WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. In de Horticultural Hall te Londen werd gisteren een tentoonstelling geopend van Zuid-Afrikaansche wilde bloemen. De inzendingen waren in de koelrui men van schepen naar Londen overgebracht, waar. ze in uitstekenden staat arriveerden. Twee kransen voor de expositie. De beroemde uitvinder, bijzonder bekend door zijn stichting van een fonds voor het uitreiken van Nobelprijzen, werd honderd jaar geleden geboren. De plechtige kranslegging op den herdenkingsdag aan Nobels graf te Stockholm Op de Berlijnsche tentoonstelling Die Front" staat een houten reproductie van een „Dikke Bertha", het kanon waarmede in 1918 Parijs werd beschoten* Het Amsterdamsch Paleis vertoont op sommige plaatsen scheuren, waarom men begonnen is de beschadigde stee- nen te verwijderen, om er nieuwe voor in plaats te brengen. F inlands vertegenwoordiger te Tokio, Hugo Valvanne, verlaat de legatie op weg naar het paleis om keizer Hirohito zijn geloofsbrieven te overhandigen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING BIJ KL B. Ie benoemd tot rldider la de Oranje Na^aau-Onds H. Veldhuizen Man» te Scherpe n- BURGEMEESTERS Bij KL B. zijn herbenoemd bot buirgvameeeter van Beugen en Rijkevoort T. A. Verdijk, min Herpen H. W. C. V. van der Sij(p. van Tilburg i Mr Dr P. L. O. Z. M. Vonk de Both, van Valken- i burg (Z.H.) P. Lobsy; van Abbekerk K. Zijp; 1 van Zaandijk D. J. J. Heliema, van Boleward S. J. Praamsma, van Wierden J. C. van dien Berg, van Gramsbergen C. J. van Riemsdijk, van Steen wijk Mr A. H. Goeman Borgesüus, van Midwolda P. Dijkhuis, van Wildervaak D. P. Teenstra en van Venlo Mr B. H, Berger MUNTMEESTER Bij KL B. is met ingang van 1 Nov. 1933 benoemd tot Muntmeester van 's Rijks Munt Dr W. J: van Heteren thans 1ste scheikundige, chef der afdieeflüng controle bij 'b Rijks Munt. P. T. T. Bij K. B. zijn met ingang van 18 Nov. 1933 benoemd tot referendaris 2e kl. der P. T. T.: H Hoekstra, W J Pulles, M Wolf, H C Ding», H Hazelhorst, L A van Hoeve. T Bos. J Drenthen H J Vlogtman, J W WIJgmans, W H Dalmeljer. N van Wijngaarden, P J BLssohop, A van der I Marei, thans adjunct-referendarissen der P.T.T. RIJKSVERZEKERINGSBANK Bij K. B'. is met ingang van 1 Jan. 1934 benoemd tot tijdelijk assistent oontroleerend- geneeskundrfge bij de Rijksveraekerlmgsbam k L. J. Kuljpens. officier van gezondheid le kL bij de Kon. Marine, te Den Heldor. DEFENSIE BIJ beschikking van den min. van Defensie is de lult. ter zee 2e kl. marine-reserve J. H. van I Klinkenberg. 2 Nov. 1933 geplaatst aan boord j Hr Ms Wachtschip te VHsslngen. AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den minister van Financiën aai op Maandag 80 Oct. u niet plaat» hebben, I AMBTENAAR EN OVERHEID Het hoofdbestuur van den Ned. Federatie ven Bond van Personeel in openbaren dienst protesteert in een telegram aan den Minister raad tegen het besluit dat de ambtenaar zich ral hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. Ge noemd bestuur acht dit een aanslag op de persoonlijke vrijheid van den ambtenaar en eijn recht op vergaderingbezoek en een ver der doortrekken van het reeds ingevoerde verbod van organisatie; het ambtenaren korps wordt hiermede elke critiek op de in zijn positie van regeeringswege voorgestelde en aangebrachte verslechteringen ontnomen en aldus tot tweederangs staatsburgers be vorderd. Ook de Nederlandsche Vakcentrale heeft Ben motie van gelijke strekking aangenomen HER-ORIENTEERING VAN DE VADERLANDSCHE POLITIEK Een KattL-democratisch brochure Van de heer C. D. Wesseling, secretaris van de nieuwe Kath. Dem. Partij, is bij de N.V. Haaesche Drukkerij en Uitgevers Mij. een brochure verschenen, welke vooral in de laatste hoofdstukken zakelijk-politieke