llirutur JTriterijr (^entrant &(30NNEMENTt ?er kwnrtnn' In l^lilnn en tn plnnt- ren waar n agrntarhnp gevestigd la f2 35 Franc/» per p<«st f 2.35 portokosten Feï week f Voor he» Buitenland bij wekehjk- iche tending .4 50 Bu dugeiijk>rhe tending .5.50 Alles bi] litbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Yi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 No. 5003 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regels Elke regel meer..~......~....~~ Ingea Mededeellngen Van 1—5 regels Elke regel meer t.mï 0.22Vf BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aao 't bureau Wordt berekend 0.10 14e Jaargang ilit nummer bestaat uil DRIE bladen EERSTE BLAD versobering op de rech terlijke macht In 't begin van dit jaar brak er een kabi netscrisis uit, omdat de Kamer minister Donner niet wilde volgen op de weg, welke leiden moest tot bezuiniging op de uitgaven voor de rechterlijke maoht. Zelfs Kameront binding war er het gevolg van met ver vroegde verkiezingen en nog heel wat franje meer en heel veel geschrijf in de bladen over deze zaak. En aanmerk nu, wat er gisteren gebeurd is. Minister van Schaik, die zich als kamer lid in Februari naast minister Donner schaarde, heeft het vorige wetsontwerp bijna ongewijzigd opnieuw ingediend. Er waren slechts enkele verzachtingen aangebracht. En die waren voldoende, om heel het beeld te veranderen. Het wetsontwerp is na eenige, feitelijk niets-eischende discussie, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Onze kameroverzichtschrijver heeft op de hem eigen wijze de draai belicht, welke de tegenstanders van Februari hebben gemaakt. We behoeven daarvan dus niets te zeggen. Maar we mogen wel op het geval wijzen in verband met de mentaliteit, welke thans in de Kamer blijkt te heerschen. Deze is er zoo diep van doordrongen, dat bezuinigen noodig is, dat zij thans met bijna algemeene stemmen een voonstel aanvaardt, waarover enkele maanden geleden een kabinetscrisis werd uitgelokt. Slechts twee, de heeren Van Dis en Vervoorn vinden hier versobering blijkbaar nog onnoodig. Dèt is wezenlijke vooruitgang. duurder zal zijn dan de driejarige. Mocht de Minister daartoe niet in staat blijken, dan behoort deze reorganisatie der opleiding iet door te gaan. Sinds 1920 is de wijziging der opleiding in de zin van de Wet-dc Visser gestruikeld over financiëele bezwaren. Thans, nu deze klemmender zijn dan ooit, kan en mag van een reorganisatie hoe goed wellicht op zichzelf, maar die aanzien lijk geld kosten zou geen sprake zijn. het bezuinigingspad ver laten? De bemoeiingen van den huldigen leider Van het Ministerie van Onderwijs zijn tot nog toe vrijwel alle onder te brengen in het hoofdstuk: bezuiniging. Eerst werd de voortvarende scholenbouw, 'die geld kost, geremd. Daarna werden tal van kleine scholen opgeheven. En binnen kort gaat de nieuwe leerlingenschaal werking. Al deze maatregelen zullen na verloop Van eenige of langer tijd zeker aanzienlijke besparing opleveren op de publieke uit gaven. Dit is in overeenstemming met de bedoe ling van het geheele regeerbeleid dringende eisch van deze tijd. Echter niet alleen op het lager onderwijs 'denkt de Minister te bezuinigen. Het Hooger en Middelbaar Onderwijs worden onder de loupe genomen. Waar geen enkele tak van dienst uitge zonderd mag worden, maar over de heele lijn een offer moet worden gevraagd en ge bracht, was het volkomen juist, dat ook de opleiding voor onderwijzer werd vereenvou digd en verkort. De omzetting van de vierjarige in een drie jarige kweekschool lag niet slechts in de bedoeling, maar had reeds vaste vorm aan