de heer D. Raaphorst, sprak een kort ope ningswoord, in 't bijzonder den overleden voorzitter wijlen den heer L. C. Jongenbur ger gedenkende. De secretaris, de heer H. v. Kleef, bracht jaarverslag uit, maar gedacht eerst vol waardeering de overleden bestuursleden, wijlen de heeren Scheerder en Jongenbur ger, welke laatste de vereeniging een legaat van f 1500 vermaakte. Mej. van Erk werd dank gebracht voor haar trouwe zorg voor het materiaal en de wijkzusters voor hun medewerking. 1495 maal heeft Mej. van Erk verschillende voorwerpen uitgegeven. Ook het consultatiebureau voor zuigelin gen vindt meer en meer waardeering. Dit blijkt wel hieruit dat 232 moeders er hun kinderen lieten behandelen. De jaarrekening van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van f 57.61. De inkomsten waren f 3579.15; de uitgaven f 3636.76. t 4 De heer Tolk achtte het wenschelijk dat hier geneeskundig schooltoezicht zal worden ingesteld, en verzocht de vereeniging haar medewerking hieraan te willen geven. Afgevaardigden naar de algemeene verga dering te Rotterdam zijn: de heeren K. Tolk en J. F. Allart; diens plaatsvervangers de heer D. Raaphorst en Zuster J. Jonker. De heer van Kleef bracht nog onder de aandacht dat velen die 't wel kunnen beta len, als lid hadden bedankt, terwijl ver scheidene werkloozen trouw lid gebleven zijn. Herkozen werden de periodiek aftre dende bestuursleden: de heeren Liefhebber, Munting en Raaphorst. Na een kleine rond vraag werd de vergadering gesloten. BOSKOOP RAADSZITTING De Raad is in openbare vergadering bijeen geroepen op Vrijdag a.s., 'snam. 2 uur en zoo noodig 's avonds 7 uur voortzetting, ter behandeling der gemeente-begrooting. GEEN PLUIMVEETENTOONSTELLING De gewone jaarl\jksche pluim vee-tentoon stelling vanwege de pluimveevereen. „Nut en Soort", welke in December gehouden wordt, zal d?: jaar wegens de tijdsomstandigheedn niet doorgaan, BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: G Verleun—Nederlof d.; W E Straver— den Beer z. ONDERTROUWD: A Ravenhorst en N M «an Etjk. HAZERSWOUDE BURGER LI JKK STAND. BEVALLEN M H Visser—van der BUI d.: H L Stranthof—van Di1k z.: C F. Offringa—HuIp- KATWIJK GEMEENTERAAD (Vervolg) Vervolgens is aan de orde het voorstel tot vaststelling van het definitieve plan tot onteigening van gronden, in verband met de exploitatie van het voormalig Grootbad- hotelterrein. Voor het geval, dat belanghebbenden niet tot een minnelijke schikking bereid zijn, moeten B. en W. den raad adviseeren tot onteigening over te gaan van de perceelen van ae heeren Kroon en van Rijs. Ook dit voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Punt 14 betreft de afzanding der gronden in de „Koestal" van Jac. v. d. Marei. Waar ook B. en W. meenen, dat de belangen der gemeente door afzanding niet weinig wor den geschaad, stelt dit college voor, noch tot, inwilliging van dit verzoek van v. d. Marei, noch tot afzanding van de gemeente gronden te besluiten. Over dit punt ontwikkelt zich een uitge breide en langdurige discussie. De heer D. F. E. Meerburg meent, dat men nog even ver is als verleden jaar. Men kan de zaak nog niet zuiver beoordeelen. Spr. vindt de argumentatie van de commis sie van het grondbedrijf zwak, met name w.aar het gaat over de vraag of de aangren zende gemeentegronden ook niet afgezand moeten