beteekenis heeft De brochure als geheel is een nieuw be- wiis van de oude stelling, dat zij, die in de politiek „scheuringen en twistingen aan richten" het meest de mond vol hebben van eenheid, saamhoorigheid en toenadering van allen, die „van goeden wille zijn". Ze mogen dan roomsch of protestantsch zijn. Nadat' de schrijver betoogd heeft, dat het werk van Kuyper, Lohman en Schaepman geschiedenis is geworden; mooi vaak en verheffend, maar nü voorbij, komt hij in de laatste hoofdstukken tot zijn conclu sie. dat een democratisch eenheids- front, ongeacht de godsdienstige belijde nis, mogelijk isgeworden. Om het praktisch te zeggen: Van Schaik, Marchant en Veraart in één kaïbinet; ge steund door Christen-Democraten en „Socia listen zonder dogma's", dat zal best gaan. Merkwaardig is hierbij, dat de S.D.A.P. als zoodanig wordt uitgeschakeld en er blijkt ook uit, dat het weekblad „Oorlog of Vrede", waarin de heeren Paul Kiës en Wes seling samenwerken nog iets anders bedoelt, dan anti-militaristische propaganda voeren. Eerstgenoemde heeft al eens de ontstemming van de roode pers gaande gemaakt, door op een democratisch eenheidsfront bij de vo rige verkiezingen aan te dringen. Doch dit in 't voorbijgaan. De schrijver van de brochure zal niet zon der welgevallen de loop van zaken in de R.K. Staatspartij volgen en gaarne de aan dacht willen vestigen op wat hij schreef op blz. 30/31: „Laten de machthebbers van van daag hun systeeem als zij tenminste zoo iets als een systeem hebben klaar en duidelijk aan het volk ter beoordeeling voorleggen. In de vorm van een Grondwets herziening b.v.; desnoods van een of andere organieke wet. En laat men daarop een uit spraak van het volk vragen, door Kamer ontbinding". Echter, of het hem verheugen zal dat Mr. Kortenhorst, die hij ongetwijfeld niet bij zijn democratisch eenheidsfront verwacht, op die Grondwetsherziening aandringt; is een andere vraag. Het zegt evenwel niet weinig van een roomsch-kath. de uitspraak te lezen: „Het is demagogie van de allerergste soort, om de menschen voor te preeken, dat zij in één politiek verband behooren te blijven, om dat z ij dezelfde godsdienst be lijden. Op staatkundig gebied bestaat geen alleen zaligmakende leer, noch een onleiLbare Kerk". Men kan het laatste met den schrijver eens zijn, zonder het eerste te aanvaarden. En daaruit volgt ook, dat de schrijver het juiste inzicht mist óf verloren heeft in de beteekenis van het godsdienstig belijder) yoor de politieke actie. Overigens hébben we deze pennerrucht van den heer Wesseling met meer genoegen gelezen dan vele van zijn publicaties in diver se bladen van de laatste maanden. Ze is le zenswaard voor wie een antwoord zoekt op de vraag: Is heroriënteering van de Vader- landsche politiek gewenscht? EEN ROODE ERKENNING WELKE AAN DE BALK MOET' De roode pers, wijzend op de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Za ken, waarbij de gemeenten vermaand wor den de uiterste financieele zuinigheid in acht te nemen en geen lasten naar de toe komst te verschuiven, acht de rijksregeering, die dat zelf doet in menigerlei opzicht, niet de eerstgeroepene om te zedemeesteren; maar voegt er toch aan toe: In het begin van de crisis is onzerzijds gepleit voor het opnemen van leeningen op korten termijn ter behartiging van een deel van de geweldige crisis-uitga ven, waarmee de overweldigende werk loosheid plotseling de gemeenten belast te. Deze politiek was toen geheel verant woord, omdat niet te voorzien was, dat de crisis, zeker in dezen kolossalen om vang, zoo eindeloos lang zou duren. Er kon toen nog aangenomen worden, dat de gemeenten binnen enkele jaren er finan cieel weer beter zouden voorstaan en dan de crisisleeningen op korten termijn weer1 gereedelijk zouden