genomen als ministerieele wensch. Het spreekt vanzelf, dat aan deze wensch al weder ten grondslag 1 leerarentractementen enz. Een driejarige kweekschool kost op de 'duur minder dan een vierjarige. En zie, nu komt daar op eens de mede- deeling, dat de Minister het voornemen koestert, 'de heele opleiding te reorganisee- ren en de voorgenomen driejarige kweekschool om te zetten in een y ij f- jarige. Hoe hebben wij het nu? In plaats van beperking der uitgaven zou er, naar onze overtuiging, komen een aan zienlijke toename. Immers, een vijfjarige kweekschool zal aanzienlijk meer lesuren hebben en dus meer leeraren eischen dan een driejarige. In som mige gevallen zal ook de beschikbare ruimte moeten worden vergroot. Bovendien, de eind examens dezer toekomstige vijfjarige zullen gelijk staan met de tegenwoordige hoofd- acte-examens, waaruit volgt, dat ook de be zoldiging der afgestudeerden gelijk zal moe ten zijn aan die van den tegenwoordigen onderwijzer met hoofdakte. Ook dit zal, wan neer straks de jongeren aan de beurt komen om geplaatst worden, voor het Rijk schadepost beteekenen. Bij de tegenwoordige stand van zaken kosten de hoofdakte-opleiding en -examens het Rijk een schijntje. Wanneer de Regee ring zelf de opleiding op de kweekschool ter hand neemt, moet zij deze ook ten volle be kostigen. Het is niet onze bedoeling op deze plaats het voor en tegen van de nieuwe kweek school af te wegen met paedagogische argu menten. Wij bezien de zaak hier uitsluitend van fcijn monetaire, dat is politieke kant En dan is dit onze meening, dat wordt de wensch van het departement belichaamd in een wetsvoorstel de Minister zal heb ben aan te toonen, dat de vijfjarige kweek school goedkooper of althans niet EERSTE KAMER REGELING WERKZAAMHEDEN Mr. Knottenbelt geïnstalleerd. Instelling departement van So ciale Zaken. Vergadering van 24 October 1933 De Eerste Kamer heeft gisteravond 'n kwart'jrtje vergaderd. De Voorzitter deelde mede, dat de Centrale Afdeeling heeft besloten, Donderdag i.s. om elf uur in de afdeelingen ie doen onderzoeken een reeks wetsontwerpen, o.m. naasting van de spoorwegen. Utrecht-Zwolle Zwolle-Kampen en Den Dolder-Baarn; rege ling der huisidustrie; arbeid in broodbakke rijen; en eenige contingenteeringsont,werpen Toelating Mr. Knottenbelt Nadat besloten was tot toelating van Mr. H. J. Knottenbelt als lid der Kamer werd deze geïnstalleerd. De vac.-Koster is daar- lee vervuld. Aan de orde waren vervolgens een aantal ippletoires op de Indische begrooting. Zij passeerden z.h.s., evenals de wettelijke voorziening naar aanleiding van het Kon. besluit van 8 Juni 1933 (Stbl. no. 311) tot stelling van een departement van Alge meen Bestuur dat den naam zal dragen, van Ministerie van Sociale Zaken en tot wijziging van den naam van het Mi nisterie van Economische zaken en Arbeid. Daarna sluiting. Heden te 11 uur komt de Kamer in Open bare vergadering bijeen ter behandeling van de Omzetbelasting. HET DRAMA-B0EYINK HET GEZIN UIT DE WONING GEZET De landarbeider-klompenmaker Boeyink in Laren (Geld.), die niet in staat was de schulden te betalen ingevolge een door gene raal Tonnet fel bestreden toepassing der landarbeiderswet, is Maandag uit zijn wo ning gezet. In het huisje heeft zich een klompenmaker van elders gevestigd, die hel bedrijf op dezelfde voet hoopt voort te zet ten. Of hem dat, gezien de houding der be volking, gelukken zal, is natuurlijk een an dere vraag. Onder groot politioneel vertoon had de uit zetting plaats: vier veldwachters en vier marechaussees waren er voor opgecomman deerd om den deurwaarder bij te staan De weg