worden. Ook de heeren P. G u y t en L. v. d. Z w a n bestrijden het voorstel. De V o o r z. geeft een uitvoerige uiteenzet ting en ook de betrokken wethouder consta teert, dat de heer v. d. Marei op alle manie ren een coulante behandeling heeft onder- onden. Dit is echter voor de gemeente de beste oplossing. Het voorstel van B. en W. wordt met 106 st aangenomen. Tegen de heeren P. Guül D. F. E. Meérburg, W. Kulk, H. W. Grim bergen, A. v. Rijn en I.. v. d. Zwan. Hierna is aan de orde een voorstel tot latstelling van een uitbreidingsplan. Het bestaande plan dateert van 1915 en voor zoo- er zulks de zuidelijke uitbreiding van Kat ijk aan Zee betrof, werd dit laatstelijk in 1927 vervangen door het thans bestaando en reeds in uitvoering gebrachte plan-Zuid. En de praetijk heeft uitgewezen, dat de uit breiding zich steeds in Zuidelijke richting beweegt, waartoe o.m. meewerkt de omstan digheid, dat aan do Noordzijde nagenoeg geen gronden voor een doelmatige bebou-. wing beschikbnar zijn. Op grond van een en ander adviseeren B. en W. de ingekomen bezwaarschriften voor Laatste Nieuws. BEVRACHTINGSKWESTIE. Daar de schippers te Amsterdam naar aanleiding van de bestraffing van één hun ner leden weigerden eenige vracht aan te nemen, heeft de bevraclitingscommissie te Amsterdam besloten de beurtregeling bui ten werking te stellen en haar goedkeuring te verleenen aan alle bevrachtingen welke worden afgesloten. Radio Nieuws. 26 OCTOBER Programma 3: 812.20 Langenbeig; 12.20 15.20 North Reg; 15.20—17.20 L'ingenberg; 17 20 —11.05 Brussel VI: 14 05—15.20 KUundborg: 15.20—16.20 Deutschl-sender; 16.20—13.20 Da- ventry: l'#20'9.20 Wecnen; 19.2020.20 War schau; 20 2021.35 Londen Reg; 21.35—afloop: kennisgeving aan te nemen en overeenkom stig het voorstel van hun college over te gaan tot vaststelling van het meergenoemd ontwerp-plan van uitbreiding Ook bij de behandeling van dit punt een eindeloos debat De heer C. v. Tongeren meent, dat de Oude Zeeweg te veel belast zal worden. Vol gens spr. wordt de Nieuwe Duinweg van Callao tot de Sccr. Varkevisserstraat prac- tisch var. het verkeer afgesloten. Er moeten twee hoofdwegen komen. De heer D. F. E. Meerburg sluit zich hii dit betoog aan. Nog heter zou het zijn de groote primaire weg buiten de gemeente om naar de trambrag aan de Sandtlaan te tei len, waar dan een nieuwe brug moet ko- De heer C. v. Tongeren dient een voor- itel in om de nieuw geprojecteerde zijwc- ren met de doorbraak te laten vervallen en twee hoofdwegen aan te nemen. De Voorz. bestrijdt dit voorstel en wijst op de consequentie van het voorstel-v. Ton geren. Als dit wordt aangenomen ligt do geheele zaak ondersthoven. Intusschen heb ben reeds eenige raadsleden de vergadering verlaten en zijn huistoe gegaan. De heeren W. Kulk en B. v. d. Bent leggen hierna een verklaring af, dat zij niet aan de stemming zullen deelnemen, omdat dit plan h.i. zoo kort ter inzage heeft gele gen. Zij verlaten demonstratief de zaal. On der groote hilariteit stemt de heer v. Ton geren tegen zijn eigen voorstel. Hij mag zijn vergissing nog herstellen. Met 10—2 stem men wordt zijn voorstel verworpen. Tegen de heeren C. v. Tongeren en H. W. Grim bergen. Daarop wordt met hetzelfde stem- mencijfer het uitbreidingsplan aangenomen. Vervolgens is aan de orde de benoeming van leden van raadscommissies. In