kunnen aflossen, waarmee het leed geleden zou zijn. De enorm lange duur der crisis heeft intusschen al die verwachtingen over hoop geworpen. Het zekere vooruitzicht is thans, dat de opbrengst der belastingen en heffingen nog in geen jaren zich weer hersteld zal hébben en thans is het in derdaad onverantwoord geworden om nog te leenen voor crisisuitgaven en behoo ren deze uit de inkomsten van het loo- pende jaar gedekt te worden, willen de gemeenten er niet hopeloos komen voor te staan en hun financiën op de schro- melijkste wijze vernield worden. Dit citaat is leerzaam voor menigeen. ONVOLDOENDE GRENSBEWAKING DE SMOKKELARIJ IS GROOTBEDRIJF GEWORDEN De achting voor het wettig gezag gaat teloor, klaagt het /Dagblad van Noord Bra bant" als er niet krachtiger tegen de smok kelarij op groote schaal wordt opgetreden. Het blad verhaalt: „In geheel Oost Zeeuwsch Vlaanderen be schikt de Nederlandsche douane over één boterboor om na te gaan wat er door de botersmo! keiaars wordt uitgevoerd. Hoe kon de Nederlandsche douane daarmee voldoende controleeren wat de boterexporteurs over de grens brachten?! De smokkelaars werdien reeds maanden-, lang opgevoed in een mentaliteit, waarvan de Nederlandsche gemeenschap thans zelf de kwade gevolgen ondervindt. De achting voor het wettig gezag heeft aanmerkelijk ingeboet doordat wij zelf de smokkelarij naar België in de hand werkten. De grofste staaltjes van botersmokkelarij ziet men ook op dit oogenblik nog gebeuren Op 20 October jl. verwachtte de Belgische douane te Selzaete de overkomst van een vrachtauto met boter uit Zeeuwsch Vlaan deren. De commissaris van politie te Selzaete verschillende douaniers en gendarmen kwa men de bewaking versterken en over den weg werd een staaldraad gespannen waar aan een rood licht werd opgehangen. De vrachtauto reed door de afdeeling schietende politie heen en verbrak ook de staaldraad. Dit moet wel tot dood en verwoeden strijd van smokkelaars en Belgische douane lei den, vertelde ons Zondag een politieman in Zeeuwsch Vlaanderen. „En straks gaat dit ook gebeuren met de smokkelarij naar Ne derland!" Maar de smokkelarij is van nu af den kop ingedrukt, verklaart het Haagsche correspon dentiebureau. Zeeuwsch Vlaanderen lacht om dergelijke verklaringen!" B. V. L. EN FASCISME DE HOUDING VAN DEN B. V. L. Het juist verschenen Landstormhlad her innert aan de beslissing van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij het voor leden der Burgerwacht en van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, op straffe van het verlies van het lidmaatschap van die in stituten verboden is lid te zijn (te blijven, of te worden) van, dan wel deel te nemen aan met name genoemde fascistische ver- eenigingen of organisaties, waarbij zoo men weet ook genoemd worden de Na tionaal Socialistische Beweging en de Na tionale Unie. In verband hiermede geeft het Land stormblad enkele beschouwingen, waarin de houding van den Landstormer geteekend wordt to.v. die bewegingen, waaruit wij en kele passages laten volgen. Het blad schrijft: Volgens onze fascisten en nationaal- soci's deugt van onze Regeering en van onze Volksvertegenwoordiging niets. In plaats van aan ons Gezag sterken steun te bieden, trachten zij het volk wijs te maken, dat zij, die in naam van onze Koningin het land regeeren, dwaallichten of deugnieten zijn. Als het schip in den storm is, moet men den kapitein op dfi brug geen voetje willen lichten. Dan moet ieder in getrouwheid en in biddend opzien tot God, helpen. Dat wil de Landstormer doen in de eenvoudigheid van z'n hart Gezag en vrijheid Het blad merkt op, dat de fascisten en nationaal-socialisten, „evenals de rooden", grooter vaa. ■Wring hebban .'oor hun eigen vuist, dan voor den sterken arm van het Wettig