naar Boeyinks huisje was afgezet. Niemand, behalve generaal Tonnet, mochi er bij zijn. Zelfs geen verslaggever. Blijkbaar verwachtte men hevig verzet. Doch daartoe is het gelukkig niet gekomen. Eerst verlieten de vrouw met haar vier kinderen de woning en toen bleek, dat de burgemeester de in boedel naar een stuk hei wilde laten bren gen, heeft de heer Tonnet gezorgd, dat het huisraad bij een der buren werd opgebor gen. Het gezin is in verschillende families ondergebracht. De klompenmaker hoopt in de buurt gelegenheid te zullen vinden zijn bedrijfje, dat toch een zeer sober bestaan oplevert, voort te kunnen ztten. En voorts gelooft hij, dat hem nog wel recht zal worden ge- Hoe het ook zij: het is een drama en het was een tragische gebeurtenis in de Ach terhoek. ONBEGRIJPELIJK BERICHT BINNENLAND. BELASTING OP GOEDEREN IN DE DOODE HAND EEN OPBRENGST VAN 3 MILLIOEN Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot belasting van goederen in de doode hand. Deze instellingen zijn in de laatste halve eeuw in beteekenis en in verscheidenheid toegenomen. Deze laatste omstandigheid ont neemt eiken grond aan de gedachte, dat de voorgestelde belasting beoogen zou, inzon derheid bepaalde uitingen van geestelijk leven te treffen. De minister van Financiën meent, dat, mits het tarief der thans voorgestelde be lasting matig blijft, in ieder geval bij den huidigen toestand van 's Rijks financiën □voering van die heffing gerechtvaar- en zelfs noodig is. Waarom zou niet de opgetaste draagkracht, bestemd tot het nut van enkelen of van velen, thans in ge ringe mate bijdragen tot het nut van allen'? De belasting zal worden geheven naar 't zuiver vermogen der instellingen, d.w.z., dat aftrek van schulden plaats zal vinden. Maar de aftrek dient hier beperkter te zijn dan bij particulieren. Bij een fysiek persoon be staat geen aanleiding van zijn vermogen iets af te trekken terzake van de verplich ting om vrouw en kinderen te blijven on derhouden. Op gelijke wijze dient aan in stellingen van de doode hand geen aftrek te worden toegestaan, wegens haar verplich ting om haar revenuen overeenkomstig haar aard en doel te besteden. Een aftrek voor verplichtingen, welke oor anderen vermogen vertegenwoordigen, dient echter te worden toegestaan. De ver mogensbelasting bedraagt thans, naar het normale tarief der hoofdsom, 1 1/00. Afge zien van de provinciale en gemeentelijke opcenten (welke tot 90 kunnen oploopen) bedraagt het aantal opcenten nu 55 plus 80 '3 135. Tezamen met de hoofdsom vormt dit ...35 0/00. Een normale heffingsvoet van 2 0/00 voor de instellingen van de doode hand, zooals de minister thans voorstelt, is dus relatief zeer gematigd te noemen. Op centen zullen niet worden geheven. Gegevens, welke de opbrengst van d( lasting zouden kunnen doen kennen, ontbre ken nagenoeg. De minister meent, de op brengst te kunnen ramen op 3 millioen. Zij zal echter ook hooger of iets lager kunnen uitvallen. bedrag op de bijdrage ten, doch dat de steun onveranderd blijft? Aan franje gaat er in Groningen toch geen 100.000 per jaar af? Niemand schijnt de mededeeling in ver band gebracht te hebben met de millioenen' nota, waarin sprake is van een bezuiniging van 25 millioen op de steunuitkeeringen. Eerlijk gezegd: het wordt hoe langer hoe onbegrijpelijker. Zou de heer Zijlstra b. die lid der Kamer en van de Groningsche raad is, de Regeering niet eens om opbelde- ■ing kunnen vragen? De zaak is erg duister. GESTOORDE RAADSZITTING Bij do aanvang van de gisteravond gehou den raadsvergadering van IJsselmondc heeft de heer C. in het Veld (c.h.) den voorzitter, burgemeester B. P. Hazenberg verzocht, in verband met het feit, dat door mr. Van Trigt een klacht wegens valschheid in ge schrifte was ingediend en mede in verband met zijn beleid van den laatsten tijd, het Dresidium neer te leggen. Toen de burgemeester hierop, zonder den spreker te beantwoorden, de notulen aan de orde stelde, verlieten 10 van de 13 raads leden onmiddellijk de vergadering. Slechts twee a.r. raadsleden bleven zitten. Een raads lid was afwezig. De vergadering werd hierna verdaagd. NAKLANK VAN HET AJJ.W.B.