de commissie voor de bedrijven de hee ren: H. W. Grimbergen. D. van Riessen, J. Eikelenhoom en P. Guiit. In de commissie van fabricage en grond bedrijf: M. v. d. Bent, J. Hueting, K. Parle- vliet en J. v. d. Perk. In de belastingscommissie: H. W. Girm- hergen, W. Kulk, D E. F. Meerburg, D. van: Riessen en A. van Rijn. Punt 17 is: praeadvies op het adres van den Centralen Bond van Transportarbeiders e.a. inzake steunverleening, enz. De heer B. v. d. B e n t stelt eenige vragen en geeft eenige wenken. Spr. belooft bij de behandeling van de begrooting nog op deze materie terug te zullen komen. Na beantwoording door den Voorz. wordt het praeadvies van B. en W. met 12 5 stemmen aangenomen. Tegen P. Guijt, B. v d. Bent, B. Kulk, L. v. d. Zwan en M. v. d. Bent Na rondvraag sluiting der vergadering met dankgebed. KATWIJK AAN DEN RIJN VERSTERKING Naar we vernemen zal de brug over het kanaal aan de Sandtlaan in verband met het steeds toenemend verkeer en de al maar zwaarder wordende vrachten, die de brig moeten passeeren, eenigszins worden ver sterkt door het aanbrengen van palen en binten. Het verkeer zal hiervan geen hindet ondervinden. KOUDEKERK „PRO REGE" Donderdag a.s. zullen door eenige dames langs de huizen speldjes worden verkocht ten hate van de vereeniging „Pro Rege". STROOPERS Door den majoor der Rij ksveld wacht t© Alphen en de politie alhier, werden gister morgen in den Gnephoekschen polder be keurd D. v. E. te Alphen en C. de W. al hier, wegens het visschen met schakels zon der akte en vergunning. BIBLIOTHEEK GEREF. JEUGDCENTRALE De bibliotheek der Geref. Jeugdcentrale zal vanaf 2S Oct. elke weck geopend zijn des Zaterdagsmiddags van b\2 Ut 7 uur voor het ruilen der boeken. LISSE BAZAR „EXCELSIOR" Zoo is dan na maandenlange voorberei ding de dag aangenroaen, dat ue bazar van do Chr. Zangvereen. „Excelsior" geopenu kon worden. Deze opening ihad Dinsdag avond can 6 uur in gebouw „Rehoboth" plaats. Direct bij het binnentreden der zaal krijgt 11 van clezen bazar een gezelligen indruK. De talloos vele artikelen op allerlei ge bied zijn op een dergelijke wijze met kun dige hand geëtaleerd, dat het publiek een goed overzicht krijgt van hetgeen op dezen bazar is samengebracht. Het zou ons vanzelf te ver voeren alles hier te gaan opsommen; we volstaan daar om editor met de mededeeling dat niets is bespaard gebleven om een bezoek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Vele at tracties zullen de stemming en kooplust zeer zeker ten goede komen. W ij wenschen de zangvereen. „Excelsior" dan ook veel succes toe met clezen bazar! Alvorens de deujen voor het publiek wer den opengesteld sprak de heer M. J. de Blieck een welkomstwoord tot de tot deze opening genoodigden. Het doet spreker ge noegen dat door allen aan de uitnoodiging werd gehoor gegeven. Een kort overzicht gaf dc heer M. J. oo Blieck van de voorgeschiedenis van dezen bazar. Voorte werd dank gebracht aan allen di© hebben medegewerkt om tot organisatie van dezen bazar te komen. Gememoreerd werd het enorm vele werk dat noodig was cim alles tot in de puntjes voor elkaar te krijgen. De voorzitter b; eindigde zijn rede met de wensch uit te spreken dat de hezoekers on danks de slechte tijden die we beleven do beurzen wijd open mogen doen, opdat d©

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6