Overheidsgezag, en vervolgt dan: Zij zijn ook minnaars van de vrijheid: van de vrijheid namelijk om fascist of nationaal-socialist te zijn. Doch zijn zij dit ook van de gewetens-, godsdienst- en burgervrijheid voor an deren? Zij erkennen gaarne het Huis van Oranje; onder voorwaarde evenwel, dat het er zich slechts toe leenen zal om on trouw te worden aan zijn historische roe ping en alle vrijheid aan banden te leg gen terwille van een fascistisch of natio- naal-socialistisch staatsbegrip. B.VJj. en Wettig Gezag Uit het feit, dat de nationaal-socialistische beweging eenigermate toegenomen is, maken sommigen al de gevolgtrekking, dat het niet lang meer duren zal of iemand die bij het saluut „Heil Mussert" z'n arm niet hoog ge noeg opheft, wordt in navolging der Duit- sche methode, uit z'n brood gestooten. Fascisme en nationaal-socialisme moeten beschouwd worden als een opkomende poli tieke beweging, die recht heeft zich te wen den tot het volk om stem voor haar begin selen. Als zij bestreden moeten worden, moe ten dit de verschillende politieke partijen voor haar rekening nemen. In den vorm van een beginselstrijd. En het Wettig Gezag heeft te waken, dat geen enkele groep zich dingen aan matigt, die met het recht en de vrijheid strijdig zijn. De B.V.L. wil daartoe zoo dit noodig mocht worden, den noodigen steun ver- leenen. B.V.L. en N.S.B. Fascisten en nationaal-socialisten mogen om de bekende redenen geen lid van den B.V.L. en van de Burgerwachten zijn. De heer Mussert noemt dat „terreur". Het is ons reeds meer opgevallen, dat de heer Mussert een socialistisch woordenboek gebruikt Nationaal-socialisme is ook socialisme. Doch het zal lang duren eer het „Hoofd kwartier" te Utrecht ook hoofdkwartier van den B.V.L. wordt PRINSES JULIANA Prinses Juliana heeft gistermiddag de plenaire zitting van den Raad van State bijgewoond. Half November versehUnt van Leo Lena voor te ürniccn, bi) Neerbonch' Boekhan del en Uitgeverij te Neerbosch. Ilnar ieor 'innu kV*t'cldn an!" Iifk Ll^cnt ™*Oc- Uw hovkliiindcliiar of aan de uitgeefster to Neerbosch. ROFFELRIJMEN* Troebele punch Mr. Punch etscht In Voorwaart* opheldering van enkele duister heden ln m(jn betoog van vorig* Meester Punch, die zeer intiem is Met het maskeradepak Dat in zekre muitersdagen Deckers haast de beenen brak, Waagt zich aan de scheeve stelling:, leder heeft volmaakt het recht Uit zijn eigen huis te weren Wie hij daar niet wenscht; hij zegt: Maar en daarmee wrijft de meesteti Mij, de stumper, in het nauw Dat is recht dat niet kan gelden Raakt het een publiek gebouw! Recht is recht, zou je zoo zeggen, Tja, bij ons maar niet bij Rood: Als in Holland recht gedaan wordt Gaat de roode actie dood. Daarom steunt de socialist nu Den verfoeiden communist Wien hij elke centimeter J Actie en succes betwist, En de angst dat straks de deuren Ook voor hèm op 't nachtslot gaan Jaagt hèm met de krijgskreet Vrij- Achter David Wijnkoop aan. [jieidl'* Verder zegt de roode meester Dat hij nog steeds antwoord wacht l Op zijn vraag: Wat voorkeur hebben B.V.L. en Burgerwacht Dat zijnOverheidsorganen! Dat zoo'n man dat nog niet weet Of, dat zou ook kunnen wezen: Dat hij dat zoo graag vergeet En juist nu de roode Liga Zich met ijver voorbereidt (Lees Het Volk van Maandagavond)t Voordaadiverkelijke strijd, Nu juist acht ik het een kwestie Van het allergrootst belang Dat de ware Nederlander Onderscheiden wordt in rang Van de roode oproerkraaiers, Innig aan elkaar verioant, Die, trots onderlinge ruzie, Straks gearmd gaan naar de brand. (Nadruk verboden.) LEO LENS CORRESPONDENTIE. Voor de spaarpot van Jaap Smit. Ontvangen van V. te E. f 1,van Wed. R. te R. (toez.) f 0,50. Harte- 1 lijk dank. L. L«

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5