-JUBILEUM Gedenksteen te Hillegom Zaterdag a.s. zal te Hillegom in hotel „Het Wapen van Friesland" een gedenk steen worden onthuld ter herdenking het feit, dat daar vijftig jaar geleden het eerst de oprichting van een Algemeenen Nederlandsche Wielrijdersbond is ter spra ke gebracht. UIT HET SOCIALE LEVEN Alg. Nederl. Zendingsconferentie TE AMSTERDAM IN HET KOLONIAAL INSTITUUT In de Groninger bladen, o.a. in de „N. Pr Gron. Crt." lezen wij dat wethouder R e i- n i n k (v.d.) Maandagavond gezegd heeft: het rijk zal op de werkloozensteun in 1934 ongeveer een ton korten. De wethouder had dit uit de beste bron vernomen, nl. van zijn partijgenoot minister Oud. De wcrkloozenuit keer ing zou dan ongeveer met 10 vermin derd moeten worden. Naar aanleiding van deze mededeeling hebben de ministers van financiën en van sociale zaken aan 't Corr. bureau verklaard dat zij dit bericht volkomen onbegrijpelijk En natuurlijk, nu begrijpen wij er nog minder van. Wij begrijpen ook niet, dat de raadsleden geen enkele nadere inlichting gevraagd hebbenVerkeerden zij in demeening, dat^kenMng'TanXlle'moeTujkheden* toch'g£ het Rijk dit bedrag op de bijdrage zal kór- ,ot ,„nrH„n h0 r-mni0 vpr^hiiipn tu«. ZITTING VAN DINSDAGMORGEN Deze zitting werd, znoals wij reeds in ons blad van gisteren konden melden, geopend met een korten liturgischen dienst, waarna aan de orde kwam het Overzicht van de zending, uitgebracht door don zendingsdirector Ds. Rauws, van Oegstgeest, secretaris het Comité voor Ned. Zendingsconferen ties. F.en kort uittreksel hiervan plaatsten wij reeds, alleen moet hieraan nog worden toecpvoegd, dat als buitengewone leden -an den Nederlandschen Zendingsraad toetra den Ds. W. Breukelaar, van Santpoort, en Ds. D. Pol, van Rijsoord, namens Deputalen van de Zending der Geref. Kerken in Neder- Discussie. Aan de discussie over het jaaroverzicht wordt deelgenomen floor Dr. K. J. Brou wer, zendingsdirector te Oegstgeest. die r.a- druk legt op grootere vrijheid voor de in richtingen van onderwijs en in de besteding van de subsidiegelden. De tweede spreker is de heer H. D u ij k e r (Java-Comité), te Amsterdam, die inlichtin gen vraagt over de verarming van de In- landsche bevolking. Blijkens sommige cou rantenberichten kunnen de inlanders met een dubbeltje of 2% ct- per dag toekomen. Deze verarming schijnt dus van weinig be teekenis voor de Zending te zijn. Ds. Rauws sluit zich aan bij Dr. Brou- er en beantwoordt de vraag naar de vor ming. Bedoelde artikelen heeft spr. met gemengde gevoelens gelezen en zij Iichti t olk niet voldoende in. Spr. meent dat de aanwezige zendelingen deze vraag beter kunnen beantwoorden. Wel kan hij zeggen, dat de inlandsche bevolking lijdt onder dc crisis door de inkrimping van suikerfabrie- het sluiten van ondernemingen. Niettegenstaande dit is in menige inlandsche gemeente meerdere offervaardigheid waar te nemen. Een der aanwezige zendelingen deelt een en ander mede o\er de buitenbezittingen. Eten is er wel, maar contanten zijn er niet. daarom zijn er vaak moeilijkheden met de belastingen. De voorzitter, Prof. Dr. P. S c h o 11 e n voegt hieraan toe, dat op Java de toestan den nog moeilijker zijn. Intusschen moet, bij heiligen. Het ligt in hun aard om op Jood- sche manier een lijst te maken van allerlei dingen, die op Zondag niet gedaan mogen worden; zij moeten leeren beoordeelen wat cereenstemming is met het heiligen van den dag des Heeren, en wat ertegen strijdt. Vooral in dit opzicht dreigt het gevaar, dat de Christenen dingen doen en nalaten om wille van den zendeling en niet om Gods wil. Een zeer belangrijk middel om de hei den-christen gemeente tot zelfstandigheid op te leiden is de volksschool; maar deze moet dan zóó zijn ingericht, dat zij eigen dom van de christelijke gemeenschap zij, een inrichting die vooral moet dienen voor de opvoeding der kinderen om ze geschikt te maken voor het leven, dat hen in het dorp wacht, dus ook als Christen-burger. Daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat de gemeente haar school zelf onder- houde. Op dit referaat volgde eenige gedachten- isseling, waarna de morgenzitting werd gesloten. De heer F. J. F. van Hasselt, zende ling op Nieuw-Guinee, is in de middag samenkomst de eerste spreker met het on derwerp: HET ZELFSTANDIG VOORTBESTAAN DER NEDERLANDSCHE VAKBEWEGING Het bestuur van de Ned. Vakcentrale heeft de besturen van het Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen. het Roomsch-Katholiek Werklieden Ver- het Chr. Nationaal Vakverbond een reso lutie doen toekomen, waarin de politiek-onafhan- kelijke vakbeweging in Nederland, georganiseerd de Nederlandsche Vakcentrale, zich den verklaart voor handhaving van het democra tisch karakter van ons volksleven en tegen het beginsel van de dictatuur als regeeringsvi Voorts is aan genoemde besturen medegedeeld, dat in de op 23 October j.l. gehouden vergadering het algemeen bestuur, de noodzakelijkheid gevoeld, de besturen van de vakbeweging in Ne derland. georganiseerd in bovengenoemde Vak verenigingen, in een bijeenkomst saam te brengen, teneinde in die bijeenkomst te besluiten tot de stichting van .een algemeenen raad, aan wien wordt opgedragen de bescherming van de alge- belaugen van de Nederlandsche vakbewe ging. LOONSVERLAGING IN DE PAPIER INDUSTRIE De directie van de Ver. Kon. Papierfabrieken te Velsen heeft bij de organisaties een voorstel In gediend tot een verlaging der loonen voor alle werklieden van 2 tot 10 procent. DE STAKING IN HET BOUWBEDRIJF TE GRONINGEN De afdeeling Groningen van den Modernen Bond van Vakarbeiders heeft het advies van het hoofdbestuur van den Bond tot aanvaarding van een loonsverlaging van 4 cent per uur niet willen aanvaarden en met groote meerderheid, met 267 tegen 42 stemmen het advies verworpen. Na een nieuwe beraadslaging heeft daarop de Moderne Bond besloten binnenkort een buiten gewoon congres te houden om te beslissen om trent de houding der moderne vakarbeiders in ver. band met het advies van het hoofdbestuur. Dit congres zal vermoedelijk in den loop der volgende week gehouden worden. Intusschen is den arbeiders geadviseerd een voorloopig individueel contract te sluiten, dat met één dag kan worden opgezegd. In dat contract is een verlaging van het loon opgenomen voor tim merlieden, metselaars, voegers en wel tot 60 ct. en dat van de grondwerkers op 47 ct. gebracht. De arbeiders, die bezig zijn aan den bouw v de stichting Avondlicht te Haren en die aan d bouw van de chirurgische afdeeling van het ac demisch ziekenhuis hebben het werk neergelegd. LOONSVERLAGING IN DE PAPIER. INDUSTRIE Aan de papierfabriek „De Eendracht" v de firma Van Gelder Zonen ia een nleu- loonsverlaging Ingegaau. Deze verlaging behelst het volgende: De loo nen worden resp. verlaagd met 510 pet. Hr minimumloon is thans f 23 en wordt verlaaa op f 22. H' Voornaamste Nieuws. (biz. 1) De Eerste Kamer heeft gister een korta vergadering gehouden. Ingediend is een wetsontwerp tot het hef fen van belasting op goederen in de doode (blA 2) Hitier houdt een verkiezingsrede over Duitschlands positie tegenover het buiten- Verdaging van de Ontwapeningsconferen tie voor drie weken waarschijnlijk, omdat Amerika is tegen een lang uitstel. Spr. onderwerp luidt: „De groeier. <h) Kerk op Nieuw Guinee", zonder eenige beperking dus dient hij ook te spreken over Australisch cn Engelsch ge deelte Op N.-Guinee ('t I-Tollandsch ge deelte) werkt met o Utrechtsche Zendingsvereen. ook de Indische Kerk in Protes- tantschen geest. Wanneer 't mocht F. J. .F. van Hasselt let worden op de groote verschillen tus- schen de Europeeschc en de Indische sa menleving, welke laatste veel minder ge compliceerd is. Dr Alb. C. Kruyt, zendeling van Posso Op Midden-Celebes kan aan zelfstandig maken van de zendingsgemeenten nog niet gedacht worden. De natuurvolken, die hier wonen, zijn nog slechts weinig jaren onder den invloed van het Christendom geweest, en zij weten nog nauwelijks, wat gemeente organisatie eischt. Dit blijkt uit de zelf standigheid, die hpf Westersch bestuur in politiek opzicht aan deze volken toestaat, in die hen ten verdervo zou voe ren, als zij teil volle werd toege- Terwijl nu op Java de zendings gemeenten zelf standig verklaard kunnen worden, zijn die op Mid den-Celebes daar aan nog niet toe. Maar alle aan dacht wordt ge wijd aan de op voeding van de Christenen en de gemeenten tot zelf standigheid. Daar toe moeten zooveel mogelijk de bij het volk bestaande vormen van gemeenschapsleven in stand gelaten worden, opdat in die ver trouwde vormen het Christelijk gemeente leven zich kan openbaren. Een ander punt van belang voor de spoe dige zelfstandigheid der christelijke ge meente is de instandhouding der dorps hegemonie. In de oude dorpshegemonie draagt het ambt van ouderling vanzelf het stempel van dienaar-zijn der gemeente, naar oorspronkelijke bedoeling van 't Nieuwe Testament. De bediening van den Doop en de vieriijg van het Heilig Avondmaal liggen zoozeer in de lijn van den gedachtengang van Celebes' bewoners, dat die gevoegelijk aan de in- heemsche leeraars kunnen worden overge- Ook moeten de Christenen worden opge voed om op de juiste wijze den Zondag te Dr. Alb. C. Kruyt f 4 50 lygrd komen tot Kerkvorming zal ook met deze Kerk rekening moeten gehouden worden, te meer omdat ook op het zendingsgebied groepen Christenen uit de Indische Kerk verblijf houden en het niet uitgesloten is, dat de Ambonneezen naar Nieuw-Guinee zullen emigreeren. Maar het is misschien mogelijk zich naar het Oosten te oriëntgeren. Oostelijk van het Nederlandsch gedeelte van Nieuw-Guinee liggen aan den noordkant het voormalig Duitsch-, nu Australisch gedeelte en zuide lijk het Engelsch gebied. Spr. memoreert in het kort den arbeid op deze gebieden. Staat dan voornamelijk stil hij den arbeid van dc Neuendettelsauer Zending, die belangrijke re sultaten kan toonen op haren arbeid. Spr. behandelt in het kort de Zending der Utr. Zandings-Vereeniging, die na ja ren van schijnbaar onvruchtbaren arbeid zich geplaatst ziet voor een enorme uitbrei ding van haar arbeid en do Neuendettel sauer Zending. Discussie Zendeling Maan informeert naar enke le interne aangelegenheden van de Papoo- sche Kerk op N. Guinee, en naar de Ambon- zending. Ds. Rauws zou nadere inlichtingen wen- ;chen over den samenhang tusschen de be- rolkingsgebieden op N. Guinee. Spr. be treurt dat de Rheinische Mission zich daar heeft teruggetrokken en haar gebied overgenomen door de streng confessioneele Amerikaansche Lutheranen (Iowa), die met andere Christenen geen avondmaalsgemeen- schap willen hebben. Op deze wijze komen do Christenen onder de Papoea's in aan raking met de Westersche kerkelijke ver schillen. Deze vragen en opmerkingen worden door den referent betantwoord. „De Creolenkerk in Suriname Spr. wijst in de eerste plaats op de be lemmeringen. die de vorming van een kerk uit de Creolenbevol- king in Suriname lang heeft ondervon den en waarmede ook thans nog ge worsteld moet wor- den, de slavernij en haar gevolgen voor den enkeling, het gezin en de maat schappij. Hij laat daarna zien, hoe deson danks van het be gin af stelselmatig gepoogd werd de ge meenten, dio zich (blA 6) eer. groote vergadering der Centrale Antirev. Kiesvereen. te Rotterdam is door de heeren J. Schouten en Prof. Dr K. Schil der het woord gevoerd. Gistermiddag is onder groote belangstel ling het zilveren feest gevierd van de School voor Vrouwyarbeid te Rotterdam. O.a. was Minister Marchant aanwezig. (blA 8) De bankbiljetten-circulatie is weer voor! meer dan 100 pet. door goud en zilver ge dekt. (blA 9) De Tweede Kamer heeft met 50 tegen 29 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot wijziging der Crisis-invoerwet Verder zijn aangenomen de wetsontwerpen tot goedkeu ring van het Nederlandsch-Duitsche douane vedrag en dat tot opheffing van twee rechtbanken en 39 kantongerechten. H. G. Steinberg onder de slaven^ en hun nakomelingen vormden, tot'zelfstandigheid en eigen ac tiviteit op te voeden. De verschillende werk zaamheden, die het leven eener gemeente met zich medebrengt, worden hoe langer hoe meer in handen van Surinamers ge legd; de financieele lasten moeten even eens door de Surinaamsche gemeenten zelf van „de Zending" worden overgenomen. Inwendige en Uitwendige Zending worden als voorrecht en taak door de wordende kerk aanvaard. Na dezen terugblik op de geschiedkun dige ontwikkeling ontvouwt spr. aan de hand van de thans geldende „Kerkelijke Reglementen" een beeld van den tegen woordigen toestand der Creolenkerk, haar organisatorischen opbouw en de practt- sehe werkzaamheden op de verschillende gebieden, de groote financieele en geeste lijke moeilijkheden van het heden en de heerlijke kansen, die haar als Zendings kerk gegeven zijn. AVONDSAMENKOMST 's Avonds werd een openbare samen komst gehouden, ook voor genoodigden toe gankelijk. Deze bijeenkomst was uiteraard druk bezocht en werd opgeluisterd door de medewerking van het Jeruzalem-kerkkoor, directeur de heer W. van Laar. De vergadering begon met samenzang van het schoone klassieke lied „Te Deum Laudamus" (Gezang 3:1 en 2), waarna achtereenvolgens drie sprekers optraden, telkens afgewisseld met koorzang. Het eerst zette Dr. K. J. Brouwer, Zen dingsdirector te Oegstgeest, het doel der conferentie uiteen; daarna sprak zende ling G. Bakker, van Borneo over het on derwerp: „De Dajak, onze naaste". Ten slotte handelde Zendeling H. van der Klift over het arbeidsveld der Zending op den Zuidoostelijken hoek van Celebes. ZITTING WOENSDAG Heden (Woensdag) zette de Conferentie haar arbeid voort met de behandeling van referaten over „De kerk van Midden Java" (Dr. J. H. Bavinek); „de Kerk van Oost- Java" (Zendeling C. W. Xortier) en ,.I)c Toba-Bataksche Kerk" (Dr. Joh. Warneck), waarna do conferentie gesloten werd. Op een en ander komen wij morgen terug

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1